Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Purple Stride Tampa Bay 5K 2013

St. Petersburg, FL, November 2, 2013

[Overall | Female - Overall | Age Groups ]

Male - Overall

Purple Stride Tampa Bay 2013 5K 5K

Purple Stride Tampa Bay 2013 5K

5K

Overall Finish List

November 02, 2013



                                                                                                 Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Lee Stephens                      St. Petersburg  FL    268    33   M                 15:43      5:04/M
      2    Kyler Long                        Tampa  FL             118    21   M                 15:52      5:07/M
      3    Charles Schauer                   Treasure Island  FL   202    38   M                 18:35      5:59/M
      4    Eric Sager                        South Pasadena  FL    190    41   M                 18:40      6:01/M
      5    Tristan W                         St. Petersburg  FL    241    25   M                 19:16      6:13/M
      6    Gary Marsh                        Clearwater Beach  F   123    35   M                 20:18      6:33/M
      7    Joshua Cooke                      St. Petersburg  FL     35    15   M                 20:28      6:36/M
      8    George Trujillo                   Tampa  FL             229    54   M                 20:40      6:40/M
      9    Billy Werly                       St. Petersburg  FL    248    55   M                 21:09      6:49/M
     10    Mike Barthohomew                  Gulfport  FL          297    56   M                 21:18      6:52/M
     11    Mike Morello                      Temple Terrace  FL    265    23   M                 21:28      6:55/M
     12    Mark Meilert                      Largo  FL             856    50   M                 21:55      7:04/M
     13    Frank Malczyk                     San Pedro  FL         287    57   M                 21:58      7:05/M
     14    Ryan Bunker                       Valrico  FL            26    32   M                 22:01      7:06/M
     15    Byron Whitman                     Land O Lakes  FL      250    32   M                 22:02      7:06/M
     16    Joel Baker                        Brandon  FL            11    31   M                 22:23      7:11/M
     17    Adam Langston                     Gulfport  FL          110    25   M                 22:27      7:15/M
     18    Michael Rae                       Safety Harbor  FL     175    42   M                 22:33      7:16/M
     19    David Merruck                     St Petersburg  FL     295    37   M                 22:56      7:24/M
     20    Matt Murphy                       Tampa  FL             916    99   M                 23:02      7:25/M
     21    Enrique Escartin                  Tampa  FL              49    18   M                 23:33      7:36/M
     22    Edward Doyle                      Orlando  FL            41    36   M                 23:38      7:37/M
     23    Brad Jackson                      Tampa  FL              92    38   M                 23:41      7:37/M
     24    Andrew Walford                    St. Petersburg  FL    242    62   M                 23:47      7:40/M
     25    James Lasso                       Lakewood Ranch  FL    112    54   M                 23:58      7:43/M
     26    Sean Gilbert                      Norfolk  VA            68    25   M                 24:01      7:45/M
     27    Michael Menszycki                 St. Petersburg  FL    133    36   M                 24:17      7:50/M
     28    Dan Wilson                        St. Petersburg  FL    253    43   M                 24:17      7:50/M
     29    Rich Montalbanci                                        974    41   M                 24:22      7:52/M
     30    Daniel Izquierdo                  Tampa  FL             264    26   M                 24:22      7:52/M
     31    David Peoples                     Lakeland  FL          159    39   M                 24:38      7:55/M
     32    Michael Price                     Jacksonville Beach    898    31   M                 24:39      7:57/M
     33    Jameson Newton                    Largo  FL             146    31   M                 24:44      7:59/M
     34    Mike Harrison                     Tampa  FL              76    48   M                 24:46      7:58/M
     35    Rad Rozycki                       St. Petersburg  FL    293    49   M                 24:51      8:00/M
     36    William Sanders                   Tampa  FL             199    55   M                 24:56      8:03/M
     37    Kurt Gleeson                      Indian Shores  FL      70    55   M                 24:56      8:03/M
     38    David Windsor                                           889    99   M                 25:06      8:06/M
     39    Travis Wobbekind                  Tampa  FL             255    30   M                 25:20      8:10/M
     40    Bryce McVay                       Tampa  FL             131    26   M                 25:21      8:11/M
     41    Unknown Partic. 919                                     919    99   M                 25:22      8:11/M
     42    Silky Sullivan                    Seminole  FL          221    69   M                 25:29      8:13/M
     43    Richard Trujillo                  Wesley Chapel  FL     270    44   M                 25:47      8:19/M
     44    Darren Green                      St. Petersburg  FL     72    41   M                 25:58      8:23/M
     45    Jose Garcia                       Okeechobee  FL         61    38   M                 26:06      8:25/M
