Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

RUN FOR MAX 5K

Lawrenceville, GA, April 13, 2013

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Black Bag Race Series Point Page.

Run for Max 5K 5K        
Overall Finish List        
April 13, 2013        
Results By Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                                    
Place Name                      City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
1     Eric John                 Covington  GA      905    41      1 M 40-44   19:05.5    6:29/M     
2     Brennan Bower             Cumming  GA        48     11      1 M 11-14   21:26.2    6:55/M     
3     Rod Rodriguez             Lawrenceville  GA  963    40      2 M 40-44   22:43.0    7:20/M     
4     Duncan Burnette           Suwanee  GA        678    14      2 M 11-14   23:19.6    7:31/M     
5     James John                Duluth  GA         906    43      3 M 40-44   23:34.7    7:36/M     
6     Lauren Freeman            Cleveland  GA      891    31      1 M 30-34   24:24.2    7:52/M     
7     Paula Musone              Hoschton  GA       951    39      1 F 35-39   25:59.4    8:23/M     
8     Steve Reynolds            Dacula  GA         962    42      4 M 40-44   25:59.6    8:23/M     
9     Maria Hybinette           Suwanee  GA        192    48      1 F 45-49   26:20.9    8:30/M     
10    Danny Noellert            Scottdale  GA      952    32      2 M 30-34   26:21.2    8:30/M     
11    Cheryl Vail               Lawrenceville  GA  975    67      1 F 65-69   26:26.0    8:32/M     
12    Caroline Schillz          Cumming  GA        212    11      1 F 11-14   26:49.6    8:39/M     
13    Rick Hayes                Dahlonega  GA      74     54      1 M 50-54   26:50.6    8:39/M     
14    Will Eales                Alpharetta  GA     704    11      3 M 11-14   27:16.3    8:48/M     
15    Rhonda Trainor            Lawrenceville  GA  807    48      2 F 45-49   27:20.1    8:49/M     
16    Jeff Burnette             Suwanee  GA        679    46      1 M 45-49   27:29.4    8:52/M     
17    David Puyleart            Roswell  GA        959    41      5 M 40-44   27:49.1    8:58/M     
18    Zachary Bradford          Lawrenceville  GA  806    22      1 M 20-24   27:50.0    8:59/M     
19    Tricia Estave             Dacula  GA         775    36      2 F 35-39   27:51.4    8:59/M     
20    Mark Hannan               Smyrna  GA         894    41      6 M 40-44   27:53.5    9:00/M     
21    Susan Toohey              Smyrna  GA         972    43      1 F 40-44   28:06.6    9:04/M     
22    Logan Krueger             Dacula  GA         915    10      1 M  0-10   28:14.4    9:06/M     
23    Justin Krueger            Dacula  GA         914    35      1 M 35-39   28:15.6    9:07/M     
24    Anne Smith                Milton  GA         967    47      3 F 45-49   28:34.3    9:13/M     
25    Chad Deal                 Lawrenceville  GA  691    42      7 M 40-44   28:38.8    9:14/M     
26    Casey Schillz             Cumming  GA        258    40      2 F 40-44   29:44.5    9:35/M     
27    Harold Pattillo           Marietta  GA       91     42      8 M 40-44   29:48.6    9:37/M     
28    Ethan Davies              Milton  GA         690    38      2 M 35-39   29:56.6    9:39/M     
29    Erin Crowson              Alpharetta  GA     685    37      3 F 35-39   29:56.8    9:39/M     
30    Kenny Crowson             Alpharetta  GA     686    44      9 M 40-44   29:57.7    9:40/M     
31    Jim Boatright             Atlanta  GA        762    34      3 M 30-34   30:12.8    9:45/M     
32    Rima Patel                Alpharetta  GA     955    30      1 F 30-34   30:22.9    9:48/M     
33    Andy Womack               Suwanee  GA        993    40     10 M 40-44   30:25.0    9:49/M     
34    Aaron Sanford             Duluth, Ga  GA     964    32      4 M 30-34   31:04.0    10:01/M    
35    Gerry Fahey               Monroe  GA         752    70      1 M 70-74   31:05.1    10:02/M    
36    Preben Arnvard            Cumming            668    47      2 M 45-49   31:14.4    10:05/M    
37    Austin Mueller            Cumming  GA        944    20      2 M 20-24   31:29.2    10:09/M    
38    Jerry Cunningham          Clarkesville  GA   687    56      1 M 55-59   31:35.7    10:11/M    
39    Maxwell Deisch            Norcross  GA       698    13      4 M 11-14   33:47.0    10:54/M    
