Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Twilight Tri

Crystal River, FL, July 27, 2013

[Overall Times with Splits ]

Age Groups

Overall Male Winners

Plc  Time    Bib#
 1   0:48:22.2   501  Buddy Verderber                      Vero Beach, FL                                                   



Overall Female Winners

 1   0:55:03.9   347  Kristin Donahue                      Webster, FL                                                      




Master Male Winners

 1   0:52:31.0   527  John Hovius                          Groveland, FL                                                    



Master Female Winners

 1   0:56:47.7   348  Celia Dubey                          Tarpon Springs, FL                                               

Male Age Group Winners

Plc  Time      Bib#

                    Age Group 65-69
 1   1:22:00.7   427  Frank McCann                         The Villages, FL                             3.4f                

 2   1:36:29.8   451  Larry Pike                           OCKLAWAHA, FL                                                    

 3   1:43:33.8   403  Richard Kennedy                      Sanibel, FL                                                      

                    Age Group 60-64
 1   0:55:47.0   437  David Morrow                         Tarpon Springs, GA                                               

 2   1:04:18.0   532  Fred Rzymek                          Safety Harbor, FL                                                

 3   1:06:32.9   322  David Black                          Gainesville, FL                                                  

 4   1:16:07.5   530  David Tilki                          Oldsmar, FL                                                      

 5   1:27:02.7   421  Randall Maden                        Lakeland  Fl, FL                                                 

                    Age Group 55-59
 1   1:00:47.5   440  Jerome Napp                          Weeki Wachee, FL                                                 

 2   1:05:11.0   504  Tom Warner                           Clearwater, FL                                                   

 3   1:05:37.6   386  John Hayes                           Gainesville, FL                                                  

 4   1:05:41.5   446  Doug Peltz                           Palm Harbor, FL                              5.10g               

 5   1:06:14.5   404  Tom Kennedy                          Clearwater Beach, FL                                             

 6   1:08:05.4   344  Edward Deustachio                    Port Orange, FL                                                  

 7   1:09:10.2   377  Glenn Good                           Gainesville, FL                              5.10g               

 8   1:09:40.0   320  Kenneth Binder                       Rocky Mount, NC                                                  

 9   1:11:32.0   315  Mark Barry                           Spring Hill, FL                                                  

10   1:12:33.8   420  Gregory Lynch                        Surarloaf Shores, FL                                             

11   1:19:07.4   525  Kevin Wagner                         Starke, FL                                                       

                    Age Group 50-54
 1   0:57:23.2   529  Dallas Rose                          Oldsmar, FL                                                      

 2   0:58:58.3   353  Asa Evans                            Oviedo, FL                                                       

 3   1:00:05.4   330  Tim Carlson                          Saint Simons Island, GA                                          

 4   1:04:03.5   414  Robert Laseter                       Ocala, FL                                                        

 5   1:05:55.9   476  James Sheets                         Largo, FL                                                        

 6   1:11:45.1   521  Gary Zarkis                          Orange Park, FL                                                  

 7   1:18:25.5   469  Chuck Schwanger                      St. Augustine, FL                                                

 8   1:23:58.7   312  Roger Baber                          Stuart, FL                                                       

 9   1:41:06.8   542  Mitchell Dittman                     Lake Orion, MI                                                   

                    Age Group 45-49
 1   0:55:35.4   350  Craig Emery                          Clearwater, FL                                                   

 2   0:56:11.0   479  Jeffrey Smith                        Ocala, FL                                                        

 3   0:58:43.9   448  James Phillips                       Tallahassee, FL                                                  

 4   0:59:22.6   478  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                                                

 5   1:03:48.5   430  Rob McKisick                         Middleburg, FL                                                   

 6   1:06:35.2   308  Carl Allison                         Pinellas Park, FL                                                

 7   1:09:32.6   468  Hugo Scavino                         WESLEY CHAPEL, FL                                                

 8   1:15:06.0   506  Robert Webster                       ORANGE PARK, FL                                                  

 9   1:15:24.3   496  Mark Tschopp                         Tampa, FL                                                        

10   1:16:44.0   379  Jay Hanson                           Brunswick, GA                                                    

11   1:20:22.7   346  Todd Dixon                           Orlando, FL                                                      

12   1:26:43.4   385  Jim Hattaway                         Longwood, FL                                                     

                    Age Group 40-44
 1   0:57:36.0   454  Richard Purcell                      Williston, FL                                                    

