Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Hare Racing Experience

Tampa, FL, March 30, 2013

[Overall 5k Results | 5k Age Group Results | Overall 1 Mile Results | 1 Mile Age Group Results ]

5k Results by Gender

Hare Racing Experience 5k Run

Hare Racing Experience

5k Run

Overall Finish List

March 30, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Female Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Unknown Partic. 442                                     442    0    F       1 Top Fin             17:56.0      5:47/M
      2    Roxanna Caballero                                       112    17   F       1 15-19               18:04.1      5:50/M
      3    Leah Jostes                                             235    17   F       2 15-19               18:06.4      5:50/M
      4    Izzie Brown                       Land O Lakes  FL      105    13   F       1 10-14               18:27.5      5:57/M
      5    Christine Anderson                Tampa  FL              74    36   F       1 35-39               18:40.0      6:01/M
      6    Sherry Clower                     Westminster  MD       130    41   F       1 Top Fin             19:18.9      6:14/M
      7    Rebecca Davis                     Tampa  FL             155    41   F       1 40-44               20:56.6      6:45/M
      8    Emma Skantze                                            266    13   F       2 10-14               20:59.7      6:46/M
      9    Angela Talbott                    Valrico  FL           392    39   F       2 35-39               21:38.1      6:59/M
     10    Jenna Ellington                                         440    23   F       1 20-24               21:39.2      6:59/M
     11    Nicole Orgoss                                           311    26   F       1 25-29               21:41.0      7:00/M
     12    Jessica Rodriguez                                       345    17   F       3 15-19               21:48.6      7:02/M
     13    Gwendolyn Jackson                 Lynn Haven  FL        227    31   F       1 30-34               21:59.5      7:05/M
     14    Lisa Smith                                              368    31   F       2 30-34               22:27.4      7:15/M
     15    Jennifer Smith                    Riverview  FL         366    30   F       3 30-34               22:31.1      7:16/M
     16    Renee Tapasak                     Tampa  FL             394    57   F       1 55-59               22:56.7      7:24/M
     17    Brooke Ritter                     Clearwater  FL        339    36   F       3 35-39               22:59.6      7:25/M
     18    Matte Kelly                                             239    25   F       2 25-29               23:08.4      7:28/M
     19    Erica Fratz                                             170    25   F       3 25-29               23:39.2      7:38/M
     20    Morgan Lumsford                                         445    20   F       2 20-24               23:40.6      7:38/M
     21    Pamela Miller                     Plant City  FL        290    27   F       4 25-29               23:50.2      7:41/M
     22    Katherine Woo                                           427    20   F       3 20-24               23:51.0      7:42/M
     23    Joanne Mangos                     Holiday  FL           264    56   F       2 55-59               23:53.0      7:42/M
     24    Christine Gordian                 Wesley Chapel  FL     191    29   F       5 25-29               23:57.1      7:44/M
     25    Sara Fitzpatrick                  Welsey Chapel  FL     175    26   F       6 25-29               23:58.6      7:44/M
     26    Terri Bear                        St. Petersburg  FL     93    41   F       2 40-44               24:00.2      7:45/M
     27    Christina Ortiz                                         312    18   F       4 15-19               24:08.7      7:47/M
     28    Laverne D'Silva                                         152    19   F       5 15-19               24:15.0      7:49/M
     29    Rhonda Delcampo                   Lutz  FL              160    52   F       1 50-54               24:23.9      7:52/M
     30    Erin Howell                       Kissimmee  FL         219    33   F       4 30-34               24:33.9      7:55/M
     31    Shari Gomez                       Brandon  FL           189    36   F       4 35-39               24:59.2      8:04/M
     32    Lynda Stjour                      Riverview  FL         382    33   F       5 30-34               25:03.2      8:05/M
     33    Kelly Holden                      Lithia  FL            211    18   F       6 15-19               25:07.8      8:06/M
     34    Janet Fisher                                            202    46   F       1 45-49               25:15.8      8:09/M
     35    Stefanie Hernandez                                      156    9    F       1  1- 9               25:39.0      8:16/M
     36    Candi Taylor                      Dover  FL             395    36   F       5 35-39               25:50.4      8:20/M
     37    Melanie Young                     Riverview  FL         431    26   F       7 25-29               26:08.7      8:26/M
