Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Atlantic Coast Long and Ameliaman Tri

Fernnandina Beach, FL, October 13, 2013

[Atlantic Coast Long Tri with splits | Atlantic Coast Long Tri Age Groups | Olympic with splits | Olympic Age Groups | sprint Age Groups ]

Sprint with splits

                    Ameliaman Sprint Triathlon                        

Place   Time    Bib#   Name                                City State
            Age   Place |    Place |     SWIM    | Tran. |        BIKE        | Tran. |          RUN        |   Penalty
            Group Group | Sex  Sex |  Time Place | Time  |    Time  MPH Place | Time  |    Time  Pace Place | Time Reason

  1  1:12:04.8   252  Seth Hooper                          Kingsland, GA                                
             OVRALL   1     M   1    8:28.8   23   1:25     41:38.0 23.1    1   1:06     19:27.8  6:16    3                           

  2  1:15:18.4   153  Jim Escobar                          St. Augustine, FL                            
             Master   1     M   2    9:20.9   46   2:00     42:47.9 22.4    2   0:54     20:17.4  6:33    6                           

  3  1:16:03.1   216  Michael Raiman                       Jacksonville, FL                             
             25-29    1     M   3    7:21.2    7   1:22     46:05.0 20.8    7   0:48     20:27.1  6:36    8                           

  4  1:16:24.1   293  Joshua Starnes                       Gainesville, FL                              
             20-24    1     M   4    8:33.1   26   1:46     44:35.3 21.5    4   0:49     20:41.1  6:40   11                           

  5  1:17:16.8   258  Brian Ramsay                         Flagler Beach, FL                            
             FTire    1     M   5    6:39.0    3   1:58     47:14.6 20.3   10   1:02     20:23.8  6:35    7                           

  6  1:17:56.4   256  Andrew Hoag                          St Marys, GA                                 
             M/P/L    1     M   6    6:36.0    2   1:59     47:30.8 20.2   12   1:10     20:41.4  6:40   10                           

  7  1:18:17.1   206  Jim Oloughlin                        Jacksonville, FL                             
             55-59    1     M   7    8:04.3   14   2:24     44:28.6 21.6    3   1:43     21:38.1  6:59   20                           

  8  1:18:53.3   190  James Leblanc                        Fernandina Beach, FL                         
             45-49    1     M   8    6:43.5    4   1:54     46:10.9 20.8    8   1:42     22:24.3  7:14   24                           

  9  1:19:34.3   211  Shane Perkey                         Tampa, FL                                    
             35-39    1     M   9    8:11.2   17   1:43     45:06.6 21.3    6   1:27     23:07.3  7:27   30                           

 10  1:19:43.8   169  Mike Hebden                          Kohler, WI                                   
             45-49    2     M  10    9:03.8   36   2:32     47:41.2 20.1   13   1:23     19:04.8  6:09    2                           

 11  1:19:58.7   235  Anthony Tatasciore                   Jacksonville, FL                             
             M/P/L    2     M  11    8:00.9   13   2:27     46:12.1 20.8    9   1:43     21:36.7  6:58   19                           

 12  1:20:48.0   165  Adam Graham                          Greenville, NC                               
             30-34    1     M  12    7:46.7    9   1:57     48:58.8 19.6   19   0:53     21:14.0  6:51   15                           

 13  1:21:38.2   204  James Old                            Jacksonville, FL                             
             30-34    2     M  13    8:47.5   30   1:48     49:10.6 19.5   21   1:36     20:17.2  6:33    5                           

 14  1:22:12.4   241  Villar Esmelin                       Atlantic Beach, FL                           
             M/P/L    3     M  14    8:30.7   25   2:53     49:28.9 19.4   24   2:25     18:56.4  6:06    1                           

 15  1:22:19.5   131  John Cameron                         Richmond Hill, GA                            
             40-44    1     M  15    9:05.9   40   1:44     48:06.1 20.0   14   0:56     22:28.5  7:15   25                           

 16  1:23:17.6   292  Tammy Hassenpflug                    Hoboken, GA                                  
             OVRALL   1     F   1   10:04.1   74   4:08     44:50.9 21.4    5   0:58     23:17.6  7:31   32                           

