Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Atlantic Coast Long and Ameliaman Tri

Fernnandina Beach, FL, October 13, 2013

[Atlantic Coast Long Tri with splits | Atlantic Coast Long Tri Age Groups | Olympic with splits | Sprint with splits | sprint Age Groups ]

Olympic Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   2:10:05.9   469  Bradley Kuper-Smith                  Coral Gables, FL                                                 



Overall Female Winners

 1   2:27:57.7   426  Julie Cameron                        Liberty Twp, OH                                                  




Master Male Winners

 1   2:11:49.6   509  Darrell Stott                        Clermont, FL                                                     



Master Female Winners

 1   2:31:17.0   516  Karen Torres                         Orlando, FL                                                      

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
 
                    Age Group 70-74
 1   2:53:54.1   436  Tom Daly                             Vero Beach, FL                                                   

 2   3:17:52.9   497  Joe Richards                         Lakeland, FL                                                     

                    Age Group 65-69
 1   2:58:16.0   472  Jeffrey Lipscomb                     New Smyrna Beach, FL                                             

 2   3:10:24.2   471  Paul Lacroix                         Fernandina Beach, FL                                             

 3   3:32:26.9   505  Joe Sova                             Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 60-64
 1   2:48:51.0   446  William Floyd                        Tampa, FL                                                        

 2   2:59:05.8   459  Ralph Johnson                        Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 55-59
 1   2:35:18.8   512  Glen Switzer                         Ocala, FL                                                        

 2   3:01:43.6   529  Julian Whitekus                      Longwood, FL                                                     

 3   3:19:26.5   419  Martin Blanchard                     North Charleston, SC                                             

 4    DQ  DQ  DQ 444  F. Mitchell Dutton                   Palm Beach Gardens, FL                       DQ Swim             

                    Age Group 50-54
 1   2:44:21.0   478  Douglas Malie                        Atlantic Beach, FL                                               

 2   2:52:25.3   492  Jay Peacock                          Gainesville, FL                                                  

 3   3:01:43.7   484  Gary Michalek                        Glenview, IL                                                     

 4   3:13:43.8   520  James Twigg                          Melbourne, FL                                                    

 5   3:30:42.6   494  Anthony Poole                        Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 45-49
 1   2:14:32.2   534  David Howard                         Savannah, GA                                                     

 2   2:18:38.6   522  Justin Vessy                         Tarpon Springs, FL                                               

 3   2:20:47.7   421  Jeffrey Brady                        Winter Park, FL                                                  

 4   2:28:53.9   414  Steven Barr                          St Simons Island, GA                                             

 5   2:29:22.4   537  Joseph Chaput                        Jacksonville, FL                                                 

 6   2:39:02.5   532  Jeff Goldman                         Ormond Beach, FL                                                 

 7   2:44:34.2   435  Mike Cudd                            St. Simons Island, GA                                            

 8   2:51:13.2   517  Roger Torres                         Orlando, FL                                                      

 9   2:53:09.0   508  Chris Stewart                        Lake Mary, FL                                                    

10   3:10:01.8   452  Brett Hatton                         Austin, TX                                                       

11   3:11:56.6   427  Timothy Cannon                       Gainesville, FL                                                  

12   3:19:57.8   411  James Barbe                          Saint Marys, GA                                                  

                    Age Group 40-44
 1   2:14:06.3   438  Tenadore Dean                        Ormond Beach, FL                                                 

 2   2:18:17.6   533  Rick Taylor                          Ormond Beach, FL                                                 

 3   2:27:55.0   493  Keith Perkey                         Sandy Springs, GA                                                

 4   2:28:18.4   465  Stephen Kinsey                       Weldon Spring, MO                                                

 5   2:32:26.6   440  Tom Deison                           Tallahassee, FL                                                  

 6   2:34:12.0   449  Rob Gass                             Orlando, FL                                                      

 7   2:35:27.8   504  Mark Sommers                         TALLAHASSEE, FL                                                  

 8   2:41:14.9   488  Nick Napoleon                        Jacksonville, FL                                                 

 9   2:50:56.5   434  Charles Croom                        Vero Beach, FL                                                   

10   3:00:04.5   450  Chris Gregorios                      Newberry, FL                                                     

11   3:01:14.6   515  Keith Tingle                         Neptune Beach, FL                                                

12   3:05:48.7   487  Mike Nadeau                          Savannah, GA                                                     

                    Age Group 35-39
 1   2:23:02.8   458  Ben Hutz                             Melbourne, FL                                                    

