Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Precise Race to Educate

Trinity, FL, November 2, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Male Results | 5k Overall Female Results | 5k Gun vs. Chip Results | Precise 1 Mile Fun Run ]

5k Age Group Results

Precise Race to Educate 5k Run

Precise Race to Educate

5k Run

Age Group Results

November 02, 2013


Results By Barbara Strilpling for


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacki Wachtel                     Npr  FL               381   34        2        18:12.1      5:52/M
       2    Samantha Greenlee                 Npr  FL                49   25        7        19:29.9      6:17/M
       3    Melanie Hynes                     Npr                    68   36        9        19:43.4      6:22/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Hadaszy                                           644   45       17        22:10.9      7:09/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annie (dog) Griner                Npr                    52    4       40        24:09.0      7:47/M
       2    Alina McCoy                       Trinity                91    9       49        25:28.3      8:13/M
       3    Riley Payne                       New Port Richey  FL   395    6       66        26:50.1      8:39/M
       4    Kayla Groppe                      Odessa  FL            603   9        76        28:47.8      9:17/M
       5    Lily Butterwood                   Odessa  FL            393    8      138        38:05.4     12:17/M
       6    Jordan Bradley                    Odessa                  9    9      144        38:24.5     12:23/M
       7    Lauren Tripp                      Tampa                 377    9      145        38:29.2     12:25/M
       8    Patty Iozano                                            653           165        41:17.7     13:19/M
       9    Colette Donohue                   Lake Mary  FL         490    8      206      1:03:50.9     20:35/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenna McQuown                     Brooksville  FL       399   14       80        29:31.7      9:31/M
       2    Allison Kaelin                    Trinity               625   13      152        38:50.7     12:32/M
       3    Destiny Large                     Npr                    76   13      191        45:58.1     14:50/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Gavallas                   Npr                    39   18       19        22:19.0      7:12/M
       2    Helena Sims                       New Port Richey  FL   474   16       29        23:30.9      7:35/M
       3    Melody Yero                       Ocala  FL             386   19       30        23:42.7      7:39/M
       4    Samantha Martinez                 Npr  FL                89   18       31        23:43.6      7:39/M
       5    Katie Monds                       Lol                    98   18       35        23:54.8      7:43/M
       6    Judith Young                      Npr  FL               387   19       41        24:15.0      7:49/M
       7    Kristen Dunlap                    Npr                    30   18       42        24:30.4      7:54/M
       8    Rachael Patnode                   Npr  FL               346   19       46        25:26.8      8:12/M
       9    Cassidy McKenna                   Hudson  FL            424   16      116        33:50.3     10:55/M
      10    Sarah Koenigsfeld                 Npr                    73   18      137        38:00.1     12:15/M
      11    Dawn Orlando                      New Port Richey  FL   464   17      151        38:48.6     12:31/M
      12    Allison Nally                     Hudson                338   19      154        39:29.9     12:44/M
      13    Jodi Giardina                     New Port Richey  FL   397   17      168        41:44.5     13:28/M
      14    Sarah Jadick                      New Port Richey  FL   458   17      169        41:44.6     13:28/M
      15    Jordan Leach                      New Port Richey  FL   471   17      170        41:45.2     13:28/M
      16    Banya Vega                        Npr                   380   16      174        41:54.7     13:31/M
      17    Skylar Wasserman                  New Port Richey  FL   470   17      175        41:56.1     13:32/M
      18    Morgan Pereira                    New Port Richey  FL   440   16      176        41:57.2     13:32/M
      19    Gabrielle Hampton                 New Port Richey  FL   462   17      177        41:59.2     13:33/M
      20    Amber Plaganis                    New Port Richey  FL   624   18      186        45:11.7     14:35/M
      21    Amanda Madden                     New Port Richey  FL   454   17      187        45:11.8     14:35/M
      22    Jennifer Schwader                 New Port Richey  FL   467   17      199        48:59.7     15:48/M
      23    Brenna Kellly                     New Port Richey  FL   475   17      200        49:00.7     15:48/M
      24    Amanda Bumbala                    Npr                    11   17      201        49:08.0     15:51/M
