Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

SUMMER'S END 5K AND 10K

Winder, GA, August 10, 2013

[5K Overall Results | 5K Age Group Results | 10K Age Group Results ]

10K Overall Results


 SUMMER'S END 5K and 10K 10K        
 Overall Finish List        
 August 10, 2013        
 Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                 
 Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Brian O'Neal          Lawrenceville  GA  178    43      1 M 40-44   38:30.3    6:13/M     
 2     Johnny Garner         Oakwood  GA        494    49      1 M 45-49   42:31.5    6:51/M     
 3     Jeff Thomas           Bogart  GA         444    29      1 M 25-29   44:01.1    7:06/M     
 4     Lauren Freeman        Cleveland  GA      1106   31      1 M 30-34   45:20.8    7:19/M     
 5     Beth McCurdy          Dacula  GA         172    43      1 F 40-44   45:49.3    7:23/M     
 6     Justin Bailey         Winder  GA         9      31      2 M 30-34   46:37.0    7:31/M     
 7     Andrew Valles         Winder  GA         251    37      1 M 35-39   47:23.0    7:39/M     
 8     Tony Martin           Hoschton  GA       453    54      1 M 50-54   47:32.7    7:40/M     
 9     Dede Spain            Cleveland  GA      1251   49      1 F 45-49   47:47.8    7:42/M     
 10    John Kenny            Winder  GA         151    47      2 M 45-49   48:04.0    7:45/M     
 11    Justin Krueger        Dacula  GA         1164   35      2 M 35-39   48:52.6    7:53/M     
 12    Brandi Pieplow        Jefferson  GA      200    35      1 F 35-39   49:20.3    7:57/M     
 13    Amanda Partee-Manders Winder  GA         1199   30      1 F 30-34   49:56.4    8:03/M     
 14    Casey Mull            Athens  GA         1451   29      2 M 25-29   49:59.6    8:04/M     
 15    Antoine Orsley        Hartwell  GA       447    35      3 M 35-39   50:09.2    8:05/M     
 16    R Casey Wright        Winder  GA         454    37      4 M 35-39   50:28.4    8:08/M     
 17    Bryan Moore           Athens  GA         455    41      2 M 40-44   51:02.7    8:14/M     
 18    Dennis Horton         Hoschton  GA       137    50      2 M 50-54   51:13.7    8:16/M     
 19    Kay Harrison          Lawrenceville  GA  489    60      1 F 60-64   51:27.2    8:18/M     
 20    Donnie Chaffin        Hampton  GA        1060   53      3 M 50-54   51:31.8    8:19/M     
 21    Dan Click             Gainesville  GA    289    39      5 M 35-39   51:48.3    8:21/M     
 22    Booker T Orsley       Dewy Rose  GA      448    59      1 M 55-59   52:38.4    8:29/M     
 23    Jimmy Ware            Monroe  GA         425    48      3 M 45-49   52:48.0    8:31/M     
 24    Reggie Fields         Hoschton  GA       98     50      4 M 50-54   53:00.0    8:33/M     
 25    Stephen Butler        Winder  GA         43     31      3 M 30-34   53:29.5    8:38/M     
 26    Jim Summerlin         Dacula  GA         236    55      2 M 55-59   53:42.9    8:40/M     
 27    Rick Hayes            Dahlonega  GA      1408   55      3 M 55-59   53:48.6    8:41/M     
 28    Alan Ashley           Winder  GA         1007   42      3 M 40-44   54:12.4    8:45/M     
 29    Brandy Bigler         Winder  GA         406    35      2 F 35-39   54:15.0    8:45/M     
 30    Kenneth Ray Wood      Commerce  GA       486    59      4 M 55-59   54:30.2    8:47/M     
 31    Dana Harper           Hoschton  GA       495    41      2 F 40-44   55:03.3    8:53/M     
