Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

FrankenFooter Half Marathon & 5k

Port Richey, FL, October 27, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Male Results | 5k Overall Female Results | 5k Gun vs. Chip Results | Half Marathon Overall Results | Half Marathon Overall Male Results | Half Marathon Overall Female Results | Half Marathon Age Group Results | Half Marathon Wheelchair Results | Half Marathon Gun vs. Chip Times ]

5k Age Group Results

FrankenFooter Half Marathon

FrankenFooter Half Marathon

Age Group Results

October 26, 2013


Results By Barbara Strilpling for


Men: Top Finishers 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-99
Women: Top Finishers 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Usilton                  Fort Lauderdale  FL   449   39       11        21:45.0      7:01/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam McPherson                                          473   30        1        19:02.8      6:08/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Rappaport                   Wesley Chapel  FL      98   40       24        24:17.5      7:50/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Medler                     Spring Hill  FL       385   55        3        20:28.3      6:36/M
Top

Female Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Grubb                       New Port Richey  FL    46   53       60        27:35.2      8:54/M
Top

Male Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Walter Lysinger                   Largo  FL              77   54        8        21:24.6      6:54/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annaliese Rexroad                 Largo  FL             406    9       48        26:34.2      8:34/M
       2    Taylor Tippens                    Plantation  FL        439   8        54        26:57.2      8:42/M
       3    Cheryl Lee                                              142   0       126        32:01.1     10:20/M
       4    Lindsey Bridges                   New Port Richey  FL   315   10      200        40:42.3     13:08/M
       5    Kyrie Armitage-Trumble            Ocean Springs  MS     305    6      217        43:51.1     14:09/M
       6    Hailey Lineback                   Apollo Beach  FL      372    8      224        45:12.0     14:35/M
       7    Samantha Catlin                                         323   11      225        45:31.6     14:41/M
       8    Adriana Price                     Tampa  FL             399    8      237        50:36.8     16:19/M
Top