     46    Mason Phillips                    Wesley Chapel  FL     165    40   M                 26:19      8:29/M
     47    Joseph Santagata                  East Northport  NY    201    20   M                 26:20      8:30/M
     48    Unknown Partic. 957                                     957    99   M                 26:26      8:32/M
     49    Unknown Partic. 956                                     956    99   M                 26:26      8:32/M
     50    David Shiner                      St Petersburg  FL     918    42   M                 26:38      8:35/M
     51    Ken Pascua                        Seminole  FL          157    47   M                 27:05      8:43/M
     52    Ian Pointer                       Land O Lakes  FL      171    12   M                 27:05      8:44/M
     53    Unknown Partic. 939                                     939    99   M                 27:12      8:46/M
     54    Paul Kramer                       Perkasie  PA          104    52   M                 27:20      8:49/M
     55    Steven Koshko                     Palm Harbor  FL       103    56   M                 27:43      8:53/M
     56    Logan Rossi                       Bradenton  FL         186    18   M                 27:44      8:57/M
     57    Brian Rosello                     Tampa  FL             185    36   M                 28:26      9:10/M
     58    Christopher Petersn               Sarasota  FL          162    17   M                 28:28      9:11/M
     59    Unknown Partic. 946                                     946    99   M                 28:51      9:18/M
     60    Bill Whitley                      Palm Harbor  FL       274    59   M                 29:17      9:27/M
     61    Joe Locey                         St. Petersburg  FL    116    42   M                 29:21      9:28/M
     62    Jaime Tonge                       Land O' Lakes  FL     227    21   M                 29:22      9:28/M
     63    Alan Johnson                      St. Pete Beach  FL     98    64   M                 29:26      9:30/M
     64    Ty Bowman                         Tampa  FL              24    27   M                 29:45      9:36/M
     65    Bjorn Langenstrour                St. Petersburg  FL    108    30   M                 30:13      9:43/M
     66    Antonio Ribeiro                   Palm Harbor  FL       283    61   M                 30:21      9:47/M
     67    David Pitt                        St Petersburg  FL     290    60   M                 30:44      9:55/M
     68    Reid Mazzuco                      Weeki Wachee  FL      126    10   M                 30:49      9:56/M
     69    Jack Jacobs                       Bradenton  FL          95    74   M                 30:51      9:57/M
     70    Jason Sullivan                    Staunton  VA          223    36   M                 31:14     10:05/M
     71    Stephen Labadie                   Tampa  FL             105    31   M                 32:26     10:28/M
     72    Andrew Werden                     St. Petersburg  FL    273    41   M                 32:31     10:25/M
     73    John Bottomley                    Lutz  FL               23    59   M                 32:33     10:30/M
     74    Robert Chamberlin                 St. Petersburg  FL     30    60   M                 33:12     10:43/M
     75    Mirko Richter                     Lithia  FL            178    29   M                 33:31     10:48/M
     76    David Lineberry                   Brandon  FL           115    39   M                 34:28     11:04/M
     77    Ron Weidner                       Farnham Common        247    61   M                 34:48     11:14/M
     78    Bob Hatala                        South Pasadena  FL     78    71   M                 35:08     11:20/M
     79    John Clark                        Pinnellas Park  FL    288    57   M                 35:09     11:20/M
     80    Chan Pham                         Land O Lakes  FL      163    38   M                 35:59     11:34/M
     81    Ben Fudge                         St. Pete Beach  FL     55    78   M                 36:41     11:47/M
     82    Duane Moss                        Brandon  FL           141    32   M                 37:08     11:59/M
     83    Brian Sanders                     Tampa  FL             194    41   M                 37:10     11:59/M
     84    Dylan Bunker                      Valrico  FL            27     5   M                 37:35     12:04/M
     85    Tim Bunker                        Valrico  FL           286    53   M                 37:35     12:04/M
     86    Noah Sanders                      Tampa  FL             196    17   M                 37:54     12:14/M
     87    Walter Jasniewski                 Tampa  FL              97    42   M                 40:19     13:00/M
     88    Haden Mazzuco                     Weeki Wachee  FL      127    13   M                 42:58     13:52/M
     89    James Champa                      Fort Myers  FL        291    28   M                 46:32     15:01/M
     90    Chuck Inroccnra                   Tampa  FL             966    64   M                 48:39     15:37/M
     91    Bob Fudge                         Parrish  FL            56    75   M                 50:27     16:16/M
     92    Derek Ohlms                       St. Petersburg  FL    152    41   M                 51:15     16:32/M
     93    Ricky Ungaro                      Gainesville  FL       235    36   M                 51:23     16:35/M
     94    Ruben Ungaro                      Tampa  FL             236    74   M                 51:25     16:35/M
*Overall place among males only



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News