Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

MUTT STRUT 5K

Gainesville, GA, June 22, 2013

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 MUTT STRUT MUTT STRUT 5K        
 Overall Finish List        
 June 22, 2013        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Juan Soto             Gainesville  GA    547    27      1 M 25-29   18:23.3    5:56/M     
 2     Vladik Staples        Maysville  GA      383    15      1 M 15-19   18:56.0    6:06/M     
 3     Scott Surles          Gainesville  GA    356    49      1 M 45-49   21:17.7    6:52/M     
 4     Nathan Davis          Gainesville  GA    380    19      2 M 15-19   21:40.2    6:59/M     
 5     Lauren Freeman        Cleveland  GA      192    31      1 M 30-34   21:55.1    7:04/M     
 6     Hayes Kennedy         Gainesville  GA    312    14      1 M 11-14   22:27.0    7:15/M     
 7     Joey Weiers           Gainesville  GA    364    11      2 M 11-14   22:56.3    7:24/M     
 8     Jeff Abernathy        Cumming  GA        377    47      2 M 45-49   23:06.3    7:27/M     
 9     Gregg Vickery         Gainesville  GA    394    53      1 M 50-54   23:07.9    7:27/M     
 10    Bo Ryles              Bogart  GA         543    57      1 M 55-59   23:12.6    7:29/M     
 11    Paige Young           Commerce  GA       545    34      1 F 30-34   23:16.2    7:30/M     
 12    Jessica Flowers       Flowery Branch  GA 191    29      1 F 25-29   23:34.6    7:36/M     
 13    Rick Hayes            Dahlonega  GA      199    55      2 M 55-59   23:46.0    7:40/M     
 14    James Whitlock        Gainesville  GA    381    30      2 M 30-34   23:51.3    7:42/M     
 15    Noah Staples          Maysville  GA      382    17      3 M 15-19   23:54.4    7:43/M     
 16    Roger Keel            Valley  AL         308    59      3 M 55-59   24:11.9    7:48/M     
 17    Ayemoba Braimah       Gainesville  GA    385    26      2 M 25-29   24:12.7    7:48/M     
 18    Alec Zimmerman        Gainesville  GA    395    15      4 M 15-19   25:03.9    8:05/M     
 19    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA  542    48      1 F 45-49   25:17.9    8:09/M     
 20    Ashley Day            Gainesville  GA    323    26      2 F 25-29   26:02.1    8:24/M     
 21    Ken Day               Gainesville  GA    184    28      3 M 25-29   26:02.1    8:24/M     
 22    Bill Murphy III       Gainesville  GA    332    34      3 M 30-34   27:11.1    8:46/M     
 23    Chris Wallace         Watkinsville  GA   362    26      4 M 25-29   27:25.8    8:51/M     
 24    Donald Shanks         Flowery Branch  GA 345    61      1 M 60-64   27:58.4    9:01/M     
 25    David Oblinger        Alpharetta  GA     541    62      2 M 60-64   28:16.5    9:07/M     
 26    Mandy Reece           Gainesville  GA    338    37      1 F 35-39   28:38.7    9:14/M     
 27    Dwayne Campbell       Alpharetta  GA     175    45      3 M 45-49   28:47.9    9:17/M     
 28    Josh Holmes           Gainesville  GA    384    21      1 M 20-24   28:53.7    9:19/M     
 29    Kari Barnes           Dacula  GA         170    43      1 F 40-44   29:26.8    9:30/M     
 30    Christopher Tindall   Lilburn  GA        544    37      1 M 35-39   29:44.0    9:35/M     
 31    Charlotte McDannald   Gainesville  GA    392    34      2 F 30-34   29:46.4    9:36/M     
 32    Tori Perry            Gainesville  GA    539    38      2 F 35-39   29:52.5    9:38/M     
 33    Louanne Wiant         Clayton  GA        366    52      1 F 50-54   29:58.7    9:40/M     