 32    Debbie Goldsmith      Atlanta  GA        115    49      2 F 45-49   55:12.8    8:54/M     
 33    John Mullis           Commerce  GA       487    40      4 M 40-44   55:17.9    8:55/M     
 34    Brian Lavender        Suwanee  GA        160    59      5 M 55-59   55:44.8    8:59/M     
 35    Anthony Carroll       Powder Springs  GA 51     38      6 M 35-39   56:30.3    9:07/M     
 36    Eric Patrick          Winder  GA         1203   54      5 M 50-54   57:04.4    9:12/M     
 37    Loren Starr           Atlanta  GA        1253   52      6 M 50-54   57:13.5    9:14/M     
 38    Kevin Christian       Oxford  MS         59     51      7 M 50-54   57:15.9    9:14/M     
 39    Aaron Wright          Sharpsburg  GA     283    29      3 M 25-29   57:47.7    9:19/M     
 40    Kate Dickinson        Sharpsburg  GA     72     29      1 F 25-29   57:47.9    9:19/M     
 41    Jennie Persinger      Winder  GA         195    40      3 F 40-44   57:52.1    9:20/M     
 42    Paul Guest            Nicholson  GA      290    50      8 M 50-54   58:13.5    9:23/M     
 43    Rhonda Trainor        Lawrenceville  GA  1420   48      3 F 45-49   59:21.1    9:34/M     
 44    Michelle Franklin     Monroe  GA         1477   34      2 F 30-34   59:49.7    9:39/M     
 45    Ken Brown             Snellville  GA     405    70      1 M 70-74   59:54.1    9:40/M     
 46    John Sosebee          Winder  GA         230    52      9 M 50-54   1:00:02.8  9:41/M     
 47    Jason Preves          Auburn  GA         293    40      5 M 40-44   1:00:19.0  9:44/M     
 48    Randall Martin        Monroe  GA         1184   54     10 M 50-54   1:00:35.4  9:46/M     
 49    Charles Jackson       Tucker  GA         140    10      1 M  0-10   1:00:40.8  9:47/M     
 50    Troy Garland          Milledgeville  GA  1113   42      6 M 40-44   1:00:52.4  9:49/M     
 51    Roger Keel            Valley  AL         1155   60      1 M 60-64   1:01:00.0  9:50/M     
 52    Scott Thompson        Jefferson  GA      485    71      2 M 70-74   1:01:03.2  9:51/M     
 53    Richard Goldsmith     Atlanta  FL        116    53     11 M 50-54   1:01:10.0  9:52/M     
 54    Leah Gaither          Gainesville  GA    104    30      3 F 30-34   1:01:13.7  9:52/M     
 55    Walter Harvey         Jefferson  GA      492    69      1 M 65-69   1:01:28.4  9:55/M     
 56    Holt Persinger        Winder  GA         194    41      7 M 40-44   1:01:45.4  9:58/M     
 57    David Maynard         Winder  GA         471    53     12 M 50-54   1:01:48.1  9:58/M     
 58    Bob Crosby            Watkinsville  GA   490    65      2 M 65-69   1:01:51.5  9:59/M     
 59    Nicole Helms          Winder  GA         457    41      4 F 40-44   1:02:04.2  10:01/M    
 60    Amy Whitlock          Winder  GA         269    39      3 F 35-39   1:02:07.1  10:01/M    
 61    Michael Carroll       Hoschton  GA       52     48      4 M 45-49   1:02:25.7  10:04/M    
 62    Chris Reynolds        Auburn  GA         207    39      7 M 35-39   1:02:34.7  10:05/M    
 63    Ashley Keith          Winder  GA         147    23      1 F 20-24   1:03:04.5  10:10/M    
 64    Shawn Williams        Bogart  GA         276    42      5 F 40-44   1:04:18.6  10:22/M    
 65    Victoria Patrick      Winder  GA         189    51      1 F 50-54   1:05:07.6  10:30/M    
 66    Kelly Holliday        Winder  GA         135    42      6 F 40-44   1:05:07.8  10:30/M    
 67    George Southgate      Calhoun  GA        1248   66      3 M 65-69   1:05:53.1  10:38/M    