40    Emily Navarro             Suwanee  GA        188    33      2 F 30-34   34:06.7    11:00/M    
41    Dale Bradford             Lawrenceville  GA  795    47      3 M 45-49   34:29.5    11:07/M    
42    Geoff Windley             Cumming  GA        990    42     11 M 40-44   34:32.7    11:08/M    
43    Bob Keith                 Alpharetta  GA     665    63      1 M 60-64   35:44.4    11:32/M    
44    Bonnie Manaskie           Marietta  GA       918    33      3 F 30-34   35:50.6    11:34/M    
45    George Manaskie           Marietta  GA       919    57      2 M 55-59   35:50.8    11:34/M    
46    Reagan Burnette           Suwanee  GA        680    16      1 F 15-19   36:07.7    11:39/M    
47    Quincy Scott              Alpharetta  GA     966    39      3 M 35-39   36:31.6    11:47/M    
48    Millie Scott              Alpharetta  GA     965    39      4 F 35-39   36:31.9    11:47/M    
49    Deb Wallace               Suwanee  GA        984    40      3 F 40-44   36:42.7    11:50/M    
50    Sidney Koonce             Duluth  GA         913    50      2 M 50-54   37:00.9    11:56/M    
51    Gunnar Balch              Suwanee  GA        190    11      5 M 11-14   37:04.1    11:57/M    
52    Nilesh Patel              Norcross  GA       954    45      4 M 45-49   37:17.6    12:02/M    
53    James McCarthy            Suwanee  GA        923    38      4 M 35-39   37:22.4    12:03/M    
54    Alan Deisch               Saint Johns  FL    692    13      6 M 11-14   37:26.5    12:05/M    
55    Chris Deisch              St. John's  FL     694    41     12 M 40-44   37:43.4    12:10/M    
56    Jen Champaign             Lawrenceville  GA  151    38      5 F 35-39   37:44.3    12:10/M    
57    Cameren Christian         Lawrenceville  GA  683    10      2 M  0-10   37:57.4    12:15/M    
58    Barb Deisch               Saint Johns  FL    693    42      4 F 40-44   38:11.1    12:19/M    
59    Judy Denormandie          Alpharetta  GA     886    43      5 F 40-44   38:42.1    12:29/M    
60    Rhonda Ozor               Cumming  GA        43     44      6 F 40-44   38:42.4    12:29/M    
61    Marisa Daffin             Lawrenceville  GA  689    24      1 F 20-24   39:02.2    12:35/M    
62    Kelly Womack              Suwanee  GA        994    36      6 F 35-39   39:07.3    12:37/M    
63    Felipe Valenzuela         Duluth  GA         331    20      3 M 20-24   39:25.2    12:43/M    
64    Jacquelyn Janssen         Duluth  GA         239    18      2 F 15-19   39:25.5    12:43/M    
65    Dakota Ozor               Cumming  GA        47     12      2 F 11-14   40:06.2    12:56/M    
66    Tristen Ozor              Cumming  GA        46     11      7 M 11-14   40:06.4    12:56/M    
67    Hanne Arnvard             Cumming  GA        667    11      3 F 11-14   41:15.7    13:18/M    
68    Kaylee Murtagh            Cumming  GA        949    15      3 F 15-19   41:15.9    13:18/M    
69    Mohamed Jalloh            Lawrenceville  GA  901    40     13 M 40-44   43:50.7    14:08/M    
70    Art Morris                Lawrenceville  GA  943    60      2 M 60-64   43:51.0    14:09/M    
71    Paul Smith                Milton  GA         970    13      8 M 11-14   44:30.7    14:21/M    
72    Perian Rogers             Alpharetta  GA     33     48      4 F 45-49   45:31.3    14:41/M    
73    Eva Allbritton            Woodstock  GA      386    43      7 F 40-44   46:21.3    14:57/M    
74    Robin Walker              Suwanee  GA        983    54      3 M 50-54   46:53.6    15:07/M    
75    Cambri Deisch             Alpharetta  GA     701    10      1 F  0-10   47:59.1    15:29/M    
76    Amanda McCarthy           Suwanee  GA        922    38      7 F 35-39   47:59.3    15:29/M    
77    Ron Landen                Columbus  GA       916    68      1 M 65-69   48:09.4    15:32/M    
78    Roger Keel                Valley  AL         908    59      3 M 55-59   48:11.4    15:33/M    
79    Connor McCarthy           Suwanee  GA        924    7       3 M  0-10   48:18.4    15:35/M    
80    Michelle Eales            Alpharetta  GA     711    39      8 F 35-39   48:37.1    15:41/M    
81    Naomi Gray                Winder  GA         893    36      9 F 35-39   48:55.8    15:47/M    
82    Bernard Gray              Winder  GA         892    36      5 M 35-39   48:56.1    15:47/M    
83    Sean McIntyre             Roswell  GA        926    52      4 M 50-54   49:19.5    15:55/M    