 17  1:24:12.8   168  Corey Green                          Jacksonville, FL                             
             45-49    3     M  16    9:54.7   67   2:40     48:37.1 19.7   16   1:19     21:42.8  7:00   21                           

 18  1:24:21.2   257  Brian Hunt                           Gainesville, FL                              
             35-39    2     M  17    8:43.1   29   2:05     47:28.1 20.2   11   1:22     24:43.2  7:58   48                           

 19  1:24:22.1   103  Team Wild Ryan                       Atlanta, GA                                  
             Relay    1     X   0    9:47.6   61   1:35     51:31.8 18.6   32   0:50     20:39.1  6:40    9                           

 20  1:24:26.1   207  Jillian Omalley                      HINESVILLE, GA                               
             30-34    1     F   2    9:45.8   58   2:01     49:04.4 19.6   20   1:14     22:22.1  7:13   23                           

 21  1:25:16.1   146  Jack Dunn                            Neptune Beach, FL                            
             30-34    3     M  18    9:00.0   35   3:05     50:28.8 19.0   30   1:36     21:07.1  6:49   13                           

 22  1:25:26.3   287  C W Kuhn                             Jacksonville, FL                             
             Novice   1     M  19    7:46.5   10   2:54     51:53.8 18.5   34   1:44     21:09.3  6:49   14                           

 23  1:25:51.3   255  David Webster                        Palm Beach Gardens, FL                       
             Novice   2     M  20   11:59.5  130   2:04     48:49.0 19.7   18   1:27     21:32.3  6:57   18                           

 24  1:26:10.6   209  Jack Parker                          Fleming Island, FL                           
             35-39    3     M  21    8:07.6   15   2:38     54:20.3 17.7   53   1:09     19:56.6  6:26    4                           

 25  1:26:42.4   213  Craig Pichanick                      St Johns, FL                                 
             40-44    2     M  22    9:29.6   50   2:09     49:26.9 19.4   23   2:08     23:30.4  7:35   34                           

 26  1:27:13.7   212  Trina Perkins                        Minneola, FL                                 
             30-34    2     F   3    9:34.7   52   1:40     50:13.4 19.1   28   1:17     24:29.7  7:54   46                           

 27  1:27:13.9   294  Scott Sennes                         Jacksonville, FL                             
             40-44    3     M  23    8:17.4   18   1:46     48:47.5 19.7   17   0:58     27:25.9  8:51   81                           

 28  1:28:22.3   180  Sarah Kamienski                      St Augustine, FL                             
             30-34    3     F   4    9:48.4   62   2:16     52:29.4 18.3   43   1:04     22:45.3  7:20   28                           

 29  1:28:54.0   200  Cheryl Monroe                        Waycross, GA                                 
             Master   1     F   5   11:12.0  112   2:33     49:23.8 19.4   22   1:32     24:14.0  7:49   43                           

 30  1:29:09.4   171  Julie Heimbach                       Orlando, FL                                  
             50-54    1     F   6    9:05.1   38   2:12     52:44.5 18.2   44   1:20     23:48.4  7:41   37                           

 31  1:29:15.6   116  Justin Baker                         Moultrie, GA                                 
             30-34    4     M  24    9:41.4   56   4:32     50:11.8 19.1   27   2:11     22:40.6  7:19   27                           

 32  1:30:07.8   219  Benjamin Redman                      Fernandina Beach, FL                         
             35-39    4     M  25    8:43.0   28   3:54     49:46.7 19.3   25   1:59     23:45.8  7:40   36     2 5.10a               

 33  1:30:08.2   157  Bernard Feigenbaum                   New York, NY                                 
             60-64    1     M  26    8:57.7   32   2:33     53:04.4 18.1   46   1:45     23:49.2  7:41   38                           

 34  1:30:09.8   228  Brian Schultz                        St Augustine, FL                             
             Novice   3     M  27    7:55.3   12   3:02     57:02.3 16.8   82   1:05     21:05.8  6:48   12                           

 35  1:30:10.7   151  Noah Emerson                         Jacksonville, FL                             
              1-14    1     M  28    6:30.1    1   2:17     56:08.2 17.1   74   0:52     24:23.7  7:52   44                           

