Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

FrankenFooter Half Marathon & 5k

Port Richey, FL, October 27, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Male Results | 5k Overall Female Results | 5k Age Group Results | 5k Gun vs. Chip Results | Half Marathon Overall Results | Half Marathon Overall Male Results | Half Marathon Overall Female Results | Half Marathon Wheelchair Results | Half Marathon Gun vs. Chip Times ]

Half Marathon Age Group Results

FrankenFooter Half Marathon

FrankenFooter Half Marathon

Age Group Results

October 27, 2013


Results By Barbara Strilpling for


Men: Top Finishers 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacki Wachtel                     New Port Richey  FL   262   34        1      1:21:12.4      6:12/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Walkel                                             273   39        2      1:27:17.4      6:40/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth Scanlan                      Tampa  FL             270   46       26      1:45:02.9      8:01/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Conigliaro                St Petersburg  FL      21   43        6      1:35:36.2      7:18/M
Top

Female Grandmaster's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leda Day                          Tampa  FL             173   50       55      1:55:22.5      8:48/M
Top

Male Grandmaster's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Lush                      Lutz  FL              217   50       15      1:39:58.8      7:38/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melody Yero                       Ocala  FL             267   19       16      1:40:00.4      7:38/M
       2    Katie Monds                                             229   18       18      1:40:34.6      7:41/M
       3    Samantha Martinez                 Port Richey  FL       220   18       22      1:42:30.4      7:49/M
       4    Elaine Gavallas                                         187   18       24      1:43:05.6      7:52/M
       5    Judith Young                      New Port Richey  FL   268   19       35      1:48:03.1      8:15/M
       6    Rachael Patnode                   New Port Richey  FL   236   19       71      2:01:41.0      9:17/M
       7    Brianna Leslie                    North Port  FL         70   16      204      2:58:48.1     13:39/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cody Caskey                       Valrico  FL           161   14       20      1:41:54.8      7:47/M
       2    Taylor Egg                        Tarpon Springs  FL     30   17       51      1:54:28.4      8:44/M
       3    Jeff Ouellette                    Port Richey  FL       235   19      104      2:14:43.8     10:17/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Kass                      St Petersburg  FL     200   20        8      1:35:59.8      7:20/M
       2    Julie Pickering                   Canton  MA            239   22       32      1:47:13.6      8:11/M
       3    Christie Kosal                    Gainesvulle  FL       204   22      161      2:34:40.4     11:48/M
       4    Valerie Ingold                    New Port Richey  FL    57   22      194      2:50:57.3     13:03/M
       5    Stephanie Matyka                  New Port Richey  FL    80   21      195      2:50:57.7     13:03/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benedict Luke Biangdan            New Port Richey  FL     6   24       57      1:55:50.0      8:51/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynn Riley                        Tampa  FL             243   25        9      1:36:55.7      7:24/M
       2    Marie Puskas                      Tampa  FL              97   27       28      1:45:14.1      8:02/M
       3    J.m. Kitner                       Port Richey  FL        65   28       48      1:54:07.1      8:43/M
       4    Ashley Simpson                    Hudson  FL            113   29       65      1:58:41.4      9:04/M
       5    Dana Smith                        New Port Richey  FL   252   27       67      1:59:27.8      9:07/M
       6    Jamie Magrill                     Land O' Lakes  FL      78   29       68      1:59:35.5      9:08/M
       7    Sarah Copley                      Tampa  FL              22   28       76      2:02:48.5      9:22/M
       8    Jordan Sharp                      Tampa  FL             111   27       88      2:08:25.6      9:48/M
       9    Jennifer Blaisdell                Seffner  FL             7   29       90      2:09:40.0      9:54/M