      25    Courtney Schwartz                 New Port Richey  FL   447   18      202        50:34.7     16:19/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayla Bratcher                    Npr                    10   23       11        20:30.9      6:37/M
       2    Ariel Grey                        Wesley Chapel          50   21       14        21:22.9      6:54/M
       3    Stephanie Marinelli               Npr                    88   24      106        31:54.4     10:17/M
       4    Stephanie Matyka                  New Port Richey  FL   430   23      108        32:09.4     10:22/M
       5    Dana Orlando                      New Port Richey  FL   427   24      121        35:47.5     11:33/M
       6    Chantal Gendebien                 Npr                    40   20      142        38:19.0     12:22/M
       7    Julia Scourtas                    Brooksville  FL       418   20      157        40:24.9     13:02/M
       8    Britni Tisinger                   Trinity               374   23      163        40:59.3     13:13/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Perez                   Trinity               349   28       71        27:14.1      8:47/M
       2    Martina Taylor                    Npr                   373   25       72        27:26.5      8:51/M
       3    Leah Cornell                      Trinity  FL           604   28       84        29:50.0      9:37/M
       4    Shelly McDonald                   New Port Richey  FL   443   29       90        30:14.9      9:45/M
       5    Ashley Oconnor                    Odessa  FL            494   25       97        30:39.9      9:53/M
       6    Kari Barnett                      Land O Lakes  FL      476   29      125        36:04.7     11:38/M
       7    Nicole Nolasco                    Trinity               339   26      180        42:50.0     13:49/M
       8    Gen Degraeue                      Pinellas               27   29      181        43:01.8     13:53/M
       9    Erin Leyendecker                  Trinity  FL           437   29      188        45:18.2     14:37/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Radaskiewicz              Npr                   351   30       51        25:32.8      8:14/M
       2    Laura Raposa                      Tampa                 353   32       59        26:34.2      8:34/M
       3    Lindsay Graham                    Holiday  FL           484   31       69        27:07.6      8:45/M
       4    Missy Bianculli                   Npr                     5   34       94        30:25.8      9:49/M
       5    Natalie Moore                     Npr                    99   34      102        31:33.7     10:11/M
       6    Tara Pendleton                    St. Petersburg  FL    396   31      133        37:31.7     12:06/M
       7    Mica Butterwood                   Odessa  FL            392   34      139        38:06.5     12:17/M
       8    Ashley Maffei                     Npr                    85   30      140        38:17.2     12:21/M
       9    Michelle Glover                   Odessa  FL            460   34      160        40:43.6     13:08/M
      10    Jennie Hatcher                                          645   34      162        40:56.2     13:12/M
      11    Samantha Fiatal                   Holiday  FL           493   31      166        41:17.8     13:19/M
      12    Nicole Large                      Npr                    77   34      192        45:58.4     14:50/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebeka Mesker                     Npr                    94   35       10        19:45.9      6:22/M
       2    Tara Thompson                     Odessa                375   36       26        22:53.4      7:23/M
       3    Megan Hermansen                   Npr                    60   38       50        25:31.8      8:14/M
       4    Rachel Gandee                     Npr                    35   36       60        26:35.9      8:35/M
       5    Katia Clouse                      New Port Richey  FL   478   37       85        29:53.4      9:38/M
       6    Tara Maduro                       Npr                    84   38      105        31:52.6     10:17/M
       7    Toni Roach                                              636   35      113        32:53.5     10:36/M
       8    Shannon Casel                     Spring Hill  FL       402   39      115        33:34.9     10:50/M
       9    Kim Fox                           New Port Richey  FL   451   35      117        33:56.0     10:57/M
      10    Jessica McQuown                   Brooksville  FL       398   37      132        37:19.2     12:02/M
      11    Denise Steuer                     Weeki Wachee  FL      400   36      190        45:49.4     14:47/M
      12    Melanie Billington                Npr                     6   36      193        46:08.9     14:53/M
      13    Juliet Donohue                    Lake Mary  FL         488   38      207      1:03:56.1     20:37/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Renee Marcus                      Odessa  FL            486   41       21        22:29.4      7:15/M