     38    Megan Steiner Karaus              Clearwater  FL        381    26   F       8 25-29               26:13.6      8:27/M
     39    Ktae Messersmith                  Tampa  FL             281    36   F       6 35-39               26:25.6      8:31/M
     40    Tina Manrique                                            42    27   F       9 25-29               26:30.8      8:33/M
     41    Laura Croft                       Kissimmee  FL         142    38   F       7 35-39               26:32.0      8:34/M
     42    Hallie Pell                       Tampa  FL              18    34   F       6 30-34               26:35.4      8:35/M
     43    Cami Lumsford                                           444    18   F       7 15-19               26:36.7      8:35/M
     44    Amber Gregory                     New Port Richey  FL   196    27   F      10 25-29               26:37.6      8:35/M
     45    Allison Alfonso                   Wesley Chapel  FL      72    34   F       7 30-34               26:39.8      8:36/M
     46    Chrsitine Branam                                        259    41   F       3 40-44               26:50.6      8:39/M
     47    Ashley McEachron                  St. Petersburg  FL    274    29   F      11 25-29               26:51.0      8:40/M
     48    Kristin Siegle                    Tampa  FL              17    28   F      12 25-29               26:55.5      8:41/M
     49    Melissa Blair                                            97    33   F       8 30-34               27:01.1      8:43/M
     50    Kristen Jalbert                   Tampa  FL             229    27   F      13 25-29               27:07.0      8:45/M
     51    Rocio Nunez                       Tampa  FL             305    37   F       8 35-39               27:10.6      8:46/M
     52    Andrea Osterberg                  Tampa  FL              20    40   F       4 40-44               27:11.2      8:46/M
     53    Trista Snook                      Tampa  FL             370    41   F       5 40-44               27:27.6      8:51/M
     54    Chelsea Cyr                       Kettering  OH         146    25   F      14 25-29               27:28.0      8:52/M
     55    Logan Hasselback                                        154    10   F       3 10-14               27:28.1      8:52/M
     56    Dionne Jamie                                            103    39   F       9 35-39               27:41.5      8:56/M
     57    Michelle Isaacs                                         285    0    F       1  0- 0               27:42.0      8:56/M
     58    Kara Montgomery                                         236    0    F       2  0- 0               27:44.3      8:57/M
     59    Courtney Mills                    Land O Lakes  FL       12    28   F      15 25-29               27:49.7      8:58/M
     60    Monique Scott                                           271    30   F       9 30-34               27:55.0      9:00/M
     61    Jenn Brennan                                             52    28   F      16 25-29               27:55.7      9:00/M
     62    Monica Switzer                    Tampa  FL             391    22   F       4 20-24               27:56.8      9:01/M
     63    Amanda Lariscy                    Spring Hill  TN       254    39   F      10 35-39               27:59.5      9:02/M
     64    Nicole Brownell                   Tampa  FL             108    43   F       6 40-44               28:02.6      9:03/M
     65    Denise Jones                      Plant City  FL         54    47   F       2 45-49               28:04.5      9:03/M
     66    Lesley Messer                     Lutz  FL              278    39   F      11 35-39               28:20.3      9:08/M
     67    Mary Uribe                        Belleair  FL          412    54   F       2 50-54               28:28.2      9:11/M
     68    Claire Keneally                                         114    57   F       3 55-59               28:34.2      9:13/M
     69    Sarah Toppi                       Jacksonville  FL      400    36   F      12 35-39               28:37.7      9:14/M
     70    Carmela D'Antuono                                       147    10   F       4 10-14               28:41.0      9:15/M
     71    Denise D'Antuono                                        148    37   F      13 35-39               28:41.3      9:15/M
     72    Christine Caliari                 Lakeland  FL          115    23   F       5 20-24               28:43.1      9:16/M
     73    Carla Greene                      Tampa  FL             195    22   F       6 20-24               28:45.2      9:16/M
     74    Stephanie Ines                    Tampa  FL             225    16   F       8 15-19               28:46.6      9:17/M
     75    Megan Sanchez                     Wesley Chapel  FL     355    16   F       9 15-19               28:51.8      9:18/M
     76    Katie Havemann                    Wesley Chapel  FL     204    15   F      10 15-19               28:52.0      9:19/M