 68    Kalyn Breedlove       Watkinsville  GA   30     27      2 F 25-29   1:06:42.6  10:45/M    
 69    Jim Baston            Washington  GA     16     38      8 M 35-39   1:06:49.5  10:47/M    
 70    Christopher Tindall   Lilburn  GA        488    37      9 M 35-39   1:06:50.5  10:47/M    
 71    C J Walker            Lawrenceville  GA  258    12      1 M 11-14   1:07:10.9  10:50/M    
 72    Gerry Fahey           Monroe  GA         94     70      3 M 70-74   1:07:33.9  10:54/M    
 73    Teresa Roy            Dahlonega  GA      1442   36      4 F 35-39   1:08:12.1  11:00/M    
 74    Jessica Bryant        Decatur  GA        37     17      1 F 15-19   1:08:24.2  11:02/M    
 75    David Bryant          Decatur  GA        491    47      5 M 45-49   1:09:12.3  11:10/M    
 76    Roger Roy             Dahlonega  GA      1231   64      2 M 60-64   1:09:15.4  11:10/M    
 77    Allison Carroll       Athens  GA         50     22      2 F 20-24   1:09:31.8  11:13/M    
 78    Peyton Honeycutt      Bethlehem  GA      459    10      2 M  0-10   1:09:51.1  11:16/M    
 79    David Oblinger        Alpharetta  GA     1193   62      3 M 60-64   1:10:37.0  11:23/M    
 80    Kimberly Nelson       Auburn  GA         177    39      5 F 35-39   1:10:45.2  11:25/M    
 81    Steve Smith           Winder  GA         1468   40      8 M 40-44   1:10:53.6  11:26/M    
 82    Chris Freeman         Winder  GA         1105   40      9 M 40-44   1:11:07.9  11:28/M    
 83    Joseph Vanderford     Winder  GA         255    42     10 M 40-44   1:11:35.5  11:33/M    
 84    Laura Kennon          Newborn  GA        150    42      7 F 40-44   1:12:46.1  11:44/M    
 85    Kathy Pharr           Winder  GA         493    48      4 F 45-49   1:13:06.5  11:47/M    
 86    Amanda Brannon        Winder  GA         29     35      6 F 35-39   1:14:35.7  12:02/M    
 87    Audrey Pettyjohn      Bethlehem  GA      196    10      1 F  0-10   1:15:11.7  12:08/M    
 88    Marsha Pettyjohn      Bethlehem  GA      198    35      7 F 35-39   1:15:13.0  12:08/M    
 89    Marchele Horton       Hoschton  GA       138    50      2 F 50-54   1:17:07.9  12:26/M    
 90    Matthew Potts         Winder  GA         1204   31      4 M 30-34   1:17:41.4  12:32/M    
 91    Heath Walraven        Calhoun  GA        1284   38     10 M 35-39   1:18:54.7  12:44/M    
 92    Emily Dziedzic        Athens  GA         84     29      3 F 25-29   1:18:57.7  12:44/M    
 93    Beth Klueter          Athens  GA         152    28      4 F 25-29   1:18:57.9  12:44/M    
 94    Cheryl Mimi Boxx      Auburn  GA         25     58      1 F 55-59   1:19:14.3  12:47/M    
 95    Varee Weldon          Athens  GA         412    67      1 F 65-69   1:19:46.8  12:52/M    
 96    Jim Latimer           Gainesville  GA    1171   71      4 M 70-74   1:20:10.5  12:56/M    
 97    Jeanne Martin         Bogart  GA         168    35      8 F 35-39   1:22:30.1  13:18/M    
 98    Kathy Givens          Douglasville  GA   1120   64      2 F 60-64   1:24:16.1  13:35/M    
 99    Mark Frost            Winder  GA         103    54     13 M 50-54   1:24:39.6  13:39/M    
 100   Doug Ashley           Gainesville  GA    1416   55      6 M 55-59   1:29:17.7  14:24/M    
 101   Barbara Taylor        Athens  GA         1262   60      3 F 60-64   1:29:49.7  14:29/M    
 102   Ron Landen            Columbus  GA       1168   69      4 M 65-69   1:35:09.9  15:21/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News