 2   0:58:51.6   354  Greg Fann                            Clearwater, FL                               3.4f                

 3   0:59:32.0   533  Heath Shewmaker                      New Port Richey, FL                                              

 4   1:01:33.4   364  Michael Fowler                       Gainesville, FL                                                  

 5   1:01:41.0   518  Patrick Worden                       Ocala, FL                                                        

 6   1:04:19.6   402  Mark Kaufman                         Tampa, FL                                    5.10a               

 7   1:04:39.9   490  Christopher Swere                    Tampa, FL                                                        

 8   1:04:43.0   392  Mike Hill                            Orlando, FL                                                      

 9   1:04:55.4   375  Jeff Godman                          Gainesville, FL                                                  

10   1:07:23.8   514  Pete Williams                        Safety Harbor, FL                                                

11   1:12:17.5   349  Patrick Dussinger                    Jacksonville, FL                                                 

12   1:13:03.5   541  Bruce Metzger Jr                     Land O Lakes, FL                                                 

13   1:18:36.0   345  Huan Dinh                            Gainesville, FL                                                  

14   1:20:34.6   316  Marc Bastarache                      New Port Richey, FL                                              

                    Age Group 35-39
 1   0:52:05.5   538  Kostyantyn Surkov                    Trinity, FL                                                      

 2   0:54:09.7   384  Adam Hasebroock                      TAMPA, FL                                                        

 3   0:56:11.5   422  Evan Malone                          Gulf Breeze, FL                                                  

 4   0:57:37.7   423  Rey Martinez                         Ocala, FL                                                        

 5   1:04:41.4   369  Matt Galvin                          Tampa, FL                                    3.4h                

 6   1:06:22.2   425  Joe Massa                            Land O Lakes, FL                                                 

 7   1:09:16.9   456  Chris Reynolds                       Clearwater Beach, FL                                             

 8   1:12:43.3   399  David Ivory                          Crystal River, FL                                                

 9   1:15:28.3   343  James Delossantos                    Saint Petersburg, FL                                             

10   1:16:57.8   418  Vincent Leth Jr                      St. Augustine, FL                                                

                    Age Group 30-34
 1   0:49:21.0   374  Nat Glackin                          Saint Petersburg, FL                                             

 2   0:52:36.7   393  Eric Hirsbrunner                     Land O Lakes, FL                                                 

 3   0:55:53.4   406  Richard Klobuchar                    Clearwater, FL                                                   

 4   1:00:12.0   492  Jake Thompson                        Newberry, FL                                                     

 5   1:01:29.3   472  Jeremy Selbst                        Tampa, FL                                                        

 6   1:01:46.0   411  Kevin Kramer                         Sarasota, FL                                                     

 7   1:02:38.3   363  William Ford                         Trinity, FL                                                      

 8   1:06:32.6   426  Scott McAtasney                      Saint Petersburg, FL                                             

 9   1:07:31.0   351  John Engelbrecht                     Tallahassee, FL                                                  

10   1:10:22.0   485  Daniel Stout                         Odessa, FL                                                       

11   1:10:28.0   331  David Carruthers                     Palm Harbor, FL                                                  

12   1:12:59.6   371  Reggie Gentle                        Tampa, FL                                                        

13   1:16:50.5   398  Jonathan Inman                       Gainesville, FL                                                  

14   1:17:35.0   497  David Tucker                         Brandon, FL                                                      

15   1:19:15.8   378  Kyle Gower Winter                    Tallahassee, FL                                                  

16   1:26:53.6   464  Thomas Ruzich                        Orlando, FL                                                      

                    Age Group 25-29
 1   0:54:48.6   463  MIchael Rosato                       Gainesville, FL                                                  

