Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Stop Drop and Run 5K

Ocala, FL, June 15, 2013

[Overall ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:12  5:52    1 40-44    1 M   130 Joel Rich                                                                             


            MASTER MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:52  6:05    1 45-49    2 M   263 Jeff Smith                                                                            



           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:53  6:44    1 35-39    1 F   293 Julia Worden                                                                          


           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:29  7:54    1 40-44    9 F   120 Margarita Posada                                                                      

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 70-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:54  7:43    1 70-98   29 M   289 Bill Chapin                                                                           
 2     38:55 12:33    2 70-98  104 M   122 Philip Radford                                                                        
 3     39:43 12:49    3 70-98  105 M   278 John Toner                                                                            
 4     54:32 17:35    4 70-98  120 M   298 Donald Debuigny                                                                       

         MEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:03  9:22    1 65-69   66 M   108 Alberto Ortiz-Florez                             Borinquen Runners                    
 2     29:56  9:39    2 65-69   72 M   143 Jack Slifer                                                                           
 3     35:42 11:31    3 65-69   96 M    80 Norm Landis                                                                           
 4     48:48 15:45    4 65-69  116 M   253 Donald Hynes                                                                          
 5     51:31 16:37    5 65-69  117 M    48 Robert Goudreau                                                                       

         MEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:39  6:59    1 60-64   14 M   282 Bobby Ripple                                                                          
 2     27:28  8:52    2 60-64   51 M    41 Antonio Garcia                                                                        
 3     29:34  9:32    3 60-64   71 M   110 Doug Oswald                                                                           
 4     30:37  9:53    4 60-64   78 M   300 Mark Carlson                                                                          
 5     40:08 12:57    5 60-64  106 M    19 Steven Christlieb                                                                     

         MEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:36  6:58    1 55-59   12 M     9 Steve Beard                                                                           
 2     22:00  7:06    2 55-59   16 M   291 Mark Cochran                                                                          
 3     22:28  7:15    3 55-59   19 M   378 James Mayer                                                                           
 4     25:08  8:06    4 55-59   32 M   275 Coco Catalogne                                   The Four Amigos                      
 5     25:22  8:11    5 55-59   34 M   285 Jorge Mejias                                     The Four Amigos                      
 6     30:11  9:44    6 55-59   74 M     3 Gordon Anderson                                  Gainesville Galloway                 
 7     31:52 10:17    7 55-59   81 M   181 Scott Parker                                                                          
 8     32:56 10:37    8 55-59   83 M   112 Ted Pacifici                                                                          
 9     34:16 11:03    9 55-59   93 M    98 Michael Miller                                                                        
 10    41:33 13:24   10 55-59  107 M   277 Robert Humphreys                                                                       
 11    54:00 17:25   11 55-59  118 M   266 Stuart McElhaney                                                                       

         MEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:40  6:21    1 50-54    5 M   287 Roque Nunez                                      The Four Amigos                      
 2     23:00  7:25    2 50-54   23 M   283 Ron Buddy                                                                             
 3     26:20  8:30    3 50-54   45 M   273 Joe Byrnes                                                                            
 4     28:06  9:04    4 50-54   59 M   153 Jerry Sterbinsky                                                                      
 5     29:02  9:22    5 50-54   65 M    63 Michael Hoffman                                                                       
 6     30:27  9:49    6 50-54   77 M   163 Ron Umpleby                                                                           
 7     33:52 10:55    7 50-54   87 M   302 Rick Hooper                                                                           
 8     33:56 10:57    8 50-54   89 M    74 Joe LaCognata                                                                         
 9     34:37 11:10    9 50-54   94 M   154 Eric Stiles                                                                           
 10    38:40 12:28   11 50-54  111 M   206 Craig Mosher                                                                           
 11    44:16 14:17   11 50-54  111 M   206 Craig Mosher                                                                           
 12    47:59 15:29   12 50-54  115 M   170 Stephen Xeller                                                                         

         MEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:51  6:44    1 45-49    8 M    53 Jack Grahling                                                                         
 2     22:33  7:16    2 45-49   20 M   334 Nefty Lopez                                                                           
 3     23:01  7:25    3 45-49   24 M   210 Robert Addison                                                                        
 4     23:03  7:26    4 45-49   25 M   305 Wes Bryant                                                                            
 5     26:36  8:35    5 45-49   46 M   151 Shawn Stephens                                                                        
 6     27:02  8:43    6 45-49   48 M   236 Rick Swaim                                                                            
 7     29:23  9:29    7 45-49   69 M   362 Lisa Cantrell                                                                         
 8     34:14 11:03    8 45-49   91 M   199 David Pringle                                    Team Townley                         

         MEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:04  6:09    1 40-44    3 M   292 Patrick Worden                                                                        
 2     22:20  7:12    2 40-44   18 M    81 Brian Lane                                                                            
 3     22:58  7:25    3 40-44   22 M   288 Artur Rucinski                                   ORC'S                                
 4     23:12  7:29    4 40-44   26 M   270 Patrice Perron                                                                        
 5     23:51  7:42    5 40-44   28 M   290 Chris Chiong                                                                          
 6     25:27  8:13    6 40-44   35 M    73 Mark LaBonte                                     ORC'S                                
 7     25:40  8:17    7 40-44   37 M    28 Jason Cunningham                                                                      
 8     29:01  9:22    8 40-44   64 M    16 James Butscher  Jr                                                                    
 9     29:15  9:26    9 40-44   68 M    26 STEVE CRAIG                                                                           

         MEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:25  7:53    1 35-39   31 M    17 Scott Chappell                                                                        
 2     25:56  8:22    2 35-39   40 M   176 Benjamin Lok                                                                          
 3     27:19  8:49    3 35-39   50 M   271 Thomas Blow                                                                           
 4     28:23  9:09    4 35-39   61 M   252 Jason Wiggington                                                                      
 5     30:10  9:44    5 35-39   73 M   284 Jason McInturf                                                                        
 6     30:21  9:47    6 35-39   76 M    32 Scott Denahan                                                                         
 7     31:27 10:09    7 35-39   79 M   128 Chris Reynolds                                                                        
 8     34:15 11:03    8 35-39   92 M   201 Jimmy Wood                                       Team Townley                         
 9     37:23 12:04    9 35-39   99 M   261 Brian Gibson                                                                          
 10    57:46 18:38   10 35-39  122 M    21 David Cooper                                     MCFR 20 The Roost                     

         MEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:24  6:54    1 30-34    9 M   276 Julius Chirieleison                                                                   
 2     21:29  6:56    2 30-34   10 M   221 Benjamin Lewis                                                                        
 3     21:34  6:57    3 30-34   11 M   228 Tom Allard                                                                            
 4     21:38  6:59    4 30-34   13 M    92 Kenny Markwich                                                                        
 5     21:55  7:04    5 30-34   15 M   294 Ted Beck                                                                              
 6     25:12  8:08    6 30-34   33 M   208 Joseph Taddeo                                    17C Shift                            
 7     26:13  8:27    7 30-34   43 M   192 David Burrage                                                                         
 8     28:04  9:03    8 30-34   58 M   254 Anthony Hurley                                                                        
 9     29:27  9:30    9 30-34   70 M   203 Keith Hill                                       Team Townley                         
 10    42:18 13:39   10 30-34  108 M   165 Deagan Watson                                                                          
 11    44:06 14:14   11 30-34  110 M   204 Chris Hancock                                                                          
 12    54:29 17:35   12 30-34  119 M   255 Robert Jackson                                                                         

         MEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:20  6:34    1 25-29    6 M   365 Tom Wicles                                                                            
 2     23:37  7:37    2 25-29   27 M   132 Mark Rutter                                                                           
 3     25:45  8:18    3 25-29   38 M     7 James Barker                                                                          
 4     26:04  8:25    4 25-29   41 M    51 Christopher Grace                                                                     
 5     26:58  8:42    5 25-29   47 M   179 Nicholas Cooper                                                                       
 6     27:07  8:45    6 25-29   49 M    49 Eric Grace                                                                            
 7     27:45  8:57    7 25-29   54 M   202 Joel Hill                                        Team Townley                         
 8     27:59  9:02    8 25-29   56 M    90 Joshua Mader                                                                          
 9     33:58 10:57    9 25-29   90 M    52 Kyle Grace                                                                            
 10    35:46 11:32   10 25-29   97 M    61 Randy Hauck                                                                            
 11    36:00 11:37   11 25-29   98 M   168 Thomas Willis                                                                          
 12    37:40 12:09   12 25-29  100 M    62 Joshua Henderson                                                                       
 13    57:45 18:38   13 25-29  121 M   361 George Vazoulas                                                                        

         MEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:16  8:28    1 20-24   44 M   209 Timothy Steiner                                                                       
 2     28:42  9:15    2 20-24   62 M   233 Joshua Jones                                                                          
 3     29:08  9:24    3 20-24   67 M   269 Joseph Soucey                                                                         
 4     32:21 10:26    4 20-24   82 M   140 Ryan Sheffield                                                                        
 5     33:51 10:55    5 20-24   86 M    56 Kyle Griffis                                                                          
 6     35:01 11:18    6 20-24   95 M   200 Joey Butts                                       Team Townley                         
 7     43:56 14:10    7 20-24  109 M   188 Joshua Deese                                                                          
 8     46:29 15:00    8 20-24  113 M   231 Chris Denoma                                                                          

         MEN AGE GROUP 18-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:46  6:42    1 18-19    7 M   111 Jacob Pacifici                                                                        
 2     22:56  7:24    2 18-19   21 M   237 Richard Swain                                                                         
 3     27:30  8:52    3 18-19   52 M   248 Bret Barnes                                                                           

         MEN AGE GROUP 15-17


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:34  6:19    1 15-17    4 M   196 Aaron Summerfield                                                                     
 2     26:09  8:26    2 15-17   42 M   272 Jordon Loyola                                                                         
 3     27:32  8:53    3 15-17   53 M   338 Tristan Rodriguez                                                                     
 4     28:51  9:18    4 15-17   63 M   363 Luke Kimmig                                                                           
 5     30:13  9:45    5 15-17   75 M   335 Jacob Kimmig                                                                          

         MEN AGE GROUP 12-14


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:13  7:10    1 12-14   17 M    25 SPENCER CRAIG                                                                         
 2     27:54  9:00    2 12-14   55 M   220 Lawson Ausley                                                                         
 3     33:37 10:51    3 12-14   85 M   155 Ryan Stiles                                                                           
 4     46:31 15:00    4 12-14  114 M    15 Alex Butscher                                                                         
 5     62:31 20:10    5 12-14  123 M    79 Jon LaCognata                                                                         

