Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

GFLRRC St. Patrick'w 10K

Coconut Creek, FL, March 9, 2013

St Patrick's Results

Scoring by AccuChip Timing

St. Patricks 10K Run 10 K Run/Walk

St. Patricks 10K Run

Age Group Results

March 09, 2013


Results By AccuChipUSA, Inc.

For questions about the results, click here



Men: Top Finishers 0- 0 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 0- 0 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

10 K Run/Walk

Top

Female Overall Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Loren Blandon

1864

29

8

 

41:12.2

6:39/M

2

Ngozi Uwah

Pompano Beach FL

340

0

13

1:09.6

42:21.9

6:50/M

3

Layna Rovcraft

194

22

14

1:20.3

42:32.6

6:52/M

Top

Male Overall Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Robert Leaf

128

0

1

 

37:26.4

6:02/M

2

Michael Beck

Boca Raton FL

6

28

2

0:54.7

38:21.2

6:11/M

3

David Comiskey

Miramar FL

22

30

3

1:21.8

38:48.2

6:15/M

Top

Female Master (40-49) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Stacey Persinger

1853

49

42

 

47:54.7

7:44/M

2

Katrina Kanka

129

41

46

0:19.7

48:14.4

7:47/M

3

Robin Noye

Coconut Creek FL

307

40

54

1:27.4

49:22.2

7:58/M

Top

Male Master (40-49) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Allan Walton

199

46

6

 

40:22.1

6:31/M

2

Andre Lapalme

180

47

11

1:25.4

41:47.5

6:44/M

3

Russell Bernstein

Weston FL

7

40

17

3:14.9

43:37.1

7:02/M

Top

Female Grd Master (50-59) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Renee Idone

156

53

41

 

47:49.7

7:43/M

2

Lauren Fuchs

106

52

48

0:31.1

48:20.8

7:48/M

3

Carol Krauss

Pompano Beach FL

80

52

63

2:26.4

50:16.2

8:06/M

Top

Male Grd Master (50-59) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Rafael Guijarro

Pembroke Pines FL

51

52

5

 

38:59.4

6:17/M

2

Jeff Powers

175

59

9

2:22.6

41:22.1

6:40/M

3

John House

Boca Raton FL

64

57

15

4:29.0

43:28.5

7:01/M

Top

Female Sr Grd Master (60-69 Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Elizabeth Smith

Margate FL

327

61

175

 

1:06:11.5

10:40/M

2

Lisa Somers

159

60

195

4:14.6

1:10:26.1

11:22/M

3

Sandi Wagner

Hollywood FL

346

64

220

13:11.7

1:19:23.2

12:48/M

Top

Male Sr Grd Master (60-69 Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Ed Norton

Boca Raton FL

306

60

21

 

44:21.6

7:09/M

2

Larry Starr

Coral Springs FL

329

66

40

3:23.0

47:44.6

7:42/M

3

Lawrence Byrne

Miami Lakes FL

17

64

110

11:50.1

56:11.7

9:04/M

Top

Male Golden Mstr (70-79) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Roger Lacasse

Ft Lauderdale FL

81

71

92

 

54:42.5

8:49/M

2

Bill Wagner

Hollywood FL

345

76

221

24:41.2

1:19:23.8

12:48/M

3

Martin Quinn

182

82

223

25:42.6

1:20:25.2

12:58/M

Top

Female Age Unknown

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Kathryn Sealey

200

0

233

 

1:25:55.9

13:51/M

Top

Male Age Unknown

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

J Schrager

191

0

186

 

1:07:19.4

10:51/M

Top

Female 15 to 16

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Sarah Terwilliger

Plantation FL

334

16

191

 

1:08:59.2

11:08/M

Top

Female 17 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Kristen Medvetz

Loxahatchee FL

93

18

78

 

52:24.6

8:27/M

2

Bonita Wayne

Pembroke Pines FL

347

18

234

35:57.1

1:28:21.7

14:15/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Emily Daycock

107

21

64

 

50:26.5

8:08/M

2

Tracy Rogers

Margate FL

320

24

94

4:33.0

54:59.6

8:52/M

3

Katrina Ellich

172

23

224

32:24.7

1:22:51.3

13:22/M

4

Natalie Vallecorsa

Pittsburgh PA

341

21

238

45:21.2

1:35:47.7

15:27/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Stephen Craft

1875

24

32

 

