Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

FrankenFooter Half Marathon & 5k

Port Richey, FL, October 27, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Female Results | 5k Age Group Results | 5k Gun vs. Chip Results | Half Marathon Overall Results | Half Marathon Overall Male Results | Half Marathon Overall Female Results | Half Marathon Age Group Results | Half Marathon Wheelchair Results | Half Marathon Gun vs. Chip Times ]

5k Overall Male Results

FrankenFooter Half Marathon

FrankenFooter Half Marathon

Overall Finish List

October 26, 2013


Results By Barbara Strilpling for
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Adam McPherson                                          473    30   M       1 Top Fin             19:02.8      6:08/M
      2    Jon Tate                          Nashville  TN         434    39   M       1 35-39               19:31.7      6:18/M
      3    George Medler                     Spring Hill  FL       385    55   M       1 Top Fin             20:28.3      6:36/M
      4    Sean Hoyt                         New Port Richey  FL   356    15   M       1 14-19               20:29.5      6:36/M
      5    Gilbert Dolores                                         334    48   M       1 45-49               20:31.6      6:37/M
      6    Derk Hair                         Port Richey  FL        47    38   M       2 35-39               21:02.2      6:47/M
      7    John Owen                         New Port Richey  FL   391    31   M       1 30-34               21:17.2      6:52/M
      8    Walter Lysinger                   Largo  FL              77    54   M       1 Top Fin             21:24.6      6:54/M
      9    Taylor Egg                        Tarpon Springs  FL     30    17   M       2 14-19               21:24.8      6:54/M
     10    John Burch                        Fort Myers  FL         10    47   M       2 45-49               21:30.6      6:56/M
     11    Andy Parker                       Brentwood  TN         394    36   M       3 35-39               22:04.9      7:07/M
     12    Mark Meilert                      Largo  FL              85    50   M       1 50-54               22:19.2      7:12/M
     13    David Griner                      New Port Richey  FL    44    54   M       2 50-54               22:47.1      7:21/M
     14    Ryan Ward                         Land O' Lakes  FL     134    29   M       1 25-29               22:48.2      7:21/M
     15    Charles Dawson                    Hudson  FL             26    46   M       3 45-49               24:06.6      7:46/M
     16    Jason Edwards                     New Port Richey  FL    28    39   M       4 35-39               24:07.2      7:47/M
     17    Harold Chapman                    Orange Park  FL        19    39   M       5 35-39               24:07.3      7:47/M
     18    Tony Odonnell                     Dunedin  FL            91    31   M       2 30-34               24:24.7      7:52/M
     19    Benjamin Gardner                  Orlando  FL            36    25   M       2 25-29               24:28.5      7:54/M
     20    Thomas Webb                       Tampa  FL             445    42   M       1 40-44               24:29.4      7:54/M
     21    Benedict Luke Biangdan            New Port Richey  FL     6    24   M       1 20-24               24:35.1      7:56/M
     22    Tim Devries                       Port Richey  FL       332    25   M       3 25-29               24:36.4      7:56/M
     23    Rick Brockett                     Oldsmar  FL           317    49   M       4 45-49               24:51.1      8:01/M
     24    Bob Tiller                                              500    51   M       3 50-54               24:51.9      8:01/M
     25    Robert Scallions                  Webster  FL           415    47   M       5 45-49               25:00.6      8:04/M
     26    Mike Sabino                                             410    36   M       6 35-39               25:01.2      8:04/M
     27    Mike Smith                        Hudson  FL            114    41   M       2 40-44               25:46.6      8:19/M
     28    Stefan Stanko                     Pinellas Park  FL     424    34   M       3 30-34               26:05.3      8:25/M
     29    Robert Miller                     Tampa  FL              88    38   M       7 35-39               26:05.4      8:25/M
     30    Henry Smoot                       Largo  FL             115    51   M       4 50-54               26:10.1      8:26/M
     31    Jason Lewis                       North Venice  FL       73    38   M       8 35-39               26:11.0      8:27/M
     32    Steven Labossiere                 Sarasota  FL           68    54   M       5 50-54               26:11.1      8:27/M
     33    Aaron Curry                       New Port Richey  FL    24    28   M       4 25-29               26:14.4      8:28/M
     34    Zachary Leslie                    North Port  FL        371    10   M       1  0-13               26:35.4      8:35/M
     35    Orbie Butler                      Seffner  FL            12    33   M       4 30-34               26:46.7      8:38/M
     36    Andrew Haley                      Trinity  FL           348    26   M       5 25-29               27:27.2      8:51/M
     37    Ben Snyder                        Tampa  FL             117    32   M       5 30-34               27:36.5      8:54/M
     38    Richard Reavis                    Tampa  FL              99    48   M       6 45-49               27:41.6      8:56/M
     39    Alex Gregory                      Land O Lakes  FL       43    47   M       7 45-49               27:43.9      8:56/M
     40    Nelson Snow                       Brooksville  FL       116    50   M       6 50-54               27:44.0      8:57/M
     41    Ed Curry                          New Port Richey  FL    25    51   M       7 50-54               27:57.3      9:01/M
     42    Cole Starks                       Hudson  FL            425    26   M       6 25-29               28:02.5      9:03/M
