Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

WILL CHAMBERLIN MEMORIAL SANTA STROLL 8K

Bishop, GA, December 21, 2013

[8K Age Group Results ]

8K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.


 2013 -Will Chamberlin Memorial Santa Stroll 8K WC SANTA STROLL 8K        
 Overall Finish List        
 December 21, 2013        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                    
 Place Name                   City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Brett Richardson       Athens  GA           1027   24      1 M 20-24   27:12.0    5:28/M     
 2     Mackenzie Howe         Watkinsville  GA     969    25      1 F 25-29   29:07.4    5:52/M     
 3     Justin Wood            Commerce  GA         1105   31      1 M 30-34   29:16.9    5:53/M     
 4     Justin Ingels          Athens  GA           1081   31      2 M 30-34   29:33.0    5:57/M     
 5     Fernando Lincoln-Velez Auburn  AL           984    16      1 M 15-19   29:46.1    5:59/M     
 6     Michael Hans           Watkinsville  GA     1094   15      2 M 15-19   31:01.2    6:14/M     
 7     Isaac Krumm            Watkinsville  GA     1117   16      3 M 15-19   31:06.2    6:15/M     
 8     Dalton Shaw            Rutledge  GA         1071   14      1 M 11-14   31:39.7    6:22/M     
 9     Steven Snyder          Norcross  GA         1108   34      3 M 30-34   31:44.7    6:23/M     
 10    Kenneth Adams          Athens  GA           1101   17      4 M 15-19   32:00.7    6:26/M     
 11    Bill Hunt              Watkinsville  GA     1088   45      1 M 45-49   32:04.5    6:27/M     
 12    David Bennett          Covington  GA        1078   50      1 M 50-54   32:27.1    6:32/M     
 13    Darren Hayunga         Watkinsville  GA     1112   47      2 M 45-49   32:41.5    6:35/M     
 14    Tom Cannon             Watkinsville  GA     924    53      2 M 50-54   33:00.6    6:38/M     
 15    Buddy Davis            Gray  GA             1095   51      3 M 50-54   33:04.5    6:39/M     
 16    Raymond Swetenburg     Athens  GA           1043   33      4 M 30-34   33:14.4    6:41/M     
 17    Paige Cole             Athens  GA           1097   36      1 F 35-39   33:16.4    6:42/M     
 18    Ben Ehlers             Athens  GA           1106   43      1 M 40-44   33:20.7    6:42/M     
 19    Herman Smith           Bishop  GA           1109   47      3 M 45-49   33:32.3    6:45/M     
 20    John Kissane           Athens  GA           1116   53      4 M 50-54   33:44.2    6:47/M     
 21    Malcolm Adams          Athens  GA           1102   57      1 M 55-59   33:46.6    6:48/M     
 22    Lauren Freeman         Cleveland  GA        954    31      5 M 30-34   34:05.0    6:51/M     
 23    Johanna Kiehl          Gainesville  GA      978    36      2 F 35-39   34:30.9    6:56/M     
 24    Casey Mull             Athens  GA           1104   29      1 M 25-29   34:37.8    6:58/M     
 25    Ross K Langenbach      Bishop  GA           1075   51      5 M 50-54   34:49.0    7:00/M     
 26    Eric Claas             Franklin  TN         1122   43      2 M 40-44   34:52.3    7:01/M     
 27    James Barlament        Athens  GA           906    33      6 M 30-34   35:14.6    7:05/M     
 28    Christina Proctor      Athens  GA           1025   27      2 F 25-29   35:29.2    7:08/M     
 29    Susan Adams            Athens  GA           1103   54      1 F 50-54   35:39.4    7:10/M     
 30    Blair Weaver           Athens  GA           1051   55      2 M 55-59   35:55.3    7:14/M     
