Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Freedom Run

Ocala, FL, July 4, 2013

[overall by place ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:45  5:41    1 30-34    1 M    70 Mike Stone                  Boca Raton,FL                                                


            MASTER MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:37  5:54    1 40-44    5 M   312 Joel Rich                   GAINESVILLE,FL                                               



           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:37  6:39    1 15-19    1 F   139 Audrey Carpenter            Ocala,FL                                                     


           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:38  7:24    1 50-54    6 F    89 Sally Chappell              Ocala,FL                                                     

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 80-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     52:41 13:10    1 80-98  165 M   302 Phil Radford                The Villages,FL                                              

         MEN AGE GROUP 75-79


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     57:51 14:28    1 75-79  168 M   199 Joachim Grigull             The Villages,FL                                              

         MEN AGE GROUP 70-74


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:46  9:26    1 70-74  113 M   272 Mel Miller                  Ocala,FL                                                     
 2     42:22 10:36    2 70-74  141 M   111 Steve Bales                 Ocala,FL                                                     
 3     45:42 11:26    3 70-74  152 M   245 Thomas Lawrenson            The Villages,FL                                              
 4     49:36 12:24    4 70-74  160 M   174 Paul Dorey                  Hernando,FL                                                  
 5     67:10 16:48    5 70-74  175 M   298 Floro Porciuncula           Sanford,FL                                                   

         MEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:12  7:48    1 65-69   55 M   166 Kenneth Dent                Homosassa,FL                                                 
 2     35:28  8:52    2 65-69   93 M    50 Wayne Ramsey                Ocala,FL                                                     
 3     37:41  9:25    3 65-69  111 M   348 David Swinyar               Ocala,FL                                                     
 4     38:13  9:33    4 65-69  119 M   220 Bruce Howard                Ocala,FL                                                     
 5     38:27  9:37    5 65-69  122 M   122 David Bird                  Port Orange,FL                                               
 6     39:15  9:49    6 65-69  127 M     1 Jack Slifer                 Ocala,FL                                                     
 7     41:01 10:15    7 65-69  136 M    37 Warren Torlay Iii           Ocala,FL                                                     
 8     41:12 10:18    8 65-69  138 M   260 Frank McCann                The Villages,FL                                              
 9     47:45 11:56    9 65-69  154 M   137 Charles Cangialosi          Leesburg,FL                                                  
 10    47:53 11:58   10 65-69  155 M   328 Chuck Smeby                 Ocala,FL                                                      
 11    59:59 15:00   11 65-69  170 M   226 Donald Hynes                Ocala,FL                                                      
 12    66:12 16:33   12 65-69  174 M   395 Robert Goudreau             Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:40  6:55    1 60-64   22 M   332 Lou Soukup                  The Villages,FL                                              
 2     30:20  7:35    2 60-64   43 M   124 Ruben Birkhimer             Fruitland Park,FL                                            
 3     30:38  7:40    3 60-64   47 M   133 Ray Bruneau                 Eustis,FL                                                    
 4     30:45  7:41    4 60-64   48 M   100 Ignacio Leon                Ocala,FL                                                     
 5     31:40  7:55    5 60-64   58 M   240 Dennis Kroskey                                                                        
 6     33:42  8:26    6 60-64   77 M   253 Ron Lubosco                 Brooksville,FL                                               
 7     34:39  8:40    7 60-64   87 M   151 Mike Cooper                 Ocala,FL                                                     
 8     38:10  9:32    8 60-64  118 M    18 Thomas Riherd               Belleview,FL                                                 
 9     39:18  9:50    9 60-64  128 M   398 Mark Carlson                Ocala,FL                                                     
 10    43:21 10:50   10 60-64  146 M    61 Randy Forde                 Ocala,FL                                                      
 11    49:04 12:16   11 60-64  158 M    22 Luis Ortiz                  Madisonville,KY                                               
 12    50:36 12:39   12 60-64  163 M    47 Carl Adams                  Pooler,GA                                                     
 13    68:30 17:08   13 60-64  176 M   201 Bob Hambidge                Reddick,FL                                                    

         MEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:53  7:58    1 55-59   61 M   248 Ivan Levinrad               Citrus Springs,FL                                            
 2     43:10 10:48    2 55-59  145 M   336 Frank Stivender             Leesburg,FL                                                  
 3     46:17 11:34    3 55-59  153 M   274 Michael Miller              Ocala,FL                                                     
 4     57:05 14:16    4 55-59  167 M    72 Bill Marlin                 Ocala,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:44  6:26    1 50-54   13 M    43 Eddie Hensley               Ocala,FL                                                     
 2     28:23  7:06    2 50-54   27 M   289 Carl Ollivierre             Leesburg,FL                                                  
 3     29:35  7:24    3 50-54   36 M    38 Ron Boddy                   Ocala,FL                                                     
 4     32:09  8:02    4 50-54   66 M   293 Mark Parisran               Ocala,FL                                                     
 5     33:56  8:29    5 50-54   78 M    29 Joe Byrnes                  Ocala,FL                                                     
 6     34:01  8:30    6 50-54   79 M    30 John Davis                  Ocala,FL                                                     
 7     35:05  8:46    7 50-54   91 M    54 Jack Chappell               Ocala,FL                                                     
 8     36:43  9:11    8 50-54  104 M   214 Michael Hoffman             Ocala,FL                                                     
 9     37:00  9:15    9 50-54  106 M   106 Paul Athaide                Longwood,FL                                                  
 10    38:39  9:40   10 50-54  126 M   337 Kevin Stoothoff             Ocala,FL                                                      
 11    40:12 10:03   11 50-54  135 M   330 Kyle Snyder                 Lady Lake,FL                                                  
 12    42:05 10:31   12 50-54  140 M   149 Bill Combs                  Brooksville,FL                                                
 13    43:30 10:52   13 50-54  147 M   135 Jon Bushell                 Citrus Springs,FL                                             
 14    49:21 12:20   14 50-54  159 M     2 Steve Rodgers               Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:38  7:10    1 45-49   29 M   339 John Stuckey                Ocala,FL                                                     
 2     29:03  7:16    2 45-49   34 M    41 Carlos Villegas             Seville,FL                                                   
 3     31:04  7:46    3 45-49   50 M    79 Wes Bryant                  Ocala,FL                                                     
 4     33:37  8:24    4 45-49   76 M   170 Steven Distefano            Ocala,FL                                                     
 5     34:16  8:34    5 45-49   81 M   303 Tracy Rains                 Ocala,FL                                                     
 6     34:35  8:39    6 45-49   85 M   396 Gary Skinner                Ocala,FL                                                     
 7     34:58  8:44    7 45-49   90 M   358 Mike Turley                 Dunnellon,FL                                                 
 8     36:38  9:10    8 45-49  103 M   367 Ben Waller                  Ocala,FL                                                     
 9     37:12  9:18    9 45-49  107 M   389 Jeff Nasman                 Ocala,FL                                                     
 10    38:03  9:31   10 45-49  115 M   292 Jeff Owens                  Anthony,FL                                                    
 11    38:08  9:32   11 45-49  116 M   231 James Panetti               Lecanto,FL                                                    
 12    38:30  9:38   12 45-49  124 M   270 Dan Miller                  Ocala,FL                                                      
 13    38:32  9:38   13 45-49  125 M   116 Philip Barton               Ocala,FL                                                      
 14    39:35  9:54   14 45-49  130 M   152 Jim Cordoba                 Coral Springs,FL                                              
 15    41:04 10:16   15 45-49  137 M    39 David Bruty                 Citrus Springs,FL                                             
 16    44:42 11:10   18 45-49  171 M    25 David Potts                 Oxford,FL                                                     
 17    48:43 12:11   17 45-49  156 M    60 Norman Bray Iii             Belleview,FL                                                  
 18    61:17 15:19   18 45-49  171 M    25 David Potts                 Oxford,FL                                                     

         MEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:27  6:07    1 40-44    7 M   301 Richard Purcell             Williston,FL                                                 
 2     24:34  6:08    2 40-44    8 M   325 Greg Short                  Ocala,FL                                                     
 3     28:52  7:13    3 40-44   31 M   264 Shannon Meaney              Ocala,FL                                                     
 4     28:55  7:14    4 40-44   33 M   144 Serman Cintron              Ocala,FL                                                     
 5     29:14  7:18    5 40-44   35 M    35 Tim Reed                    Ocala,FL                                                     
 6     29:48  7:27    6 40-44   38 M     7 Thomas Bard                 Roswell,GA                                                   
 7     29:56  7:29    7 40-44   40 M   275 Shawn Minucci               Ocala,FL                                                     
 8     30:32  7:38    8 40-44   45 M   304 Phil Rath                   Ocala,FL                                                     
 9     31:02  7:46    9 40-44   49 M    14 Artur Rucinski              Beverly Hills,FL                                             
 10    31:31  7:53   10 40-44   56 M   103 Michael Alsup               Anthony,FL                                                    
 11    31:43  7:56   11 40-44   59 M   173 Scott Donnelly              The Villages,FL                                               
 12    31:51  7:58   12 40-44   60 M    56 Brian Miller                Dunnellon,FL                                                  
 13    31:54  7:58   13 40-44   62 M    88 Mark Scott                  Ocala,FL                                                      
 14    34:56  8:44   14 40-44   89 M    66 Michael Csuka               Ocala,FL                                                      
 15    35:52  8:58   15 40-44   97 M   279 Kevin Mosley                Ocala,FL                                                      
 16    36:22  9:06   16 40-44  102 M   313 Chad Ritch                  Ocala,FL                                                      
 17    36:48  9:12   17 40-44  105 M   126 Grant Booth                 Ocala,FL                                                      
 18    37:24  9:21   18 40-44  108 M    45 Robert Mizzoni              Ocala,FL                                                      
 19    40:08 10:02   19 40-44  133 M   374 Clyde Williams              Ocala,FL                                                      
 20    40:11 10:03   20 40-44  134 M   157 Steve Craig                 SUMMERFIELD,FL                                                
 21    41:51 10:28   21 40-44  139 M   213 William Hill                Ocala,FL                                                      
 22    45:12 11:18   22 40-44  151 M   185 Frank Fabricio              Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:10  6:18    1 35-39   12 M   258 Rey Martinez                Ocala,FL                                                     
 2     26:22  6:36    2 35-39   15 M    76 Jason Pfriender             Ocala,FL                                                     
 3     28:13  7:03    3 35-39   25 M    99 Ben Gumpert                 Ocala,FL                                                     
 4     29:42  7:26    4 35-39   37 M    77 Ben Adams                   Ocala,FL                                                     
 5     30:14  7:34    5 35-39   42 M    31 Duane Beutin                Ocala,FL                                                     
 6     31:06  7:46    6 35-39   51 M   314 Stephen Roberts             Ocala,FL                                                     
 7     31:10  7:48    7 35-39   54 M   171 Dan Donald                  Ocala,FL                                                     
 8     32:16  8:04    8 35-39   68 M   356 James Travieso              Ocala,FL                                                     
 9     32:44  8:11    9 35-39   71 M   373 Jonathan White              Oviedo,FL                                                    
 10    36:18  9:04   10 35-39  101 M   161 Dennis Davis                Ocala,FL                                                      
 11    39:39  9:55   11 35-39  131 M    97 Jason Wigginton             Ocala,FL                                                      
 12    49:50 12:28   12 35-39  161 M   255 Josh Lynn                   Dunlap,TN                                                     
 13    50:41 12:40   13 35-39  164 M   352 John Terry                  Ocala,FL                                                      
 14    58:08 14:32   14 35-39  169 M    91 Richard Lopes               Great Falls,MT                                                

         MEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:50  6:42    1 30-34   18 M    71 Julius Chirieleison         Lady Lake,FL                                                 
 2     27:42  6:56    2 30-34   23 M   102 Tom Allard                  Ocala,FL                                                     
 3     27:45  6:56    3 30-34   24 M   142 Tim Christensen             Ocala,FL                                                     
 4     28:51  7:13    4 30-34   30 M   119 Ted Beck                    Ocala,FL                                                     
 5     32:40  8:10    5 30-34   70 M   107 Todd Bachmann               Ocala,FL                                                     
 6     34:40  8:40    6 30-34   88 M    87 Ben Zaharias                Ocala,FL                                                     
 7     36:02  9:00    7 30-34   99 M   247 James Leonard               Ocala,FL                                                     
 8     37:28  9:22    8 30-34  109 M   263 Keith McQuaig               Ocala,FL                                                     
 9     37:35  9:24    9 30-34  110 M    42 Matthew Swanson             Ocala,FL                                                     
 10    37:44  9:26   10 30-34  112 M   285 Jason Newell                Bushnell,FL                                                   
 11    38:09  9:32   11 30-34  117 M   288 Joshua Olcott               Lady Lake,FL                                                  
 12    48:51 12:13   12 30-34  157 M   211 Manuel Hernandez            Newberry,FL                                                   
 13    61:20 15:20   13 30-34  172 M   294 Jason Phelps                Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:31  5:53    1 25-29    4 M   187 Paul FitzPatrick            Ocala,FL                                                     
 2     24:40  6:10    2 25-29    9 M    32 Brad Argentine              Ocala,FL                                                     
 3     26:45  6:41    3 25-29   17 M    10 Darrin Detorres             Ocala,FL                                                     
 4     27:38  6:54    4 25-29   21 M    69 Jeremy Martin               Ocala,FL                                                     
 5     33:21  8:20    5 25-29   74 M   113 James Barker                Weirsdale,FL                                                 
 6     34:09  8:32    6 25-29   80 M   114 Brian Barry                 Alachua,FL                                                   
 7     35:16  8:49    7 25-29   92 M   183 Connor England              Ocala,FL                                                     
 8     37:56  9:29    8 25-29  114 M   219 Matthew Hooper              Ocala,FL                                                     
 9     42:43 10:41    9 25-29  143 M   399 Ray Carter                  Ocala,FL                                                     
 10    42:46 10:42   10 25-29  144 M   148 Danny Collier               Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:19  6:05    1 20-24    6 M     6 Bill Blaes                  Ocala,FL                                                     
 2     26:28  6:37    2 20-24   16 M    58 Richard Dawes               Ocala,FL                                                     
 3     28:29  7:07    3 20-24   28 M    73 David Antishin              Ocala,FL                                                     
 4     31:07  7:47    4 20-24   52 M    36 Gavin Ramaswami             Ocala,FL                                                     
 5     31:33  7:53    5 20-24   57 M    13 Michael Jenkins             Ocala,FL                                                     
 6     32:07  8:02    6 20-24   65 M   181 Matthew Earnest             Ocala,FL                                                     
 7     36:12  9:03    7 20-24  100 M   265 Christopher Mendoza         Belleview,FL                                                 
 8     42:38 10:40    8 20-24  142 M   147 Andrew Collier              Ocala,FL                                                     
 9     70:29 17:37    9 20-24  177 M    26 Jonah Wiley                 Oxford,FL                                                    