     77    Alexis O'Connor                   Clearwater  FL        306    24   F       7 20-24               28:52.5      9:19/M
     78    Annette Martinez                  Plant City  FL        269    48   F       3 45-49               28:52.6      9:19/M
     79    Terri Contento                                          136    48   F       4 45-49               28:52.8      9:19/M
     80    Carolyn Stratton                  Tampa  FL             387    37   F      14 35-39               29:03.5      9:22/M
     81    Shannon Crittenden                Seffner  FL           141    31   F      10 30-34               29:09.6      9:24/M
     82    Shaylee Davis                     Tampa  FL              83    11   F       5 10-14               29:16.9      9:26/M
     83    Maria Armstrong                   Temple Terrace  FL     77    56   F       4 55-59               29:18.4      9:27/M
     84    Renee Cooper Brown                Tampa  FL              23    49   F       5 45-49               29:20.2      9:28/M
     85    Kristina Tristani                 Tampa  FL             405    28   F      17 25-29               29:24.6      9:29/M
     86    Kathy Martocchio                  Tampa  FL             270    44   F       7 40-44               29:35.8      9:33/M
     87    Alexia Farnett                                           29    28   F      18 25-29               29:39.5      9:34/M
     88    Daniella Font                     Tampa  FL             176    36   F      15 35-39               29:43.3      9:35/M
     89    Charlyn Austria-Marasco           Gibsonton  FL          84    36   F      16 35-39               29:47.5      9:36/M
     90    Brenda Miller                     Plant City  FL        287    61   F       1 60-64               29:58.5      9:40/M
     91    Christina McMillin                                       80    37   F      17 35-39               30:13.4      9:45/M
     92    Elizabeth Canton                  Brandon  FL           118    63   F       2 60-64               30:15.2      9:45/M
     93    Nicole Walters                    Sarasota34  FL        417    13   F       6 10-14               30:19.7      9:47/M
     94    Karen Michaelson                  Tampa  FL             282    37   F      18 35-39               30:22.7      9:48/M
     95    Tammy Gould                                             437    50   F       3 50-54               30:31.8      9:51/M
     96    Amy Smith                         Seattle  WA           365    34   F      11 30-34               30:39.5      9:53/M
     97    Malissa Binkley                   Valrico  FL            95    36   F      19 35-39               30:39.7      9:53/M
     98    Katie Rodriguez                   Plant City  FL        346    33   F      12 30-34               30:51.8      9:57/M
     99    Megan Trice                                             403    28   F      19 25-29               30:57.5      9:59/M
    100    Tammy Simpson                     Plant City  FL        364    45   F       6 45-49               31:13.6     10:04/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Constance Pippin                  Plant City  FL        323    44   F       8 40-44               31:13.7     10:04/M
    102    Lora Chizmar                      Tampa  FL             127    16   F      11 15-19               31:21.0     10:07/M
    103    Holly Norris                      Crystal River  FL      16    35   F      20 35-39               31:21.2     10:07/M
    104    Shabel Hastings                   Tampa  FL             203    35   F      21 35-39               31:21.5     10:07/M
    105    Mona Posinoff                     Riverview  FL         330    56   F       5 55-59               31:22.3     10:07/M
    106    Allison Dil                                              56    10   F       7 10-14               31:26.8     10:08/M
    107    Natasha Koller                                          245    20   F       8 20-24               31:41.0     10:13/M
    108    Cheryl Zambroski                  Tampa  FL             432    56   F       6 55-59               31:49.7     10:16/M
    109    Kimberly Dil                                             57    14   F       8 10-14               31:58.0     10:19/M
    110    Angela Parsons                    Gibsonton  FL         317    35   F      22 35-39               32:07.5     10:22/M
    111    Natasha Salter                                          354    34   F      13 30-34               32:12.4     10:23/M
    112    Elizabeth Woltmann                New Port Richey        43    42   F       9 40-44               32:18.6     10:25/M
    113    Angela Pacheco                    Tampa  FL             315    25   F      20 25-29               32:39.1     10:32/M
    114    Aubrey Devine                     Largo  FL             161    27   F      21 25-29               32:57.9     10:38/M
    115    Kaitie Loy                        Riverview  FL          10    21   F       9 20-24               32:58.8     10:38/M
    116    Rachel Cole                       Davie  FL             134    25   F      22 25-29               33:07.3     10:41/M
