Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Great Cooter Triathlon

Inverness, FL, October 27, 2013

[Age Groups ]

Overall with splits

Courtesy of DRC Sports

                    Great Cooter Triathlon                            
Place   Time    Bib#   Name                                City State
            Age   Place |    Place |     SWIM    | Tran. |        BIKE        | Tran. |          RUN        |   Penalty
            Group Group | Sex  Sex |  Time Place | Time  |    Time  MPH Place | Time  |    Time  Pace Place | Time Reason
  1    52:06.0   500  Blake Lowery                         Gainesville, FL                              
             OVRALL   1     M   1    5:30.2    3   0:29     29:22.9 24.5    4   0:29     16:16.0  5:25    1                           
  2    52:27.6   527  Jeremy Richardson                    PALM HARBOR, FL                              
             20-24    1     M   2    5:18.5    2   0:48     29:10.1 24.7    3   0:31     16:40.6  5:33    2                           
  3    54:14.9   501  Tom Lowery                           Gainesville, FL                              
             Master   1     M   3    5:34.7    4   0:36     29:10.4 24.7    2   0:22     18:32.9  6:11    5                           
  4    58:55.6   487  John Hovius                          Groveland, FL                                
             40-44    1     M   4    5:37.9    5   0:27     29:09.8 24.7    1   0:29     23:13.6  7:44   31                           
  5    59:11.0   496  Craig Layman                         St. Augustine, FL                            
             50-54    1     M   5    7:03.1   16   0:45     31:19.2 23.0    5   0:34     19:30.0  6:30    9                           
  6    59:22.2   473  Justin Dougherty                     Pensacola, FL                                
             M/P/L    1     M   6    6:44.5   13   0:49     32:54.3 21.9   13   0:39     18:16.2  6:05    3                           
  7    59:33.1   488  Lachlan Hovius                       Groveland, FL                                
              1-14    1     M   7    5:46.0    6   0:25     33:31.5 21.5   16   0:38     19:13.1  6:24    7                           
  8  1:00:04.8   548  Brian Ramsay                         Flagler Beach, FL                            
             FTire    1     M   8    5:17.1    1   1:09     33:45.0 21.3   19   0:27     19:26.8  6:29    8                           
  9  1:00:05.8   534  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                            
             45-49    1     M   9    7:13.7   17   0:41     31:46.4 22.7    6   0:37     19:48.8  6:36   10                           
 10  1:00:22.5   446  Michael Andriano                     Cape Coral, FL                               
             40-44    2     M  10    7:23.7   23   0:23     31:55.4 22.6    7   0:31     20:10.5  6:43   13                           
 11  1:00:26.9   437  Team Calvary Trio                    Inverness, FL                                
             Relay    1     X   0    6:56.5   15   0:22     32:24.6 22.2   10   0:17     20:27.9  6:49   17                           
 12  1:00:35.9   469  Benjamin Davison                     Inverness, FL                                
             Novice   1     M  11    6:48.6   14   1:16     33:37.5 21.4   18   0:27     18:27.9  6:09    4                           
 13  1:01:23.2   516  Benjamin O'Connor                    Odessa, FL                                   
             30-34    1     M  12    6:19.8   11   0:51     33:31.2 21.5   15   0:37     20:05.2  6:42   11                           
 14  1:02:22.1   526  Scott Renick                         Oxford, FL                                   
             35-39    1     M  13    7:38.2   26   0:49     32:45.4 22.0   12   0:41     20:29.1  6:50   18                           
 15  1:02:29.7   439  Brian Hartlage                       Naples, FL                                   
             20-24    2     M  14    7:18.5   20   0:27     33:37.3 21.4   17   0:47     20:20.7  6:47   15                           
 16  1:03:13.1   472  Dennis Dipasquale                    Palm Coast, FL                               
