Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Purple Stride Tampa Bay 5K 2013

St. Petersburg, FL, November 2, 2013

[Overall | Female - Overall | Male - Overall ]

Age Groups

Purple Stride Tampa Bay 2013 5K 5K

Purple Stride Tampa Bay 2013 5K

5K

Age Group Results

November 02, 2013




Men: Top Finishers 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 99-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 99-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christa Stephens                  St. Petersburg  FL    269   29        3          17:54      5:46/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Stephens                      St. Petersburg  FL    268   33        1          15:43      5:04/M
Top

Female 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sydney Smoot                      Brooksville  FL       213    8      118          31:07     10:02/M
       2    Jayna Romera                      Land O Lakes  FL      299    9      154          35:11     11:14/M
Top

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dylan Bunker                      Valrico  FL            27    5      166          37:35     12:04/M
Top

Female 10 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zoe Pointer                       Land O Lakes  FL      169   15       49          25:09      8:07/M
       2    Rachel Harvard                    St. Petersburg  FL     77   14       70          26:56      8:41/M
       3    Kyra Blackwell                    St. Petersburg  FL     22   13       71          26:57      8:42/M
       4    Adrianna Rozycki                  St Petersburg  FL     294   15       79          27:41      8:55/M
       5    Caralyn Fote                      St. Petersburg  FL     53   16       98          29:32      9:32/M
       6    Audrey Igou                       Seminole  FL           90   17       99          29:33      9:32/M
       7    Stephanie Petersn                 Sarasota  FL          161   16      158          36:45     11:51/M
       8    Alyssa Anderson                   Ocala  FL             853   10      171          38:49     12:31/M
       9    Eve Sanders                       Tampa  FL             197   15      172          38:50     12:32/M
      10    Jessica Peoples                   Lakeland  FL          160   13      175          39:01     12:35/M
      11    Avery Alderman                    Plant City  FL        281   13      178          39:27     12:44/M
      12    Elizabeth Tidey                   Plant City  FL        278   13      185          42:14     13:37/M
      13    Aubri Alderman                    Plant City  FL        282   13      187          42:21     13:36/M
      14    Emily Tidey                       Plant City  FL        280   12      188          42:49     13:49/M
Top