45:51.7

7:24/M

2

John McCall

Boca Raton FL

90

23

39

1:45.6

47:37.3

7:41/M

3

Dane Fowler

1857

24

43

2:10.4

48:02.1

7:45/M

4

Patrik Dreislampl

169

24

61

4:18.7

50:10.4

8:05/M

5

Matthew Shachner

Coral Springs FL

325

23

86

8:04.6

53:56.3

8:42/M

6

Luiz Sforka

1868

23

97

9:20.0

55:11.7

8:54/M

7

Chris Pollari

163

23

174

19:53.5

1:05:45.2

10:36/M

8

Miguel Reto

192

24

232

39:42.4

1:25:34.1

13:48/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Lacey Chimiente

1856

26

24

 

44:52.7

7:14/M

2

Amanda Huneke

Davie FL

65

27

44

3:09.7

48:02.5

7:45/M

3

Megan Mansueto

Pompano Beach FL

89

29

56

4:43.1

49:35.8

8:00/M

4

Heather Setter

Miami FL

324

29

60

5:14.2

50:06.9

8:05/M

5

Heather Feely

Fort Lauderdale FL

168

27

93

9:49.9

54:42.7

8:49/M

6

Lauren Selepec

Pembroke Pines NJ

323

29

107

10:57.8

55:50.6

9:00/M

7

Yolaine Bonner

Deerfield Beach FL

11

26

119

12:05.5

56:58.3

9:11/M

8

Erica Thompson

1874

26

132

13:59.2

58:51.9

9:30/M

9

Amanda Lipinski

105

29

134

14:11.1

59:03.9

9:31/M

10

Samantha Molinero

Hollywood FL

97

28

147

15:04.6

59:57.4

9:40/M

11

Laura Slieker

Fort Lauderdale FL

326

29

148

15:05.0

59:57.7

9:40/M

12

Meghan Sheldon

1873

27

150

15:54.7

1:00:47.4

9:48/M

13

Danielle Copeland

111

28

154

16:46.7

1:01:39.5

9:57/M

14

Jamie Lobacz

Coral Springs FL

87

29

157

17:26.7

1:02:19.5

10:03/M

15

Kelly Volpe

Coconut Creek FL

343

28

163

18:08.6

1:03:01.4

10:10/M

16

Amanda Burd

Fort Lauderdale FL

170

27

173

20:13.4

1:05:06.2

10:30/M

17

Rachel Devine

Boca Raton FL

30

27

190

23:50.4

1:08:43.2

11:05/M

18

Christine Savoureux-Mariner

Plantation FL

321

27

197

25:59.3

1:10:52.1

11:26/M

19

Elise Hickey

1870

27

198

25:59.5

1:10:52.3

11:26/M

20

Carolyn Trombley

Boca Raton FL

337

27

199

26:37.5

1:11:30.2

11:32/M

21

Peggy Romero

195

26

213

30:38.7

1:15:31.5

12:11/M

22

Morgan Somers

110

28

215

31:20.8

1:16:13.6

12:18/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Bryan Ludwin

Boynton Beach FL

88

26

183

 

1:06:54.3

10:47/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Bridget Hobart

Boulder CO

60

34

26

 

