Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Jacksonville Tri Series #1

Fernandina Beach, FL, June 22, 2013

[Sprint overall with splits | Sprint Age Groups | Olympic overall with splits ]

Olympic Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   1:59:04.0   114  Ryan Austin                          Jacksonville, FL                                                 



Overall Female Winners

 1   2:13:59.8   277  Jessica Crate                        Cocoa Beach, FL                                                  




Master Male Winners

 1   2:04:53.9   247  Brett Snyder                         Ponte Vedra Beach, FL                                            



Master Female Winners

 1   2:31:10.2   243  Angela Shiver                        Savannah, GA                                                     

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Age Group 85-98
None

                    Age Group 80-84
None

                    Age Group 75-79
None

                    Age Group 70-74
None

                    Age Group 65-69
None

                    Age Group 60-64
 1   2:34:35.8   273  Steven Williams                      St. Johns, FL                                5.10a               

 2   2:36:04.8   236  John Sasser                          Waycross, GA                                                     

 3   3:38:29.0   178  Dave Hotchkiss                       Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 55-59
 1   2:20:57.4   259  Gregory Umberger                     Jacksonville, FL                                                 

 2   2:27:10.0   239  Lee Scarboro                         Tallahassee, FL                                                  

 3   2:32:48.8   514  John Pelican                         Fernandina Beach, FL                                             

 4   2:37:50.3   286  John Palladino                       Shiremanstown, PA                                                

 5   2:39:15.9   118  Gary Beall                           Hazlehurst, GA                                                   

 6   2:57:48.2   166  David Garrett                        Lynn Haven, FL                                                   

 7   3:08:58.9   122  Tim Benton                           Deltona, FL                                                      

 8   3:33:53.1   268  Kevin Wagner                         Starke, FL                                                       

                    Age Group 50-54
 1   2:20:18.5   126  Jeffrey Bowman                       Tallahassee, FL                                                  

 2   2:24:24.5   133  Tim Carlson                          Saint Simons Island, GA                                          

 3   2:26:40.2   140  Mark Corley                          St Johns, FL                                                     

 4   2:29:21.5   197  Rob McNeely                          Tallahassee, FL                                                  

 5   2:33:19.4   267  Nick Vrolijk                         Saint Simons Island, GA                                          

 6   2:41:49.0   163  Thomas Findley                       Tallahassee, FL                                                  

 7   3:00:53.2   290  Michael Butler                       Savannah, GA                                                     

                    Age Group 45-49
 1   2:07:34.6   281  Billy Hart                           Atlantic Beach, FL                           5.10a               

 2   2:09:34.2   279  David Howard                         Savannah, GA                                                     

 3   2:12:58.9   135  Joseph Chaput                        Jacksonville, FL                                                 

 4   2:18:00.1   182  Mike Kaufman                         Ocala, FL                                                        

 5   2:19:33.1   244  Vann Simmons                         Amelia Island, FL                                                

 6   2:24:43.6   287  James Everett                        Guyton, GA                                                       

 7   2:25:14.3   250  Kevin Stevens                        Palm Coast, FL                                                   

 8   2:25:54.2   262  Clarence Varnadoe                    Lumber City, GA                                                  

 9   2:28:08.5   110  Michael Alexander                    Lakeland, FL                                                     

10   2:28:45.0   228  Matthew Rowan                        Quincy, FL                                                       

11   2:28:58.3   123  Steve Blanda                         Savannah, GA                                                     

12   2:35:49.1   115  Jaime Bahamon                        Savannah, GA                                                     

13   2:42:54.6   138  Douglas Coats                        Fleming Island, FL                                               

14   2:43:49.0   181  Tom Jackson                          Jacksonville Beach, FL                                           

15   2:47:38.5   242  Joseph Sheppard                      Fernandina Beach, FL                                             

16   2:49:01.0   179  John Hunt                            Tallahassee, FL                                                  

17   2:49:22.4   152  Bill Dillon                          Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 40-44
 1   2:06:36.6   151  Andrew Diffenderffer                 Marietta, GA                                                     

 2   2:10:51.7   184  Wladmir Kocerka                      Jacksonville, FL                                                 

 3   2:12:40.0   132  Joe Buck                             Sandersville, GA                                                 

 4   2:14:14.9   233  Matthew Salmon                       North Grafton, MA                                                

 5   2:21:51.5   190  Peter Laskowski                      St Johns, FL                                                     

 6   2:23:01.8   195  Sean McGill                          Fernandina Beach, FL                                             

 7   2:35:23.2   192  Ryan MacClellan                      Jacksonville, FL                                                 

 8   2:35:44.0   161  Chad Ferdon                          Roswell, GA                                                      

 9   2:36:14.3   196  Timothy McGlaughlin                  St. Simons Island, GA                        5.10a               