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zachary Leslie                    North Port  FL        371   10       49        26:35.4      8:35/M
       2    Bryon Catlin                                            322   9       119        31:18.2     10:06/M
       3    Eddie Koor                                              364   12      169        35:26.4     11:26/M
       4    Bryant Paez                       Oldsmar  FL           393   10      177        36:30.2     11:46/M
       5    Tommy Koor                                              366   10      181        37:06.9     11:58/M
       6    Mason Clarke                      New Port Richey  FL   326   12      236        49:38.0     16:01/M
       7    Roman Almaguer                    Fort Meade  FL        303   12      240        50:59.3     16:27/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mimi Butler                       Oldsmar  FL           319   14       70        28:03.3      9:03/M
       2    Debbie Conigliaro                 St Petersburg  FL      20   14      137        32:42.8     10:33/M
       3    Brianna Leslie                    North Port  FL         70   16      223        45:01.0     14:31/M
       4    Madison Hamilton                  Temple Terrace  FL    350   17      230        48:22.8     15:36/M
       5    Becca Sullivan                    Tampa  FL             429   16      247        54:34.5     17:36/M
       6    Annie Sullivan                    Tampa  FL             428   15      248        54:34.7     17:36/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Hoyt                         New Port Richey  FL   356   15        4        20:29.5      6:36/M
       2    Taylor Egg                        Tarpon Springs  FL     30   17        9        21:24.8      6:54/M
       3    Marc Cabrera                      Tampa  FL             320   18      144        33:09.0     10:42/M
       4    Scott Bridges                     New Port Richly  FL   316   17      201        40:42.6     13:08/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Ventaloro                Spring Hill  FL       442   23       38        25:24.0      8:12/M
       2    Caitlin Marqua                                          451   24      100        29:58.6      9:40/M
       3    Stephanie Matyka                  New Port Richey  FL    80   21      133        32:28.7     10:28/M
       4    Valerie Ingold                    New Port Richey  FL    57   22      134        32:31.4     10:29/M
       5    Katelyn Hardy                     Holiday  FL           352   20      135        32:31.5     10:29/M
       6    Margaret Stevens                  Port Richey  FL       426   24      161        34:45.3     11:13/M
       7    Caitlin Ketchum                   Baldwinsville  NY     362   21      205        42:45.2     13:47/M
       8    Danielle Trouton                  New Port Richey  FL   441   24      252        56:55.6     18:22/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benedict Luke Biangdan            New Port Richey  FL     6   24       28        24:35.1      7:56/M
       2    Dustin Marum                      Port Richey  FL       381   24       97        29:52.4      9:38/M
       3    Jayson Lynn                       Kissimmee  FL          75   21      125        31:54.5     10:17/M
       4    Cliff Lore                        Orlando  FL           374   23      220        44:53.0     14:29/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Puskas                      Tampa  FL              97   27       14        22:37.1      7:18/M
       2    J.m. Kitner                       Port Richey  FL        65   28       18        23:27.6      7:34/M
       3    Sarah Copley                      Tampa  FL              22   28       29        24:36.2      7:56/M
       4    Jamie Magrill                     Land O' Lakes  FL      78   29       31        24:37.9      7:56/M
       5    Carly Starks                                            472   25       37        25:09.4      8:07/M
       6    Jennifer Blaisdell                Seffner  FL             7   29       40        25:48.0      8:19/M
       7    Ashley Simpson                    Hudson  FL            113   29       41        25:50.2      8:20/M
       8    Jordan Sharp                      Tampa  FL             111   27       50        26:42.0      8:37/M
       9    Hannah Messman                    Odessa  FL             86   29       55        27:12.2      8:46/M
      10    Christina Snyder                  Tampa  FL             423   29       62        27:36.9      8:54/M
      11    Amanda Hamilton                   Trinity  FL           349   27       71        28:06.2      9:04/M
      12    Jeannie Gardner                   Tampa  FL              37   25       92        29:43.0      9:35/M
      13    Jessica Spivey                    Odessa  FL            118   28      123        31:30.9     10:10/M
      14    Melissa Loomer                    Palm Harbor  FL       373   29      141        32:57.9     10:38/M
      15    Marisa Westberry                  Deland  FL            138   29      146        33:11.7     10:42/M
      16    Megan Gower                       Brandon  FL            41   28      157        34:33.3     11:09/M
      17    Jennifer Armitage                 Ocean Springs  MS     304   28      215        43:51.0     14:09/M
      18    Sarah Sylves                      Orlando  FL           432   25      221        44:54.0     14:29/M
