Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

15th ANNUAL FROG HOP 5K

ATHENS, GA, February 17, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 - 15th ANNUAL FROG HOP 5K        
 Overall Finish List        
 February 17, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                   
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Joseph Brubaker         Athens  GA         1035   32      1 OVERALL   17:02.8    5:30/M     
 2     Alex Martinez           Statham  GA        1259   18      1 M 15-19   17:55.4    5:47/M     
 3     John Van Steenbergh     Flowery Branch  GA 1201   46      1 MASTERS   17:57.6    5:47/M     
 4     Jerry White             Bogart  GA         1213   42      1 M 40-44   18:11.2    5:52/M     
 5     Dalton Shaw             Rutledge  GA       1244   14      1 M 11-14   19:13.7    6:12/M     
 6     Albert Mercurio         Athens  GA         1134   25      1 M 25-29   19:34.2    6:19/M     
 7     Griffin Phillips        Hartwell  GA       1157   11      2 M 11-14   20:37.0    6:39/M     
 8     Joshua Sampson          Athens  GA         1171   40      2 M 40-44   20:41.9    6:40/M     
 9     Lauren Freeman          Cleveland  GA      1064   31      2 M 30-34   20:58.6    6:46/M     
 10    Will Pursell            Statham  GA        1164   15      2 M 15-19   21:17.8    6:52/M     
 11    Laura Phillips          Hartwell  GA       1158   37      1 OVERALL   21:19.8    6:53/M     
 12    Shawn Carter            Eastanollee  GA    1230   27      2 M 25-29   22:04.1    7:07/M     
 13    Scott Secrest           Athens  GA         1176   35      1 M 35-39   22:07.4    7:08/M     
 14    Nick Greenway           Athens  GA         1252   23      1 M 20-24   22:32.7    7:16/M     
 15    Walker Thomas           Toccoa  GA         1231   15      3 M 15-19   22:38.6    7:18/M     
 16    Mark Dion               Cumming  GA        1245   43      3 M 40-44   22:44.3    7:20/M     
 17    Sheila Haynes           Sugar Hill  GA     1077   40      1 MASTERS   22:53.7    7:23/M     
 18    Kristin Whitlock        Nicholson  GA      1214   15      1 F 15-19   23:37.7    7:37/M     
 19    Jake Martinez           Statham  GA        1125   12      3 M 11-14   23:39.0    7:38/M     
 20    Belinda Moon            Watkinsville  GA   1140   47      1 F 45-49   23:50.2    7:41/M     
 21    Carl Fuller                                21     43      4 M 40-44   24:01.5    7:45/M     
 22    Josh Hinson             Bishop  GA         1079   25      3 M 25-29   24:12.6    7:48/M     
 23    Jeremy James            Bogart  GA         1251   33      3 M 30-34   24:14.2    7:49/M     
 24    Jake Jackson            Athens  GA         1095   26      4 M 25-29   24:14.8    7:49/M     
 25    Steve Hartley           Eastanollee  GA    1248   52      1 M 50-54   24:19.8    7:51/M     
 26    Keith Ware              Bishop  GA         1207   49      2 M 45-49   24:22.9    7:52/M     
 27    Alex Hobbs              Athens  GA         1080   14      4 M 11-14   24:32.7    7:55/M     
 28    Randy Ballew            Watkinsville  GA   1017   59      1 M 55-59   24:35.5    7:56/M     
 29    Clayton Zeches          Toccoa  GA         1229   14      5 M 11-14   24:39.1    7:57/M     
 30    Jeff Pursell            Statham  GA        1163   41      5 M 40-44   24:43.0    7:58/M     
 31    Sarah Chastain          Arnoldsville  GA   1043   16      2 F 15-19   24:53.2    8:02/M     
 32    Ryan Young              Jefferson  GA      1222   35      2 M 35-39   24:54.8    8:02/M     
 33    Haley Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 1258   11      1 F 11-14   24:58.2    8:03/M     
 34    Melinda Black           Clarkesville  GA   1026   47      2 F 45-49   25:00.3    8:04/M     
 35    Mel Garber              Watkinsville  GA   1224   63      1 M 60-64   25:06.5    8:06/M     
 36    Sj Ralston              Athens  GA         1232   21      1 F 20-24   25:11.2    8:07/M     