 31    Joseph Deloach         Eatonton  GA         1065   30      7 M 30-34   36:09.8    7:16/M     
 32    Lauren Rose Laughlin   Springfield  MO      982    48      1 F 45-49   36:13.3    7:17/M     
 33    Joshua Sampson         Athens  GA           1032   40      3 M 40-44   36:26.3    7:20/M     
 34    Tommy Dorminy          Mcdonough  GA        948    15      5 M 15-19   36:31.9    7:21/M     
 35    Joe Carter             Snellville  GA       926    70      1 M 70-74   36:36.1    7:22/M     
 36    Amber Hodor            Macon  GA            964    27      3 F 25-29   36:36.4    7:22/M     
 37    Randy Ballew           Watkinsville  GA     905    60      1 M 60-64   36:40.5    7:23/M     
 38    Aaron Claas            Watkinsville  GA     1123   41      4 M 40-44   36:58.2    7:26/M     
 39    Bo Ryles               Bogart  GA           1028   57      3 M 55-59   36:58.9    7:26/M     
 40    Greg Morin             Bishop  GA           994    44      5 M 40-44   37:00.7    7:27/M     
 41    Patrick Johnson        Athens  GA           1111   45      4 M 45-49   37:10.5    7:29/M     
 42    Antoine Orsley         Hartwell  GA         1126   35      1 M 35-39   37:25.0    7:32/M     
 43    Dianna Grant           Athens  GA           958    23      1 F 20-24   37:41.3    7:35/M     
 44    Mary Richards          Atlanta  GA          1082   59      1 F 55-59   37:43.9    7:35/M     
 45    Donnie Chaffin         Hampton  GA          928    53      6 M 50-54   37:49.7    7:37/M     
 46    Dani McCall            Jefferson  GA        1076   48      2 F 45-49   37:52.4    7:37/M     
 47    Rick Hayes             Dahlonega  GA        1072   55      4 M 55-59   37:58.2    7:38/M     
 48    Bryan Moore            Athens  GA           992    42      6 M 40-44   38:22.2    7:43/M     
 49    Donna Presley          Toccoa  GA           1023   67      1 F 65-69   38:34.6    7:46/M     
 50    Doug Newcomer          Athens  GA           1003   51      7 M 50-54   38:35.4    7:46/M     
 51    Patrick Quillen        Clarkesville  GA     1026   26      2 M 25-29   38:48.2    7:48/M     
 52    Roger Keel             Valley  AL           976    60      2 M 60-64   38:50.7    7:49/M     
 53    Jessica Adams          Hoschton  GA         1129   29      4 F 25-29   38:55.2    7:50/M     
 54    Belinda Moon           Watkinsville  GA     991    47      3 F 45-49   38:56.7    7:50/M     
 55    Lee Abney              Madison  GA          1124   37      2 M 35-39   38:58.1    7:50/M     
 56    Tyra Byers             Watkinsville  GA     922    40      1 F 40-44   39:14.2    7:54/M     
 57    Booker T Orsley        Dewy Rose  GA        1127   59      5 M 55-59   39:16.6    7:54/M     
 58    Michael Clemen         Clarkesville  GA     932    66      1 M 65-69   39:43.4    7:59/M     
 59    Kevin Jackson          Loganville  GA       973    30      8 M 30-34   39:45.3    8:00/M     
 60    James Pannell          Hoschton  GA         1013   26      3 M 25-29   39:47.4    8:00/M     
 61    Mark Chaffin           Hampton  GA          929    24      2 M 20-24   39:54.9    8:02/M     
 62    David Dickinson        Monroe  GA           941    60      3 M 60-64   40:00.0    8:03/M     
 63    Chris Adams            Hoschton  GA         1128   31      9 M 30-34   40:10.4    8:05/M     
 64    Le Gibson              Winder  GA           1092   44      7 M 40-44   40:18.0    8:07/M     
 65    Daniel Walraven        Calhoun  GA          1047   11      2 M 11-14   40:28.3    8:09/M     
