Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Heather's Hope

Lakeland , FL, October 19, 2013

[5k Overall Results | 5k Results by Gender ]

5k Age Group Results

Heather's Hope Heather's Hope

Heather's Hope

Heather's Hope

Age Group Results

October 19, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shea Vassar                       Lakeland  FL          156   19       11        23:59.8      7:44/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Reuss                       Lakeland  FL          188   44       20        26:15.0      8:28/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniella Guerrero                 Lakeland  FL           57    9       15        25:13.2      8:08/M
       2    Mackenzie Aranda                  Lakeland  FL          172   13       28        28:22.2      9:09/M
       3    Ana Rojas                         Lakeland  FL          132   11       60        34:39.4     11:11/M
       4    Olivia Kerst                      Lakeland  FL           78   12       68        36:31.0     11:47/M
       5    Gabriela Olivera                  Lakeland  FL          117   12       69        36:31.2     11:47/M
       6    Elizabeth Myers                   Winter Haven  FL      181   11       75        37:06.4     11:58/M
       7    Madison Edwards                   Winter Haven  FL      176    6       79        37:37.0     12:08/M
       8    Dean Kirkland McMillian                                  84    0      137        51:39.9     16:40/M
       9    Kelsey Valle                      Auburndale  FL        183   12      142        52:57.4     17:05/M
      10    Tina Moore                                              105    0      156      1:00:14.1     19:26/M
      11    Emma Hopkins                      Lakeland  FL           68   13      168      1:03:38.6     20:32/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine Sherouse                Kathleen  FL          137   16       55        33:26.9     10:47/M
       2    Madeline Sotomayor                Lakeland  FL          141   16      111        47:08.0     15:12/M
       3    Whitney Hicks                     Lakeland  FL           66   17      113        47:40.0     15:23/M
       4    Alanna Wehle                      Lakeland  FL          162   16      125        49:46.2     16:03/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Johnson                  Lakeland  FL           75   22       27        27:47.6      8:58/M
       2    Veronica MacEdo                   Bartow  FL             92   24       29        28:46.8      9:17/M
       3    Melissa Dohme                     Clearwater  FL         41   21      108        46:20.9     14:57/M
       4    Marissa McMullen                  Lakeland  FL           99   20      165      1:03:00.4     20:19/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Patterson                 Wesley Chapel  FL     121   28       21        26:28.4      8:32/M
       2    Jessica Mathis                    Lakeland  FL           96   25       70        36:31.5     11:47/M
       3    Jacquelyn Cole                    Lakeland  FL           26   29       76        37:07.0     11:58/M
       4    Allyson Russell                   Lakeland  FL          133   27      103        44:17.4     14:17/M
       5    Sarah Paredes                     Lakeland  FL          119   27      110        46:58.4     15:09/M
       6    Carrie Hughes                     Lakeland  FL          179   28      138        51:53.2     16:44/M
       7    Amanda Birge                                             12   25      155        59:32.8     19:12/M
       8    Meagan Franklin                                          50   28      158      1:01:03.5     19:42/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandy Novak                      Lakeland  FL          116   33       23        26:52.8      8:40/M
       2    Kristin Nelson                                          206   34       33        30:11.5      9:44/M
       3    Samantha Knight                   Lakeland  FL           86   30       51        32:41.9     10:33/M
