Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Crystal River Sprint Tri Series #1

Crystal River, FL, May 25, 2013

[Age Groups ]

Overall with Splits

Courtesy of DRC Sports

                    Crystal River Sprint Tri Series #1                
Place   Time    Bib#   Name                                City State
            Age   Place |    Place |     SWIM    | Tran. |        BIKE        | Tran. |          RUN        |   Penalty
            Group Group | Sex  Sex |  Time Place | Time  |    Time  MPH Place | Time  |    Time  Pace Place | Time Reason
  1  1:00:58.1   234  Patrick High                         Lake Placid, FL                              
             OVRALL   1     M   1    5:55.3   11   0:37     36:23.9 24.7    3   0:35     17:28.1  5:49    2                           
  2  1:02:26.6   124  Nicholas LeBlanc                     Fernaninda Beach, FL                         
             15-19    1     M   2    5:32.4    3   0:33     38:07.0 23.6   14   0:34     17:40.6  5:53    3                           
  3  1:02:55.3   425  John Hovius                          Groveland, FL                                
             Master   1     M   3    6:15.3   16   0:27     35:39.7 25.2    1   0:32     20:02.3  6:41   16                           
  4  1:05:26.7   272  Justin Lewis                         Gainesville, FL                              
             30-34    1     M   4    5:32.0    4   0:36     39:35.6 22.7   26   0:35     19:08.7  6:23    5                           
  5  1:05:36.4   290  Scott Matney                         Apopka, FL                                   
             40-44    1     M   5    7:31.0   80   0:31     36:13.8 24.9    2   0:36     20:45.4  6:55   30                           
  6  1:05:46.4   131  Graham Pimentel                      Naples, FL                                   
             15-19    2     M   6    5:04.3    1   0:38     41:21.3 21.8   48   0:41     18:02.4  6:01    4                           
  7  1:06:10.6   164  Dave Bracken                         Tarpon Springs, FL                           
             45-49    1     M   7    5:45.3   10   0:32     39:20.3 22.9   23   0:41     19:52.6  6:37   13                           
  8  1:06:15.9   387  Pete Strawser                        Odessa, FL                                   
             45-49    2     M   8    6:53.4   48   0:44     37:43.6 23.9   11   0:44     20:11.9  6:44   19                           
  9  1:06:32.0   142  Park Alsop                           Clearwater, FL                               
             50-54    1     M   9    7:43.3   95   0:51     36:58.6 24.3    6   0:48     20:12.0  6:44   20                           
 10  1:06:45.1   426  Ashley Thomas                        Groveland, FL                                
             OVRALL   1     F   1    6:18.2   19   0:29     39:26.9 22.8   24   0:32     20:00.1  6:40   14                           
 11  1:06:54.6   285  Bruce Mann                           CLEARWATER, FL                               
             55-59    1     M  10    7:58.8  117   0:43     38:05.2 23.6   13   0:43     19:25.6  6:28    9                           
 12  1:06:57.9   306  David Morrow                         Tarpon Springs, FL                           
             60-64    1     M  11    7:25.6   75   0:32     37:45.2 23.8   12   0:38     20:37.9  6:52   26                           
 13  1:07:54.0   196  Ryan Dyke                            Ocala, FL                                    
             20-24    1     M  12    6:38.3   35   0:49     38:57.4 23.1   18   1:21     20:09.0  6:43   18                           
 14  1:07:54.2   168  George Buffington                    New Port Richey, FL                          
             50-54    2     M  13    7:37.4   85   0:52     36:49.9 24.4    4   0:55     21:41.2  7:14   43                           
 15  1:08:25.6   411  Ron Wordon                           PALM HARBOR, FL                              
             50-54    3     M  14    7:46.2  101   0:45     36:57.3 24.4    5   0:43     22:14.6  7:25   56                           
 16  1:08:26.1   307  Clayton Moss                         Thomasville, GA                              
             30-34    2     M  15    6:25.3   26   0:52     39:34.6 22.7   25   0:53     20:42.1  6:54   28                           
 17  1:08:39.1   119  Lukas High                           Lake Placid, FL                              
             15-19    3     M  16    6:38.0   36   0:29     40:17.4 22.3   34   0:42     20:33.1  6:51   25                           
 18  1:08:43.7   330  Richard Purcell                      Williston, FL                                
             40-44    2     M  17    9:19.8  227   0:41     39:00.3 23.1   20   0:29     19:14.7  6:25    6                           
 19  1:09:02.8   127  Jared McFadden                       Seminole, FL                                 
              1-14    1     M  18    6:58.2   50   0:36     41:30.7 21.7   49   0:31     19:27.8  6:29   10                           
 20  1:09:05.4   371  Brian Smith                          Ocala, FL                                    
             35-39    1     M  19    7:27.6   77   1:05     40:03.3 22.5   30   0:44     19:46.4  6:35   12                           
 21  1:09:14.0   106  Team The Buethes                     Tampa, FL                                    
             Relay    1     X   0    6:07.0   12   0:35     41:38.0 21.6   54   0:33     20:21.0  6:47   22                           
 22  1:09:29.3   136  Ryan VanMiddlesworth                 Seminole, FL                                 
              1-14    2     M  20    6:08.2   13   0:39     42:24.8 21.2   69   0:39     19:39.3  6:33   11                           
 23  1:09:40.8   437  Grant Lempriere                      Sarasota, FL                                 
             45-49    3     M  21    7:14.2   65   0:55     37:27.9 24.0    8   0:51     23:13.8  7:44   77                           
 24  1:09:52.9   134  Austin Simmons                       Largo, FL                                    
             15-19    4     M  22    6:22.4   23   0:45     42:01.9 21.4   62   0:39     20:05.9  6:42   17                           
 25  1:09:59.5   248  Mike Kaufman                         Ocala, FL                                    
             45-49    4     M  23    7:08.3   56   0:44     37:38.0 23.9    9   0:44     21:45.5  7:15   46     2 5.10a               
 26  1:10:00.7   390  Patrick Swere                        Oldsmar, FL                                  
             40-44    3     M  24    9:11.1  216   1:01     37:39.1 23.9   10   0:50     21:19.7  7:06   40                           
 27  1:10:02.3   163  Vidian Boulogne                      New Port Richey, FL                          
             45-49    5     M  25    8:18.9  141   0:52     38:59.4 23.1   19   0:47     21:06.3  7:02   37                           
 28  1:10:03.8   414  Michael Wyatt                        Orlando, FL                                  
             25-29    1     M  26    6:27.8   29   0:35     38:39.1 23.3   16   0:31     23:51.8  7:57   89                           
 29  1:10:12.9   110  Kaileah Blazek                       Clermont, FL                                 
             15-19    1     F   2    5:33.6    5   0:29     41:14.8 21.8   47   0:39     22:17.9  7:26   57                           
 30  1:10:18.0   311  Michael Mullins                      Seffner, FL                                  
             45-49    6     M  27    6:52.5   47   1:19     40:55.5 22.0   42   0:51     20:21.0  6:47   23                           
 31  1:10:19.4   338  Scott Renick                         Oxford, FL                                   
             35-39    2     M  28    7:14.3   64   1:07     40:18.0 22.3   35   0:50     20:50.4  6:57   31                           
 32  1:10:24.1   200  Asa Evans                            Oviedo, FL                                   
             50-54    4     M  29    7:42.4   93   0:45     37:18.1 24.1    7   1:14     23:25.1  7:48   83                           
 33  1:10:28.2   315  Benjamin OConnor                     Odessa, FL                                   
             30-34    3     M  30    6:52.9   46   0:42     41:09.3 21.9   46   0:49     20:56.2  6:59   32                           
 34  1:10:50.1   349  John Paul Russo                      Oakland, FL                                  
             20-24    2     M  31    7:12.6   61   0:41     39:50.3 22.6   27   0:39     22:28.1  7:29   62                           
 35  1:10:52.6   126  Richard Lush                         Lutz, FL                                     
             15-19    5     M  32    6:34.7   32   0:38     41:55.8 21.5   61   0:41     21:04.6  7:01   36                           
 36  1:10:52.8   171  Brian Bush                           Clermont, FL                                 
             40-44    4     M  33    7:01.3   53   0:41     40:07.3 22.4   33   0:44     22:19.8  7:26   58                           
