Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

NO EXCUSE FOR CHILD ABUSE 5K

Gainesville, GA, April 20, 2013

[OVERALL ]

AGE GROUPS


 No Excuse For Child Abuse 5K & Fun Run       
 Age Group Results       
 April 20, 2013       
 AAA RACE SERVICES       aaaraceservices.com       
                                                                             
 Overall Male Overall Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Curtis Gauther      Gainesville  GA    32  1       21:52.7    7:03/M  
                                                                             
 Overall Female Overall Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Laura Zwald         Flowery Branch  GA 16  12      26:21.0    8:30/M  
                                                                             
 Overall Male Masters Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Randy Smith         Lula  GA           52  5       23:47.1    7:40/M  
                                                                             
 Overall Female Masters Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Tina Morrison       Flowery Branch  GA 40  24      32:08.5    10:22/M 
                                                                             
 Overall Male Grandmasters Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     John Zwald          Flowery Branch  GA 56  13      26:23.6    8:31/M  
                                                                             
 Overall Female Grandmasters Winners       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Vicki Bishop        Cleveland  GA      56  39      39:56.3    12:53/M 
                                                                             
 Male 10 and under       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     John Salyers        Gillsville  GA     9   52      49:57.8    16:07/M 
 2     Owen Stowers                           5   54      50:13.1    16:12/M 
 3     Caleb Richey        Gainesville  GA    4   2       54:05.5    54:05/M 
                                                                             
 Female 10 and under       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Breanna Stowers                        7   55      50:16.7    16:13/M 
 2     Nora Kate Richey    Gainesville  GA    6   1       54:02.9    54:02/M 
                                                                             
 Female 11 to 14       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Jordan Battle       Gainesville  GA    12  38      39:13.4    12:39/M 
 2     Pilav Corso         Gainesville  GA    12  41      41:09.8    13:16/M 
                                                                             
 Male 15 to 19       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Anthony Pacheco     Gainesville  GA    19  2       21:55.5    7:04/M  
 2     Alejandro Montoya   Flowery Branch  GA 17  18      28:36.1    9:14/M  
 3     Phillip Stanley     Gainesville  GA    16  33      35:25.4    11:25/M 
                                                                             
 Female 15 to 19       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Laura Zwald         Flowery Branch  GA 16  12      26:21.0    8:30/M  
                                                                             
 Male 20 to 24       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Carlos Rosa         Flowery Branch  GA 24  21      30:53.8    9:58/M  
                                                                             
 Female 20 to 24       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Margaret Coleman    Gainesville  GA    21  23      31:21.0    10:07/M 
 2     April Kim           Duluth  GA         23  37      38:40.2    12:28/M 
                                                                             
 Male 25 to 29       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     James Francis       Gainesville  GA    25  4       22:08.8    7:08/M  
 2     Clindon Middleton   Gainesville  GA    25  6       25:30.4    8:14/M  
 3     Clark Candler       Atlanta  GA        27  8       25:47.1    8:19/M  
 4     Shaun Hughes        Oakwood  GA        26  9       25:56.9    8:22/M  
 5     Chris Williams      Athens  GA         25  28      34:17.9    11:04/M 
 6     Tim Stice           Flowery Branch  GA 27  29      34:23.8    11:05/M 
                                                                             
 Female 25 to 29       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Diana Cuevas        Flowery Branch  GA 25  14      27:17.5    8:48/M  
 2     Kim Stice           Flowery Branch  GA 27  20      30:28.7    9:50/M  
 3     Abigail Murphy      Pendergrass  GA    25  22      31:05.9    10:02/M 
 4     Porter Jennings     Athens  GA         25  27      33:25.3    10:47/M 
 5     Courtney Stuckey    Lula  GA           29  30      34:34.3    11:09/M 
 6     Santa Espinosa      Cumming  GA        27  31      35:08.0    11:20/M 
 7     Brendi Edge         Gainesville  GA    29  36      37:13.1    12:00/M 
 8     Amanda Dubois       Gillsville  GA     27  45      42:07.2    13:35/M 
 9     Allison McClure     Marietta  GA       29  62      55:24.2    17:52/M 
                                                                             