 2   0:59:34.8   332  Patrick Carter                       Clearwater, FL                                                   

 3   1:00:56.1   540  Geir Helge Stormark                  Gainesville, FL                                                  

 4   1:02:44.4   412  Zak Kuiper                           Tampa, FL                                                        

 5   1:06:32.9   319  Benjamin Binder                      Big Pine Key, FL                                                 

 6   1:10:59.3   408  Kevin Koscso                         Boca Raton, FL                                                   

 7   1:11:23.7   389  Matthew Heath                        New Port Richey, FL                                              

 8   1:13:46.7   449  Kyle Piecora                         Melbourne, FL                                                    

 9   1:14:48.5   510  Benjamin Williams                    Port St. Lucie, FL                                               

10   1:16:27.7   356  Glenn Feenstra                       Citrus Springs, FL                                               

                    Age Group 20-24
 1   0:49:54.4   436  Zach Mori                            Palm Harbor, FL                                                  

 2   0:54:28.0   534  Tim Wenger                           Inverness, FL                                                    

 3   1:04:59.9   505  Travis Warner                        Clearwater, FL                                                   

 4   1:10:06.3   326  Ethan Bunts                          Crystal RIver, FL                                                

 5   1:43:41.1   471  Ryan Schwanger                       St. Augustine, FL                                                

                    Age Group 15-19
 1   1:14:58.6   443  Mack Ottens                          Hobe Sound, FL                                                   

                    Age Group  1-14
 1   0:57:26.0   428  Jared McFadden                       Seminole, FL                                                     

Female Age Group Winners

Plc  Time      Bib#

                    Age Group 65-69
 1   1:24:30.6   321  Carol Birch                          Durham, NH                                                       

 2   1:29:41.2   309  Karen Allman                         Gainesvllle, FL                                                  

                    Age Group 60-64
 1   1:24:36.0   482  Diane MH Spicer                      Tampa, FL                                                        

 2   1:41:43.4   438  Candia Mulhern                       Spring Hill, FL                                                  

                    Age Group 55-59
 1   1:21:21.8   487  Karen Stromberg Werder               Clearwater, FL                                                   

 2   1:24:16.3   480  Sally Smith                          Largo, FL                                                        

 3   1:31:56.6   370  Cynthia Geno                         Port Orange, FL                                                  

                    Age Group 50-54
 1   1:00:59.0   433  Kim Miller                           Osprey, FL                                                       

 2   1:03:47.0   531  Carol Birch                          Tampa, FL                                                        

 3   1:05:22.3   466  Bernadine Sanchez                    Tampa, FL                                    5.10a               

 4   1:09:03.1   340  Leigh Daul                           Punts Gorda, FL                                                  

 5   1:10:13.3   380  Kim Hanson                           Brunswick, GA                                                    

 6   1:13:36.9   368  Teresa Gadient                       Tampa, FL                                                        

 7   1:14:44.3   323  Nina Boone                           Clearwater, FL                                                   

 8   1:16:42.5   311  Robyn Baber                          Stuart, FL                                                       

 9   1:17:45.6   511  Cindy Williams                       Hudson, FL                                                       

10   1:22:08.7   439  Al Najjar                            Tampa, FL                                                        

11   1:28:29.6   447  Susan Pelz                           Brandon, FL                                                      

                    Age Group 45-49
 1   1:02:02.4   410  Jill Kralovanec                      Tampa, FL                                                        

 2   1:03:03.8   486  Mindi Straw                          Pensacola, FL                                                    

 3   1:14:33.5   325  Deborah Bueling                      Land O Lakes, FL                                                 

 4   1:18:21.4   413  Kathleen Laseter                     Ocala, FL                                    3.4f                

 5   1:20:28.7   442  Susan Ott                            Largo, FL                                                        

 6   1:24:27.7   390  Caren Henderson                      Tampa, FL                                    304h                

                    Age Group 40-44
 1   1:01:30.8   429  Lisa McFadden                        Seminole, FL                                                     