 37  1:10:53.4   112  Caroline Condon                      ST Petersburg, FL                            
             15-19    2     F   3    6:13.7   15   0:33     43:15.9 20.8   83   0:36     20:16.4  6:45   21                           
 38  1:10:59.3   332  Vicky Quintanilla                    Orlando, FL                                  
             35-39    1     F   4    6:51.2   45   0:54     40:20.0 22.3   36   0:47     22:07.3  7:22   53                           
 39  1:10:59.6   242  Jennifer Hutchison                   Saint Petersburg, FL                         
             Master   1     F   5    7:03.1   54   0:51     40:07.5 22.4   32   0:49     22:09.6  7:23   54                           
 40  1:11:05.4   372  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                            
             45-49    7     M  34    7:35.9   83   1:13     40:33.5 22.2   39   0:48     20:56.4  6:59   33                           
 41  1:11:05.8   132  Kayla Pratt                          West Palm Beach, FL                          
             15-19    3     F   6    6:58.3   51   0:32     42:20.7 21.3   67   0:37     20:38.8  6:53   27                           
 42  1:11:06.0   287  Rey Martinez                         Ocala, FL                                    
             35-39    3     M  35    6:46.4   41   0:57     43:22.9 20.8   86   0:39     19:22.0  6:27    8                           
 43  1:11:12.7   413  Richard Worms                        Lutz, FL                                     
             M/P/L    1     M  36    8:28.3  154   0:41     41:49.8 21.5   57   0:54     19:20.7  6:27    7                           
 44  1:11:20.9   137  Corbin Wapshott                      Longwood, FL                                 
             15-19    6     M  37    5:38.2    7   0:30     42:53.7 21.0   76   0:34     21:45.9  7:15   47                           
 45  1:11:27.6   256  Andrew Kittsley                      Winter Park, FL                              
             30-34    4     M  38    6:20.3   22   0:37     41:01.3 21.9   45   0:46     22:43.6  7:34   64                           
 46  1:11:41.0   217  Jeff Godman                          Gainesville, FL                              
             40-44    5     M  39    7:40.3   88   1:01     41:33.1 21.7   50   0:45     20:42.0  6:54   29                           
 47  1:11:53.9   154  Keith Bauer                          Land O Lakes, FL                             
             30-34    5     M  40    7:15.4   66   0:43     40:53.1 22.0   41   0:43     22:19.9  7:26   59                           
 48  1:11:55.8   235  Keith Hill                           Ocklawaha, FL                                
             45-49    8     M  41    7:47.3  102   0:49     39:02.6 23.1   21   0:36     23:41.8  7:54   87                           
 49  1:12:13.3   198  Connor England                       Ocala, FL                                    
             25-29    2     M  42    8:16.1  137   0:57     38:18.1 23.5   15   0:45     23:57.3  7:59   93                           
 50  1:12:19.0   167  Robert Brockett                      Lecanto, FL                                  
             55-59    2     M  43    7:45.6  100   1:00     38:42.8 23.3   17   1:16     23:36.0  7:52   85                           
 51  1:12:19.1   394  Jake Thompson                        Newberry, FL                                 
             30-34    6     M  44    8:05.3  126   0:44     41:36.0 21.6   52   0:45     21:09.1  7:03   38                           
 52  1:12:32.0   347  Stephen Ruffin                       Signal Mountain, TN                          
             50-54    5     M  45    7:41.2   90   1:37     39:57.4 22.5   29   1:06     22:11.0  7:24   55                           
 53  1:12:34.0   297  Brennan McNally                      Crystal River, FL                            
             20-24    3     M  46    6:23.0   24   1:02     53:59.0 16.7  243   0:38     10:32.0  3:31    1                           
 54  1:12:43.8   122  Summer Kanstoroom                    St Petersburg, FL                            
             15-19    4     F   7    5:30.4    2   0:32     44:03.1 20.4   98   0:33     22:05.8  7:22   52                           
 55  1:13:02.5   327  Franklin Potter                      TAMPA, FL                                    
             50-54    6     M  47    7:18.4   70   0:52     41:55.7 21.5   60   0:52     22:05.5  7:22   51                           
 56  1:13:15.3   288  Team Martino                         Lutz, FL                                     
             Relay    2     X   0    7:08.3   58   0:38     40:52.1 22.0   40   0:31     24:06.3  8:02   94                           
 57  1:13:16.2   130  Luis Ortiz                           Orlando, FL                                  
              1-14    3     M  48    6:16.1   18   0:38     45:41.1 19.7  130   0:40     20:01.2  6:40   15                           
 58  1:13:48.0   386  John Strait                          New Port Richey, FL                          
             65-69    1     M  49    8:10.7  133   0:57     40:03.3 22.5   31   0:45     23:53.0  7:58   90                           
 59  1:13:49.3   434  Laura Dewitt                         Brooksville, FL                              
             50-54    1     F   8    7:28.1   78   0:50     39:55.3 22.5   28   1:16     24:20.3  8:07  101                           
 60  1:13:50.4   121  Lachlan Hovius                       Groveland, FL                                
              1-14    4     M  50    6:45.8   40   0:31     45:28.0 19.8  121   0:39     20:27.4  6:49   24                           
 61  1:14:10.5   169  Anthony Buonanno                     Trinity, FL                                  
             40-44    6     M  51    8:50.0  189   1:01     39:16.9 22.9   22   1:58     23:05.5  7:42   73                           
 62  1:14:15.2   212  Jean Gendebien                       Port Richey, FL                              
             45-49    9     M  52    8:20.9  143   1:44     41:49.3 21.5   56   1:12     21:10.2  7:03   39                           
 63  1:14:27.0   335  Timothy Reed                         Ocala, FL                                    
             40-44    7     M  53    8:24.7  146   1:10     42:30.9 21.2   72   0:44     21:39.0  7:13   42                           
 64  1:14:40.1   318  Gary Pearcy                          Inverness, FL                                
             40-44    8     M  54    7:44.0   98   0:51     40:20.7 22.3   37   0:52     24:53.1  8:18  115                           
 65  1:14:43.1   129  Victoria Nelson                      Clermont, FL                                 
             15-19    5     F   9    6:19.2   21   0:38     42:59.8 20.9   80   0:39     24:08.1  8:03   97                           
 66  1:14:48.0   374  Thiago Souza                         Gainesville, FL                              
             35-39    4     M  55    7:41.1   91   2:08     42:19.8 21.3   66   0:56     21:44.0  7:15   44                           
 67  1:14:49.3   208  Jay Fratello                         Ocala, FL                                    
             35-39    5     M  56    8:40.1  177   0:34     41:33.1 21.7   51   0:38     23:24.3  7:48   82                           
 68  1:15:04.8   422  Luis Ortiz                           Orlando, FL                                  
             40-44    9     M  57    7:51.1  108   0:31     41:42.7 21.6   55   0:41     24:19.8  8:06  100                           
 69  1:15:07.7   407  Christopher Williams                 Tampa, FL                                    
             40-44   10     M  58    7:34.6   82   0:58     40:57.8 22.0   44   1:15     24:23.7  8:08  103                           
 70  1:15:18.8   296  Lisa McFadden                        Seminole, FL                                 
             40-44    1     F  10    7:51.3  107   0:42     42:55.1 21.0   78   0:43     23:07.8  7:42   74                           
 71  1:15:32.9   213  Stephanie Gibson                     Tampa, FL                                    
             30-34    1     F  11    6:26.5   28   0:40     44:19.6 20.3  103   0:45     23:22.9  7:47   79                           
 72  1:15:56.0   276  Darryl Lohrke                        Land O Lakes, FL                             
             25-29    3     M  59    7:39.2   87   0:35     42:15.4 21.3   64   0:30     24:57.0  8:19  119                           
 73  1:15:59.7   159  Steve Blanda                         Savannah, GA                                 
             45-49   10     M  60    7:44.7   99   0:47     43:30.2 20.7   88   1:01     22:57.7  7:39   69                           
 74  1:16:13.4   364  James Sheets                         Largo, FL                                    
             50-54    7     M  61    6:41.1   37   0:42     41:38.2 21.6   53   0:47     26:25.4  8:48  149                           
