Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Kicking Kidney Disease 5K

Ocala, FL, March 2, 2013

[Overall ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:50  5:45    1 16-19    1 M   419 Ben Waller                  Ocala,FL                                                     


            MASTER MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:35  6:00    1 50-54    3 M   346 Eddie Hensley               Ocala,FL             Better @ Home                           



           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:04  7:07    1 50-54    1 F   516 Sally Chappell              Ocala,FL                                                     


           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:48  7:21    1 45-49    3 F    15 Lisa Iketani                Ocala,FL             Better @ Home                           

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 70-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:34 12:07    1 70-98   83 M   392 Phil Radford                The Villages,FL                                              
 2     57:53 18:40    2 70-98  118 M   264 James Voorhees              Ocala,FL                                                     
 3     59:54 19:19    3 70-98  122 M    31 Joseph Gignac               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 4     61:46 19:55    4 70-98  125 M    30 Richard Francis             Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 5     63:23 20:27    5 70-98  130 M   299 Ann Bardack                 Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 6     65:01 20:58    8 70-98  155 M    37 Richard Hurley              Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 7     69:18 22:21    7 70-98  150 M    22 William Brotherhood         Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 8     87:26 28:12    8 70-98  155 M    37 Richard Hurley              Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     

         MEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:33  8:53    1 65-69   49 M   249 Bruce Howard                Ocala,FL                                                     
 2     29:22  9:28    2 65-69   58 M   405 Jack Slifer                 Ocala,FL                                                     
 3     29:48  9:37    3 65-69   60 M   304 Malcolm Bowes               Gainesville,FL                                               
 4     30:32  9:51    4 65-69   63 M   372 Frank McCann                The Villages,FL                                              
 5     47:37 15:22    5 65-69  103 M   245 Robert   E. Goudreau        Ocala,FL                                                     
 6     58:47 18:58    6 65-69  119 M   350 Leon Humphrey               Gainesville,FL                                               
 7     59:30 19:12    7 65-69  121 M    20 David Bragdon               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 8     67:05 21:38    8 65-69  140 M   237 Mike Ambrose                Weirsdale,FL                                                 

         MEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:46  6:42    1 60-64    8 M   410 Lou Soukup                  The Villages,FL                                              
 2     63:16 20:25    2 60-64  129 M   371 Alan May                    Ocala,FL             Cub Scout Pack 197 & Friends            
 3     71:28 23:03    3 60-64  151 M   189 William Gillam              Summerfield,FL       WINCO                                   
 4     71:42 23:08    4 60-64  152 M   333 Roger Felton                Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:43  9:55    1 55-59   65 M   132 Suresh Lakshminarayana      Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 2     37:22 12:03    2 55-59   81 M   378 Michael Miller              Ocala,FL                                                     
 3     52:41 17:00    3 55-59  110 M   327 Kevin Donahue               Ocala,FL                                                     
 4     57:02 18:24    4 55-59  116 M   210 Bob Kremer                  Ocala,FL             WINCO                                   
 5     64:00 20:39    5 55-59  133 M    38 Michael James               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 6     66:00 21:17    6 55-59  138 M   102 Stephen Hover               Reddick,FL           Heart Throbs                            

         MEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:08  7:28    1 50-54   26 M   265 Edwin Yepes                 Madison,AL                                                   
 2     28:01  9:02    2 50-54   54 M   428 George Yepes                Jacksonville,FL                                              
 3     30:20  9:47    3 50-54   62 M   477 Steven Felder               Ocala,FL                                                     
 4     31:17 10:05    4 50-54   71 M   201 Rick Hewlett                Ocala,FL             WINCO                                   
 5     40:48 13:10    5 50-54   87 M   342 Joel Harrison               Ocala,FL             Better @ Home                           
 6     46:24 14:58    6 50-54   95 M   193 Billy Goodman               Ocala,FL             WINCO                                   
 7     47:33 15:20    7 50-54  102 M   467 Keith Bergmaier                                                                       
 8     48:33 15:40    8 50-54  104 M   129 Allen Geddings              Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 9     50:19 16:14    9 50-54  108 M   214 Tom Lorick                  Ocala,FL             WINCO                                   
 10    54:03 17:26   10 50-54  112 M    80 Dale Toney                  Ocala,FL             DaVita Home                              
 11    60:31 19:31   11 50-54  123 M   166 Jim Ankoviak                Ocala,FL             WINCO                                    
 12    63:30 20:29   12 50-54  131 M   302 Frank Blair                 Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 13    67:54 21:54   13 50-54  149 M   222 Dean Peterson               Ocala,FL             WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:42  7:19    1 45-49   22 M   297 Allen Ashley                Lake Panasoffke,FL                                           
 2     24:20  7:51    2 45-49   35 M     2 Jeff Bucklen                Ocala,FL             Wahoos                                  
 3     25:11  8:07    3 45-49   38 M   394 Tracy Rains                 Ocala,FL                                                     
 4     27:45  8:57    4 45-49   53 M   314 Rusty Corley                Ocala,FL                                                     
 5     30:52  9:57    5 45-49   67 M   248 DAVID HIRST                 BELLEVIEW,FL                                                 
 6     31:04 10:01    6 45-49   69 M   382 Steven Pennell              Ocala,FL                                                     
 7     36:33 11:47    7 45-49   79 M   216 David Martin                Ocala,FL             WINCO                                   
 8     37:29 12:05    8 45-49   82 M   432 Mark Avery                  Ocala,FL                                                     
 9     37:44 12:10    9 45-49   84 M   403 Keith Perry                 Ocala,FL             Better @ Home                           
 10    62:15 20:05   10 45-49  126 M   289 Robert Turner               Belleview,FL         Heart Of Florida                         
 11    67:08 21:39   11 45-49  141 M   231 Chris Stokes                Silver Springs,FL    WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:58  6:07    1 40-44    5 M    13 Patrick Douma               Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     21:05  6:48    2 40-44   11 M   123 Edgardo Cruz                                     OKG-RENAL RUNNERS                    
 3     22:31  7:16    3 40-44   19 M   496 Wes Bryant                  Ocala,FL                                                     
 4     22:40  7:19    4 40-44   21 M   469 Shannon Meaney                                                                        
 5     23:16  7:30    5 40-44   30 M   269 Dave Scott                  Ocala,FL             WINCO                                   
 6     23:20  7:32    6 40-44   32 M   363 Brian Lane                  Ocala,FL                                                     
 7     24:27  7:53    7 40-44   36 M   326 Brett Detweiler             Ocala,FL             Better @ Home                           
 8     25:19  8:10    8 40-44   40 M   485 Dennis Spillane             Ocala,FL                                                     
 9     25:32  8:14    9 40-44   41 M   461 Chad Ritch                  Ocala,FL                                                     
 10    31:14 10:05   10 40-44   70 M   513 Prerak Vora                 Riverview,FL                                                  
 11    41:53 13:31   11 40-44   90 M   188 Gregory Gilbert             Ocala,FL             WINCO                                    
 12    44:42 14:25   12 40-44   92 M   149 Mahesh Vaghela                                   OKG-RENAL RUNNERS                     
 13    44:52 14:28   13 40-44   93 M   453 David Moring                Ocala,FL                                                      
 14    47:26 15:18   14 40-44  101 M   136 Izu Nwakoby                 Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                        
 15    52:07 16:49   15 40-44  109 M   460 Joseph Perez                Ocala,FL                                                      
 16    55:51 18:01   16 40-44  113 M    42 Ed Maculewicz               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 17    55:52 18:01   17 40-44  115 M    59 Robert Walker               Ocala,FL             Cub Scout Pack 197 & Friends             
 18    58:52 18:59   18 40-44  120 M   438 Doug Compston               Ocala,FL                                                      
 19    63:58 20:38   19 40-44  132 M   194 Stephen Goodson             Silver Springs,FL    WINCO                                    
 20    67:32 21:47   20 40-44  146 M   180 William Felt                Ocala,FL             WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:42  6:02    1 35-39    4 M   407 Brian Smith                 Ocala,FL                                                     
 2     21:25  6:55    2 35-39   13 M   120 Will Brooks                 Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 3     23:05  7:27    3 35-39   25 M   328 Dan Donald                  Ocala,FL                                                     
 4     23:14  7:30    4 35-39   29 M   400 Steve Schenk                Citrus Springs,FL                                            
 5     23:18  7:31    5 35-39   31 M   519 Benjamin Ramrajie           Ocala,FL                                                     
 6     25:12  8:08    6 35-39   39 M   364 Cal Ledy                    Ft McCoy,FL                                                  
 7     27:36  8:54    7 35-39   50 M   402 Kyle Schotter               Ocala,FL                                                     
 8     27:39  8:55    8 35-39   51 M    56 Benjamin Grissom            St. Petersburg,FL    Cub Scout Pack 197 & Friends            
 9     30:56  9:59    9 35-39   68 M   198 Bobby Halladay                                   WINCO                                
 10    32:02 10:20   10 35-39   73 M   313 Loren Cole                  Ocala,FL                                                      
 11    32:24 10:27   11 35-39   74 M   370 David Marrs                 Ocala,FL                                                      
 12    47:00 15:10   12 35-39   99 M   523 Jason Ramey                 Ocala,FL                                                      
 13    52:50 17:03   13 35-39  111 M   191 Christian Ginter            Ocala,FL             WINCO                                    
 14    61:09 19:44   14 35-39  124 M   358 David Keene                 Ocala,FL                                                      
 15    62:59 20:19   15 35-39  128 M   212 William Lasseter            Ocala,FL             WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:02  6:47    1 30-34    9 M   436 Tim Christensen             Ocala,FL                                                     
 2     21:30  6:56    2 30-34   14 M   439 Dustin Crews                Ocala,FL                                                     
 3     22:45  7:20    3 30-34   23 M   474 Scott Goldstein                                                                       
 4     23:13  7:29    4 30-34   28 M   416 Jim Tingler                 Ocala,FL                                                     
 5     24:06  7:46    5 30-34   34 M   238 Jorge Argueta               Ocala,FL                                                     
 6     24:40  7:57    6 30-34   37 M   471 Randal Eastwood                                                                       
 7     26:32  8:34    7 30-34   46 M   341 Chris Hanes                 Ocala,FL                                                     
 8     29:31  9:31    8 30-34   59 M   336 Gerard Ginesta              Ocala,FL                                                     
 9     49:14 15:53    9 30-34  107 M   275 Scott Creel                 Ocala,FL             Heart Of Florida                        

         MEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:53  7:04    1 25-29   15 M   225 Daniel Pinder                                    WINCO                                
 2     28:08  9:05    2 25-29   55 M   203 Timothy Hilt                                     WINCO                                
 3     30:10  9:44    3 25-29   61 M   422 Aaron Watkins               Ocala,FL                                                     
 4     30:36  9:52    4 25-29   64 M   495 Ray Carter                  Ocala,FL                                                     
 5     32:37 10:31    5 25-29   75 M   520 William Whitehurst                                                                    
 6     64:30 20:48    6 25-29  134 M   535 Damion Eastman                                                                        
 7     67:17 21:42    7 25-29  144 M    95 John Wallace                Anthony,FL           Grainger'S Crew                         

         MEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:50  6:24    1 20-24    6 M   118 Kodey Berkman               Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 2     21:04  6:48    2 20-24   10 M   131 Chris Geddings              Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 3     21:20  6:53    3 20-24   12 M   442 Adam Fish                   Ocala,FL                                                     
 4     22:01  7:06    4 20-24   16 M   441 Alex Eatmon                 Ocala,FL                                                     
 5     22:24  7:14    5 20-24   18 M   484 Nick Reichmulh              Belleview,FL                                                 
 6     22:54  7:23    6 20-24   24 M   125 Andrew Estremera            Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 7     23:12  7:29    7 20-24   27 M   486 Bo Partin                   Ocala,FL                                                     
 8     26:30  8:33    8 20-24   45 M   518 Carlos Lara                 Ocala,FL                                                     
 9     37:49 12:12    9 20-24   85 M   316 Travis Corley               Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 16-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:03  5:49    1 16-19    2 M    18 Chandler Soucey             Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     20:23  6:35    2 16-19    7 M   144 Ricardo Sierrco                                  OKG-RENAL RUNNERS                    
 3     23:57  7:44    3 16-19   33 M   320 Edgardo Cruz-Pagan                                                                    
 4     33:17 10:44    4 16-19   76 M   506 Brian Parodi                Ocala,FL                                                     
 5     36:33 11:47    5 16-19   78 M   215 Jacob Martin                Ocala,FL             WINCO                                   
 6     65:45 21:13    6 16-19  136 M   475 Christopher McClellan       Ocala,FL                                                     
 7     66:22 21:25    7 16-19  139 M   181 Austin Felt                 Ocala,FL             WINCO                                   
 8     67:12 21:41    8 16-19  142 M   233 Mathew Stokes               Silver Springs,FL    WINCO                                   
 9     67:14 21:41    9 16-19  143 M   234 Gibson Stokes               Silver Springs,FL    WINCO                                   
 10    67:34 21:48   10 16-19  147 M   183 Cory Felt                   Ocala,FL             WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 13-15


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:37  7:18    1 13-15   20 M   479 Conner Merriman             Ocala,FL                                                     
 2     26:08  8:26    2 13-15   44 M     6 William Mintner             Ocklawaha,FL         Wahoos                                  
 3     30:49  9:56    3 13-15   66 M   504 Isaac Parodi                Ocala,FL                                                     
 4     43:16 13:57    4 13-15   91 M   256 Joseph (Chi Pacifici        Ocala,FL                                                     
 5     48:38 15:41    5 13-15  105 M   164 Aaron Ames                  Ocala,FL             WINCO                                   
 6     57:32 18:34    6 13-15  117 M   352 Andrew Humphrey             Gainesville,FL                                               
 7     65:52 21:15    7 13-15  137 M   176 Clayton DeNyke              Ocala,FL             WINCO                                   
 8     67:35 21:48    8 13-15  148 M   182 Andrew Felt                 Ocala,FL             WINCO                                   
 9     71:49 23:10    9 13-15  153 M   317 Austin Cormican             Gainesville,FL                                               

         MEN AGE GROUP 10-12


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:07  7:08    1 10-12   17 M   413 Trevor Summerfield          Ocala,FL                                                     
 2     25:34  8:15    2 10-12   42 M   374 Aaron Mendoza               Ocala,FL                                                     
 3     25:45  8:18    3 10-12   43 M   186 Maurice Gilbert             Ocala,FL             WINCO                                   
 4     26:57  8:42    4 10-12   47 M   375 Anthony Mendoza             Ocala,FL                                                     
 5     27:12  8:46    5 10-12   48 M   409 Xavier Solomon              Ocala,FL                                                     
 6     32:00 10:19    6 10-12   72 M   295 Joel Alfrey                 Ocala,FL                                                     
 7     40:08 12:57    7 10-12   86 M   514 Daksh Vora                  Riverview,FL                                                 
 8     46:49 15:06    8 10-12   97 M   524 Brock Ramey                 Ocala,FL                                                     
 9     47:23 15:17    9 10-12  100 M   500 Josh Nwakoby                Ocala,FL                                                     
 10    49:07 15:51   10 10-12  106 M   139 Daniel Proctor              Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                        
 11    67:30 21:46   11 10-12  145 M   178 Cort DeNyke                 Ocala,FL             WINCO                                    

