Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Patriot 911 Triathlon

Ft. Pierce, FL, September 8, 2013

[Patriot Overall | Patriot Duathlon | Patriot Team | Sprint Overall | Patriot Aquabike and Sprint Teams | Patriot Age Group | Duathlon Age Group | Sprint Athena and Clydesdale ]

Sprint Age Group

Patriot 911 Triathlon Sprint Tri Age Group
Age Group Results
September 08, 2013
Results By FastFinishes.net
Female Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 1 Kerry Allen 32 1 6:45.4 27:00 1 0:21.8 1 30:38.0 21.5 1 0:23.8 1 20:22.2 6:47 58:31.4
Male Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 2 Joseph Couture 30 1 7:16.3 29:04 1 0:27.4 1 32:16.7 20.5 1 0:29.8 1 20:21.6 6:47 1:00:51.9
Female Masters Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 9 Erinne Guthrie 43 1 7:39.4 30:36 1 0:23.3 1 33:49.0 19.5 1 26:56.9 8:59 1:08:48.7
Male Masters Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 3 Jorge Fernandes 44 1 38:29.5 **:56 1 28:37.2 23.1 **:00 1:01:51.0
Female  1 to 18
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 33 Hanna Dugmore 11 1 9:28.5 37:52 1 1:11.9 1 49:16.5 13.4 1 0:29.4 1 40:44.1 13:35 1:41:10.7
Male  1 to 18
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 13 Carol Wilson 13 1 6:31.9 26:04 1 0:24.5 1 37:48.2 17.5 1 26:23.6 8:48 1:11:08.4
Male 19 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 20 Danny Batt 19 2 8:14.4 32:56 1 0:00.0 1 40:28.6 2 25:02.2 8:21 1:13:45.3
2 21 Michael Binner 22 1 7:22.6 29:28 2 4:07.8 1 42:30.7 15.5 1 23:31.1 7:50 1:17:32.4
Female 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 15 Alexia Eude 25 2 8:40.2 1 39:09.0 16.9 1 25:05.9 8:22 1:12:55.1
2 23 Karlyn Roberts 27 1 9:27.2 37:48 1 1:17.7 2 42:10.0 15.7 2 29:10.3 9:43 1:22:05.4
Male 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 14 Joseph Peduto 29 1 7:26.4 29:44 3 34:17.5 1 1:30.4 2 28:31.6 9:30 1:11:46.1
2 17 Teddy Tilman 27 4 50:13.1 **:52 2 40:36.7 16.3 1 23:20.2 7:47 1:13:02.3
3 24 Matthew Armstrong 28 2 9:21.6 37:24 2 1:13.3 1 38:23.7 17.2 2 1:42.8 3 31:58.3 10:39 1:22:39.9
4 32 Mark Ponte 27 3 10:52.4 43:28 1 0:43.0 3 40:58.2 16.1 4 40:24.9 13:28 1:32:58.7
Female 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 22 Megan Hyndman 30 1 51:06.4 **:24 1 42:50.0 15.4 2 29:47.3 9:56 1:20:08.4
2 26 Tammy Monaco 33 2 52:41.6 **:44 3 1:12:48.9 24:16 1:23:26.9
3 27 Laura Quiroz 33 3 56:24.9 **:36 2 44:58.0 14.7 1 27:28.6 9:09 1:23:44.9
Male 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 5 Eric Matthews 34 1 40:19.1 **:16 1 31:15.5 21.1 1 24:32.6 8:11 1:04:05.1
Female 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 7 David Meyer 36 1 7:50.9 31:20 1 0:50.3 1 35:12.0 18.8 1 24:12.1 8:04 1:08:05.4
Male 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 4 Gaston Vedani 36 1 6:41.8 26:44 1 0:31.8 1 30:27.2 21.7 3 25:54.6 8:38 1:03:35.6
2 8 Daniel Bradford 36 3 46:17.1 **:08 2 36:08.2 18.3 2 22:58.9 7:39 1:08:38.9
3 12 Ludovic Binner 36 2 8:18.9 33:12 2 1:38.8 3 38:51.2 17.0 1 1:01.4 1 21:14.4 7:05 1:11:04.9
Female 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 16 Vivian Llamas 43 1 8:58.3 35:52 1 0:35.8 1 36:18.2 18.2 1 27:09.7 9:03 1:13:02.3
Male 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 11 Joseph Medina 44 2 46:34.1 **:16 1 36:07.0 18.3 1 24:33.9 8:11 1:10:41.4
DNF DNF Ali Valls 44 1 9:26.0 37:44 1 1:44.9 2 40:53.2 16.1
Female 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 18 Roberta Braker 47 1 8:03.5 32:12 1 1:15.4 1 36:36.7 18.0 1 27:36.2 9:12 1:13:32.0
Male 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 10 Charles Douglass 48 2 1:09:26.6 23:09 1:09:26.6
2 19 Kevin Batt 47 1 6:57.2 27:48 1 0:55.5 1 35:23.0 18.7 1 0:33.9 1 29:55.3 9:58 1:13:45.0
Female 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 30 Amy Derose 54 1 9:51.3 39:24 1 1:14.6 1 35:22.0 18.7 1 41:18.9 13:46 1:27:46.9
Male 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 6 Peter Erwig 52 1 7:40.3 30:40 2 2:02.6 1 35:25.0 18.6 1 1:09.8 1 20:14.4 6:45 1:06:32.2
DNF DNF Rober Haviland 50 2 53:00.1 **:00 1 0:00.0
Male 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 29 Jon Blakeslee 55 1 9:47.7 39:08 1 0:44.9 1 47:30.2 13.9 1 1:04.5 1 28:04.3 9:21 1:27:11.9
Female 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 28 Martha Curtis 60 1 10:06.5 40:24 1 1:53.7 1 44:09.2 14.9 1 30:37.3 10:12 1:26:46.9
Male 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time
1 25 Kevin Traynor 60 1 9:09.8 36:36 2 1:31.4 2 37:26.2 17.6 1 34:34.3 11:31 1:22:41.9
2 31 Tim Curtis 62 2 54:41.2 **:44 1 0:00.0 1 35:06.9 18.8 **:00 1:29:10.7



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News