Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Hammer Head Triathon

Camp Blanding, FL, September 29, 2013

[Overall Sprint with splits | Overall Olympic with splits | Olympic Age Groups | Aqua Bikes ]

Sprint Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   0:56:48.0   181  Blake Lowery                         Gnv, FL                                                          



Overall Female Winners

 1   1:10:59.5   239  Cindy Tompkins                       Alachua, FL                                                      




Master Male Winners

 1   1:01:50.7   182  Tom Lowery                           Gainesville, FL                                                  



Master Female Winners

 1   1:20:16.8   168  Christine Jackson                    Jacksonville, FL                                                 

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 65-69
 1   1:23:00.8   189  Don Mars                             Jacksonville, FL                                                 

 2   1:23:22.4   586  Ron Mars                             Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 60-64
 1   1:13:00.6   229  Jeremy Smith                         Jacksonville, FL                                                 

 2   1:15:10.8   170  Ralph Johnson                        Jacksonville, FL                                                 

 3   1:24:31.2   243  Larry Veatch                         Newberry, FL                                                     

                    Age Group 55-59
 1   1:10:07.9   240  Darryl Tompkins                      Alachua, FL                                                      

 2   1:19:39.2   107  Leon Merian                          Silver Springs, FL                                               

 3   1:21:23.1   255  Jeff Funderburk                      Jacksonville, FL                                                 

 4   1:37:44.0   265  Hugh Washington                      St Augustine, FL                                                 

 5   2:12:00.2   238  Gabriel Tabak                        Brandon, FL                                                      

                    Age Group 50-54
 1   1:02:04.6   137  Stephen Curran                       Po The Vedra Beach, FL                                           

 2   1:04:29.5   237  Mark Szymanski                       Gainesville, FL                                                  

 3   1:05:02.8   180  Don Livingston                       Jacksonville, FL                                                 

 4   1:12:39.1   266  Neal Hayes                           Winter Park, FL                                                  

 5   1:18:46.4   193  Adam Meinrod                         Jacksonville, FL                                                 

 6   1:21:06.2   218  Chuck Schwanger                      St. Augustine, FL                                                

 7   1:21:58.9   136  Bob Cox                              Jacksonville Beach, FL                                           

 8   1:22:08.8   143  Rick Ferreira                        Gainesville, FL                                                  

 9   1:23:47.0   140  Gray Edwards                         Jacksonville, FL                                                 

10   1:31:23.1   251  Terence Youngblood                   Jacksonville, FL                                                 

11   1:32:53.5   246  Mike White                           Jacksonville, FL                                                 

12   1:35:52.3   121  Kevin Brown                          Newberry, FL                                                     

                    Age Group 45-49
 1   1:08:51.3   135  Patrick Courson                      Jacksonville, FL                                                 

 2   1:19:01.8   186  Ken Malek                            Hoboken, GA                                                      

 3   1:19:15.1   156  Lee Grose                            Jacksonville, FL                                                 

 4   1:29:29.2   171  Chris Jolley                         Melrose, FL                                                      

 5   1:42:09.9   213  Antonio Rios                         Gainesville, GA                                                  

 6   1:43:32.2   155  Scott Groger                         Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 40-44
 1   1:03:58.8   174  Gregory Kazmierski                   Lake City, FL                                                    

 2   1:10:49.7   198  Rick Oblak                           Orange Park, FL                                                  

 3   1:22:43.7   205  Chris Payton                         Orange Park, FL                                                  

 4   1:23:49.0   248  Mike Williams                        Orange Park, FL                                                  

 5   1:32:00.8   111  Parks Allman                         Tallahassee, FL                                                  

 6   2:24:47.3   151  Christopher Gohlke                   Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 35-39
 1   1:11:02.0   126  Eric Castaldo                        Gainesville, FL                                                  

 2   1:11:23.0   244  Patrick Washington                   Jacksonville, FL                                                 

 3   1:24:41.4   163  Marcus Higgins                       Jacksonville, FL                                                 

 4   1:30:17.1   113  Richard Barron                       Jacksonville, FL                                                 

 5   1:36:01.0   212  Robert Riker                         Jacksonville, FL                                                 

 6   1:53:18.7   139  Charles Dickerson                    Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 30-34
 1   1:06:02.7   119  Nick Bowman                          Jacksonville, FL                                                 

 2   1:18:46.5   221  Kyle Shaw                            Tallahassee, FL                                                  

 3   1:26:42.4   124  Russell Caffey                       Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 25-29
 1   1:03:34.7   235  Joshua Stephens                      Marietta, GA                                                     

 2   1:18:04.7   176  Taylor King                          Atlantic Beach, FL                                               

                    Age Group 20-24
 1   1:08:26.3   262  Christopher Garcia                   Apopka, FL                                                       

