Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

PILOT CHASE 5k

WATKINSVILLE, GA, January 12, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 - 4th Annual Pilot Club Chase 5K        
 Overall Finish List        
 January 12, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                
 Place Name                 City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     John Isaac Smith     Bishop  GA         474    18      1 OVERALL   17:42.3    5:43/M     
 2     John Van Steenbergh  Flowery Branch  GA 433    46      1 MASTERS   17:48.6    5:45/M     
 3     Isaac Krumm          Watkinsville  GA   475    15      2 M 15-19   18:06.9    5:50/M     
 4     Eric John            Covington  GA      467    41      1 M 40-44   18:09.9    5:51/M     
 5     Bill Hunt            Watkinsville  GA   451    44      2 M 40-44   18:48.2    6:04/M     
 6     Marshall Reed        Watkinsville  GA   468    15      3 M 15-19   19:04.0    6:09/M     
 7     Mark Stein           Duluth  GA         422    14      1 M 11-14   19:15.0    6:13/M     
 8     Dalton Shaw          Rutledge  GA       461    13      2 M 11-14   19:15.4    6:13/M     
 9     Keith Griffin        Milledgeville  GA  481    49      2 M 45-49   20:09.8    6:30/M     
 10    Steve Power          Winder  GA         401    43      3 M 40-44   20:23.7    6:35/M     
 11    Welch Suggs          Athens  GA         465    40      4 M 40-44   20:38.5    6:39/M     
 12    Herman Smith         Bishop  GA         473    46      3 M 45-49   20:42.0    6:41/M     
 13    Will Pursell         Statham  GA        405    15      4 M 15-19   20:54.7    6:45/M     
 14    Casey Mull           Athens  GA         390    28      1 M 25-29   20:56.4    6:45/M     
 15    Lauren Freeman       Cleveland  GA      339    31      1 M 30-34   21:33.1    6:57/M     
 16    Jeremy Fields        Jefferson  GA      476    23      1 M 20-24   21:50.4    7:03/M     
 17    Mark Townsend        Watkinsville  GA   430    50      1 M 50-54   22:19.2    7:12/M     
 18    Steve Canova         Macon  GA          317    53      2 M 50-54   22:41.4    7:19/M     
 19    Jerry Franzone       Monticello  GA     455    41      5 M 40-44   22:46.7    7:21/M     
 20    Joseph Deloach       Eatonton  GA       328    29      2 M 25-29   22:57.7    7:24/M     
 21    Kevin Jackson        Loganville  GA     449    29      3 M 25-29   23:08.3    7:28/M     
 22    David Eckles         Athens  GA         478    37      1 M 35-39   23:14.9    7:30/M     
 23    Rick Hayes           Dahlonega  GA      454    54      3 M 50-54   23:15.7    7:30/M     
 24    Octavius Davis       Athens  GA         326    23      2 M 20-24   23:20.7    7:32/M     
 25    Nathan Karszes       Norcross  GA       369    44      6 M 40-44   23:25.1    7:33/M     
 26    Brittany Wardlow     Bethlehem  GA      483    30      1 OVERALL   23:25.7    7:33/M     
 27    David Graham         Gainesville  GA    464    44      7 M 40-44   23:26.5    7:34/M     
 28    Donna Presley        Toccoa  GA         402    66      1 MASTERS   23:31.5    7:35/M     
 29    Roger Keel           Valley  AL         370    59      1 M 55-59   23:37.9    7:37/M     
 30    Steve Hartley        Eastanollee  GA    356    52      4 M 50-54   23:39.4    7:38/M     
 31    Carl Fuller          Winder  GA         448    43      8 M 40-44   23:48.6    7:41/M     
 32    Charles Jackson      Tucker  GA         364    9       1 M  0-10   23:56.6    7:43/M     
 33    Rhonda Trainor       Lawrenceville  GA  459    48      1 F 45-49   24:06.1    7:46/M     
 34    Jerome Douglas       Gray  GA           485    55      2 M 55-59   24:17.1    7:50/M     