 37    Kati Mize               Greensboro  GA     1139   30      1 F 30-34   25:16.7    8:09/M     
 38    Niki Spear              Athens  GA         1192   34      2 F 30-34   25:25.7    8:12/M     
 39    Allison Thurston        Athens  GA         1262   16      3 F 15-19   25:26.6    8:12/M     
 40    Rhys May                Athens  GA         1132   23      2 F 20-24   25:37.9    8:16/M     
 41    Mark Kelley             Oakwood  GA        1100   51      2 M 50-54   25:41.4    8:17/M     
 42    Griffen Stephens        Maysville  GA      1195   10      1 M  0-10   25:46.5    8:19/M     
 43    Colin Ware              Bishop  GA         1206   9       2 M  0-10   25:50.8    8:20/M     
 44    Kelli Selman            Cumming  GA        1177   47      3 F 45-49   25:52.2    8:21/M     
 45    Laura Smith             Hull  GA           1187   28      1 F 25-29   25:53.6    8:21/M     
 46    Tiffany Duvall          Madison  GA        1057   31      3 F 30-34   25:59.0    8:23/M     
 47    Sabrina Young           Athens  GA         1233   42      2 F 40-44   26:10.9    8:26/M     
 48    Garry Tucker            Watkinsville  GA   1253   58      2 M 55-59   26:24.9    8:31/M     
 49    Michael Selman          Cumming  GA        1178   57      3 M 55-59   26:34.0    8:34/M     
 50    Arlena Wartell          Athens  GA         1209   39      2 F 35-39   26:38.2    8:35/M     
 51    Alden Rogers            Athens  GA         1166   22      3 F 20-24   26:40.0    8:36/M     
 52    Ashley Frederick        Danielsville  GA   1063   27      2 F 25-29   26:41.8    8:36/M     
 53    Joe Liberatore          Commerce  GA       1114   61      2 M 60-64   26:44.3    8:37/M     
 54    Nancy Kelley            Oakwood  GA        1101   56      1 F 55-59   26:47.7    8:38/M     
 55    Don Cole                Monroe  GA         1044   58      4 M 55-59   26:53.7    8:40/M     
 56    Heather Jones           Senoia  GA         1240   18      4 F 15-19   26:58.2    8:42/M     
 57    Sharon Williams         Winder  GA         1217   50      1 F 50-54   27:00.0    8:43/M     
 58    Dakota Phillips         Hartwell  GA       1156   7       1 F  0-10   27:10.4    8:46/M     
 59    Michael Phillips        Hartwell  GA       1159   36      3 M 35-39   27:11.1    8:46/M     
 60    Mark Hoffman            Jefferson  GA      1084   41      6 M 40-44   27:19.7    8:49/M     
 61    Jacob Liu                                  1116   27      5 M 25-29   27:21.0    8:49/M     
 62    Bill Chamblee           Anderson  SC       1039   65      1 M 65-69   27:44.1    8:57/M     
 63    Laura Bribaler                             1031   27      3 F 25-29   27:46.2    8:57/M     
 64    Donna Line              Bishop  GA         1115   46      4 F 45-49   27:47.7    8:58/M     
 65    Ash White               Athens  GA         1212   28      6 M 25-29   27:48.7    8:58/M     
 66    Steve Stephens          Maysville  GA      1196   42      7 M 40-44   27:52.8    8:59/M     
 67    Leslie Boby-Sabatinelli Watkinsville  GA   1027   35      3 F 35-39   28:02.3    9:03/M     
 68    Channette Romero        Athens  GA         1167   38      4 F 35-39   28:09.3    9:05/M     
 69    Angela Bewley           Statham  GA        1250   34      4 F 30-34   28:23.7    9:09/M     
 70    Brandy Wood             Greensboro  GA     1218   35      5 F 35-39   28:26.9    9:10/M     
 71    William Tweedell        Hull  GA           1254   68      2 M 65-69   28:30.2    9:12/M     
 72    Gerry Fahey             Monroe  GA         1223   69      3 M 65-69   28:40.2    9:15/M     
 73    Logan Krueger           Dacula  GA         1111   10      3 M  0-10   29:00.1    9:21/M     
 74    Justin Krueger          Dacula  GA         1110   35      4 M 35-39   29:01.3    9:22/M     
 75    Beverly Miller          Carnesville  GA    1135   29      4 F 25-29   29:08.2    9:24/M     
 76    Tina Hunt               Elberton  GA       1092   51      2 F 50-54   29:19.9    9:27/M     