      10    Hannah Messman                    Odessa  FL             86   29       91      2:09:41.5      9:54/M
      11    Courtney Mills                    Land O' Lakes  FL     227   29       99      2:13:22.6     10:11/M
      12    Kristin Alongi                    Tampa  FL             151   29      106      2:15:28.9     10:20/M
      13    Jeannie Gardner                   Tampa  FL              37   25      111      2:17:30.0     10:30/M
      14    Megan Gower                       Brandon  FL            41   28      120      2:19:41.3     10:40/M
      15    Nikki Garger                      St. Petersburg  FL     38   28      127      2:21:53.6     10:50/M
      16    Jessica Sonday                    Alexandria  VA        254   29      153      2:28:23.8     11:20/M
      17    Marisa Westberry                  Deland  FL            138   29      167      2:35:52.5     11:54/M
      18    Jessica Spivey                    Odessa  FL            118   28      170      2:36:59.9     11:59/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Ward                         Land O' Lakes  FL     134   29       40      1:49:36.6      8:22/M
       2    Benjamin Gardner                  Orlando  FL            36   25      112      2:17:33.0     10:30/M
       3    Aaron Curry                       New Port Richey  FL    24   28      126      2:21:21.3     10:47/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kiera Delaurier                   Clearwater  FL        175   33        3      1:28:50.5      6:47/M
       2    Joanna Beckes                     Orlando  FL             3   32       49      1:54:15.4      8:43/M
       3    Tollie Banker                     Riverview  FL         154   33       70      2:00:22.5      9:11/M
       4    Katie MacGregor                   Ocala  FL             218   30       78      2:03:58.8      9:28/M
       5    Salina Messman                    Odessa  FL             87   34       89      2:09:12.1      9:52/M
       6    Shirley Rincon                    St. Pete Beach  FL    103   32       96      2:12:29.0     10:07/M
       7    Michelle Meeks                    Chiefland  FL          82   31      123      2:20:55.4     10:45/M
       8    Heather Christopher               Spring Hill  FL       163   33      142      2:25:48.6     11:08/M
       9    Noel Verge                        Tampa  FL             131   31      154      2:28:38.7     11:21/M
      10    Jackie Pascal                     Mulberry  FL           93   33      157      2:30:05.8     11:27/M
      11    Melissa Wolfe                     Plant City  FL        139   33      159      2:33:33.1     11:43/M
      12    Amber Ristucci                    Wesley Chapel  FL     104   31      166      2:35:46.4     11:53/M
      13    Nicole Wong                       Tampa  FL             140   30      172      2:37:07.4     12:00/M
      14    Lori Lombardo                     Bowie  MD             214   30      181      2:40:15.4     12:14/M
      15    Megan Sullivan                    Wesley Chapel  FL     122   30      186      2:45:02.4     12:36/M
      16    Jennifer Kanter                   Clearwater  FL         63   31      189      2:47:44.9     12:48/M
      17    Kimberly Lore                     Apollo Beach  FL       74   30      201      2:54:51.5     13:21/M
      18    Tina Lamb                         Gainesville  FL       209   32      207      3:01:30.4     13:51/M
      19    Tasha Blaisdell                   Seffner  FL             8   31      213      3:10:26.0     14:32/M
      20    Ashley Wauters                    Tampa  FL             264   30      214      3:10:40.0     14:33/M
      21    Susan Harrell                     Seminole  FL           51   30      215      3:11:20.0     14:36/M
      22    April Lear                        New Port Richey  FL   212   32      222      3:23:20.0     15:31/M
      23    Rachel Tambling                   Mansfield Center  C   124   32      226      3:28:57.6     15:57/M
      24    Diana Osorio                      Dunedin  FL           233   34      227      3:38:14.0     16:40/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam McPherson                                          499   30        4      1:32:07.2      7:02/M
       2    Jerrad Huprich                    Tampa  FL             198   33       14      1:39:54.5      7:38/M
       3    Adam Rice                         Riverview  FL         101   31       45      1:53:41.8      8:41/M
       4    Ben Snyder                        Tampa  FL             117   32       47      1:54:05.1      8:43/M
