Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Go for the Glow Run

Lakeland, FL, October 11, 2013

[Overall | Overall Male | Overall Female ]

Age Group

Go for the Glow Go for the Glow Run

Go for the Glow

Go for the Glow Run

Age Group Results

October 11, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susie Green                       Lakleland  FL          47   53       10        21:42.5      7:00/M
       2    Suzy Sandstrom                    Longwood  FL          119   52       16        24:23.1      7:52/M
       3    Holly Borchers                    Lakeland  FL           17   38       18        24:47.5      8:00/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Perkins                    Lakeland  FL          208   22        1        16:55.6      5:27/M
       2    Ed Bickley                        Calgary  CANADA       205   55        2        18:56.6      6:06/M
       3    Mike Basile                                             196   23        3        19:29.5      6:17/M
Top

Female 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allanna Albritton                 Lakeland  FL            5    9      121        43:27.0     14:01/M
       2    Sophia Klapprott                  Lakeland  FL           70    9      139        47:07.4     15:12/M
Top

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Brice                         Lakeland  FL          180    9       68        34:08.8     11:01/M
       2    Jackson Herman                    Lakeland  FL           53    8       75        35:13.6     11:22/M
       3    Max Herman                        Lakeland  FL           52    5      117        42:18.5     13:39/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annie Speed                       Mulberry  FL          191   13       96        39:08.1     12:37/M
       2    Taylor O'Byrne                    Mulberry  FL          193   13       97        39:08.4     12:37/M
       3    Sierra Kutschinski                                      188   11      107        40:40.7     13:07/M
       4    Anna Johnson                                            184   10      130        45:21.0     14:38/M
       5    Mia Brice                         Lakeland  FL          179   12      134        45:41.5     14:44/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Kelton                      Winter Haven  FL      265   12       14        22:52.8      7:23/M
       2    Jacob Spong                       Lakeland  FL          130   10       19        25:32.9      8:14/M
       3    Parker Lopez                      Lakeland  FL           78   10       21        26:00.1      8:23/M
       4    Kevin Lopez                       Lakeland  FL           79   10       22        26:08.8      8:26/M
       5    Riley Kelton                      Winter Haven  FL      266   10       34        29:02.0      9:22/M
       6    Cason Speed                       Mulberry  FL          192   10       51        31:57.7     10:18/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Miranda Mooney                                          185   15       99        39:32.6     12:45/M
       2    Cheyenne Nicholson                Brandon  FL           104   17      137        46:10.6     14:54/M
       3    Cassandra Miller                  Sebring  FL            94   16      153        51:42.5     16:41/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lawrence Widener                  Kissimmee  FL         203   17        4        19:34.1      6:19/M
       2    Hunter Cannoy                     Lakeland  FL          262   17        8        21:20.2      6:53/M
       3    Hunter Hickman                    Lakeland  FL           58   16       17        24:39.1      7:57/M
       4    Logan Sirfke                                            187   15       93        38:44.2     12:30/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blair Logan                       Lakeland  FL           77   23       42        30:11.2      9:44/M
       2    Katharine Goldschmidt             Lakeland  FL           45   22       66        34:06.9     11:00/M
       3    Maranda Bell                      Tampa  FL              13   22       80        35:35.7     11:29/M
       4    Liz Kuebler                       Tampa  FL              72   24       84        36:24.6     11:45/M
       5    Kayla Holladay                    Lakeland  FL          162   24       85        36:34.5     11:48/M
       6    Kristina Wolfe                    Lakeland  FL          156   23      110        40:50.2     13:10/M
       7    Noamy Camilo                      Lakeland  FL            7   23      111        41:02.4     13:14/M
       8    Krista Tomaro                     Haines City  FL       137   24      112        41:04.4     13:15/M
       9    Kayla Gabel                       Lakeland  FL           42   23      114        41:31.4     13:24/M