    117    Betsy Cole                        Juno Beach  FL        133    30   F      14 30-34               33:07.4     10:41/M
    118    Sislady Sosa                      Tampa  FL              33    23   F      10 20-24               33:08.0     10:41/M
    119    Norin Dollard                     Tampa  FL             168    47   F       7 45-49               33:14.8     10:43/M
    120    Heather Staebler                  Tampa  FL             375    34   F      15 30-34               33:25.9     10:47/M
    121    Candace Harrell                   Seffner  FL            49    27   F      23 25-29               33:28.3     10:48/M
    122    Jennifer Walker                   Odessa  FL            415    33   F      16 30-34               33:34.6     10:50/M
    123    Alyssa Cappelluti                 Palm Harbor  FL       120    31   F      17 30-34               33:56.0     10:57/M
    124    Caitlin Gunther                   Riverview  FL         197    16   F      12 15-19               34:20.9     11:05/M
    125    Maureen Hogan                     Tampa  FL              36    35   F      23 35-39               34:30.0     11:08/M
    126    Mary McCarthy                     Tampa  FL             273    30   F      18 30-34               34:38.8     11:10/M
    127    Christina Partin                  New Port Richey  FL   318    30   F      19 30-34               34:51.9     11:15/M
    128    Terry Holden                      Lithia  FL            212    49   F       8 45-49               35:05.7     11:19/M
    129    Marea Forsthoefel                 Championsgate  FL     179    25   F      24 25-29               35:10.9     11:21/M
    130    Jennifer Murphy                   Clemmons  NC          298    29   F      25 25-29               35:12.1     11:21/M
    131    Ashley Wauters                    Tampa  FL             418    29   F      26 25-29               35:13.2     11:22/M
    132    Jacquelyn Yoas                    Tampa  FL             429    34   F      20 30-34               35:25.9     11:25/M
    133    Lynne Marie                       Venice  FL            267    56   F       7 55-59               35:37.9     11:29/M
    134    Jenny Bokor                                              99    32   F      21 30-34               35:41.3     11:31/M
    135    Shada Ramposed                                            5    28   F      27 25-29               36:21.3     11:44/M
    136    Holly Roe                         Tampa  FL               9    50   F       4 50-54               36:37.4     11:49/M
    137    Angela Wolters                    Tampa  FL             425    36   F      24 35-39               37:01.3     11:56/M
    138    Nichelle Neal                     Riverview  FL         301    28   F      28 25-29               37:02.1     11:57/M
    139    Heather Gunther                   Tampa  FL             198    43   F      10 40-44               37:06.8     11:58/M
    140    Brenda Kurrack                    Land O Lakes  FL      248    42   F      11 40-44               37:10.0     11:59/M
    141    Lindsey D'Antoono                                       218    16   F      13 15-19               37:59.9     12:15/M
    142    Madeline D'Antuono                                      149     8   F       2  1- 9               38:00.3     12:15/M
    143    Nichole Bardes                    Tampa  FL              90    32   F      22 30-34               38:04.2     12:17/M
    144    Sheila Fritz                      Auburndale  FL        184    50   F       5 50-54               40:08.5     12:57/M
    145    Aimee Etheridge                                         232    10   F       9 10-14               40:22.6     13:01/M
    146    Alexandria Giron                  Tampa  FL             187    10   F      10 10-14               40:23.7     13:02/M
    147    Dolores Ramirez                   Tampa  FL             334    41   F      12 40-44               40:50.7     13:10/M
    148    Kayla Ramirez                     Tampa  FL             335    12   F      11 10-14               40:50.8     13:10/M
    149    Aleatha Neal                                            299    58   F       8 55-59               40:54.0     13:12/M
    150    Jessica Fritz                     Auburndale  FL        182    19   F      14 15-19               41:05.5     13:15/M
    151    Catalina Jaime                                          449    7    F       3  1- 9               42:09.3     13:36/M
    152    Lisa Smith                        Seattle  WA           367    38   F      25 35-39               42:58.7     13:52/M
    153    Kelley Hill                       Umatilla  FL          208    26   F      29 25-29               44:48.4     14:27/M
    154    Tiffany Georggi                   Valrico  FL           185    24   F      11 20-24               44:48.5     14:27/M
    155    Jane Bailey                                              86    56   F       9 55-59               45:47.8     14:46/M
    156    Amanda Lee                                              255    36   F      26 35-39               45:48.1     14:46/M
