Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

Five Points of Live full and half Marathon

Gainesville, FL, February 17, 2013

[Age Groups Marathon | Overall Half Marathon | Age Groups Half Marathon ]

Overall Marathon

Courtesy of DRC Sports

                    Five Points of Life Full Marathon                 
                      |Age   Place |    Place|
Place   Time    Pace  |Group Group | Sex  Sex| Bib#   Name                                City State
  1  2:33:45.7   5:52  Relay    1     X    0   204  Team Fit2Run                         Gainesville, FL        
  2  2:42:37.7   6:12  OVRALL   1     F    1   652  Viktoria Polidina                    Gainesville, FL        
  3  3:00:22.5   6:53  OVRALL   1     M    1   608  Jacinto Fernandez                    Gainesville, FL        
  4  3:05:00.3   7:04  OVRALL   2     F    2   555  Meredith Defranco                    Gainesville, FL        
  5  3:08:11.7   7:11  OVRALL   2     M    2   598  B.J. Sellers                         Lake Mary, FL          
  6  3:09:10.3   7:13  OVRALL   3     M    3   563  Mark Ou                              Gainesville, FL        
  7  3:10:25.7   7:16  Relay    2     X    0   200  The Ark                              Gainesville, FL        
  8  3:12:30.9   7:21  OVRALL   4     M    4   515  Joseph Tonner                        Gainesville, FL        
  9  3:12:57.7   7:22  OVRALL   5     M    5   562  Manuel Saavedra                      Gainesville, FL        
 10  3:13:49.7   7:24  35-39    1     M    6   603  Rey Martinez                         Ocala, FL              
 11  3:13:50.7   7:24  Master   1     M    7   602  Richard Purcell                      Williston, FL          
 12  3:16:56.8   7:31  Relay    3     X    0   198  Victorious` Secret                   Gainesville, FL        
 13  3:18:45.2   7:35  35-39    2     M    8   499  Patrick De Leenheer                  Gainesville, FL        
 14  3:18:55.8   7:36  25-29    1     M    9   475  Gil Serrancolí                       Gainesville, FL        
 15  3:19:17.7   7:36  30-34    1     M   10   473  Hutson Rapier                        Gainesville, FL        
 16  3:19:24.6   7:37  Master   2     M   11   492  Steven Lachnicht                     Gainesville, FL        
 17  3:20:09.3   7:38  Relay    4     X    0   180  Cross Fit Gainesville                Gainesville, FL        
 18  3:20:58.5   7:40  30-34    2     M   12   505  Jonathan Turner                      Gainesville, FL        
 19  3:21:22.9   7:41  Master   3     M   13   570  Steve Wheeler                        Altamonte Springs, FL  
 20  3:23:22.8   7:46  OVRALL   3     F    3   589  Beth Woodward                        Orrville, OH           
 21  3:24:15.3   7:48  25-29    2     M   14   597  Austin Evans                         Lakeland, FL           
 22  3:24:28.5   7:48  25-29    3     M   15   611  Jonathan Burke                       Carrollton, GA         
 23  3:28:01.3   7:56  25-29    4     M   16   459  Matthew Howland                      Gainesville, FL        
 24  3:29:32.1   8:00  OVRALL   4     F    4   544  Kathryn Schubert                     Gainesville, FL        
 25  3:29:57.2   8:01  35-39    3     M   17   525  Justin Runac                         Gainesville, FL        
 26  3:31:28.3   8:04  Relay    5     X    0   186  UF Law Running With Lidsky           Gainesville, FL        
 27  3:32:41.8   8:07  OVRALL   5     F    5   529  Morgan Keppel                        Gainesville, FL        
 28  3:32:43.1   8:07  35-39    4     M   18   587  Trevor Foulk                         Gainesville, FL        
 29  3:32:52.8   8:07  Master   1     F    6   477  Vicki Johnson                        Orlando, FL            
 30  3:35:22.2   8:13  35-39    1     F    7   495  Rae Ann Darling Reed                 Bradenton, FL          
 31  3:35:38.1   8:14  Relay    6     X    0   203  Catholic Gators                      Gainesville, FL        
 32  3:36:51.1   8:17  40-44    1     M   19   528  Ken Smith                            Kissimmee, FL          
 33  3:38:21.6   8:20  35-39    5     M   20   474  Lawrence Wise                        Atlanta, GA            
 34  3:38:32.6   8:20  25-29    5     M   21   468  Kenny Brighton                       Gainesville, FL        
 35  3:41:23.8   8:27  Relay    7     X    0   195  Blazing Saddles                      Gainesville, FL        
 36  3:41:27.7   8:27  40-44    2     M   22   567  Donald Dobbs                         Port Charlotte, FL     
 37  3:42:17.6   8:29  Relay    8     X    0   188  Shadow Health Race Team              Gainesville, FL        
 38  3:42:42.6   8:30  35-39    6     M   23   582  Jonathan Mays                        Gainesville, FL        