       5    Nicholas Cuviello                 Land O Lakes  FL      171   31       50      1:54:26.5      8:44/M
       6    Tony Odonnell                     Dunedin  FL            91   31       60      1:56:41.9      8:54/M
       7    Luke Gatza                        Lutz  FL              186   33       81      2:06:03.3      9:37/M
       8    Orbie Butler                      Seffner  FL            12   33      129      2:22:14.6     10:51/M
       9    Chris Schwarz                     Davenport  FL         110   31      179      2:38:43.8     12:07/M
      10    Zane Perkins                      Orlando  FL           238   32      188      2:46:34.6     12:43/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Burton                      Hudson  FL             11   37       46      1:53:57.7      8:42/M
       2    Laura Kossoff                     Trinity  FL           205   36       58      1:55:50.4      8:51/M
       3    Kelly Brown                       Valrico  FL           157   37       59      1:56:33.9      8:54/M
       4    Andrea Bennett                    Saint Petersburg  F   156   35       66      1:59:16.9      9:06/M
       5    Tina Mitchell                     Land O Lakes  FL      228   39       77      2:03:07.8      9:24/M
       6    Tiffany Dimas                     Lutz  FL              178   35       80      2:05:49.0      9:36/M
       7    Elizabeth Hinton                  New Port Richey  FL   197   36       86      2:07:44.2      9:45/M
       8    Chrissy Bell                      Odessa  FL              4   39       87      2:08:04.4      9:47/M
       9    Tamra Barr                        Riverview  FL           2   36       95      2:12:15.0     10:06/M
      10    Kari Hair                         Port Richey  FL        48   37       98      2:13:22.4     10:11/M
      11    Karen Ellis                       Wesley Chapel  FL      31   36      103      2:14:42.0     10:17/M
      12    Meredith Cronin                   Fort Myers  FL        169   38      108      2:15:33.4     10:21/M
      13    Heather Schuster                  Holiday  FL           476   39      115      2:18:17.6     10:33/M
      14    Kristina Scallon                  Valrico  FL           247   38      119      2:19:28.6     10:39/M
      15    Dannette Helgemo                  Punta Gorda  FL       195   39      124      2:20:55.8     10:45/M
      16    Jennifer Duvall                   Lithia  FL             27   35      132      2:23:02.8     10:55/M
      17    Jacqueline Wood                   Everglades City  FL   266   39      134      2:23:38.9     10:58/M
      18    Charlene Zirkelbach               Orlando  FL           141   36      156      2:29:09.7     11:23/M
      19    Heather Harvey                    Palm Harbor  FL       194   38      158      2:30:44.8     11:30/M
      20    Nicolle Wall                      Tarpon Springs  FL    132   38      164      2:35:25.9     11:52/M
      21    Ginger Edwards                    New Port Richey  FL   180   39      169      2:36:46.6     11:58/M
      22    Victoria Pleus                    Deland  FL             94   39      171      2:37:06.6     12:00/M
      23    Stephanie Catlin                                         18   37      185      2:43:34.1     12:29/M
      24    Amber Garcia                      Tampa  FL              34   38      191      2:48:36.0     12:52/M
      25    Jenny Hemond                      Clearwater  FL         54   35      209      3:02:58.0     13:58/M
      26    Autumn Stradley                   New Port Richey  FL   256   35      212      3:08:00.0     14:21/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derk Hair                         Port Richey  FL        47   38        5      1:34:38.0      7:13/M
       2    Diogenes Hernandez                Tampa  FL             196   38       12      1:37:10.6      7:25/M
       3    Steve Schenk                      Citrus Springs  FL    248   39       33      1:47:29.9      8:12/M
       4    Jason Edwards                     New Port Richey  FL    28   39       39      1:49:27.2      8:21/M
       5    Stephan Verberne                  Tampa  FL             261   38       41      1:51:03.6      8:29/M
       6    Andrew McCutchen                  Odessa  FL            224   36       44      1:53:12.9      8:38/M
       7    Steven Gower                      Brandon  FL            42   37       56      1:55:29.8      8:49/M
       8    Leland Swenson                    Tampa  FL             258   36       63      1:56:55.9      8:55/M
