Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Hare Racing Experience

Tampa, FL, March 30, 2013

[Overall 5k Results | 5k Results by Gender | Overall 1 Mile Results | 1 Mile Age Group Results ]

5k Age Group Results

Hare Racing Experience 5k Run

Hare Racing Experience

5k Run

Age Group Results

March 30, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 442                                     442   0         8        17:56.0      5:47/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Hough                                             217   25        1        16:35.9      5:21/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Clower                     Westminster  MD       130   41       25        19:18.9      6:14/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jose Almaraz                      Plant City  FL         73   58        5        17:02.2      5:30/M
Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Isaacs                                         285   0       151        27:42.0      8:56/M
       2    Kara Montgomery                                         236   0       152        27:44.3      8:57/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 310                                     310            95        24:28.0      7:54/M
       2    Unknown Partic. 169                                     169           114        26:05.7      8:25/M
       3    Unknown Partic. 165                                     165           129        26:38.1      8:35/M
       4    Unknown Partic. 164                                     164           141        27:06.6      8:45/M
       5    Unknown Partic. 166                                     166           170        28:35.8      9:13/M
       6    Unknown Partic. 163                                     163           223        31:53.3     10:17/M
Top

Female 1 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stefanie Hernandez                                      156   9       111        25:39.0      8:16/M
       2    Madeline D'Antuono                                      149    8      273        38:00.3     12:15/M
       3    Catalina Jaime                                          449   7       285        42:09.3     13:36/M
       4    Shaelyn Jones                                            50    9      300        48:39.8     15:42/M
       5    Cianna Suarez                                            27    8      301        48:47.9     15:44/M
Top

Male 1 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Hurd                                              220    8       34        20:46.0      6:42/M
       2    Connor Kurrack                    Land O Lakes  FL      249    9       70        22:36.8      7:17/M
       3    Liam Ballard                      Tampa  FL              89    7       76        23:10.5      7:28/M
       4    Michael D'Antuono                                       150    8      122        26:33.6      8:34/M
       5    Carter Scott                                            291   7       158        27:54.9      9:00/M
       6    Nicholas Michelini                Tampa  FL             283    9      166        28:20.8      9:08/M
       7    Hyden Hasselback                                        153   8       200        29:58.4      9:40/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Izzie Brown                       Land O Lakes  FL      105   13       15        18:27.5      5:57/M
       2    Emma Skantze                                            266   13       38        20:59.7      6:46/M
       3    Logan Hasselback                                        154   10      148        27:28.1      8:52/M
       4    Carmela D'Antuono                                       147   10      172        28:41.0      9:15/M
       5    Shaylee Davis                     Tampa  FL              83   11      188        29:16.9      9:26/M
       6    Nicole Walters                    Sarasota34  FL        417   13      205        30:19.7      9:47/M
       7    Allison Dil                                              56   10      218        31:26.8     10:08/M
       8    Kimberly Dil                                             57   14      224        31:58.0     10:19/M
       9    Aimee Etheridge                                         232   10      278        40:22.6     13:01/M
      10    Alexandria Giron                  Tampa  FL             187   10      279        40:23.7     13:02/M
      11    Kayla Ramirez                     Tampa  FL             335   12      281        40:50.8     13:10/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Omar Omer                         Tampa  FL             308   11       16        18:28.9      5:57/M
       2    Darrell Walters                   Sarasota  FL          416   14       29        19:33.2      6:18/M
       3    Amexander Skantze                                       260   11       31        20:22.5      6:34/M
       4    Pedro Hernandez                   Lakeland  FL          193   12       33        20:41.6      6:40/M
       5    Brandon Snow                      Land O Lakes  FL      371   13       59        22:02.9      7:06/M
       6    Jacob Gomez                       Brandon  FL           188   13      100        24:46.7      7:59/M
