Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

5k4Q

Ruskin , FL, May 18, 2013

[5k Male Results | 5k Female Results | 5k Age Group Results ]

5k Overall Results

Courtesy of East Bay High School Student Council

5k4Q 5k Run

5k4Q

5k Run

Overall Finish List

May 18, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Benjamin Mena                                           223    29   M       1 Top Fin             17:52.2      5:46/M
      2    James Benik                                             222    15   M       2 Top Fin             19:03.9      6:09/M
      3    Maurice Falco                                           246    42   M       3 Top Fin             19:21.1      6:15/M
      4    Nathaniel Jackson                 Gibsonton  FL         128    16   M       1 15-19               19:54.5      6:25/M
      5    Darren Hotmire                                          251    46   M       1 40-49               20:53.3      6:44/M
      6    Zachery Livesay                   Apollo Beach  FL      153    17   M       2 15-19               21:20.1      6:53/M
      7    David Chiriboga                   Tampa  FL             129    25   M       1 20-29               21:24.4      6:54/M
      8    John Burdick                                            183    52   M       1 50-59               21:36.0      6:58/M
      9    Lucas Lino Ortiz                  Apollo Beach  FL       27    16   M       3 15-19               22:15.2      7:11/M
     10    Michael Bishop                    Apollo Beach  FL       37    15   M       4 15-19               22:50.5      7:22/M
     11    Arielle Rose                                            179    25   F       1 Top Fin             23:06.8      7:27/M
     12    Chelsea Chavers                   Brandon  FL           163    15   F       2 Top Fin             23:42.9      7:39/M
     13    Josh Heimm                                              235    24   M       2 20-29               23:55.2      7:43/M
     14    Nick Ewing                        Apollo Beach  FL       58    19   M       5 15-19               23:56.9      7:43/M
     15    Zack Hoover                       Apollo Beach  FL       24    19   M       6 15-19               24:00.3      7:45/M
     16    Judi Smolinski                    Sun City Center  FL    87    54   F       3 Top Fin             24:01.8      7:45/M
     17    Matthew Butler                                          234    18   M       7 15-19               24:08.8      7:47/M
     18    Sam Shake                         Riverview  FL           3    64   M       1 60-69               24:11.8      7:48/M
     19    Corey Geer                                              219    18   M       8 15-19               24:22.9      7:52/M
     20    Sean Lockhart                     Tampa  FL             120    25   M       3 20-29               25:26.3      8:12/M
     21    Scott Swearengen                  Riverview  FL          93    41   M       2 40-49               25:41.8      8:17/M
     22    Ivan Saffold                      Riverview  FL          48    19   M       9 15-19               25:45.5      8:18/M
     23    Agustin Alanis                    Riverview  FL          60    44   M       3 40-49               25:57.2      8:22/M
     24    Cameron Theriault                 New Port Richey  FL   105    23   M       4 20-29               25:58.4      8:23/M
     25    Nina Stokes                                             250    43   F       1 40-49               26:06.5      8:25/M
     26    Justin Bowman                     Tampa  FL             121    25   M       5 20-29               26:13.4      8:27/M
     27    David Burness                     Riverview  FL          15    41   M       4 40-49               26:17.6      8:29/M
     28    Zachary Cole                                            216    13   M       1  0-14               26:21.9      8:30/M
     29    Nikki Kimmel                      Ruskin  FL             26    31   F       1 30-39               26:31.8      8:33/M
     30    Stephanie Meloche                 Tampa  FL             130    25   F       1 20-29               26:35.5      8:35/M
     31    April Veney                       Valrico  FL            96    33   F       2 30-39               26:38.3      8:35/M
     32    Ernest Jones                                            189    63   M       2 60-69               26:40.5      8:36/M
     33    Charlotte Brittain                Tampa  FL             167    42   F       2 40-49               26:43.8      8:37/M
     34    Jasmine Rustogi                                         204    22   F       2 20-29               26:46.1      8:38/M
     35    Ryan Fisher                                             211    12   M       2  0-14               26:54.8      8:41/M
     36    Mita Rountree                                           188    31   M       1 30-39               27:01.6      8:43/M