       4    Erica Arenth                                            205   34       67        36:24.8     11:45/M
       5    Marla Brown                                             210   30       72        36:44.4     11:51/M
       6    Leslie Medcalf                    Auburndale  FL        100   30       74        36:56.1     11:55/M
       7    Ashley Beckwith                                           8   30       93        40:05.6     12:56/M
       8    Aimee Waters                      Lakeland  FL          160   30       96        40:44.0     13:08/M
       9    Rayna Turner                      Lakeland  FL          155   34       99        41:59.1     13:33/M
      10    Jennifer McMillen                 Auburndale  FL         98   30      105        44:26.3     14:20/M
      11    Jenifer Rippy                     Lakeland  FL          131   33      106        46:08.9     14:53/M
      12    Wendy Martinez                    Lakeland  FL           94   30      118        48:03.0     15:30/M
      13    Melinda Diaz                      Lakeland  FL           39   33      119        48:04.0     15:30/M
      14    Lindsey Cobb                      Plant City  FL         25   30      144        53:15.4     17:11/M
      15    Becky Halbesma                    Gray  GA               58   32      161      1:02:18.1     20:06/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angela Vern                       Lakeland  FL          158   36       19        26:11.9      8:27/M
       2    Stepahnie Adams                   Lakeland  FL          171   37       24        27:27.9      8:51/M
       3    Christina Beke                    Lakeland  FL            9   37       30        29:11.5      9:25/M
       4    Amy Radano                        Lakeland  FL          124   38       31        29:12.6      9:25/M
       5    Kimberly Munzner                  Kathleen  FL          113   38       58        33:48.0     10:54/M
       6    Lauren Bearden                                          187   35       65        36:15.2     11:42/M
       7    Magdaline Olivera                 Lakeland  FL          118   38       71        36:34.5     11:48/M
       8    Merissa Green                     Dundee  FL             55   36      132        50:55.5     16:25/M
       9    Amy Valle                         Auburndale  FL        182   38      143        53:00.0     17:06/M
      10    Sherri Swartz                     Lakeland  FL          147   37      148        56:08.1     18:06/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Hoyt                                               199   44       22        26:37.4      8:35/M
       2    Beth Davis                        Plant City  FL         31   42       38        31:16.2     10:05/M
       3    Jane Germany                      Lakeland  FL           53   40       41        31:28.4     10:09/M
       4    Michelle King                     Lakeland  FL           82   40       44        31:46.6     10:15/M
       5    Rebecca Bailey                    Lakeland  FL            6   40       46        31:58.9     10:19/M
       6    Judy Harris                       Lakeland  FL           52   44       48        32:18.1     10:25/M
       7    Ivy Cardwell                      Lakeland  FL           21   44       49        32:24.1     10:27/M
       8    Jodi Kusley                                             204   43       57        33:38.9     10:51/M
       9    Christina Wilcox                  Wesley Chapel  FL     165   41       62        34:58.6     11:17/M
      10    Sherry Bramlett                   Blue Ridge  GA         16   41       66        36:16.0     11:42/M
      11    Sarah Case                                              190   42       78        37:09.4     11:59/M
      12    Debra Edwards                     Winter Haven  FL      175   44       82        37:39.2     12:09/M
      13    Kimberly Downs                    Lakeland  FL           45   41       83        37:39.8     12:09/M
      14    Heather Debellis                  Lakeland  FL           35   42       86        38:47.9     12:31/M
      15    Helen Watson                                            184   44       85        38:47.9     12:31/M