         MEN AGE GROUP 01- 9


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:42  8:56    1 01-9    52 M   387 Jackson Pizzuti             Ocala,FL                                                    
 2     28:35  9:13    2 01-9    56 M   301 Liam Bishop                 Dunnellon,FL                                                
 3     29:07  9:24    3 01-9    57 M   462 Bailey Sampson              Silver Springs,FL                                           
 4     37:06 11:58    4 01-9    80 M   401 Alex Schenk                 Citrus Springs,FL                                           
 5     40:50 13:10    5 01-9    88 M   263 Thomas Trifu                Belleview,FL                                                
 6     40:56 13:12    6 01-9    89 M   463 Riley Sampson               Silver Springs,FL                                           
 7     45:20 14:37    7 01-9    94 M   219 Jacob Murray                Ocala,FL             WINCO                                  
 8     46:46 15:05    8 01-9    96 M   159 Elliott Taylor              Ocala,FL             Remembering Fred                       
 9     46:51 15:07    9 01-9    98 M   527 Brayden Rainey              Ocala,FL                                                    
 10    55:52 18:01   10 01-9   114 M    60 Austin Walker               Ocala,FL             Cub Scout Pack 197 & Friends            

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 70-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:17 15:54    1 70-98  135 F    23 Sandra Brotherhood          Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 2     55:14 17:49    2 70-98  167 F   446 Imagean Hodges              Summerfield,FL                                               
 3     74:00 23:52    3 70-98  225 F    26 Pia Dean                    Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 4     75:15 24:16    4 70-98  227 F    53 Marilyn Wood                Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 5     75:15 24:16    5 70-98  228 F    45 Kathy Robson                Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     

       WOMEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:36  8:15    1 65-69   21 F   492 Holly Alexander             Citrus Springs,FL                                            
 2     28:03  9:03    2 65-69   40 F   482 Judy Mowery                 Lady Lake,FL                                                 
 3     28:38  9:14    3 65-69   46 F   406 Theresa Slifer              Ocala,FL                                                     
 4     35:10 11:21    4 65-69   84 F   329 Cathy Durante               Ocala,FL                                                     
 5     37:31 12:06    5 65-69   99 F   357 Loretta Kane                Ocala,FL             Better @ Home                           
 6     54:47 17:40    6 65-69  164 F   456 Mary Neely                  Ocala,FL                                                     
 7     57:34 18:34    7 65-69  177 F   395 Chailee Reilly              Silver Springs,FL                                            
 8     58:58 19:01    8 65-69  183 F   273 Deanna Collins              Ocala,FL             Heart Of Florida                        
 9     61:32 19:51    9 65-69  191 F    19 Jenny Arturi                Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 10    65:16 21:03   10 65-69  203 F    51 Louise Tilley               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 11    67:23 21:44   11 65-69  212 F   424 Joyce Weitz                 Gainesville,FL                                                
 12    69:18 22:21   12 65-69  216 F    49 Sandee Spencer              Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 13    69:59 22:35   13 65-69  219 F   155 Carol Knief                 Ocala,FL             Remembering Fred                         
 14    70:36 22:46   14 65-69  220 F   345 Mavis Hazen                 Ocala,FL             Remembering Fred                         
 15    70:54 22:52   15 65-69  221 F   142 Lana Rounsaville            Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                        
 16    74:00 23:52   16 65-69  226 F    52 Theresa Torrusio            Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 17    87:26 28:12   17 65-69  230 F    35 Eve Houghtaling             Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      

       WOMEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:36 15:41    1 60-64  132 F   250 Kathy Lohr                  Ocala,FL                                                     
 2     54:47 17:40    2 60-64  165 F   437 Peggy Clinton               Ocala,FL                                                     
 3     57:42 18:37    3 60-64  179 F   276 Jill Dilorenzo              Ocala,FL             Heart Of Florida                        
 4     67:20 21:43    4 60-64  210 F    94 Linda Wallace               Anthony,FL           Grainger'S Crew                         
 5     67:29 21:46    5 60-64  214 F   351 Pat Humphrey                Gainesville,FL                                               
 6     69:58 22:34    6 60-64  218 F   154 Pat Fuerneisen              Ocala,FL             Remembering Fred                        
 7     71:12 22:58    7 60-64  222 F   282 Virginia Miller             Ocala,FL             Heart Of Florida                        
 8     71:29 23:04    8 60-64  223 F   190 Grace Gillam                Summerfield,FL       WINCO                                   
 9     71:30 23:04    9 60-64  224 F    57 Connie May                  Ocala,FL             Cub Scout Pack 197 & Friends            
 10    87:26 28:12   10 60-64  229 F    46 Joan Siegel                 Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      

       WOMEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:27  9:11    1 55-59   44 F   377 Donna Miller                Ocala,FL                                                     
 2     31:07 10:02    2 55-59   61 F   247 Joy Hill                    Summerfield,FL                                               
 3     41:11 13:17    3 55-59  110 F    77 Mary Taccetta               Ocala,FL             DaVita Home                             
 4     46:42 15:04    4 55-59  125 F   443 Tincy German                Summerfield,FL                                               
 5     50:40 16:21    5 55-59  141 F   306 Nancy Brown                 Gainesville,FL                                               
 6     51:14 16:32    6 55-59  145 F   126 Jeanne Fillingame           Destin,FL            OKG-RENAL RUNNERS                       
 7     52:06 16:48    7 55-59  148 F   103 Catherine McDonough         Ocala,FL             Heart Throbs                            
 8     53:32 17:16    8 55-59  160 F   362 Nancy La Selva              Ocala,FL                                                     
 9     59:06 19:04    9 55-59  185 F    21 Holly Bragdon               Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 10    59:06 19:04   10 55-59  186 F    43 Shirley Mercer              Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 11    60:31 19:31   11 55-59  188 F   167 JoAnn Ankoviak              Ocala,FL             WINCO                                    
 12    61:32 19:51   12 55-59  190 F    27 Marty Dean                  Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 13    61:53 19:58   13 55-59  193 F    24 Bonnie Clark                Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 14    62:15 20:05   14 55-59  195 F   290 Sheilia Turner              Belleview,FL         Heart Of Florida                         
 15    63:59 20:38   15 55-59  201 F    39 Donna James                 Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 16    67:05 21:38   16 55-59  208 F   236 Debbie Ambrose              Weirsdale,FL                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:42  7:58    1 50-54   12 F    14 Kathy Hatfield              Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     28:14  9:06    2 50-54   41 F   397 Maritza Rodgers             Ocala,FL                                                     
 3     30:29  9:50    3 50-54   56 F   338 Susan Gray                  Oakland,MD                                                   
 4     31:28 10:09    4 50-54   64 F    17 Kimberly Scudder            Ocala,FL             Better @ Home                           
 5     38:03 12:16    5 50-54  102 F   319 Jeanne Craven               Summerfield,FL                                               
 6     51:00 16:27    6 50-54  143 F   244 Veronica Eason              Ocala,FL                                                     
 7     51:14 16:32    7 50-54  144 F   128 Marianne Geddings           Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 8     52:05 16:48    8 50-54  147 F    97 Wendy Allan                 Ocala,FL             Heart Throbs                            
 9     52:25 16:55    9 50-54  156 F   445 Camela Greene               Belleview,FL                                                 
 10    53:16 17:11   10 50-54  159 F   497 Tammy Summers Wolff         Belleview,FL                                                  
 11    60:54 19:39   11 50-54  189 F   536 Freda Williams                                                                         
 12    63:36 20:31   12 50-54  198 F   309 Robbin Bumpus               Ocala,FL             Better @ Home                            
 13    66:00 21:17   13 50-54  205 F   101 Joanne Hover                Reddick,FL           Heart Throbs                             

       WOMEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:14  7:49    1 45-49   11 F   343 Traci Hart                  Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     25:06  8:06    2 45-49   15 F   421 Judith Waller               Ocala,FL                                                     
 3     31:09 10:03    3 45-49   62 F   414 Renuka Swaminathan          Ocala,FL                                                     
 4     32:58 10:38    4 45-49   70 F   426 Birgit Williams             Ocala,FL                                                     
 5     33:50 10:55    5 45-49   75 F   335 Lorraine Fuller             Ocala,FL                                                     
 6     34:36 11:10    6 45-49   81 F    98 Stephanie Cole              Ocala,FL             Heart Throbs                            
 7     39:17 12:40    7 45-49  104 F   349 Valerie Horn                Wildwood,FL                                                  
 8     41:02 13:14    8 45-49  109 F   217 Susan Martin                Ocala,FL             WINCO                                   
 9     44:08 14:14    9 45-49  118 F   457 Teresa Nicol                High Springs,FL      Ocala Kidney Group                      
 10    44:15 14:16   10 45-49  120 F   331 Deborah Evans               Gainesville,FL       DaVita Home                              
 11    46:44 15:05   11 45-49  126 F    78 Mallory Toney               Ocala,FL             DaVita Home                              
 12    50:34 16:19   12 45-49  140 F   468 Michele Bergmaier                                                                      
 13    50:45 16:22   13 45-49  142 F   246 Gina Guerra                 Belleview,FL                                                  
 14    51:42 16:41   16 45-49  151 F   334 Kathie Fisher               Anthony,FL                                                    
 15    52:12 16:50   15 45-49  150 F   361 Wyn Kirby                   Ocala,FL                                                      
 16    52:13 16:51   16 45-49  151 F   334 Kathie Fisher               Anthony,FL                                                    
 17    52:20 16:53   17 45-49  155 F   253 Melinda Monteith            Ocala,FL                                                      
 18    55:22 17:52   18 45-49  170 F   110 Cynthia Carson              Ocala,FL             MRMC-Kidney Queens                       
 19    58:55 19:00   19 45-49  182 F   311 Twyla Carpenter             Ocala,FL                                                      
 20    63:33 20:30   20 45-49  197 F   367 Darlene Loureiro            Ocala,FL             Better @ Home                            
 21    69:58 22:34   21 45-49  217 F   501 Bryn Garr                   Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:16  8:09    1 40-44   18 F    12 Rona Bennett                Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     25:29  8:13    2 40-44   20 F   431 Melissa Anthony             Reddick,FL                                                   
 3     25:40  8:17    3 40-44   22 F   489 Katherine Hartman           Ocala,FL                                                     
 4     26:27  8:32    4 40-44   25 F   262 Sharon Sullivan             Ocala,FL                                                     
 5     28:30  9:12    5 40-44   45 F   373 Michelle Mead               Gainesville,FL                                               
 6     30:31  9:51    6 40-44   57 F   137 Luz Pagan                                        OKG-RENAL RUNNERS                    
 7     31:10 10:03    7 40-44   63 F   332 Kelly Farmer                Ocala,FL                                                     
 8     31:57 10:18    8 40-44   66 F   491 Betty Jo Donnelly           Dunnellon,FL                                                 
 9     33:21 10:45    9 40-44   73 F   158 Misty Taylor                Ocala,FL             Remembering Fred                        
 10    34:28 11:07   10 40-44   80 F   487 Dede Sferlazza              Ocala,FL                                                      
 11    37:01 11:56   11 40-44   96 F   507 Christa Parodi                                                                         
 12    38:25 12:24   12 40-44  103 F   318 Sonia Cornell               Ocala,FL                                                      
 13    41:42 13:27   13 40-44  113 F   325 Patty Detweiler             Ocala,FL             Better @ Home                            
 14    42:24 13:41   14 40-44  116 F   354 Julie Ann Hunley            Ocala,FL             Better @ Home                            
 15    46:00 14:50   15 40-44  123 F   353 Lori Jean Hunley            Ocala,FL             Better @ Home                            
 16    47:10 15:13   16 40-44  128 F   522 Melanie Ramey               Ocala,FL                                                      
 17    49:20 15:55   17 40-44  136 F   170 Shanon Bowers               Ocala,FL             WINCO                                    
 18    50:24 16:15   18 40-44  139 F   147 Patty Stever                Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                        
 19    52:14 16:51   19 40-44  153 F   526 Kim Wiggins                 Ocala,FL                                                      
 20    56:50 18:20   20 40-44  176 F   260 Cyndi Sieger                Ocala,FL                                                      
 21    64:00 20:39   21 40-44  202 F   235 Maleia Sumrall              Ocala,FL             WINCO                                    
 22    67:26 21:45   22 40-44  213 F   348 Heather Holmes              Gainesville,FL                                                
 23    69:00 22:15   23 40-44  215 F   163 Mary Ames                   Ocala,FL             WINCO                                    

       WOMEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:55  8:02    1 35-39   14 F   429 Lisa Young                  Ocala,FL                                                     
 2     25:50  8:20    2 35-39   23 F   412 Erika Summerfield           Ocala,FL                                                     
 3     26:18  8:29    3 35-39   24 F   146 Mendy Spivey                                     OKG-RENAL RUNNERS                    
 4     26:35  8:35    4 35-39   28 F   298 Tina Banner                 Williston,FL                                                 
 5     27:40  8:55    5 35-39   38 F   390 Heather Proco               Ocala,FL                                                     
 6     28:24  9:10    6 35-39   43 F   503 Christie Evon               Ocala,FL                                                     
 7     28:41  9:15    7 35-39   47 F   305 Jennifer Brown              Ocala,FL                                                     
 8     29:00  9:21    8 35-39   50 F   517 Mariell Tomasovich          Ocala,FL                                                     
 9     33:10 10:42    9 35-39   71 F    34 Erica Hogan                 Ocala,FL             Cherrywood Skippers                     
 10    34:52 11:15   10 35-39   82 F   488 Marnie Miller               Wildwood,FL                                                   
 11    34:59 11:17   11 35-39   83 F   490 Deanna Newcomb              Bushnell,FL                                                   
 12    35:26 11:26   12 35-39   86 F   430 Erin Zimmer                 Dunnellon,FL                                                  
 13    36:10 11:40   13 35-39   90 F   452 Patti Moring                Ocala,FL                                                      
 14    37:10 11:59   14 35-39   97 F   399 Angela Schenk               Citrus Springs,FL                                             
 15    37:58 12:15   15 35-39  101 F   310 Casey Canova                Ocala,FL                                                      
 16    39:51 12:51   16 35-39  105 F   388 Andrea Pizzuti              Ocala,FL                                                      
 17    44:15 14:16   17 35-39  121 F   240 Laurie DeChello             Ocala,FL                                                      
 18    48:40 15:42   18 35-39  133 F   148 Nayana Vaghela                                   OKG-RENAL RUNNERS                     
 19    50:14 16:12   19 35-39  138 F   433 Joy Avery                   Ocala,FL                                                      
 20    52:14 16:51   20 35-39  152 F   533 Victoria Banee              Ocala,FL                                                      
 21    52:55 17:04   21 35-39  157 F   229 Rebecca Showalter                                WINCO                                 
 22    53:47 17:21   22 35-39  161 F   347 Janet Faith Heyden          The Villages,FL                                               
 23    55:52 18:01   23 35-39  174 F    41 Michele Maculewicz          Ocala,FL             Cherrywood Skippers                      
 24    63:00 20:19   24 35-39  196 F   213 Spring Lasseter             Ocala,FL             WINCO                                    
 25    65:30 21:08   25 35-39  204 F   196 Margo Gordon                Ocala,FL             WINCO                                    
 26    66:15 21:22   26 35-39  206 F   175 Amy DeNyke                  Ocala,FL             WINCO                                    
 27    67:11 21:40   27 35-39  209 F   232 Kim Stokes                  Silver Springs,FL    WINCO                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:00  7:25    1 30-34    4 F   330 Jessica Engle               Ocala,FL                                                     
 2     24:02  7:45    2 30-34    8 F   143 Ashlee Seek                 Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 3     24:04  7:46    3 30-34    9 F   119 Aimee Brooks                Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 4     24:44  7:59    4 30-34   13 F   292 Aarin Mowbrey               Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 5     25:26  8:12    5 30-34   19 F   380 Gn Niere                    Ocala,FL                                                     
 6     26:40  8:36    6 30-34   31 F   241 Karoul Deeb                 Ocala,FL                                                     
 7     26:45  8:38    7 30-34   32 F   242 Jiena Deeb                  Ocala,FL                                                     
 8     27:01  8:43    8 30-34   34 F   476 Jill Coyne                  Belleview,FL                                                 
 9     28:56  9:20    9 30-34   49 F   258 Peggy Recanzone             Dunnellon,FL                                                 
 10    29:13  9:25   10 30-34   52 F   391 Stephanie Pruitt            Ocala,FL                                                      
 11    30:10  9:44   11 30-34   55 F   423 Tarah Watkins               Ocala,FL                                                      
 12    31:42 10:14   12 30-34   65 F   381 Crystal Osbourne            Ocala,FL                                                      
 13    34:35 11:09   13 30-34   79 F   418 Charlotte Trout             Ocala,FL                                                      
 14    55:00 17:45   14 30-34  166 F   466 Sarah Tate                  Summerfield,FL                                                
 15    57:37 18:35   15 30-34  178 F   365 Laurel Lingle                                                                          
 16    58:01 18:43   16 30-34  180 F   337 Jessica Gonzales            Gainesville,FL                                                
 17    58:04 18:44   17 30-34  181 F   510 Christina Hinton            Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:22  7:32    1 25-29    5 F    16 Caitlin Scudder             Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     26:37  8:35    2 25-29   29 F   470 Katherine Calton                                                                      
 3     27:04  8:44    3 25-29   35 F   444 Amy Greene                  Belleview,FL                                                 
 4     29:25  9:29    4 25-29   54 F   366 Alyson Londale              Ocala,FL                                                     
 5     32:46 10:34    5 25-29   69 F   521 Stephanie Whitehurst        Williston,FL                                                 
 6     35:22 11:25    6 25-29   85 F   251 Lauren Lucas                Ocala,FL                                                     
 7     35:30 11:27    7 25-29   87 F   508 Sarah Sleeman               Ocala,FL                                                     
 8     40:49 13:10    8 25-29  108 F   360 Kirsten Kenny               Ocala,FL                                                     
 9     41:26 13:22    9 25-29  112 F    70 Darcy Meek                  Ocala,FL             DaVita Home                             
 10    49:14 15:53   10 25-29  134 F   274 Amy Creel                   Ocala,FL             Heart Of Florida                         
 11    52:16 16:52   11 25-29  154 F   472 Heather Lindbeck                                                                       
 12    55:23 17:52   12 25-29  171 F   257 Pooja Patel                 Ocala,FL                                                      
 13    55:26 17:53   13 25-29  172 F   525 Towarna Matthews            Ocala,FL                                                      
 14    67:22 21:44   14 25-29  211 F    93 Hollie Wallace              Anthony,FL           Grainger'S Crew                          

       WOMEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:44  8:57    1 20-24   39 F   494 Jeri Schwietert             Anthony,FL                                                   
 2     29:04  9:23    2 20-24   51 F   483 Amanda Thompson             Ocala,FL                                                     
 3     32:03 10:20    3 20-24   67 F   224 Maren Pinder                Ocala,FL             WINCO                                   
 4     33:53 10:56    4 20-24   76 F   502 Cassie Anselmi              Ocala,FL                                                     
 5     36:53 11:54    5 20-24   95 F   303 Jenna Bodzo                 Ocala,FL                                                     
 6     41:19 13:20    6 20-24  111 F    64 Sarah Jones                 Ocala,FL             DaVita Home                             
 7     42:17 13:38    7 20-24  115 F   509 Aubree Hicks                Ocala,FL                                                     
 8     44:12 14:15   17 20-24  173 F   259 Julz Richterman             Ocala,FL                                                     
 9     46:48 15:06    9 20-24  127 F   528 Robynb Rabeys               Ocala,FL                                                     
 10    47:29 15:19   10 20-24  129 F   127 Megan Geddings              Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                        
 11    47:45 15:24   11 20-24  130 F   323 Sara Davis                  Ocala,FL                                                      
 12    47:45 15:24   12 20-24  131 F   393 Lauren Raetz                Ocala,FL                                                      
 13    49:51 16:05   13 20-24  137 F    54 Michelle Ford               Brandon,FL           Cub Scout Pack 197 & Friends             
 14    52:10 16:50   14 20-24  149 F   481 Erica Nantz                 Ocala,FL                                                      
 15    54:35 17:36   15 20-24  163 F   404 Jaisa Sinclair              Inglis,FL            Rasmussen College                        
 16    55:20 17:51   16 20-24  169 F   473 Dayna Grunfelder                                                                       
 17    55:38 17:57   17 20-24  173 F   259 Julz Richterman             Ocala,FL                                                      
 18    63:41 20:33   18 20-24  199 F   204 Nicole Jolly                Silver Springs,FL    WINCO                                    