     37    Teresa Duce                       Wimauma  FL           228    54   F       1 50-59               27:01.9      8:43/M
     38    David Shiner                      St Petersburg  FL     226    41   M       5 40-49               27:11.9      8:46/M
     39    Jessica Nadalin                   Tampa  FL              28    26   F       3 20-29               27:16.4      8:48/M
     40    Maggie Tiongson                                         209    29   F       4 20-29               27:21.2      8:49/M
     41    Theron Huss                       Valrico  FL            38    37   M       2 30-39               27:29.2      8:52/M
     42    Connor Hutchinson                 Lakeland  FL          173    10   M       3  0-14               27:34.8      8:54/M
     43    Shawn Gregory                     Lithia  FL            207    42   M       6 40-49               27:41.7      8:56/M
     44    James Lyons                       Riverview  FL           4    50   M       2 50-59               27:41.8      8:56/M
     45    W Ross                            Valrico  FL           116    56   M       3 50-59               27:46.9      8:57/M
     46    Eric Berland                      Riverview  FL           1    16   M      10 15-19               27:58.4      9:01/M
     47    Giovanni Ruiz                     Brandon  FL            80    34   M       3 30-39               28:16.3      9:07/M
     48    Jaime Sharitz                     Riverview  FL         106    35   F       3 30-39               28:16.5      9:07/M
     49    Chris Cutini                                            224    23   M       6 20-29               28:22.1      9:09/M
     50    Alex Geer                                               217    18   M      11 15-19               28:24.0      9:10/M
     51    Kyle Lockhart                     Tampa  FL             118    23   M       7 20-29               28:28.0      9:11/M
     52    Marcus Butler                                           233    16   M      12 15-19               28:28.4      9:11/M
     53    Margeaux Sinibaldi-Danasak        Riverview  FL         177    27   F       5 20-29               28:45.0      9:16/M
     54    Caitlyn Connolly                                        220    29   F       6 20-29               28:49.9      9:18/M
     55    Daniel Augustin                                         215    45   M       7 40-49               28:50.0      9:18/M
     56    Karissa Rhoades                   Valrico  FL           156    16   F       1 15-19               28:51.8      9:18/M
     57    Dave Smolinski                    Sun City Center  FL    86    62   M       3 60-69               28:53.1      9:19/M
     58    Reagan Huet                       Valrico  FL           165    15   F       2 15-19               28:53.1      9:19/M
     59    Shunna Skrip                      Grovetown  GA         136    32   F       4 30-39               29:01.8      9:22/M
     60    Martha Alanis                     Riverview  FL          49    49   F       3 40-49               29:11.2      9:25/M
     61    Danielle Dixon                    Tampa  FL              29    28   F       7 20-29               29:19.8      9:27/M
     62    Kylie Weaver                                            248    16   F       3 15-19               29:24.1      9:29/M
     63    Margret Panek                     Riverview  FL          31    51   F       2 50-59               29:30.6      9:31/M
     64    Jazheel Lenegar                   Brandon  FL            35    31   F       5 30-39               29:33.8      9:32/M
     65    Dave Brown                        Brandon  FL            36    48   M       8 40-49               29:33.9      9:32/M
     66    Robert McGreevy                                         253    25   M       8 20-29               29:38.2      9:34/M
     67    Jennifer Sickles                                        200    20   F       8 20-29               29:48.5      9:37/M
     68    Rohini Rustogi                                          203    47   F       4 40-49               29:55.7      9:39/M
     69    Alysha Quinn                                            231    26   F       9 20-29               30:02.9      9:41/M
     70    Lydia Dees                        Valrico  FL           150    17   F       4 15-19               30:05.2      9:42/M
     71    Steven Smith                      New Port Richey  FL   237    56   M       4 50-59               30:10.6      9:44/M
     72    David Fisher                                            212    8    M       4  0-14               30:10.7      9:44/M
     73    Zane Howle                        Tampa  FL             131    24   M       9 20-29               30:21.1      9:47/M
     74    Joelle Palzer                     Ruskin  FL            124    31   F       6 30-39               30:21.8      9:47/M
     75    Janet Fisher                                            210    47   F       5 40-49               30:29.7      9:50/M