      16    Ronda Austin                      Tampa  FL               3   42       87        39:03.5     12:36/M
      17    Barb Kindall                      Auburndale  FL         80   44       97        41:29.4     13:23/M
      18    Debbie Moore                      Bradenton  FL         104   44      114        47:41.3     15:23/M
      19    Vicki Jackson                     Zephyrhills  FL        74   43      128        49:56.9     16:06/M
      20    Deb Sprouse                       Plant City  FL        142   40      129        49:57.1     16:07/M
      21    Dianna Martin                     Auburndale  FL         93   42      135        51:28.1     16:36/M
      22    Shelley Tracy                                           197   42      153        58:59.9     19:02/M
      23    Becky Grode                                              56   43      160      1:02:03.0     20:01/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheryl Boyd                       Lakeland  FL           15   46       50        32:35.8     10:31/M
       2    Kim Sotomayor                     Lakeland  FL          140   45      112        47:08.4     15:12/M
       3    Toney Wilson                                            167   49      122        49:17.7     15:54/M
       4    Tracy Mouncey                     Lakeland  FL          110   46      134        51:07.4     16:29/M
       5    Mailinn Dorman                    Lakeland  FL           42   47      136        51:31.3     16:37/M
       6    Dina Miller                       Lakeland  FL          102   48      140        52:06.1     16:48/M
       7    Joanne Landry                                           208   46      147        54:23.1     17:33/M
       8    Deb McCabe                        Lakeland  FL           97   46      152        58:05.2     18:44/M
       9    Jacquelyn Bobb                                           13   48      157      1:01:03.4     19:42/M
      10    Eva Hall                                                201   47      159      1:02:02.0     20:01/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Acocelli                    Lakeland  FL            2   54       43        31:40.9     10:13/M
       2    Lisa Lott                         Lakeland  FL           91   51       73        36:45.9     11:51/M
       3    Jeanette Williams                 Winter Haven  FL      185   53       80        37:37.2     12:08/M
       4    Dianne Dvorak                     Lakeland  FL           48   54       95        40:14.1     12:59/M
       5    Julie Simmons                     Winter Haven  FL      138   52      107        46:17.1     14:56/M
       6    Brenda Parker                                           203   50      120        48:12.5     15:33/M
       7    Anna Wehle                        Lakeland  FL          163   52      124        49:45.9     16:03/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sharon Ruth                       Lakeland  FL          134   58       53        33:14.1     10:43/M
       2    Sharon Steffy                     Lakeland  FL          144   56       81        37:38.7     12:08/M
       3    Joyce Powell                      Lakeland  FL          123   56       94        40:09.6     12:57/M
       4    Joann Dohme                       Clearwater  FL         40   56      109        46:21.5     14:57/M
       5    Rena Davis                        Lakeland  FL           33   57      126        49:50.7     16:05/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vicki Childers                    Lakeland  FL           22   63       63        35:18.3     11:23/M
       2    Joy Poteet                        Lakeland  FL          122   62       92        40:03.3     12:55/M
       3    Donna Baxley                      Mulberry  FL            7   62      102        43:51.1     14:09/M
       4    Beverly Rehbein                   Lakeland  FL          128   63      131        50:37.9     16:20/M
       5    Eva Mershon                                             101   64      145        53:35.0     17:17/M
Top