45:24.2

7:19/M

2

Sara Devi Pierson

Delray Beach FL

316

33

30

0:20.9

45:45.2

7:23/M

3

Melissa Eddinger

Boca Raton FL

36

33

53

3:54.7

49:18.9

7:57/M

4

Malely Cowan

Sunny Isles Beach FL

24

31

62

4:49.9

50:14.2

8:06/M

5

Vanessa Mendoza

Sunny Ises Beach FL

95

30

103

10:22.3

55:46.5

9:00/M

6

Jessica Higgins

Tamarac FL

59

34

111

10:51.9

56:16.2

9:05/M

7

Jennifer Swirsky

Coral Springs FL

331

33

117

11:05.1

56:29.4

9:07/M

8

Haley Heid

Boynton Beach FL

57

33

136

13:50.6

59:14.9

9:33/M

9

Jennifer Coslow

1866

30

145

14:30.8

59:55.1

9:40/M

10

Kellie Torda

Hollywood FL

336

32

149

15:01.6

1:00:25.9

9:45/M

11

Navatha Vankayalapati

Tamarac FL

342

34

153

16:05.0

1:01:29.3

9:55/M

12

Erin Byrne

Pembroke Pines FL

18

30

168

18:50.2

1:04:14.5

10:22/M

13

Melissa Detrick

Pompano Beach FL

29

30

172

19:35.6

1:04:59.9

10:29/M

14

Tess Rebello

Coconut Creek FL

319

34

179

21:09.1

1:06:33.4

10:44/M

15

Monica Hands

Fort Lauderdale FL

53

33

182

21:28.7

1:06:52.9

10:47/M

16

Lacie Randall

Fort Lauderdale FL

318

33

187

21:57.5

1:07:21.8

10:52/M

17

Erica Rodriguez

109

30

194

24:51.5

1:10:15.7

11:20/M

18

Jennifer Thomas

Delray Beach FL

335

30

203

27:02.9

1:12:27.2

11:41/M

19

Micol Levi-Minzi

Sunrise FL

83

31

204

27:22.2

1:12:46.5

11:44/M

20

Lisa Baber

Deerfield Beach FL

2

32

206

27:22.5

1:12:46.7

11:44/M

21

Anya Broadhurst

Coconut Creek FL

15

33

207

27:33.2

1:12:57.5

11:46/M

22

Lindsey McAndrews

131

30

217

31:52.5

1:17:16.8

12:28/M

23

Tiffani Wenig

101

32

222

34:10.9

1:19:35.2

12:50/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Chris Perry

1855

30

4

 

38:51.3

6:16/M

2

Carson McLarson

134

30

7

1:37.0

40:28.4

6:32/M

3

Douglas Janes

Fort Lauderdale FL

69

34

16

4:41.6

43:32.9

7:01/M

4

Brandon Mozley

Deerfield Beach FL

302

30

59

10:59.1

49:50.4

8:02/M

5

Carlos Granados

Jacksonville FL

49

30

66

11:42.6

50:33.9

8:09/M

6

Sean Zamora

Ft Lauderdale FL

353

30

72

12:20.4

51:11.7

8:15/M

7

John Kontos

Coral Springs FL

79

32

79

13:38.0

52:29.3

8:28/M

8

Jan Pahl

1851

30

81

14:00.5

52:51.8

8:31/M

9

Robert Pappas

Coral Springs FL

311

32

85

14:48.9

53:40.2

8:39/M

10

Dennis Bonner

Deerfield Beach FL

12

34

91

15:50.8

54:42.1

8:49/M

11

Ron Benson

1867

32

96

16:17.9

55:09.2

8:54/M

12

Craig Ditman

Boynton Beach FL

31

31

122

18:18.1

57:09.5

9:13/M

13

Nazareno Gonzalez

1863

31

141

20:48.9

59:40.2

9:37/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Amanda Hynes

160

35

20

 

44:19.6

7:09/M

2

Leandra Bates

Boca Raton FL

5

38

29

1:20.6

45:40.3

7:22/M

3

Rachel Bash

Coconut Creek FL

3

36

47

4:00.8

48:20.4

7:48/M

4

Michelle Eddy

Coconut Creek FL

37

39

50

4:06.0

48:25.7

7:49/M

5

Maria De Leon Creed

Coral Springs FL

27

37

52

4:35.6

48:55.3

7:53/M

6

Kathryn Chellgren

112

36

75

7:42.8

52:02.5

8:24/M

7

Meredith Sokoloff

Plantation FL

328

35

100

11:07.2

55:26.8

8:56/M

8

Christine Nessen

Highland Beach FL

304

35

116

12:09.8

56:29.4

9:07/M

9

Michelle Iorio

Deerfield Beach FL

67

35

121

12:44.6

57:04.2

9:12/M

10

Janice Garofola

Coconut Creek FL

43

36

126

13:32.5

57:52.2

9:20/M

11

Robyn Hamilton

Miramar FL

52

35

128

13:38.6

57:58.3

9:21/M

12

Terri Rounsavii

102

36

135

14:47.8

59:07.5

9:32/M

13

Nicola Brown

North Lauderdale FL

16

37

161

18:36.5

1:02:56.2

10:09/M

14

Camar Jones

Oakland Park FL

70

35

162

18:40.3

1:02:59.9

10:10/M

15

Cesarina Medina

Weston FL

91

35

165

19:16.3

1:03:35.9

10:15/M

16

Geena Derojas

1859

39

177

21:58.8

1:06:18.5

10:42/M

17

Lorena Palis

Sunrise FL

310

39

184

22:40.0

1:06:59.6

10:48/M

18

Stephanie Henry

117

38

210

30:37.8

1:14:57.5

12:05/M

19

Sharon Goodman

Coconut Creek FL

47

38

231

41:08.8

1:25:28.5

13:47/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Anthony Forgione

Fort Lauderdale FL

41

35

10

 