 Male 30 to 34       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Curtis Gauther      Gainesville  GA    32  1       21:52.7    7:03/M  
 2     Bo Grindle          Gainesville  GA    33  3       21:58.8    7:05/M  
 3     Mike Stuckey        Lula  GA           31  7       25:44.9    8:18/M  
 4     Justin Baker        Gainesville  GA    34  11      26:16.2    8:28/M  
 5     Chris Turpin        Gainesville  GA    30  19      28:50.3    9:18/M  
                                                                             
 Female 30 to 34       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Gina Justice        Flowery Branch  GA 30  15      27:19.2    8:49/M  
 2     Sheri Hardee        Gainesville  GA    33  17      28:19.5    9:08/M  
 3     MyKenya Brown       Braselton  GA      31  46      42:08.7    13:35/M 
 4     Candice Smith       Gainesville  GA    31  51      48:49.5    15:45/M 
 5     Jessica Baylis      Flowery Branch  GA 34  58      54:20.5    17:32/M 
 6     Amber Sowers        Buford  GA         34  59      54:43.8    17:39/M 
                                                                             
 Male 35 to 39       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Craig Brown         Gainesville  GA    37  35      36:54.8    11:54/M 
                                                                             
 Female 35 to 39       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Barb Wilson         Flowery Branch  GA 38  26      33:10.3    10:42/M 
 2     Jennifer Brown      Gainesville  GA    37  34      36:42.7    11:50/M 
 3     Amy Stowers         Gainesville  GA    37  56      50:18.8    16:14/M 
 4     Kelley Robertson    Gainesville  GA    36  57      53:59.0    17:25/M 
 5     Alison Toller       Gainesville  GA    37  3       54:07.5    54:07/M 
                                                                             
 Male 40 to 44       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Steven Adams        Flowery Branch  GA 42  10      25:59.4    8:23/M  
                                                                             
 Female 40 to 44       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Tina Morrison       Flowery Branch  GA 40  24      32:08.5    10:22/M 
 2     Julie Battle        Gainesville  GA    41  40      41:05.6    13:15/M 
 3     Tracie Livingston   Dahlonega  GA      41  49      46:27.0    14:59/M 
 4     Sandy Salyers       Gillsville  GA     41  53      50:00.2    16:08/M 
                                                                             
 Female 45 to 49       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Tami Coleman        Gainesville  GA    47  25      32:16.9    10:25/M 
 2     Diane Brown         Buford  GA         45  32      35:19.2    11:24/M 
 3     Phaedra Corso       Gainesville  GA    45  42      42:02.7    13:34/M 
 4     Lisa Stefanik       Alto  GA           45  43      42:04.2    13:34/M 
 5     Stephanie Woodard   Gainesville  GA    47  60      54:45.4    17:40/M 
                                                                             
 Male 50 to 54       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Randy Smith         Lula  GA           52  5       23:47.1    7:40/M  
 2     John Cantwell       Demorest  GA       50  16      27:21.4    8:49/M  
                                                                             
 Female 50 to 54       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Dong Suk Kim        Duluth  GA         53  44      42:05.7    13:35/M 
 2     Sandy Partridge     Cumming  GA        53  61      55:22.8    17:52/M 
                                                                             
 Male 55 to 59       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     John Zwald          Flowery Branch  GA 56  13      26:23.6    8:31/M  
                                                                             
 Female 55 to 59       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Vicki Bishop        Cleveland  GA      56  39      39:56.3    12:53/M 
                                                                             
 Male 60 to 64       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Bruce Edenfield     Dahlonega  GA      64  48      42:52.0    13:50/M 
                                                                             
 Female 60 to 64       
                                                                             
 Place Name                City               Age Overall Total Time Pace    
 1     Mary Anna Edenfield Dahlonega  GA      62  47      42:49.7    13:49/M 
 2     Patricia Greenwalt  Gainesville  GA    60  50      47:06.5    15:12/M 



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News