 66    Russell Dudley         Augusta  GA          1130   49      5 M 45-49   40:32.5    8:09/M     
 67    John Mullis            Commerce  GA         1096   41      8 M 40-44   40:37.4    8:10/M     
 68    Brooke Powell          Watkinsville  GA     1021   27      5 F 25-29   40:57.3    8:14/M     
 69    Kay Harrison           Lawrenceville  GA    1091   60      1 F 60-64   40:59.5    8:15/M     
 70    Elizabeth Newcomer     Athens  GA           1004   21      2 F 20-24   41:20.3    8:19/M     
 71    David Graham           Gainesville  GA      1100   45      6 M 45-49   41:28.9    8:21/M     
 72    Karen Swann            Franklin Springs  GA 1042   59      2 F 55-59   41:33.1    8:22/M     
 73    Eddie Lamberth         Macon  GA            979    50      8 M 50-54   41:34.4    8:22/M     
 74    Faye Black             Athens  GA           910    31      1 F 30-34   41:39.5    8:23/M     
 75    George Daigh           Athens  GA           1121   30     10 M 30-34   41:46.4    8:24/M     
 76    Amber Mann             Social Circle  GA    985    32      2 F 30-34   41:57.1    8:26/M     
 77    Kenneth Ray Wood       Commerce  GA         1098   59      6 M 55-59   42:00.3    8:27/M     
 78    Elijah Bowden          Watkinsville  GA     911    11      3 M 11-14   42:03.4    8:28/M     
 79    Kelley Buttrick        Bishop  GA           920    43      2 F 40-44   42:04.8    8:28/M     
 80    Joyce Buchleitner      Alpharetta  GA       917    55      3 F 55-59   42:07.8    8:28/M     
 81    Ginny Ingels           Athens  GA           1080   31      3 F 30-34   42:09.4    8:29/M     
 82    Sam Mann               Social Circle  GA    986    35      3 M 35-39   42:12.4    8:29/M     
 83    Susie Dorminy          Mcdonough  GA        947    12      1 F 11-14   42:17.4    8:30/M     
 84    Melinda Black          Clarkesville  GA     1070   48      4 F 45-49   42:19.6    8:31/M     
 85    Evie Bielen            Watkinsville  GA     1093   16      1 F 15-19   42:22.7    8:31/M     
 86    Christine Busby        Athens  GA           919    25      6 F 25-29   42:25.3    8:32/M     
 87    Lauren Williams        Athens  GA           1058   28      7 F 25-29   42:35.7    8:34/M     
 88    Veronica Olvin         Canton  GA           1010   10      1 F  0-10   42:39.2    8:35/M     
 89    David Oblinger         Alpharetta  GA       1007   63      4 M 60-64   42:47.2    8:36/M     
 90    Georgia Horsley        Athens  GA           967    43      3 F 40-44   42:51.1    8:37/M     
 91    George Southgate       Calhoun  GA          1069   67      2 M 65-69   43:18.5    8:43/M     
 92    Rhonda Trainor         Lawrenceville  GA    1068   49      5 F 45-49   43:21.4    8:43/M     
 93    Susan Webster          Covington  GA        1079   59      4 F 55-59   43:27.2    8:45/M     
 94    Thompson Brock         Hoschton  GA         915    40      9 M 40-44   43:29.1    8:45/M     
 95    Ken Morneault          Watkinsville  GA     998    48      7 M 45-49   43:36.2    8:46/M     
 96    Al Clarke              Athens  GA           931    56      7 M 55-59   43:39.3    8:47/M     
 97    Jenny Lane             Bowman  GA           1074   39      3 F 35-39   43:42.5    8:48/M     
 98    Jimmy Cobb             Bogart  GA           1115   51      9 M 50-54   44:09.4    8:53/M     
 99    Mary Beth Forwood      Bishop  GA           952    50      2 F 50-54   44:18.1    8:55/M     
 100   Deborah Schulte        Snellville  GA       1034   60      2 F 60-64   44:36.9    8:58/M     