    157    Hannah Sowinski                   Sarasota  FL          373    20   F      12 20-24               47:27.4     15:18/M
    158    Barbara Dil                       Tampa  FL              60    51   F       6 50-54               47:37.3     15:22/M
    159    Patricia Atkins                   Columbia  MD           82    66   F       1 65-69               47:42.0     15:23/M
    160    Elizabeth Arnold                                         40    37   F      27 35-39               48:31.2     15:39/M
    161    Sarah Higgins                                            22    35   F      28 35-39               48:31.7     15:39/M
    162    Shaelyn Jones                                            50     9   F       4  1- 9               48:39.8     15:42/M
    163    Cianna Suarez                                            27     8   F       5  1- 9               48:47.9     15:44/M
    164    Mary Jueong                       Lutz  FL               37    51   F       7 50-54               49:12.5     15:52/M
    165    Betty Black                       Tampa  FL              78    77   F       1 75-99               49:12.6     15:52/M
    166    Marsha Knarr                                            241    64   F       3 60-64               49:29.8     15:58/M
    167    Candice Scott                                           357    31   F      23 30-34               49:30.0     15:58/M
    168    Kaitlyn Robison                                         344    22   F      13 20-24               49:54.0     16:06/M
    169    Blake Martin                                            268    22   F      14 20-24               49:54.4     16:06/M
    170    Keren Moaney                                            293    30   F      24 30-34               49:55.9     16:06/M
    171    Maria Tyson                       Wesley Chapel  FL     409    30   F      25 30-34               50:24.9     16:15/M
    172    Tricia Bellamy                    Tampa  FL              94    41   F      13 40-44               51:02.5     16:28/M

Male Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Chris Hough                                             217    25   M       1 Top Fin             16:35.9      5:21/M
      2    Bryan Curcio                                            145    22   M       1 20-24               16:39.1      5:22/M
      3    Pedro Meraz                       Wesley Chapel  FL     277    34   M       1 30-34               16:46.4      5:25/M
      4    Daniel Orange                     Spring Hill  FL        44    15   M       1 15-19               16:58.8      5:28/M
      5    Jose Almaraz                      Plant City  FL         73    58   M       1 Top Fin             17:02.2      5:30/M
      6    Sebastian Hernandez                                     201    46   M       1 45-49               17:06.8      5:31/M
      7    Jeff Hurd                                               221    40   M       1 40-44               17:11.1      5:33/M
      8    Antionio Santos                                         441    54   M       1 50-54               18:00.7      5:48/M
      9    Brandon Flowers                                         209    26   M       1 25-29               18:01.1      5:49/M
     10    Charles Roose                     Wesley Chapel  FL     348    48   M       2 45-49               18:02.6      5:49/M
     11    Steve Karpacs                                           137    50   M       2 50-54               18:14.9      5:53/M
     12    Omar Omer                         Tampa  FL             308    11   M       1 10-14               18:28.9      5:57/M
     13    Martin Triplett                   Tampa  FL             404    34   M       2 30-34               18:41.7      6:02/M
     14    Dakota Urquhart                                         139    19   M       2 15-19               18:42.5      6:02/M
     15    John Jerome, Jr.                  Tampa  FL             230    64   M       1 60-64               18:52.3      6:05/M
     16    Herm Brames                       Clearwater  FL        102    43   M       2 40-44               18:54.9      6:06/M
     17    Gabriel Ruiz                      Tampa  FL             351    20   M       2 20-24               19:01.4      6:08/M
     18    Sean Willey                       Land O Lakes  FL      420    36   M       1 35-39               19:01.6      6:08/M
     19    Ricky Podlas                      Orlando  FL           329    22   M       3 20-24               19:14.3      6:12/M
     20    Jim Spencer                       Tampa  FL             374    59   M       1 55-59               19:22.4      6:15/M
     21    Randy De La Pena                  Alachua  FL           158    35   M       2 35-39               19:24.9      6:15/M
     22    Jason Gordillo                    Tampa  FL              19    37   M       3 35-39               19:32.0      6:18/M
     23    Darrell Walters                   Sarasota  FL          416    14   M       2 10-14               19:33.2      6:18/M