             35-39    2     M  15    8:45.3   44   0:51     32:05.4 22.4    9   1:05     20:27.1  6:49   16                           
 17  1:03:13.7   456  Robert Brockett                      Lecanto, FL                                  
             55-59    1     M  16    7:43.3   28   0:42     32:00.7 22.5    8   0:47     22:01.7  7:20   25                           
 18  1:03:32.0   445  Chris Altimari                       Tampa, FL                                    
             55-59    2     M  17    8:48.6   46   1:08     32:25.1 22.2   11   0:52     20:19.0  6:46   14                           
 19  1:03:42.6   502  Jim Lucas                            Orlando, FL                                  
             45-49    2     M  18    6:27.6   12   0:26     33:00.6 21.8   14   0:42     23:07.6  7:42   30                           
 20  1:05:45.1   536  Erin Talbot                          New Orleans, LA                              
             OVRALL   1     F   1    5:53.2    8   1:02     36:46.4 19.6   30   1:06     20:58.1  6:59   21                           
 21  1:05:55.9   438  Team Parady                          The Villages, FL                             
             Relay    2     X   0    7:51.0   29   0:29     35:08.0 20.5   21   0:26     22:01.9  7:20   24                           
 22  1:06:20.7   444  CALEB ALTE                           Fort Myers, FL                               
             20-24    3     M  19    7:17.6   19   0:56     38:16.3 18.8   42   0:41     19:10.7  6:23    6                           
 23  1:07:09.3   468  Regan Davenport                      Bowling Green, FL                            
             Master   1     F   2    7:15.3   18   0:54     37:12.6 19.4   34   0:23     21:25.3  7:08   22                           
 24  1:07:15.2   463  Eric Castaldo                        Gainesville, FL                              
             35-39    3     M  20    8:05.1   35   1:43     36:34.2 19.7   29   0:44     20:09.2  6:43   12                           
 25  1:08:00.3   480  Mar Gardner                          Spring Hill, FL                              
             25-29    1     F   3    7:58.9   33   1:33     35:35.9 20.2   22   0:45     22:09.3  7:23   26                           
 26  1:08:08.9   457  Sean Brown                           Wauchula, FL                                 
             40-44    3     M  21    8:51.8   47   1:10     37:00.4 19.5   31   0:21     20:46.9  6:55   20                           
 27  1:09:11.3   476  Zackary Durastanti                   Bowling Green, FL                            
              1-14    2     M  22    6:16.0    9   1:41     39:48.6 18.1   45   0:47     20:39.3  6:53   19                           
 28  1:09:14.8   529  C. Scott Rollins                     Ocala, FL                                    
             Clyde    1     M  23    7:42.3   27   1:29     34:19.7 21.0   20   0:43     25:01.8  8:20   40                           
 29  1:09:37.8   454  Jay Blankenfeld                      Gainesville, FL                              
             35-39    4     M  24    7:53.9   31   0:48     37:08.8 19.4   33   0:49     22:59.8  7:40   28                           
 30  1:10:07.6   528  Sigfredo Rodriguez                   Wesley Chapel, FL                            
             30-34    2     M  25    7:52.1   30   1:45     35:40.9 20.2   23   1:06     23:44.6  7:55   35                           
 31  1:10:28.7   479  Michael French                       Orange Park, FL                              
             55-59    3     M  26    7:22.0   22   1:23     38:10.5 18.9   40   0:36     22:57.7  7:39   27                           
 32  1:10:54.2   450  Olivia Bagley                        Orlando, FL                                  
             35-39    1     F   4    5:51.2    7   1:02     38:16.7 18.8   41   0:26     25:19.2  8:26   43                           
 33  1:11:09.6   453  David Black                          Gainesville, FL                              
             60-64    1     M  27    8:17.1   38   1:17     37:31.4 19.2   35   0:59     23:05.6  7:42   29                           
 34  1:11:20.2   530  Mark Russo                           Oakland, FL                                  