 36  1:31:03.0   174  Marcus Higgins                       Jacksonville, FL                             
             35-39    5     M  29    9:51.3   64   2:25     52:02.7 18.4   37   2:35     24:10.0  7:48   41                           

 37  1:31:13.1   121  Russell Bates                        Waycross, GA                                 
             40-44    4     M  30    9:53.0   65   2:42     50:27.4 19.0   29   1:31     26:40.1  8:36   74                           

 38  1:31:17.5   147  Patrick Dussinger                    Jacksonville, FL                             
             40-44    5     M  31    9:45.7   57   3:03     52:04.5 18.4   38   1:51     24:34.5  7:55   47                           

 39  1:31:22.5   215  Don Pumphrey                         Tallahassee, FL                              
             Clyde    1     M  32    6:54.4    5   2:55     48:34.6 19.8   15   1:53     31:06.5 10:02  115                           

 40  1:31:55.8   166  Rebecca Graham                       Greenville, NC                               
             25-29    1     F   7    9:39.8   54   2:05     55:34.1 17.3   66   1:02     23:35.8  7:36   35                           

 41  1:32:10.0   210  David Perkey                         Dunedin, FL                                  
             60-64    2     M  33    8:27.7   22   2:33     51:42.8 18.6   33   1:56     27:32.0  8:53   83                           

 42  1:32:45.0   173  Colin Hetchka                        Fernandina Bch, FL                           
             Novice   4     M  34    8:58.2   33   4:32     51:54.6 18.5   35   1:58     25:23.0  8:11   57                           

 43  1:32:57.5   250  Mike Zelinskas                       Dayton, OH                                   
             55-59    2     M  35   10:24.1   87   3:13     51:11.4 18.8   31   1:43     26:26.5  8:32   68                           

 44  1:33:13.0   152  Nick Erneston                        Smyrna, GA                                   
             30-34    5     M  36    9:24.0   48   2:49     55:47.7 17.2   69   2:34     22:39.0  7:18   26                           

 45  1:33:35.4   154  Kory Faulkner                        Jacksonville, FL                             
             Novice   5     M  37    7:21.0    6   4:20     55:07.7 17.4   58   1:34     25:13.4  8:08   55                           

 46  1:33:53.7   178  Christine Jackson                    Jacksonville, FL                             
             40-44    1     F   8   10:08.4   77   2:42     58:48.4 16.3   91   0:57     21:18.7  6:52   16                           

 47  1:34:03.3   224  Dan Samatulski                       Orlando, FL                                  
             45-49    4     M  38    8:24.2   21   3:02     53:59.0 17.8   50   1:39     26:59.3  8:42   76                           

 48  1:34:09.6   240  Claudio Varella                      Jacksonville, FL                             
             Novice   6     M  39    8:22.9   20   4:06     53:15.1 18.0   47   1:58     26:28.6  8:32   69                           

 49  1:34:37.2   238  Amy Tillotson                        Roswell, GA                                  
             50-54    2     F   9    9:25.7   49   2:43     55:33.3 17.3   65   1:31     25:25.2  8:12   58                           

 50  1:34:41.7   242  Adam Vorhis                          Gainesville, FL                              
             35-39    6     M  40    9:47.8   60   3:28     56:07.4 17.1   73   2:32     22:47.7  7:21   29                           

 51  1:34:46.2   227  David Satterfield                    Orlando, FL                                  
             Novice   7     M  41   11:23.2  116   2:15     50:10.7 19.1   26   2:05     28:53.2  9:19   95                           

 52  1:35:14.5   156  Glenn Feenstra                       Citrus Springs, FL                           
             FTire    2     M  42    9:58.2   70   3:03     56:37.0 17.0   79   0:51     24:45.5  7:59   49                           

 53  1:35:19.9   124  Greg Beimourtrusting                 Jacksonville, FL                             
             Novice   8     M  43   10:18.9   86   3:36     52:26.8 18.3   42   1:15     25:44.9  8:18   64     2 5.10f               

 54  1:35:20.1   232  Tim Simpson                          Green Cove Springs, FL                       
             55-59    3     M  44    9:00.0   34   3:42     55:06.3 17.4   56   2:22     25:10.1  8:07   54                           