 101   Mara Nance             Augusta  GA          1083   54      3 F 50-54   44:53.8    9:02/M     
 102   Myrna Powell           Watkinsville  GA     1022   50      4 F 50-54   44:56.3    9:02/M     
 103   Shari Lunsford         Gainesville  GA      1089   62      3 F 60-64   45:00.0    9:03/M     
 104   Shari Cobb             Bogart  GA           1114   52      5 F 50-54   45:15.6    9:06/M     
 105   Ashley Frederick       Danielsville  GA     953    28      8 F 25-29   45:23.3    9:08/M     
 106   Ricky Stevall          Madison  GA          1120   48      8 M 45-49   45:38.2    9:11/M     
 107   Victoria Patrick       Winder  GA           1015   51      6 F 50-54   45:42.6    9:12/M     
 108   Kelly Holliday         Winder  GA           965    42      4 F 40-44   45:43.5    9:12/M     
 109   Jeremy Fitzpatrick     Conyers  GA          951    34     11 M 30-34   45:51.6    9:14/M     
 110   Beth Betz              Watkinsville  GA     1077   48      6 F 45-49   45:55.0    9:14/M     
 111   Denise Horton          Athens  GA           968    52      7 F 50-54   46:00.2    9:15/M     
 112   Bill Chamblee          Anderson  SC         930    66      3 M 65-69   46:04.5    9:16/M     
 113   Jennifer Wise          Winder  GA           1059   37      4 F 35-39   46:17.8    9:19/M     
 114   Dawn Garland           Athens  GA           955    36      5 F 35-39   46:23.1    9:20/M     
 115   Heath Walraven         Calhoun  GA          1048   38      4 M 35-39   46:36.4    9:23/M     
 116   Bob Crosby             Watkinsville  GA     1090   65      4 M 65-69   46:38.6    9:23/M     
 117   Peyton Bowden          Watkinsville  GA     913    13      4 M 11-14   47:08.1    9:29/M     
 118   Raeanne Watkins        Tucker  GA           1050   60      4 F 60-64   47:21.8    9:32/M     
 119   Troy Garland           Milledgeville  GA    956    42     10 M 40-44   47:23.0    9:32/M     
 120   Adrian Woodruff        Madison  GA          1087   55      8 M 55-59   47:28.5    9:33/M     
 121   Danny Dorminy          Mcdonough  GA        944    18      6 M 15-19   47:29.0    9:33/M     
 122   Tina Hunt              Elberton  GA         970    52      8 F 50-54   47:32.5    9:34/M     
 123   Barry Cook             Clayton  GA          935    58      9 M 55-59   47:56.3    9:39/M     
 124   Robert Holmes          Loganville  GA       966    71      2 M 70-74   48:12.7    9:42/M     
 125   Gary Hansford          Athens  GA           962    66      5 M 65-69   48:13.7    9:42/M     
 126   Roger Roy              Dahlonega  GA        1073   64      5 M 60-64   48:25.9    9:45/M     
 127   Kristine Croft         Bishop  GA           1119   42      5 F 40-44   49:10.4    9:54/M     
 128   Spencer Frye           Athens  GA           1107   46      9 M 45-49   49:13.5    9:54/M     
 129   Jim Latimer            Gainesville  GA      981    72      3 M 70-74   49:27.1    9:57/M     
 130   John Mincemoyer        Winterville  GA      990    43     11 M 40-44   49:40.5    10:00/M    
 131   Jocelyn Davis          Athens  GA           939    34      4 F 30-34   49:44.0    10:00/M    
 132   Katharine Phlegar      Watkinsville  GA     1019   27      9 F 25-29   49:55.7    10:03/M    
 133   Caroline Olvin         Canton  GA           1008   8       2 F  0-10   49:56.4    10:03/M    
 134   Jeff Olvin             Canton  GA           1009   48     10 M 45-49   49:59.1    10:03/M    
 135   Jay Jackson            Loganville  GA       972    63      6 M 60-64   50:03.7    10:04/M    