      19    Nicole Nastwold                   New Port Richey  FL   387   28      231        48:54.6     15:46/M
      20    Tierra Patrick                    Tampa  FL             395   26      245        53:01.2     17:06/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Ward                         Land O' Lakes  FL     134   29       17        22:48.2      7:21/M
       2    Benjamin Gardner                  Orlando  FL            36   25       26        24:28.5      7:54/M
       3    Tim Devries                       Port Richey  FL       332   25       30        24:36.4      7:56/M
       4    Aaron Curry                       New Port Richey  FL    24   28       47        26:14.4      8:28/M
       5    Andrew Haley                      Trinity  FL           348   26       58        27:27.2      8:51/M
       6    Cole Starks                       Hudson  FL            425   26       68        28:02.5      9:03/M
       7    Dan Pittle                        Port Richey  FL       398   26       69        28:02.8      9:03/M
       8    Jeff Traum                        Palm Harbor  FL       440   26      140        32:55.9     10:37/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Owen                       New Port Richey  FL   392   31       15        22:46.5      7:21/M
       2    Joanna Beckes                     Orlando  FL             3   32       19        23:47.8      7:40/M
       3    Salina Messman                    Odessa  FL             87   34       56        27:12.4      8:46/M
       4    Sarah Ludwiszewski                Palm Harbor  FL       376   32       75        28:29.4      9:11/M
       5    Michelle Meeks                    Chiefland  FL          82   31       80        28:48.6      9:17/M
       6    Shirley Rincon                    St. Pete Beach  FL    103   32       82        29:08.4      9:24/M
       7    Amber Ristucci                    Wesley Chapel  FL     104   31       86        29:21.6      9:28/M
       8    Jana Fuller                       Pinellas Park  FL     341   31       89        29:30.6      9:31/M
       9    Noel Verge                        Tampa  FL             131   31       93        29:44.4      9:35/M
      10    Alicia Elliott                    Seffner  FL           337   31      101        29:59.7      9:40/M
      11    Melissa Wolfe                     Plant City  FL        139   33      109        30:31.2      9:51/M
      12    Nicole Wong                       Tampa  FL             140   30      112        30:51.5      9:57/M
      13    Sheena Friedman                   Holiday  FL           340   31      139        32:51.8     10:36/M
      14    Allison Bennett                   New Port Richey  FL   311   31      142        33:07.6     10:41/M
      15    Jackie Pascal                     Mulberry  FL           93   33      155        34:32.8     11:08/M
      16    Tasha Blaisdell                   Seffner  FL             8   31      172        35:57.6     11:36/M
      17    Jennifer Kanter                   Clearwater  FL         63   31      175        36:28.0     11:46/M
      18    Michelle Kretzer                  Holiday  FL           368   34      195        39:52.7     12:52/M
      19    Susan Harrell                     Seminole  FL           51   30      198        40:22.7     13:01/M
      20    Theresa Prichard                  Tallahassee  FL       401   33      199        40:41.9     13:07/M
      21    Rachel Tambling                   Mansfield Center  C   124   32      208        42:54.3     13:50/M
      22    Megan Sullivan                    Wesley Chapel  FL     122   30      213        43:38.6     14:05/M
      23    Ellison Deluca                    Holidlay  FL          331   34      214        43:39.3     14:05/M
      24    Kimberly Lore                     Apollo Beach  FL       74   30      222        44:59.0     14:31/M
      25    April Strejcek                    North Port  FL        120   34      229        46:29.2     15:00/M
      26    Anna Cain                         Hudson  FL            321   30      242        51:36.3     16:39/M
      27    Rita Scott                        Tampa  FL             416   31      244        53:00.8     17:06/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Owen                         New Port Richey  FL   391   31        7        21:17.2      6:52/M
       2    Tony Odonnell                     Dunedin  FL            91   31       25        24:24.7      7:52/M
       3    Stefan Stanko                     Pinellas Park  FL     424   34       42        26:05.3      8:25/M
       4    Orbie Butler                      Seffner  FL            12   33       51        26:46.7      8:38/M
       5    Ben Snyder                        Tampa  FL             117   32       61        27:36.5      8:54/M
       6    Adam Rice                         Riverview  FL         101   31       72        28:13.8      9:06/M
       7    Chris Schwarz                     Davenport  FL         110   31      127        32:12.2     10:23/M
       8    Rocker Salzer                     Tampa  FL             411   31      176        36:29.5     11:46/M
       9    Dan Dollar                        Saint Petersburg  F   333   32      185        37:37.4     12:08/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Burton                      Hudson  FL             11   37       20        24:01.5      7:45/M
       2    Tamra Barr                        Riverview  FL           2   36       36        25:02.7      8:05/M
