Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Landbridge Trail Run

Ocala, FL, October 19, 2013

[2.5 mile overall results | 5 mile overall results | 5 mile age groups ]

2.5 mile age groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:07  7:15    1 30-39    1 M   312 Bob Ayton                   Ocala,FL                                                     


            MASTER MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:58  7:59    1 40-49    4 M   350 Mark Irwin                                                                            



           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:49  7:32    1 01-12    1 F   428 Kat Dobkowski                                                                         


           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:26 10:58    1 40-49   15 F   322 Jennifer Cochrane           Belleview,FL                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 40-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:30 10:12    1 40-49   12 M   349 Stephen Hill                                                                          
 2     26:23 10:33    2 40-49   16 M   438 Greg Smith                  Ocala,FL                                                     
 3     27:07 10:51    3 40-49   19 M   486 Robert Lonadir              Ocala,FL                                                     
 4     27:56 11:10    4 40-49   21 M   340 Gene Frey                   Ocala,FL                                                     
 5     29:54 11:58    5 40-49   26 M   352 Thomas Johnson                                                                        
 6     36:59 14:48    6 40-49   36 M   480 Dave Modders                Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 30-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:18  7:19    1 30-39    2 M   475 Chris Pell                  Ocala,FL                                                     
 2     19:12  7:41    2 30-39    3 M   476 Jay Vargas                  Ocala,FL                                                     
 3     21:12  8:29    3 30-39    6 M   389 Shane Owens                 Ocala,FL                                                     
 4     27:16 10:54    4 30-39   20 M   411 Dax Romine                                                                            
 5     28:21 11:20    5 30-39   23 M   403 Dan Livingston                                                                        
 6     29:49 11:56    6 30-39   25 M   359 Clayton Lehman                                                                        
 7     29:56 11:58    7 30-39   27 M   493 Jeremiah Bennett            Ocala,FL                                                     
 8     30:28 12:11    8 30-39   29 M   439 David Dinkins                                                                         
 9     33:56 13:34    9 30-39   31 M   351 Andrew Jaudon                                                                         
 10    34:21 13:44   10 30-39   32 M   415 Aaron Johnson                                                                          
 11    36:20 14:32   11 30-39   33 M   431 Brad Nelson                                                                            
 12    41:37 16:39   12 30-39   37 M   482 Billy Martter               Ocala,FL                                                      
 13    41:39 16:40   13 30-39   38 M   958 Jeff Williams               Ocala,FL                                                      
 14    56:18 22:31   14 30-39   39 M   430 Brian Clark                                                                            

         MEN AGE GROUP 20-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:39 10:40    1 20-29   17 M   402 John Gibboney                                                                         

         MEN AGE GROUP 01-12


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:29  8:12    1 01-12    5 M   390 Seth Owens                  Ocala,FL                                                     
 2     21:25  8:34    2 01-12    7 M   471 Josh Maitha                 Ocala,FL                                                     
 3     21:28  8:35    3 01-12    8 M   391 Gage Owens                  Ocala,FL                                                     
 4     21:32  8:37    4 01-12    9 M   453 Sam Steed                   Ocala,FL                                                     
 5     24:33  9:49    5 01-12   10 M   412 Seth Romine                                                                           
 6     24:35  9:50    6 01-12   11 M   452 Xavier Solomon              Ocala,FL                                                     
 7     25:44 10:18    7 01-12   13 M   331 Gabriel Frey                Ocala,FL                                                     
 8     26:00 10:24    8 01-12   14 M   442 Ch                                                                                    
 9     26:08 10:27    9 01-12   15 M   477 Trace Dyess                 Ocala,FL                                                     
 10    27:02 10:49   10 01-12   18 M   313 Tanner Ayton                Ocala,FL                                                      
 11    28:13 11:17   11 01-12   22 M   404 Tyler Livingston                                                                       
 12    29:39 11:52   12 01-12   24 M   353 Zachary Johnson                                                                        
 13    29:58 11:59   13 01-12   28 M   419 Tyler Bello                                                                            
 14    33:10 13:16   14 01-12   30 M   490 Dominic Bello               Ocala,FL                                                      
 15    36:42 14:41   15 01-12   34 M   369 Spencer Lehman                                                                         
 16    36:50 14:44   16 01-12   35 M   481 Eli Modders                 Ocala,FL                                                      