       2    Tracey Tripp                      Tampa  FL             379   40       36        23:59.9      7:44/M
       3    Nancy Raimo                       Holiday               352   43       45        25:09.7      8:07/M
       4    Claudia McCoy                     Trinity                92   41       48        25:28.1      8:13/M
       5    Andie Mitchell                    Trinity  FL           455   40       56        26:11.5      8:27/M
       6    Kim Loumakos                      Npr                    80   43       64        26:49.4      8:39/M
       7    Cheryl Gendebien                  Npr                    41   42       73        27:50.4      8:59/M
       8    Cheryl Lahair                     Npr                    74   42       96        30:37.8      9:53/M
       9    Mary Steffens                     Npr                   371   43      114        33:14.9     10:43/M
      10    Amy Searcy                                              613   42      130        36:48.9     11:52/M
      11    Jenni Rossingol                                         615   43      131        36:49.2     11:53/M
      12    Debra Lafave                      Palm Harbor  FL       434   41      135        37:47.3     12:11/M
      13    Nancy Bodrau                                            635   40      146        38:35.5     12:27/M
      14    Christine Dzikonski               New Port Richey  FL   435   42      155        39:32.1     12:45/M
      15    Christine Gorelczenko             Fort Worth  TX        610   41      194        46:08.9     14:53/M
      16    Jeanette Martinez                 New Port Richey  FL   413   44      203        50:35.6     16:19/M
      17    Stephanie Clarke                  New Port Richey  FL   468   43      211      1:06:07.0     21:20/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Guercio-Winter           Odessa  FL            482   46       63        26:43.8      8:37/M
       2    Andrea Gartland                   Npr                    37   45       74        28:08.8      9:05/M
       3    Stephanie Gilmore                 New Port Richey  FL   650   47       88        29:56.9      9:39/M
       4    Sherry Bowman                                           612   48       98        30:46.4      9:55/M
       5    Irene Jonas                       Npr                    70   46      104        31:44.9     10:14/M
       6    Lisa Lamb                                               640   45      122        35:48.7     11:33/M
       7    Derita Pascoal                    Wesley Chapel         347   46      150        38:48.0     12:31/M
       8    Virginia McKenna                  Hudson  FL            423   47      153        39:13.8     12:39/M
       9    Abby Germain                      Odessa                 43   46      156        40:15.7     12:59/M
      10    Nikki Connell                     Hudson                 18   48      159        40:41.9     13:07/M
      11    Caitriona Roth                    Trinity               358   48      164        41:06.9     13:15/M
      12    Pamela Meyer                      Spring Hill            96   49      182        43:02.0     13:53/M
      13    Lisa Richardson                   Trinity               357   47      204        59:52.4     19:19/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Griner                      Npr  FL                55   53       89        30:00.4      9:41/M
       2    Eileen Boyle                      Trinity  FL           499   52      103        31:37.6     10:12/M
       3    Rene Snow                         Brooksville  FL       429   54      112        32:42.5     10:33/M
       4    Michele Sweeney                   New Port Richey  FL   432   51      129        36:30.9     11:46/M
       5    Paula Green                                             637   51      179        42:38.3     13:45/M
       6    Barbara Konrad                    New Port Richey  FL   450   54      196        46:11.2     14:54/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheryl Mistretta                  Trinity                97   55      110        32:19.6     10:25/M
       2    Regina Crutcher                   Npr                    21   57      111        32:20.2     10:26/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Kotimaki                  New Port Richey  FL   463   70      134        37:41.1     12:09/M
       2    Regina Caspersen                  Palm Harbor  FL       419   61      183        43:35.0     14:04/M
       3    Eileen Biedrzycki                 Lake Mary  FL         456   60      208      1:05:34.9     21:09/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeremy Richardson                 Palm Harbor  FL       643   24        1        17:38.8      5:41/M
       2    Antonio Sierra                    Lol  FL               367   16        3        18:34.5      5:59/M
       3    Danny McAuliffe                   New Port Richey  FL   497   17        4        19:00.8      6:08/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Kaelin                       Trinity                72   41        5        19:06.8      6:10/M
Top