Male 10 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Cooke                      St. Petersburg  FL     35   15       10          20:28      6:36/M
       2    Enrique Escartin                  Tampa  FL              49   18       26          23:33      7:36/M
       3    Ian Pointer                       Land O Lakes  FL      171   12       75          27:05      8:44/M
       4    Logan Rossi                       Bradenton  FL         186   18       81          27:44      8:57/M
       5    Christopher Petersn               Sarasota  FL          162   17       86          28:28      9:11/M
       6    Reid Mazzuco                      Weeki Wachee  FL      126   10      114          30:49      9:56/M
       7    Noah Sanders                      Tampa  FL             196   17      169          37:54     12:14/M
       8    Haden Mazzuco                     Weeki Wachee  FL      127   13      189          42:58     13:52/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Becky Howarth                     Tampa  FL              85   24        5          18:18      5:54/M
       2    Sarah Maieritsch                  St. Petersburg  FL    122   21       31          23:48      7:41/M
       3    Sarah Simone                      Tampa  FL             210   20       62          26:20      8:30/M
       4    Amanda Bell                       St. Petersburg  FL     18   21       72          26:58      8:42/M
       5    Briana O'Brien                    St. Petersburg  FL    151   23       82          27:47      8:58/M
       6    Mary Guadagnoli                   St. Petersburg  FL     73   25       95          29:23      9:29/M
       7    Melissa Popp                      Tampa  FL             172   22      101          29:45      9:36/M
       8    Imose Omoigui                     St. Petersburg  FL    153   29      102          30:00      9:40/M
       9    Charity Baker                     Brandon  FL            10   29      109          30:29      9:48/M
      10    Ashley Hosley                     Tampa  FL              84   23      116          30:52      9:57/M
      11    Amanda Rust                       Land O' Lakes  FL     188   24      119          31:10     10:03/M
      12    Carrie Ryan                       Tampa  FL             189   26      128          32:04     10:21/M
      13    Jena Cabrera                      Tampa  FL              28   22      129          32:19     10:25/M
      14    Megan Stewart                     Tampa  FL             218   27      131          32:27     10:28/M
      15    Elizabeth Pinkason                Tampa  FL             167   22      136          32:47     10:35/M
      16    Krista Riggio                     Tampa  FL             180   26      176          39:13     12:39/M
      17    Velena Prieto                     Plant City  FL        174   29      183          40:42     13:08/M
      18    Lisa Noury                        Tampa  FL             149   24      193          43:53     14:09/M
      19    Erin Langston                     Odessa  FL            109   21      196          47:22     15:17/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyler Long                        Tampa  FL             118   21        2          15:52      5:07/M
       2    Tristan W                         St. Petersburg  FL    241   25        8          19:16      6:13/M
       3    Mike Morello                      Temple Terrace  FL    265   23       14          21:28      6:55/M
       4    Adam Langston                     Gulfport  FL          110   25       21          22:27      7:15/M
       5    Sean Gilbert                      Norfolk  VA            68   25       33          24:01      7:45/M
       6    Daniel Izquierdo                  Tampa  FL             264   26       37          24:22      7:52/M
       7    Bryce McVay                       Tampa  FL             131   26       51          25:21      8:11/M
       8    Joseph Santagata                  East Northport  NY    201   20       61          26:20      8:30/M
       9    Jaime Tonge                       Land O' Lakes  FL     227   21       93          29:22      9:28/M
      10    Ty Bowman                         Tampa  FL              24   27      100          29:45      9:36/M
      11    Mirko Richter                     Lithia  FL            178   29      140          33:31     10:48/M
      12    James Champa                      Fort Myers  FL        291   28      194          46:32     15:01/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jen Andreani                      Oldsmar  FL             5   35       38          24:33      7:55/M
       2    Joe Logan                         Brandon  FL           972   32       42          24:41      7:58/M
       3    Abbey Van Erem                    St. Petersburg  FL    237   33       55          25:56      8:22/M
       4    Amy Black                         Seminole  FL           21   32       59          26:12      8:27/M
       5    Lisa Fairchild                    Tampa  FL              51   31       69          26:52      8:40/M
       6    Stephanie Pelletier               Tampa  FL             158   32       73          27:00      8:43/M
       7    Jennifer Bunker                   Valrico  FL           285   30       84          28:26      9:07/M
       8    Erin Jackson                      Tampa  FL              93   38       94          29:22      9:28/M