 77    Scarlett Watson         Greensboro  GA     1211   33      5 F 30-34   29:41.0    9:35/M     
 78    Lukas Ashton            Watkinsville  GA   1006   9       4 M  0-10   29:55.5    9:39/M     
 79    John Gregg              Watkinsville  GA   1227   66      4 M 65-69   30:03.4    9:42/M     
 80    Jerry Cunningham        Clarkesville  GA   1048   56      5 M 55-59   30:06.2    9:43/M     
 81    Carole Johnson          Winterville  GA    1261   58      2 F 55-59   30:14.8    9:45/M     
 82    Stephen Shain           Comer  GA          1179   46      3 M 45-49   30:17.3    9:46/M     
 83    Edward Morgan           Watkinsville  GA   1249   60      3 M 60-64   30:19.4    9:47/M     
 84    Anna Mae Holeman        Bogart  GA         1257   8       2 F  0-10   30:20.8    9:47/M     
 85    Lincoln Spear           Athens  GA         1191   9       5 M  0-10   30:21.4    9:47/M     
 86    Trixie Whitlock         Nicholson  GA      1215   42      3 F 40-44   30:24.8    9:48/M     
 87    Rebecca Patterson       Athens  GA         1153   24      4 F 20-24   30:29.7    9:50/M     
 88    Julie Holeman           Bogart  GA         1256   34      6 F 30-34   30:31.2    9:51/M     
 89    Brian Hunt              Elberton  GA       1091   54      3 M 50-54   30:36.0    9:52/M     
 90    Dan Shoaf               Anderson  SC       1180   68      5 M 65-69   30:42.8    9:54/M     
 91    Laura Smith             Athens  GA         1263   36      6 F 35-39   30:57.3    9:59/M     
 92    Gary Brown              Conyers  GA        1264   70      1 M 70-74   30:58.3    9:59/M     
 93    Candace Wooten          Eatonton  GA       1221   42      4 F 40-44   31:29.2    10:09/M    
 94    Denise Brown            Watkinsville  GA   1033   41      5 F 40-44   31:33.6    10:11/M    
 95    Jane Kinberg            Sugar Hill  GA     1102   41      6 F 40-44   31:42.3    10:14/M    
 96    Louanne Wiant           Clayton  GA        1216   51      3 F 50-54   31:44.1    10:14/M    
 97    John Mincemoyer         Winterville  GA    1138   42      8 M 40-44   31:49.1    10:16/M    
 98    Stephanie Basinger                         1021   11      2 F 11-14   32:02.8    10:20/M    
 99    Kellee Green            Comer  GA          1071   46      5 F 45-49   32:07.3    10:22/M    
 100   Pete Walton             Watkinsville  GA   1204   48      4 M 45-49   32:14.7    10:24/M    
 101   Amy Dobbs               Danielsville  GA   1050   38      7 F 35-39   32:16.1    10:25/M    
 102   Lisa Bayer              Athens  GA         1022   47      6 F 45-49   32:29.7    10:29/M    
 103   Carmen O'Quinn          Comer  GA          1243   31      7 F 30-34   32:36.8    10:31/M    
 104   Charles Hopper          Athens  GA         1088   37      5 M 35-39   32:38.0    10:32/M    
 105   Zoe Smith               Bishop  GA         1189   29      5 F 25-29   32:39.9    10:32/M    
 106   Jody Smith              Bishop  GA         1186   34      4 M 30-34   32:40.6    10:32/M    
 107   Carmen Ward             Covington  GA      1255   34      8 F 30-34   32:43.7    10:33/M    
 108   Ansley Ayers            Nicholson  GA      1008   7       3 F  0-10   32:47.7    10:35/M    
 109   Luke Bolden             Watkinsville  GA   1028   32      5 M 30-34   32:56.8    10:37/M    
 110   David Ayers             Nicholson  GA      1009   49      5 M 45-49   32:58.0    10:38/M    
 111   Marilyn Hilley          Danielsville  GA   1078   47      7 F 45-49   33:02.2    10:39/M    
 112   Kathy Givens            Douglasville  GA   1067   64      1 F 60-64   33:06.4    10:41/M    
 113   Paul Duncan             Bogart  GA         1056   50      6 M 50-54   33:07.9    10:41/M    
 114   Ken Knight              Jefferson  GA      1105   38      6 M 35-39   33:14.5    10:43/M    
 115   Grey Mathews            Athens  GA         1130   44      9 M 40-44   33:19.8    10:45/M    
 116   Eleanor Mathews         Athens  GA         1129   9       4 F  0-10   33:20.6    10:45/M    