       7    Donte Salter                                            353   12      145        27:20.0      8:49/M
       8    Zachary Lee                                             258   10      193        29:36.7      9:33/M
       9    Daniel Rosales                                          349   12      222        31:52.3     10:17/M
      10    Ryder Calhoun                     Tampa  FL              35   12      269        37:13.4     12:00/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roxanna Caballero                                       112   17       12        18:04.1      5:50/M
       2    Leah Jostes                                             235   17       13        18:06.4      5:50/M
       3    Jessica Rodriguez                                       345   17       51        21:48.6      7:02/M
       4    Christina Ortiz                                         312   18       89        24:08.7      7:47/M
       5    Laverne D'Silva                                         152   19       91        24:15.0      7:49/M
       6    Kelly Holden                      Lithia  FL            211   18      104        25:07.8      8:06/M
       7    Cami Lumsford                                           444   18      127        26:36.7      8:35/M
       8    Stephanie Ines                    Tampa  FL             225   16      178        28:46.6      9:17/M
       9    Megan Sanchez                     Wesley Chapel  FL     355   16      179        28:51.8      9:18/M
      10    Katie Havemann                    Wesley Chapel  FL     204   15      180        28:52.0      9:19/M
      11    Lora Chizmar                      Tampa  FL             127   16      214        31:21.0     10:07/M
      12    Caitlin Gunther                   Riverview  FL         197   16      247        34:20.9     11:05/M
      13    Lindsey D'Antoono                                       218   16      272        37:59.9     12:15/M
      14    Jessica Fritz                     Auburndale  FL        182   19      283        41:05.5     13:15/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Orange                     Spring Hill  FL        44   15        4        16:58.8      5:28/M
       2    Dakota Urquhart                                         139   19       19        18:42.5      6:02/M
       3    Gabriel Rosales                                         350   16       53        21:52.3      7:03/M
       4    Brandon Ines                      Tampa  FL             224   19      117        26:14.0      8:28/M
       5    Thomas Dil                                               58   17      235        33:00.0     10:39/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Ellington                                         440   23       47        21:39.2      6:59/M
       2    Morgan Lumsford                                         445   20       81        23:40.6      7:38/M
       3    Katherine Woo                                           427   20       83        23:51.0      7:42/M
       4    Monica Switzer                    Tampa  FL             391   22      161        27:56.8      9:01/M
       5    Christine Caliari                 Lakeland  FL          115   23      175        28:43.1      9:16/M
       6    Carla Greene                      Tampa  FL             195   22      176        28:45.2      9:16/M
       7    Alexis O'Connor                   Clearwater  FL        306   24      181        28:52.5      9:19/M
       8    Natasha Koller                                          245   20      219        31:41.0     10:13/M
       9    Kaitie Loy                        Riverview  FL          10   21      233        32:58.8     10:38/M
      10    Sislady Sosa                      Tampa  FL              33   23      238        33:08.0     10:41/M
      11    Tiffany Georggi                   Valrico  FL           185   24      290        44:48.5     14:27/M
      12    Hannah Sowinski                   Sarasota  FL          373   20      294        47:27.4     15:18/M
      13    Kaitlyn Robison                                         344   22      309        49:54.0     16:06/M
      14    Blake Martin                                            268   22      310        49:54.4     16:06/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Curcio                                            145   22        2        16:39.1      5:22/M
       2    Gabriel Ruiz                      Tampa  FL             351   20       22        19:01.4      6:08/M
       3    Ricky Podlas                      Orlando  FL           329   22       24        19:14.3      6:12/M
       4    Andre Tran                                              401   21       68        22:27.6      7:15/M
       5    Andrew Snavely                    White Lake  MI        369   21      108        25:24.5      8:12/M
       6    Spencer Coto                      Tampa  FL              32   23      125        26:34.5      8:34/M
       7    Jonathan Caliari                  Lakeland  FL          116   24      174        28:43.1      9:16/M
       8    Eric McMillan                     Tampa  FL             276   22      177        28:45.2      9:16/M