       9    Rachel Mazzuco                    Weeki Wachee  FL      125   38      117          30:57      9:59/M
      10    Jennifer Wey                      Tampa  FL             249   36      122          31:32     10:07/M
      11    Liza Gallagher                    Tampa  FL              59   30      137          32:49     10:35/M
      12    Pam Evans                         St. Petersburg  FL     50   33      141          33:43     10:53/M
      13    Erin Mulligan                     Tampa  FL             142   30      143          34:10     11:01/M
      14    Cheryl Nichols                    Tampa  FL             148   33      148          34:52     11:15/M
      15    Tuyen Nguyen                      Land O Lakes  FL      147   35      156          35:59     11:34/M
      16    Amy Purnell                       Spring Hill  FL       266   32      161          37:11     12:00/M
      17    Samantha Novick                   Springhill  FL        150   32      162          37:12     12:00/M
      18    Katie Likens                      Spring Hill  FL       114   35      163          37:12     12:00/M
      19    Bernadette Aponte                 Spring Hill  FL         8   36      164          37:15     12:01/M
      20    Stacey Sullivan                   Staunton  VA          222   35      168          37:43     12:10/M
      21    Angela Ungaro                     Brooklyn  NY          233   33      170          38:01     12:16/M
      22    Ayana Gibson                      Tampa  FL              67   31      177          39:13     12:39/M
      23    Melanie Labon                     Orlando  FL           106   39      190          42:58     13:52/M
      24    Brandy Alderman                   Plant City  FL        279   38      191          43:17     13:58/M
      25    Amy Beck                          Tarpon Springs  FL     17   36      205          58:51     18:59/M
      26    Sara Langi                        New Port Richey  FL   888   35      206          58:52     18:59/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charles Schauer                   Treasure Island  FL   202   38        6          18:35      5:59/M
       2    Gary Marsh                        Clearwater Beach  F   123   35        9          20:18      6:33/M
       3    Ryan Bunker                       Valrico  FL            26   32       17          22:01      7:06/M
       4    Byron Whitman                     Land O Lakes  FL      250   32       18          22:02      7:06/M
       5    Joel Baker                        Brandon  FL            11   31       20          22:23      7:11/M
       6    David Merruck                     St Petersburg  FL     295   37       23          22:56      7:24/M
       7    Edward Doyle                      Orlando  FL            41   36       28          23:38      7:37/M
       8    Brad Jackson                      Tampa  FL              92   38       29          23:41      7:37/M
       9    Michael Menszycki                 St. Petersburg  FL    133   36       34          24:17      7:50/M
      10    David Peoples                     Lakeland  FL          159   39       40          24:38      7:55/M
      11    Michael Price                     Jacksonville Beach    898   31       41          24:39      7:57/M
      12    Jameson Newton                    Largo  FL             146   31       43          24:44      7:59/M
      13    Travis Wobbekind                  Tampa  FL             255   30       50          25:20      8:10/M
      14    Jose Garcia                       Okeechobee  FL         61   38       58          26:06      8:25/M
      15    Brian Rosello                     Tampa  FL             185   36       85          28:26      9:10/M
      16    Bjorn Langenstrour                St. Petersburg  FL    108   30      104          30:13      9:43/M
      17    Jason Sullivan                    Staunton  VA          223   36      120          31:14     10:05/M
      18    Stephen Labadie                   Tampa  FL             105   31      130          32:26     10:28/M
      19    David Lineberry                   Brandon  FL           115   39      145          34:28     11:04/M
      20    Chan Pham                         Land O Lakes  FL      163   38      155          35:59     11:34/M
      21    Duane Moss                        Brandon  FL           141   32      159          37:08     11:59/M
      22    Ricky Ungaro                      Gainesville  FL       235   36      202          51:23     16:35/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Winter                     St. Pete Beach  FL    254   41       19          22:16      7:11/M
       2    Christine Moorby                  South Pasadena  FL    138   43       24          22:59      7:25/M
       3    Alison Dunn                       Uk                     47   47       39          24:37      7:56/M
       4    Jennifer Volpe                    Madeira Beach  FL     240   42       63          26:22      8:30/M
       5    Rie Pointer                       Land O Lakes  FL      168   40       68          26:49      8:39/M
       6    Alcira Mercado                    Brooksville  FL       134   44       83          27:57      9:01/M
       7    Charlotte Hernandez               St. Petersburg  FL    263   44       87          28:49      9:18/M