         MEN AGE GROUP 01-11


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:21  7:51    1 01-11   30 M   226 Samuel Lingerfelt                                                                     
 2     25:32  8:14    2 01-11   36 M   225 Noah Lingerfelt                                                                       
 3     25:50  8:20    3 01-11   39 M   149 Bradley Steiner                                                                       
 4     28:02  9:03    4 01-11   57 M   246 William Steed                                                                         
 5     28:23  9:09    5 01-11   60 M   251 Brantley Wigginton                                                                    
 6     31:34 10:11    6 01-11   80 M   336 Parker Possehl                                                                        
 7     33:22 10:46    7 01-11   84 M   186 Grant Stevens                                                                         
 8     33:54 10:56    8 01-11   88 M    27 ETHAN CRAIG                                                                           
 9     38:38 12:28    9 01-11  101 M   205 Spencer Mosher                                                                        
 10    38:39 12:28   10 01-11  102 M   185 Miles Stevens                                                                          
 11    45:56 14:49   11 01-11  112 M   187 Everett Stevens                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:01  8:24    1 65-69   19 F     1 Holly Alexander                                                                       
 2     29:55  9:39    2 65-69   39 F   144 Theresa Slifer                                                                        
 3     38:06 12:17    3 65-69  104 F    38 Cathy Durante                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:10 10:42    1 60-64   68 F   105 Mary Neiberger                                   Gainesville Galloway                 
 2     33:15 10:44    2 60-64   69 F    59 Elizabeth Hanselman                              Gainesville Galloway                 
 3     41:42 13:27    3 60-64  122 F    44 Betty Godshall                                                                        
 4     44:27 14:20    4 60-64  129 F   360 Stefanie Schatzman                                                                    
 5     50:38 16:20    5 60-64  148 F    42 Debra Garcia                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:43  8:18    1 55-59   15 F   259 Maggie Miller                                                                         
 2     26:59  8:42    2 55-59   28 F    97 Donna Miller                                                                          
 3     28:28  9:11    3 55-59   33 F   207 Karen Stockman                                                                        
 4     34:04 10:59    4 55-59   77 F    12 Joyce Bono                                       Gainesville Galloway                 
 5     35:38 11:30    5 55-59   86 F    50 Lori Grace                                                                            
 6     36:49 11:53    6 55-59   95 F    69 Linda Jacobsen                                                                        
 7     40:21 13:01    7 55-59  115 F     2 Lee Anderson                                     Gainesville Galloway                 
 8     49:03 15:49    8 55-59  144 F   216 Marsha Cooper                                                                         
 9     54:30 17:35    9 55-59  150 F   267 Sharla McElhaney                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:14  8:28    1 50-54   23 F    85 Aunt Liz                                                                              
 2     30:08  9:43    2 50-54   44 F   218 Linda Doyle                                                                           
 3     30:46  9:55    3 50-54   48 F   262 Colleen Shinn                                                                         
 4     31:52 10:17    4 50-54   54 F   180 Tammy Parker                                                                          
 5     35:05 11:19    5 50-54   84 F    30 Mary Dawson                                                                           
 6     40:26 13:03    6 50-54  116 F   137 Tamara Segal                                                                          
 7     42:35 13:44    7 50-54  126 F   235 Diane Ryndall                                                                         
 8     46:04 14:52    8 50-54  134 F    91 Fiona Manseau                                                                         
 9     46:12 14:54    9 50-54  136 F   152 Licia Sterbinsky                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:29  8:33    1 45-49   27 F   177 Beth Bayer                                                                            
 2     27:50  8:59    2 45-49   31 F   286 Elsa Borgen                                      The Four Amigos                      
 3     29:31  9:31    3 45-49   37 F   250 Susan Mitchell                                                                        
 4     31:15 10:05    4 45-49   51 F   299 Kimberley Vangorp                                                                     
 5     32:28 10:28    5 45-49   64 F   117 Terri Pole                                                                            
 6     32:34 10:30    6 45-49   65 F    13 Nancy Boyle                                                                           
 7     34:01 10:58    7 45-49   75 F   379 Leah McDonald                                                                         
 8     34:24 11:06    8 45-49   78 F   214 Janet Barstow                                                                         
 9     39:28 12:44    9 45-49  108 F   380 Jay Hall                                                                              
 10    40:00 12:54   10 45-49  111 F   119 Mary Ponder                                                                            