 55  1:35:21.6   501  Ariosto Rosado                       Altamonte, FL                                
             50-54    1     M  45   10:18.4   85   4:01     55:23.6 17.3   55   1:26     24:13.6  7:49   44                          

 56  1:36:05.1   184  Michael Khanjahanbakhsh              Heathrow, FL                                 
             Novice   9     M  46    8:21.0   19   5:15     53:35.3 17.9   48   2:20     26:34.1  8:34   70                           

 57  1:36:10.9   208  George Palaidis                      Hollywood, FL                                
             Novice  10     M  47    9:09.9   41   2:46     56:39.1 16.9   80   2:06     25:30.9  8:14   59                           

 58  1:36:19.8   177  Vickie Humphrey                      Inverness, FL                                
             45-49    1     F  10   11:15.0  113   3:16     54:14.9 17.7   51   2:00     25:34.8  8:15   61                           

 59  1:36:22.8   189  Susan Lane                           Dunwoody, GA                                 
             45-49    2     F  11   10:17.2   83   2:34     56:06.9 17.1   72   1:38     25:47.8  8:19   65                           

 60  1:36:48.4   221  Bill Ryals                           Gainesville, FL                              
             75-79    1     M  48   10:14.1   82   3:22     52:57.5 18.1   45   2:28     27:47.4  8:58   87                           

 61  1:37:02.1   110  Joe Amentt                           Kingsland, GA                                
             Novice  11     M  49   15:45.3  144   3:33     55:19.9 17.4   61   1:06     21:19.1  6:53   17                           

 62  1:37:05.6   120  Richard Barron                       Jacksonville, FL                             
             35-39    7     M  50   10:20.0   86   2:09     55:53.5 17.2   70   1:25     27:18.6  8:48   77                           

 63  1:37:24.8   145  Shannon Detro                        Savannah, GA                                 
             35-39    1     F  12   11:24.6  117   2:18     52:08.7 18.4   39   1:40     29:54.8  9:39  107                           

 64  1:37:32.8   172  Stephen Herczeg                      Midland, GA                                  
             50-54    2     M  51   10:05.6   75   2:27     52:15.3 18.4   40   2:04     30:41.8  9:54  112                           

 65  1:37:44.2   223  Matthew Salvator                     Gulf Breeze, FL                              
             40-44    6     M  52    9:32.7   51   2:44     51:57.8 18.5   36   2:33     30:58.2  9:59  114                           

 66  1:38:06.0   125  Gina Blevins                         St Augustine, FL                             
             35-39    2     F  13    9:59.1   71   2:37   1:00:01.0 16.0   96   1:03     24:26.0  7:53   45                           

 67  1:38:25.0   141  Bryan Da Frota                       Gainesville, FL                              
             35-39    8     M  53    9:47.2   59   3:52     55:17.3 17.4   60   2:00     27:29.0  8:52   82                           

 68  1:38:47.1   201  Martina Mueller                      North Charleston, SC                         
             50-54    3     F  14   10:59.6  104   2:44     56:47.7 16.9   81   2:35     25:42.1  8:17   63                           

 69  1:38:56.3   247  Kelly Williams                       Gainesville, FL                              
             25-29    2     F  15    8:30.2   24   3:04     55:21.8 17.3   62   1:44     30:17.3  9:46  110                           

 70  1:38:59.8   113  Katherine Anthony                    Jacksonville, FL                             
             25-29    3     F  16   10:59.2  103   3:18     55:10.1 17.4   59   1:45     27:47.8  8:58   86                           

 71  1:39:02.6   160  Charles Gaziano                      Alpharetta, GA                               
             50-54    3     M  54   11:32.1  123   4:32     55:34.5 17.3   67   2:34     24:50.6  8:01   50                           

 72  1:39:05.8   179  Caroline Jenkins                     Inverness, FL                                
             40-44    2     F  17   10:01.4   72   2:59     56:10.7 17.1   76   1:53     28:02.8  9:03   89                           

 73  1:39:16.5   150  Eileen Egan                          Massapequa Park, NY                          
             45-49    3     F  18    9:05.9   39   4:11     55:46.4 17.2   68   2:31     27:43.5  8:56   85                           