       WOMEN AGE GROUP 16-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:09  8:07    1 16-19   16 F   133 Gita Lakshminarayana        Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 2     26:29  8:33    2 16-19   26 F   130 Lauren Geddings             Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 3     30:46  9:55    3 16-19   58 F   315 Morgan Corley               Ocala,FL                                                     
 4     32:30 10:29    4 16-19   68 F    10 Bethany Lartigue            Ocala,FL             Wahoos                                  
 5     35:37 11:29    5 16-19   88 F     1 Megan Bucklen                                    Wahoos                               
 6     40:45 13:09    6 16-19  106 F   531 Kelsey Holder               Ocala,FR                                                     
 7     40:46 13:09    7 16-19  107 F   134 Briana Muti                 Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 8     41:48 13:29    8 16-19  114 F   458 Hannah Nicol                High Springs,FL      Ocala Kidney Group                      
 9     66:30 21:27    9 16-19  207 F   177 Chrystal DeNyke             Ocala,FL             WINCO                                   

       WOMEN AGE GROUP 13-15


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:34  8:34    1 13-15   27 F     3 Blair Bucklen               Ocala,FL             Wahoos                                  
 2     26:38  8:35    2 13-15   30 F   511 Amaya Baustert              Ocala,FL                                                     
 3     27:25  8:51    3 13-15   36 F   420 Lauren Waller               Ocala,FL                                                     
 4     28:53  9:19    4 13-15   48 F   321 Gabriella Cruz-Pagan                                                                  
 5     31:04 10:01    5 13-15   60 F   383 Caitlyn Pennell             Ocala,FL                                                     
 6     33:25 10:47    6 13-15   74 F     4 Kelin Donahue               Ocala,FL             Wahoos                                  
 7     36:38 11:49    7 13-15   94 F   261 Annie Sieger                Ocala,FL                                                     
 8     43:03 13:53    8 13-15  117 F   512 Jade Calton                 Ocala,FL                                                     
 9     46:24 14:58    9 13-15  124 F   529 Katelyn Florello            Ocala,FL                                                     
 10    63:58 20:38   10 13-15  200 F   195 Samantha Goodson            Silver Springs,FL    WINCO                                    

       WOMEN AGE GROUP 10-12


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:25  7:14    1 10-12    2 F    83 Greysun Ledy                Ocala,FL             Better @ Home                           
 2     23:25  7:33    2 10-12    6 F    86 Alexandra Lyons             Citra,FL             Better @ Home                           
 3     24:10  7:48    3 10-12   10 F   493 Katerina Dobkowski          Belleview,FL                                                 
 4     25:14  8:08    4 10-12   17 F   532 Reagan Black                Ocala,FL                                                     
 5     27:38  8:55    5 10-12   37 F    85 Beth Durham                 Salt Springs,FL      Better @ Home                           
 6     28:19  9:08    6 10-12   42 F   448 Morgan Lundeen              Ocala,FL                                                     
 7     29:19  9:27    7 10-12   53 F   478 Peyton Merriman             Ocala,FL                                                     
 8     31:00 10:00    8 10-12   59 F   480 Caroline Merriman           Ocala,FL                                                     
 9     34:14 11:03    9 10-12   77 F   291 Carlie DeLuca               Ocala,FL             OKG-RENAL RUNNERS                       
 10    34:24 11:06   10 10-12   78 F   505 Hallie Parodi               Ocala,FL                                                      
 11    36:22 11:44   11 10-12   91 F   157 Olivia Taylor               Ocala,FL             Remembering Fred                         
 12    36:27 11:45   12 10-12   92 F     9 Jillian Lartigue            Ocala,FL             Wahoos                                   
 13    36:36 11:48   13 10-12   93 F   427 Mary Winters                Ocala,FL                                                      
 14    37:38 12:08   14 10-12  100 F    84 Abby Durham                 Salt Springs,FL      Better @ Home                            
 15    54:23 17:33   15 10-12  162 F   150 Brianna Vaghela                                  OKG-RENAL RUNNERS                     
 16    55:52 18:01   16 10-12  175 F    61 Mackenzie Walker            Ocala,FL             Cub Scout Pack 197 & Friends             

       WOMEN AGE GROUP 01- 9


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:32  7:35    1 01-9     7 F    82 Ava Ledy                    Ocala,FL             Better @ Home                          
 2     26:46  8:38    2 01-9    33 F   322 Mariela Cruz-Pagan                                                                   
 3     33:19 10:45    3 01-9    72 F   160 Rhema Taylor                Ocala,FL             Remembering Fred                       
 4     36:10 11:40    4 01-9    89 F   454 Ava Moring                  Ocala,FL                                                    
 5     37:26 12:05    5 01-9    98 F   384 Kailei Perry Hunley         Ocala,FL             Better @ Home                          
 6     45:01 14:31    6 01-9   122 F   455 Grace Moring                Ocala,FL                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News