     76    Lisa Talbott                      Apollo Beach  FL       12    46   F       6 40-49               30:36.7      9:52/M
     77    Carol Fraterlangelo                                     230    55   F       3 50-59               30:39.3      9:53/M
     78    Rachel Hall                       Gibsonton  FL         119    22   F      10 20-29               30:46.8      9:55/M
     79    Robert Zane                       Valrico  FL           161    44   M       9 40-49               30:48.8      9:56/M
     80    Carrie Elwell                                           242    37   M       4 30-39               30:50.4      9:57/M
     81    Diane Williams                    Riverview  FL           2    40   F       7 40-49               30:50.5      9:57/M
     82    Viviana Ortiz                     Winter Haven  FL      140    23   F      11 20-29               30:56.0      9:59/M
     83    Winona Beules                                           236    40   F       8 40-49               31:02.1     10:01/M
     84    Darian Wimble                     Riverview  FL         122    50   F       4 50-59               31:17.6     10:05/M
     85    Ryan Cale                         Apollo Beach  FL       69    16   F       5 15-19               31:29.8     10:09/M
     86    Ilene Ostrander                   Riverview  FL          16    37   F       7 30-39               31:30.6     10:10/M
     87    Raven Rennolds                    Riverview  FL          17    18   F       6 15-19               31:33.9     10:11/M
     88    Ashley Norton                     Ruskin  FL            147    23   F      12 20-29               31:35.7     10:11/M
     89    Paul Harris                       Palmetto  FL           91    45   M      10 40-49               31:48.0     10:15/M
     90    Barbara Harris                    Palmetto  FL           92    46   F       9 40-49               31:48.1     10:15/M
     91    Yessica Gilford                   Ruskin  FL             32    31   F       8 30-39               31:51.2     10:16/M
     92    Karen Guggino                     Brandon  FL           109    56   F       5 50-59               31:53.9     10:17/M
     93    Eric Eyas                                               196    26   M      10 20-29               31:59.0     10:19/M
     94    Robert Brown                      Riverview  FL          46    53   M       5 50-59               32:08.4     10:22/M
     95    Chariane Johnson                                        194    26   F      13 20-29               32:09.6     10:22/M
     96    Randy Bostick                     Ruskin  FL            103    25   M      11 20-29               32:41.6     10:33/M
     97    Lisa Hutchinson                   Lakeland  FL          143    42   F      10 40-49               32:45.3     10:34/M
     98    Patrick McCormick                 New Port Richey  FL   101    46   M      11 40-49               32:48.0     10:35/M
     99    Melissa Hartley                   Lithia  FL             73    34   F       9 30-39               32:55.5     10:37/M
    100    Sally Graham                      Riverview  FL          78    45   F      11 40-49               33:09.2     10:42/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Raquel Amshel                     Apollo Beach  FL       55     8   F       1  0-14               33:15.0     10:44/M
    102    David Amshel                      Apollo Beach  FL       54    12   M       5  0-14               33:19.0     10:45/M
    103    Jennifer Pressley                 Apollo Beach  FL       30    38   F      10 30-39               33:19.1     10:45/M
    104    Steven Field                      Tampa  FL              89    69   M       4 60-69               33:20.9     10:45/M
    105    Jessica Banko                                           243    36   F      11 30-39               33:23.5     10:46/M
    106    Lisa Laport                                             213    42   F      12 40-49               33:23.8     10:46/M
    107    Haley Neil                        Valrico  FL           157    16   F       7 15-19               33:29.0     10:48/M
    108    Craig Amshel                      Apollo Beach  FL       52    45   M      12 40-49               33:29.4     10:48/M
    109    Joan Amshel                       Apollo Beach  FL       53    48   F      13 40-49               33:29.5     10:48/M
    110    Jack Graham                       Riverview  FL          79    13   M       6  0-14               33:30.0     10:48/M
    111    Todd Zawistoski                   Riverview  FL          50    38   M       5 30-39               33:33.4     10:49/M
    112    Mitchell Plock                                          185    62   M       5 60-69               33:40.9     10:52/M
    113    Walt Burrell                                            184    43   M      13 40-49               33:48.0     10:54/M