     24    Albert Canamero                                         117    40   M       3 40-44               19:47.6      6:23/M
     25    Amexander Skantze                                       260    11   M       3 10-14               20:22.5      6:34/M
     26    Gregory Forsthoefel               Venice  FL            178    54   M       3 50-54               20:24.7      6:35/M
     27    Pedro Hernandez                   Lakeland  FL          193    12   M       4 10-14               20:41.6      6:40/M
     28    Ethan Hurd                                              220     8   M       1  1- 9               20:46.0      6:42/M
     29    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             206    63   M       2 60-64               20:52.0      6:44/M
     30    Scott Friedman                    Lakeland  FL          181    55   M       2 55-59               20:59.7      6:46/M
     31    Mike Ellington                                          439    56   M       3 55-59               21:22.4      6:54/M
     32    Dave Kaplan                       Seffner  FL           436    67   M       1 65-69               21:25.8      6:55/M
     33    Srini Urngan                                            205    36   M       4 35-39               21:26.3      6:55/M
     34    Nathaniel Forbes                  Tampa  FL             177    60   M       3 60-64               21:29.9      6:56/M
     35    William Brownlee                  Riverview  FL         140    34   M       3 30-34               21:30.9      6:56/M
     36    Zachary Sarver                    Tampa  FL             356    28   M       2 25-29               21:31.7      6:56/M
     37    Pete Daugharty                                           45    48   M       3 45-49               21:35.9      6:58/M
     38    Ryan Bunker                       Valrico  FL           110    32   M       4 30-34               21:41.6      7:00/M
     39    Steve Sidell                                            362    39   M       5 35-39               21:44.8      7:01/M
     40    Manuel Jaime                                            448    39   M       6 35-39               21:48.7      7:02/M
     41    Gabriel Rosales                                         350    16   M       3 15-19               21:52.3      7:03/M
     42    Jamal Mulkey                      Tampa  FL             297    31   M       5 30-34               21:53.7      7:04/M
     43    Christopher Jackson               Lynn Haven  FL        226    36   M       7 35-39               22:00.0      7:06/M
     44    Michael Berilla                                         190    25   M       3 25-29               22:01.5      7:06/M
     45    Chip Branam                                             234    56   M       4 55-59               22:02.3      7:06/M
     46    Brandon Snow                      Land O Lakes  FL      371    13   M       5 10-14               22:02.9      7:06/M
     47    James Marks                                             192    30   M       6 30-34               22:03.4      7:07/M
     48    Jonathan Stein                    Tampa  FL             380    56   M       5 55-59               22:05.1      7:07/M
     49    Larry Coppola                     Tampa  FL             138    57   M       6 55-59               22:05.6      7:07/M
     50    Dennis Miller                     Plant City  FL        288    66   M       2 65-69               22:10.5      7:09/M
     51    Jeffrey Talbott                   Valrico  FL           393    43   M       4 40-44               22:11.5      7:09/M
     52    James Ladig                       Clearwater  FL        251    70   M       1 70-74               22:13.0      7:10/M
     53    Derek Lee                         Tampa  FL             256    39   M       8 35-39               22:16.7      7:11/M
     54    Andre Tran                                              401    21   M       4 20-24               22:27.6      7:15/M
     55    Connor Kurrack                    Land O Lakes  FL      249     9   M       2  1- 9               22:36.8      7:17/M
     56    John Seybold                                            446    51   M       4 50-54               22:52.9      7:23/M
     57    Eric Ballard                      Tampa  FL              88    39   M       9 35-39               23:10.4      7:28/M
     58    Liam Ballard                      Tampa  FL              89     7   M       3  1- 9               23:10.5      7:28/M
     59    Emmanuel Rivera                   Tampa  FL             340    29   M       4 25-29               23:15.1      7:30/M
     60    Marcus Jones                      Niagara Falls  NY     233    31   M       7 30-34               23:34.2      7:36/M
     61    Tom Lumsford                                            447    52   M       5 50-54               23:40.6      7:38/M
     62    Steven Acosta                     Tampa  FL               7    30   M       8 30-34               23:52.0      7:42/M
     63    Patrick Quinlan                   Land O Lakes  FL      333    32   M       9 30-34               24:10.6      7:48/M