 75  1:16:15.2   193  Kevin Drury                          Weeki Wachee, FL                             
             55-59    3     M  62    6:45.8   39   0:45     46:42.8 19.3  149   1:00     21:03.2  7:01   35                           
 76  1:16:46.7   183  Tony Contreras                       Zephyrhills, FL                              
             Novice   1     M  63    7:58.8  119   0:49     44:34.9 20.2  107   0:42     22:43.7  7:34   65                           
 77  1:16:52.3   373  Sarah Smith                          Jacksonville Beach, FL                       
             35-39    2     F  12    6:18.7   20   1:22     43:52.2 20.5   92   0:56     24:24.3  8:08  105                           
 78  1:16:53.5   259  Brian Kuhn                           Ocala, FL                                    
             45-49   11     M  64    5:44.4    9   0:54     46:13.1 19.5  137   1:02     23:00.5  7:40   72                           
 79  1:16:57.0   173  Sharon Byun                          Gainesville, FL                              
             40-44    2     F  13    7:07.0   55   1:00     45:28.0 19.8  120   0:58     22:24.0  7:28   60                           
 80  1:16:58.0   114  Emily Cooper                         Clermont, FL                                 
             15-19    6     F  14    6:42.4   38   0:39     46:27.0 19.4  143   0:34     22:36.0  7:32   63                           
 81  1:17:01.1   428  William Carter                       Lecanto, FL                                  
             25-29    4     M  65    7:23.7   74   1:32     41:55.2 21.5   59   1:03     25:08.1  8:23  126                           
 82  1:17:02.0   284  Craig Mailhiot                       Ocala, FL                                    
             40-44   11     M  66    8:06.4  128   1:27     42:29.5 21.2   70   1:37     23:23.0  7:48   81                           
 83  1:17:02.6   186  Mark Cummins                         Ocala, FL                                    
             45-49   12     M  67    8:03.5  123   1:23     44:12.8 20.4  101   1:22     22:02.6  7:21   50                           
 84  1:17:09.3   226  Crystal Harris                       Lithia, FL                                   
             30-34    2     F  15    8:04.3  125   1:10     45:10.5 19.9  118   0:52     21:53.3  7:18   49                           
 85  1:17:14.0   153  Ronde Baquie                         Ocala, FL                                    
             35-39    6     M  68    8:43.4  180   1:11     43:18.5 20.8   84   1:06     22:56.0  7:39   68                           
 86  1:17:21.5   214  Brad Glantz                          Lecanto, FL                                  
             45-49   13     M  69    8:36.0  173   1:18     42:12.2 21.3   63   1:21     23:54.5  7:58   91                           
 87  1:17:25.3   379  Michael Steeves                      Gainesville, FL                              
             25-29    5     M  70    8:27.1  153   1:28     45:02.8 20.0  114   0:40     21:48.3  7:16   48                           
 88  1:17:32.5   388  BK Suhr                              Winter Garden, FL                            
             30-34    7     M  71    7:42.2   94   0:57     44:46.3 20.1  110   1:07     23:00.5  7:40   71                           
 89  1:17:35.3   231  Pauline Hazan                        Gainesville, FL                              
             30-34    3     F  16    7:31.2   79   1:08     44:20.3 20.3  105   1:14     23:22.3  7:47   80                           
 90  1:17:50.1   391  Glen Switzer                         Ocala, FL                                    
             55-59    4     M  72    6:47.3   42   1:52     42:37.8 21.1   74   1:45     24:49.1  8:16  114                           
 91  1:17:50.2   366  Lorna Short                          Palm Harbor, FL                              
             50-54    2     F  17    7:40.5   89   0:50     43:10.6 20.8   82   0:49     25:21.2  8:27  129                           
 92  1:17:57.4   298  Jeff Merry                           Lithia, FL                                   
             M/P/L    2     M  73    8:08.3  131   1:40     45:07.5 19.9  117   1:35     21:27.4  7:09   41                           
 93  1:18:00.3   180  Jody Conn                            Wesley Chapel, FL                            
             30-34    8     M  74    7:19.5   71   3:20     42:53.1 21.0   77   1:14     23:14.3  7:45   78                           
 94  1:18:20.4   356  Sam Sandusky                         Tampa, FL                                    
             45-49   14     M  75    7:59.8  120   1:05     42:20.5 21.3   68   0:56     26:00.4  8:40  140                           
 95  1:18:22.7   157  Patrick Bene                         New Port Richey, FL                          
             45-49   15     M  76   11:40.2  295   1:47     41:51.1 21.5   58   2:01     21:03.7  7:01   34                           
 96  1:18:25.4   350  Mark Rutter                          Ocala, FL                                    
             25-29    6     M  77    7:11.7   59   1:08     45:03.3 20.0  115   0:56     24:07.4  8:02   96                           
 97  1:18:31.3   348  Jay Russel                           Micanopy, FL                                 
             Novice   2     M  78    8:32.0  163   1:03     42:46.4 21.0   75   1:05     25:05.3  8:22  123                           
 98  1:18:41.1   253  Brooke King                          Wesley Chapel, FL                            
             25-29    1     F  18    7:11.1   60   0:55     44:56.3 20.0  112   0:43     24:56.1  8:19  117                           
 99  1:18:45.1   146  Donald Ardell                        St Petersburg, FL                            
             75-79    1     M  79    8:46.4  184   1:42     44:08.3 20.4   99   1:23     22:46.1  7:35   67                           
100  1:18:46.2   116  Sofia Firmino                        Boca Raton, FL                               
             15-19    7     F  19    6:15.7   17   0:30     48:26.4 18.6  177   0:35     23:00.2  7:40   70                           
101  1:18:51.9   274  Chuck Lohman                         Saint Petersburg, FL                         
             65-69    2     M  80    8:41.2  178   0:50     44:01.0 20.4   96   1:02     24:17.9  8:06   99                           
102  1:18:54.0   215  Danny Glenn                          AUBURNDALE, FL                               
             65-69    3     M  81    8:30.5  157   1:41     43:50.2 20.5   91   1:13     23:40.0  7:53   86                           
103  1:18:58.4   204  Phil Findley                         Lutz, FL                                     
             45-49   16     M  82    7:59.1  122   0:55     42:16.5 21.3   65   1:09     26:39.4  8:53  152                           
104  1:19:02.0   358  Wayne Saxer                          Homosassa, FL                                
             M/P/L    3     M  83    7:22.1   73   1:39     42:58.0 20.9   79   0:56     26:07.0  8:42  143                           
105  1:19:07.2   225  Christopher Hale                     Port Saint Lucie, FL                         
             35-39    7     M  84    7:13.4   62   1:18     40:55.7 22.0   43   1:02     28:39.2  9:33  193                           
106  1:19:21.7   430  Lynne Krueger                        St Pete, FL                                  
             50-54    3     F  20    9:21.5  230   1:00     43:57.4 20.5   94   0:51     24:12.7  8:04   98                           
107  1:19:24.3   258  Roman Kubesa                         Trinity, FL                                  
             40-44   12     M  85    7:56.2  112   0:54     43:18.5 20.8   85   0:54     26:22.3  8:47  147                           
108  1:19:27.0   139  Jake Artemis Adlao                   Surigao                                  
             Novice   3     M  86    8:30.7  158   1:02     43:09.7 20.9   81   1:23     25:23.0  8:28  130                           
109  1:19:30.6   165  Pam Bracken                          Tarpon Springs, FL                           
             40-44    3     F  21    7:43.3   97   1:08     44:11.4 20.4  100   0:54     25:34.6  8:31  134                           
110  1:19:32.4   118  Stephanie Hernandez                  Clearwater, FL                               
              1-14    1     F  22    5:39.1    8   0:40     49:06.8 18.3  192   0:54     23:13.4  7:44   76                           
111  1:19:35.2   283  Sara Mahoney                         Lutz, FL                                     
             40-44    4     F  23    9:09.5  211   0:58     45:19.7 19.9  119   0:58     23:11.2  7:44   75                           
112  1:19:39.8   125  Cody Leonard                         Oviedo, FL                                   
             15-19    7     M  87    5:36.4    6   0:52     47:20.3 19.0  154   0:48     25:03.8  8:21  121                           