84    Carolyn Distel            Cumming  GA        887    42      8 F 40-44   49:19.8    15:55/M    
85    Jen McIntyre              Roswell  GA        925    41      9 F 40-44   49:22.2    15:55/M    
86    Leeann Walker             Suwanee  GA        982    58      1 F 55-59   49:36.6    16:00/M    
87    Josh Bridenstine          Buford  GA         673    8       4 M  0-10   49:51.7    16:05/M    
88    Timothy Bridenstine       Buford  GA         675    49      5 M 45-49   49:53.6    16:05/M    
89    Kelli Bridenstine         Sugar Hill  GA     674    35     10 F 35-39   49:54.6    16:06/M    
90    Lisa M Gooden             Suwanee  GA        49     50      1 F 50-54   50:45.2    16:22/M    
91    Joyce Daniel              Alpharetta  GA     136    49      5 F 45-49   50:45.5    16:22/M    
92    Elizabeth Keith           Milton  GA         909    40     10 F 40-44   51:10.4    16:30/M    
93    Andrea Hunter             Cumming  GA        899    26      1 F 25-29   51:23.9    16:35/M    
94    Pete Goggin               Suwanee  GA        772    40     14 M 40-44   51:24.1    16:35/M    
95    Beth Stephens             Suwanee  GA        773    40     11 F 40-44   51:24.3    16:35/M    
96    Darryl Valentine          Roswell  GA        976    50      5 M 50-54   51:24.6    16:35/M    
97    Lasonya Jackson           Lawerenceville  GA 900    40     12 F 40-44   51:44.9    16:41/M    
98    Carson Pickeus            Atlanta  GA        94     46      6 M 45-49   51:45.2    16:42/M    
99    Marjorie Donavon          Atlanta  GA        889    44     13 F 40-44   51:45.5    16:42/M    
100   Mason Vanderweele         Suwanee  GA        980    14      9 M 11-14   52:00.2    16:46/M    
101   Kenton Wallace            Suwanee`  GA       985    43     15 M 40-44   52:15.0    16:51/M    
102   Mia Wallace               Suwanee  GA        986    7       2 F  0-10   52:15.2    16:51/M    
103   Annabelle Rogers          Alpharetta  GA     39     11      4 F 11-14   52:43.7    17:00/M    
104   Jason Keith               Milton  GA         911    40     16 M 40-44   54:59.2    17:44/M    
105   Pam Horton                Loganville  GA     898    49      6 F 45-49   56:19.7    18:10/M    
106   Jeffry Rees               Atlanta  GA        960    36      6 M 35-39   56:55.9    18:22/M    
107   Lathanza Williams         Duluth  GA         988    39     11 F 35-39   57:14.3    18:28/M    
108   Tonya Cole                Norcross  GA       684    38     12 F 35-39   57:14.5    18:28/M    
109   Lea Hendrix               Suwanee  GA        896    55      2 F 55-59   57:57.1    18:42/M    
110   Steve Murtagh             Cumming  GA        950    36      7 M 35-39   58:36.9    18:54/M    
111   Jeanne Middleton-Hairston Roswell  GA        121    63      1 F 60-64   59:55.6    19:20/M    
112   Christy Vanderweele       Suwanee  GA        977    40     14 F 40-44   1:00:26.0  19:30/M    
113   Leeann Deisch             Norcross  GA       696    44     15 F 40-44   1:00:26.2  19:30/M    
114   Patty Fernandez           Wilton Manors  FL  890    52      2 F 50-54   1:00:26.7  19:30/M    
115   Jonnie Pilson             Snellville  GA     95     30      4 F 30-34   1:00:36.4  19:33/M    
116   Frank Billingham          Duluth  GA         672    45      7 M 45-49   1:01:20.6  19:47/M    
117   Erin Murtagh              Cumming  GA        948    36     13 F 35-39   1:04:34.7  20:50/M    
118   Catherine Smith                              968    11      5 F 11-14   1:05:18.4  21:04/M    
119   Hannah Keith              Alpharetta  GA     910    9       3 F  0-10   1:05:20.7  21:05/M    
120   Madeleine Deisch          Norcross  GA       697    10      4 F  0-10   1:05:24.7  21:06/M    
121   Olivia Windley            Cumming  GA        992    8       5 F  0-10   1:06:41.0  21:31/M    
122   Mila Charron              Snellville  GA     682    42     16 F 40-44   1:09:34.8  22:26/M    
123   Monique Garnett           Winder  GA         179    37     14 F 35-39   1:09:38.8  22:28/M    
124   Christian Denormandie     Alpharetta  GA     885    10      6 F  0-10   1:09:49.9  22:31/M    
125   Addy Murtagh              Cumming  GA        947    4       7 F  0-10   1:15:43.0  24:25/M    
126   Kay Distel                Coral Springs  FL  888    68      2 F 65-69   1:15:44.5  24:26/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News