 39  3:42:51.1   8:30  40-44    3     M   24   500  Peter McNiece                        Gainesville, FL        
 40  3:43:45.8   8:32  Relay    9     X    0   184  The Lower Extremity Runoffs          Gainesville, FL        
 41  3:44:20.8   8:34  25-29    6     M   25   464  Adam Jacobs                          New York, NY           
 42  3:44:28.3   8:34  60-64    1     M   26   569  Gary Schultz                         Alachua, FL            
 43  3:47:14.4   8:40  Relay   10     X    0   196  Team TV20                            Gainesville, FL        
 44  3:47:59.1   8:42  25-29    7     M   27   607  Jimmy Highsmith                      Archer, FL             
 45  3:47:59.6   8:42  Relay   11     X    0   201  Team Vet Med                         Gainesville, FL        
 46  3:51:17.4   8:50  25-29    1     F    8   524  Aimee Adams                          Orlando, FL            
 47  3:52:07.3   8:52  50-54    1     M   28   610  Jaime Vidales                        North Port, FL         
 48  3:52:25.6   8:52  30-34    3     M   29   414  Tim Christensen                      Ocala, FL              
 49  3:53:03.4   8:54  60-64    2     M   30   506  David Wymer                          Newberry, FL           
 50  3:53:09.9   8:54  20-24    1     M   31   511  Patrick Spook                        Gainesville, FL        
 51  3:54:46.1   8:58  45-49    1     M   32   542  William Kelley                       Alachua, FL            
 52  3:57:06.1   9:03  25-29    8     M   33   534  David Sausaman                       Gainesville, FL        
 53  3:58:04.7   9:05   1-19    1     M   34   479  Ben LeBoutillier                     Sarasota, FL           
 54  3:58:33.8   9:06  60-64    3     M   35   546  Ivins Steinhauer                     Stuart, FL             
 55  3:58:56.4   9:07  55-59    1     M   36   545  Samuel Steinhauer                    Stuart, FL             
 56  3:58:59.1   9:07  20-24    2     M   37   526  Parker Farabee                       Jacksonville, FL       
 57  3:59:13.2   9:08  Master   2     F    9   541  Randy Garvey                         North Palm Beach, FL   
 58  3:59:21.5   9:08  60-64    4     M   38   568  Ron Lubosco                          Brooksville, FL        
 59  3:59:30.8   9:08  40-44    4     M   39   510  Richard Paige                        Jacksonville, FL       
 60  3:59:37.2   9:09  25-29    2     F   10   501  Amanda Guevara                       Gainesville, FL        
 61  3:59:39.2   9:09  20-24    3     M   40   502  Joseph Guevara                       Gainesville, FL        
 62  3:59:49.9   9:09  30-34    4     M   41   530  David Winchester                     Gainesville, FL        
 63  4:01:08.7   9:12  35-39    7     M   42   467  Michael Fowler                       Gainesville, FL        
 64  4:01:17.3   9:13  Relay   12     X    0   197  Hot Mess                             Gainesville, FL        
 65  4:02:03.2   9:14  Master   3     F   11   451  Marlin Keesler                       Streamwood, IL         
 66  4:02:58.9   9:16  45-49    2     M   43   550  Sam Townsend                         Alachua, FL            
 67  4:03:33.5   9:18  45-49    3     M   44   462  John Gervais                         Miami, FL              
 68  4:04:08.1   9:19  20-24    1     F   12   538  Kaitlin Ochipinti                    Gainesville, FL        
 69  4:04:26.9   9:20  20-24    2     F   13   531  Stacey Scheick                       Titusville, FL         
 70  4:05:54.5   9:23  60-64    5     M   45   591  James McCan                          Apopka, FL             
 71  4:06:01.6   9:23  40-44    5     M   46   577  Robert Mann                          Springfield, NJ        
 72  4:06:28.6   9:24  Relay   13     X    0   191  Team Tandreu                         Gainesville, FL        
 73  4:08:33.4   9:29  45-49    4     M   47   594  Kevin Hooper                         Middleburg, FL         
 74  4:09:16.3   9:31  30-34    1     F   14   543  Sarah Schubert-Guthrie               Gainesville, FL        
 75  4:09:37.8   9:32  55-59    2     M   48   590  Rob Faw                              Safety Harbor, FL      
 76  4:10:09.6   9:33  40-44    6     M   49   547  David Waddey                         Orlando, FL            
 77  4:10:31.6   9:34  Relay   14     X    0   190  ASA Fitch Relayers                   Auburn, AL             
 78  4:11:17.3   9:35  25-29    9     M   50   487  Theodore Randles                     Gainesville, FL        
 79  4:12:49.3   9:39  55-59    3     M   51   469  Sergei Zolotukhin                    Gainesville, FL        
 80  4:13:10.9   9:40  50-54    2     M   52   573  Alan Scharf                          Tampa, FL              