    114    Lyssette Smith                    Winter Haven  FL       70    42   F      14 40-49               34:02.0     10:59/M
    115    Raven Rayfield                    Apollo Beach  FL       67    41   F      15 40-49               34:12.9     11:02/M
    116    Pamela Ramirez                    Ruskin  FL             43    27   F      14 20-29               34:14.5     11:03/M
    117    Tony Zipperer                                           238    49   M      14 40-49               34:14.7     11:03/M
    118    Tanya Cordero                     Brandon  FL            71    38   F      12 30-39               34:16.8     11:03/M
    119    Karalyn Slomiany                  Valrico  FL            14    53   F       6 50-59               34:18.0     11:04/M
    120    Rebecca Zinzi                     Tampa  FL              22    58   F       7 50-59               34:18.2     11:04/M
    121    Lynn Loughlin                                           198    44   F      16 40-49               34:22.4     11:05/M
    122    Karla McAllister                  Riverview  FL          39    26   F      15 20-29               34:24.6     11:06/M
    123    Josh Zawistoski                                         227    15   M      13 15-19               34:24.8     11:06/M
    124    Kelsey Cearley                    Sun City  FL           90    22   F      16 20-29               34:28.7     11:07/M
    125    Cheryl Cearley                                          187    52   F       8 50-59               34:29.1     11:07/M
    126    Raquel Hitsman                    Lithia  FL             83    21   F      17 20-29               34:44.9     11:12/M
    127    Julie Nguyen                                            190    43   F      17 40-49               34:54.6     11:15/M
    128    Tianna Johnson                    Riverview  FL          81    15   F       8 15-19               34:59.1     11:17/M
    129    Trevor Martin                                           232    26   M      12 20-29               35:16.2     11:23/M
    130    Shannon Dechelbor                 Bradenton  FL         168    47   F      18 40-49               35:27.3     11:26/M
    131    Jennifer Walker                   Apollo Beach  FL       74    22   F      18 20-29               35:31.5     11:27/M
    132    Nicole Grinnell                   Valrico  FL            40    20   F      19 20-29               35:31.6     11:27/M
    133    Brad Pilley                       Riverview  FL         142    44   M      15 40-49               35:37.7     11:29/M
    134    Amber Porter                      New Port Richey  FL   104    20   F      20 20-29               36:28.4     11:46/M
    135    Tracy Hinson                      Plant City  FL        123    39   F      13 30-39               36:30.8     11:46/M
    136    Dylan Strickland                                        214    18   M      14 15-19               36:34.6     11:48/M
    137    Rachel Fanti                      Riverview  FL         111    18   F       9 15-19               36:36.7     11:48/M
    138    Elizabeth Bohannon                Gibsonton  FL         202    18   F      10 15-19               36:36.7     11:48/M
    139    David Dees                        Valrico  FL           152    48   M      16 40-49               36:54.6     11:54/M
    140    Stephanie Smith                   Palmetto  FL           57    36   F      14 30-39               37:04.6     11:57/M
    141    Lynna Dees                        Valrico  FL           151    48   F      19 40-49               37:15.7     12:01/M
    142    Maryann Ryan                      Brandon  FL             9    46   F      20 40-49               37:18.9     12:02/M
    143    Kara Allen                        Apollo Beach  FL       21    44   F      21 40-49               37:24.6     12:04/M
    144    Casey Appleby                     Riverview  FL         175    32   F      15 30-39               37:26.4     12:05/M
    145    Ashley Engiam                                           241    27   F      21 20-29               37:30.5     12:06/M
    146    Robert Sheehan, Jr.               Gibsonton, Fl 33534   138    32   M       6 30-39               38:04.1     12:17/M
    147    Matt Sickles                                            199    48   M      17 40-49               38:09.2     12:18/M
    148    Robert Sheehan, Sr.               Gibsonton, Fl 33534   137    55   M       6 50-59               38:12.8     12:19/M
    149    Diana Fehling                     Lithia  FL             82    45   F      22 40-49               38:29.2     12:25/M
    150    Nhan Phan                                               192    39   M       7 30-39               38:34.7     12:26/M
    151    Kim Rankin                                              221    52   F       9 50-59               38:50.5     12:32/M
    152    Zoe Lang                          Temple Terrace  FL    100    35   F      16 30-39               38:51.6     12:32/M