       9    Brandon Warnock                                         113   20      284        42:09.1     13:36/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Orgoss                                           311   26       48        21:41.0      7:00/M
       2    Matte Kelly                                             239   25       74        23:08.4      7:28/M
       3    Erica Fratz                                             170   25       79        23:39.2      7:38/M
       4    Pamela Miller                     Plant City  FL        290   27       82        23:50.2      7:41/M
       5    Christine Gordian                 Wesley Chapel  FL     191   29       86        23:57.1      7:44/M
       6    Sara Fitzpatrick                  Welsey Chapel  FL     175   26       87        23:58.6      7:44/M
       7    Melanie Young                     Riverview  FL         431   26      115        26:08.7      8:26/M
       8    Megan Steiner Karaus              Clearwater  FL        381   26      116        26:13.6      8:27/M
       9    Tina Manrique                                            42   27      120        26:30.8      8:33/M
      10    Amber Gregory                     New Port Richey  FL   196   27      128        26:37.6      8:35/M
      11    Ashley McEachron                  St. Petersburg  FL    274   29      136        26:51.0      8:40/M
      12    Kristin Siegle                    Tampa  FL              17   28      138        26:55.5      8:41/M
      13    Kristen Jalbert                   Tampa  FL             229   27      142        27:07.0      8:45/M
      14    Chelsea Cyr                       Kettering  OH         146   25      147        27:28.0      8:52/M
      15    Courtney Mills                    Land O Lakes  FL       12   28      155        27:49.7      8:58/M
      16    Jenn Brennan                                             52   28      160        27:55.7      9:00/M
      17    Kristina Tristani                 Tampa  FL             405   28      191        29:24.6      9:29/M
      18    Alexia Farnett                                           29   28      195        29:39.5      9:34/M
      19    Megan Trice                                             403   28      211        30:57.5      9:59/M
      20    Angela Pacheco                    Tampa  FL             315   25      230        32:39.1     10:32/M
      21    Aubrey Devine                     Largo  FL             161   27      232        32:57.9     10:38/M
      22    Rachel Cole                       Davie  FL             134   25      236        33:07.3     10:41/M
      23    Candace Harrell                   Seffner  FL            49   27      241        33:28.3     10:48/M
      24    Marea Forsthoefel                 Championsgate  FL     179   25      252        35:10.9     11:21/M
      25    Jennifer Murphy                   Clemmons  NC          298   29      253        35:12.1     11:21/M
      26    Ashley Wauters                    Tampa  FL             418   29      254        35:13.2     11:22/M
      27    Shada Ramposed                                            5   28      262        36:21.3     11:44/M
      28    Nichelle Neal                     Riverview  FL         301   28      265        37:02.1     11:57/M
      29    Kelley Hill                       Umatilla  FL          208   26      289        44:48.4     14:27/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Flowers                                         209   26       10        18:01.1      5:49/M
       2    Zachary Sarver                    Tampa  FL             356   28       44        21:31.7      6:56/M
       3    Michael Berilla                                         190   25       57        22:01.5      7:06/M
       4    Emmanuel Rivera                   Tampa  FL             340   29       77        23:15.1      7:30/M
       5    Luke Mills                        Land O Lakes  FL       13   29       94        24:25.6      7:53/M
       6    Jack Thurman                      Riverview  FL         398   27      101        24:49.9      8:00/M
       7    Jacob Peterson                                          292   27      106        25:17.5      8:09/M
       8    Carmelino Miguel                                         26   29      113        26:00.0      8:23/M
       9    Bryan Karaus                      Clearwater  FL        237   28      124        26:34.1      8:34/M
      10    Andrew Stoutenburg                Tampa  FL             383   25      157        27:50.8      8:59/M
      11    Joseph Acosta                     Tampa  FL               8   25      199        29:55.9      9:39/M
      12    Justin Rizer                      Tampa  FL             342   26      220        31:41.6     10:13/M
      13    Chaitanya Kasarkod                Clearwater  FL        238   29      229        32:33.1     10:30/M
      14    Jon Stavro                                              379   27      261        35:48.4     11:33/M
      15    Josh Eversole                     St. Petersburg  FL     25   28      275        38:26.1     12:24/M
      16    Shawn Partin                                            319   25      288        43:26.3     14:01/M
