Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Lizard Tail 5k

Tampa, FL, March 23, 2013

[Overall | Overall Male | Overall Female ]

Age Group

Lizard Tail 5k

Lizard Tail 5k

Age Group Results

March 23, 2013


Results By Barbara Stripling Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0- 5 6- 7 8- 9 10-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 5 6- 7 8- 9 10-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female Overall Winner Winners

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Deborah Edwards                   Tampa  FL             245   41        6        21:05.2      6:48/M
Top

Male Overall Winner Winners

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Justin Page                       Wesley Chapel  FL     316   32        1        17:40.9      5:42/M
Top

Female Masters Winner Winners

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Giliane Rifai                     Tampa  FL             334   42       11        22:11.3      7:09/M
Top

Male Masters Winner Winners

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Jay Chancellor                    Lutz  FL              224   41        3        18:51.4      6:05/M
Top

Female 5 and under

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Kendal Gore                                             263    5      194        45:52.2     14:48/M
      2    Finley Myhre                                            809    5      195        45:52.3     14:48/M
Top

Male 5 and under

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Unknown Partic. 735                                     735            35        26:01.9      8:24/M
      2    Unknown Partic. 265                                     265           139        34:23.0     11:05/M
Top

Male 6 to 7

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Eli De La Mater                   Tampa  FL             232    7      144        34:33.5     11:09/M
      2    Carson Bakunas                    Tampa  FL             207    6      150        35:43.0     11:31/M
      3    Joseph Dicecco                    Tampa  FL             241    6      168        38:50.4     12:32/M
      4    Christian Rivera                                        732    7      191        44:50.3     14:28/M
Top

Female 8 to 9

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Isabella Dicecco                  Tampa  FL             239    9       54        27:17.5      8:48/M
      2    Anna Gore                                               260    8       60        27:35.0      8:54/M
      3    Brooke Reif                       Tampa  FL             331    9      140        34:23.2     11:05/M
      4    Naomi Jones                                             716    9      163        38:12.0     12:19/M
      5    Ann-Sophie Altiolk                Tampa  FL             206    8      192        44:50.8     14:28/M
Top

Male 8 to 9

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Drew Hileman                                            837   9        10        22:05.7      7:07/M
      2    Oxford Howat                      Tampa  FL             273    9       20        23:55.8      7:43/M
      3    Loi Park                                                729    9       23        24:38.9      7:57/M
      4    Samuel Edwards                    Tampa  FL             248    9       40        26:28.2      8:32/M
      5    Chase Minacci                     Tampa  FL             305    9       72        28:22.4      9:09/M
      6    Rocco Burdge                                            723    9       74        28:28.2      9:11/M
      7    Aidan Gohringer                   Tampa  FL             254    8       76        28:35.5      9:13/M
      8    Mason Miller                      Tampa  FL             803    9       81        29:02.8      9:22/M
      9    Colin Bakunas                     Tampa  FL             208    9       85        29:21.5      9:28/M
     10    Anthony Petrillo                  Tampa  FL             326    8       98        30:33.9      9:51/M
     11    Tarek Rifai                       Tampa  FL             335    8      119        32:22.7     10:26/M
     12    Christian Breslin                                       821    9      176        41:25.0     13:22/M
Top