       8    Christina Meilert                 Largo  FL             887   47       89          29:03      9:22/M
       9    Taree Hodge                       Lakeland  FL           83   49       97          29:28      9:30/M
      10    Susan Murphy                      Clearwater  FL        144   47      105          30:18      9:46/M
      11    Jennifer Luciano                  Seminole  FL          120   42      108          30:28      9:48/M
      12    Michelle Werden                   St. Petersburg  FL    272   40      111          30:44      9:51/M
      13    Susan Geronimo                    Tampa  FL              66   43      112          30:45      9:55/M
      14    Lori Mills                        St. Petersburg  FL    136   48      113          30:47      9:56/M
      15    Lara Jackson                      Tampa  FL              94   40      121          31:32     10:10/M
      16    Kristen Watts                     St. Petersburg  FL    246   43      126          32:01     10:20/M
      17    Becky Bailey                      St. Petersburg  FL      9   44      127          32:01     10:20/M
      18    Michele Egg                       Tarpon Springs  FL     48   45      133          32:32     10:30/M
      19    Tracy Cook                        St. Petersburg  FL     34   48      138          33:12     10:43/M
      20    Sari Solondz                      Palm Harbor  FL       214   40      142          33:50     10:55/M
      21    Shannon Romera                    Lutz  FL              184   41      149          35:05     11:19/M
      22    Michelle Clark                    Pinnellas Park  FL    289   44      152          35:09     11:20/M
      23    Kristy Tidey                      Plant City  FL        226   40      173          38:51     12:32/M
      24    Jenny Barnes                      Plant City  FL         13   41      174          38:51     12:32/M
      25    Debra Morin-Ouellette             Poland                140   44      181          40:19     13:00/M
      26    Lori Donahue                      Venice  FL             40   40      184          41:14     13:18/M
      27    Terri Hubbard                     Lakeland  FL           87   41      186          42:21     13:40/M
      28    Sandra Laplanche                  St. Petersburg  FL    111   43      192          43:44     14:06/M
      29    Lisa Gilbert                      St. Petersburg  FL    262   48      195          47:19     15:16/M
      30    Monica Sanders                    Tampa  FL             193   40      203          51:24     16:35/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Sager                        South Pasadena  FL    190   41        7          18:40      6:01/M
       2    Michael Rae                       Safety Harbor  FL     175   42       22          22:33      7:16/M
       3    Dan Wilson                        St. Petersburg  FL    253   43       35          24:17      7:50/M
       4    Rich Montalbanci                                        974   41       36          24:22      7:52/M
       5    Mike Harrison                     Tampa  FL              76   48       44          24:46      7:58/M
       6    Rad Rozycki                       St. Petersburg  FL    293   49       45          24:51      8:00/M
       7    Richard Trujillo                  Wesley Chapel  FL     270   44       54          25:47      8:19/M
       8    Darren Green                      St. Petersburg  FL     72   41       56          25:58      8:23/M
       9    Mason Phillips                    Wesley Chapel  FL     165   40       60          26:19      8:29/M
      10    David Shiner                      St Petersburg  FL     918   42       67          26:38      8:35/M
      11    Ken Pascua                        Seminole  FL          157   47       74          27:05      8:43/M
      12    Joe Locey                         St. Petersburg  FL    116   42       92          29:21      9:28/M
      13    Andrew Werden                     St. Petersburg  FL    273   41      132          32:31     10:25/M
      14    Brian Sanders                     Tampa  FL             194   41      160          37:10     11:59/M
      15    Walter Jasniewski                 Tampa  FL              97   42      182          40:19     13:00/M
      16    Derek Ohlms                       St. Petersburg  FL    152   41      201          51:15     16:32/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim-Marie Fudge                   Andover  MA            57   52       27          23:38      7:37/M
       2    Karen Mathews                     St. Petersburg  FL    124   57       57          26:04      8:25/M
       3    Lynne Rusit                       St Petersburg  FL     300   53       66          26:29      8:33/M
       4    Sylvia Crowhurst                  St. Petersburg  FL     39   50       78          27:40      8:55/M
       5    Jill Lyons                        Jefferson  FL         298   58      103          30:10      9:44/M
       6    Elizabeth Shimko                  St. Pete Beach  FL    208   54      146          34:39     11:11/M
       7    Diane Fobell                      Brooksville  FL        52   57      165          37:18     12:02/M
       8    Diane McManus                     St Petersburg  FL     275   59      180          40:19     13:00/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Trujillo                   Tampa  FL             229   54       11          20:40      6:40/M