      17    Mat Scott                                               359   29      308        49:30.5     15:58/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gwendolyn Jackson                 Lynn Haven  FL        227   31       55        21:59.5      7:05/M
       2    Lisa Smith                                              368   31       67        22:27.4      7:15/M
       3    Jennifer Smith                    Riverview  FL         366   30       69        22:31.1      7:16/M
       4    Erin Howell                       Kissimmee  FL         219   33       97        24:33.9      7:55/M
       5    Lynda Stjour                      Riverview  FL         382   33      103        25:03.2      8:05/M
       6    Hallie Pell                       Tampa  FL              18   34      126        26:35.4      8:35/M
       7    Allison Alfonso                   Wesley Chapel  FL      72   34      131        26:39.8      8:36/M
       8    Melissa Blair                                            97   33      140        27:01.1      8:43/M
       9    Monique Scott                                           271   30      159        27:55.0      9:00/M
      10    Shannon Crittenden                Seffner  FL           141   31      187        29:09.6      9:24/M
      11    Amy Smith                         Seattle  WA           365   34      208        30:39.5      9:53/M
      12    Katie Rodriguez                   Plant City  FL        346   33      210        30:51.8      9:57/M
      13    Natasha Salter                                          354   34      226        32:12.4     10:23/M
      14    Betsy Cole                        Juno Beach  FL        133   30      237        33:07.4     10:41/M
      15    Heather Staebler                  Tampa  FL             375   34      240        33:25.9     10:47/M
      16    Jennifer Walker                   Odessa  FL            415   33      242        33:34.6     10:50/M
      17    Alyssa Cappelluti                 Palm Harbor  FL       120   31      246        33:56.0     10:57/M
      18    Mary McCarthy                     Tampa  FL             273   30      249        34:38.8     11:10/M
      19    Christina Partin                  New Port Richey  FL   318   30      250        34:51.9     11:15/M
      20    Jacquelyn Yoas                    Tampa  FL             429   34      255        35:25.9     11:25/M
      21    Jenny Bokor                                              99   32      259        35:41.3     11:31/M
      22    Nichole Bardes                    Tampa  FL              90   32      274        38:04.2     12:17/M
      23    Candice Scott                                           357   31      306        49:30.0     15:58/M
      24    Keren Moaney                                            293   30      311        49:55.9     16:06/M
      25    Maria Tyson                       Wesley Chapel  FL     409   30      313        50:24.9     16:15/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pedro Meraz                       Wesley Chapel  FL     277   34        3        16:46.4      5:25/M
       2    Martin Triplett                   Tampa  FL             404   34       18        18:41.7      6:02/M
       3    William Brownlee                  Riverview  FL         140   34       43        21:30.9      6:56/M
       4    Ryan Bunker                       Valrico  FL           110   32       49        21:41.6      7:00/M
       5    Jamal Mulkey                      Tampa  FL             297   31       54        21:53.7      7:04/M
       6    James Marks                                             192   30       60        22:03.4      7:07/M
       7    Marcus Jones                      Niagara Falls  NY     233   31       78        23:34.2      7:36/M
       8    Steven Acosta                     Tampa  FL               7   30       84        23:52.0      7:42/M
       9    Patrick Quinlan                   Land O Lakes  FL      333   32       90        24:10.6      7:48/M
      10    Kristopher Seeman                                       360   31       92        24:16.5      7:50/M
      11    Julian Pucci                      New Port Richey  FL   332   31      130        26:38.2      8:35/M
      12    Chris Brown                       Tampa  FL             104   30      186        29:06.2      9:23/M
      13    Eric Cupps                                              144   32      260        35:41.4     11:31/M
      14    Justin Carr                       Zephyrhills  FL       122   32      276        39:02.4     12:35/M
      15    James Tyson                       Wesley Chapel  FL     408   30      312        50:18.6     16:14/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Anderson                Tampa  FL              74   36       17        18:40.0      6:01/M
       2    Angela Talbott                    Valrico  FL           392   39       46        21:38.1      6:59/M
       3    Brooke Ritter                     Clearwater  FL        339   36       73        22:59.6      7:25/M
       4    Shari Gomez                       Brandon  FL           189   36      102        24:59.2      8:04/M
       5    Candi Taylor                      Dover  FL             395   36      112        25:50.4      8:20/M
       6    Ktae Messersmith                  Tampa  FL             281   36      118        26:25.6      8:31/M