 117   Doug Mathews            Athens  GA         1128   68      6 M 65-69   33:21.9    10:45/M    
 118   Hailey Seahorn          Maysville  GA      1173   9       5 F  0-10   33:23.9    10:46/M    
 119   Jalen Carter            Athens  GA         1260   12      6 M 11-14   33:25.0    10:47/M    
 120   Regina Warriner         Clayton  GA        1208   37      8 F 35-39   33:25.7    10:47/M    
 121   Harmony Seahorn         Maysville  GA      1174   36      9 F 35-39   33:30.5    10:48/M    
 122   Brianna Basinger                           1019   15      5 F 15-19   33:35.1    10:50/M    
 123   Mackenzie Morten        Winterville  GA    1142   14      3 F 11-14   33:35.8    10:50/M    
 124   Deirdre Kane            Athens  GA         1098   45      8 F 45-49   33:37.3    10:51/M    
 125   Steve Bolden            Bogart  GA         1029   56      6 M 55-59   33:38.0    10:51/M    
 126   Richard Harrison        Commerce  GA       1072   62      4 M 60-64   33:39.5    10:51/M    
 127   S'Donna Lawrence        Athens  GA         1112   38     10 F 35-39   33:41.8    10:52/M    
 128   Regina Talley           Dillard  GA        1197   46      9 F 45-49   34:09.9    11:01/M    
 129   Anna Raley              Kathleen  GA       1165   28      6 F 25-29   34:13.9    11:02/M    
 130   Matti Birge             Athens  GA         1025   33      9 F 30-34   34:20.6    11:05/M    
 131   Shan Parker             Athens  GA         1150   42      7 F 40-44   34:37.4    11:10/M    
 132   Hudson O'Donnell        Athens  GA         1146   8       7 M  0-10   35:24.0    11:25/M    
 133   Cassandra Sims          Athens  GA         1181   47     10 F 45-49   35:26.8    11:26/M    
 134   Rachel Ashton           Watkinsville  GA   1007   43      8 F 40-44   35:41.2    11:31/M    
 135   Glenn Spear             Athens  GA         1190   39      7 M 35-39   35:42.9    11:31/M    
 136   Loretta Ayers           Nicholson  GA      1010   42      9 F 40-44   35:44.2    11:32/M    
 137   Tiffani Hassan          Statham  GA        1076   39     11 F 35-39   35:48.8    11:33/M    
 138   Doug Malcom             Bogart  GA         1117   60      5 M 60-64   36:15.0    11:42/M    
 139   Jen Berry               Athens  GA         1024   41     10 F 40-44   36:18.8    11:43/M    
 140   Sharon Holbrooks        Winterville  GA    1085   30     10 F 30-34   36:20.8    11:43/M    
 141   Melessa Alley           Lakemont  GA       1003   39     12 F 35-39   36:29.4    11:46/M    
 142   Wilson Page             Athens  GA         1149   70      2 M 70-74   37:32.4    12:06/M    
 143   Julie Bradford          Monee  IL          1030   33     11 F 30-34   37:35.4    12:07/M    
 144   Babara Puckett          Jefferson  GA      1162   63      2 F 60-64   37:41.3    12:09/M    
 145   Rhonda Balkcom          Jefferson  GA      1013   35     13 F 35-39   37:50.0    12:12/M    
 146   Shelby Balkcom                             1014   9       6 F  0-10   37:51.6    12:13/M    
 147   Penny Akins             Winterville  GA    1001   49     11 F 45-49   37:53.0    12:13/M    
 148   Robyn England           Crawford  GA       1061   40     11 F 40-44   37:57.5    12:15/M    
 149   Jewell Murray           Tiger  GA          1144   57      3 F 55-59   38:34.9    12:26/M    
 150   Evette Dunbar           Winterville  GA    1051   35     14 F 35-39   38:36.5    12:27/M    
 151   Chris Scammon           Rex  GA            1172   66      7 M 65-69   38:45.3    12:30/M    
 152   Kelsie Ballew           Watkinsville  GA   1016   11      4 F 11-14   38:47.0    12:31/M    
 153   Kimberly Carter         Colbert  GA        1235   42     12 F 40-44   39:09.2    12:38/M    
 154   Samantha Chandler       Athens  GA         1040   23      5 F 20-24   39:11.5    12:38/M    
 155   Kayla Ballew            Watkinsville  GA   1015   21      6 F 20-24   39:26.1    12:43/M    
 156   Francoise Fussell       Walhalla  SC       1065   65      1 F 65-69   39:37.2    12:47/M    