10   2:43:52.8   165  Robert Garibaldi                     Jacksonville, FL                                                 

11   2:45:17.3   109  Jason Alexander                      Mount Pleasant, SC                                               

12   2:48:50.4   120  Michael Belanger                     Tallahassee, FL                                                  

13   2:51:26.4   225  Michael Rome                         Thomasville, GA                                                  

14   2:53:01.0   241  Tony Sheffield                       Cairo, GA                                                        

15   3:09:10.0   157  Patrick Dussinger                    Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 35-39
 1   2:08:46.7   210  Bradley Odom                         Statesboro, GA                               5.10a               

 2   2:15:48.3   186  Daniel Kowal                         Saint Augustine, FL                                              

 3   2:16:56.7   280  David Costrini                       Savannah, GA                                                     

 4   2:22:19.0   278  Julius Lacerna                       Jacksonville, FL                                                 

 5   2:23:02.0   204  Michael C Morales                    Jacksonville, FL                                                 

 6   2:24:15.8   180  Jamey Huser                          Jacksonville, FL                                                 

 7   2:24:49.6   177  John Heuisler                        Baltimore, MD                                5.10a               

 8   2:34:54.4   124  Christian Borne                      Jacksonville, FL                                                 

 9   2:35:01.0   173  Dillon Harrison                      Callahan, FL                                                     

10   2:35:49.2   274  Dan Wilson                           Jacksonville, FL                                                 

11   2:36:06.1   211  Casey Oravetz                        Ormod Beach, FL                                                  

12   2:38:56.1   270  Jeremy Wilbanks                      Orange Park, FL                                                  

13   2:40:52.5   252  Dana Taylor                          Fernandina Beach, FL                                             

14   2:44:43.1   134  Eduardo Carrillo                     Blue Island, IL                                                  

15   3:12:08.7   143  Dana Crosby                          Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 30-34
 1   2:01:18.1   300  Owen Shott                           Jacksonville, FL                                                 

 2   2:04:02.5   200  Steven Mifflin                       Leesburg, FL                                                     

 3   2:11:57.1   264  Jason Venema                         Tallahassee, FL                                                  

 4   2:18:20.2   136  Andrew Cihlar                        Ponte Vedra Beach, FL                                            

 5   2:22:13.8   209  Jon Nash                             Tallahassee, FL                                                  

 6   2:32:19.8   284  Justin Shirley                       Dublin, GA                                                       

 7   2:34:47.5   260  Kyle Unfus                           St. Augustine, FL                                                

 8   2:39:11.7   117  Joseph Barber                        Richmond Hill, GA                                                

 9   2:53:24.3   222  Jeremy Reynolds                      Callahan, FL                                                     

10   3:09:15.7   214  Dan Pascale                          Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 25-29
 1   2:04:13.9   189  Eric Lashway                         St Johns, FL                                                     

 2   2:07:11.2   275  Josh Ashley                          Jacksonville, FL                                                 

 3   2:11:37.6   112  Aaron Austin                         Jacksonville, FL                                                 

 4   2:12:27.8   205  Patrick Moseley                      Memphis, TN                                                      

 5   2:18:14.0   187  Charles Kreuzberger                  Jacksonville, FL                             5.10a X 2           

 6   2:22:35.8   141  Andrew Cown                          Jacksonville Beach, FL                                           

 7   2:24:49.3   269  David White                          Savannah, GA                                                     

 8   2:26:09.4   171  Nick Gregory                         Jacksonville Beach, FL                                           

 9   2:29:45.7   230  Quintin Rozycki                      Jacksonville, FL                                                 

10   2:33:27.4   229  Michael Rozborski                    Melbourne, FL                                                    

11   2:36:23.2   285  Matt Vinton                          Pooler, GA                                                       

12   2:50:22.9   213  Oliver Partridge                     Fernandina Beach, FL                                             

13   3:20:45.3   231  Joel Rudy                            Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 20-24
 1   2:07:41.3   130  Alex Brown                           Jacksonville, FL                                                 

 2   2:21:50.0   193  Jared Mallard                        Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 15-19
None

                    Age Group  1-14
None

Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Age Group 85-98
None

                    Age Group 80-84
None

                    Age Group 75-79
None

                    Age Group 70-74
None

                    Age Group 65-69
None

                    Age Group 60-64
None

                    Age Group 55-59
 1   3:40:27.2   169  Karen Godbey                         Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 50-54
 1   2:41:03.0   121  Mary Ann Benton                      Deltona, FL                                                      

 2   2:51:22.8   235  Gina Sasser                          Waycross, GA                                                     

 3   2:54:29.6   172  Kim Hanson                           Brunswick, GA                                                    

 4   3:34:55.0   240  Christie Schremser                   Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 45-49
 1   2:34:04.4   125  Ann Bowman                           Tallahassee, FL                                                  

 2   2:35:31.7   164  Sandra Foskey                        Jacksonville, FL                                                 

 3   2:36:33.6   159  Gina Eubanks                         St. Augustine, FL                                                

 4   3:08:49.3   108  Beth Alexander                       Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 40-44
 1   2:38:37.2   223  Kathleen Ridall                      Daytona Beach, FL                                                