Female 10 to 11

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Emily Casale                      Tampa  FL             223   11       31        25:39.5      8:16/M
      2    Karli Delgiudice                                        801   10       45        26:55.0      8:41/M
      3    Haley Chambers                                          843   10       53        27:16.7      8:48/M
      4    Yasmine Rifai                     Tampa  FL             336   10       77        28:43.6      9:16/M
      5    Laura Petrillo                    Tampa  FL             328   10       79        28:47.1      9:17/M
      6    Gabriella Rivera                  Lutz  FL              734   11       93        29:57.9      9:40/M
      7    Hannah Lehrer                     Tampa  FL             288   11      101        30:36.3      9:52/M
      8    Chloe Rifai                       Tampa  FL             333   11      103        30:55.9      9:58/M
      9    Lauren Blailz                                           847   11      109        31:23.6     10:07/M
     10    Kitty Enzor                       Tampa  FL             250   11      110        31:23.8     10:07/M
     11    Claire Miller                     Tampa  FL             300   11      120        32:32.1     10:30/M
     12    Cristina Dabrowski                Tampa  FL             828   11      156        37:33.6     12:07/M
     13    Yasmine Mohseni                   Tampa  FL             719   11      157        37:34.1     12:07/M
     14    Amanda MacChiarola                Tampa  FL             292   11      160        37:41.6     12:09/M
     15    Casey Kennedy                                           710   11      189        44:49.4     14:27/M
Top