 35    Mel Garber           Watkinsville  GA   460    63      1 M 60-64   24:27.8    7:53/M     
 36    Chris Freeman        Winder  GA         338    40      9 M 40-44   24:34.5    7:55/M     
 37    Traci Colon          Bethlehem  GA      480    35      1 F 35-39   24:41.1    7:58/M     
 38    Haley Van Steenbergh Flowery Branch  GA 456    11      1 F 11-14   24:42.2    7:58/M     
 39    Sean Van Steenbergh  Flowery Branch  GA 457    10      2 M  0-10   24:44.8    7:59/M     
 40    Ben Roberts          Dacula  GA         410    51      5 M 50-54   24:49.9    8:00/M     
 41    Cheryl Vail          Lawrenceville  GA  431    67      2 F 65-69   25:17.0    8:09/M     
 42    William Davis        Athens  GA         327    63      2 M 60-64   25:26.8    8:12/M     
 43    Melinda Black        Clarkesville  GA   307    47      2 F 45-49   25:28.9    8:13/M     
 44    Caitlin Conn         Lawrenceville  GA  321    23      1 F 20-24   25:38.9    8:16/M     
 45    Jeff Pursell         Statham  GA        404    41     10 M 40-44   25:51.4    8:20/M     
 46    Faye Black           Athens  GA         306    30      2 F 30-34   25:56.3    8:22/M     
 47    Bill Chamblee        Anderson  SC       319    65      1 M 65-69   26:01.8    8:24/M     
 48    Mara Nance           Augusta  GA        392    54      1 F 50-54   26:08.9    8:26/M     
 49    Sharon Williams      Winder  GA         442    50      2 F 50-54   26:15.7    8:28/M     
 50    Ted Ankerich         Athens  GA         486    50      6 M 50-54   26:40.0    8:36/M     
 51    Joe Waters           Covington  GA      471    71      1 M 70-74   27:00.3    8:43/M     
 52    Troy Garland         Milledgeville  GA  340    41     11 M 40-44   27:16.2    8:48/M     
 53    Meredith Cameron     Winder  GA         315    53      3 F 50-54   27:20.0    8:49/M     
 54    Patti Patterson      Conyers  GA        453    57      1 F 55-59   27:21.6    8:49/M     
 55    Brian Saffold        Covington  GA      452    39      2 M 35-39   27:22.3    8:50/M     
 56    Adrian Woodruff      Madison  GA        479    54      7 M 50-54   27:26.6    8:51/M     
 57    Chasity Roth         Monroe  GA         412    31      3 F 30-34   27:28.6    8:52/M     
 58    David Oblinger       Alpharetta  GA     394    62      3 M 60-64   27:41.3    8:56/M     
 59    Chris Brewer         Colbert  GA        311    34      2 M 30-34   27:45.2    8:57/M     
 60    Liz Brewer           Colbert  GA        312    32      4 F 30-34   28:06.8    9:04/M     
 61    Andrew Freeman       Winder  GA         337    14      3 M 11-14   28:21.7    9:09/M     
 62    Cindy Beck           Gray  GA           484    51      4 F 50-54   28:26.0    9:10/M     
 63    Katrina Conway       Athens  GA         322    34      5 F 30-34   28:30.4    9:12/M     
 64    Carleigh Thomas      Watkinsville  GA   427    24      2 F 20-24   28:38.3    9:14/M     
 65    Morgan Thomas        Watkinsville  GA   429    19      5 M 15-19   28:45.7    9:16/M     
 66    Sherri Price         Athens  GA         403    46      3 F 45-49   28:46.0    9:17/M     
 67    Keith Lester         Athens  GA         377    54      8 M 50-54   28:49.5    9:18/M     
 68    Amber Mann           Social Circle  GA  379    31      6 F 30-34   28:52.9    9:19/M     
 69    Jay Jackson          Loganville  GA     450    62      4 M 60-64   29:00.5    9:21/M     
 70    Zachary Saylor       Athens  GA         415    24      3 M 20-24   29:08.5    9:24/M     
 71    Jill Michael         Stat Ham  GA       387    35      2 F 35-39   29:11.5    9:25/M     
 72    Abigail Glass        Kwy    Madison  GA 343    11      2 F 11-14   29:16.8    9:26/M     
 73    Allison Kennamer     Athens  GA         458    34      7 F 30-34   29:24.7    9:29/M     