41:41.6

6:43/M

2

Danielle Dorvicciers

127

36

12

0:06.3

41:47.9

6:44/M

3

David Chellgren

113

36

28

3:53.5

45:35.2

7:21/M

4

Brian Doherty

Boca Raton FL

32

39

45

6:31.9

48:13.5

7:47/M

5

Matt Young

Deerfield Beach FL

352

36

67

8:54.1

50:35.7

8:10/M

6

Luis Moss

Boca Raton FL

301

35

73

9:47.6

51:29.2

8:18/M

7

Andrew Wiley

Coral Springs FL

349

36

95

13:20.8

55:02.4

8:53/M

8

Reginald Fox

Miami VA

42

38

106

14:08.8

55:50.5

9:00/M

9

Scott Gow

133

39

169

22:58.5

1:04:40.2

10:26/M

10

Courtney Harvey

Lauderhill FL

56

39

178

24:41.6

1:06:23.2

10:42/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Jodie Ouellette

Coral Springs FL

309

40

57

 

49:45.1

8:01/M

2

Marby Reyes

1876

44

82

3:08.0

52:53.2

8:32/M

3

Jennifer Kimmey

Ft Lauderdale FL

78

44

90

4:55.3

54:40.5

8:49/M

4

Shari Hoffman

Coral Springs FL

61

40

101

5:51.5

55:36.7

8:58/M

5

Candace Oesch

Weston FL

308

40

113

6:35.5

56:20.7

9:05/M

6

Emily Laven

181

41

124

7:54.3

57:39.5

9:18/M

7

Jeanine Caruso

Sunrise FL

19

42

140

9:52.3

59:37.4

9:37/M

8

Keshia Harvey

Lauderhill FL

55

43

158

12:37.0

1:02:22.2

10:04/M

9

Virginie De Roovere

Weston FL

28

40

170

15:02.5

1:04:47.7

10:27/M

10

Melinda Blostein

Coconut Creek FL

8

42

176

16:32.0

1:06:17.1

10:41/M

11

Elcilene Moseley

Pompano Beach FL

99

40

189

18:49.2

1:08:34.4

11:04/M

12

Sharaz Refal

188

44

200

22:02.6

1:11:47.7

11:35/M

13

Kimmie Briley

Sunrise FL

13

40

205

23:01.3

1:12:46.5

11:44/M

14

Adelle Wilson

Margate FL

350

43

212

25:45.7

1:15:30.9

12:11/M

15

Nanacy Aimanzar

176

43

216

26:34.9

1:16:20.1

12:19/M

16

Claudia Hernandez

Tamarac FL

171

43

218

27:47.1

1:17:32.3

12:30/M

17

Judy Kelley

122

43

241

48:14.3

1:37:59.5

15:48/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Geoff Bonallack

Fort Lauderdale AZ

165

42

22

 

44:24.1

7:10/M

2

Scott Russell

157

42

34

1:53.4

46:17.5

7:28/M

3

Jeff Blostein

Coconut Creek FL

9

41

49

4:00.5

48:24.7

7:48/M

4

Matthew Marzano

118

40

51

4:21.3

48:45.4

7:52/M

5

Darren Brent

190

43

65

6:08.8

50:32.9

8:09/M

6

Cameron Hoffman

Coral Springs FL

62

42

70

6:41.1

51:05.2

8:14/M

7

Joe Fatta

Plantation FL

38

42

71

6:45.8

51:10.0

8:15/M

8

Joseph Guariglia

Parkland FL

50

40

80

8:08.0

52:32.1

8:28/M

9

Kevin Moore

Fort Lauderdale FL

155

44

123

12:53.7

57:17.9

9:14/M

10

Kevin Vance

108

41

139

15:11.3

59:35.4

9:37/M

11

Todd Wenzel

Coconut Creek FL

348

40

188

23:28.3

1:07:52.5

10:57/M

12

Nick Warner

153

41

242

53:35.4

1:37:59.5

15:48/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Lisa Eakins

Margate FL

35

48

58

 