113  1:19:40.2   210  Mar Gardner                          Spring Hill, FL                              
             25-29    2     F  24    7:43.0   96   1:17     45:38.2 19.7  129   1:08     23:54.2  7:58   92                           
114  1:19:50.7   321  Tod Phelps                           Lutz, FL                                     
             Novice   4     M  88    8:38.6  175   1:27     44:01.8 20.4   97   1:19     24:25.7  8:08  107                           
115  1:19:58.4   117  Jacob Hernandez                      Clermont, FL                                 
             15-19    8     M  89    7:20.7   72   0:39     46:25.1 19.4  141   0:39     24:55.4  8:18  116                           
116  1:20:00.5   151  Janet Augspurg                       Alachua, FL                                  
             30-34    4     F  25    6:50.3   44   1:00     45:55.3 19.6  133   0:56     25:19.5  8:26  128                           
117  1:20:07.4   107  Team TriChicks                       Bradenton, FL                                
             Relay    3     X   0    6:54.0   49   0:43     47:23.3 19.0  157   0:35     24:32.4  8:11  109                           
118  1:20:07.5   158  David Black                          Gainesville, FL                              
             60-64    2     M  90    9:10.0  212   1:17     45:02.8 20.0  113   1:12     23:26.5  7:49   84                           
119  1:20:25.1   135  Emma Stock                           Bradenton, FL                                
              1-14    2     F  26    6:24.1   25   0:33     48:46.6 18.5  186   0:35     24:07.1  8:02   95                           
120  1:20:26.6   170  Tara Buonanno                        Trinity, FL                                  
             35-39    3     F  27    8:06.3  127   1:16     43:59.8 20.5   95   1:19     25:46.6  8:35  136                           
121  1:20:35.4   406  Bryan Jr William                     RUSKIN, FL                                   
             M/P/L    4     M  91    7:42.2   92   1:47     47:20.6 19.0  153   1:01     22:45.4  7:35   66                           
122  1:20:39.5   378  Jim Stadick                          Tampa, FL                                    
             Clyde    1     M  92    8:58.3  197   1:03     42:29.2 21.2   71   1:08     27:01.5  9:00  161                           
123  1:20:41.1   229  Robert Hatch                         Gainesville, FL                              
             55-59    5     M  93    7:50.6  105   0:42     46:18.9 19.4  139   0:52     24:59.1  8:20  120                           
124  1:20:41.6   384  Shaun Stewart                        Yulee, FL                                    
             40-44   13     M  94    7:57.9  114   2:36     46:14.9 19.5  138   1:27     22:27.6  7:29   61                           
125  1:20:42.6   343  C Scott Rollins                      Ocala, FL                                    
             Clyde    2     M  95    7:27.6   76   0:58     43:49.6 20.5   90   1:06     27:22.6  9:07  169                           
126  1:20:48.6   243  David Ivory                          Crystal River, FL                            
             35-39    8     M  96    8:33.6  167   1:58     42:35.9 21.1   73   2:38     25:04.6  8:21  122                           
127  1:20:50.1   275  Gail Lohman                          Saint Petersburg, FL                         
             60-64    1     F  28    8:16.8  138   1:23     45:31.1 19.8  123   1:11     24:29.1  8:10  108                           
128  1:20:54.5   179  William Coates                       West Palm Beach, FL                          
             Novice   5     M  97    7:13.2   63   1:37     45:05.4 20.0  116   1:22     25:37.5  8:32  135                           
129  1:21:05.8   322  Rob Piazza                           DUNEDIN, FL                                  
             25-29    7     M  98    8:06.8  130   1:16     43:35.9 20.7   89   0:55     27:13.8  9:04  166                           
130  1:21:12.7   123  Mackenzie Koth                       Wesley Chapel, FL                            
             15-19    8     F  29    6:35.9   33   0:51     44:37.4 20.2  108   0:46     28:23.7  9:28  185                           
131  1:21:23.8   232  Donita Hearns                        Ocala, FL                                    
             40-44    5     F  30    8:32.0  162   2:01     44:50.0 20.1  111   1:20     24:40.8  8:13  111                           
132  1:21:24.1   246  Allison Kamuf                        Lutz, FL                                     
             40-44    6     F  31    9:26.5  233   1:52     46:43.2 19.3  150   1:38     21:45.1  7:15   45                           
133  1:21:35.4   345  Lisa Ross                            Lutz, FL                                     
             45-49    1     F  32    6:58.3   52   0:47     45:53.1 19.6  132   1:17     26:40.4  8:53  153                           
134  1:21:50.7   431  Ethan Bunts                          Crystal River, FL                            
             M/P/L    5     M  99    6:08.6   14   1:04     48:34.0 18.5  179   0:40     25:24.7  8:28  131                           
135  1:21:50.8   370  Bonnie Smith                         Palm Harbor, FL                              
             40-44    7     F  33    7:32.0   81   0:41     46:03.1 19.5  134   1:03     26:31.8  8:50  150                           
136  1:21:54.3   245  Ralph Johnson                        Jacksonville, FL                             
             60-64    3     M 100    9:06.3  206   1:25     43:53.7 20.5   93   1:13     26:17.3  8:46  146                           
137  1:21:57.4   419  Kyle Piecora                         Melbourne, FL                                
             25-29    8     M 101    8:11.5  134   1:10     44:20.4 20.3  104   1:20     26:56.4  8:59  157                           
138  1:21:59.2   128  Maddie Michael                       Evans, GA                                    
              1-14    3     F  34    6:31.2   31   0:39     48:37.7 18.5  184   0:46     25:26.2  8:29  132                           
139  1:22:00.6   161  Gary Bonacorsi                       Seminole, FL                                 
             65-69    4     M 102    9:12.5  218   0:53     46:37.4 19.3  146   0:58     24:20.6  8:07  102                           
140  1:22:32.2   250  Vincent Kendziora                    Ocala, FL                                    
             20-24    4     M 103    7:08.5   57   1:43     44:39.8 20.2  109   1:49     27:13.2  9:04  165                           
141  1:22:32.4   308  Renee Moss                           Thomasville, GA                              
             35-39    4     F  35    7:17.5   69   1:20     47:27.6 19.0  160   1:41     24:47.4  8:16  113                           
142  1:23:03.7   189  Randy Daw                            Gainesville, FL                              
             25-29    9     M 104    8:15.4  136   1:49     47:56.4 18.8  167   0:40     24:23.7  8:08  104                           
143  1:23:13.6   211  Cheryl Gendebien                     New Port Richey, FL                          
             40-44    8     F  36    9:16.0  225   1:12     44:14.9 20.3  102   1:03     27:28.6  9:09  170                           
144  1:23:16.5   399  Holly Tripp                          Land O Lakes, FL                             
             50-54    4     F  37    8:34.1  169   1:16     47:59.9 18.8  169   0:44     24:43.5  8:14  112                           
145  1:23:54.6   412  Christine Worms                      Lutz, FL                                     
             35-39    5     F  38    7:51.6  106   1:06     47:44.1 18.9  166   0:50     26:23.6  8:48  148                           
146  1:23:58.7   148  Vanessa Arndt                        Lutz, FL                                     
             35-39    6     F  39    8:16.1  139   1:05     46:41.9 19.3  148   0:46     27:10.7  9:03  164                           
147  1:24:09.2   191  Scott Donnelly                       Lady Lake, FL                                
             40-44   14     M 105    8:51.3  190   0:52     46:26.0 19.4  142   1:04     26:56.2  8:59  156                           
148  1:24:19.3   282  Jerry Magliulo                       New Port Richey, FL                          
             70-74    1     M 106    9:15.0  224   1:31     40:22.8 22.3   38   2:16     30:55.3 10:18  225                           
149  1:24:23.3   313  Sara Nam                             Tallahassee, FL                              
             45-49    2     F  40    9:14.5  222   1:26     46:08.5 19.5  136   1:18     26:17.3  8:46  145                           
150  1:24:30.2   404  Larry Warden                         Inverness, FL                                
             Clyde    3     M 107    7:37.3   86   1:00     47:34.1 18.9  161   1:22     26:57.2  8:59  158                           