             50-54    2     M  28    6:17.0   10   1:18     35:41.6 20.2   24   0:42     27:22.2  9:07   54                           
 35  1:14:15.1   466  Barry Clinger                        Titusville, FL                               
             45-49    3     M  29    7:19.6   21   1:19     38:00.9 18.9   38   1:07     26:30.1  8:50   50                           
 36  1:14:36.4   520  Kathleen Palmer                      Orlando, FL                                  
             20-24    1     F   5    8:11.1   37   1:18     39:52.5 18.1   46   1:09     24:06.4  8:02   37                           
 37  1:14:43.3   517  James ODonnell                       Homosassa, FL                                
             65-69    1     M  30   11:11.9   67   1:57     36:26.1 19.8   27   0:27     24:42.3  8:14   38                           
 38  1:15:35.1   532  Susan Schedel                        Hernando, FL                                 
             45-49    1     F   6    7:35.7   25   1:24     40:14.5 17.9   49   0:43     25:39.1  8:33   44                           
 39  1:16:16.8   522  ZACK PARSONS                         SPRING HILL, FL                              
              1-14    3     M  31    7:56.9   32   2:15     41:23.4 17.4   55   1:21     23:21.8  7:47   33                           
 40  1:16:27.8   492  Beth Kirchner                        Cocoa, FL                                    
             25-29    2     F   7    8:27.3   41   1:59     39:45.1 18.1   44   0:20     25:56.8  8:39   47                           
 41  1:16:39.7   471  Charles Dickens                      Summerfield, FL                              
             55-59    4     M  32    8:42.6   43   0:56     37:55.4 19.0   37   0:49     28:17.7  9:26   60                           
 42  1:17:15.9   485  Paul Hofmann                         The Villages, FL                             
             65-69    2     M  33   10:25.5   61   1:35     36:25.5 19.8   26   1:42     27:08.9  9:03   53                           
 43  1:17:17.9   547  Laura Wingate                        Crystal River, FL                            
             45-49    2     F   8   12:00.7   74   1:24     37:51.7 19.0   36   0:58     25:04.9  8:21   41                           
 44  1:17:21.5   467  Douglas Clinger                      Auburndale, FL                               
             50-54    3     M  34   10:13.9   58   1:42     38:04.3 18.9   39   1:35     25:47.5  8:36   46                           
 45  1:17:32.8   493  Russell Kirk                         Ocala, FL                                    
             55-59    5     M  35    8:24.5   40   3:01     37:07.2 19.4   32   0:54     28:06.8  9:22   59                           
 46  1:18:10.9   484  Lisa Hager                           Ocala, FL                                    
             50-54    1     F   9   10:13.0   57   1:19     39:28.3 18.2   43   0:45     26:25.9  8:48   49                           
 47  1:18:15.8   452  Steve Behrens                        Windermere, FL                               
             65-69    3     M  36   11:05.3   66   1:45     36:17.1 19.8   25   1:09     27:59.8  9:20   58                           
 48  1:18:17.9   513  Scott Mosiman                        Jensen Beach, FL                             
             55-59    6     M  37   11:14.6   68   2:10     40:25.0 17.8   52   0:30     23:58.9  7:59   36                           
 49  1:18:38.1   477  Edward V England                     Ocala, FL                                    
             60-64    2     M  38   11:51.7   73   1:15     36:30.5 19.7   28   1:03     27:59.1  9:20   57                           
 50  1:18:57.8   490  Elijah Killingsworth                 Newberry, FL                                 
             Novice   2     M  39    8:07.2   36   2:26     45:44.5 15.7   66   0:40     22:00.8  7:20   23                           
 51  1:19:13.8   440  Michael Chance                       Gainesville, FL                              
             60-64    3     M  40    8:30.4   42   2:09     40:20.7 17.9   51   1:24     26:50.8  8:57   51                           
 52  1:20:12.7   459  Jennifer Bryant                      Zolfo Springs, FL                            