         MEN AGE GROUP 15-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:12  5:48    1 15-19    2 M    74 Teig Hennessy               Lowell,FL                                                    
 2     23:26  5:52    2 15-19    3 M   368 Benjamin Waller             Ocala,FL                                                     
 3     24:49  6:12    3 15-19   10 M   277 Lee Morrison                Ocala,FL                                                     
 4     24:58  6:14    4 15-19   11 M   342 Aaron Summerfield           Ocala,FL                                                     
 5     26:02  6:30    5 15-19   14 M   223 Nickolas Hubner             Ocala,FL                                                     
 6     27:31  6:53    6 15-19   19 M   165 Aaron Deese                 Ocala,FL                                                     
 7     27:35  6:54    7 15-19   20 M   188 Dylan Ford                  Ocala,FL                                                     
 8     28:14  7:04    8 15-19   26 M    27 Colin Spain                 Hernando,FL                                                  
 9     30:04  7:31    9 15-19   41 M   257 Brian Martin                Belleview,FL                                                 
 10    30:28  7:37   10 15-19   44 M   351 Nikko Tan                   Ocala,FL                                                      
 11    32:06  8:02   11 15-19   64 M   180 John Earnest                Ocala,FL                                                      
 12    33:04  8:16   12 15-19   72 M   130 Jason Brincefield           Belleview,FL                                                  
 13    33:12  8:18   13 15-19   73 M    83 Collin Rust                 Tipp City,OH                                                  
 14    34:18  8:34   14 15-19   82 M   179 Daniel Earnest              Ocala,FL                                                      
 15    34:22  8:36   15 15-19   83 M   316 Chris Rossi                 Dunnellon,FL                                                  
 16    34:30  8:38   16 15-19   84 M   318 Jared Sanders               Ocala,FL                                                      
 17    34:36  8:39   17 15-19   86 M    48 Benjamin Adams              Ocala,FL                                                      
 18    35:55  8:59   18 15-19   98 M   238 Parker Knight               Ocala,FL                                                      
 19    38:16  9:34   19 15-19  120 M   371 Joshua Walton               Ocala,FL                                                      
 20    38:29  9:37   20 15-19  123 M    49 Andrew Dennis               Ocala,FL                                                      
 21    55:25 13:51   21 15-19  166 M    92 David Taccetta              Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 11-14


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:54  7:14    1 11-14   32 M   156 Spencer Craig               SUMMERFIELD,FL                                               
 2     29:52  7:28    2 11-14   39 M    85 Conner Merriman             Ocala,FL                                                     
 3     30:35  7:39    3 11-14   46 M   393 Robbie Hebert               Ocala,FL                                                     
 4     31:08  7:47    4 11-14   53 M   344 Trevor Summerfield          Ocala,FL                                                     
 5     32:03  8:01    5 11-14   63 M   195 Gabe Gilligan               Ocala,FL                                                     
 6     32:14  8:04    6 11-14   67 M   355 Andrew Travieso             Ocala,FL                                                     
 7     35:38  8:54    7 11-14   94 M    11 Zack Morse                  Silver Springs,FL                                            
 8     35:39  8:55    8 11-14   95 M   364 Niko Vigil                  Ocala,FL                                                     
 9     35:50  8:58    9 11-14   96 M   278 Jacob Mosley                Ocala,FL                                                     
 10    39:55  9:59   10 11-14  132 M   283 Josiah Napier               Ocala,FL                                                      
 11    44:28 11:07   11 11-14  149 M   159 Jacob Csuka                 Ocala,FL                                                      
 12    63:24 15:51   12 11-14  173 M    64 Tyler Corlhern              Ocala,FL                                                      

         MEN AGE GROUP 01-10


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:18  8:04    1 01-10   69 M    16 Austin Martin               Ocala,FL                                                     
 2     33:34  8:24    2 01-10   75 M   250 Samuel Lingerfelt           Ocala,FL                                                     
 3     38:20  9:35    3 01-10  121 M   203 Michael Hambidge            Ocala,FL                                                     
 4     39:27  9:52    4 01-10  129 M    98 Brantley Wigginton          Ocala,FL                                                     
 5     44:20 11:05    5 01-10  148 M   155 Ethan Craig                 SUMMERFIELD,FL                                               
 6     50:02 12:30    6 01-10  162 M    95 Lance O'Rourke              Ocala,FL                                                     
 7     74:56 18:44    7 01-10  178 M   310 David Rich                  GAINESVILLED,FL                                              

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 75-79


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     43:16 10:49    1 75-79  118 F   276 Susie Moncrief              Hernando,FL                                                  

       WOMEN AGE GROUP 70-74


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:40  9:10    1 70-74   53 F   291 Yvette Ortega               Ocala,FL                                                     
 2     47:38 11:54    2 70-74  148 F    55 Linda Cooper                Summerfield,FL                                               

       WOMEN AGE GROUP 65-69


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:55  8:44    1 65-69   37 F   235 Alice Kelly                 The Villages,FL                                              
 2     39:43  9:56    2 65-69   80 F   382 Carolyn Zelonis             The Villages,FL                                              
 3     41:46 10:26    3 65-69  102 F     3 Theresa Slifer              Ocala,FL                                                     
 4     47:51 11:58    4 65-69  149 F   345 Jean Sutton                 Ocala,FL                                                     
 5     61:14 15:18    5 65-69  187 F   249 Linda Lightfoot             The Villages,FL                                              
 6     64:12 16:03    6 65-69  190 F    75 Cathy Wittman               Ocala,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 60-64