49:45.2

8:01/M

2

Toni Medvetz

Loxahatchee FL

92

49

68

0:51.4

50:36.7

8:10/M

3

Rose Mary Herrera

Weston FL

58

47

74

2:05.0

51:50.3

8:22/M

4

Danielle Dorsett

Wilton Manors FL

33

46

84

3:43.0

53:28.2

8:37/M

5

Heather Keith

130

47

98

5:28.4

55:13.7

8:54/M

6

Ana Lundgren

1860

45

115

6:35.8

56:21.1

9:05/M

7

Dawn Hardin

Pembroke Pines FL

54

48

118

7:04.9

56:50.2

9:10/M

8

Lisa Fogel

104

45

125

7:57.0

57:42.3

9:18/M

9

Renee Rosenthal

119

48

129

8:17.1

58:02.4

9:22/M

10

Wendy Gibson

177

48

133

9:09.9

58:55.2

9:30/M

11

Jennifer Bonitatibus

Boca Raton FL

10

46

155

12:11.2

1:01:56.5

9:59/M

12

Kimberley Kijanka

Coconut Creek FL

77

45

156

12:20.2

1:02:05.5

10:01/M

13

Vivian Pierre-Louis

161

48

181

16:56.9

1:06:42.1

10:45/M

14

Tam Clark

Fort Lauderdale FL

154

47

193

19:48.4

1:09:33.7

11:13/M

15

Christine Williams

174

49

196

20:55.9

1:10:41.2

11:24/M

16

Hazel Mullings

Coral Springs FL

303

49

209

24:33.2

1:14:18.5

11:59/M

17

Maria Chatani

126

45

214

26:16.3

1:16:01.6

12:16/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Mike Jordan

1862

46

18

 

44:07.4

7:07/M

2

Rick Czerlaski

189

49

37

2:38.9

46:46.3

7:33/M

3

Adolfo Ortiz

151

45

38

2:56.3

47:03.7

7:35/M

4

Ralph Pillinger

Fort Lauderdale FL

317

48

55

5:16.9

49:24.3

7:58/M

5

Robert Krauss

196

49

69

6:32.0

50:39.4

8:10/M

6

Robert Weisberg

1858

48

76

8:11.1

52:18.5

8:26/M

7

Frank Anderson

Aventura FL

1

45

87

9:57.8

54:05.2

8:43/M

8

Len Parker

1854

49

99

11:14.3

55:21.7

8:56/M

9

Mauricio Patino

Coconut Creek FL

313

46

104

11:39.3

55:46.7

9:00/M

10

James Caruso

Sunrise FL

20

47

105

11:42.3

55:49.7

9:00/M

11

Robert Schroeder

Woodmere NY

322

49

108

11:44.0

55:51.4

9:00/M

12

Jay Goldstein

Coral Springs FL

46

49

109

11:48.9

55:56.3

9:01/M

13

Adam Levy

Weston FL

84

46

137

15:17.8

59:25.2

9:35/M

14

John Golden

Plantation FL

45

45

138

15:21.1

59:28.5

9:35/M

15

Steven Moseley

Pompano Beach FL

100

45

152

16:58.0

1:01:05.4

9:51/M

16

Ed Costello

Coconut Creek FL

23

45

167

19:48.7

1:03:56.1

10:19/M

17

David Volz

Coral Springs TX

344

47

185

22:54.3

1:07:01.7

10:49/M

18

Jason Lewis

Wilton Manors FL

86

45

226

39:06.8

1:23:14.2

13:25/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Louise Parks

Boca Raton FL

312

51

77

 