       7    Laura Croft                       Kissimmee  FL         142   38      121        26:32.0      8:34/M
       8    Rocio Nunez                       Tampa  FL             305   37      143        27:10.6      8:46/M
       9    Dionne Jamie                                            103   39      150        27:41.5      8:56/M
      10    Amanda Lariscy                    Spring Hill  TN       254   39      162        27:59.5      9:02/M
      11    Lesley Messer                     Lutz  FL              278   39      165        28:20.3      9:08/M
      12    Sarah Toppi                       Jacksonville  FL      400   36      171        28:37.7      9:14/M
      13    Denise D'Antuono                                        148   37      173        28:41.3      9:15/M
      14    Carolyn Stratton                  Tampa  FL             387   37      185        29:03.5      9:22/M
      15    Daniella Font                     Tampa  FL             176   36      197        29:43.3      9:35/M
      16    Charlyn Austria-Marasco           Gibsonton  FL          84   36      198        29:47.5      9:36/M
      17    Christina McMillin                                       80   37      203        30:13.4      9:45/M
      18    Karen Michaelson                  Tampa  FL             282   37      206        30:22.7      9:48/M
      19    Malissa Binkley                   Valrico  FL            95   36      209        30:39.7      9:53/M
      20    Holly Norris                      Crystal River  FL      16   35      215        31:21.2     10:07/M
      21    Shabel Hastings                   Tampa  FL             203   35      216        31:21.5     10:07/M
      22    Angela Parsons                    Gibsonton  FL         317   35      225        32:07.5     10:22/M
      23    Maureen Hogan                     Tampa  FL              36   35      248        34:30.0     11:08/M
      24    Angela Wolters                    Tampa  FL             425   36      264        37:01.3     11:56/M
      25    Lisa Smith                        Seattle  WA           367   38      287        42:58.7     13:52/M
      26    Amanda Lee                                              255   36      292        45:48.1     14:46/M
      27    Elizabeth Arnold                                         40   37      298        48:31.2     15:39/M
      28    Sarah Higgins                                            22   35      299        48:31.7     15:39/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Willey                       Land O Lakes  FL      420   36       23        19:01.6      6:08/M
       2    Randy De La Pena                  Alachua  FL           158   35       27        19:24.9      6:15/M
       3    Jason Gordillo                    Tampa  FL              19   37       28        19:32.0      6:18/M
       4    Srini Urngan                                            205   36       41        21:26.3      6:55/M
       5    Steve Sidell                                            362   39       50        21:44.8      7:01/M
       6    Manuel Jaime                                            448   39       52        21:48.7      7:02/M
       7    Christopher Jackson               Lynn Haven  FL        226   36       56        22:00.0      7:06/M
       8    Derek Lee                         Tampa  FL             256   39       66        22:16.7      7:11/M
       9    Eric Ballard                      Tampa  FL              88   39       75        23:10.4      7:28/M
      10    Vincente D'Antuono                Dayton  MD            151   37      123        26:34.0      8:34/M
      11    Gregory Stark                                           443   36      149        27:33.2      8:53/M
      12    Eugene Cappelluti                 Palm Harbor  FL       121   37      184        28:53.4      9:19/M
      13    Steve Hasselback                                        157   39      202        29:58.6      9:40/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Davis                     Tampa  FL             155   41       36        20:56.6      6:45/M
       2    Terri Bear                        St. Petersburg  FL     93   41       88        24:00.2      7:45/M
       3    Chrsitine Branam                                        259   41      135        26:50.6      8:39/M
       4    Andrea Osterberg                  Tampa  FL              20   40      144        27:11.2      8:46/M
       5    Trista Snook                      Tampa  FL             370   41      146        27:27.6      8:51/M
       6    Nicole Brownell                   Tampa  FL             108   43      163        28:02.6      9:03/M
       7    Kathy Martocchio                  Tampa  FL             270   44      192        29:35.8      9:33/M
       8    Constance Pippin                  Plant City  FL        323   44      213        31:13.7     10:04/M
       9    Elizabeth Woltmann                New Port Richey        43   42      227        32:18.6     10:25/M
      10    Heather Gunther                   Tampa  FL             198   43      266        37:06.8     11:58/M
      11    Brenda Kurrack                    Land O Lakes  FL      248   42      267        37:10.0     11:59/M