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     41:06 10:16    1 60-64   94 F   320 Patti Schaal                The Villages,FL                                              
 2     47:12 11:48    2 60-64  144 F   182 Janet Elliott               Ocala,FL                                                     
 3     52:20 13:05    3 60-64  169 F   202 Cathy Hambidge              Reddick,FL                                                   

       WOMEN AGE GROUP 55-59


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:20  8:35    1 55-59   33 F   129 Susan Briers                ST. Augustine,FL                                             
 2     35:09  8:47    2 55-59   39 F    53 Mary Anne Denes             Ocala,FL                                                     
 3     35:12  8:48    3 55-59   40 F   271 Donna Miller                Ocala,FL                                                     
 4     35:45  8:56    4 55-59   45 F   286 Lydia Nixon                 Ocala,FL                                                     
 5     38:38  9:40    5 55-59   69 F    96 Sharon Holden               Kissimmee,FL                                                 
 6     38:40  9:40    6 55-59   71 F   217 Lori Hon                    Inverness,FL                                                 
 7     39:04  9:46    7 55-59   74 F   193 Theresa Gentile             Leesburg,FL                                                  
 8     40:59 10:15    8 55-59   92 F   233 Sherry Jones                St. Augustine,FL                                             
 9     44:09 11:02    9 55-59  129 F    46 Donna Fulford               Ocala,FL                                                     
 10    45:43 11:26   10 55-59  138 F   239 Irene Kozma                 THE VILLAGES,FL                                               
 11    46:36 11:39   11 55-59  140 F   229 Linda Jacobsen              New Port Richey,FL                                            
 12    52:19 13:05   12 55-59  168 F    17 Kathy Riherd                Belleview,FL                                                  
 13    60:50 15:12   13 55-59  186 F   110 Catherine Bales             Ocala,FL                                                      
 14    64:12 16:03   14 55-59  191 F     8 Cynthia Cravens             Lady Lake,FL                                                  
 15    66:11 16:33   15 55-59  196 F   405 Priscilla Hart              Weirsdale                                                  
 16    66:41 16:40   16 55-59  197 F   317 Patty Russ                  Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 50-54


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:30  8:22    1 50-54   25 F   388 Marlene Tobin               Inverness,FL                                                 
 2     36:03  9:01    2 50-54   48 F   105 Louise Athaide              Longwood,FL                                                  
 3     37:51  9:28    3 50-54   57 F    68 Nancy Minor                 Ocala,FL                                                     
 4     38:39  9:40    4 50-54   70 F   244 Lisa Laviola-Dowd           Ocala,FL                                                     
 5     39:10  9:48    5 50-54   75 F     4 Maritza Rodgers             Ocala,FL                                                     
 6     39:31  9:53    6 50-54   77 F   176 Linda Doyle                 Ocala,FL                                                     
 7     41:56 10:29    7 50-54  103 F   315 Lisa Ronan                  Ocala,FL                                                     
 8     43:03 10:46    8 50-54  117 F    94 Kimberly Sudder             Ocala,FL                                                     
 9     44:07 11:02    9 50-54  128 F   280 Yvonne Moyer                Ocala,FL                                                     
 10    47:22 11:50   10 50-54  145 F   361 Joy Vanderbeck              Ocala,FL                                                      
 11    48:34 12:08   11 50-54  150 F   267 Tanya Mikeals               Sumterville,FL                                                
 12    50:28 12:37   12 50-54  163 F    28 Theresa Roland              Oklawaha,FL                                                   
 13    52:12 13:03   13 50-54  167 F   305 Jan Raym                    Ocala,FL                                                      
 14    52:35 13:09   14 50-54  170 F   335 Sandy Stewart               Interlachen,FL                                                
 15    56:32 14:08   15 50-54  180 F   365 Deborah Walker              Ocala,FL                                                      
 16    61:18 15:20   16 50-54  189 F   366 Sandra Walker               Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 45-49


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:41  7:40    1 45-49   10 F   338 Kelli Stovall               Ocala,FL                                                     
 2     30:54  7:44    2 45-49   12 F    65 Lisa Querioli               Summerfield,FL                                               
 3     31:55  7:59    3 45-49   15 F   333 Laura Spain                 Hernando,FL                                                  
 4     32:10  8:02    4 45-49   17 F   230 Connie James                Lake Panasoffke,FL                                           
 5     33:10  8:18    5 45-49   21 F   369 Judith Waller               Ocala,FL                                                     
 6     33:40  8:25    6 45-49   29 F   141 Marian Casteel              Citrus Springs,FL                                            
 7     34:14  8:34    7 45-49   32 F   268 Holly Miley                 Ocala,FL                                                     
 8     34:26  8:36    8 45-49   34 F   186 Wendy Finlay                Ocala,FL                                                     
 9     34:28  8:37    9 45-49   35 F   359 Polly Tyler                 Ocala,FL                                                     
 10    34:38  8:40   10 45-49   36 F    19 Tracy Hart                  Ocala,FL                                                      
 11    35:01  8:45   11 45-49   38 F   118 Beth Bayer                  Ocala,FL                                                      
 12    40:00 10:00   12 45-49   82 F   184 Beth Ensing                 Crystal River,FL                                              
 13    40:16 10:04   13 45-49   84 F   400 Kimberley Van Gorp          Ocala,FL                                                      
 14    41:17 10:19   14 45-49   98 F   194 Alicia Gilligan             Ocala,FL                                                      
 15    41:45 10:26   15 45-49  101 F   216 Tabby Holmes                Lowell,AR                                                     
 16    42:48 10:42   16 45-49  113 F   127 Nancy Boyle                 Belleview,FL                                                  
 17    43:50 10:58   17 45-49  124 F   210 Bonnie Hays                 Ocala,FL                                                      
 18    44:06 11:02   18 45-49  127 F   131 Beth Brown                  Dunnellon,FL                                                  
 19    47:09 11:47   19 45-49  143 F   237 Sonya Kilkenny              Silver Springs,FL                                             
 20    50:19 12:35   20 45-49  162 F    23 Renee Genther               Ocala,FL                                                      
 21    51:37 12:54   21 45-49  166 F   104 Julie Arcaro                Fruitland,FL                                                  
 22    55:12 13:48   22 45-49  176 F   295 Andrea Pickering            Ocala,FL                                                      
 23    61:16 15:19   23 45-49  188 F    24 Renee Pottss                Oxford,FL                                                     
 24    70:34 17:38   24 45-49  198 F   306 Robin Rebusment             Leesburg,FL                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-44