Female 65 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vera Todd                                               150   65      100        42:09.8     13:36/M
       2    Connie Hutchinson                                        72   65      149        57:37.3     18:35/M
       3    Mary Tucker                                             191   69      150        57:44.2     18:37/M
       4    Diane Druker                      Lakeland  FL           46   69      151        58:05.0     18:44/M
       5    Ruth John                                               196   65      154        59:03.4     19:03/M
       6    Trudi Minotti                     Lakeland  FL          103   69      167      1:03:07.0     20:22/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rod Crowley                       Lakeland  FL           29   50        1        19:10.3      6:11/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barry Acor                                              193   57        4        21:43.8      7:00/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis Edwards                    Winter Haven  FL      177   13        7        23:26.2      7:34/M
       2    Jimmy Tucci                                             194   14       25        27:41.8      8:56/M
       3    Coleman Mouncey                   Lakeland  FL          107   10       90        39:23.0     12:42/M
       4    Nathan Mouncey                    Lakeland  FL          109    8      133        51:06.6     16:29/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tristan Rydzik                    Lakeland  FL          135   17        3        21:32.0      6:57/M
       2    Franklin Smith                                          192   16       56        33:27.8     10:47/M
       3    Jonathan Dunbar                   Lake Wales  FL        174   16       84        38:46.3     12:30/M
       4    Sam Debellis                      Lakeland  FL           37   18      164      1:02:59.0     20:19/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Damian Nieradka                   Lakeland  FL          114   20       13        24:45.0      7:59/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cory Mathis                       Lakeland  FL           95   25       32        30:01.4      9:41/M
       2    Mohandeo Ramnauth                                       126   25       39        31:26.6     10:08/M
       3    Nicholas Santamaria               Lakeland  FL          136   29       45        31:57.1     10:18/M
       4    Martin Stoller                    Lakeland  FL          146   28      104        44:17.8     14:17/M
       5    Jay Kirkland                                             83   29      115        47:42.0     15:23/M
       6    Michael Hrdlicka                  Lakeland  FL          178   26      139        51:53.4     16:44/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kendrick Sims                     Haines City  FL       139   31        9        23:53.2      7:42/M
       2    Jamie Bennett                     Mulberry  FL           11   33       10        23:53.5      7:42/M
       3    Michael Stephenson                Lakeland  FL          145   33       16        25:27.2      8:13/M
       4    Randal Vosburg                    Lakeland  FL          159   34       40        31:27.7     10:09/M
       5    Jason Halbesma                    Gray  GA               59   34      162      1:02:18.4     20:06/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angel Sanchez                                           200   36        2        20:40.3      6:40/M
       2    Kevin Simmons                     Winter Haven  FL      198   35       18        26:03.5      8:24/M
       3    Frank Castiglione                 Lakeland  FL          157   36       35        30:26.3      9:49/M
       4    Paul Clark                        Lakeland  FL           24   38       42        31:32.8     10:10/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Novak                        Lakeland  FL          115   42        5        22:20.7      7:12/M
       2    Brian Boswell                                           195   43       26        27:44.6      8:57/M
       3    Matthew Gilmore                   Lakeland  FL           54   42       36        31:13.0     10:04/M
       4    Daniel Munzner                    Lakeland  FL          112   40       37        31:14.8     10:05/M
       5    John Hopkins                      Lakeland  FL           69   44       52        32:48.3     10:35/M
       6    Ralph Wilson                      Lakeland  FL          166   42       61        34:44.6     11:12/M
       7    Matthew Mouncey                   Lakeland  FL          108   43       89        39:22.5     12:42/M
       8    Ryan Hicks                        Lakeland  FL           65   41      117        47:49.7     15:25/M
       9    Ken Debellis                      Lakeland  FL           36   43      163      1:02:58.4     20:19/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    J.p. Reynolds                                           209   47       12        24:16.8      7:50/M
       2    George Kerst                      Lakeland  FL           77   48       14        24:45.3      7:59/M
       3    Junior Guillen                    Lakeland  FL           79   46       88        39:17.5     12:40/M
       4    H. James Hargrett                                       202   49      116        47:48.5     15:25/M
       5    Ralph Lair                        Zephyrhills  FL        87   49      121        48:45.8     15:44/M
       6    Marco Reinoso                                           129   45      130        50:03.8     16:09/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Williams                      Winter Haven  FL      186   54        8        23:26.5      7:34/M
       2    Fred Wehle                        Lakeland  FL          164   52       47        32:14.5     10:24/M
       3    David Holdener                    Winter Haven  FL       67   51       77        37:07.2     11:58/M
       4    Tom Kindall                       Auburndale  FL         81   52       98        41:31.0     13:24/M
       5    Steven Riddle                     Orlando  FL           130   54      101        43:05.5     13:54/M
       6    Lester Davis                      Lakeland  FL           32   51      127        49:51.4     16:05/M
       7    Bill Knieriem                                            85   52      141        52:48.7     17:02/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Lamar                         Valrico  FL            88   55       59        34:34.6     11:09/M
       2    Steven Hanken                     Lakeland  FL           60   59       64        35:48.6     11:33/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harold Titman                     Auburndale  FL        148   64        6        22:38.0      7:18/M
       2    Michael Brown                     Lake Alfred  FL        18   62       17        25:59.0      8:23/M
       3    Huck Harris                       Lakeland  FL           61   60       34        30:15.5      9:45/M
       4    Robert Todd                                             149   61      123        49:43.4     16:02/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Druker                      Lakeland  FL           47   68      166      1:03:01.3     20:20/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allen Ayris                       Lakeland  FL            4   71       91        39:57.7     12:53/M
Top

Male 75 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Norm Crittenden                                         189   81       54        33:25.6     10:47/M
       2    Leroy W. Hayes Jr.                                      207   78      146        54:23.0     17:33/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News