151  1:24:35.3   429  Lori Wordon                          Palm Harbor, FL                              
             45-49    3     F  41    8:18.3  140   1:14     45:28.6 19.8  122   1:06     28:29.3  9:30  188                           
152  1:24:35.7   101  Team Wood                            Orlando, FL                                  
             Relay    4     X   0    8:28.8  155   1:13     45:37.7 19.7  128   0:40     28:37.7  9:32  191                           
153  1:24:36.2   329  Victoria Potts                       Homosassa, FL                                
             25-29    3     F  42    7:16.7   68   1:19     49:28.9 18.2  195   1:27     25:06.2  8:22  124                           
154  1:25:07.0   115  Arrianna Durrance                    Pensacola, FL                                
              1-14    4     F  43    6:28.8   30   0:39     51:02.6 17.6  217   0:54     26:04.0  8:41  142                           
155  1:25:08.5   222  Corey Griner                         Brooker, FL                                  
             30-34    5     F  44    7:15.4   67   1:21     46:39.1 19.3  147   0:50     29:03.5  9:41  200                           
156  1:25:13.6   396  Jim Tingler                          Ocala, FL                                    
             30-34    9     M 108    8:25.5  150   1:45     48:14.1 18.7  172   0:49     26:00.6  8:40  138                           
157  1:25:13.7   105  Team Smookin Hot Moms                                                         
             Relay    5     X   0    6:26.0   27   1:13     50:51.1 17.7  212   0:40     26:03.7  8:41  141                           
158  1:25:16.9   342  Robert Robinson                      Land O Lakes, FL                             
             Clyde    4     M 109    8:33.9  164   1:35     43:27.2 20.7   87   1:19     30:22.9 10:07  219                           
159  1:25:28.6   177  Martha Carrasco                      Ocala, FL                                    
             50-54    5     F  45    7:55.7  111   1:28     47:58.4 18.8  168   1:04     27:03.6  9:01  162                           
160  1:25:38.2   295  John McDonough                       Tampa, FL                                    
             50-54    8     M 110    9:33.8  245   0:47     46:06.7 19.5  135   1:10     28:02.2  9:21  177                           
161  1:25:41.0   260  Krista Lallemand                     Lutz, FL                                     
             Novice   1     F  46    8:36.3  172   1:00     50:43.4 17.7  211   0:43     24:39.0  8:13  110                           
162  1:25:42.7   376  Jonathan Spoliansky                  Gainesville, FL                              
             30-34   10     M 111    6:50.1   43   1:54     51:00.0 17.6  214   2:08     23:50.7  7:57   88                           
163  1:25:48.7   323  Charles Pierson                      Tallahassee, FL                              
             40-44   15     M 112    9:26.2  235   2:06     48:12.6 18.7  171   1:08     24:56.7  8:19  118                           
164  1:25:57.3   402  Travis Urie                          Spring Hill, FL                              
             25-29   10     M 113    8:24.6  147   1:22     45:37.2 19.7  127   1:10     29:24.3  9:48  205                           
165  1:26:26.4   236  Paul Hofmann                         The Villages, FL                             
             65-69    5     M 114   10:00.6  265   1:12     45:34.6 19.8  124   1:14     28:26.4  9:29  187                           
166  1:26:51.6   273  Charles Lindsay                      Tampa, FL                                    
             50-54    9     M 115    7:48.0  103   1:32     47:37.8 18.9  163   1:36     28:18.6  9:26  183                           
167  1:27:08.6   355  Nicole Sampson                       Lutz, FL                                     
             40-44    9     F  47    8:27.4  152   0:53     45:52.9 19.6  131   1:14     30:42.6 10:14  222                           
168  1:27:44.9   377  Helga Stadick                        Tampa, FL                                    
             45-49    4     F  48    9:28.3  238   1:59     46:30.3 19.4  144   1:29     28:18.9  9:26  184                           
169  1:27:47.0   224  Lisa Hager                           Ocala, FL                                    
             50-54    6     F  49    9:48.6  262   1:17     48:21.1 18.6  175   1:06     27:15.0  9:05  167                           
170  1:27:58.8   195  Walter Dworak                        Port Richey, FL                              
             Novice   6     M 116    8:33.4  165   3:08     49:40.8 18.1  199   1:06     25:31.8  8:30  133                           
171  1:27:59.9   192  Kristi Drablos                       Lutz, FL                                     
             40-44   10     F  50    9:32.6  243   1:48     46:34.5 19.3  145   2:01     28:04.9  9:21  179                           
172  1:28:36.7   241  Jennifer Humayun                     Tallahassee, FL                              
             45-49    5     F  51    9:13.6  220   1:34     47:24.5 19.0  159   1:32     26:53.7  8:58  155     2 5.10a               
173  1:28:38.1   262  William Lamb                         Silver Springs, FL                           
             60-64    4     M 117   10:04.7  267   1:12     45:34.9 19.8  125   1:16     30:32.1 10:11  221                           
174  1:28:44.1   324  Pippin Gilbert                       Gainesville, FL                              
             35-39    7     F  52    8:20.3  142   1:33     53:12.9 16.9  236   1:14     24:25.1  8:08  106                           
175  1:28:45.2   299  Michael Alsup                        Anthony, FL                                  
             M/P/L    6     M 118    8:30.2  159   1:45     50:33.6 17.8  209   1:15     26:42.2  8:54  154                           
176  1:28:59.1   312  Jacque Myers                         Tallahassee, FL                              
             55-59    1     F  53    8:45.5  183   1:09     49:04.5 18.3  191   0:43     29:18.1  9:46  204                           
177  1:29:04.3   353  Christine Sagabiel                   Gainesville, FL                              
             50-54    7     F  54    9:33.5  247   2:07     46:18.4 19.4  140   1:16     29:50.3  9:57  211                           
178  1:29:16.1   184  Aaron Copeland                       Pensacola, FL                                
             40-44   16     M 119    9:28.9  237   1:45     47:22.0 19.0  156   1:24     29:17.1  9:46  202                           
179  1:29:21.7   344  Ariosto Rosado                       Altamonte, FL                                
             50-54   10     M 120    9:36.9  254   2:23     51:25.6 17.5  220   0:46     25:11.7  8:24  127                           
180  1:29:23.2   403  Tony Walton                          DUNEDIN, FL                                  
             60-64    5     M 121    9:20.5  228   0:57     50:11.4 17.9  203   0:45     28:10.2  9:23  181                           
181  1:29:24.7   263  Douglas Lang                         Tampa, FL                                    
             Novice   7     M 122    8:03.7  124   1:28     50:32.3 17.8  208   1:17     28:04.7  9:21  178                           
182  1:29:58.7   145  Carol Ardell                         St Petersburg, FL                            
             55-59    2     F  55    9:29.4  240   1:26     49:24.7 18.2  194   1:41     27:58.7  9:19  174                           
183  1:30:14.9   203  Steven Felty                         Old Town, FL                                 
             60-64    6     M 123    9:13.8  221   2:14     48:52.9 18.4  189   1:39     28:16.9  9:25  182                           
184  1:30:19.8   424  Steve Lee                            Williston, FL                                
             40-44   17     M 124    8:54.0  195   1:16     48:37.4 18.5  183   1:26     30:06.8 10:02  214                           
185  1:30:27.8   392  Chris Swor                           SUMMERFIELD, FL                              
             40-44   18     M 125    7:50.3  104   1:49     52:25.3 17.2  229   1:51     26:32.8  8:51  151                           
186  1:30:29.9   102  Team King                            Lutz, FL                                     
             Relay    6     X   0    8:25.6  149   1:51     49:55.1 18.0  201   0:37     29:41.9  9:54  209                           
187  1:30:31.8   162  Robin Boughton                       Ocala, FL                                    
             50-54    8     F  56    7:58.5  118   1:12     49:31.3 18.2  196   1:23     30:27.8 10:09  220                           
188  1:30:37.8   433  David Shiner                         St Pete, FL                                  
             40-44   19     M 126    9:48.5  263   2:15     51:00.0 17.6  215   0:37     26:57.8  8:59  159                           