       9    Robert Miller                     Tampa  FL              88   38       73      2:02:01.9      9:19/M
      10    Harold Chapman                    Orange Park  FL        19   39       75      2:02:39.3      9:22/M
      11    Jason Lewis                       North Venice  FL       73   38       79      2:04:42.1      9:31/M
      12    Robert Dye                        St Petersburg  FL     179   38       92      2:11:28.2     10:02/M
      13    Scott Price                       Tampa  FL              95   37      107      2:15:29.3     10:21/M
      14    James Hemond                      Clearwater  FL         53   37      114      2:18:11.5     10:33/M
      15    Vinbob Manetta                    Wesley Chapel  FL     219   35      118      2:19:28.5     10:39/M
      16    David Lowry                       Land O Lakes  FL      215   37      125      2:21:06.4     10:46/M
      17    Norman Case                       Valdosta  GA           16   38      128      2:22:06.5     10:51/M
      18    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL      32   35      165      2:35:46.0     11:53/M
      19    Sean Dimas                        Lutz  FL              177   35      176      2:38:00.3     12:04/M
      20    Bryon Catlin                                             17   39      196      2:51:38.4     13:06/M
      21    Mario Osorio                      Dunedin  FL           234   36      218      3:14:21.0     14:50/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kat Matuszko                      Port Richey  FL       221   44       34      1:47:41.9      8:13/M
       2    Melissa Class                     Clearwater  FL        164   40       38      1:49:23.6      8:21/M
       3    Kathleen Kiernan-Titchener        Land O Lakes  FL      202   43       43      1:52:48.8      8:37/M
       4    Tracy Rappaport                   Wesley Chapel  FL      98   40       52      1:54:32.3      8:45/M
       5    Shelly Shutt                      Oldsmar  FL           112   43       83      2:06:54.8      9:41/M
       6    Allison Levy                      Myakka City  FL        72   44       85      2:07:30.7      9:44/M
       7    Joann Kakascik-Dye                St Petersburg  FL      60   40       93      2:11:28.3     10:02/M
       8    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL      126   42      109      2:17:02.3     10:28/M
       9    Suzanne Garv                      Tarpon Springs  FL     40   43      117      2:18:27.6     10:34/M
      10    Caroline Gonzalez                 Land O Lakes  FL      191   42      121      2:20:05.5     10:42/M
      11    Janet Conroy                      Tampa  FL             166   42      131      2:22:26.2     10:52/M
      12    Megumi Frenz                      Palm Harbor  FL        33   41      136      2:24:17.0     11:01/M
      13    Jenny Koor                                               66   40      138      2:25:01.8     11:04/M
      14    Larisa Rechtiene                  Land O Lakes  FL      100   41      141      2:25:48.5     11:08/M
      15    Maribel Bylund                    Odessa  FL             13   40      143      2:25:48.7     11:08/M
      16    Debbie Conigliaro                 St Petersburg  FL      20   44      145      2:27:30.4     11:16/M
      17    Erin Daly                                               490   43      146      2:27:30.5     11:16/M
      18    Lynn Deal                         New Port Richey  FL   174   40      160      2:33:33.4     11:43/M
      19    Sherry Ware                       Land O Lakes  FL      135   44      162      2:34:45.1     11:49/M
      20    Marjorie Crosbie                  Tampa  FL             170   43      173      2:37:08.4     12:00/M
      21    Ronalee McLaughlin                Valrico  FL           225   44      177      2:38:12.3     12:05/M
      22    Ladonna Rochelle                  Tampa  FL             244   42      180      2:39:51.5     12:12/M
      23    Kim Toth                                                128   44      182      2:41:01.9     12:17/M
      24    Wendy Holmes                      North Port  FL         55   42      220      3:21:20.0     15:22/M
      25    Christine Toft-Pedersen           Tampa  FL             127   43      228      3:39:29.0     16:45/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Cowles                    Tampa  FL             168   40       10      1:36:59.4      7:24/M
