Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Tour de Village

Carrollwood, FL, March 16, 2013

[Overall 5k Results | Male 5k Results | Female 5k Results | 1 Mile Results ]

5k Age Group Results

Tour de Village 5k

Tour de Village

5k

Age Group Results

March 15, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bonnie Joyce                      Tampa  FL             542   20       19        24:30.5      7:54/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael MacDonald                 Tampa  FL             550   27        1        18:43.2      6:02/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jensen Mayer                      Tampa  FL             609   10       24        25:38.7      8:16/M
       2    Lindie Mayer                      Tampa  FL             610   8       109        38:58.7     12:34/M
       3    Hannah Brubaker                   Port Richey  FL       510   10      125        42:28.0     13:42/M
       4    Payton Davis                      Tampa  FL             521    6      127        42:45.5     13:47/M
       5    Kylie Sinonski                                          599   10      132        45:29.0     14:40/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Marquis                                           626   10       29        26:49.8      8:39/M
       2    Paul Desousa                      Lutz  FL              623    7       67        31:51.8     10:16/M
       3    Dominic Bottini                   Tampa  FL             504   10       83        34:38.0     11:10/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Quincy Mayer                      Tampa  FL             607   14       21        25:30.5      8:14/M
       2    Avery Mayer                       Tampa  FL             608   12       23        25:38.3      8:16/M
       3    Dylan McAleese                    Tampa  FL             552   14       93        35:09.9     11:20/M
       4    Mary Joyce                        Tampa  FL             544   11       94        35:18.8     11:23/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Turnee                                             593   11        6        21:10.6      6:50/M
       2    Reagan Etherton                   Tampa  FL             528   14       14        23:23.5      7:33/M
       3    Ray Petrus                                              648   13       34        27:20.3      8:49/M
       4    Lucas Grahn                       Tampa  FL             538   12       61        31:20.2     10:06/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keanu Gerald                      Land O Lakes  FL      534   17       40        27:43.0      8:56/M
       2    Megan Takevchi                                          632   15       49        30:03.5      9:42/M
       3    Davida Friedman-Shaw              Tampa  FL             533   16       57        31:06.8     10:02/M
       4    Katie Takevchi                                          634   18       68        31:52.5     10:17/M
       5    Hayley McAleese                   Tampa  FL             553   15       69        32:12.7     10:23/M
       6    Madison Etherton                  Tampa  FL             525   16       70        32:34.3     10:30/M
       7    Hannah Lopez                      Tampa  FL             549   17       72        32:46.4     10:34/M
       8    Kristin Glavan                    Tampa  FL             536   18       73        32:46.5     10:34/M
       9    Alexandra Carey                                         633   16       85        34:42.1     11:12/M
      10    Brianna Hullchull                                       613   15      130        45:25.8     14:39/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alberto Sainz de la Pena                                616   19        2        19:07.0      6:10/M
       2    Michael Noesen                                          638   18       12        23:09.5      7:28/M
       3    Daniel Joyce                      Tampa  FL             545   18       18        24:25.8      7:53/M
       4    Jacob Lyons                                             605   17       62        31:23.7     10:07/M
       5    Justin Weatherford                                      643   18       64        31:30.1     10:10/M
       6    Garrett Lunn                                            629   17       96        35:48.8     11:33/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Davis                                             635   21       75        33:12.2     10:43/M
       2    Jessica Magrill                                         636   21       76        33:12.4     10:43/M
       3    Kylila Bullard                    Lutz  FL              513   20       99        36:15.2     11:42/M
       4    Sisady Sosa                                             587   23      116        40:20.0     13:01/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bradley Nelson                                          644   23        3        19:45.9      6:22/M
       2    Adrian Martinez                                         597   21        8        21:26.6      6:55/M
       3    Tyler Dapore                                            603   24       50        30:13.0      9:45/M
       4    Robert Plymale                                          647   21       82        34:21.4     11:05/M
       5    Spencer Coto                                            585   23      114        39:48.2     12:50/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angela Royster                                          655   26       32        27:01.4      8:43/M