189  1:30:38.9   264  Donna Lanier                         Ocala, FL                                    
             45-49    6     F  57    9:36.8  252   2:03     48:48.1 18.4  187   1:19     28:52.9  9:37  196                           
190  1:30:57.6   251  Lawrence Kibler                      Lecanto, FL                                  
             50-54   11     M 127    9:12.8  217   2:28     52:17.8 17.2  228   1:00     26:00.6  8:40  139                           
191  1:31:04.4   216  Jeannette Glime                      Trinity, FL                                  
             Athena   1     F  58    7:57.9  116   2:00     47:42.2 18.9  165   1:32     31:53.4 10:38  238                           
192  1:31:15.0   209  Jon Friend                           Spring Hill, FL                              
             Novice   8     M 128    8:42.6  179   2:51     48:54.8 18.4  190   1:48     29:00.0  9:40  199                           
193  1:31:19.5   197  Jim Eckert                           Gainesville, FL                              
             60-64    7     M 129    8:54.1  194   1:35     50:25.1 17.9  206   1:36     28:49.5  9:36  194                           
194  1:31:19.8   351  Bill Ryals                           Gainesville, FL                              
             75-79    2     M 130    9:31.9  242   2:25     47:21.4 19.0  155   1:53     30:09.8 10:03  215                           
195  1:31:23.4   336  Melissa Reeves                       Auburn, AL                                   
             45-49    7     F  59    9:35.1  251   2:33     48:21.7 18.6  174   1:39     29:15.4  9:45  201                           
196  1:31:26.0   265  Kathleen Laseter                     Ocala, FL                                    
             45-49    8     F  60    8:22.6  145   1:43     50:36.7 17.8  210   1:27     29:18.0  9:46  203                           
197  1:31:35.6   398  Jason Trainor                        Indian Harbour Beach, FL                     
             40-44   20     M 131    9:17.8  226   2:01     48:00.5 18.8  170   1:23     30:54.6 10:18  224                           
198  1:31:37.3   156  Tom Bell                             St Petersburg, FL                            
             65-69    6     M 132    8:44.9  181   1:37     48:35.7 18.5  180   1:26     31:15.3 10:25  230                           
199  1:31:46.8   228  Justin Harrison                      Gainesville, FL                              
             35-39    9     M 133    8:48.2  186   2:52     52:13.2 17.2  227   1:40     26:13.8  8:44  144                           
200  1:32:08.9   328  Terri Potter                         TAMPA, FL                                    
             45-49    9     F  61   10:24.2  272   1:36     49:49.4 18.1  200   2:10     28:09.9  9:23  180                           
201  1:32:19.3   427  Josh McInturf                        Ocala, FL                                    
             40-44   21     M 134    8:33.3  166   1:49     48:28.2 18.6  178   1:43     31:46.3 10:35  235                           
202  1:32:56.3   383  JoAnn Stewart                        Yulee, FL                                    
             35-39    8     F  62    8:21.8  144   1:56     51:14.6 17.6  218   1:16     30:09.3 10:03  216                           
203  1:33:08.9   138  Mackenzie Woods                      Homosassa, FL                                
             15-19    9     M 135   11:11.1  286   1:40     49:20.9 18.2  193   2:18     28:39.9  9:33  192                           
204  1:33:09.8   182  Ledis Contreras                      Zephyrhills, FL                              
             Novice   2     F  63    9:52.4  264   0:57     52:03.2 17.3  225   0:47     29:30.8  9:50  207                           
205  1:33:24.8   238  Karen Holland James                  Lutz, FL                                     
             Athena   2     F  64    7:56.2  113   1:26     49:32.9 18.2  198   1:31     32:59.8 11:00  242                           
206  1:33:43.9   301  Stephen Michelini                    Tampa, FL                                    
             60-64    8     M 136    9:08.6  208   2:43     44:29.4 20.2  106   2:35     34:48.9 11:36  266                           
207  1:34:03.3   140  Lauren Albury                        Ocala, FL                                    
             Novice   3     F  65    8:35.8  170   1:28     55:07.2 16.3  248   1:37     27:16.3  9:05  168                           
208  1:34:07.2   252  Veronica Kilkelly                    Tampa, FL                                    
             45-49   10     F  66    8:30.3  160   2:03     50:10.4 17.9  202   1:31     31:53.2 10:38  239                           
209  1:34:10.4   361  Connie Schwab                        Lutz, FL                                     
             45-49   11     F  67    9:34.6  248   1:57     48:36.5 18.5  182   1:21     32:42.4 10:54  241                           
210  1:34:12.2   155  Lindsay Bell                         St Petersburg, FL                            
             60-64    2     F  68    9:43.7  259   1:45     53:44.6 16.7  241   1:01     27:59.2  9:20  175                           
211  1:34:23.7   289  Pete Martino                         Lutz, FL                                     
             Clyde    5     M 137    7:53.3  110   1:26     51:01.1 17.6  216   0:42     33:21.7 11:07  249                           
212  1:34:34.3   416  Dawn Zendegui                        Wesley Chapel, FL                            
             45-49   12     F  69    7:53.0  109   2:17     52:38.5 17.1  231   0:45     31:01.3 10:20  226                           
213  1:34:45.7   280  Jeanie MacEachern                    Oldsmar, FL                                  
             55-59    3     F  70    9:35.6  249   1:27     55:17.9 16.3  249   0:50     27:36.7  9:12  171                           
214  1:34:57.2   113  Clarissa Consol                      Homosassa, FL                                
             15-19    9     F  71   10:01.7  266   1:12     57:58.6 15.5  269   0:39     25:07.2  8:22  125                           
215  1:34:57.6   397  Amber Trainor                        Indian Harbour Beach, FL                     
             45-49   13     F  72    9:24.7  232   2:23     48:36.0 18.5  181   2:44     31:50.6 10:37  237                           
216  1:35:14.0   362  Mark Schwab                          Lutz, FL                                     
             Clyde    6     M 138    8:29.3  156   0:59     45:34.4 19.8  126   1:13     38:59.0 13:00  285                           
217  1:35:16.7   309  Mark Mueller                         Lutz, FL                                     
             Clyde    7     M 139    9:33.1  246   3:04     53:34.7 16.8  239   1:25     27:40.7  9:13  172                           
218  1:35:21.9   207  Michael Fortuna                      Indian Rocks Beach, FL                       
             Clyde    8     M 140    8:26.8  151   1:46     47:09.4 19.1  152   1:18     36:42.9 12:14  277                           
219  1:35:22.5   367  Lorri Shute                          WEIRSDALE, FL                                
             60-64    3     F  73    9:03.1  203   1:56     56:35.1 15.9  258   0:49     26:59.5  9:00  160                           
220  1:35:30.6   261  Sue Lamar                            Odessa, FL                                   
             45-49   14     F  74    9:23.0  231   1:53     46:48.1 19.2  151   1:45     33:41.6 11:14  252     2 5.10f               
221  1:35:38.0   237  Brian Hohman                         Luz, FL                                      
             FTire    1     M 141    8:51.0  191   2:27     57:40.6 15.6  267   0:52     25:48.0  8:36  137                           
222  1:35:41.7   423  Joan Stackpoole                      Hudson, FL                                   
             50-54    9     F  75   10:47.1  280   2:50     51:29.2 17.5  221   1:44     28:51.7  9:37  195                           
223  1:36:03.0   166  Wally Brinkman                       Ocala, FL                                    
             55-59    6     M 142    8:39.7  176   1:37     48:17.3 18.6  173   1:48     35:42.0 11:54  269                           
224  1:36:12.4   279  Robert Macdonald                     Seminole, FL                                 
             65-69    7     M 143    9:09.5  210   1:47     48:25.1 18.6  176   2:25     34:26.4 11:29  262                           
225  1:36:16.7   104  Mrs Campbell                         Homosassa, FL                                
             Athena   3     F  76    8:34.9  168   1:33     52:12.9 17.2  226   1:29     32:28.7 10:49  240                           
226  1:36:21.5   293  Frank McCann                         The Villages, FL                             
             65-69    8     M 144   10:45.6  279   1:42     52:25.9 17.2  230   1:42     29:47.5  9:56  210                           
227  1:36:53.7   120  Joel Hovius                          Groveland, FL                                
