Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

2013 HOLLY JOLLY ELF TROT 5K

WINDER, GA, December 8, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 Holly Jolly Elf Trot 5K Elf Trot 5K        
 Overall Finish List        
 December 08, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES    www.classicraceservices.com        
                                                                                                
 Place Name                  City              Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Justin Wood           Commerce  GA      922    31      1 M 30-34   18:23.8    5:56/M     
 2     Jerry White           Bogart  GA        905    43      1 M 40-44   18:27.3    5:57/M     
 3     Blair Weaver          Athens  GA        927    55      1 M 55-59   21:44.0    7:01/M     
 4     Roger Wilhelm         Jefferson  GA     923    34      2 M 30-34   22:00.3    7:06/M     
 5     Robby Gore            Buford  GA        831    14      1 M 11-14   22:04.4    7:07/M     
 6     Rob Carlyle           Suwanee  GA       818    39      1 M 35-39   22:10.3    7:09/M     
 7     Lauren Freeman        Cleveland  GA     926    31      3 M 30-34   22:11.7    7:09/M     
 8     Emiliano Santos       Winder  GA        918    32      4 M 30-34   22:19.1    7:12/M     
 9     Clay Pender           Winder  GA        872    13      2 M 11-14   22:56.9    7:24/M     
 10    Blake Ehl             Jefferson  GA     826    14      3 M 11-14   23:01.9    7:25/M     
 11    Randy Ballew          Watkinsville  GA  810    60      1 M 60-64   23:27.9    7:34/M     
 12    Jessica Adams         Hoschton  GA      803    29      1 F 25-29   23:41.9    7:38/M     
 13    Chris Adams           Hoschton  GA      801    31      5 M 30-34   24:22.0    7:52/M     
 14    Jonathan Carranza     Winder  GA        920    20      1 M 20-24   24:29.9    7:54/M     
 15    Alan Ashley           Winder  GA        806    42      2 M 40-44   24:32.7    7:55/M     
 16    Rick Hayes            Dahlonega  GA     916    55      2 M 55-59   24:41.2    7:58/M     
 17    Kathy Cohen           Duluth  GA        820    44      1 F 40-44   24:54.4    8:02/M     
 18    Sam Mann              Social Circle  GA 857    35      2 M 35-39   25:05.3    8:05/M     
 19    Cliff Ramos           Monroe  GA        877    60      2 M 60-64   25:13.3    8:08/M     
 20    Trevor Ramos          Johns Creek  GA   879    31      6 M 30-34   25:15.0    8:09/M     
 21    Amber Mann            Social Circle  GA 856    32      1 F 30-34   25:34.2    8:15/M     
 22    Terrell Wall          Jefferson  GA     903    13      4 M 11-14   25:47.4    8:19/M     
 23    Eric Patrick          Winder  GA        869    54      1 M 50-54   26:03.9    8:24/M     
 24    Cheryl Vail           Lawrenceville  GA 899    68      1 F 65-69   26:07.0    8:25/M     
 25    Jamie Clapp           Winder  GA        921    36      1 F 35-39   26:47.2    8:38/M     
 26    Meredith Cameron      Winder  GA        817    54      1 F 50-54   27:09.6    8:45/M     
 27    Joy Maxey             Statham  GA       860    47      1 F 45-49   27:27.7    8:51/M     
 28    Ally Baron            Athens  GA        813    19      1 F 15-19   27:42.2    8:56/M     
 29    Ben Washington        Athens  GA        904    21      2 M 20-24   27:43.3    8:56/M     
 30    Whitney Reichard      Duluth  GA        881    43      2 F 40-44   27:54.4    9:00/M     
 31    Jackson Green         Monroe  GA        832    15      1 M 15-19   28:03.3    9:03/M     
 32    Courtney Taylor       Athens  GA        894    23      1 F 20-24   28:07.7    9:04/M     
 33    Mary Beth Forwood     Bishop  GA        924    50      2 F 50-54   28:13.4    9:06/M     