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:38  7:54    1 40-44   14 F   246 Nancy Lay                   Hernando,FL                                                  
 2     33:29  8:22    2 40-44   24 F   391 Melissa Anthony             Reddick,FL                                                   
 3     33:38  8:24    3 40-44   27 F   207 Katherine Hartman           Ocala,FL                                                     
 4     33:58  8:30    4 40-44   31 F   343 Erika Summerfield           Ocala,FL                                                     
 5     35:57  8:59    5 40-44   47 F   163 Rosana De Iturrez           Ocala,FL                                                     
 6     37:59  9:30    6 40-44   58 F    81 Karen Perkins               Belleview,FL                                                 
 7     38:31  9:38    7 40-44   66 F    78 Laurel Bryant               Ocala,FL                                                     
 8     38:36  9:39    8 40-44   67 F   341 Sharon Sullivan             Ocala,FL                                                     
 9     39:01  9:45    9 40-44   73 F   381 Kimberly Zappa              Ocala,FL                                                     
 10    40:20 10:05   10 40-44   87 F   297 Marie Popp                  Ocala,FL                                                      
 11    40:22 10:06   11 40-44   88 F   158 Dorothy Csuka               Ocala,FL                                                      
 12    40:32 10:08   12 40-44   89 F   397 Julie Alban                 Belleview,FL                                                  
 13    41:09 10:17   13 40-44   95 F     9 Sarah Satterfield           Ocala,FL                                                      
 14    41:42 10:26   14 40-44   99 F   212 Haidee Hill                 Ocala,FL                                                      
 15    41:44 10:26   15 40-44  100 F   281 Cheryl Murphy               Lowell,AR                                                     
 16    42:25 10:36   16 40-44  106 F   215 Tonya Hogan                 Williston,FL                                                  
 17    42:55 10:44   17 40-44  114 F   392 Susan Hebert                Ocala,FL                                                      
 18    42:59 10:45   18 40-44  116 F   172 Karen Donnelly              The Villages,FL                                               
 19    44:24 11:06   19 40-44  131 F   154 Angel Craig                 Summerfield,FL                                                
 20    44:34 11:08   20 40-44  132 F   145 Ellen Cloud                 Alachua,FL                                                    
 21    45:36 11:24   21 40-44  137 F   327 Paige Simmons               Fruitland Park,FL                                             
 22    46:50 11:42   22 40-44  141 F   266 Jennifer Merrill            Ocala,FL                                                      
 23    49:20 12:20   23 40-44  156 F   242 Karen Laktash               Summerfield,FL                                                
 24    49:47 12:27   24 40-44  159 F   224 Carrie Hyde                 Ocklawaha,FL                                                  
 25    51:33 12:53   25 40-44  165 F   209 Linda Harville              Groveland,FL                                                  
 26    53:02 13:16   26 40-44  171 F   228 Jennifer Ivory              The Villages,FL                                               
 27    53:33 13:23   27 40-44  172 F   269 Carrie Miller               Ocala,FL                                                      
 28    54:30 13:38   28 40-44  173 F   134 Chelle Burney               Montgomery,AL                                                 
 29    55:43 13:56   29 40-44  178 F   153 Erika Corley                Summerfield,FL                                                
 30    73:34 18:24   30 40-44  199 F   311 Elana Rich                  GAINESVILLE,FL                                                