 157   Angie White             Bogart  GA         1228   40     13 F 40-44   39:37.7    12:47/M    
 158   Deborah Liberatore      Commerce  GA       1113   60      3 F 60-64   39:48.8    12:50/M    
 159   Cindy Ware              Bishop  GA         1205   38     15 F 35-39   40:05.6    12:56/M    
 160   Sherri Ballew           Watkinsville  GA   1018   59      7 M 55-59   40:36.0    13:06/M    
 161   Meghan Hudson           Athens  GA         1090   30     12 F 30-34   40:57.7    13:13/M    
 162   Jane Mathews            Athens  GA         1131   65      2 F 65-69   41:26.7    13:22/M    
 163   Manita Dean             Athens  GA         1049   75      1 F 75-99   42:09.1    13:36/M    
 164   Leanne Charles          Monroe  GA         1042   37     16 F 35-39   42:13.1    13:37/M    
 165   Keely Malcom            Bogart  GA         1118   12      5 F 11-14   42:19.2    13:39/M    
 166   Sonya Malcom            Bogart  GA         1119   45     12 F 45-49   42:19.8    13:39/M    
 167   Karly Balkcom                              1012   7       7 F  0-10   42:30.6    13:43/M    
 168   Allen Balkcom                              1011   34      6 M 30-34   42:31.5    13:43/M    
 169   Camille Duncan          Bogart  GA         1052   10      8 F  0-10   42:53.4    13:50/M    
 170   Carrie Duncan           Bogart  GA         1053   47      9 F 45-49   42:53.9    13:50/M    
 171   Mary Lou Kau            Athens  GA         1099   70      1 F 70-74   43:47.3    14:07/M    
 172   Devie Archebelle                           172    43     14 F 40-44   43:53.7    14:09/M    
 173   Misty Basinger                             1020   37     17 F 35-39   44:06.3    14:14/M    
 174   Doug Ashley             Gainesville  GA    1005   55      8 M 55-59   45:03.8    14:32/M    
 175   Joe Gordon              Danielsville  GA   1068   13      7 M 11-14   45:18.6    14:37/M    
 176   Mckinley Gordon         Danielsville  GA   1069   19      6 F 15-19   45:23.4    14:38/M    
 177   Melissa Walton          Watkinsville  GA   1203   42     15 F 40-44   45:28.6    14:40/M    
 178   Paula Thomason          Danielsville  GA   1198   40     16 F 40-44   45:38.7    14:43/M    
 179   Jeanne Martin           Bogart  GA         1123   35     18 F 35-39   46:14.1    14:55/M    
 180   Toni Edwards            Bishop  GA         1058   38     19 F 35-39   46:20.3    14:57/M    
 181   Kathy Ivie              Monroe  GA         1094   46     13 F 45-49   46:25.3    14:58/M    
 182   Robin Patterson         Lula  GA           1154   38     20 F 35-39   46:56.6    15:08/M    
 183   Kayla Peters            Cornelia  GA       1155   29      7 F 25-29   46:58.7    15:09/M    
 184   Tracy Tyler             Wiley  GA          1199   48     14 F 45-49   47:24.9    15:17/M    
 185   Jenny Rutledge          Carlton  GA        1169   41     17 F 40-44   47:31.3    15:20/M    
 186   Jarrett Rutledge        Carlton  GA        1168   10      8 M  0-10   47:33.5    15:20/M    
 187   Rebecca Croxton         Athens  GA         1047   40     18 F 40-44   47:41.6    15:23/M    
 188   Katie Moore             Athens  GA         1141   29      8 F 25-29   47:42.5    15:23/M    
 189   Diane Smith             Athens  GA         1185   53      4 F 50-54   49:05.8    15:50/M    
 190   Janice Duncan           Auburn  GA         1055   61      4 F 60-64   49:28.6    15:57/M    
 191   Anne Patrick            Smyrna  GA         1152   76      2 F 75-99   49:30.8    15:58/M    
 192   Katie Green             Athens  GA         1070   19      7 F 15-19   56:48.8    18:19/M    
 193   Mary Jo Newell          Athens  GA         1145   50      5 F 50-54   56:51.1    18:20/M    
 194   Jaye Masters            Clayton  GA        1126   58      4 F 55-59   58:10.4    18:46/M    
 195   Peter Smith             Athens  GA         1188   64      6 M 60-64   59:08.5    19:05/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News