Male 10 to 11

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Grant Howat                       Tampa  FL             272   11       13        23:03.8      7:26/M
      2    Patrick Callahan                                        844   11       17        23:49.3      7:41/M
      3    Logan Gore                                              264   10       19        23:55.4      7:43/M
      4    Eathan Gohringer                  Tampa  FL             255   10       29        25:25.9      8:12/M
      5    Camden Minacci                    Tampa  FL             303   11       30        25:39.0      8:16/M
      6    James Bronkhorst                  Tampa  FL             805   11       37        26:17.8      8:29/M
      7    Javier J Cuevas                                         812   11       42        26:32.1      8:34/M
      8    Nicholas Dicecco                  Tampa  FL             242   11       52        27:15.8      8:47/M
      9    Arjan Kang                        Tampa  FL             279   10       63        27:47.6      8:58/M
     10    Zan Rose                          Tampa  FL             338   11       65        27:51.0      8:59/M
     11    Aidan Chambers                                          842   11       75        28:28.8      9:11/M
     12    Mason Edwards                     Tampa  FL             247   11       95        30:04.3      9:42/M
     13    Thomas Espinosa                                         829   10      102        30:52.8      9:57/M
     14    Connor Strowbridge                Tampa  FL             819   10      114        31:46.3     10:15/M
     15    Egon Altiok                       Tampa  FL             204   11      131        34:09.9     11:01/M
     16    Ethan Fuhrmeister                                       707   11      153        36:42.8     11:50/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Julie Zhang                                             850   12       28        25:20.0      8:10/M
      2    Cassidy Blumenshine               Tampa  FL             219   14       59        27:31.5      8:53/M
      3    Cassidy Edwards                   Tampa  FL             244   12       89        29:49.4      9:37/M
      4    Tori Millington                   Tampa  FL             302   14      115        31:52.4     10:17/M
      5    Hannah Blumenshine                Tampa  FL             221   14      116        32:14.2     10:24/M
      6    Kassidy Gordon                                          848   12      159        37:41.3     12:09/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Alex Espinosa                                           825   14       25        25:03.2      8:05/M
      2    Luis Cuevas                                             814   13       91        29:56.5      9:39/M
      3    John Espinosa                                           826   12      130        34:03.5     10:59/M
      4    Akum Kang                         Tampa  FL             278   12      143        34:30.8     11:08/M
      5    Devin Shannon                     Tampa  FL             344   12      152        36:01.4     11:37/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Nadia Khalil                      Tampa  FL             286   17       36        26:10.0      8:26/M
      2    Erin McCarthy                     Tampa  FL             296   16       49        27:04.9      8:44/M
      3    Moira Espinosa                                          824   15       70        28:06.7      9:04/M
      4    Katherine Blondino                Lutz  FL              218   18       71        28:07.0      9:04/M
      5    Nour Shahout                                            718   17      158        37:40.4     12:09/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Felipe Posso                                            816   17       16        23:38.8      7:37/M
      2    Matthew Booth                                           817   15       32        25:42.9      8:17/M
      3    Wil Shima                         Tampa  FL             347   15       66        27:52.9      8:59/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Kelsey Abel                       Tampa  FL             202   23       26        25:10.6      8:07/M
      2    Sarah Lundquist                   Riverview  FL         291   29       51        27:10.8      8:46/M
      3    Lachrista Heape                                         267   29       83        29:10.0      9:25/M
      4    Daina Smar                        Riverview  FL         352   25       86        29:31.6      9:31/M
      5    Morgan Wells                      Pompano Beach  FL     371   23       99        30:34.5      9:52/M
      6    Megan Wells                       Tampa  FL             370   23      100        30:34.9      9:52/M
      7    Jin Yan                                                 374   28      111        31:33.0     10:11/M
      8    Krystle Morrison                                        728   27      122        32:48.0     10:35/M
      9    Kathleen Noble                    Wesley Chapel  FL     315   23      129        33:53.3     10:56/M
     10    Hannah Noble                      Zephyrhills  FL       314   20      135        34:17.1     11:04/M
     11    Elizabeth Bisaccia                Tamp  FL              711   23      147        34:54.9     11:15/M
     12    Leilcia Walters                                         846   25      162        38:09.8     12:18/M
     13    Ashley Sapp                       Okeechobee  FL        341   24      166        38:28.6     12:25/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    David Stead                       Wesley Chapel  FL     359   29        8        21:27.3      6:55/M
      2    Charles Slocumb                                         737   29       27        25:16.0      8:09/M
      3    Nick Patel                                              321   21       62        27:45.3      8:57/M
      4    Miguel Martes                     Tampa  FL             294   24      167        38:29.2     12:25/M
      5    Paul Gomez                        Tampa  FL             257   27      174        41:09.9     13:16/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Kirsten Schmeling                 Wesley Chapel  FL     342   31       12        22:20.6      7:12/M