      10    Meagen Miller                     Sebring  FL            95   20      154        51:51.8     16:44/M
      11    Kathryn Bevilacqua                Lakeland  FL           14   24      155        52:20.3     16:53/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Wilkey                      Lakeland  FL          170   24      152        51:21.0     16:34/M
       2    Josh Ely                          Lakeland  FL          169   24      156        52:21.3     16:53/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Jones                      Lakeland  FL           65   29       28        27:09.1      8:45/M
       2    Rhonda Case                       Lakeland  FL          160   27       30        28:05.0      9:04/M
       3    Michelle Pittas                   Lakeland  FL          111   26       39        29:27.6      9:30/M
       4    Jodie Smith                       Lakeland  FL          125   26       57        33:07.5     10:41/M
       5    Lara Fowler                       Tampa  FL              39   27       65        34:05.3     11:00/M
       6    Shelly Sosa                       Lakeland  FL          126   28       82        36:19.2     11:43/M
       7    Elizabeth Knott                   Brandon  FL            71   26      106        40:39.9     13:07/M
       8    Marja Stanislaus                  Lakeland  FL          177   28      116        42:14.8     13:37/M
       9    Kimberly Snider                   Auburndale  FL        267   26      129        45:15.6     14:36/M
      10    Lauren Meade                      Seffner  FL            91   26      145        49:06.5     15:50/M
      11    Danila Workman                    Lakeland  FL          157   28      147        49:16.8     15:54/M
      12    Ashley Miller                     Sebring  FL            93   27      151        51:18.9     16:33/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Ittleman                  Davenport  FL          63   27       20        25:54.3      8:21/M
       2    Sunny Arroyo                      Lakeland  FL           10   28       33        28:54.8      9:19/M
       3    Matt Hickman                      Tampa  FL              59   28       37        29:13.2      9:25/M
       4    Josh Mitchell                     Lakeland  FL          175   27       46        30:54.8      9:58/M
       5    Steve Marvel                      Lakeland  FL           86   27       47        30:55.5      9:58/M
       6    Nolen Bailey                      Lakeland  FL           11   29       49        31:27.4     10:09/M
       7    David Zahner                      Lakeland  FL          182   27       62        33:56.3     10:57/M
       8    Paul Albano                       Tampa  FL               2   28       63        33:58.4     10:57/M
       9    Michael Block                     Lakeland  FL           15   29       90        37:53.3     12:13/M
      10    Ken Gabel                         Lakeland  FL          166   25      113        41:06.1     13:15/M
      11    Timothy O'Connor                  Lake Wales  FL        105   25      149        51:00.3     16:27/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Montsdeoca                    Bowling Green  FL      98   34       83        36:20.4     11:43/M
       2    Kira Lake                         Altamonte Springs      75   31       89        37:28.9     12:05/M
       3    Regina Smith                      Davenport  FL         123   31       91        37:53.5     12:13/M
       4    Amber Carr                        Lakeland  FL          270   32      138        46:37.3     15:02/M
       5    Melissa Whisenant                 Polk City  FL         149   32      144        48:55.3     15:47/M
       6    Summer Soukup                     Deltona  FL           128   33      148        50:08.0     16:10/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Everett Jones                     Lakeland  FL           66   32       13        22:52.1      7:23/M
       2    Brandon Roggow                    Auburndale  FL        117   30       25        26:41.8      8:36/M
       3    Derek Oxford                      Lakeland  FL          108   31       26        27:02.0      8:43/M
       4    Micah Byers                       Auburndale  FL        269   30       55        32:23.4     10:27/M
       5    Chris Case                        Lakeland  FL          159   30      104        40:19.4     13:00/M
       6    Bryan Risley                      Lakeland  FL          116   31      127        44:35.6     14:23/M
       7    Brian Fisher                      Winter Haven  FL       37   33      150        51:00.7     16:27/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Breezi Stanislaus                 Winter Haven  FL      133   36       54        32:21.0     10:26/M
       2    Amanda Brice                      Lakeland  FL          181   36       67        34:08.7     11:01/M