       3    Kari Hair                         Port Richey  FL        48   37       66        27:52.1      8:59/M
       4    Chrissy Bell                      Odessa  FL              4   39       76        28:30.1      9:12/M
       5    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL             407   36       83        29:10.9      9:25/M
       6    Veronika Mazzei                   Seminole  FL          383   37       90        29:31.0      9:31/M
       7    Sarah Johnson                     Lutz  FL              359   35      102        29:59.7      9:40/M
       8    Corey Rosado                      Tampa  FL             409   35      105        30:20.4      9:47/M
       9    Sheila Tippens                    Plantation  FL        438   37      113        30:55.7      9:58/M
      10    Charlene Zirkelbach               Orlando  FL           141   36      115        31:02.7     10:01/M
      11    Karen Ellis                       Wesley Chapel  FL      31   36      120        31:18.2     10:06/M
      12    Leigh Williams                    New Port Richey  FL   447   35      121        31:18.5     10:06/M
      13    Jennifer Duvall                   Lithia  FL             27   35      122        31:19.3     10:06/M
      14    Jenni Nix McGerald                Clearwater  FL        388   35      130        32:21.1     10:26/M
      15    Yvonne Acquafredda                New Port Richey  FL   300   36      136        32:33.2     10:30/M
      16    Margaret Kus                      Tampa  FL             369   35      151        34:06.8     11:00/M
      17    Nicolle Wall                      Tarpon Springs  FL    132   38      162        34:48.2     11:14/M
      18    Amber Garcia                      Tampa  FL              34   38      163        34:50.1     11:14/M
      19    Stephanie Catlin                                         18   37      167        35:03.2     11:18/M
      20    Danyelle Richards                                       102   37      183        37:12.1     12:00/M
      21    Christine Maldonado               New Port Richey  FL   380   38      188        38:30.2     12:25/M
      22    Jenny Hemond                      Clearwater  FL         54   35      193        39:36.0     12:46/M
      23    Jennifer Erwin                    Clearwater  FL        338   37      197        40:19.9     13:00/M
      24    Victoria Pleus                    Deland  FL             94   39      203        42:01.3     13:33/M
      25    Dilcia Hernandez                  Tampa  FL             355   35      218        44:03.3     14:13/M
      26    Kristy Kaeberlein                 Zephyrhills  FL       360   36      241        51:04.5     16:28/M
      27    Sonya Collazo                     Tampa  FL             329   38      251        56:19.5     18:10/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jon Tate                          Nashville  TN         434   39        2        19:31.7      6:18/M
       2    Derk Hair                         Port Richey  FL        47   38        6        21:02.2      6:47/M
       3    Andy Parker                       Brentwood  TN         394   36       12        22:04.9      7:07/M
       4    Jason Edwards                     New Port Richey  FL    28   39       22        24:07.2      7:47/M
       5    Harold Chapman                    Orange Park  FL        19   39       23        24:07.3      7:47/M
       6    Mike Sabino                                             410   36       35        25:01.2      8:04/M
       7    Robert Miller                     Tampa  FL              88   38       43        26:05.4      8:25/M
       8    Jason Lewis                       North Venice  FL       73   38       45        26:11.0      8:27/M
       9    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL      32   35       85        29:21.3      9:28/M
      10    James Hemond                      Clearwater  FL         53   37       88        29:28.3      9:30/M
      11    Norman Case                       Valdosta  GA           16   38       96        29:51.8      9:38/M
      12    Bill Sullivan                     Wesley Chapel  FL     430   35      147        33:17.5     10:44/M
      13    Steven Gower                      Brandon  FL            42   37      156        34:33.2     11:09/M
      14    Bryon Catlin                                             17   39      194        39:49.5     12:51/M
      15    Scott Price                       Tampa  FL              95   37      238        50:37.1     16:20/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Levy                      Myakka City  FL        72   44       52        26:47.9      8:38/M
       2    Shelly Shutt                      Oldsmar  FL           112   43       53        26:51.5      8:40/M
       3    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL      126   42       59        27:32.1      8:53/M
       4    Kim Toth                                                128   44       77        28:31.5      9:12/M
       5    Suzanne Garv                      Tarpon Springs  FL     40   43       81        28:58.6      9:21/M
       6    Larisa Rechtiene                  Land O Lakes  FL      100   41       98        29:55.0      9:39/M
       7    Maribel Bylund                    Odessa  FL             13   40       99        29:55.1      9:39/M
       8    Ronalee McLaughlin                Valrico  FL           225   44      104        30:15.3      9:45/M
       9    Connie Oliver                     Tampa  FL             389   44      118        31:16.8     10:05/M