 2   2:25:08.8   500  Alex Rivkin                          Orlando, FL                                                      

 3   2:27:54.0   441  Daniel Dinsmore                      Jacksonville, FL                                                 

 4   2:30:09.9   417  Andrew Birchall                      St. Augustine, FL                                                

 5   2:33:17.8   412  Joseph Barnas                        Gainesville, FL                                                  

 6   2:36:29.6   486  Curtis Mueller                       Atlanta, GA                                                      

 7   2:37:55.4   474  Bevan Londergan                      Jacksonville Beach, FL                                           

 8   2:54:35.4   502  Mark Sawyer                          Richmond Hill, GA                                                

 9   2:56:02.7   425  Brett Butz                           ATLANTA, GA                                                      

10   2:57:35.5   410  Ronde Baquie                         Ocala, FL                                                        

                    Age Group 30-34
 1   2:12:40.6   490  Eugene Odonnell                      Atlanta, GA                                                      

 2   2:32:39.4   420  Nick Bowman                          Jacksonville, FL                                                 

 3   2:36:47.0   531  Finlay Wood                          Richmond Hill, GA                                                

 4   2:39:32.7   467  Andrew Kittsley                      Winter Park, FL                                                  

 5   2:40:27.1   480  Kenneth Markwich                     Ocala, FL                                                        

 6   2:41:40.9   423  Michael Browning                     Pooler, GA                                                       

 7   2:42:05.2   530  Wallace Whiting                      Orlando, FL                                                      

 8   2:51:21.2   481  Chad McDonald                        Waycross, GA                                                     

                    Age Group 25-29
 1   2:57:55.8   424  John Bullard                         LAKE CITY, FL                                                    

                    Age Group 20-24
 1   2:37:10.8   482  Michael McWilliams                   Gainesville, FL                                                  

 2   3:00:04.5   491  Jonathan Pampalon                    Jacksonville, FL                                                 

 3   3:10:23.2   407  Hakeem Atwater                       Atlanta, GA                                                      

                    Age Group 15-19
 1   2:32:54.1   454  Will Hefner                          Charleston, SC                                                   

 2   3:42:47.1   479  Patrick Manders                      West Hartford, CT                                                

                    Age Group  1-14
 1   2:32:37.9   496  Ryan Rabalais                        Ponte Vedra, FL                                                  

 2   2:46:17.2   477  Zachary Macdonald                    Richmond Hill, GA                                                

Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#

                    Age Group 65-69
 1   3:34:45.3   448  Mary Ann Gallion                     Canton, OH                                                       

                    Age Group 60-64
None

                    Age Group 55-59
 1   3:18:02.5   524  Patricia Whitne Waters               Alpharetta, GA                                                   

 2   3:18:19.3   442  Patricia Draper                      Vero Beach, FL                                                   

 3   3:34:05.0   456  Kimberly Hoop                        Fernandina Beach, FL                                             

                    Age Group 50-54
 1   2:54:29.7   433  Julie Criss                          St. Simons Island, GA                                            

 2   2:59:32.2   451  Kim Hanson                           Brunswick, GA                                                    

 3   3:02:55.6   485  Jill Mignogna                        Melbourne, FL                                                    

 4   3:09:56.7   535  Tonya Uherka                         Atlanta, GA                                                      

 5   3:10:40.5   498  Linda Richards                       Lakeland, FL                                                     

 6   3:23:40.1   437  Anita Daniels                        Jupiter, FL                                                      

                    Age Group 45-49
 1   2:35:58.5   536  Joan Wheeler                         Atlanta, GA                                                      