 136   Jason Hamil            Statham  GA          961    43     12 M 40-44   50:07.3    10:05/M    
 137   David Watkins          Tucker  GA           1049   68      6 M 65-69   50:34.2    10:10/M    
 138   Todd McDonald          Bishop  GA           989    52     10 M 50-54   50:35.2    10:11/M    
 139   Richard Harrison       Commerce  GA         1125   62      7 M 60-64   50:54.4    10:14/M    
 140   Luke Morneault         Watkinsville  GA     999    10      1 M  0-10   51:14.2    10:19/M    
 141   Rachel Wilbur-Carlyle  Suwanee  GA          1057   32      5 F 30-34   51:18.6    10:19/M    
 142   Denise Spangler        Athens  GA           1041   47      7 F 45-49   51:24.1    10:21/M    
 143   Jessica Casey          Athens  GA           927    42      6 F 40-44   51:30.5    10:22/M    
 144   Ty Payne               Bogart  GA           1017   69      7 M 65-69   51:42.4    10:24/M    
 145   John Gregg             Watkinsville  GA     960    66      8 M 65-69   51:50.4    10:26/M    
 146   Andrea Denton          Bishop  GA           940    34      6 F 30-34   51:59.7    10:28/M    
 147   Richard Sailors        Maysville  GA        1031   42     13 M 40-44   52:23.7    10:32/M    
 148   Diana Payne            Bogart  GA           1016   69      2 F 65-69   52:39.5    10:36/M    
 149   Kelsie Ballew          Watkinsville  GA     904    12      2 F 11-14   52:51.8    10:38/M    
 150   Joy Morin              Bishop  GA           995    44      7 F 40-44   52:53.6    10:38/M    
 151   Sherri Price           Athens  GA           1024   47      8 F 45-49   52:53.9    10:38/M    
 152   Keith Lester           Athens  GA           983    55     10 M 55-59   52:54.4    10:39/M    
 153   Makayla Graham         Gainesville  GA      1099   17      2 F 15-19   53:03.8    10:40/M    
 154   Jerry Cunningham       Clarkesville  GA     937    57     11 M 55-59   53:23.4    10:44/M    
 155   Ron Landen             Columbus  GA         980    69      9 M 65-69   54:43.5    11:01/M    
 156   Kelly Clinosky         Athens  GA           933    44      8 F 40-44   54:57.8    11:03/M    
 157   Bob Bullington         Mcdonough  GA        918    73      4 M 70-74   55:01.7    11:04/M    
 158   Casey Jones            Atlanta  GA          1085   82      1 M 75-99   55:08.4    11:06/M    
 159   Barbara Taylor         Athens  GA           1131   60      5 F 60-64   55:39.1    11:12/M    
 160   Meghan Camp            Athens  GA           923    22      3 F 20-24   55:53.6    11:15/M    
 161   Courtney Jackson       Athens  GA           971    22      4 F 20-24   56:04.2    11:17/M    
 162   Kathy Givens           Douglasville  GA     957    65      3 F 65-69   56:16.0    11:19/M    
 163   Eugene Schulte         Snellville  GA       1035   64      8 M 60-64   56:18.2    11:20/M    
 164   Laura Kennon           Newborn  GA          1118   42      9 F 40-44   56:25.7    11:21/M    
 165   Josh Kemerling         Bethlehem  GA        977    34     12 M 30-34   56:34.4    11:23/M    
 166   Shannon Parker         Athens  GA           1014   43     10 F 40-44   57:04.3    11:29/M    
 167   Sarah Wishnietsky      Norcross  GA         1060   29     10 F 25-29   57:47.8    11:38/M    
 168   Mac Johnson            Athens  GA           1110   12      5 M 11-14   58:35.1    11:47/M    
 169   Julie Shanni           Watkinsville  GA     1037   42     11 F 40-44   59:10.9    11:54/M    
 170   Erin Thompson          Athens  GA           1044   32      7 F 30-34   59:25.4    11:57/M    
 171   Thomas Morneault       Watkinsville  GA     1000   12      6 M 11-14   59:29.1    11:58/M    