 2   1:10:41.9   150  Nicholas Goff                        Lake City, FL                                                    

 3   1:25:30.2   219  Ryan Schwanger                       St. Augustine, FL                                                

                    Age Group 15-19
 1   1:31:35.3   133  Chandler Cory                        Edgewater, FL                                                    

                    Age Group  1-14
 1   1:04:07.0   253  Richard Britts                       Orange Park, FL                                                  

 2   1:24:02.8   207  Andrew Powell                        Evans, GA                                                        

 3   1:27:40.2   227  Cody Smith                           Madison, FL                                                      

Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 60-64
 1   1:36:42.6   261  Ruthann Strebler                     Jax, FL                                                          

                    Age Group 55-59
 1   1:22:01.8   142  Beth Fagin                           Jacksonville, FL                                                 

 2   1:29:40.7   153  Stephanie Griffith                   Jacksonville, FL                                                 

 3   1:29:41.0   199  Sheila OConnor                       Jacksonville, FL                                                 

 4   1:30:20.4   210  Mae Beth Ragland                     Jacksonville, FL                                                 

 5   1:30:32.7   256  Marcia Funderburk                    Jacksonville, FL                                                 

 6   1:35:35.6   166  Kimberly Hoop                        Fernandina Beach, FL                                             

 7   1:59:31.8   217  Jackie Sanders                       Brunswick, FL                                                    

                    Age Group 50-54
 1   1:30:44.0   188  Theresa Mann                         Jacksonville, FL                                                 

 2   1:37:18.6   203  Tarra Owen                           Bradenton, FL                                                    

                    Age Group 45-49
 1   1:21:52.0   162  Sheila Hickson-Curran                Ponte Vedra Beach, FL                                            

 2   1:22:15.7   231  Toni Smith                           St. Augustine, FL                                                

 3   1:25:37.2   249  Cherise Wintz                        Ponce Inlet, FL                                                  

 4   1:26:32.4   157  Terri Hallenbeck                     Jacksonville, FL                                                 

 5   1:30:50.2   116  Nancy Bennett                        Jacksonville, FL                                                 

 6   1:43:08.4   165  Karla Hood                           Amelia Island, FL                                                

                    Age Group 40-44
 1   1:21:53.2   223  Kristina Sinclair                    Ponte Vedra, FL                                                  

 2   1:26:40.5   110  Kaci Adams                           Jacksonville, FL                                                 

 3   1:29:22.4   257  Taffy Remisiewicz                    Ponte Vedra, FL                                                  

                    Age Group 35-39
 1   1:24:56.1   226  Chandra Smith                        Madison, FL                                                      

 2   1:25:34.1   197  Emery Noles                          Jacksonville, FL                                                 

 3   1:27:29.5   179  Christy Lax                          Savannah, GA                                                     

 4   1:32:27.8   118  Allison Blay                         Gainesville, FL                                                  

 5   1:36:28.8   154  Christina Groger                     Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 30-34
 1   1:21:55.6   245  Susan Whelan                         Ponte Vedra, FL                                                  

 2   1:22:32.0   242  Jennifer Vandeloo                    Jacksonville, FL                                                 

 3   1:22:47.4   178  Vanessa Law                          Jacksonville, FL                                                 

 4   1:24:51.1   125  Susanna Callender                    Jacksonville, FL                                                 

 5   1:30:43.9   158  Cynthia Hartman                      Atlantic Beach, FL                                               

                    Age Group 25-29
 1   1:18:00.0   147  Taryn Gilbert                        Gainesville, FL                                                  

 2   1:21:45.3   172  Allison Justice                      Jacksonville, FL                                                 

 3   1:22:42.9   247  Kelly Williams                       Gainesville, FL                                                  

 4   1:23:04.1   254  Lauren Funderburk                    Jacksonville, FL                                                 

 5   1:37:06.6   194  Heather Meyers                       Orange Park, FL                                                  

                    Age Group 20-24
 1   1:24:43.1   233  Alexis Sowell                        Madison, FL                                                      

 2   1:25:37.9   224  Kristen Sizemore                     Gainesville, FL                                                  

 3   1:26:09.6   187  Paige Mandelare                      Orange Park, FL                                                  

 4   1:28:22.8   190  Nicole Mathis                        Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 15-19
 1   1:41:00.0   225  Jessica Slocum                       Bradenton, FL                                                    


Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   1:22:10.5   127  Laura Cauley                         Atlantic Beach, FL                                               

 2   1:31:03.1   183  Elisa Lutz                           Tallahassee, FL                                                  

 3   1:42:28.9   167  Shea Hunt                            St Augustine, FL                                                 

 4   1:49:25.5   114  Lucretia Bean                        Fernandina Beach, FL                                             

 5   1:58:00.7   214  Chriss Sacharow                      Orange Park, FL                                                  

                    Group Clyde 
 1   1:21:38.4   260  Rodney Martin                        Senoia, GA                                                       