     43    Dan Pittle                        Port Richey  FL       398    26   M       7 25-29               28:02.8      9:03/M
     44    Adam Rice                         Riverview  FL         101    31   M       6 30-34               28:13.8      9:06/M
     45    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL      137    45   M       8 45-49               28:26.0      9:10/M
     46    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL      32    35   M       9 35-39               29:21.3      9:28/M
     47    James Hemond                      Clearwater  FL         53    37   M      10 35-39               29:28.3      9:30/M
     48    Dave Pritchard                    Tampa  FL              96    40   M       3 40-44               29:38.7      9:34/M
     49    Kevin Roberts                     Lakeland  FL          105    53   M       8 50-54               29:50.9      9:37/M
     50    Norman Case                       Valdosta  GA           16    38   M      11 35-39               29:51.8      9:38/M
     51    Dustin Marum                      Port Richey  FL       381    24   M       2 20-24               29:52.4      9:38/M
     52    Joshua Martin                     Tampa  FL              79    40   M       4 40-44               30:04.4      9:42/M
     53    David Atkins                      Clearwater  FL        307    57   M       1 55-59               30:26.8      9:49/M
     54    Timothy Jacobs                    Tampa  FL              58    46   M       9 45-49               30:27.5      9:49/M
     55    Joe Edwards                       Wesley Chapel  FL      29    47   M      10 45-49               30:41.3      9:54/M
     56    Bryon Catlin                                            322    9    M       2  0-13               31:18.2     10:06/M
     57    Jayson Lynn                       Kissimmee  FL          75    21   M       3 20-24               31:54.5     10:17/M
     58    Chris Schwarz                     Davenport  FL         110    31   M       7 30-34               32:12.2     10:23/M
     59    Matthew Conigliaro                St Petersburg  FL      21    43   M       5 40-44               32:43.2     10:33/M
     60    Jeff Traum                        Palm Harbor  FL       440    26   M       8 25-29               32:55.9     10:37/M
     61    Marc Cabrera                      Tampa  FL             320    18   M       3 14-19               33:09.0     10:42/M
     62    Bill Sullivan                     Wesley Chapel  FL     430    35   M      12 35-39               33:17.5     10:44/M
     63    Roger Toth                                              129    50   M       9 50-54               33:30.3     10:48/M
     64    James Geurts                      Odessa  FL            342    48   M      11 45-49               34:15.8     11:03/M
     65    Steven Gower                      Brandon  FL            42    37   M      13 35-39               34:33.2     11:09/M
     66    Paul Bosco                        Tarpon Springs  FL    314    58   M       2 55-59               34:40.1     11:11/M
     67    David Suarez                      Tampa  FL             121    47   M      12 45-49               34:57.2     11:16/M
     68    Eddie Koor                                              364    12   M       3  0-13               35:26.4     11:26/M
     69    David Massa                       Palm Harbor  FL       382    42   M       6 40-44               36:00.2     11:37/M
     70    Rocker Salzer                     Tampa  FL             411    31   M       8 30-34               36:29.5     11:46/M
     71    Bryant Paez                       Oldsmar  FL           393    10   M       4  0-13               36:30.2     11:46/M
     72    Tommy Koor                                              366    10   M       5  0-13               37:06.9     11:58/M
     73    Jeff Koor                                               365    43   M       7 40-44               37:07.6     11:58/M
     74    Dan Dollar                        Saint Petersburg  F   333    32   M       9 30-34               37:37.4     12:08/M
     75    Lawrence Edelstein                Spring Hill  FL       335    66   M       1 65-69               37:43.7     12:10/M
     76    Chester Kalb II                   Key West  FL           62    67   M       2 65-69               38:23.4     12:23/M
     77    Jery Ballard                                            471    72   M       1 70-99               38:49.4     12:31/M
     78    Bryon Catlin                                             17    39   M      14 35-39               39:49.5     12:51/M
     79    Scott Bridges                     New Port Richly  FL   316    17   M       4 14-19               40:42.6     13:08/M
     80    Donald Thatcher                   New Port Richey  FL   436    42   M       8 40-44               42:03.7     13:34/M
     81    Gary Ketchum                      Baldwinsville  NY      64    61   M       1 60-64               42:45.3     13:47/M
     82    Leonardo Calumpang                Tampa  FL              14    50   M      10 50-54               42:52.2     13:50/M
     83    Cliff Lore                        Orlando  FL           374    23   M       4 20-24               44:53.0     14:29/M
     84    Edward Leslie                     North Port  FL         71    43   M       9 40-44               45:49.7     14:47/M
     85    Trey Rapp                         Orlando  FL           404    43   M      10 40-44               49:01.9     15:49/M
     86    Mason Clarke                      New Port Richey  FL   326    12   M       6  0-13               49:38.0     16:01/M
     87    Scott Price                       Tampa  FL              95    37   M      15 35-39               50:37.1     16:20/M
     88    Roman Almaguer                    Fort Meade  FL        303    12   M       7  0-13               50:59.3     16:27/M
     89    Douglas Clarke                    New Port Richey  FL   325    45   M      13 45-49               55:59.8     18:04/M

*Overall place among males only



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News