UNKNOWN PARTICIPANTS

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 649                                     649            23        22:36.1      7:17/M
       2    Unknown Partic. 639                                     639           120        35:31.8     11:27/M
       3    Unknown Partic. 651                                     651           124        36:03.9     11:38/M
       4    Unknown Partic. 657                                     657           171        41:50.2     13:30/M
       5    Unknown Partic. 658                                     658           172        41:50.9     13:30/M
       6    Unknown Partic. 656                                     656           178        42:19.6     13:39/M
       7    Unknown Partic. 655                                     655           205        59:52.7     19:19/M
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Enrique Maduro                    Npr                    81    9       58        26:31.6      8:33/M
       2    L Hatcher                                               646   8       161        40:51.2     13:11/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Serpe                       Trinity               366   13       33        23:48.8      7:41/M
       2    Antonio Federico                  Npr                    32   11      100        30:59.0     10:00/M
       3    Logan McCabe                      Trinity  FL           433   11      101        30:59.8     10:00/M
       4    Nicholas Malagreca                New Port Richey  FL   438   11      128        36:30.8     11:46/M
       5    Ashton Thompson                   Odessa  FL            602   11      147        38:43.8     12:29/M
       6    Tyler Hatcher                                           647   12      184        44:07.3     14:14/M
       7    James Greer                       Weeki Wachee  FL      401   14      189        45:48.1     14:46/M
       8    Participant Unknown                                     648   12      210      1:06:03.9     21:18/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Decanio                   Npr                    25   15        8        19:41.4      6:21/M
       2    Evan Ford                         Npr                    34   15       16        22:07.6      7:08/M
       3    Thomas Decanio                    Npr  FL                26   15       18        22:11.3      7:09/M
       4    Brendan Boniol                    New Port Richey  FL   448   15       20        22:27.2      7:15/M
       5    Tyler Large                       Npr                    78   15       75        28:30.1      9:12/M
       6    Michael Spinger                   Trinity               368   16       78        29:00.9      9:21/M
       7    Christian Gendebien               Npr                    42   15       81        29:39.7      9:34/M
       8    John Donovan                                            659   15      126        36:18.5     11:43/M
       9    Nick Schroder                     Npr                   362   17      127        36:26.1     11:45/M
      10    Jay Garland                       Npr                    36   18      136        37:59.7     12:15/M
      11    Anthony Ellis                     New Port Richey  FL   480   17      173        41:53.6     13:31/M
      12    Creg Bell                         New Port Richey  FL   623   17      198        48:59.5     15:48/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Time Townsend                     Holiday  FL           601   24      197        46:23.3     14:58/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fernando Rodriguez                                      634   28       38        24:06.5      7:46/M
       2    Andrew Haley                      Trinity  FL            56   26       70        27:13.6      8:47/M
       3    Fernando Malta                    Windermere            633   26       91        30:19.2      9:47/M
       4    Monte Schuler                     Trinity               363   27      118        34:38.5     11:10/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin O'Connor                 Odessa  FL            465   33       13        20:52.6      6:44/M
       2    Jonathon Delsroot                                       642   30       43        24:57.6      8:03/M
       3    Tom Davis                         Npr                    24   33       47        25:27.2      8:13/M
       4    Brody Sullivan                    Land O Lakes  FL      406   32      107        31:56.6     10:18/M
       5    Joe Coffin                        Npr                    15   32      109        32:13.8     10:24/M
       6    Jon Maffei                        Npr                    86   32      141        38:17.5     12:21/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Corey Hynes                       Npr                    67   37       24        22:42.6      7:19/M
       2    Brian Jonas                       Npr                    69   39       28        23:30.2      7:35/M