 34    Adrienne Clay         Jefferson  GA     816    27      2 F 25-29   28:23.7    9:09/M     
 35    Sharon Williams       Winder  GA        907    51      3 F 50-54   28:31.9    9:12/M     
 36    Ken Brown             Snellville  GA    917    71      1 M 70-74   28:35.5    9:13/M     
 37    Nicole Helms          Winder  GA        836    42      3 F 40-44   28:47.6    9:17/M     
 38    Charles Jackson       Tucker  GA        843    10      1 M  0-10   28:53.3    9:19/M     
 39    Tina Hunt             Elberton  GA      842    52      4 F 50-54   28:58.0    9:21/M     
 40    Brian Hunt            Elberton  GA      841    55      3 M 55-59   28:58.9    9:21/M     
 41    Jay Mollett           Winder  GA        867    37      3 M 35-39   29:02.2    9:22/M     
 42    Char Davidson         Tamarac  FL       824    60      1 F 60-64   29:11.6    9:25/M     
 43    Bob Bowen             Nashville  GA     815    70      2 M 70-74   29:21.0    9:28/M     
 44    Chris Reynolds        Auburn  GA        882    39      4 M 35-39   29:28.5    9:30/M     
 45    Kelly Holliday        Winder  GA        838    42      4 F 40-44   29:55.8    9:39/M     
 46    Victoria Patrick      Winder  GA        870    51      5 F 50-54   29:56.4    9:39/M     
 47    Tania Martinez        Winder  GA        859    32      2 F 30-34   30:21.0    9:47/M     
 48    Gerry Fahey           Monroe  GA        827    70      3 M 70-74   31:33.6    10:11/M    
 49    Johna Porter          Duluth  GA        875    48      2 F 45-49   31:36.7    10:12/M    
 50    Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee  GA       906    32      3 F 30-34   31:51.8    10:16/M    
 51    Chris Maddox          Winder  GA        855    50      2 M 50-54   31:56.2    10:18/M    
 52    Christi Umans         Dacula  GA        898    42      5 F 40-44   32:01.3    10:20/M    
 53    Collene Lee           Winder  GA        853    41      6 F 40-44   32:07.5    10:22/M    
 54    Kelsie Ballew         Watkinsville  GA  809    12      1 F 11-14   32:14.0    10:24/M    
 55    Jerry Cunningham      Clarkesville  GA  823    57      4 M 55-59   32:30.2    10:29/M    
 56    Jessie Winkler        Auburn  GA        909    14      2 F 11-14   32:33.0    10:30/M    
 57    Nicole Valles         Winder  GA        901    35      2 F 35-39   32:40.7    10:32/M    
 58    Logan Krueger         Dacula  GA        852    11      5 M 11-14   32:42.2    10:33/M    
 59    Justin Krueger        Dacula  GA        851    36      5 M 35-39   32:43.2    10:33/M    
 60    Jessica Fitzgerald    Toccoa  GA        829    27      3 F 25-29   32:44.5    10:34/M    
 61    Brantley Wommack      Monroe  GA        911    14      6 M 11-14   32:45.7    10:34/M    
 62    Valerie Raczynski     Winder  GA        876    43      7 F 40-44   33:14.5    10:43/M    
 63    Gina Schultz          Winder  GA        889    39      3 F 35-39   33:36.4    10:50/M    
 64    Britt Pentecost       Winder  GA        914    16      2 F 15-19   33:53.2    10:56/M    
 65    Wayne Vail            Lawrenceville  GA 900    70      4 M 70-74   34:13.4    11:02/M    
 66    Becky McCullers       Winder  GA        862    39      4 F 35-39   34:23.3    11:05/M    
 67    Andrea Pender         Winder  GA        871    43      8 F 40-44   34:29.5    11:07/M    
 68    Traci Green           Monroe  GA        833    47      3 F 45-49   34:35.8    11:09/M    
 69    Paige Stinchcomb      Winder  GA        893    28      4 F 25-29   34:37.3    11:10/M    
 70    Kayla Smith           Winder  GA        892    26      5 F 25-29   34:38.0    11:10/M    
 71    Josh Kemerling        Bethlehem  GA     847    34      7 M 30-34   34:55.6    11:16/M    