 11    40:11 12:58   11 45-49  113 F    29 Mary Davis                                                                             
 12    40:34 13:05   12 45-49  117 F   123 Wendy Ramey                                                                            
 13    47:34 15:21   13 45-49  141 F   280 Karen Demeola                                                                          
 14    51:08 16:30   14 45-49  149 F    75 Kim LaCognata                                                                          
 15    62:34 20:11   15 45-49  154 F   156 Suzanne Tonsberg                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:54  8:21    1 40-44   18 F   195 Erika Summerfield                                                                     
 2     26:17  8:29    2 40-44   24 F    60 Katherine Hartman                                ORC'S                                
 3     30:04  9:42    3 40-44   42 F   178 Kimberly Zappa                                                                        
 4     30:50  9:57    4 40-44   49 F    47 Elaine Goodelle                                                                       
 5     30:57  9:59    5 40-44   50 F   227 Julie Alban                                                                           
 6     33:55 10:56    6 40-44   73 F    24 Angel Craig                                                                           
 7     34:54 11:15    7 40-44   82 F   141 Elaine Sheridan                                                                       
 8     35:06 11:19    8 40-44   85 F    96 Jennifer Merrill                                                                      
 9     35:44 11:32    9 40-44   87 F   306 Kim Curtin                                                                            
 10    37:05 11:58   10 40-44   97 F    99 Olga Modders                                                                           
 11    37:54 12:14   11 40-44  100 F   142 Colena Shoemaker                                                                       
 12    38:41 12:29   12 40-44  106 F     4 Vicky Andrada                                    Gainesville Galloway                  
 13    39:31 12:45   13 40-44  110 F   307 Denise Collins                                                                         
 14    40:35 13:05   14 40-44  118 F   367 Pam Dacosta                                                                            
 15    40:38 13:06   15 40-44  120 F    58 Tammy Guinn                                                                            
 16    43:45 14:07   16 40-44  128 F    23 Erika Corley                                                                           
 17    46:00 14:50   17 40-44  133 F   150 Sarah Stephens                                                                         
 18    47:50 15:26   18 40-44  142 F   131 Elana Rich                                                                             
 19    54:30 17:35   19 40-44  152 F    67 Jacqueline Jackson                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:52  7:42    1 35-39    7 F    10 Barbara Beard                                                                         
 2     24:13  7:49    2 35-39    8 F   274 Janine McInturg                                                                       
 3     25:18  8:10    3 35-39   13 F   211 Jennifer Matheny                                                                      
 4     25:36  8:15    4 35-39   14 F   229 Amy Buglehall                                                                         
 5     27:04  8:44    5 35-39   29 F    82 Jennifer Lanier                                                                       
 6     27:57  9:01    6 35-39   32 F    43 Katherine German                                                                      
 7     28:32  9:12    7 35-39   34 F     5 Tina Banner                                                                           
 8     30:06  9:43    8 35-39   43 F    54 Nina Graunke                                                                          
 9     30:10  9:44    9 35-39   45 F    18 Alyssa Chappell                                                                       
 10    30:42  9:54   10 35-39   47 F   189 Missy Jack                                                                             
 11    32:14 10:24   11 35-39   60 F   249 Michelle Reyes                                                                         
 12    33:24 10:46   12 35-39   71 F   339 Nicole Graff                                                                           
 13    34:02 10:59   13 35-39   76 F   224 Sarah Cataline                                                                         
 14    34:54 11:15   14 35-39   81 F    84 Diane Leinenbach                                                                       
 15    35:04 11:19   15 35-39   83 F   265 Shilo Montes                                                                           
 16    36:45 11:51   16 35-39   93 F   219 Nicole Swen                                                                            
 17    37:01 11:56   17 35-39   96 F   279 Courtney Works                                                                         
 18    37:35 12:07   18 35-39   99 F   121 Kaylie Prater                                                                          
 19    40:39 13:07   19 35-39  121 F    88 Rebecca Lyles                                                                          
 20    42:31 13:43   20 35-39  125 F   244 Melissa Steed                                                                          
 21    43:29 14:02   21 35-39  127 F    31 Aura Debuigny                                                                          
 22    46:49 15:06   22 35-39  139 F    22 Mary Cooper                                      MCFR 20 The Roost                     
 23    49:11 15:52   23 35-39  146 F   183 Danielle Cussins                                                                       
 24    49:33 15:59   24 35-39  147 F   166 Amy Weber                                                                              

       WOMEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:30  7:15    1 30-34    4 F   174 Jessica Engle                                    ORC'S                                
 2     24:35  7:56    2 30-34   10 F   366 April Akins                                                                           
 3     25:47  8:19    3 30-34   16 F   129 Debra Rhodes                                                                          
 4     26:12  8:27    4 30-34   22 F   217 Jennifer Darbelnet                                                                    
 5     26:23  8:31    5 30-34   26 F    89 Katie MacGregor                                  ORC'S                                
 6     30:01  9:41    6 30-34   41 F   109 Crystal Osborne                                                                       
 7     31:18 10:06    7 30-34   52 F    36 Tamara Dillon                                    Kick'In Asphalt                      
 8     32:00 10:19    8 30-34   58 F   146 Heather Sowers                                                                        
 9     32:07 10:22    9 30-34   59 F   333 Greta Owens                                                                           
 10    36:01 11:37   10 30-34   90 F   191 Charlotte Trout                                                                        
 11    37:09 11:59   11 30-34   98 F   212 Dianna Bridges                                                                         
 12    37:58 12:15   12 30-34  101 F   107 Amanda Oberholtzer                                                                     
 13    38:00 12:15   13 30-34  102 F    87 Leslie Lutz                                                                            
 14    39:04 12:36   14 30-34  107 F   190 Westah Downs                                                                           
 15    42:18 13:39   15 30-34  123 F   164 Alissa Watson                                                                          
 16    45:56 14:49   16 30-34  132 F   184 Suzanne Stancil                                                                        
 17    46:08 14:53   17 30-34  135 F   167 Lindsay Welsh                                                                          
 18    47:29 15:19   18 30-34  140 F   147 Karen St. Cyr                                    Team Tucker                           
 19    48:24 15:37   19 30-34  143 F   135 Melissa Schubel                                                                        
 20    54:19 17:31   20 30-34  151 F   103 Carrie Mueller                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:52  8:01    1 25-29   12 F    11 Christine Bianculli-DeRis                                                             
 2     25:52  8:21    2 25-29   17 F   213 Gilbert Taryn                                                                         
 3     26:06  8:25    3 25-29   20 F   194 Alexis Dunphy                                                                         
 4     29:26  9:30    4 25-29   35 F    83 Sarah Lavallee                                   Kick'In Asphalt                      
 5     29:28  9:30    5 25-29   36 F   148 Amanda Steckman                                  Kick'In Asphalt                      
 6     31:56 10:18    6 25-29   56 F   303 Brittani Loury                                                                        
 7     31:58 10:19    7 25-29   57 F   114 Courtney Parker                                                                       
 8     32:14 10:24    8 25-29   61 F     6 Susan Bareis                                                                          
 9     32:51 10:36    9 25-29   66 F    72 Nicole Kodger                                                                         
 10    32:51 10:36   10 25-29   67 F   127 Morgan Regas                                                                           
 11    33:20 10:45   11 25-29   70 F   375 Cayti Welbers                                                                          
 12    35:57 11:36   12 25-29   88 F    33 Rebeca Denahan                                                                         
 13    38:10 12:19   13 25-29  105 F   145 Megan Smith                                                                            
 14    40:06 12:56   14 25-29  112 F    14 Ashley Brosius                                                                         
 15    46:22 14:57   15 25-29  137 F   173 Monique Fayette                                                                        
 16    49:11 15:52   16 25-29  145 F    95 Nicole McGonigal                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:12  7:29    1 20-24    5 F   264 Samantha O'Sullivan                                                                   
 2     23:39  7:38    2 20-24    6 F   215 Ashley Barstow                                                                        
 3     24:36  7:56    3 20-24   11 F   172 Anna Barcia                                                                           
 4     26:22  8:30    4 20-24   25 F    68 Stacie Jackson                                                                        
 5     29:58  9:40    5 20-24   40 F   175 Stephanie Park                                                                        
 6     31:54 10:17    6 20-24   55 F   171 Corri Yelken                                                                          
 7     32:21 10:26    7 20-24   62 F    45 Samantha Goldstein                                                                    
 8     33:29 10:48    8 20-24   72 F   116 Maren Pinder                                                                          
 9     34:32 11:08    9 20-24   79 F    40 Andrea Follman                                                                        
 10    34:41 11:11   10 20-24   80 F   138 Gina Shadlich                                                                          
 11    36:05 11:38   11 20-24   91 F    35 Grace Diaz                                                                             
 12    36:09 11:40   12 20-24   92 F   124 Leslie Ravenscroft                                                                     
 13    39:30 12:45   13 20-24  109 F    64 Kristen Hohenstein                                                                     
 14    40:15 12:59   14 20-24  114 F    76 Gabby LaCognata                                                                        
 15    40:36 13:06   15 20-24  119 F   297 Melissa Perry                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 18-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:10  8:46    1 18-19   30 F   136 Emma Segal                                       Gainesville Galloway                 
 2     32:24 10:27    2 18-19   63 F   118 MaryEllen Pole                                                                        
 3     45:22 14:38    3 18-19  131 F    77 Nina LaCognata                                                                        
 4     46:26 14:59    4 18-19  138 F   230 Patricia Denoma                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 15-17


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:33  9:51    1 15-17   46 F   198 Claire Santangelo                                                                     
 2     35:59 11:36    2 15-17   89 F   260 Mary Bianculli                                                                        
 3     38:02 12:16    3 15-17  103 F   125 Sarah Ravenscroft                                                                     
 4     45:00 14:31    4 15-17  130 F    78 Sarah LaCognata                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 12-14


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:26  7:14    1 12-14    3 F   337 Payton Possehl                                                                        
 2     26:08  8:26    2 12-14   21 F    37 Riley Dingman                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 01-11


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:23  7:13    1 01-11    2 F   268 Katerina Dobkowski                                                                    
 2     29:43  9:35    2 01-11   38 F   364 Savannah Townsend                                                                     
 3     31:40 10:13    3 01-11   53 F   295 Peyton Merriman                                                                       
 4     33:59 10:58    4 01-11   74 F   368 Brooke McDonald                                                                       
 5     36:47 11:52    5 01-11   94 F   296 Caroline Merriman                                                                     
 6     42:26 13:41    6 01-11  124 F   245 Anna Steed                                                                            
 7     61:27 19:49    7 01-11  153 F   134 Alexa Santiago                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News