       3    Stephanie Colon                   Lakeland  FL           27   36       71        34:43.3     11:12/M
       4    Jill Boulanger                    Davenport  FL         167   37       72        35:02.1     11:18/M
       5    Jeanette Dugas                    Winter Haven  FL       33   35       76        35:19.0     11:24/M
       6    Kelly Speed                       Mulberry  FL          190   36       87        36:52.1     11:54/M
       7    Catherine Williams                Auburndale  FL        151   35       92        37:56.3     12:14/M
       8    Artie Pobjecky                    Winter Haven  FL      112   39       95        39:02.9     12:35/M
       9    Jennifer Brooks                   Lakeland  FL           20   36      128        44:35.7     14:23/M
      10    Ginger McCabe                     Auburndale  FL         87   37      136        46:03.9     14:51/M
      11    Danielle Marcano                  Auburndale  FL         84   38      142        47:51.5     15:26/M
      12    Wendy Gorum                       Lakeland  FL          174   39      143        48:13.8     15:33/M
      13    Michele Hart                      Lake Wales  FL         51   37      146        49:06.8     15:50/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Walker                     Lakeland  FL          144   36        5        20:13.0      6:31/M
       2    Scott Paul                        Lakeland  FL          110   39        6        20:39.0      6:40/M
       3    Kevin Simmons                     Winter Haven  FL      209   35       23        26:09.9      8:26/M
       4    Chris Smith                       Lakeland  FL          124   37       64        34:02.1     10:59/M
       5    Jevon Herman                      Lakeland  FL           54   38      118        42:18.9     13:39/M
       6    Alde Nartatez                     Gotha  FL             102   35      133        45:40.9     14:44/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Agosti                      Winter Haven  FL        1   44       27        27:09.0      8:45/M
       2    Jennie Walker                     Bartow  FL            143   41       43        30:35.6      9:52/M
       3    Melinda Shouppe                   Winter Haven  FL      121   41       44        30:44.2      9:55/M
       4    Alison Kennedy                    Lakeland  FL           67   41       52        32:12.8     10:23/M
       5    Mindy Herman                      Lakeland  FL           55   43       74        35:13.6     11:22/M
       6    Karina Klapprott                  Lakeland  FL           69   43       86        36:47.2     11:52/M
       7    Sonia Browning                    Lakeland  FL           21   43      109        40:44.7     13:08/M
       8    Dawn Nicholson                    Brandon  FL           103   41      126        44:26.9     14:20/M
       9    Julie Boyington                   Bartow  FL             19   42      132        45:30.9     14:41/M
      10    Christine Arnet                   Auburndale  FL          9   43      141        47:51.1     15:26/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Spong                       Lakeland  FL          131   42       11        21:50.9      7:03/M
       2    Dean Borchers                     Lakeland  FL           16   40       50        31:56.0     10:18/M
       3    Irving Sosa                       Lakeland  FL          127   42       81        36:19.0     11:43/M
       4    Micheal Stransky                  N/a  FL               165   41      101        39:45.5     12:49/M
       5    Dirk Klapprott                    Lakeland  FL           68   43      140        47:09.7     15:13/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacy McCoy                       Auburndale  FL        207   48       32        28:39.2      9:15/M
       2    Stephanie Labutis                 Land O Lakes  FL       74   45       53        32:12.8     10:23/M
       3    Mariah Martinez                   Lakeland  FL          183   45       56        32:24.3     10:27/M
       4    Michelle McMurtry                 Stuart  FL             90   49       58        33:09.4     10:42/M
       5    Helen Leavens                     Winter Haven  FL      164   46       60        33:28.9     10:48/M
       6    Greg Moormann                     Brandon  FL           101   49       73        35:11.3     11:21/M
       7    Devon Moormann                    Winter Haven  FL      100   45       78        35:21.5     11:24/M
       8    Allison Elliott                   Lakeland  FL           35   49       94        38:58.2     12:34/M
       9    Julie St. Clair                   Port St. Lucie  FL    132   47       98        39:17.4     12:40/M
      10    Kimberly McCarty                  Winter Haven  FL       88   47      100        39:44.3     12:49/M
      11    Falene Ellis                      Lakeland  FL           36   48      102        39:46.9     12:50/M