     64    Kristopher Seeman                                       360    31   M      10 30-34               24:16.5      7:50/M
     65    Luke Mills                        Land O Lakes  FL       13    29   M       5 25-29               24:25.6      7:53/M
     66    Unknown Partic. 310                                     310         M       1  0- 0               24:28.0      7:54/M
     67    Charles Oesterling                Lakeland  FL          307    66   M       3 65-69               24:31.4      7:55/M
     68    Humberto Coto                     Tampa  FL              31    64   M       4 60-64               24:39.5      7:57/M
     69    John Mueller                      Tampa  FL             438    66   M       4 65-69               24:43.2      7:58/M
     70    Jacob Gomez                       Brandon  FL           188    13   M       6 10-14               24:46.7      7:59/M
     71    Jack Thurman                      Riverview  FL         398    27   M       6 25-29               24:49.9      8:00/M
     72    Jacob Peterson                                          292    27   M       7 25-29               25:17.5      8:09/M
     73    Tony Gould                                              194    49   M       4 45-49               25:19.0      8:10/M
     74    Andrew Snavely                    White Lake  MI        369    21   M       5 20-24               25:24.5      8:12/M
     75    Rick Honer                        Winter Haven  FL      214    59   M       7 55-59               25:31.0      8:14/M
     76    Andy Numa                                               303    43   M       5 40-44               25:33.0      8:15/M
     77    Carmelino Miguel                                         26    29   M       8 25-29               26:00.0      8:23/M
     78    Unknown Partic. 169                                     169         M       2  0- 0               26:05.7      8:25/M
     79    Brandon Ines                      Tampa  FL             224    19   M       4 15-19               26:14.0      8:28/M
     80    Nelson Neal                                             300    56   M       8 55-59               26:28.2      8:32/M
     81    Michael D'Antuono                                       150     8   M       4  1- 9               26:33.6      8:34/M
     82    Vincente D'Antuono                Dayton  MD            151    37   M      10 35-39               26:34.0      8:34/M
     83    Bryan Karaus                      Clearwater  FL        237    28   M       9 25-29               26:34.1      8:34/M
     84    Spencer Coto                      Tampa  FL              32    23   M       6 20-24               26:34.5      8:34/M
     85    Unknown Partic. 165                                     165         M       3  0- 0               26:38.1      8:35/M
     86    Julian Pucci                      New Port Richey  FL   332    31   M      11 30-34               26:38.2      8:35/M
     87    Mark Tennyson                                           207    46   M       5 45-49               26:43.3      8:37/M
     88    David Toppi                       Jacksonville  FL      399    49   M       6 45-49               26:44.3      8:37/M
     89    Robert Fritz                      Auburndale  FL        183    51   M       6 50-54               26:45.7      8:38/M
     90    Joseph Messersmith                Tampa  FL             280    46   M       7 45-49               26:52.6      8:40/M
     91    Vincent Teoli                                             2    54   M       7 50-54               26:57.0      8:42/M
     92    Unknown Partic. 164                                     164         M       4  0- 0               27:06.6      8:45/M
     93    Donte Salter                                            353    12   M       7 10-14               27:20.0      8:49/M
     94    Gregory Stark                                           443    36   M      11 35-39               27:33.2      8:53/M
     95    Edward Hopkins                    Land O Lakes  FL      215    70   M       2 70-74               27:44.8      8:57/M
     96    Scott Barry                       Tampa  FL               1    55   M       9 55-59               27:46.1      8:57/M
     97    Art Stoutenburg                   Riverview  FL         384    65   M       5 65-69               27:50.7      8:59/M
     98    Andrew Stoutenburg                Tampa  FL             383    25   M      10 25-29               27:50.8      8:59/M
     99    Carter Scott                                            291    7    M       5  1- 9               27:54.9      9:00/M
    100    Nicholas Michelini                Tampa  FL             283     9   M       6  1- 9               28:20.8      9:08/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Eric Chizmar                      Tampa  FL             126    53   M       8 50-54               28:32.3      9:12/M
    102    Unknown Partic. 166                                     166         M       5  0- 0               28:35.8      9:13/M
    103    Jonathan Caliari                  Lakeland  FL          116    24   M       7 20-24               28:43.1      9:16/M