       3    Andrew McCutchen                  Odessa  FL            483   36       34        23:51.9      7:42/M
       4    Erik Hermansen                    Npr                    57   38       52        25:41.3      8:17/M
       5    Jeremy Graham                     Holiday  FL           485   39       54        25:46.6      8:19/M
       6    Brian Hall                        New Port Richey  FL   492   39       61        26:36.0      8:35/M
       7    Rodolfo Maduro                    Npr                    82   38       62        26:36.2      8:35/M
       8    Bret Clouse                       New Port Richey  FL   479   38       86        29:54.1      9:39/M
       9    Shane Carlson                     Hudson  FL            404   35       95        30:26.1      9:49/M
      10    Jason George                                            638   36      143        38:20.5     12:22/M
      11    Derek Kuslansky                   New Port Richey  FL   441   38      149        38:48.0     12:31/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thune Tran                        Odessa  FL            403   40       22        22:34.9      7:17/M
       2    Bill Reid                         Odessa                388   44       37        24:01.6      7:45/M
       3    Greg Mitchell                     Trinity  FL           436   41       44        24:57.9      8:03/M
       4    Mike Smith                        Hudson  FL            487   41       53        25:44.4      8:18/M
       5    Darrin Payne                      New Port Richey  FL   394   42       65        26:49.4      8:39/M
       6    Anthony Federico                  Npr                    31   40       67        26:56.0      8:41/M
       7    David Fonseca                     Champions Gate  FL    442   41       68        26:56.8      8:41/M
       8    Roberto Llavina                   Lake Mary  FL         461   41       79        29:25.9      9:29/M
       9    George Pereira                    New Port Richey  FL   439   40       87        29:55.4      9:39/M
      10    Jeff House                        Spring Hill  FL       498   40      119        35:24.5     11:25/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Palamar                      Trinity               343   46        6        19:06.8      6:10/M
       2    Charles Roose                     Wesley Chapel  FL     495   49       12        20:42.6      6:41/M
       3    John Gartland                     Npr                    38   46       15        21:52.9      7:03/M
       4    Scott Vaughn                      Odessa  FL            389   47       25        22:49.7      7:22/M
       5    James Steffens                    Npr                   370   45       55        26:09.5      8:26/M
       6    Dan Crawford                      Npr                    20   49       57        26:20.6      8:30/M
       7    Richard Glover                    Odessa  FL            459   45       83        29:46.1      9:36/M
       8    Darren Bloebaum                   New Port Richey  FL   605   48      123        35:51.6     11:34/M
       9    Bill Markou                       New Port Richey  FL   407   49      212      1:06:10.7     21:21/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronny Medlock                     New Port Richey  FL   491   51       27        23:04.7      7:26/M
       2    David Griner                      Npr  FL                54   54       39        24:08.8      7:47/M
       3    Glenn Schneider                   New Port Richey  FL   473   53       77        28:56.8      9:20/M
       4    Nelson Snow                       Brooksville  FL       428   50       92        30:19.3      9:47/M
       5    Jerry Nolasco                     Trinity  FL           626   52       93        30:23.6      9:48/M
       6    Bryan Pascoal                     Wesley Chapel         345   50      148        38:47.9     12:31/M
       7    Kipper Connell                    Hudson                 17   51      158        40:41.4     13:07/M
       8    Claude Winter                     Odessa  FL            481   52      195        46:09.4     14:53/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Biedrzycki                 Lake Mary  FL         457   57      209      1:05:44.2     21:12/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Duncan Cameron                    Palm Harbor  FL       500   70       32        23:44.1      7:39/M
       2    James Behr                        Trinity                 3   66       82        29:45.2      9:36/M
       3    Chip Waller                       Npr                   382   66       99        30:57.3      9:59/M
       4    Richard Brunk Jr.                                       641   63      167        41:36.2     13:25/M
       5    Rolf Goedhart                     Trinity  FL           611   61      185        44:10.9     14:15/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News