       2    Troy Kelley                       Tampa  FL             201   44       11      1:37:07.3      7:25/M
       3    Jeff Fink                         Tampa  FL             271   43       19      1:40:42.6      7:41/M
       4    James Caskey                      Valrico  FL           162   41       27      1:45:07.5      8:01/M
       5    Kevin Foy                         Inverness  FL         182   42       30      1:46:17.3      8:07/M
       6    Mike Smith                        Hudson  FL            114   41      101      2:13:43.1     10:12/M
       7    Christopher Wolford               Dunedin  FL           265   43      133      2:23:07.8     10:55/M
       8    Dave Pritchard                    Tampa  FL              96   40      148      2:27:45.6     11:17/M
       9    Joshua Martin                     Tampa  FL              79   40      163      2:35:21.8     11:52/M
      10    Jeffrey Lamb                      Gainesville  FL       208   42      208      3:01:30.6     13:51/M
      11    Edward Leslie                     North Port  FL         71   43      221      3:21:21.0     15:22/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Spain                       Hernando  FL          255   45       31      1:46:59.6      8:10/M
       2    Tonya Svoboda                     Lutz  FL              123   45       54      1:55:15.3      8:48/M
       3    Christina Mitchelson              Land O Lakes  FL       89   45       61      1:56:43.2      8:55/M
       4    Flower Jovia                                            199   48       74      2:02:11.4      9:20/M
       5    Tammy McGinnes                    Bronson  FL            81   45      105      2:14:54.5     10:18/M
       6    Meryl Fuller                                            184   48      113      2:17:38.0     10:30/M
       7    Christina Meilert                 Largo  FL              84   47      135      2:23:41.1     10:58/M
       8    Julie Richter                     Tampa  FL             242   48      155      2:28:50.1     11:22/M
       9    Margaret Burgess                  Zephyrhills  FL       158   48      168      2:36:33.8     11:57/M
      10    Julie Tumlin                      Valrico  FL           130   45      175      2:37:58.6     12:04/M
      11    Sue Howell                                               56   48      183      2:41:26.0     12:19/M
      12    Carlos Garcia                     Tampa  FL              35   45      190      2:48:35.9     12:52/M
      13    Audra Jolliffe                    Deland  FL             59   46      216      3:11:52.0     14:39/M
      14    Stephanie Armitage                Ocean Springs  MS       1   47      219      3:17:41.0     15:05/M
      15    Kate Prodenchuk                   Tampa  FL             240   47      223      3:26:28.3     15:46/M
      16    Linda Desaulniers                 Orlando  FL           176   49      224      3:26:28.8     15:46/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Frost                        New Port Richey  FL   183   45        7      1:35:51.0      7:19/M
       2    Matthew Cardillo                  Tampa  FL             159   49       13      1:38:59.7      7:33/M
       3    Christopher Morin                 Chicago  IL           230   48       17      1:40:02.3      7:38/M
       4    John Burch                        Fort Myers  FL         10   47       29      1:45:42.0      8:04/M
       5    Michael Grove                     Tampa  FL             192   47       36      1:48:47.2      8:18/M
       6    Steve Class                       Clearwater  FL        165   49       37      1:49:23.5      8:21/M
       7    Charles Dawson                    Hudson  FL             26   46       42      1:51:27.4      8:30/M
       8    Vernon Lawter                     Hernando  FL          211   48       72      2:02:00.1      9:19/M
       9    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL      137   45       97      2:12:40.3     10:08/M
      10    Richard Reavis                    Tampa  FL              99   48      122      2:20:06.7     10:42/M
      11    Evan Unger                        Trinity  FL           260   47      137      2:24:40.6     11:03/M
      12    Alex Gregory                      Land O Lakes  FL       43   47      139      2:25:02.3     11:04/M
      13    Bill Daly                         Hernando Beach  FL    172   49      147      2:27:30.7     11:16/M
      14    Timothy Jacobs                    Tampa  FL              58   46      151      2:28:03.1     11:18/M