 72    Alida Clay            Jefferson  GA     819    45      4 F 45-49   35:41.4    11:31/M    
 73    Tonya Crowe           Winder  GA        822    44      9 F 40-44   36:01.8    11:37/M    
 74    David Adams           Bethlehem  GA     802    43      3 M 40-44   36:27.9    11:45/M    
 75    Diana Carrier         College Park  GA  925    58      1 F 55-59   36:41.4    11:50/M    
 76    Timothy Bagley        Woodstock  GA     919    50      3 M 50-54   36:42.7    11:50/M    
 77    April Sass            Statham  GA       888    43     10 F 40-44   37:14.3    12:01/M    
 78    Erica Shepley         Winder  GA        915    28      6 F 25-29   37:45.9    12:11/M    
 79    Scott McCullers       Winder  GA        863    47      1 M 45-49   37:51.0    12:13/M    
 80    Lisa Hill             Auburn  GA        837    42     11 F 40-44   38:23.3    12:23/M    
 81    Missy Headrick        Hoschton  GA      835    34      4 F 30-34   38:41.9    12:29/M    
 82    Cindy Rowland         Auburn  GA        887    44     12 F 40-44   39:11.9    12:38/M    
 83    Angel Meeler          Monroe  GA        864    41     13 F 40-44   39:19.0    12:41/M    
 84    Erin Smith            Auburn  GA        891    34      5 F 30-34   40:13.8    12:58/M    
 85    Kayla Ballew          Watkinsville  GA  808    22      2 F 20-24   40:20.8    13:01/M    
 86    Sherri Ballew         Watkinsville  GA  811    50      6 F 50-54   40:35.3    13:05/M    
 87    Andrew Pieplow        Jefferson  GA     873    35      6 M 35-39   41:07.4    13:16/M    
 88    Brandi Pieplow        Jefferson  GA     874    36      5 F 35-39   41:08.6    13:16/M    
 89    Thomas Huhn           Lawrenceville  GA 840    42      4 M 40-44   41:12.6    13:17/M    
 90    Bill Costantino       Jefferson  GA     821    70      5 M 70-74   41:37.8    13:25/M    
 91    Jeree Wilson          Jefferson  GA     908    54      7 F 50-54   41:45.9    13:28/M    
 92    Teri Smiley           Monroe  GA        890    42     14 F 40-44   42:42.4    13:46/M    
 93    Kem Reynolds          Auburn  GA        885    41     15 F 40-44   42:53.9    13:50/M    
 94    Wilson Page           Athens  GA        868    71      6 M 70-74   42:54.5    13:50/M    
 95    Elizabeth Tims        Winder  GA        913    15      3 F 15-19   46:31.9    15:00/M    
 96    Mercedes Lopez        Suwanee  GA       854    62      2 F 60-64   47:18.4    15:15/M    
 97    Elizabeth McCracken   Winder  GA        861    12      3 F 11-14   47:51.1    15:26/M    
 98    Jeff Jackson          Tucker  GA        844    58      5 M 55-59   48:10.5    15:32/M    
 99    Mandi Adams           Social Circle  GA 804    35      6 F 35-39   48:14.3    15:34/M    
 100   Kathy Trost           Monroe  GA        897    54      8 F 50-54   48:15.8    15:34/M    
 101   Bucky Woods           Clarkesville  GA  912    58      6 M 55-59   50:30.5    16:17/M    
 102   Issac Mollett         Winder  GA        866    6       2 M  0-10   52:04.4    16:48/M    
 103   Amy Mollett           Winder  GA        865    38      7 F 35-39   52:07.8    16:49/M    
 104   Cody Reynolds         Auburn  GA        883    13      7 M 11-14   52:26.2    16:55/M    
 105   Emily Reynolds        Auburn  GA        884    13      4 F 11-14   52:26.7    16:55/M    
 106   Shelley Berrong       Winder  GA        814    47      5 F 45-49   52:57.5    17:05/M    
 107   Chelbi Jacobs         Auburn  GA        845    14      5 F 11-14   52:58.6    17:05/M    
 108   Harold Koon           Lawrenceville  GA 848    74      7 M 70-74   54:08.9    17:28/M    
 109   Helen Koon            Lawrenceville  GA 849    70      1 F 70-74   54:12.8    17:29/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News