 74  1:39:56.5   186  Rachel Krasnow                       Ponte Vedra Beach, FL                        
             25-29    4     F  19    9:51.0   63   2:31     58:22.4 16.4   86   1:07     28:05.5  9:04   90                           

 75  1:40:00.7   192  Kurt Lynn                            Inverness, FL                                
             40-44    7     M  55    7:38.4    8   3:36     57:14.3 16.8   83   2:08     29:24.7  9:29  101                           

 76  1:40:11.8   115  Russ Ausley                          St. Johns, FL                                
             45-49    5     M  56    9:04.7   37   5:05     55:26.5 17.3   64   4:25     26:11.8  8:27   67                           

 77  1:40:16.0   251  Daniel Russell                       Fernandina Beach, FL                         
             Novice  12     M  57   11:33.1  124   3:20   1:01:13.8 15.7  103   1:49     22:21.0  7:13   22                           

 78  1:40:20.5   118  Jan Bankieris                        Fernandina Beach, FL                         
             55-59    1     F  20   10:56.3   98   2:33     58:04.0 16.5   85   1:29     27:18.5  8:48   78                           

 79  1:40:23.5   158  Walter Fitzgerald                    Homerville, GA                               
             Clyde    2     M  58   12:12.9  133   3:16     54:17.8 17.7   52   1:02     29:36.5  9:33  103                           

 80  1:40:26.4   239  Art Tucker                           St Mary's, GA                                
             Clyde    3     M  59    9:17.4   45   4:27     52:24.2 18.3   41   2:17     32:01.4 10:20  119                           

 81  1:41:02.1   203  Daniel Obradovich                    Jacksonville, FL                             
             35-39    9     M  60    8:49.8   31   4:13     59:03.4 16.3   92   3:21     25:36.1  8:15   62                           

 82  1:41:10.4   119  Matt Barber                          Royal Palm Beach, FL                         
             30-34    6     M  61    9:20.2   47   2:48     56:00.2 17.1   71   1:31     25:31.4  8:14   60     6 5.10e 5.10g         

 83  1:41:17.9   291  German Razuri                        Roswell, GA                                  
             Clyde    4     M  62   13:31.0  140   2:43     55:07.8 17.4   57   1:31     28:25.9  9:10   92                           

 84  1:41:56.7   181  Korinne Kelly- Manders               West Hartford, CT                            
             50-54    4     F  21   12:09.3  132   5:18     58:38.8 16.4   87   2:28     23:23.7  7:33   33                           

 85  1:41:58.7   159  Michael Garcia                       Saint Marys, GA                              
             Novice  13     M  63   11:02.7  108   3:29   1:02:40.9 15.3  110   0:55     23:52.7  7:42   39                           

 86  1:42:04.8   188  Andrea Lackman                       Ponte Vedra Beach, FL                        
             30-34    4     F  22    9:55.7   68   3:14     59:45.4 16.1   95   1:37     27:33.8  8:53   84                           

 87  1:42:58.6   102  Team Julie Fun                       Atlanta, GA                                  
             Relay    2     X   0   10:06.8   76   1:47     53:45.2 17.9   49   1:11     36:09.6 11:40  136                           

 88  1:43:21.0   245  Teri Welden                          Lake Mary, FL                                
             30-34    5     F  23   10:14.2   81   3:11   1:02:14.7 15.4  108   1:41     26:01.0  8:24   66                           

 89  1:43:35.6   254  Jason Ross                           Roswell, GA                                  
             FTire    3     M  64    9:11.6   43   4:36   1:04:06.4 15.0  116   1:43     23:59.6  7:44   40                           

 90  1:43:49.0   143  Gary Deters                          Westminster, CO                              
             60-64    3     M  65   11:36.0  125   4:04     54:38.3 17.6   55   2:58     30:33.0  9:51  111                           

 91  1:44:07.1   193  Maddie Manders                       West Hartford, CT                            
             15-19    1     F  24    8:37.8   27   4:16     59:25.4 16.2   94   2:06     29:43.1  9:35  105                           

 92  1:44:10.8   170  Liz Heffner                          Saint Augustine, FL                          
             50-54    5     F  25   10:04.5   73   3:45   1:02:02.2 15.5  107   1:43     26:36.8  8:35   72                           