       WOMEN AGE GROUP 35-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:07  6:47    1 35-39    2 F   236 Jessica Kennedy             Leesburg,FL                                                  
 2     30:50  7:42    2 35-39   11 F   282 Linda Mutchie               Ocala,FL                                                     
 3     32:05  8:01    3 35-39   16 F   140 Melissa Carr                Citrus Springs,FL                                            
 4     33:27  8:22    4 35-39   23 F   287 Chelsea O'Hara              Ocala,FL                                                     
 5     35:41  8:55    5 35-39   44 F   347 Amanda Swiderek             Lady Lake,FL                                                 
 6     35:48  8:57    6 35-39   46 F    52 Mendy Spivey                Ocala,FL                                                     
 7     36:10  9:02    7 35-39   49 F   112 Tina Banner                 Williston,FL                                                 
 8     38:18  9:34    8 35-39   62 F   331 Jessica Sonderberg Mato     Ocala,FL                                                     
 9     38:26  9:36    9 35-39   65 F   123 Leanne Bird                 Smithers,BC                                                  
 10    39:33  9:53   10 35-39   78 F   221 Lynne Howard                Hernando,FL                                                   
 11    39:50  9:58   11 35-39   81 F   175 Ashley Dorsey               Wildwood,FL                                                   
 12    41:14 10:18   12 35-39   97 F    15 Tammy Depew                 Silver Springs,FL                                             
 13    42:12 10:33   13 35-39  104 F   308 Michelle Reyes              Ocala,FL                                                      
 14    42:28 10:37   14 35-39  107 F   121 Donna Bidlack               Lecanto,FL                                                    
 15    42:41 10:40   15 35-39  111 F   198 Nina Graunke                Ocala,FL                                                      
 16    43:26 10:52   16 35-39  119 F   120 Lori Behr                   Fruitland Park,FL                                             
 17    45:20 11:20   17 35-39  135 F   357 Amy Tucker                  Leesburg,FL                                                   
 18    47:00 11:45   18 35-39  142 F   346 Nicole Swen                 Ocala,FL                                                      
 19    49:20 12:20   19 35-39  155 F    20 Marie Campbell              Ocala,FL                                                      
 20    49:52 12:28   20 35-39  160 F    21 Mary Bates                  Ocala,FL                                                      
 21    49:56 12:29   21 35-39  161 F   254 Amy Lynn                    Dunlap,TN                                                     
 22    54:52 13:43   22 35-39  174 F   402 Jennifer Cultrera           Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 30-34


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:09  8:17    1 30-34   20 F    57 Meghan Pitzer               Citrus Springs,FL                                            
 2     33:24  8:21    2 30-34   22 F   309 Debra Rhodes                Lady Lake,FL                                                 
 3     33:36  8:24    3 30-34   26 F   241 Niki Kuleza                 Ocala,FL                                                     
 4     33:46  8:26    4 30-34   30 F   204 Rikki Hambidge              Ocala,FL                                                     
 5     35:24  8:51    5 30-34   42 F    82 Jill Coyne                  Belleview,FL                                                 
 6     35:34  8:54    6 30-34   43 F   256 Katie MacGregor             Ocala,FL                                                     
 7     36:46  9:12    7 30-34   54 F   300 Stephanie Pruitt            Ocala,FL                                                     
 8     38:06  9:32    8 30-34   61 F   290 Crystal Orborne             Ocala,FL                                                     
 9     40:34 10:08    9 30-34   90 F   227 Tracy Inman                 Belleview,FL                                                 
 10    40:35 10:09   10 30-34   91 F   360 Courtney Vanderbeck         Ocala,FL                                                      
 11    42:32 10:38   11 30-34  109 F   162 Kristen Davis               Ocala,FL                                                      
 12    42:35 10:39   12 30-34  110 F    62 Bergen Warner               Gainesville,FL                                                
 13    45:44 11:26   13 30-34  139 F   234 Katie Judy                  Ocala,FL                                                      
 14    47:30 11:52   14 30-34  146 F   167 Melissa Dessaint            Ocala,FL                                                      
 15    47:31 11:53   15 30-34  147 F   206 Kourtnee Harris             Brandon,MS                                                    
 16    49:19 12:20   16 30-34  154 F   136 Nicole Bynum                Leesburg,FL                                                   
 17    49:39 12:25   17 30-34  157 F    34 Leslie Maser                Ocala,FL                                                      
 18    54:58 13:44   18 30-34  175 F   362 Wanda Vanegas               Gainesville,FL                                                
 19    58:09 14:32   19 30-34  183 F    90 Kelly Lopes                 Great Falls,MT                                                
 20    66:09 16:32   20 30-34  194 F   101 Joy Adams                   Oxford,FL                                                     
 21    66:10 16:32   21 30-34  195 F   377 Marrette Winters            Lawrenceville,GA                                              