 74    Gerry Fahey          Monroe  GA         334    69      2 M 65-69   29:26.4    9:30/M     
 75    Jackson Michael      Statham  GA        386    37      3 M 35-39   29:46.0    9:36/M     
 76    Jim Latimer          Gainesville  GA    376    71      2 M 70-74   29:48.9    9:37/M     
 77    Molly Schaefer       Athens  GA         417    30      8 F 30-34   29:53.5    9:38/M     
 78    Rebekah Wood         Rutledge  GA       444    18      1 F 15-19   29:56.0    9:39/M     
 79    Tina Hunt            Elberton  GA       363    51      5 F 50-54   29:57.9    9:40/M     
 80    Tro'Vonta Burgess    Athens  GA         313    13      4 M 11-14   30:03.5    9:42/M     
 81    James Humphries      Athens  GA         362    48      4 M 45-49   30:13.0    9:45/M     
 82    Timothy Roop         Covington  GA      411    29      4 M 25-29   30:31.5    9:51/M     
 83    Vance Owens          Covington  GA      395    50      9 M 50-54   30:32.3    9:51/M     
 84    Emily McWhorter      Braselton  GA      477    36      3 F 35-39   30:38.0    9:53/M     
 85    Michelle Glass       Madison  GA        345    42      1 F 40-44   31:04.5    10:01/M    
 86    John Gregg           Watkinsville  GA   351    66      3 M 65-69   31:11.7    10:04/M    
 87    Shawn Williams       Bogart  GA         443    41      2 F 40-44   31:29.3    10:09/M    
 88    Makayla Graham       Gainesville  GA    463    16      2 F 15-19   31:46.1    10:15/M    
 89    Dan Shoaf            Anderson  SC       420    67      4 M 65-69   31:53.3    10:17/M    
 90    Rachel Carlyle       Winder  GA         441    31      9 F 30-34   31:54.2    10:17/M    
 91    Mary Hayes           Cumming  GA        358    63      1 F 60-64   32:01.5    10:20/M    
 92    Tom Wendle           Suwanee  GA        462    59      3 M 55-59   32:09.5    10:22/M    
 93    Jason Minyard        Monroe  GA         469    33      3 M 30-34   32:11.6    10:23/M    
 94    John Mincemoyer      Winterville  GA    388    42     12 M 40-44   32:12.3    10:23/M    
 95    Logan Krueger        Dacula  GA         374    10      3 M  0-10   32:12.7    10:23/M    
 96    Justin Krueger       Dacula  GA         373    35      4 M 35-39   32:14.4    10:24/M    
 97    Josh Kemerling       Bethlehem  GA      371    33      4 M 30-34   33:10.7    10:42/M    
 98    Bill Hale            Greensboro  GA     352    64      5 M 60-64   33:26.7    10:47/M    
 99    Tammi Jordan         Commerce  GA       368    50      6 F 50-54   33:27.7    10:47/M    
 100   Loran Randall        Watkinsville  GA   407    57      4 M 55-59   33:44.5    10:53/M    
 101   Ron Landen           Columbus  GA       375    68      5 M 65-69   33:48.7    10:54/M    
 102   Peter Walton         Watkinsville  GA   437    48      5 M 45-49   33:50.9    10:55/M    
 103   Kathy Givens         Douglasville  GA   342    64      2 F 60-64   33:56.6    10:57/M    
 104   Julie Stoudenmire    Athens  GA         424    23      3 F 20-24   34:17.4    11:04/M    
 105   Ke Green             Greensboro  GA     350    67      6 M 65-69   34:33.8    11:09/M    
 106   Kala McNair          Athens  GA         385    25      1 F 25-29   34:34.7    11:09/M    
 107   Amelia Glass         Madison  GA        344    7       1 F  0-10   34:45.0    11:13/M    
 108   Cindy Canova         Macon  GA          316    53      7 F 50-54   34:51.1    11:15/M    
 109   Robb Daggett         Athens  GA         470    40     13 M 40-44   34:51.9    11:15/M    
 110   Kelly Holliday       Winder  GA         360    41      3 F 40-44   34:54.9    11:15/M    
 111   Wayne Vail           Lawrenceville  GA  432    69      7 M 65-69   35:00.3    11:17/M    