 93  1:44:16.0   191  James Lee                            Jacksonville, FL                             
             Novice  14     M  66    8:10.0   16   5:19   1:05:24.6 14.7  122   2:12     23:11.0  7:29   31                           

 94  1:44:22.8   199  Christie Miklas                      Fernandina Beach, FL                         
             Novice   1     F  26   10:40.3   91   5:39     56:21.1 17.0   77   2:25     29:17.8  9:27   99                           

 95  1:44:48.7   222  Chris Sacha                          Mount Pleasant, SC                           
             15-19    2     F  27    9:53.6   66   3:20   1:01:32.2 15.6  106   1:05     28:58.7  9:21   96                           

 96  1:45:07.1   220  Emily Redman                         Fernandina Beach, FL                         
             30-34    6     F  28   10:10.4   78   3:24   1:01:01.6 15.7  100   2:18     28:14.1  9:06   91                           

 97  1:45:12.3   218  David Ray                            St Johns, FL                                 
             Novice  15     M  67   10:25.3   88   4:33   1:00:45.5 15.8   98   1:37     27:52.3  8:59   88                           

 98  1:45:25.7   117  Molly Baker                          Moultrie, GA                                 
             35-39    3     F  29   11:26.2  118   6:17     58:46.1 16.3   90   2:17     26:39.7  8:36   73                           

 99  1:46:12.5   198  Joseph Mignogna                      Melbourne, FL                                
             60-64    4     M  68   11:29.0  121   4:13     56:09.7 17.1   75   2:41     31:40.5 10:13  118                           

100  1:47:05.2   101  Team Pegasus                         London, ENG                                  
             Relay    3     X   0    9:14.1   44   5:47   1:01:13.1 15.7  104   0:54     29:57.2  9:40  108                           

101  1:47:30.3   196  Dan McNab                            Fernandina Beach, FL                         
             30-34    7     M  69   10:42.1   92   5:55   1:01:32.8 15.6  105   2:34     26:47.3  8:38   75                           

102  1:48:16.5   123  Wesley Bean                          Jacksonville, FL                             
             40-44    8     M  70   10:13.2   79   3:00   1:06:02.0 14.5  127   2:26     26:35.5  8:35   71                           

103  1:48:44.7   134  Joan Carroll                         Bridgeport, CT                               
             50-54    6     F  30   16:26.3  147   3:09     54:26.8 17.6   54   2:05     32:38.7 10:32  123                           

104  1:49:05.8   236  Heidi Thedwall                       Santa Rita                               
             30-34    7     F  31   10:58.3  101   4:11   1:06:01.5 14.5  126   2:40     25:15.8  8:09   56                           

105  1:49:11.3   187  Mark Kurtz                           Ponte Vedra, FL                              
             Novice  16     M  71   10:36.7   90   7:03   1:02:24.6 15.4  109   1:49     27:19.3  8:49   79                           

106  1:49:23.5   127  Amanda Burke                         Fleming Island, FL                           
             35-39    4     F  32   11:09.4  110   4:44   1:05:07.0 14.7  120   3:31     24:52.5  8:01   51                           

107  1:49:44.7   248  Maria Williams                       St. Augustine, FL                            
             45-49    4     F  33   12:20.2  136   3:56   1:01:03.7 15.7  101   2:12     30:13.7  9:45  109                           

108  1:49:52.5   237  Veronika Thiebach                    Gainesville, FL                              
             45-49    5     F  34   11:08.6  109   3:59   1:03:56.6 15.0  115   1:34     29:15.5  9:26   98                           

109  1:49:53.2   107  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                              
             65-69    1     F  35   12:06.0  131   2:35   1:00:47.5 15.8   99   2:06     32:19.2 10:25  121                           

110  1:50:01.2   286  Jenny Moore Christenson              Fernandina Beach, FL                         
             FTire    1     F  36   10:44.8   94   3:35   1:07:21.9 14.3  132   1:00     27:21.2  8:49   80                           

111  1:50:07.8   132  Kelly Cannon                         Gainesville, FL                              
             45-49    6     F  37   10:17.7   84   4:38   1:02:45.2 15.3  111   3:10     29:17.8  9:27  100                           