      2    Sarah Johnson                     Lutz  FL              276   34       80        28:57.2      9:20/M
      3    Sabrina Pattie                                          730   34       84        29:12.8      9:25/M
      4    Sonali Fournier                                         702   39       94        30:03.0      9:42/M
      5    Ashley Vasquez                                          852   33      112        31:33.9     10:11/M
      6    Kelly Sabot                       Tampa  FL             340   37      125        33:12.7     10:43/M
      7    Gina Beasly                                             839   37      128        33:41.0     10:52/M
      8    Kristen Shannon                   Tampa  FL             345   30      141        34:24.1     11:06/M
      9    Amanda Gore                                             259   34      142        34:25.1     11:06/M
     10    Kiva Williams                                           853   32      146        34:54.1     11:15/M
     11    Jennifer Bakunas                  Tampa  FL             209   37      151        35:58.0     11:36/M
     12    Connie Bell                       Riverview  FL         217   30      155        37:20.0     12:03/M
     13    Lori Stowers                      Tampa  FL             362   33      161        37:48.9     12:12/M
     14    Jennifer Dicecco                  Tampa  FL             240   38      169        38:51.6     12:32/M
     15    Tharon McGinnis                   Tampa  FL             298   39      180        42:40.3     13:46/M
     16    Recyl Breslin                                           820   35      187        44:36.8     14:23/M
     17    Shital Patel                      Tampa  FL             323   31      188        44:37.0     14:24/M
     18    Lisa Barnes                                             838   39      190        44:50.0     14:28/M
     19    Nichole Bardes                    Tampa  FL             212   32      197        45:59.7     14:50/M
     20    Rebe-Lynne Parsons                                      318   32      200        50:02.1     16:08/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Pedro Meraz                                             727   34        2        18:14.6      5:53/M
      2    Justin Gore                       Tampa  FL             261   34        5        20:58.2      6:46/M
      3    Jim Reif                          Tampa  FL             332   37        9        21:39.3      6:59/M
      4    John Whitehead                    Tampa  FL             373   35       18        23:51.8      7:42/M
      5    Josh Key                          Tampa  FL             285   34       34        25:45.2      8:18/M
      6    Brendan Paul                                            701   36       41        26:30.7      8:33/M
      7    Adrian Smith                                            353   36       47        27:00.1      8:43/M
      8    Carlos Vasquez                                          851   32       50        27:09.4      8:45/M
      9    Craig Dicecco                     Tampa  FL             238   38       64        27:49.0      8:58/M
     10    Ibn Abdullah                                            201   32       82        29:06.9      9:23/M
     11    Steven Parrinello                 New Port Richey  FL   317   36       88        29:33.7      9:32/M
     12    Adam Shoemaker                    Tampa  FL             348   39      107        31:15.1     10:05/M
     13    John Strowbridge                                        818   39      113        31:45.7     10:15/M
     14    Kurtis Thomas                                           364   31      171        39:46.4     12:50/M
     15    Sean McGinnis                     Tampa  FL             297   37      178        42:21.2     13:40/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Kattie Horn                       Lutz  FL              726   49       21        24:19.9      7:51/M
      2    Tia Pettygrue                     Lutz  FL              329   44       39        26:26.5      8:32/M
      3    Greta Miller                      Tampa  FL             301   43       44        26:41.9      8:36/M
      4    Shandra Valenzuela                Tampa  FL             367   43       48        27:04.2      8:44/M
      5    Christina Pereyra                 Tampa  FL             324   44       58        27:25.2      8:51/M
      6    Tan Yafen                                               841   44       61        27:43.3      8:56/M
      7    Loveleen Kang                     Tampa  FL             281   43       67        27:59.4      9:02/M
      8    Amy MacChiarola                   Tampa  FL             293   41       69        28:06.6      9:04/M
      9    Donna McCarthy                    Tampa  FL             295   47       97        30:20.4      9:47/M
     10    Susan Green                       Wesley Chapel  FL     800   41      127        33:29.4     10:48/M
     11    Mary Miranda                                            811   49      133        34:15.3     11:03/M
     12    Deborah Fulton                    Tampa  FL             252   42      134        34:15.8     11:03/M
     13    Leigh Ann Polverelli                                    330   45      136        34:17.8     11:04/M
     14    Elaine Petrillo                   Tampa  FL             327   44      138        34:21.9     11:05/M
     15    Wendy De La Mater                 Tampa  FL             233   43      145        34:33.8     11:09/M
     16    Usha Kamath                       Tampa  FL             277   40      149        35:30.3     11:27/M
     17    Donna Haller                                            266   42      154        37:07.1     11:58/M
     18    Elizabeth Shaunessy-Dedrick       Tampa  FL             346   44      170        39:21.8     12:42/M
     19    Mara Rivera                                             733   44      179        42:32.2     13:43/M
     20    Lisa Shollenberger                Tampa  FL             349   46      181        42:45.1     13:47/M
     21    Jennifer Berenyi                  Wesley Chapel  FL     738   40      182        42:45.8     13:47/M
     22    Alison Batten                     Tampa  FL             213   49      183        43:22.4     13:59/M