              1-14    5     M 145    9:43.8  258   0:35     58:10.0 15.5  273   0:37     27:48.7  9:16  173                           
228  1:36:54.1   352  Britt Ryder                          St Petersburg, FL                            
             Athena   4     F  77    8:52.7  192   2:45     53:12.8 16.9  235   1:11     30:54.1 10:18  223                           
229  1:36:54.3   218  Isaiah Goncalves                     Lutz, FL                                     
             Novice   4     F  78    8:47.4  185   3:49     56:06.3 16.0  255   1:09     27:03.3  9:01  163                           
230  1:36:59.7   278  Wayne Lynn                           Lutz, FL                                     
             Novice   9     M 146    9:12.0  219   4:04     50:58.7 17.7  213   2:41     30:04.7 10:01  213                           
231  1:37:08.5   199  Edward England                       Ocala, FL                                    
             60-64    9     M 147   11:52.0  297   1:39     47:38.1 18.9  164   1:26     34:33.5 11:31  263                           
232  1:37:13.7   393  Theresa Thaggard                     Jacksonville, FL                             
             50-54   10     F  79    9:01.4  200   1:01     51:30.0 17.5  222   1:23     34:18.7 11:26  259                           
233  1:37:22.6   421  Wilton Ostrenko                      Tampa, FL                                    
             65-69    9     M 148    9:10.4  213   1:52     52:48.6 17.0  232   2:30     31:02.6 10:21  227                           
234  1:37:31.2   254  Cindy Kirgis                         Port Richey, FL                              
             40-44   11     F  80   10:09.5  268   2:01     54:15.9 16.6  245   1:25     29:41.2  9:54  208                           
235  1:37:45.2   175  Howard Carl                          Lutz, FL                                     
             50-54   12     M 149    9:11.4  215   1:27     51:39.3 17.4  224   1:44     33:44.2 11:15  253                           
236  1:37:51.9   150  Banks Attaway                        Denver, CO                                   
             50-54   13     M 150    8:49.2  188   3:40     50:30.7 17.8  207   1:53     32:59.9 11:00  243                           
237  1:37:53.2   357  Sarah Satterfield                    Ocala, FL                                    
             40-44   12     F  81    9:36.1  253   1:54     53:56.7 16.7  242   0:58     31:29.2 10:30  231                           
238  1:38:02.6   303  Bret Mills                           Citra, FL                                    
             Novice  10     M 151    8:36.6  171   3:02     57:00.1 15.8  262   0:59     28:25.6  9:28  186                           
239  1:38:04.5   147  Craig Arndt                          Lutz, FL                                     
             Novice  11     M 152    7:59.7  121   2:53     54:05.6 16.6  244   1:28     31:39.5 10:33  234                           
240  1:38:12.9   389  Christina Suhr                       Windermere, FL                               
             25-29    4     F  82    7:57.4  115   2:24     58:07.6 15.5  271   1:11     28:33.9  9:31  189                           
241  1:38:26.2   233  Joyce Hepscher                       Tampa, FL                                    
             35-39    9     F  83    8:53.8  193   4:32     55:45.2 16.1  253   1:15     28:01.2  9:20  176                           
242  1:38:36.2   418  Jody Trost                           Celebration, FL                              
             45-49   15     F  84   11:27.5  291   3:12     47:35.2 18.9  162   3:22     33:00.2 11:00  245                           
243  1:38:42.6   149  Stacie Atria                         Gainesville, FL                              
             35-39   10     F  85    8:59.0  199   1:36     56:22.0 16.0  257   1:28     30:17.6 10:06  218                           
244  1:39:29.0   360  Wendi Schulte                        PLANT CITY, FL                               
             Athena   5     F  86    9:43.9  257   1:37     50:18.3 17.9  205   2:05     35:46.0 11:55  270                           
245  1:39:37.3   103  Team Sole Sisters                    Bradenton, FL                                
             Relay    7     X   0    8:31.6  161   0:41   1:00:39.9 14.8  287   0:49     28:57.3  9:39  197                           
246  1:40:07.3   269  Alec Leon                            Lutz, FL                                     
             Novice   5     F  87    7:36.8   84   2:23     57:40.5 15.6  268   1:14     31:14.3 10:25  229                           
247  1:40:24.3   341  Denyce Robinson                      Land O Lakes, FL                             
             40-44   13     F  88    9:40.0  256   2:03     48:50.4 18.4  188   2:00     37:51.3 12:37  282                           
248  1:40:39.1   244  Darla Johnson                        Lutz, FL                                     
             50-54   11     F  89   10:12.2  270   1:59     57:25.3 15.7  265   1:11     29:52.1  9:57  212                           
249  1:40:50.3   219  Paul Grebe                           Gainesville, FL                              
             60-64   10     M 153   11:43.7  296   2:49     53:04.5 17.0  234   1:43     31:31.3 10:30  232                           
250  1:41:00.0   281  Melynn Mack                          Lutz, FL                                     
             45-49   16     F  90    9:10.2  214   1:10     53:15.6 16.9  237   1:11     36:14.0 12:05  274                           
251  1:41:04.3   205  Gregory Fisch                        Oldsmar, FL                                  
             55-59    7     M 154    9:35.1  250   3:14     52:53.4 17.0  233   1:13     34:09.3 11:23  257                           
252  1:41:11.3   325  Allison Polender                     Tampa, FL                                    
             35-39   11     F  91    8:10.6  132   2:53     57:15.6 15.7  263   1:43     31:10.3 10:23  228                           
253  1:41:18.6   420  Lynn Gray                            Tampa, FL                                    
             60-64    4     F  92   11:24.0  290   2:42     56:40.9 15.9  259   1:34     28:58.6  9:39  198                           
254  1:41:40.3   375  Diane Spicer                         Tampa, FL                                    
             60-64    5     F  93    9:47.0  261   2:12     58:37.1 15.4  276   1:35     29:29.3  9:50  206                           
255  1:42:16.2   152  Robert Babcock                       Ocklawaha, FL                                
             Clyde    9     M 155    8:24.9  148   2:48     55:21.1 16.3  250   1:01     34:42.2 11:34  265                           
256  1:42:26.0   190  Leonardo Dicanio                     Lutz, FL                                     
             Clyde   10     M 156    8:06.6  129   1:09     49:31.6 18.2  197  10:32     33:08.0 11:03  248                           
257  1:42:39.1   230  Jessica Hatfield                     Floral City, FL                              
             Athena   6     F  94    9:45.7  260   1:22     53:39.9 16.8  240   1:10     36:43.1 12:14  278                           
258  1:42:44.8   331  Maureen Quinn                        Gainesville, FL                              
             60-64    6     F  95    9:27.4  236   2:41     50:11.8 17.9  204   3:52     36:33.8 12:11  275                           
259  1:42:57.2   354  Amy Sampson                          Silver Springs, FL                           
             Athena   7     F  96    9:05.7  204   2:25     55:34.4 16.2  252   1:29     34:24.2 11:28  261                           
260  1:43:15.2   141  Karen Allman                         Gainesville, FL                              
             65-69    1     F  97   11:14.6  287   0:59     55:28.1 16.2  251   1:27     34:07.2 11:22  255                           
261  1:43:54.8   240  Laura Howard                         Lutz, FL                                     
             Athena   8     F  98    9:02.5  202   2:26     48:45.0 18.5  185   1:47     41:54.8 13:58  293                           
262  1:43:55.8   223  Billy Hager                          Ocala, FL                                    
             25-29   11     M 157   10:49.0  281   2:00     57:24.1 15.7  264   1:52     31:50.8 10:37  236                           
263  1:44:14.0   319  Susan Pelz                           Brandon, FL                                  
             FTire    1     F  99   10:37.7  277   1:30     56:49.6 15.8  260   0:58     34:20.0 11:27  260                           
264  1:44:20.0   316  Patricia Patterson                   New Port Richey, FL                          
             55-59    4     F 100   10:28.5  274   2:26     51:18.1 17.5  219   2:06     38:02.0 12:41  283                           
265  1:44:40.1   457  June Leland                          New Port Richey, FL                          