112  1:50:34.8   249  Gayle Wood                           Richmond Hill, GA                            
             Novice   2     F  38    9:34.0   53   3:48   1:01:11.1 15.7  102   2:53     33:08.8 10:41  126                           

113  1:50:35.7   135  Charlotte Chenoweth                  Jacksonville, FL                             
             55-59    2     F  39   11:00.0  105   3:42   1:05:22.1 14.7  121   1:00     29:31.7  9:31  102                           

114  1:51:55.3   225  Sarah Sandall                        Fernandina Beach, FL                         
             30-34    8     F  40   10:54.6   97   4:22     58:38.5 16.4   88   2:00     36:01.3 11:37  135                           

115  1:51:56.0   109  Connor Almberg                       Mattituck, NY                                
             Novice  17     M  72   10:50.9   96   8:32     57:19.0 16.7   84   2:45     32:30.0 10:29  122                           

116  1:52:05.5   183  Tracey Keppel                        Tallahassee, FL                              
             40-44    3     F  41   11:31.4  122   2:56     59:23.3 16.2   93   3:02     35:13.5 11:22  131                           

117  1:52:12.7   149  Utpal Dutta                          Fernandina Beach, FL                         
             Novice  18     M  73   11:27.9  119   6:24   1:00:13.8 15.9   97   2:59     29:09.7  9:24   97     2 5.10a               

118  1:52:23.6   137  Denise Collins                       Gainesville, FL                              
             45-49    7     F  42   10:13.3   80   3:20   1:06:41.6 14.4  130   1:24     30:45.6  9:55  113                           

119  1:52:47.3   164  Traci Goetz                          Jacksonville, FL                             
             40-44    4     F  43   11:27.6  120   2:52   1:03:09.1 15.2  113   3:06     32:13.3 10:24  120                           

120  1:52:57.0   162  Michael Ginn                         Fernindina Beach, FL                         
             55-59    4     M  74   11:00.1  106   4:20     56:24.7 17.0   78   3:09     38:04.0 12:17  140                           

121  1:54:22.1   197  Kristin McNab                        Fernandina Beach, FL                         
             30-34    9     F  44   11:44.4  127   6:20   1:05:49.4 14.6  124   1:36     28:53.1  9:19   94                           

122  1:54:23.6   128  Kevin Burke                          Fleming Island, FL                           
             40-44    9     M  75   10:35.1   89   8:19   1:05:04.1 14.8  119   3:33     24:52.6  8:01   52     2 5.10f               

123  1:54:33.9   243  Paige Watson                         Toccoa, GA                                   
             25-29    5     F  45    9:55.3   69   4:49   1:05:39.4 14.6  123   1:26     32:44.9 10:34  125                           

124  1:54:41.4   112  Heather Anthony                      Jacksonville, FL                             
             Novice   3     F  46   10:44.1   93   3:37   1:05:50.0 14.6  125   3:10     31:20.4 10:06  116                           

125  1:54:50.0   129  Andrew Burnett                       Gulfport, FL                                 
             Clyde    5     M  76   10:44.2   95   3:38   1:04:31.3 14.9  118   2:04     33:53.0 10:56  128                           

126  1:55:26.9   122  Melissa Bazarian                     Amelia Island, FL                            
             Novice   4     F  47   12:22.9  138   5:14   1:04:26.5 14.9  117   3:45     29:39.9  9:34  104                           

127  1:56:17.3   133  Andreia Cardoso                      Altamonte, FL                                
             40-44    5     F  48   11:17.2  114   3:46   1:06:55.5 14.3  131   1:39     32:40.3 10:32  124                           

128  1:56:18.0   114  Higor Arruda                         Tampa, FL                                    
             30-34    8     M  77    7:52.8   11   1:56   1:19:58.0 12.0  145   1:37     24:55.0  8:02   53                           

129  1:56:37.5   148  Sarah Dutta                          Fernandina Beach, FL                         
             Novice   5     F  49   11:54.0  128   7:53     58:45.9 16.3   89   6:26     31:39.5 10:13  117                           