             30-34    1     F  10    7:32.6   24   0:55     41:28.5 17.4   56   0:25     29:52.7  9:57   65                           
 53  1:20:21.6   543  Larry Veatch                         Newberry, FL                                 
             60-64    4     M  41    9:21.1   48   3:27     40:47.8 17.7   53   0:36     26:10.6  8:43   48                           
 54  1:20:23.6   455  Staci Braswell                       Gainesville, FL                              
             30-34    2     F  11    9:27.4   51   1:23     40:12.4 17.9   48   0:26     28:55.6  9:38   62                           
 55  1:21:51.6   545  Cindy Williams                       Hudson, FL                                   
             50-54    2     F  12    9:47.9   54   1:05     39:54.7 18.0   47   0:45     30:20.6 10:07   67                           
 56  1:22:06.3   474  Michelle Dougherty                   Indialantic, FL                              
             Novice   1     F  13    9:43.1   53   1:48     45:11.7 15.9   64   0:25     24:59.3  8:20   39                           
 57  1:22:17.0   507  Josh Manning                         Orlando, FL                                  
             Novice   3     M  42   11:49.9   71   3:11     40:14.7 17.9   50   1:45     25:18.0  8:26   42                           
 58  1:22:29.2   470  Joe Davison                          Inverness, FL                                
             Novice   4     M  43    8:04.6   34   1:40     42:51.9 16.8   58   0:39     29:15.2  9:45   63                           
 59  1:24:23.5   535  Mike Stawitzky                       Cocoa, FL                                    
             25-29    1     M  44   10:53.3   65   2:45     41:49.8 17.2   57   1:19     27:37.5  9:12   55                           
 60  1:24:54.2   483  Mayol Gutierrez                      Hernando, FL                                 
             Novice   5     M  45   10:20.4   60   2:14     43:06.8 16.7   59   0:35     28:39.2  9:33   61                           
 61  1:25:07.4   505  Sergio Luzunaris                     Inverness, FL                                
             45-49    4     M  46    9:23.4   50   3:40     47:02.7 15.3   68   1:33     23:29.4  7:50   34                           
 62  1:25:36.2   538  Cole Thomas                          Inverness, FL                                
             40-44    4     M  47   14:44.5   84   1:36     45:28.0 15.8   65   0:31     23:17.2  7:46   32                           
 63  1:26:10.7   531  Sarah Satterfield                    Ocala, FL                                    
             40-44    1     F  14    9:58.2   55   1:23     43:28.9 16.6   60   0:36     30:45.7 10:15   69                           
 64  1:27:56.3   511  Perla Medina                         Tampa, FL                                    
             30-34    3     F  15   10:03.9   56   2:17     48:01.2 15.0   70   0:35     27:00.3  9:00   52                           
 65  1:28:05.7   541  Caitlyn Trout                        Orlando, FL                                  
             25-29    3     F  16    8:18.2   39   2:18     47:09.0 15.3   69   0:50     29:30.7  9:50   64                           
 66  1:28:44.6   464  Miki Jo Castaldo                     Gainesville, FL                              
             35-39    2     F  17   12:20.9   75   3:05     45:10.3 15.9   63   0:27     27:42.6  9:14   56                           
 67  1:29:05.7   443  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                              
             65-69    1     F  18   10:47.9   64   1:28     43:29.1 16.6   61   1:22     31:59.7 10:40   71                           
 68  1:30:23.1   491  Kurt Killingsworth                   Newberry, FL                                 
             Novice   6     M  48   11:38.0   69   2:38     43:31.1 16.5   62   0:31     32:05.1 10:42   72                           
 69  1:30:54.8   486  Joel Hovius                          Groveland, FL                                
              1-14    4     M  49    8:47.1   45   1:01     48:40.0 14.8   72   0:55     31:31.8 10:30   70                           
 70  1:34:57.1   447  Donna Antarr                         Sanford, FL                                  