    104    Eric McMillan                     Tampa  FL             276    22   M       8 20-24               28:45.2      9:16/M
    105    Eugene Cappelluti                 Palm Harbor  FL       121    37   M      12 35-39               28:53.4      9:19/M
    106    Chris Brown                       Tampa  FL             104    30   M      12 30-34               29:06.2      9:23/M
    107    Zachary Lee                                             258    10   M       8 10-14               29:36.7      9:33/M
    108    Mike Mays                         Lutz  FL               24    52   M       9 50-54               29:37.8      9:33/M
    109    Stepnen E. Armstrong              Temple Terrace  FL     96    56   M      10 55-59               29:40.5      9:34/M
    110    Joseph Acosta                     Tampa  FL               8    25   M      11 25-29               29:55.9      9:39/M
    111    Hyden Hasselback                                        153    8    M       7  1- 9               29:58.4      9:40/M
    112    Steve Hasselback                                        157    39   M      13 35-39               29:58.6      9:40/M
    113    Justin Rizer                      Tampa  FL             342    26   M      12 25-29               31:41.6     10:13/M
    114    Daniel Rosales                                          349    12   M       9 10-14               31:52.3     10:17/M
    115    Unknown Partic. 163                                     163         M       6  0- 0               31:53.3     10:17/M
    116    Vic Prebor                        Lakeland  FL          331    58   M      11 55-59               32:29.5     10:29/M
    117    Chaitanya Kasarkod                Clearwater  FL        238    29   M      13 25-29               32:33.1     10:30/M
    118    Rene Dil                                                 59    51   M      10 50-54               32:46.6     10:34/M
    119    Frank Loy                         Riverview  FL          11    54   M      11 50-54               32:58.9     10:38/M
    120    Thomas Dil                                               58    17   M       5 15-19               33:00.0     10:39/M
    121    William Welch                     Sarasota  FL          419    75   M       1 75-99               33:43.2     10:53/M
    122    Robert Coates                     Lutz  FL              132    59   M      12 55-59               33:47.1     10:54/M
    123    Jim Gunther                                             199    50   M      12 50-54               33:47.3     10:54/M
    124    Robert Williams                   Port Richey  FL       421    85   M       2 75-99               35:28.9     11:26/M
    125    Jason Kurrack                     Land O Lakes  FL      250    43   M       6 40-44               35:40.5     11:30/M
    126    Eric Cupps                                              144    32   M      13 30-34               35:41.4     11:31/M
    127    Jon Stavro                                              379    27   M      14 25-29               35:48.4     11:33/M
    128    Mike Higgins                                             30    64   M       5 60-64               37:11.8     12:00/M
    129    Ryder Calhoun                     Tampa  FL              35    12   M      10 10-14               37:13.4     12:00/M
    130    Joel Mountain                     Plant City  FL        296    51   M      13 50-54               37:46.1     12:11/M
    131    Chuck Calhoun                     Tampa  FL              34    42   M       7 40-44               37:52.4     12:13/M
    132    Josh Eversole                     St. Petersburg  FL     25    28   M      15 25-29               38:26.1     12:24/M
    133    Justin Carr                       Zephyrhills  FL       122    32   M      14 30-34               39:02.4     12:35/M
    134    Brandon Warnock                                         113    20   M       9 20-24               42:09.1     13:36/M
    135    Charles Mangos                                          263    65   M       6 65-69               42:40.0     13:46/M
    136    Shawn Partin                                            319    25   M      16 25-29               43:26.3     14:01/M
    137    Dan Fields                        Tampa  FL             174    77   M       3 75-99               46:18.8     14:56/M
    138    James Atkins                      Columbia  MD           81    65   M       7 65-69               47:42.2     15:23/M
    139    Drew Suarez                                              28    52   M      14 50-54               48:48.4     15:45/M
    140    William Knarr                     Tampa  FL             242    65   M       8 65-69               49:30.1     15:58/M
    141    Mat Scott                                               359    29   M      17 25-29               49:30.5     15:58/M
    142    James Tyson                       Wesley Chapel  FL     408    30   M      15 30-34               50:18.6     16:14/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News