     23    Sigrid Volko                      Tampa  FL             369   44      186        43:49.6     14:08/M
     24    Kim Diaz                                                235   41      198        46:31.0     15:00/M
     25    Sylvia Davis-Alexander            Tampa  FL             231   45      204        56:33.6     18:15/M
     26    Audrey Soto                       Tampa  FL             354   49      205      1:01:45.4     19:55/M
     27    Kathy Hengel                                            269   43      207      1:03:23.0     20:27/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Pete Fournier                     Tampa  FL             703   41        7        21:05.9      6:48/M
      2    Kevin Edwards                     Tampa  FL             246   40       14        23:23.3      7:33/M
      3    John McRae                        Tampa  FL             299   43       15        23:36.4      7:37/M
      4    Chris Burdge                                            722   48       22        24:27.6      7:53/M
      5    Don Moose                         Tampa  FL             309   49       24        24:49.1      8:00/M
      6    Javier Cuevas                                           813   46       43        26:32.1      8:34/M
      7    Charles Fuhrmeister                                     708   45       46        26:57.6      8:42/M
      8    Hector Hernandez                                        270   49       68        28:02.2      9:03/M
      9    Steve Delgiudice                                        802   46       73        28:23.2      9:09/M
     10    Rafael Velutini                                         368   43       78        28:46.6      9:17/M
     11    Jonathan Zager                    Tampa  FL             378   41       92        29:56.5      9:39/M
     12    Jamie Young                       Tampa  FL             375   49       96        30:08.5      9:43/M
     13    Mark Bachman                                            840   42      104        30:58.5      9:59/M
     14    Shane Coyour                      Tampa  FL             827   42      106        31:05.6     10:02/M
     15    David Blumenshine                 Tampa  FL             220   49      118        32:16.6     10:25/M
     16    Jimmy Ammirati                                          807   41      123        32:48.1     10:35/M
     17    Scott Miller                                            804   42      124        32:53.6     10:36/M
     18    Soner Altiok                      Tampa  FL             205   47      132        34:10.0     11:01/M
     19    Miguel Perez                      Tampa  FL             325   42      148        35:08.7     11:20/M
     20    Jeff Jones                        Tampa  FL             717   43      164        38:12.7     12:19/M
     21    Hitpreet Kang                     Tampa  FL             280   45      165        38:27.0     12:24/M
     22    Chris Gopie                       Trinity  FL           258   41      173        41:09.6     13:16/M
     23    Jerome Breslin                                          822   41      175        41:24.8     13:21/M
     24    Donald Pate                                             319   43      184        43:31.4     14:02/M
     25    Ruben Rivera                                            731   44      193        44:53.5     14:29/M
     26    Alberto Diaz                                            234   40      199        46:31.1     15:00/M
     27    Lyncoln Alexander                 Tampa  FL             203   45      203        56:26.2     18:12/M
     28    Jeff Hengel                                             268   41      206      1:03:22.0     20:26/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Chris Timothy                     Tampa  FL             365   51      126        33:17.0     10:44/M
      2    Tracey Pate                                             320   51      185        43:31.9     14:02/M
      3    Karen Gore                                              262   57      196        45:52.4     14:48/M
      4    Karen Martes                                            831   53      201        54:23.4     17:33/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Doug Rohrer                       Tampa  FL             337   50        4        20:24.6      6:35/M
      2    Richard Finney                    Tampa  FL             251   56       33        25:45.0      8:18/M
      3    John Seybold                                            849   51       38        26:22.4      8:30/M
      4    Luis Posso                                              815   51       55        27:17.6      8:48/M
      5    David Wells                       Tampa  FL             823   57       56        27:18.6      8:48/M
      6    Mark Lewis                        Tampa  FL             290   55       57        27:19.7      8:49/M
      7    Glenn Simpson                     Tampa  FL             350   50       90        29:53.8      9:38/M
      8    Billy Turner                                            833   50      105        30:58.9      9:59/M
      9    Robert Scoville                   Tampa  FL             343   57      108        31:18.6     10:06/M
     10    Gary Enzor                        Tampa  FL             249   50      117        32:15.7     10:24/M
     11    Kevin Kasten                                            282   51      137        34:18.4     11:04/M
     12    Bijan Mohseni                                           720   55      172        41:00.5     13:14/M
     13    Rudy Gohringer                    Tampa  FL             256   52      177        42:12.1     13:37/M
Top

Female 60 and over

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Helen Driscoll                                          830   80      202        54:24.2     17:33/M
Top

Male 60 and over

                                                                                             Total  
   Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
      1    Andrew Stoutenburg                Riverview  FL         360   65       87        29:32.6      9:32/M
      2    James Mitchell                    Wesley Chapel  FL     307   65      121        32:40.4     10:32/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News