 112   Steve Strickland     Augusta  GA        425    60      6 M 60-64   36:13.2    11:41/M    
 113   Amber Schuler        Monroe  GA         418    33     10 F 30-34   36:21.8    11:44/M    
 114   Erin Addington       Watkinsville  GA   301    33     11 F 30-34   36:33.3    11:47/M    
 115   Wilson Page          Athens  GA         396    70      3 M 70-74   36:33.7    11:47/M    
 116   Mildred Huckabee     Covington  GA      361    51      8 F 50-54   36:37.9    11:49/M    
 117   Don Holliday         Athens  GA         359    63      7 M 60-64   36:50.4    11:53/M    
 118   Vicky Werner         Snellville  GA     439    60      3 F 60-64   37:27.5    12:05/M    
 119   Chris Scammon        Rex  GA            416    66      8 M 65-69   37:36.7    12:08/M    
 120   Don Jordan           Commerce  GA       367    50     10 M 50-54   37:46.1    12:11/M    
 121   Geri Whitaker        Toccoa  GA         440    69      3 F 65-69   38:35.7    12:27/M    
 122   Kay Dunn             Monticello  GA     329    52      9 F 50-54   38:43.4    12:29/M    
 123   Laura Kennon         Newborn  GA        372    41      4 F 40-44   38:52.0    12:32/M    
 124   Doug Ashley          Gainesville  GA    302    54     11 M 50-54   39:35.6    12:46/M    
 125   Karen Filpus-Luyckx  Bogart  GA         336    23      4 F 20-24   39:37.9    12:47/M    
 126   Rowan Goloen         Bogart  GA         348    9       4 M  0-10   39:40.1    12:48/M    
 127   Marshall Stewart     Bogart  GA         423    28      5 M 25-29   39:41.0    12:48/M    
 128   Monica Burke         Bogart  GA         314    58      2 F 55-59   39:48.4    12:50/M    
 129   Pete Pellegrini      Bogart  GA         400    66      9 M 65-69   39:53.7    12:52/M    
 130   Ella Glass           Madison  GA        346    9       2 F  0-10   39:58.4    12:54/M    
 131   Timothy Bagley       Woodstock  GA      482    50     12 M 50-54   40:05.4    12:56/M    
 132   Sarah Visser         Loganville  GA     434    35      4 F 35-39   40:16.6    12:59/M    
 133   Linda Zeeman         Atlanta  GA        447    68      4 F 65-69   41:48.7    13:29/M    
 134   Jessica Felts        Athens  GA         335    29      2 F 25-29   42:00.1    13:33/M    
 135   Janice Duncan        Auburn  GA         421    61      4 F 60-64   43:06.9    13:54/M    
 136   Bucky Woods          Clarkesville  GA   445    57      5 M 55-59   43:19.9    13:58/M    
 137   James Baldwin        Macon  GA          303    67     10 M 65-69   43:36.5    14:04/M    
 138   Panda Jones          Suwanee  GA        366    51     10 F 50-54   45:22.7    14:38/M    
 139   Elaine Elliott       Duluth  GA         333    64      5 F 60-64   45:25.1    14:39/M    
 140   Daryle Worley        Toccoa  GA         446    81      1 M 75-99   45:37.6    14:43/M    
 141   Melissa Walton       Watkinsville  GA   436    42      5 F 40-44   46:03.4    14:51/M    
 142   Jeff Jackson         Tucker  GA         365    57      6 M 55-59   47:48.9    15:25/M    
 143   Don McClellan        Smyrna  GA         466    81      2 M 75-99   48:20.5    15:35/M    
 144   Fran Blackburn       Monroe  GA         308    54     11 F 50-54   48:52.1    15:46/M    
 145   Susan Puckette       Statham  GA        472    49      4 F 45-49   51:12.0    16:31/M    
 146   Michele Sarti        Bishop  GA         414    41      6 F 40-44   52:51.4    17:03/M    
 147   Vanessa Eason        Bogart  GA         331    52     12 F 50-54   53:48.5    17:21/M    
 148   Denise Brady         Athens  GA         310    53     13 F 50-54   54:00.5    17:25/M    
 149   Jeffrey Weaver       Loganville  GA     438    37      5 M 35-39   1:02:17.8  20:05/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News