             55-59    1     F  19    9:40.5   52   2:29     48:15.7 14.9   71   2:07     32:26.1 10:49   74                           
 71  1:37:04.0   533  Bradley Scott                        Lyons, GA                                    
             Athena   1     F  20   10:47.1   63   1:49     49:39.4 14.5   76   0:58     33:51.0 11:17   76                           
 72  1:38:12.7   518  David Oppenheimer                    Fairfax, VA                                  
             Novice   7     M  50   12:52.4   77   3:21     48:50.8 14.7   73   0:47     32:22.7 10:47   73                           
 73  1:39:55.0   508  Kayla Manning                        Orlando, FL                                  
             30-34    4     F  21   13:07.4   78   4:03     51:30.1 14.0   78   1:18     29:57.0  9:59   66                           
 74  1:43:52.2   478  Dave Fredericks                      Tamp, FL                                     
             55-59    7     M  51   13:55.7   82   4:12     46:50.3 15.4   67   1:33     37:22.2 12:27   80                           
 75  1:44:38.7   523  Larry Pike                           OCKLAWAHA, FL                                
             65-69    4     M  52   13:24.0   79   3:56     50:46.2 14.2   77   1:24     35:08.7 11:43   77                           
 76  1:45:30.7   449  Gracie Arenas                        Lake Mary, FL                                
             Novice   2     F  22   18:43.3   86   4:55     55:29.3 13.0   82   0:39     25:44.7  8:35   45                           
 77  1:45:45.9   497  Stephanie LoBalbo                    New Port Richey, FL                          
             35-39    3     F  23    9:22.3   49   3:00     48:52.9 14.7   74   2:06     42:25.9 14:08   86                           
 78  1:46:58.7   544  Debbie Wennerstrom                   Clermont, FL                                 
             55-59    2     F  24   13:54.6   81   4:05     49:24.5 14.6   75   2:20     37:15.7 12:25   79                           
 79  1:47:00.8   475  Kimberly Durand                      Lorton, VA                                   
             50-54    3     F  25   11:49.1   72   2:58     59:02.1 12.2   86   0:43     32:28.8 10:49   75                           
 80  1:47:21.5   506  Tina Maddox                          Lyons, GA                                    
             Athena   2     F  26   10:40.6   62   1:50     56:31.3 12.7   84   0:47     37:33.5 12:31   81                           
 81  1:50:29.7   462  Kimberly Carroll                     Inverness, FL                                
             FTire    1     F  27   15:21.0   85   2:57     55:09.9 13.1   80   1:01     36:01.7 12:00   78                           
 82  1:51:06.0   539  Kenn Thornton                        Hernando, FL                                 
             FTire    2     F  28   10:19.0   59   2:46     55:31.0 13.0   83   0:37     41:53.0 13:58   84                           
 83  1:53:44.9   509  Brian Maricle                        Orlando, FL                                  
             40-44    5     M  53   11:43.0   70   4:23     55:19.1 13.0   81   1:48     40:31.9 13:30   82                           
 84  2:00:40.5   495  Elisabeth Kyle                       Lorton, VA                                   
             Novice   3     F  29   14:23.4   83   4:28     57:02.6 12.6   85   0:51     43:56.5 14:39   87                           
 85  2:02:39.9   489  Nor Jobarah                          Orlando, FL                                  
             20-24    2     F  30   13:49.4   80   3:14   1:02:45.2 11.5   87   1:19     41:32.9 13:51   83                           
 86  2:04:09.6   460  Ann Busseni                          Gainesville, FL                              
             60-64    1     F  31   22:18.1   87   3:28     55:04.1 13.1   79   1:22     41:57.6 13:59   85                           
  DQ  DQ  DQ     510  Frank McCann                         The Villages, FL                             
             65-69    5     M  54   12:36.8   76   1:50     40:57.0 17.6   54   1:30     30:27.1 10:09   68    99 Swim                
            DRC Sports   352-637-2475   chris@ DRCsports.com




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News