       2    Krystal Ferrer                                          654   26       33        27:02.1      8:43/M
       3    Chrissy Plutschack                Thomasville  GA       563   25       37        27:36.8      8:54/M
       4    Lindsey Schenker                  Tampa  FL             569   26       41        27:47.9      8:58/M
       5    Mary Gillian                                            606   27       52        30:25.3      9:49/M
       6    Monica Morgan                     Lutz  FL              558   29       81        34:16.7     11:03/M
       7    Erica Boyer                       Tampa  FL             506   26       88        34:57.3     11:16/M
       8    Ryan Wendt                        Tampa  FL             584   29      106        37:33.9     12:07/M
       9    Mari Gonzales-Cruz                                      596   28      117        40:29.6     13:04/M
      10    Samantha Pylmale                                        622   25      118        41:08.1     13:16/M
      11    Alyssa Accetta                    Tampa  FL             501   25      119        41:14.4     13:18/M
      12    Alison Esposito                   Miami  FL             524   28      120        41:15.4     13:18/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    U'Kwon Leggett                                          598   25        4        19:58.6      6:26/M
       2    Davin Boyer                       Tampa  FL             507   25       45        29:12.4      9:25/M
       3    Jacob Peterson                                          620   27       66        31:38.3     10:12/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerilyn White                                           601   32       47        29:24.9      9:29/M
       2    Julia Tucker                      Tampa  FL             577   34       51        30:25.3      9:49/M
       3    Laura Malave                      Tampa  FL             551   34       84        34:40.4     11:11/M
       4    Melissa Click                                           650   34      102        36:54.1     11:54/M
       5    Katie Metz                        Lutz  FL              557   33      105        37:10.7     11:59/M
       6    Melanie Cerchione                 Tampa  FL             516   30      111        39:11.7     12:38/M
       7    Cristy Bringger                   Tampa  FL             508   34      112        39:11.9     12:38/M
       8    Michelle Garcia                                         592   33      113        39:15.3     12:40/M
       9    Darci Brubaker                    Port Richey  FL       509   30      115        40:20.0     13:01/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Dale                                            612   31       10        22:06.1      7:08/M
       2    Jim Brubaker                      Port Richey  FL       511   31      124        42:25.0     13:41/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alba Escpbar                                            604   36       55        30:36.0      9:52/M
       2    Shelley Hamilton                  Tampa  FL             540   37       60        31:18.3     10:06/M
       3    Laura Jordan                                            637   36       89        35:00.0     11:17/M
       4    Gail Changsut                     Tampa  FL             517   38      100        36:15.8     11:42/M
       5    Melanie Redding                                         640   37      108        38:20.7     12:22/M
       6    Kristine Rahn                     Lutz  FL              564   39      121        41:17.4     13:19/M
       7    Jennifer Thompson                 Lutz  FL              574   35      122        41:35.7     13:25/M
       8    Davina Gould                      Tampa  FL             537   37      128        42:56.1     13:51/M
       9    Jessica Jordan                                          617   37      129        43:53.5     14:09/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Foster                                             639   38        7        21:25.1      6:55/M
       2    Eric Pellenbarg                   Tampa  FL             562   36        9        21:59.7      7:05/M
       3    Steve Hasselbach                                        645   39       15        23:23.8      7:33/M
       4    Josh Thompson                     Lutz  FL              576   35       22        25:33.4      8:15/M
       5    Charles Mestas                    Tampa  FL             556   35       25        25:58.8      8:23/M
       6    Bill Starcevic                                          631   36       28        26:45.3      8:38/M
       7    Greg Hamilton                     Tampa  FL             541   39       36        27:29.9      8:52/M
       8    Jamil Robertson                   Thomasville  GA       568   35       39        27:40.8      8:55/M
       9    Christopher Nank                                        614   38       44        29:00.8      9:21/M
      10    Andrew Massigh                                          642   39       58        31:11.3     10:04/M
      11    Jonathan Cox                      Tampa  FL             520   39      107        38:09.9     12:18/M
      12    Jason Davis                       Tampa  FL             522   38      126        42:33.9     13:44/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chera Maglio                                            611   40       35        27:29.3      8:52/M