 2   2:43:48.4   261  Christine Utter                      Ormomd Beach, FL                                                 

 3   2:57:28.5   148  Susie DeMille                        Amelia Island, FL                                                

 4   3:06:44.4   291  Jessica Smith                        Tybee Isl, GA                                                    

 5   3:11:10.4   198  Lenore McWey                         Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 35-39
 1   2:15:12.5   170  Marci Gray                           Tallahassee, FL                                                  

 2   2:29:33.6   227  Elizabeth Rosario                    Tallahassee, FL                                                  

 3   2:30:40.3   212  Tabitha Oravetz                      Ormond Beach, FL                                                 

 4   2:34:16.9   188  Ashley Kube                          Philadelphia, PA                                                 

 5   2:42:09.7   147  Raquel DeGara                        St Augustine, FL                                                 

 6   3:07:35.0   149  Shannon Detro                        Savannah, GA                                                     

 7   3:10:40.0   217  Carolyn Peeples                      Fernandina Beach, FL                                             

 8   3:30:40.3   127  Erin Boyajian                        Vero Beach, FL                                                   

 9   3:32:03.7   156  Jaime Dunn                           Yulee, FL                                                        

10   4:19:52.0   237  Maryam Sattari                       25, FL                                                           

                    Age Group 30-34
 1   2:18:54.9   113  Heidi Austin                         New Orleans, LA                                                  

 2   2:23:02.9   146  Beth Dearment                        Jax Beach, FL                                                    

 3   2:38:57.1   272  Maria Williams                       Tampa, FL                                                        

 4   2:42:27.2   201  Dawn Mikell                          Jacksonville, FL                                                 

 5   2:47:35.0   265  Marie Vogler                         Jacksonville, FL                                                 

 6   3:02:56.8   289  Rachel Bush                                                                                           

 7   3:27:43.4   167  Sarah Garrett                        Sumter, SC                                                       

                    Age Group 25-29
 1   2:29:15.8   191  Melanie Leitman                      Tallahassee, FL                                                  

 2   2:42:25.2   158  Erin Epstein                         Jacksonville, FL                                                 

 3   2:46:49.4   288  Robyn Reaves                         Jacksonville, FL                                                 

 4   2:48:31.4   162  Faith Fetzer                         Jacksonville, FL                                                 

 5   3:09:35.7   129  Jennifer Bricker                     Tallahassee, FL                                                  

 6   3:21:39.3   276  Carey Hendricks                      Jacksonville, FL                                                 

                    Age Group 20-24
 1   2:27:57.6   119  Teale Beckenbach                     Atlantic Beach, FL                                               

                    Age Group 15-19
 1   3:00:26.3   137  Alexa Clifton                        Yulee, FL                                                        

                    Age Group  1-14
None

Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   3:11:32.2   153  Kelli Dillon                         Tallahassee, FL                                                  

 2   4:00:36.0   292  Dana Holbrook                        Louisville, KY                                                   

                    Group Clyde 
 1   2:12:37.2   220  Robert Rankin                        Fernandina Beach, FL                                             

 2   2:34:47.2   248  Ben Sommer                           Kennesaw, GA                                                     

 3   2:35:41.2   266  Ryan Vriga                           Atlantic Beach, FL                                               

 4   2:41:47.3   219  Bob Rankin                           Kingsland, GA                                                    

 5   2:54:32.9   199  Scott McWey                          Tallahassee, FL                                                  

 6   2:56:08.8   174  James Harrison                       Thomasville, GA                                                  

 7   3:04:34.2   207  John Muller                          Gainesville, FL                                                  

 8   3:06:26.2   282  Nathan Princed                       Tallahassee, FL                                                  

 9   3:08:53.9   183  Allen Kent                           Reddick, FL                                                      

10   3:25:48.6   283  Don Pemphrey                         Tallahassee, FL                                                  

11   4:18:44.0   208  Terrence Murray                      Jacksonville, FL                                                 

                    Group FTire 
                    Group FTire 
                    Group Novice
                    Group Novice
                    Group PC    
                    Group PC Rel
                    Group Relay 
 1   2:09:25.7   102  Team Trivilla                        Virginia Beach, VA                                               

 2   2:33:29.8   101  Team Flying Nuns                     San Francisco, CA                                                

                    Group M/P/L 
 1   2:52:31.9   176  Elisabeth Hesse                      Savannah, GA                                                     

                    Group M/P/L 
 1   2:21:17.2   263  Michael Veltman                      Valdosta, GA                                                     

 2   2:36:14.6   245  Christian Smith                      Jacksonville, FL                                                 

 3   2:44:59.6   271  James Williams                       Ocala, FL                                                        

 4   2:46:02.4   116  Stephen Baker                        Jacksonville, FL                                                 

 5   2:49:10.7   218  Allan Quatro                         Saint Marys, GA                                                  

 6   3:15:31.6   131  Michael Buchholz                     FPO, AP                                                          





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News