 2   2:37:05.8   408  Karyn Austin                         Gainesville, FL                                                  

 3   2:38:17.0   447  Sandra Foskey                        Jacksonville, FL                                                 

 4   3:00:55.1   409  Melanie Baden                        Stuttgart, AR                                                    

 5   3:08:15.0   445  Renee Edwards                        Tallahassee, FL                                                  

 6   3:09:23.0   519  Kathy Turner                         Savannah, GA                                                     

 7   3:12:25.7   418  Melanie Blair                        Jacksonville, FL                                                 

 8   3:22:51.1   483  Kim Merry                            Richmond Hill, GA                                                

 9   3:26:34.4   461  Cathy Jones                          Tallahassee, FL                                                  

10    DQ  DQ  DQ 506  Ronda Stella                         Boynton Beach, FL                            DQ Bike Time        

                    Age Group 40-44
 1   2:42:25.0   439  Allison Deison                       Tallahassee, FL                                                  

 2   3:02:00.5   523  Heather Voet                         Newberry, FL                                                     

 3   3:12:51.7   466  Tami Kipple                          Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 35-39
 1   2:46:53.8   476  Melinda Macdonald                    Richmond Hill, GA                                                

                    Age Group 30-34
 1   2:56:33.2   470  Charlotte Kyle                       Savannah, GA                                                     

 2   3:11:35.5   463  Ashley Keetle                        Atlanta, GA                                                      

 3   3:15:11.0   413  Michelle Barnas                      Gainesville, FL                                                  

 4   3:15:12.8   525  Brooke Watson                        Pooler, GA                                                       

 5   3:41:02.1   513  Kcj Szwedzinski                      Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 25-29
 1   3:14:42.7   507  Kathryn Steuck                       Orlando, FL                                                      

 2   3:23:11.2   473  Alana Logan                          Austin, TX                                                       

                    Age Group 20-24
 1   2:31:22.4   495  Lia Poynor                           Charleston, SC                                                   

 2   3:06:58.1   464  Tamara Khanjahanbakhsh               Orlando, FL                                                      

                    Age Group 15-19
 1   2:43:42.9   499  Cassidy Rindge                       Charleston, SC                                                   

 2   3:07:59.8   489  Micah Norton                         Charleston, SC                                                   

 3   3:27:38.5   416  Jessica Baynes                       Johns Island, SC                                                 

 4   3:32:05.9   429  Colleen Christensen                  Mount Pleasant, SC                                               

Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   3:00:17.7   428  Laura Cauley                         Atlantic Beach, FL                                               

 2   3:58:50.0   432  Krista Cornehl                       Charleston, SC                                                   

                    Group Clyde 
 1   2:30:01.7   475  Jim Lucas                            Orlando, FL                                                      

 2   2:43:33.4   568  Brian Conway                         St Johns, FL                                                     

 3   2:44:48.6   422  Chad Brock                           Savannah, GA                                                     

 4   3:15:08.3   430  Jeffrey Clark                        Mount Pleasant, SC                                               

 5   3:43:03.6   538  Chris Brower                         Palm Coast, FL                                                   

   
                    Group FTire 
 1   3:16:09.2   567  Joshua Leinbach                      Jacksonville, FL                                                 

                    Group PC    
 1   3:14:16.4   539  Ashley Cooper-Heath                  Kingsland, GA                                                    

                    Group PC Rel
 1   2:46:46.0   402  Team DRC/RWB                         Kingsland, GA                                                    

                    Group Relay 
 1   2:41:16.4   401  Team Bam! Boom! Pow!                 Jacksonville, FL                                                 

 2   2:59:45.6   405  Team Shazam                          San Francisco, CA                                                

 3   3:15:52.0   403  Team Surely You Can'T Be Serious!    Gainesville, FL                                                  

 4   3:45:51.4   404  Team Daytner                         Mount Airy, MD                                                   

                    Group M/P/L 
 1   2:55:57.3   455  Elisabeth Hesse                      Savannah, GA                                                     

                    Group M/P/L 
 1   2:23:08.4   514  Craig Thedwall                       Santa Rita, CA                                                   

 2   2:37:40.0   503  Leroy Shoesmith                      Fleming Island, FL                                               

 3   2:53:05.7   518  Tristen Trivett                      Fernandina Beach, FL                                             





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News