       2    Billy Werly                       St. Petersburg  FL    248   55       12          21:09      6:49/M
       3    Mike Barthohomew                  Gulfport  FL          297   56       13          21:18      6:52/M
       4    Mark Meilert                      Largo  FL             856   50       15          21:55      7:04/M
       5    Frank Malczyk                     San Pedro  FL         287   57       16          21:58      7:05/M
       6    James Lasso                       Lakewood Ranch  FL    112   54       32          23:58      7:43/M
       7    William Sanders                   Tampa  FL             199   55       46          24:56      8:03/M
       8    Kurt Gleeson                      Indian Shores  FL      70   55       47          24:56      8:03/M
       9    Paul Kramer                       Perkasie  PA          104   52       77          27:20      8:49/M
      10    Steven Koshko                     Palm Harbor  FL       103   56       80          27:43      8:53/M
      11    Bill Whitley                      Palm Harbor  FL       274   59       91          29:17      9:27/M
      12    John Bottomley                    Lutz  FL               23   59      134          32:33     10:30/M
      13    John Clark                        Pinnellas Park  FL    288   57      153          35:09     11:20/M
      14    Tim Bunker                        Valrico  FL           286   53      167          37:35     12:04/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Long                      Elon  NC              117   64        4          18:05      5:50/M
       2    Karen Vander Ploeg                St. Petersburg  FL    271   60      107          30:23      9:48/M
       3    Laurie Germann                    St. Petersburg  FL     65   61      123          31:36     10:12/M
       4    Sandra Orlando                    Sun City Center  FL   154   66      124          31:58     10:19/M
       5    Sharon Andrews                    South Pasadena  FL      7   69      125          32:01     10:20/M
       6    Denise Harding                    Lutz  FL               75   64      135          32:44     10:34/M
       7    Jeannette Innocenzi               Tarpon Springs  FL     91   61      144          34:17     11:04/M
       8    Suzi Turner                       St. Petersburg  FL    230   67      179          39:43     12:47/M
       9    Peggy Hanley                      Largo  FL              74   64      199          49:12     15:52/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Walford                    St. Petersburg  FL    242   62       30          23:47      7:40/M
       2    Silky Sullivan                    Seminole  FL          221   69       53          25:29      8:13/M
       3    Alan Johnson                      St. Pete Beach  FL     98   64       96          29:26      9:30/M
       4    Antonio Ribeiro                   Palm Harbor  FL       283   61      106          30:21      9:47/M
       5    David Pitt                        St Petersburg  FL     290   60      110          30:44      9:55/M
       6    Robert Chamberlin                 St. Petersburg  FL     30   60      139          33:12     10:43/M
       7    Ron Weidner                       Farnham Common        247   61      147          34:48     11:14/M
       8    Chuck Inroccnra                   Tampa  FL             966   64      198          48:39     15:37/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Hatala                     South Pasadena  FL     79   70      151          35:08     11:20/M
       2    Sylvia Stratton                   Melville  NY          219   77      197          48:15     15:34/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Jacobs                       Bradenton  FL          95   74      115          30:51      9:57/M
       2    Bob Hatala                        South Pasadena  FL     78   71      150          35:08     11:20/M
       3    Ben Fudge                         St. Pete Beach  FL     55   78      157          36:41     11:47/M
       4    Bob Fudge                         Parrish  FL            56   75      200          50:27     16:16/M
       5    Ruben Ungaro                      Tampa  FL             236   74      204          51:25     16:35/M
Top

Age Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Deech                                            900   99       90          29:16      9:26/M
Top

Age Unknown

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Murphy                       Tampa  FL             916   99       25          23:02      7:25/M
       2    David Windsor                                           889   99       48          25:06      8:06/M
       3    Unknown Partic. 919                                     919   99       52          25:22      8:11/M
       4    Unknown Partic. 957                                     957   99       64          26:26      8:32/M
       5    Unknown Partic. 956                                     956   99       65          26:26      8:32/M
       6    Unknown Partic. 939                                     939   99       76          27:12      8:46/M
       7    Unknown Partic. 946                                     946   99       88          28:51      9:18/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News