 2   1:03:05.5   328  Sharon Byun                          Gainesville, FL                                                  

 3   1:04:47.6   424  Jill Martino                         Lutz, FL                                                         

 4   1:07:52.2   357  Joy Fisher                           Largo, FL                                                        

 5   1:11:41.9   516  Mary K. Wimsett                      Gainesville, FL                                                  

 6   1:12:01.1   450  Deborah Pike                         Riverview, FL                                                    

 7   1:15:43.0   537  Carne Kukuda                         Land O Lakes, FL                                                 

 8   1:16:19.9   365  Robin Fowler                         Gainesville, FL                                                  

 9   1:17:11.0   373  Amy Ginette                          Orlando, FL                                                      

10   1:22:26.4   460  Denyce Robinson                      Land O Lakes, FL                                                 

11   1:22:59.2   417  Sherri Lennon                        Tampa, FL                                                        

12   1:27:04.2   484  Angela Stice                         Lutz, FL                                                         

13   1:27:22.7   376  Tammy Gomes                          Sanibel, FL                                                      

14   1:30:00.1   317  Sherry Bechtel                       Fruitland Park, FL                                               

                    Age Group 35-39
 1   0:56:15.0   517  Julia Worden                         Ocala, FL                                                        

 2   1:03:43.7   391  Michelle Hill                        Orlando, FL                                                      

 3   1:10:16.3   481  Susan Snode                          Lithia, FL                                                       

 4   1:11:04.9   372  Pippin Gilbert                       Gainesville, FL                                                  

 5   1:16:23.6   508  Amber Wellman Carlson                Saint Simons Island, GA                                          

 6   1:23:00.0   367  Christine Freiherr                   Tampa, FL                                                        

 7  91:28:19.2   543  Rebecca Allen                        Gainesville, FL                                                  

 8   1:31:37.9   520  Marisa Zaricor                       Farmington, MO                                                   

 9   1:35:06.2   419  Alystra Lockard                      Fruitland Park, FL                                               

10   1:38:47.6   314  Donna Barrett                        Citrus Springs, FL                                               

11   1:39:46.8   512  Jennifer Williams                    Gainesville, FL                                                  

                    Age Group 30-34
 1   0:58:30.6   462  Kelly Rooney                         Gainesville, FL                                                  

 2   1:08:53.9   407  Kelly Koscso                         Boca Raton, FL                                                   

 3   1:12:10.5   415  Whit Lasseter                        Tampa, FL                                                        

 4   1:13:41.0   515  Erin Willis                          DUNEDIN, FL                                                      

 5   1:17:39.4   539  Christine Hanlon                     St Petersburg, FL                                                

 6   1:20:27.4   473  Nicole Selbst                        Plantation, FL                                                   

 7   1:20:27.7   475  Christina Shatlock                   Sanford, FL                                                      

 8   1:28:55.7   509  Jillian White                        Tallahassee, FL                              3.4f                

                    Age Group 25-29
 1   1:01:27.7   503  Caitlin Warner                       Clearwater, FL                                                   

 2   1:02:58.6   457  Kathryn Richwine                     Saint Petersburg, FL                                             

 3   1:12:16.6   405  J.M. Kitner                          Port Richey, FL                                                  

 4   1:13:35.5   362  Meghan Ford                          Trinity, FL                                                      

 5   1:14:16.3   338  Jessica Cummings                     Tampa, FL                                                        

 6   1:20:13.8   513  Kelly Williams                       Gainesville, FL                                                  

 7   1:22:05.2   455  Amanda Purser                        Gainesville, FL                                                  

 8   1:22:22.2   535  Erica Cowin                          Windemere, FL                                                    

 9   1:22:50.5   388  Lisa Heath                           New PortRichey, FL                                               

10   1:23:02.0   519  Tiffany Yip                          Valrico, FL                                                      

11   1:31:15.3   355  Deanna Feenstra                      Citrus Springs, FL                                               

12   1:47:11.7   335  Rachael Cox                          Tallahassee, FL                                                  

                    Age Group 20-24
 1   1:02:24.0   502  Kaitlin Wallace                      Tallahassee, FL                                                  