 34    Amy Allen             Gainesville  GA    161    33      3 F 30-34   30:03.2    9:42/M     
 35    John Kennedy          Gainesville  GA    314    51      2 M 50-54   31:15.2    10:05/M    
 36    Shelly Ambrose        Gainesville  GA    162    44      2 F 40-44   31:20.8    10:06/M    
 37    Barry Cook            Clayton  GA        180    57      4 M 55-59   31:33.0    10:11/M    
 38    Amy Hunter            Gainesville  GA    305    44      3 F 40-44   31:35.3    10:11/M    
 39    Jacob Weiers          Gainesville  GA    363    40      1 M 40-44   32:12.0    10:23/M    
 40    Kelley Clark          Gainesville  GA    178    37      3 F 35-39   32:26.5    10:28/M    
 41    Jon Clark             Gainesville  GA    177    40      2 M 40-44   32:26.9    10:28/M    
 42    Cheryl Love-Lance     Gainesville  GA    324    51      2 F 50-54   32:36.6    10:31/M    
 43    Wendee McGuffee       Villa Rica  GA     329    42      4 F 40-44   32:42.0    10:33/M    
 44    Steve Sutherland      Dahlonega  GA      396    63      3 M 60-64   32:44.9    10:34/M    
 45    Jim Latimer           Gainesville  GA    319    71      1 M 70-74   32:50.5    10:35/M    
 46    Karen Sutherland      Dahlonega  GA      357    56      1 F 55-59   32:56.5    10:37/M    
 47    Jarrod Abernathy      Ocoee  FL          376    15      5 M 15-19   33:07.7    10:41/M    
 48    Daphnie Barron        Gainesville  GA    171    32      4 F 30-34   33:35.1    10:50/M    
 49    Tara Downor           Flowery Branch  GA 185    23      1 F 20-24   34:01.0    10:58/M    
 50    Carol Shanks          Flowery Branch  GA 344    60      1 F 60-64   34:04.5    10:59/M    
 51    Marsha Baggett        Flowery Branch  GA 167    39      4 F 35-39   34:09.1    11:01/M    
 52    Lisa Aldridge         Dahlonega  GA      158    49      2 F 45-49   34:09.6    11:01/M    
 53    Kristen Hill          Cumming  GA        399    27      3 F 25-29   34:14.6    11:03/M    
 54    Alyssa Covol                             400    26      4 F 25-29   34:14.9    11:03/M    
 55    Melanie Williams      Flowery Branch  GA 391    50      3 F 50-54   34:30.3    11:08/M    
 56    Ashley Maynor         Gainesville  GA    326    38      2 M 35-39   34:52.2    11:15/M    
 57    Catherine Henderson   Martin  GA         200    47      3 F 45-49   34:59.1    11:17/M    
 58    Richard Harrison      Commerce  GA       546    62      4 M 60-64   35:07.5    11:20/M    
 59    Ron Landen            Columbus  GA       318    69      1 M 65-69   35:13.7    11:22/M    
 60    Kim Vickery           Gainesville  GA    393    55      2 F 55-59   35:30.2    11:27/M    
 61    Cheryl Cook           Clayton  GA        181    55      3 F 55-59   36:16.6    11:42/M    
 62    Joe Meadows           Gainesville  GA    388    72      2 M 70-74   36:20.8    11:43/M    
 63    Leo Leonard           Gainesville  GA    548    74      3 M 70-74   36:30.0    11:46/M    
 64    Janis Parkhill        Maysville  GA      336    56      4 F 55-59   36:33.3    11:47/M    
 65    David Berry           Sugar Hill  GA     379    16      6 M 15-19   37:00.7    11:56/M    
 66    Amanda Davis          Gainesville  GA    183    14      1 F 11-14   37:46.5    12:11/M    
 67    Becky Hulsey          Gainesville  GA    304    53      4 F 50-54   37:50.2    12:12/M    
 68    Eddie Duncan          Flowery Branch  GA 187    52      3 M 50-54   38:16.2    12:21/M    
 69    Tanna Lee             Gainesville  GA    320    49      4 F 45-49   38:19.5    12:22/M    