 2   1:21:57.9   128  Chuck Cavaretta                      Jacksonville Bch, FL                                             

 3   1:28:02.9   259  Terry Touchton                       Jacksonville, FL                                                 

 4   1:43:02.6   208  David Pratt                          Ponte Vedra Beach, FL                                            

                    Group Novice
 1   1:16:17.5   202  Nicole O'Sullivan                    Jacksonville, FL                                                 

 2   1:17:26.9   161  Katy Hendley                         Jacksonville, FL                                                 

 3   1:19:14.7   169  Lisa Jacobson                        Jacksonville, FL                                                 

 4   1:21:42.8   236  Morgan Storm                         Jacksonville, FL                                                 

 5   1:22:33.6   216  Nicole Salerno                       Jacksonville, FL                                                 

 6   1:24:55.0   215  Kendall Saffer                       Flemming Island, FL                                              

 7   1:29:21.5   141  Tiffany Esser                        Jacksonville Beach, FL                                           

 8   1:32:10.6   267  Sandra Hayes                         Winter Park, FL                                                  

 9   1:33:05.8   173  Christina Justus                     Starke, FL                                                       

10   1:37:20.2   112  Anne Barnes                          Orange Park, FL                                                  

11   1:38:02.7   220  Carrie Sellers                       Jacksonville, FL                                                 

12   1:38:12.7   152  Leigh Greiner                        Jacksonville, FL                                                 

13   1:39:45.6   268  Fhanta Williams                      Jacksonville, FL                                                 

14   1:41:08.6   234  Annette Sowell                       Madison, FL                                                      

15   1:44:37.3   177  Bobbi Krompak                        Richmond Hill, GA                                                

16   1:57:27.9   195  Sarah Millar                         Orange Park, FL                                                  

17   2:01:35.0   252  Ana Salvatore                        Jacksonville, FL                                                 

18   2:02:54.0   228  Gennifer Smith                       Orange Park, FL                                                  

                    Group Novice
 1   1:15:20.0   149  Peyton Godwin                        St. Augustine, FL                                                

 2   1:15:28.4   200  James Old                            Jacksonville, FL                                                 

 3   1:20:10.8   206  Daniel Porter                        Jacksonville, FL                                                 

 4   1:20:11.0   232  Brian Snow                           Jacksonville, FL                                                 

 5   1:20:40.4   131  Andrew Cleland                       Jacksonville, FL                                                 

 6   1:21:57.5   264  Clifford Steele                      Daytona Beach, FL                                                

 7   1:25:32.2   159  Patrice Harvey                       Saint Johns, FL                                                  

 8   1:26:37.3   148  B. Giles                             Alachua, FL                                                      

 9   1:28:18.4   185  Dennis Magruder                      Orange Park, FL                                                  

10   1:29:18.1   144  Bj Fletcher                          Orange Park, FL                                                  

11   1:33:05.0   201  Mark O'Sullivan                      Jacksonville, FL                                                 

12   1:35:25.9   192  Erick McMahill                       Melbourne, FL                                                    

13   1:36:18.5   191  Mike McAllister                      Ponte Vedra Beach, FL                                            

14   1:41:50.8   258  Gary Kennedy                         Jacksonville, FL                                                 

15   1:47:29.1   138  Douglas Davis                        Jacksonville, FL                                                 

                    Group PC    
 1   1:29:58.5   115  Joseph Beimfohr                      Wesley Chapel, FL                                                

                    Group Relay 
 1   1:32:20.8   101  Team Gainesville Girls               Gainesville, FL                                                  

 2   1:33:07.3   102  Team May River Athletic Club         Jacksonville, FL                                                 

 3   1:33:09.1   103  Team Powell Posse                    Evans, GA                                                        

                    Group M/P/L 
 1   1:12:51.1   117  Eric Berger                          Green Cove Springs, FL                                           

 2   1:12:56.8   222  Leroy Shoesmith                      Fleming Island, FL                                               

 3   1:12:59.8   145  Michael French                       Orange Park, FL                                                  

 4   1:15:17.2   146  Derek Friend                         Tallhassee, FL                                                   

 5   1:16:02.0   134  Robert Cory                          Edgewater, FL                                                    

 6   1:19:28.9   175  Rob Kennedy                          Gainesville, FL                                                  

 7   1:20:28.8   241  Christopher Valdivia                 Ponte Vedra, FL                                                  

 8   1:21:23.4   109  William Abelon                       Jacksonville, FL                                                 

 9   1:34:49.9   122  Vaughn Brown                         St. Augustine, FL                                                






My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News