      10    Cindy Thatcher                    New Port Richey  FL   435   44      124        31:41.5     10:13/M
      11    Lorri Webb                        Tampa  FL             444   43      128        32:12.9     10:23/M
      12    Megumi Frenz                      Palm Harbor  FL        33   41      129        32:16.0     10:25/M
      13    Joann Kakascik-Dye                St Petersburg  FL      60   40      145        33:09.4     10:42/M
      14    Sherry Ware                       Land O Lakes  FL      135   44      149        33:56.0     10:57/M
      15    Michele Pesce                                           450   41      160        34:44.9     11:12/M
      16    Michelle Hellendrung              Dade City  FL         354   40      179        36:56.2     11:55/M
      17    Kelli McAllister                                        470   43      189        38:49.3     12:31/M
      18    Tanya Lenhardt                    New Port Richey  FL   370   44      192        39:27.7     12:44/M
      19    Christine Toft-Pedersen           Tampa  FL             127   43      211        43:30.3     14:02/M
      20    Wendy Holmes                      North Port  FL         55   42      226        45:49.5     14:47/M
      21    Jenny Koor                                               66   40      228        46:28.8     14:59/M
      22    Selene Rapp                       Orlando  FL           403   44      233        49:02.0     15:49/M
      23    Katharine Sellers                 Oldsmar  FL           417   44      234        49:29.6     15:58/M
      24    Meley Lorren                      Fort Meade  FL        375   43      239        50:59.3     16:27/M
      25    Lasonya Barker                    Tampa  FL             309   40      243        53:00.6     17:06/M
      26    Stephanie Clarke                  New Port Richey  FL   327   43      249        55:59.3     18:04/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Webb                       Tampa  FL             445   42       27        24:29.4      7:54/M
       2    Mike Smith                        Hudson  FL            114   41       39        25:46.6      8:19/M
       3    Dave Pritchard                    Tampa  FL              96   40       91        29:38.7      9:34/M
       4    Joshua Martin                     Tampa  FL              79   40      103        30:04.4      9:42/M
       5    Matthew Conigliaro                St Petersburg  FL      21   43      138        32:43.2     10:33/M
       6    David Massa                       Palm Harbor  FL       382   42      173        36:00.2     11:37/M
       7    Jeff Koor                                               365   43      182        37:07.6     11:58/M
       8    Donald Thatcher                   New Port Richey  FL   436   42      204        42:03.7     13:34/M
       9    Edward Leslie                     North Port  FL         71   43      227        45:49.7     14:47/M
      10    Trey Rapp                         Orlando  FL           404   43      232        49:01.9     15:49/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy McGinnes                    Bronson  FL            81   45       57        27:16.8      8:48/M
       2    Christina Meilert                 Largo  FL              84   47       84        29:16.7      9:26/M
       3    Patti Arnold                      West Palm Beach  FL   306   49       87        29:24.9      9:29/M
       4    Julie Tumlin                      Valrico  FL           130   45      111        30:49.7      9:56/M
       5    Sue Howell                                               56   48      131        32:24.4     10:27/M
       6    Kelly Geurts                      Odessa  FL            343   47      152        34:15.8     11:03/M
       7    Michele Egg                       Tarpon Springs  FL    336   45      154        34:18.2     11:04/M
       8    Michele Allen                     Palm Harbor  FL       302   46      158        34:37.9     11:10/M
       9    Carlos Garcia                     Tampa  FL              35   45      164        34:50.1     11:14/M
      10    Tonya Svoboda                     Lutz  FL              123   45      180        36:56.2     11:55/M
      11    Audra Jolliffe                    Deland  FL             59   46      202        42:01.2     13:33/M
      12    Stephanie Armitage                Ocean Springs  MS       1   47      216        43:51.0     14:09/M
      13    Sue Brockett                      Oldsmar  FL           318   47      219        44:12.2     14:15/M
      14    Renita Sullivan                   Tampa  FL             431   49      246        54:33.8     17:36/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gilbert Dolores                                         334   48        5        20:31.6      6:37/M
       2    John Burch                        Fort Myers  FL         10   47       10        21:30.6      6:56/M
       3    Charles Dawson                    Hudson  FL             26   46       21        24:06.6      7:46/M
       4    Rick Brockett                     Oldsmar  FL           317   49       32        24:51.1      8:01/M
       5    Robert Scallions                  Webster  FL           415   47       34        25:00.6      8:04/M
       6    Richard Reavis                    Tampa  FL              99   48       63        27:41.6      8:56/M
       7    Alex Gregory                      Land O Lakes  FL       43   47       64        27:43.9      8:56/M