 70    Lisa McCarthy         Buford  GA         328    55      5 F 55-59   38:40.5    12:28/M    
 71    Barbara Westmoreland  Gainesville  GA    365    22      2 F 20-24   38:44.7    12:30/M    
 72    Tina Carlson-Griffeth Gainesville  GA    176    60      2 F 60-64   39:19.9    12:41/M    
 73    Joel Williams         Roswell  GA        367    41      3 M 40-44   39:45.9    12:49/M    
 74    Leslie Burtch         Flowery Branch  GA 540    55      6 F 55-59   39:55.8    12:53/M    
 75    Alison Alexander      Dunwoody  GA       159    49      5 F 45-49   40:39.0    13:07/M    
 76    Carol Erwin           Lawrenceville  GA  189    56      7 F 55-59   40:40.5    13:07/M    
 77    Bianca Edelhoff       Snellville  GA     169    21      3 F 20-24   40:40.9    13:07/M    
 78    Dawn Baker            Snellville  GA     549    41      5 F 40-44   40:45.5    13:09/M    
 79    Tracy Bishop          Dawsonville  GA    173    33      5 F 30-34   41:06.5    13:15/M    
 80    Diane Speight         Winder  GA         353    55      8 F 55-59   41:40.5    13:26/M    
 81    Karen Stewart         Lula  GA           354    55      9 F 55-59   42:43.0    13:47/M    
 82    April Cummings                           182    33      6 F 30-34   44:40.0    14:25/M    
 83    Matt Jones            Lawrenceville  GA  390    28      5 M 25-29   45:10.6    14:34/M    
 84    Tish Anderson         Athens  GA         342    38      5 F 35-39   45:21.9    14:38/M    
 85    Samantha Moon         Homer  GA          330    33      7 F 30-34   45:22.9    14:38/M    
 86    Susan Dzienius        Hoschton  GA       188    60      3 F 60-64   45:44.7    14:45/M    
 87    Dave Kelley           Gainesville  GA    310    43      4 M 40-44   45:49.3    14:47/M    
 88    Caeden Kelley         Gainesville  GA    309    8       1 M  0-10   45:50.1    14:47/M    
 89    Linda Zeeman          Atlanta  GA        374    69      1 F 65-69   46:15.0    14:55/M    
 90    Lyn Tomlin            Gainesville  GA    358    43      6 F 40-44   46:30.5    15:00/M    
 91    Melissa Drury         GA                 186    39      6 F 35-39   46:55.8    15:08/M    
 92    Ron Combs             Gainesville  GA    538    46      4 M 45-49   46:57.7    15:09/M    
 93    Danielle Genova       Gainesville  GA    193    70      1 F 70-74   47:26.9    15:18/M    
 94    Lauren Abernathy      Ocoee  FL          375    12      2 F 11-14   47:30.3    15:19/M    
 95    Jeff Butler           Gainesville  GA    174    52      4 M 50-54   50:55.6    16:25/M    
 96    Martina Henderson     Martin  GA         301    47      6 F 45-49   50:57.0    16:26/M    
 97    Sarah Wishnietsky     Norcross  GA       371    28      5 F 25-29   50:59.7    16:27/M    
 98    Pennie Wilson         Duluth  GA         370    39      7 F 35-39   1:00:00.1  19:21/M    
 99    Ryan Gipson           Gainesville  GA    197    36      3 M 35-39   1:00:34.4  19:32/M    
 100   Jacob Gipson          Gainesville  GA    195    11      3 M 11-14   1:00:35.4  19:33/M    
 101   April Gann            Buford  GA         386    38      8 F 35-39   1:01:04.9  19:42/M    
 102   Abby Gann             Buford  GA         387    7       1 F  0-10   1:01:05.1  19:42/M    
 103   Emma Gipson           Gainesville  GA    194    8       2 F  0-10   1:01:22.3  19:48/M    
 104   Melisa Gipson         Gainesville  GA    196    36      9 F 35-39   1:01:23.4  19:48/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News