      15    David Suarez                      Tampa  FL             121   47      187      2:45:05.5     12:36/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Shearer                    Clearwater  FL        249   53       82      2:06:16.1      9:38/M
       2    Debi Brightwell                   Lakeland  FL            9   50       94      2:11:33.3     10:03/M
       3    Marie Grubb                       New Port Richey  FL    46   53      116      2:18:22.1     10:34/M
       4    Karen Griner                      New Port Richey  FL    45   53      140      2:25:23.8     11:06/M
       5    Linda Lysinger                    Largo  FL              76   53      149      2:27:59.6     11:18/M
       6    Bonnie Cox                        Valrico  FL            23   53      192      2:48:46.1     12:53/M
       7    Kimberly Roberts                  Lakeland  FL          106   51      198      2:51:46.4     13:07/M
       8    Linda Stanaland                   Naples  FL            119   50      200      2:51:53.7     13:07/M
       9    Virginia Hansen                   Elberfeld  IN         193   53      203      2:58:42.8     13:38/M
      10    Brenda Hamby                      Gainesville  FL        49   53      205      2:58:59.3     13:40/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Meilert                      Largo  FL              85   50       21      1:42:12.0      7:48/M
       2    David Griner                      New Port Richey  FL    44   54       25      1:44:16.4      7:58/M
       3    Steven Labossiere                 Sarasota  FL           68   54       53      1:54:37.4      8:45/M
       4    Kenneth Mead                      Palm Harbor  FL       226   50       62      1:56:53.4      8:55/M
       5    Bob Tiller                                              500   51       64      1:57:14.7      8:57/M
       6    Wally Sheta                       Goldenrod  FL         250   53       69      2:00:19.4      9:11/M
       7    Nelson Snow                       Brooksville  FL       116   50      100      2:13:38.9     10:12/M
       8    Henry Smoot                       Largo  FL             115   51      102      2:14:21.8     10:15/M
       9    Ed Curry                          New Port Richey  FL    25   51      144      2:26:19.2     11:10/M
      10    Walter Lysinger                   Largo  FL              77   54      150      2:27:59.7     11:18/M
      11    Christopher Arrigo                Tampa  FL             152   52      193      2:49:36.9     12:57/M
      12    Kevin Roberts                     Lakeland  FL          105   53      199      2:51:46.4     13:07/M
      13    Roger Toth                                              129   50      211      3:07:08.0     14:17/M
      14    Leonardo Calumpang                Tampa  FL              14   50      217      3:12:07.0     14:40/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Peluso                      Tampa  FL             237   56       84      2:07:15.6      9:43/M
       2    Susan Snizik                      Tampa  FL             253   58      152      2:28:23.8     11:20/M
       3    Sheila Rogers                                           246   58      174      2:37:08.5     12:00/M
       4    Anne Neeson                       Brampton  ON           90   55      178      2:38:18.3     12:05/M
       5    Jeanne Krueger                    Riveriew  FL          206   57      184      2:42:58.0     12:26/M
       6    Sue Tambling                      Winter Haven  FL      125   58      225      3:28:57.4     15:57/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Knapp                        Port Richey  FL       203   59       23      1:42:40.1      7:50/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Hardy                        Lakeland  FL           50   64      110      2:17:10.6     10:28/M
       2    Debbie Benton                     Winter Garden  FL       5   60      130      2:22:20.4     10:52/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Ketchum                      Baldwinsville  NY      64   61      206      3:00:23.5     13:46/M
       2    Charles Cornelius                 Tampa  FL             167   60      210      3:04:29.0     14:05/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerda Kalb                        Key West  FL           61   67      197      2:51:41.3     13:06/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chester Kalb II                   Key West  FL           62   67      202      2:55:05.5     13:22/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News