130  1:58:15.6   155  Deanna Feenstra                      Citrus Springs, FL                           
             FTire    2     F  50   10:56.7   99   3:42   1:13:23.5 13.1  136   1:28     28:46.6  9:17   93                           

131  2:01:18.5   289  Bradley Scott                        Lyons, GA                                    
             Athena   1     F  51   11:01.2  107   4:30   1:07:48.4 14.2  133   2:15     35:44.5 11:32  132                           

132  2:01:31.5   108  Butch Almberg                        Melbourne Beach, FL                          
             Novice  19     M  78   14:34.9  141   6:31   1:03:50.9 15.0  114   2:49     33:47.5 10:54  127                           

133  2:03:06.1   244  Wendy Weiss                          Dunedin, FL                                  
             55-59    3     F  52   16:04.0  146   5:10   1:03:08.0 15.2  112   2:23     36:21.1 11:44  137                           

134  2:03:18.5   182  Karen Kempler                        St. Augustine, FL                            
             55-59    4     F  53   12:19.9  134   5:05   1:13:23.7 13.1  137   2:41     29:50.5  9:37  106                           

135  2:06:13.6   142  Cheryl Delaney                       Citrus Springs, FL                           
             Athena   2     F  54   12:20.4  135   3:59   1:06:37.7 14.4  128   1:23     41:54.6 13:31  148                           

136  2:07:30.0   144  Jeanette Deters                      Westminster, CO                              
             55-59    5     F  55   11:18.6  115   5:33   1:08:40.1 14.0  134   4:03     37:56.0 12:14  139                           

137  2:09:41.7   246  Jamie Wilkinson                      Fernandina Beach, FL                         
             FTire    3     F  56   10:57.4  100   3:39   1:14:30.9 12.9  140   1:56     38:39.7 12:28  141                           

138  2:09:47.3   138  Dace Corlett                         San Diego, CA                                
             45-49    8     F  57    9:41.1   55   7:13   1:13:52.1 13.0  138   4:04     34:57.3 11:16  130                           

139  2:09:59.0   130  Ann Busseni                          Gainesville, FL                              
             60-64    1     F  58   12:38.9  139   4:53   1:08:49.8 14.0  135   2:33     41:06.0 13:15  146                           

                            

140  2:11:41.1   176  Greg Humphrey                        Riverview, FL                                
             FTire    4     M  79   11:54.1  129   5:18   1:14:49.3 12.8  142   1:46     37:54.1 12:14  138                           

141  2:11:58.0   290  Tina Maddox                          Lyons, GA                                    
             Athena   3     F  59   11:11.4  111   4:29   1:14:47.9 12.8  141   1:08     40:23.0 13:02  143                           

142  2:12:47.6   139  Scott Corlett                        San Diego, CA                                
             45-49    6     M  80    9:11.0   42  10:41   1:14:06.9 13.0  139   3:53     34:56.6 11:16  129                           

143  2:15:28.5   229  Brittany Seibert                     Tampa, FL                                    
             Novice   6     F  60   10:58.4  102   8:05   1:15:51.7 12.7  143   4:40     35:54.5 11:35  133                           

144  2:15:29.8   230  Robert Seibert                       Medford, OR                                  
             Novice  20     M  81   11:37.1  126   7:32   1:06:38.9 14.4  129  13:47     35:55.8 11:35  134                           

145  2:18:11.3   126  Ronald Bray                          Citrus Springs, FL                           
             M/P/L    4     M  82   12:21.4  137   4:13   1:18:16.5 12.3  144   2:16     41:05.3 13:15  144                           

146  2:47:59.9   175  Amy Hogue                            Gainesville, FL                              
             Novice   7     F  61   15:07.7  142   9:10   1:37:45.7  9.8  147   4:51     41:06.9 13:15  145                           

147  2:48:00.0   163  Kelly Goede                          Gainesville, FL                              
             Novice   8     F  62   15:08.5  143   9:08   1:37:45.9  9.8  146   4:52     41:07.0 13:16  147                           

148  3:29:18.6   288  Vanessa Reyes                        Jacksonville, FL                             
             Novice   9     F  63   15:50.1  145   4:15   2:27:45.1  6.5  148   2:09     39:19.6 12:41  142                           

            DRC Sports   352-637-2475   chris@ DRCsports.com




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News