       8    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL      137   45       74        28:26.0      9:10/M
       9    Timothy Jacobs                    Tampa  FL              58   46      108        30:27.5      9:49/M
      10    Joe Edwards                       Wesley Chapel  FL      29   47      110        30:41.3      9:54/M
      11    James Geurts                      Odessa  FL            342   48      153        34:15.8     11:03/M
      12    David Suarez                      Tampa  FL             121   47      166        34:57.2     11:16/M
      13    Douglas Clarke                    New Port Richey  FL   325   45      250        55:59.8     18:04/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debi Brightwell                   Lakeland  FL            9   50       73        28:17.5      9:07/M
       2    Linda Lysinger                    Largo  FL              76   53       78        28:42.5      9:15/M
       3    Kimberly Roberts                  Lakeland  FL          106   51       94        29:50.8      9:37/M
       4    Rene Snow                         Brooksville  FL       422   54      116        31:03.6     10:01/M
       5    Karen Griner                      New Port Richey  FL    45   53      143        33:08.3     10:41/M
       6    Linda Stanaland                   Naples  FL            119   50      150        34:04.6     10:59/M
       7    Jaana Jala                        Port Richey  FL       358   54      171        35:49.6     11:33/M
       8    Brenda Hamby                      Gainesville  FL        49   53      174        36:24.3     11:45/M
       9    Bonnie Cox                        Valrico  FL            23   53      178        36:49.7     11:53/M
      10    Linda Reising                     New Port Richey  FL   405   52      184        37:17.3     12:02/M
      11    Kim Nastwold                      New Port Richey  FL   386   50      235        49:30.0     15:58/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Meilert                      Largo  FL              85   50       13        22:19.2      7:12/M
       2    David Griner                      New Port Richey  FL    44   54       16        22:47.1      7:21/M
       3    Bob Tiller                                              500   51       33        24:51.9      8:01/M
       4    Henry Smoot                       Largo  FL             115   51       44        26:10.1      8:26/M
       5    Steven Labossiere                 Sarasota  FL           68   54       46        26:11.1      8:27/M
       6    Nelson Snow                       Brooksville  FL       116   50       65        27:44.0      8:57/M
       7    Ed Curry                          New Port Richey  FL    25   51       67        27:57.3      9:01/M
       8    Kevin Roberts                     Lakeland  FL          105   53       95        29:50.9      9:37/M
       9    Roger Toth                                              129   50      148        33:30.3     10:48/M
      10    Leonardo Calumpang                Tampa  FL              14   50      207        42:52.2     13:50/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Carr                        New Port Richey  FL    15   55      117        31:06.6     10:02/M
       2    Donna Tancreti                    New Port Richey  FL   433   57      132        32:25.4     10:27/M
       3    Mary Jane Osgoodby                Spring Hill  FL       390   55      165        34:55.4     11:16/M
       4    Anne Neeson                       Brampton  ON           90   55      168        35:10.4     11:21/M
       5    Linda Jacobsen                    New Port Richey  FL   357   57      196        40:16.7     12:59/M
       6    Sue Tambling                      Winter Haven  FL      125   58      209        42:54.7     13:50/M
       7    Deborah Ferrell                   Hudson  FL            339   57      210        43:17.6     13:58/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Atkins                      Clearwater  FL        307   57      106        30:26.8      9:49/M
       2    Paul Bosco                        Tarpon Springs  FL    314   58      159        34:40.1     11:11/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Hardy                        Lakeland  FL           50   64       79        28:48.3      9:17/M
       2    Linda Shut                        Palm Harbor  FL       418   61      107        30:26.8      9:49/M
       3    Debbie Benton                     Winter Garden  FL       5   60      114        31:01.7     10:00/M
       4    Jan Ketchum                       Baldwinsville  NY     363   60      212        43:38.4     14:05/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Ketchum                      Baldwinsville  NY      64   61      206        42:45.3     13:47/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerda Kalb                        Key West  FL           61   67      170        35:45.8     11:32/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lawrence Edelstein                Spring Hill  FL       335   66      186        37:43.7     12:10/M
       2    Chester Kalb II                   Key West  FL           62   67      187        38:23.4     12:23/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Kotimaki                  New Port Richey  FL   367   70      191        38:58.0     12:34/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jery Ballard                                            471   72      190        38:49.4     12:31/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News