       WOMEN AGE GROUP 25-29


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:16  7:04    1 25-29    3 F    33 Meredith Argentine          Ocala,FL                                                     
 2     29:40  7:25    2 25-29    7 F   205 Crystal Harris              Lithia,FL                                                    
 3     31:16  7:49    3 25-29   13 F    93 Caitlin Scudder                                                                       
 4     33:39  8:25    4 25-29   28 F   380 Jami Youngmann              Weirsdale,FL                                                 
 5     35:14  8:48    5 25-29   41 F   273 Melissa Miller              Inverness,FL                                                 
 6     38:02  9:30    6 25-29   59 F   218 Brittany Hooper             Ocala,FL                                                     
 7     38:23  9:36    7 25-29   63 F   401 Katie Lodge                 Ocala,FL                                                     
 8     39:21  9:50    8 25-29   76 F   262 Meghan McCollum             Oviedo,FL                                                    
 9     39:37  9:54    9 25-29   79 F   334 Amanda Steckman             Ocala,FL                                                     
 10    40:14 10:04   10 25-29   83 F    63 Sarah Lavallee              Ocala,FL                                                      
 11    41:02 10:16   11 25-29   93 F   252 Brittani Loury              Dunnellon,FL                                                  
 12    42:44 10:41   12 25-29  112 F   190 Cortney Fountain            Ocala,FL                                                      
 13    42:57 10:44   13 25-29  115 F   197 Katie Gilligan              Ocala,FL                                                      
 14    43:28 10:52   14 25-29  120 F   125 Megan Bolomey               OCALA,FL                                                      
 15    43:36 10:54   15 25-29  121 F   261 Emily McCollum              Orlando,FL                                                    
 16    44:02 11:00   16 25-29  125 F   375 Keri Williams               Ocala,FL                                                      
 17    49:10 12:18   17 25-29  151 F   109 Erin Bailey                 San Francisco,CA                                              
 18    49:19 12:20   18 25-29  153 F   340 Niki Suggs                  Fruitland Park,FL                                             
 19    49:42 12:26   19 25-29  158 F   115 Emily Barry                 Alachua,FL                                                    
 20    51:33 12:53   20 25-29  164 F   208 Brittany Harville           Ocala,FL                                                      
 21    58:10 14:32   21 25-29  184 F   146 Yarisbell Collazo           Newberry,FL                                                   
 22    60:49 15:12   22 25-29  185 F   403 Candace McKinnon            Ocala,FL                                                      
 23    65:50 16:28   23 25-29  192 F   164 Jessica Deberry             Ocala,FL                                                      
 24    65:50 16:28   24 25-29  193 F   372 Ashley Wetherell            Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 20-24


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:25  7:21    1 20-24    5 F     5 Shelby Bloes                Ocala,FL                                                     
 2     29:55  7:29    2 20-24    8 F   390 Kaitlin Wallace             Ocala,FL                                                     
 3     36:51  9:13    3 20-24   55 F   150 Joni Conigliaro             Inverness,FL                                                 
 4     38:37  9:39    4 20-24   68 F   191 Morgan Fountain             Ocala,FL                                                     
 5     38:58  9:44    5 20-24   72 F   232 Lynde Johnson               Ocala,FL                                                     
 6     40:18 10:04    6 20-24   85 F   379 Ashlyn Youngblood           Satellite Beach,FL                                           
 7     42:20 10:35    7 20-24  105 F   324 Gina Shadlich               Ocala,FL                                                     
 8     43:46 10:56    8 20-24  123 F   200 Bailie Grossman             Ocala,FL                                                     
 9     44:56 11:14    9 20-24  133 F   168 Briana Dicks                Ocala,FL                                                     
 10    44:56 11:14   10 20-24  134 F   296 Lori Poole                  Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 15-19


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:00  8:15    1 15-19   19 F   329 Savannah Smith              Lake Panasoffke,FL                                           
 2     36:36  9:09    2 15-19   51 F    40 Ellizabeth Bruty            Citrus,SP                                                    
 3     36:37  9:09    3 15-19   52 F   387 Brooke Banner               Williston,FL                                                 
 4     41:10 10:18    4 15-19   96 F   225 Maria Hyde                  Ocala,FL                                                     
 5     43:42 10:56    5 15-19  122 F   196 Greta Gilligan              Ocala,FL                                                     
 6     44:04 11:01    6 15-19  126 F   350 Molly Sylvia                Dunnellon,FL                                                 
 7     49:18 12:20    7 15-19  152 F   378 Elizabeth Wright            Dunnellon,FL                                                 
 8     55:25 13:51    8 15-19  177 F    80 Meghan Flynn                Ocala,FL                                                     
 9     56:25 14:06    9 15-19  179 F   132 Madison Brown               Dunnellon,FL                                                 
 10    57:02 14:16   10 15-19  181 F   349 Frankie Sylvia              Dunnellon,FL                                                  

       WOMEN AGE GROUP 11-14


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:56  7:14    1 11-14    4 F    59 Katerina Dobkowski          Belleview,FL                                                 
 2     30:09  7:32    2 11-14    9 F   299 Payton Possehl              Summerfield,FL                                               
 3     32:12  8:03    3 11-14   18 F    51 Amaya Baustert              Ocala,FL                                                     
 4     37:20  9:20    4 11-14   56 F   370 Lauren Waller               Ocala,FL                                                     
 5     38:04  9:31    5 11-14   60 F    44 Isabella Mizzoni            Ocala,FL                                                     
 6     38:25  9:36    6 11-14   64 F   376 Lizzy Williams              Ocala,FL                                                     
 7     40:19 10:05    7 11-14   86 F   354 Savannah Townsend           Ocala,FL                                                     
 8     42:30 10:38    8 11-14  108 F    84 Sarah Howell                Ocala,FL                                                     
 9     44:17 11:04    9 11-14  130 F    12 Maggie Crowe                Ocala,FL                                                     
 10    45:27 11:22   10 11-14  136 F   326 Annie Sieger                Ocala,FL                                                      

       WOMEN AGE GROUP 01-10


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:13  9:03    1 01-10   50 F   394 Lauren Hebert               Ocala,FL                                                     
 2     58:08 14:32    2 01-10  182 F   404 Alejandra Casanova-Luyand   Gainesville,FL                                               

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News