      12    Dolores Ramirez                   Tampa  FL             334   41      280        40:50.7     13:10/M
      13    Tricia Bellamy                    Tampa  FL              94   41      314        51:02.5     16:28/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Hurd                                               221   40        7        17:11.1      5:33/M
       2    Herm Brames                       Clearwater  FL        102   43       21        18:54.9      6:06/M
       3    Albert Canamero                                         117   40       30        19:47.6      6:23/M
       4    Jeffrey Talbott                   Valrico  FL           393   43       64        22:11.5      7:09/M
       5    Andy Numa                                               303   43      110        25:33.0      8:15/M
       6    Jason Kurrack                     Land O Lakes  FL      250   43      258        35:40.5     11:30/M
       7    Chuck Calhoun                     Tampa  FL              34   42      271        37:52.4     12:13/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janet Fisher                                            202   46      105        25:15.8      8:09/M
       2    Denise Jones                      Plant City  FL         54   47      164        28:04.5      9:03/M
       3    Annette Martinez                  Plant City  FL        269   48      182        28:52.6      9:19/M
       4    Terri Contento                                          136   48      183        28:52.8      9:19/M
       5    Renee Cooper Brown                Tampa  FL              23   49      190        29:20.2      9:28/M
       6    Tammy Simpson                     Plant City  FL        364   45      212        31:13.6     10:04/M
       7    Norin Dollard                     Tampa  FL             168   47      239        33:14.8     10:43/M
       8    Terry Holden                      Lithia  FL            212   49      251        35:05.7     11:19/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sebastian Hernandez                                     201   46        6        17:06.8      5:31/M
       2    Charles Roose                     Wesley Chapel  FL     348   48       11        18:02.6      5:49/M
       3    Pete Daugharty                                           45   48       45        21:35.9      6:58/M
       4    Tony Gould                                              194   49      107        25:19.0      8:10/M
       5    Mark Tennyson                                           207   46      132        26:43.3      8:37/M
       6    David Toppi                       Jacksonville  FL      399   49      133        26:44.3      8:37/M
       7    Joseph Messersmith                Tampa  FL             280   46      137        26:52.6      8:40/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rhonda Delcampo                   Lutz  FL              160   52       93        24:23.9      7:52/M
       2    Mary Uribe                        Belleair  FL          412   54      167        28:28.2      9:11/M
       3    Tammy Gould                                             437   50      207        30:31.8      9:51/M
       4    Holly Roe                         Tampa  FL               9   50      263        36:37.4     11:49/M
       5    Sheila Fritz                      Auburndale  FL        184   50      277        40:08.5     12:57/M
       6    Barbara Dil                       Tampa  FL              60   51      295        47:37.3     15:22/M
       7    Mary Jueong                       Lutz  FL               37   51      303        49:12.5     15:52/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Antionio Santos                                         441   54        9        18:00.7      5:48/M
       2    Steve Karpacs                                           137   50       14        18:14.9      5:53/M
       3    Gregory Forsthoefel               Venice  FL            178   54       32        20:24.7      6:35/M
       4    John Seybold                                            446   51       71        22:52.9      7:23/M
       5    Tom Lumsford                                            447   52       80        23:40.6      7:38/M
       6    Robert Fritz                      Auburndale  FL        183   51      134        26:45.7      8:38/M
       7    Vincent Teoli                                             2   54      139        26:57.0      8:42/M
       8    Eric Chizmar                      Tampa  FL             126   53      168        28:32.3      9:12/M
       9    Mike Mays                         Lutz  FL               24   52      194        29:37.8      9:33/M
      10    Rene Dil                                                 59   51      231        32:46.6     10:34/M
      11    Frank Loy                         Riverview  FL          11   54      234        32:58.9     10:38/M
      12    Jim Gunther                                             199   50      245        33:47.3     10:54/M
      13    Joel Mountain                     Plant City  FL        296   51      270        37:46.1     12:11/M
      14    Drew Suarez                                              28   52      302        48:48.4     15:45/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Renee Tapasak                     Tampa  FL             394   57       72        22:56.7      7:24/M