             60-64    7     F 101   10:55.3  283   3:54     55:45.4 16.1  254   1:04     33:02.1 11:01  246                           
266  1:44:56.0   334  Stuart Redrick                       Crystal River, FL                            
             45-49   17     M 158    8:59.0  198   2:05     59:37.9 15.1  284   0:51     33:24.0 11:08  250                           
267  1:45:21.7   144  Mindy Archer                         Ocala, FL                                    
             FTire    2     F 102    9:28.7  239   2:23   1:02:13.4 14.5  290   1:05     30:12.7 10:04  217                           
268  1:45:36.4   417  Kevin Delaney                        Celebration, FL                              
             55-59    8     M 159   18:27.3  302   3:16     47:24.7 19.0  158   3:29     33:00.4 11:00  244                           
269  1:46:35.4   400  Jennifer Tucci                       Gainesville, FL                              
             25-29    5     F 103    8:14.4  135   4:06     58:47.1 15.3  280   1:20     34:08.4 11:23  256                           
270  1:46:49.6   368  Bryan Singleton                      Tampa, FL                                    
             Novice  12     M 160    9:15.4  223   3:19     58:03.1 15.5  270   1:55     34:17.6 11:26  258                           
271  1:47:19.8   247  Patricia Kantor                      Hudson, FL                                   
             65-69    2     F 104   10:50.3  282   2:20     59:07.7 15.2  282   1:34     33:28.8 11:09  251                           
272  1:47:21.9   270  Jamie Letendre                       Crystal River, FL                            
             25-29    6     F 105    9:06.0  205   2:10     58:56.8 15.3  281   1:11     35:58.9 11:59  272                           
273  1:47:55.0   271  Julie Letendre                       Port St Lucie, FL                            
             45-49   17     F 106    9:20.2  229   0:59     56:13.2 16.0  256   1:31     39:52.0 13:17  289                           
274  1:47:56.6   320  Shelly Phelps                        Lutz, FL                                     
             Novice   6     F 107   10:11.8  269   2:10     58:24.6 15.4  274   1:52     35:19.6 11:46  268                           
275  1:48:14.9   178  Jennifer Casey                       Lutz, FL                                     
             Novice   7     F 108    8:48.7  187   2:17     58:40.0 15.3  277   1:50     36:39.9 12:13  276                           
276  1:48:17.3   239  Kelley Houston                       Tampa, FL                                    
             35-39   12     F 109    9:01.6  201   2:22     59:58.9 15.0  285   0:58     35:58.3 11:59  271                           
277  1:48:33.3   415  Christopher Youmans                  Ocala, FL                                    
             Clyde   11     M 161    9:08.2  209   3:44     54:57.2 16.4  247   2:57     37:47.3 12:36  281                           
278  1:49:05.0   310  Candia Mulhern                       Spring Hill, FL                              
             60-64    8     F 110   11:18.0  289   2:24     54:19.4 16.6  246   1:54     39:10.0 13:03  286                           
279  1:49:31.4   359  Michael Schneider Christians         Cape Coral, FL                               
             65-69   10     M 162    9:30.2  241   3:54     53:20.6 16.9  238   3:27     39:20.4 13:07  287                           
280  1:49:39.8   143  Lynette Altieri Mills                Lutz, FL                                     
             50-54   12     F 111   10:35.5  275   2:58   1:03:13.4 14.2  293   1:18     31:35.8 10:32  233                           
281  1:49:57.3   202  John Fawcett                         Spring Hill, FL                              
             25-29   12     M 163    6:35.9   34   2:12   1:02:37.6 14.4  291   1:39     36:54.3 12:18  279                           
282  1:50:21.4   185  Jennifer Cultrera                    Tampa, FL                                    
             Athena   9     F 112   12:22.0  300   2:10     51:38.0 17.4  223   2:17     41:54.4 13:58  292                           
283  1:50:31.2   292  Grace McAuliffe                      Lutz, FL                                     
             Novice   8     F 113    9:26.5  234   3:02   1:01:22.9 14.7  288   1:29     35:12.2 11:44  267                           
284  1:53:15.0   346  Karen Ruffin                         Signal Mountain, TN                          
             50-54   13     F 114   11:32.5  292   2:38     58:44.1 15.3  279   1:35     38:46.0 12:55  284                           
285  1:53:24.8   133  Emily Shelto                         Lutz, FL                                     
             Novice   9     F 115    8:57.4  196   2:04   1:06:00.3 13.6  295   1:46     34:37.8 11:32  264                           
286  1:54:00.3   432  Joseph Foster                        Citrus Springs, FL                           
             FTire    2     M 164   11:40.5  294   3:38   1:00:01.1 15.0  286   1:19     37:22.3 12:27  280                           
287  1:54:16.7   206  Brian Forte                          Odessa, FL                                   
             40-44   22     M 165    8:37.9  174   1:21   1:14:15.5 12.1  302   1:28     28:35.7  9:32  190                           
288  1:54:29.4   363  Henry Seibel                         Citrus Springs, FL                           
             FTire    3     M 166   11:01.4  284   1:58   1:06:38.3 13.5  296   1:01     33:51.4 11:17  254                           
289  1:55:16.7   438  Sebastian Campbell                   , FL                                         
             15-19   10     M 167   13:16.9  301   2:24     58:09.2 15.5  272   1:18     40:09.7 13:23  290                           
290  1:55:34.5   385  Susan Stewart                        Ocala, FL                                    
             50-54   14     F 116   11:37.7  293   1:48   1:04:17.5 14.0  294   1:40     36:12.5 12:04  273                           
291  1:56:05.3   409  Donna Wimmer                         Ocala, FL                                    
             50-54   15     F 117   10:17.7  271   3:27     58:31.8 15.4  275   3:32     40:18.3 13:26  291                           
292  1:59:15.0   227  John Harris                          Valrico, FL                                  
             Clyde   12     M 168    9:07.3  207   3:31     57:00.9 15.8  261   2:34     47:03.0 15:41  298                           
293  2:00:48.5   221  Kristi Gregory                       Keystone Heights, FL                         
             Athena  10     F 118   10:36.3  276   2:09   1:02:04.1 14.5  289   1:42     44:17.5 14:46  297                           
294  2:01:47.0   401  Steffenie Tyson                      Lutz, FL                                     
             Novice  10     F 119    8:45.5  182   4:13   1:07:52.8 13.3  299   1:19     39:38.0 13:13  288                           
295  2:04:49.3   337  Deborah Reiser                       Port Richey, FL                              
             Athena  11     F 120    9:38.3  255   2:25     57:38.6 15.6  266   0:57     54:11.3 18:04  302                           
296  2:05:08.1   176  Yvonne Carl                          Lutz, FL                                     
             Novice  11     F 121   11:14.2  288   2:48   1:07:45.5 13.3  298   1:25     41:56.1 13:59  294                           
297  2:06:09.0   314  Vickie Nelson                        Cumming, GA                                  
             55-59    5     F 122   12:20.6  299   7:25     59:37.5 15.1  283   4:03     42:44.0 14:15  296                           
298  2:06:50.5   111  Alyssa Carl                          Lutz, FL                                     
             15-19   10     F 123   11:07.7  285   4:23   1:07:11.9 13.4  297   1:48     42:21.5 14:07  295                           
299  2:07:43.0   436  Wyn Kirby                            Ocala, FL                                    
             45-49   18     F 124   10:25.5  273   3:40   1:03:03.7 14.3  292   1:42     48:53.0 16:18  299                           
300  2:18:13.4   395  Kenn Thornton                        Hernando, FL                                 
             FTire    3     F 125   10:42.4  278   3:05   1:09:37.1 12.9  300   1:16     53:33.4 17:51  301                           
301  2:21:52.3   304  Meghann Mills                        Citra, FL                                    
             25-29    7     F 126    9:33.9  244   3:44   1:13:09.7 12.3  301   2:36     52:50.3 17:37  300                           
302  DQ          249  Bob Keller                           Tallahassee, FL                              
             75-79    3     M 169   12:10.2  298   3:40     58:41.2 15.3  278   1:52     33:03.0 11:01  247    99 DQ Wet Suit         
            DRC Sports   352-637-2475   chris@ DRCsports.com




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News