 172   Connor Byers           Watkinsville  GA     921    12      7 M 11-14   59:57.5    12:04/M    
 173   Christy Wall           Athens  GA           1046   37      6 F 35-39   59:59.7    12:04/M    
 174   Becky Dorminy          Mcdonough  GA        943    10      3 F  0-10   1:00:00.6  12:04/M    
 175   John Dorminy           Mcdonough  GA        945    44     14 M 40-44   1:00:15.5  12:07/M    
 176   Steve Strickland       Augusta  GA          1084   61      9 M 60-64   1:00:40.6  12:12/M    
 177   John Johnson           Winder  GA           974    50     11 M 50-54   1:00:48.7  12:14/M    
 178   Paige Sailors          Maysville  GA        1029   36      7 F 35-39   1:01:04.2  12:17/M    
 179   Kayla Ballew           Watkinsville  GA     903    22      5 F 20-24   1:01:11.0  12:19/M    
 180   Melissa Skipper        Hull  GA             1039   41     12 F 40-44   1:01:21.8  12:21/M    
 181   Carrie Owens           Monroe  GA           1011   32      8 F 30-34   1:01:28.6  12:22/M    
 182   Kevin Snyder           Athens  GA           1086   28      4 M 25-29   1:01:28.9  12:22/M    
 183   Julie Evans            Nicholson  GA        950    42     13 F 40-44   1:01:29.2  12:22/M    
 184   Missy Headrick         Hoschton  GA         963    34      9 F 30-34   1:01:40.8  12:24/M    
 185   Lynnette Bowden        Watkinsville  GA     912    45      9 F 45-49   1:01:53.9  12:27/M    
 186   Geri Whitaker          Toccoa  GA           1056   70      1 F 70-74   1:02:30.0  12:35/M    
 187   Vicky Werner           Snellville  GA       1055   61      6 F 60-64   1:03:34.8  12:47/M    
 188   Zack Morin             Bishop  GA           997    12      8 M 11-14   1:03:52.8  12:51/M    
 189   Nick Morin             Bishop  GA           996    16      7 M 15-19   1:04:24.2  12:57/M    
 190   Gene Paul Nicklas      Bishop  GA           1005   78      2 M 75-99   1:04:24.4  12:57/M    
 191   Linda Zeeman           Atlanta  GA          1064   69      4 F 65-69   1:05:59.0  13:17/M    
 192   Clay Sims              Monroe  GA           1113   77      3 M 75-99   1:06:36.3  13:24/M    
 193   Penny Akins            Winterville  GA      901    50      9 F 50-54   1:06:44.5  13:26/M    
 194   Tom Doonan             Winterville  GA      942    63     10 M 60-64   1:06:44.9  13:26/M    
 195   Barbara Webb           Kennesaw  GA         1052   71      2 F 70-74   1:08:26.5  13:46/M    
 196   Ernest Smallman        Atlanta  GA          1040   68     10 M 65-69   1:08:26.7  13:46/M    
 197   Mary Lou Kau           Athens  GA           975    71      3 F 70-74   1:08:59.6  13:53/M    
 198   Chris Scammon          Rex  GA              1033   67     11 M 65-69   1:09:29.5  13:59/M    
 199   Wilson Page            Athens  GA           1012   71      5 M 70-74   1:11:12.4  14:20/M    
 200   Sierra Bowden          Watkinsville  GA     914    13      3 F 11-14   1:11:14.8  14:20/M    
 201   Nancy Becker           Suwanee  GA          909    59      5 F 55-59   1:11:37.5  14:25/M    
 202   Catherine Colquitt     Watkinsville  GA     934    20      6 F 20-24   1:15:37.7  15:13/M    
 203   Pam Sailors            Springfield  MO      1030   50     10 F 50-54   1:15:57.9  15:17/M    
 204   Judy Thompson          Clarkesville  GA     1045   46     10 F 45-49   1:19:54.9  16:05/M    
 205   Bucky Woods            Clarkesville  GA     1062   58     12 M 55-59   1:29:40.7  18:02/M    



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News