       2    Joanne Mangos                     Holiday  FL           264   56       85        23:53.0      7:42/M
       3    Claire Keneally                                         114   57      169        28:34.2      9:13/M
       4    Maria Armstrong                   Temple Terrace  FL     77   56      189        29:18.4      9:27/M
       5    Mona Posinoff                     Riverview  FL         330   56      217        31:22.3     10:07/M
       6    Cheryl Zambroski                  Tampa  FL             432   56      221        31:49.7     10:16/M
       7    Lynne Marie                       Venice  FL            267   56      257        35:37.9     11:29/M
       8    Aleatha Neal                                            299   58      282        40:54.0     13:12/M
       9    Jane Bailey                                              86   56      291        45:47.8     14:46/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Spencer                       Tampa  FL             374   59       26        19:22.4      6:15/M
       2    Scott Friedman                    Lakeland  FL          181   55       37        20:59.7      6:46/M
       3    Mike Ellington                                          439   56       39        21:22.4      6:54/M
       4    Chip Branam                                             234   56       58        22:02.3      7:06/M
       5    Jonathan Stein                    Tampa  FL             380   56       61        22:05.1      7:07/M
       6    Larry Coppola                     Tampa  FL             138   57       62        22:05.6      7:07/M
       7    Rick Honer                        Winter Haven  FL      214   59      109        25:31.0      8:14/M
       8    Nelson Neal                                             300   56      119        26:28.2      8:32/M
       9    Scott Barry                       Tampa  FL               1   55      154        27:46.1      8:57/M
      10    Stepnen E. Armstrong              Temple Terrace  FL     96   56      196        29:40.5      9:34/M
      11    Vic Prebor                        Lakeland  FL          331   58      228        32:29.5     10:29/M
      12    Robert Coates                     Lutz  FL              132   59      244        33:47.1     10:54/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Miller                     Plant City  FL        287   61      201        29:58.5      9:40/M
       2    Elizabeth Canton                  Brandon  FL           118   63      204        30:15.2      9:45/M
       3    Marsha Knarr                                            241   64      305        49:29.8     15:58/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Jerome, Jr.                  Tampa  FL             230   64       20        18:52.3      6:05/M
       2    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             206   63       35        20:52.0      6:44/M
       3    Nathaniel Forbes                  Tampa  FL             177   60       42        21:29.9      6:56/M
       4    Humberto Coto                     Tampa  FL              31   64       98        24:39.5      7:57/M
       5    Mike Higgins                                             30   64      268        37:11.8     12:00/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Atkins                   Columbia  MD           82   66      296        47:42.0     15:23/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Kaplan                       Seffner  FL           436   67       40        21:25.8      6:55/M
       2    Dennis Miller                     Plant City  FL        288   66       63        22:10.5      7:09/M
       3    Charles Oesterling                Lakeland  FL          307   66       96        24:31.4      7:55/M
       4    John Mueller                      Tampa  FL             438   66       99        24:43.2      7:58/M
       5    Art Stoutenburg                   Riverview  FL         384   65      156        27:50.7      8:59/M
       6    Charles Mangos                                          263   65      286        42:40.0     13:46/M
       7    James Atkins                      Columbia  MD           81   65      297        47:42.2     15:23/M
       8    William Knarr                     Tampa  FL             242   65      307        49:30.1     15:58/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Ladig                       Clearwater  FL        251   70       65        22:13.0      7:10/M
       2    Edward Hopkins                    Land O Lakes  FL      215   70      153        27:44.8      8:57/M
Top

Female 75 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Betty Black                       Tampa  FL              78   77      304        49:12.6     15:52/M
Top

Male 75 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Welch                     Sarasota  FL          419   75      243        33:43.2     10:53/M
       2    Robert Williams                   Port Richey  FL       421   85      256        35:28.9     11:26/M
       3    Dan Fields                        Tampa  FL             174   77      293        46:18.8     14:56/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News