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 50-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     41:41 16:40    1 50-59   36 F   317 Carolyn Biddle                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 40-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:00 12:00    1 40-49   24 F   414 Jill Romine                                                                           
 2     31:43 12:41    2 40-49   27 F   447 Michelle Westgate           Belleview,FL                                                 
 3     41:37 16:39    3 40-49   33 F   342 Catha Gent                  Ocala,FL                                                     
 4     42:59 17:12    4 40-49   40 F   343 Debbie Gibbs                                                                          
 5     45:35 18:14    5 40-49   42 F   479 Linda Arrendondo            Lady Lake,FL                                                 
 6     60:05 24:02    6 40-49   43 F   309 Donna Arthur                Ocala,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 30-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:06  8:02    1 30-39    3 F   386 Linda Mutchie                                                                         
 2     21:57  8:47    2 30-39    4 F   961 Lisa Young                                                                            
 3     22:41  9:04    3 30-39    5 F   487 Amy Gibbney                 Ocala,FL                                                     
 4     24:30  9:48    4 30-39    8 F   409 Jessica Chitumalla                                                                    
 5     24:32  9:49    5 30-39    9 F   488 Jamie Diprimo               Ocala,FL                                                     
 6     25:52 10:21    6 30-39   11 F   384 Alexis Montez                                                                         
 7     26:47 10:43    7 30-39   14 F   485 Kim Dinkins                 Ocala,FL                                                     
 8     28:05 11:14    8 30-39   16 F   311 Debbie Ayton                Ocala,FL                                                     
 9     29:52 11:57    9 30-39   22 F   451 Jessica Smith               Ocala,FL                                                     
 10    30:01 12:00   10 30-39   25 F   332 Aimee Frey                  Ocala,FL                                                      
 11    31:42 12:41   11 30-39   26 F   448 Joy Adams                   Oxford,FL                                                     
 12    36:24 14:34   12 30-39   32 F   491 Joy Zedler                  Ocala,FL                                                      
 13    42:19 16:56   13 30-39   39 F   959 Meagan Williams             Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 20-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:28  9:23    1 20-29    6 F   316 Lindsay Barnes                                                                        
 2     26:31 10:36    2 20-29   13 F   405 Cayce Miller                                                                          
 3     28:38 11:27    3 20-29   17 F   449 Samantha Rosa               Ocala,FL                                                     
 4     29:30 11:48    4 20-29   21 F   401 Kristy Gibboney                                                                       
 5     41:41 16:40    5 20-29   37 F   355 Monique Kellar                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01-12


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:27  7:47    1 01-12    2 F   358 Sierra Leaphart                                                                       
 2     23:59  9:36    2 01-12    7 F   370 Abigail Lonadier            Ocala,FL                                                     
 3     25:26 10:10    3 01-12   10 F   418 Isabella Bello                                                                        
 4     26:16 10:30    4 01-12   12 F   437 Summer Smith                Ocala,FL                                                     
 5     29:24 11:46    5 01-12   18 F   413 Lola Romine                                                                           
 6     29:26 11:46    6 01-12   19 F   472 Abigail Maitha              Ocala,FL                                                     
 7     29:30 11:48    7 01-12   20 F   423 Madalee Doucett                                                                       
 8     29:55 11:58    8 01-12   23 F   494 Ava Bennett                 Ocala,FL                                                     
 9     33:56 13:34    9 01-12   28 F   341 Grace Liber Gaskin                                                                    
 10    34:21 13:44   10 01-12   29 F   416 Felicity Johnson                                                                       
 11    36:18 14:31   11 01-12   30 F   432 Brayle Nelson                                                                          
 12    36:21 14:32   12 01-12   31 F   492 Annabelle Zedler            Ocala,FL                                                      
 13    41:37 16:39   13 01-12   34 F   483 Emma Martter                Ocala,FL                                                      
 14    41:38 16:39   14 01-12   35 F   957 Addison Williams            Ocala,FL                                                      
 15    42:18 16:55   15 01-12   38 F   956 Aurora Williams             Ocala,FL                                                      
 16    45:30 18:12   16 01-12   41 F   478 Rebecca Arrendondo          Lady Lake,FL                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News