    153    Tanya McArthur                                          229    38   F      17 30-39               40:02.4     12:55/M
    154    Kaycee Washbish                                         195    26   F      22 20-29               40:23.1     13:02/M
    155    Michelle Jerez-Carlson            St. Petersburg  FL    115    39   F      18 30-39               40:39.1     13:07/M
    156    Marsha Berkowitz                  Apollo Beach  FL      134    63   F       1 60-69               40:58.5     13:13/M
    157    Amanda Cassreino                                        191    32   F      19 30-39               41:44.4     13:28/M
    158    Mandi Walker                                            193    32   F      20 30-39               41:44.4     13:28/M
    159    Jennifer Still                    Bradenton  FL         169    32   F      21 30-39               42:06.5     13:35/M
    160    Sondra Wright                     Tallahassee  FL       135    31   F      22 30-39               42:36.9     13:45/M
    161    Kim Pace                                                208    32   F      23 30-39               42:42.8     13:46/M
    162    Alecia Zimmerman                                        197    35   F      24 30-39               43:26.4     14:01/M
    163    Cheryl Gardner                    Valrico  FL            64    52   F      10 50-59               43:49.3     14:08/M
    164    Andrea Perkins                    Tampa  FL              88    33   F      25 30-39               44:38.4     14:24/M
    165    Darcy Gonzales                    Tampa  FL              44    43   F      23 40-49               44:44.7     14:26/M
    166    Maria Saffold                     Riverview  FL          47    48   F      24 40-49               44:47.0     14:27/M
    167    John Dehart                                             239    38   M       8 30-39               45:09.4     14:34/M
    168    Rachel Brinton                    Tampa  FL              66    27   F      23 20-29               45:12.3     14:35/M
    169    Vashunta Monk                                           240    28   F      24 20-29               45:28.7     14:40/M
    170    Ashley Greene                     Gibsonton  FL         172    24   F      25 20-29               45:32.0     14:41/M
    171    Sandra Cale                       Apollo Beach  FL       68    42   M      18 40-49               45:46.0     14:46/M
    172    Will Hutchinson                   Lakeland  FL          174     5   M       7  0-14               45:55.6     14:49/M
    173    Haley Pilley                      Riverview  FL         144    14   F       2  0-14               45:56.3     14:49/M
    174    Crystal Zipperer                  Orlando  FL            11    22   F      26 20-29               46:07.7     14:53/M
    175    Brittany Davis                                          225    22   F      27 20-29               46:08.2     14:53/M
    176    Jan Miller                        Apollo Beach  FL      102    69   F       2 60-69               46:44.4     15:05/M
    177    Anne Van Wormer                   Ellenton  FL          155    47   F      25 40-49               50:09.1     16:11/M
    178    Christina Newman                  Valrico  FL           133    28   F      28 20-29               50:25.8     16:16/M
    179    Stacy Wrenn                       Valrico  FL            34    37   F      26 30-39               50:59.4     16:27/M
    180    Norma Jeanne Appelbaum            Cape Coral  FL         45    56   F      11 50-59               51:31.5     16:37/M
    181    Stacie Cleary                                           252    31   F      27 30-39               51:43.8     16:41/M
    182    Jennifer Kenney                   Gibsonton  FL         132    18   F      11 15-19               51:58.2     16:46/M
    183    Amy Kopstad                       Riverview  FL          25    19   F      12 15-19               51:58.4     16:46/M
    184    Connie Lowe                       Plant City  FL         65    53   F      12 50-59               52:03.9     16:47/M
    185    Deborah Elliott                                         186    58   F      13 50-59               52:06.1     16:48/M
    186    Elizabeth Casale                  Tampa  FL              41    37   F      28 30-39               53:54.2     17:23/M
    187    Chris Casale                      Tampa  FL              42    45   M      19 40-49               53:54.4     17:23/M
    188    Aedan Gregory                                           205    8    M       8  0-14               55:42.0     17:58/M
    189    Jeanne Gregory                    Lithia  FL            206    41   F      26 40-49               55:54.6     18:02/M
    190    Kathleen Wells                                          181    68   F       3 60-69               59:32.8     19:12/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News