      12    Emma Curran                       Winter Haven  FL       30   47      103        40:08.3     12:57/M
      13    Janice Albritton                  Lakeland  FL            3   48      125        43:32.5     14:03/M
      14    Kristy Gabel                      Lakeland  FL           43   45      131        45:26.4     14:39/M
      15    Missy Prevatt                     Lake Alfred  FL       114   46      157        53:43.1     17:20/M
      16    Annette Gossman                   Lakeland  FL           46   48      163      1:00:42.7     19:35/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Hulbert                      Lakeland  FL           62   47        7        20:39.9      6:40/M
       2    John MacLeod                      Lakeland  FL           82   45       31        28:14.9      9:06/M
       3    Michael Turner                    Lakeland  FL          140   49       36        29:11.8      9:25/M
       4    Randy Stinson                     Lakeland  FL          135   49       41        30:01.5      9:41/M
       5    Jeff Bates                        Winter Haven  FL       12   47       48        31:03.9     10:01/M
       6    Randy Speed                       Mulberry  FL          189   45       88        36:52.5     11:54/M
       7    Alvo Albritton                    Lakeland  FL            4   49      124        43:32.3     14:03/M
       8    Gregory Tharp                     Winter Haven  FL      136   48      158        56:01.5     18:04/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Lysinger                    Largo  FL              81   53       38        29:22.7      9:28/M
       2    Sabrina McClellion                Bartow  FL             89   54       40        29:43.1      9:35/M
       3    Mary Culbertson                   Mulberry  FL           28   54       69        34:21.6     11:05/M
       4    Novella Parris                    Lakeland  FL          109   51      105        40:39.7     13:07/M
       5    Laurie Goldschmidt                Lakeland  FL           44   54      120        43:23.1     14:00/M
       6    Elizabeth Hernandez               Lakeland  FL          178   50      123        43:31.3     14:02/M
       7    Rose Mary Marabuto                Lakeland  FL           83   50      135        45:47.3     14:46/M
       8    Lisa Smith                        Lakeland  FL          122   52      159        56:23.6     18:11/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Walter Lysinger                   Largo  FL              80   54        9        21:23.2      6:54/M
       2    Mark Codd                         Lakeland  FL          261   53       15        23:54.9      7:43/M
       3    Neil Curran                       Winter Haven  FL       29   50       35        29:08.1      9:24/M
       4    Dave Kutschinski                  Lakeland  FL           73   53      108        40:40.9     13:07/M
       5    Wade Hughes                       Homosassa  FL          61   50      115        41:58.6     13:32/M
       6    Leb Stepherson                    West Palm Beach  FL   134   54      161        58:56.9     19:01/M
       7    Jc Martin                         Winter Haven  FL       85   51      162        59:28.5     19:11/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Fraser                       Mulberry  FL           41   58       45        30:51.6      9:57/M
       2    Sharon Hickman                    Lakeland  FL           57   56       70        34:26.5     11:06/M
       3    Kathleen Wright                   Lakeland  FL          158   57       79        35:27.5     11:26/M
       4    Rosie Oxford                      Lakeland  FL          107   56      164      1:10:50.0     22:51/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lewis Irwin                       Lakeland  FL          263   55       12        22:21.7      7:13/M
       2    Steve Mal                         Lakeland  FL          204   58       29        27:43.5      8:56/M
       3    Mark Carpanini                    Lakeland  FL          206   59       61        33:48.2     10:54/M
       4    Clive Harding                     Winter Haven  FL       50   56      122        43:29.2     14:02/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebie Allen                       Lakeland  FL            6   64      160        56:23.7     18:11/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Dittman                      Winter Haven  FL       32   60       59        33:28.2     10:48/M
       2    Rodney Tambling                   Winter Haven  FL      202   61      119        43:10.7     13:55/M
Top

Male 65 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Santos                        Port Saint Lucie  F   120   69       24        26:13.7      8:27/M
       2    Patrick Dugas                     Winter Haven  FL       34   67       77        35:19.2     11:24/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News