 2   1:09:25.1   526  Amanda Morgan                        Palatka, FL                                                      

 3   1:21:44.0   383  Kara Hartford                        Daytona Beach, FL                                                

 4   1:22:27.9   522  Stephanie Zarkis                     Orange Park, FL                                                  

 5   1:43:45.6   470  Kristen Schwanger                    St Augustine, FL                                                 

                    Age Group 15-19
 1   1:18:28.8   400  Ashley Jones                         Lake City, FL                                                    

 2   2:01:33.0   441  Ashley Nichols                       Inverness, FL                                                    

                    Age Group  1-14
 1   1:27:51.7   528  Marybeth Dinkins                     Ocala, FL                                                        

Special Group Winners

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   1:21:58.7   382  Becky Harter                         Clearwater, FL                                                   

 2   1:23:38.5   395  Karen Holland James                  Lutz, FL                                                         

 3   1:29:07.0   452  Jennifer Potter                      Tampa, FL                                                        

 4   1:30:01.8   494  Kate Tombillo                        Wesley Chapel, FL                            3.4d                

 5   1:37:52.5   337  Jennifer Cultrera                    Ocala, FL                                                        

 6   1:46:03.8   493  Toril Tofte                          St. Petersburg, FL                                               

 7   1:57:31.6   318  Alicia Berta                         Tampa, FL                                                        

                    Group Clyde 
 1   1:04:23.5   524  C Scott Rollins                      Ocala, FL                                                        

 2   1:11:09.1   489  Nick Sutherland                      Gainesville, FL                                                  

 3   1:14:04.4   461  Robert Robinson                      Land O Lakes, FL                                                 

 4   1:18:36.0   491  Michael Tate                         Clearwater, FL                                                   

 5   1:29:27.0   352  Stacy Etchison                       Lake Mary, FL                                                    

 6   1:36:40.0   381  John Harris                          Valrico, FL                                                      

                    Group FTire 
 1   1:43:25.6   444  Christine Palmer                     Winter Haven, FL                                                 

 2   1:57:05.4   432  Peggy Melendez                       Brandon, FL                                                      

                    Group FTire 
 1   1:17:43.9   394  Brian Hohman                         Lutz, FL                                                         

                    Group Novice
 1   1:27:36.5   498  Jordan Valdez                        Tampa, FL                                                        

 2   1:29:25.3   477  Christine Sheridan                   Orlando, FL                                                      

 3   1:31:20.5   453  Jolie Puglisi                        Tampa, FL                                                        

 4   1:31:21.2   499  Kimberly Valdez                      Tampa, FL                                                        

 5   1:37:43.0   361  Leslie Florkowski                    Jacksonville, FL                                                 

 6   1:43:38.8   342  Cheryl Delaney                       Citrus Springs, FL                                               

 7   1:49:34.6   431  Holly Mele                           Lutz, FL                                                         

 8   1:50:37.0   465  Patricia Ryan                        Tampa, FL                                                        

                    Group Novice
 1   1:10:54.1   416  Dylan Lennon                         Gainesville, FL                                                  

 2   1:18:07.0   409  Martin Koscso                        Tampa, FL                                                        

 3   1:18:15.5   434  Raymond Mollison                     Gainesville, FL                                                  

 4   1:19:55.2   310  Ori Baber                            Stuart, FL                                                       

 5   1:28:53.0   396  Travis Hull                          Orlando, FL                                                      

 6   1:43:37.8   324  Ronald Bray                          Citrus Springs, FL                                               

                   
                    Group Relay 
 1   0:59:17.6   301  Team 2 Rascals And A Geezer          Tampa, FL                                                        

 2   1:08:27.0   303  Team Hill                            Lutz, FL                                                         

 3   1:23:41.8   302  Team Galloping Minnows               BEVERLY HILLS, FL                                                

 4   1:34:02.4   304  Team Tuazon                          Saint Petersburg, FL                                             

                    
                    Group M/P/L 
 1   1:10:44.9   500  Forrest Vaughn                       Gainesville, FL                                                  

 2   1:12:31.9   341  Bernie Daven                         Palm Coast, FL                                                   

 3   1:22:51.8   359  David Fleet                          Lutz, FL                                                         

 4   1:24:30.6   507  Justin Wehrheim                      Fayetteville, NC                                                 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News