52:21.2

8:27/M

2

Renee Kelly

Lighthouse Point FL

73

53

120

4:40.2

57:01.5

9:12/M

3

Laurie Von Schmidt

186

52

131

6:15.5

58:36.7

9:27/M

4

Cindy Pollari

164

51

202

20:01.7

1:12:22.9

11:40/M

5

Colleen Kellems

Hollywood FL

72

51

219

25:30.4

1:17:51.6

12:33/M

6

Celeste Ellich

173

54

225

30:30.0

1:22:51.3

13:22/M

7

Cathy Miller

North Lauderdale FL

96

52

229

32:52.5

1:25:13.8

13:45/M

8

Laura Terwilliger

Plantation FL

333

51

230

33:03.9

1:25:25.1

13:47/M

9

Rhonda Lewis

Coral Springs FL

85

50

235

36:37.5

1:28:58.7

14:21/M

10

Lyanne Smith Horton

123

52

240

45:37.0

1:37:58.3

15:48/M

Top

Male 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Mark Darley

158

54

19

 

44:13.3

7:08/M

2

Michael Davis

Miramar FL

26

53

25

1:01.1

45:14.5

7:18/M

3

John Ceraolo

162

51

27

1:14.1

45:27.4

7:20/M

4

Stephen Lundgren

1861

54

31

1:34.0

45:47.4

7:23/M

5

Jim Dunn

132

50

35

2:09.2

46:22.5

7:29/M

6

William Clifford

Coconut Creek FL

21

52

88

10:12.8

54:26.2

8:47/M

7

Eliot Lazowick

1869

52

89

10:22.8

54:36.2

8:48/M

8

Nigel Smith

1865

53

114

12:07.5

56:20.9

9:05/M

9

Terrence Moons

Sunrise FL

98

54

171

20:39.8

1:04:53.2

10:28/M

Top

Female 55 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Sharon Daniel

198

59

130

 

58:28.6

9:26/M

2

Laura Perlberg

167

59

146

1:28.6

59:57.2

9:40/M

3

Mamie Tyler

West Park FL

339

56

159

3:54.1

1:02:22.7

10:04/M

4

Janet Halasz

114

59

166

5:19.9

1:03:48.5

10:17/M

5

Ginette Letourneau

Margate FL

82

58

192

10:41.1

1:09:09.7

11:09/M

6

Ellen Bor

152

57

237

33:48.7

1:32:17.3

14:53/M

7

Maureen Keenan

1871

56

243

42:29.3

1:40:57.9

16:17/M

Top

Male 55 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Vince Picolo

Plantation FL

315

57

23

 

44:50.1

7:14/M

2

John Gianatasio

Boca Raton FL

44

57

33

1:24.3

46:14.4

7:27/M

3

Larry Perlberg

166

59

36

1:47.6

46:37.8

7:31/M

4

David Mellinger

Weston FL

94

55

83

8:29.9

53:20.1

8:36/M

5

Glenn Wiltshire

Davie FL

351

58

102

10:49.0

55:39.2

8:59/M

6

Gregory Fell

Tamarac FL

40

57

112

11:29.4

56:19.6

9:05/M

7

Charles Byrne

197

57

127

13:04.3

57:54.5

9:20/M

8

Jerry Newcombe

Pompano Beach FL

305

56

142

14:52.7

59:42.9

9:38/M

9

Dominique Jabour

Oakland Park FL

68

58

144

15:04.2

59:54.3

9:40/M

10

Ed Sheldon

1852

55

151

15:58.0

1:00:48.2

9:48/M

11

Philip Goombs

Lauderhill FL

48

59

160

18:01.0

1:02:51.2

10:08/M

12

Chris Terwilliger

Plantation FL

332

55

180

21:46.5

1:06:36.7

10:45/M

13

Robert Kaltenbach

North Miami Beach FL

71

59

201

27:20.3

1:12:10.5

11:38/M

Top

Female 60 to 64

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Linda Briley

Pembroke Pines FL

14

62

239

 

1:35:48.1

15:27/M

Top

Male 60 to 64

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Dan Sawtell

183

62

208

 

1:13:30.5

11:51/M

2

John Peck

Pompano Beach FL

314

64

211

1:32.1

1:15:02.7

12:06/M

Top

Female 65 to 69

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Barbara Annunciato

115

69

228

 

1:25:12.2

13:45/M

Top

Male 65 to 69

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Richard Schatteles

184

65

143

 

59:45.2

9:38/M

2

Ricardo Paulin

193

68

164

3:36.2

1:03:21.5

10:13/M

Top

Male 70 to 74

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

Alan Greenberg

178

71

227

 

1:23:25.2

13:27/M

Top

Male 75 to 79

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

John Shilling

185

76

236

 

1:31:19.5

14:44/M





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News