       2    Wendi McAleese                    Tampa  FL             554   43       42        28:05.8      9:04/M
       3    Michelle Caceres                  Tampa  FL             514   42       48        29:29.3      9:31/M
       4    Ginger Cox                        Tampa  FL             519   44       80        34:14.0     11:03/M
       5    Julie Russon                                            630   41       86        34:45.5     11:13/M
       6    Clara Kellner                     Tampa  FL             547   43       87        34:47.7     11:13/M
       7    Heather Siminski                                        600   43      131        45:28.0     14:40/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luis Changsut                     Tampa  FL             518   40       16        23:35.0      7:36/M
       2    Steve Walz                        Tampa  FL             582   43       27        26:24.3      8:31/M
       3    Darin Marquis                                           625   41       59        31:12.8     10:04/M
       4    Greg Allen                                              653   42       63        31:24.2     10:08/M
       5    Joe Paskowski                     Tampa  FL             561   42       65        31:30.9     10:10/M
       6    David Kahlbaugh                   Tampa  FL             546   40       79        34:06.5     11:00/M
       7    Robert Weatherford                                      628   43      103        36:54.1     11:54/M
       8    Richard Bottini                   Tampa  FL             505   41      110        39:08.1     12:37/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Morse                        Tampa  FL             559   49       30        26:50.1      8:39/M
       2    Michael Aubrey                                          594   49       38        27:40.0      8:55/M
       3    Suzy Friedman                     Tampa  FL             532   48       56        31:06.7     10:02/M
       4    Carolyn Glavan                    Tampa  FL             535   47       71        32:46.0     10:34/M
       5    Elizabeth Tubon                                         646   48       78        33:42.7     10:52/M
       6    Jill Bonnville                                          651   49       91        35:02.3     11:18/M
       7    Alice Pletropaoli                                       621   48       98        36:10.7     11:40/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erick Bertram                                           641   48        5        21:04.6      6:48/M
       2    Jon Barry                                               619   49       11        22:32.0      7:16/M
       3    Evan Unger                        Odessa  FL            578   47       46        29:20.4      9:28/M
       4    David Shawer                                            591   49       53        30:27.6      9:49/M
       5    Eddie Lastra                                            624   45       54        30:30.1      9:50/M
       6    Bill Shanks                                             627   46       77        33:20.3     10:45/M
       7    Gary Etherton                     Tampa  FL             527   45       97        36:01.5     11:37/M
       8    Greg Thompson                     Brandon  FL           575   48      135        48:38.5     15:41/M
       9    Jose Jordan                                             618   45      137        53:50.8     17:22/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Joyce                   Tampa  FL             543   53       90        35:01.7     11:18/M
       2    Laurie Spieler                                          686   51      104        37:03.2     11:57/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Woods                        Holiday  FL           589   53       13        23:18.3      7:31/M
       2    Robert Huetz                                            649   50       17        23:35.3      7:36/M
       3    Martin Schwartz                   Tampa  FL             570   50       31        27:00.6      8:43/M
       4    Frank Filippone                                         652   54       92        35:02.5     11:18/M
       5    Jeff McAleese                     Tampa  FL             555   53       95        35:27.0     11:26/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pat Fox                           Lutz  FL              531   56       26        26:19.2      8:29/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine Bullard                 Lutz  FL              512   60      101        36:15.9     11:42/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Cooperwasser                                       615   63       20        25:08.5      8:06/M
       2    Humberto Cato                                           586   64       43        28:32.2      9:12/M
       3    Robert Buchler                                          595   62       74        33:09.6     10:42/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Collie                                             588   72      133        47:19.9     15:16/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Welch                        Sarasota  FL          583   75      123        42:22.6     13:40/M
       2    Dan Fields                        Tampa  FL             530   78      134        48:07.8     15:31/M
       3    Neil Keefer                                             590   74      136        50:49.2     16:24/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News