Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

RUN WALK FOR CAMP HOPE 5K

OAKWOOD, GA, April 20, 2013

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

CLASSIC RACE SERVICES

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2013 - Run/Walk for Camp Hope 2013 RUN FOR CAMP HOPE        
 Overall Finish List        
 April 20, 2013        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS,GA        
                                                                                                   
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Lauren Freeman          Cleveland  GA      892    31      1 M 30-34   23:39.8    7:38/M     
 2     Tim Spradlin            Oakwood  GA        874    48      1 M 45-49   25:20.7    8:10/M     
 3     Lisa English            Gainesville  GA    852    46      1 F 45-49   25:24.2    8:12/M     
 4     Melinda Black           Clarkesville  GA   849    47      2 F 45-49   25:46.9    8:19/M     
 5     Jesse Russell           Gainesville  GA    879    44      1 M 40-44   25:56.7    8:22/M     
 6     Heather Migliore        Gainesville  GA    867    33      1 F 30-34   26:35.4    8:35/M     
 7     Charles Jordan          Gainesville  GA    882    33      2 M 30-34   26:44.0    8:37/M     
 8     David Clough            Lula  GA           887    52      1 M 50-54   26:53.0    8:40/M     
 9     Ted Williams            Flowery Branch  GA 886    55      1 M 55-59   27:29.4    8:52/M     
 10    Tina Hunt               Elberton  GA       860    51      1 F 50-54   28:18.9    9:08/M     
 11    Gerry Fahey             Monroe  GA         880    70      1 M 70-74   28:32.4    9:12/M     
 12    Julie Pritchard         Flowery Branch  GA 888    35      1 F 35-39   28:42.4    9:15/M     
 13    Chief-Ten Bear          Hayesville  NC     847    68      1 M 65-69   28:49.4    9:18/M     
 14    Mason Hill              Flowery Branch  GA 858    11      1 M 11-14   29:23.7    9:29/M     
 15    Kenny Hill              Flowery Branch  GA 857    45      2 M 45-49   30:26.6    9:49/M     
 16    Emily McWhorter         Braselton  GA      890    36      2 F 35-39   30:45.1    9:55/M     
 17    Jerry Cunningham        Clarkesville  GA   850    56      2 M 55-59   31:46.8    10:15/M    
 18    Richard Harrison        Commerce  GA       891    62      1 M 60-64   32:19.5    10:25/M    
 19    Hannah Phillips         Gainesville  GA    883    12      1 F 11-14   33:29.1    10:48/M    
 20    Melissa Phillips        Gainesville  GA    884    38      3 F 35-39   33:38.6    10:51/M    
 21    Kellly Smith            Gainesville  GA    871    53      2 F 50-54   35:14.7    11:22/M    
 22    Ernest Smallman         Atlanta  GA        870    68      2 M 65-69   36:59.6    11:56/M    
 23    Tammy Lunsford          Gainesville  GA    866    48      3 F 45-49   38:33.2    12:26/M    
 24    Doug Ashley             Gainesville  GA    881    55      3 M 55-59   39:21.8    12:42/M    
 25    Augusta Turner          Clermont  GA       26     14      2 F 11-14   43:51.4    14:09/M    
 26    Logan Grailer           Buford  GA         854    15      1 M 15-19   44:24.5    14:19/M    
 27    Daryle Worley           Toccoa  GA         878    81      1 M 75-99   45:23.5    14:38/M    
 28    Sandra Haynes           Gainesville  GA    856    52      3 F 50-54   45:57.8    14:49/M    
 29    Tracy Bishop            Dawsonville  GA    848    33      2 F 30-34   45:58.4    14:50/M    
 30    Nathan Jones            Buford  GA         861    10      1 M  0-10   46:19.9    14:56/M    
 31    Christy Lescota-Grailer Buford  GA         862    36      4 F 35-39   46:35.5    15:02/M    
 32    Kimberly Souther        Murrayville  GA    873    41      1 F 40-44   47:19.2    15:16/M    
 33    Travis Grailer          Buford  GA         855    10      2 M  0-10   47:57.3    15:28/M    
 34    Fred Grailer                               35     45      3 M 45-49   47:57.6    15:28/M    
 35    Anna Kate                                  36     14      3 F 11-14   48:44.6    15:43/M    
 36    Beth Lloyd              Clermont  GA       863    31      3 F 30-34   50:48.4    16:23/M    
 37    Joe Lloyd               Clermont  GA       864    24      1 M 20-24   50:49.7    16:24/M    
 38    Sue Howell              Gainesville  GA    859    58      1 F 55-59   51:37.8    16:39/M    
 39    Anne Patrick                               885    77      1 F 75-99   53:04.6    17:07/M    
 40    Bucky Woods             Clarkesville  GA   877    58      4 M 55-59   53:06.5    17:08/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News