 81  4:15:29.2   9:45  55-59    4     M   53   455  Nelson Stephens                      Sumter, SC             
 82  4:15:30.8   9:45  20-24    3     F   15   606  Allison Ohlin                        Gainesville, FL        
 83  4:15:35.6   9:45  35-39    8     M   54   586  Craig Bost                           Gainesville, FL        
 84  4:16:08.9   9:47  Relay   15     X    0   177  Team Cheese 2                                               
 85  4:16:12.6   9:47  Relay   16     X    0   206  Team Cheese 6                                               
 86  4:16:13.7   9:47  30-34    5     M   55   556  Brian Hack                           Deltona, FL            
 87  4:16:38.4   9:48  50-54    3     M   56   551  Craig Watson                         Baton Rouge, LA        
 88  4:19:34.4   9:54  Relay   17     X    0   205  Team Cheese 5                                               
 89  4:20:43.2   9:57  Relay   18     X    0   192  First Timers                         Gainesville, FL        
 90  4:21:24.2   9:59  50-54    4     M   57   595  Douglas Saylor                       Waverly Hall, GA       
 91  4:22:01.4  10:00  50-54    1     F   16   513  Sandra Canada                        Woodville, FL          
 92  4:22:49.4  10:02  45-49    5     M   58   553  Brian Goe                            Tampa, FL              
 93  4:25:33.7  10:08  Relay   19     X    0   187  1st Credit Unio Of Gainesville       Gainesville, FL        
 94  4:25:53.2  10:09  Relay   20     X    0   174  Team Cheese 1                                               
 95  4:26:21.6  10:10  Relay   21     X    0   208  Team Cheese 8                                               
 96  4:26:32.8  10:10  Relay   22     X    0   207  Team Cheese 7                                               
 97  4:28:53.6  10:16  20-24    4     M   59   559  Brandon Livrago                      Pinellas Park, FL      
 98  4:29:07.2  10:16  Relay   23     X    0   193  Green Machine                        Gainesville, FL        
 99  4:29:28.1  10:17  20-24    4     F   17   605  Rebecca Childress                    Gainesville, FL        
100  4:29:48.4  10:18  35-39    2     F   18   532  Gretchen Loyd                        Gainesville, FL        
101  4:31:37.7  10:22  50-54    5     M   60   504  Bill Briley                          Monroeville, PA        
102  4:32:15.2  10:23  35-39    9     M   61   572  Bobby Gibson                         Archer, FL             
103  4:35:25.2  10:31  50-54    6     M   62   554  Kent Bailey                          Ormond Beach, FL       
104  4:35:43.2  10:31  40-44    7     M   63   578  Alejandro Wyszkowski                 Gainesville, FL        
105  4:36:10.4  10:32  25-29    3     F   19   465  Alison Parker                        New York, NY           
106  4:38:59.3  10:39  50-54    2     F   20   600  Jenny Eckenrode                      Gainesville, FM        
107  4:39:15.1  10:40  60-64    6     M   64   548  Brian Watt                           Austin, TX             
108  4:39:42.7  10:41  25-29   10     M   65   508  Samuel Hudson                        FT MYERS, FL           
109  4:40:00.3  10:41  60-64    7     M   66   533  Jerry Jenkins                        Anchorage, AK          
110  4:40:13.3  10:42  20-24    5     F   21   527  Rebekah Bruce                        Stuart, FL             
111  4:43:07.6  10:48  Relay   24     X    0   182  Running For Cupcakes & Wine          Gainesville, FL        
112  4:44:28.1  10:51  55-59    5     M   67   571  Herbert Jourdan                      Longwood, FL           
113  4:45:42.7  10:54  Relay   25     X    0   202  Last Minute Marathoners              Gainesville, FL        
114  4:46:18.7  10:56  Relay   26     X    0   189  Team MAGMA                           Gainesville, FL        
115  4:46:47.4  10:57  45-49    1     F   22   574  Kelly Scharf                         Tampa, FL              
116  4:50:28.7  11:05  Relay   27     X    0   183  Team Evolve                          Gainesville, FL        
117  4:51:46.5  11:08  20-24    5     M   68   454  Eric Martin                          Gainesville, FL        
118  4:51:48.3  11:08  20-24    6     F   23   552  Kylie Mitchell                       Gainesville, FL        
119  4:52:08.4  11:09  25-29    4     F   24   537  Sarah Whitfield                      Altoona, FL            
120  4:52:37.5  11:10  25-29    5     F   25   503  Darsa Donelan                        Gainesville, FL        
121  4:55:21.5  11:16  20-24    6     M   69   557  Dylan Livrago                        Pinellas Park, FL      
122  4:55:40.9  11:17  20-24    7     F   26   519  Nikole Nelson                        GAINESVILLE, FL        
123  4:57:19.3  11:21  Relay   28     X    0   181   Team -30-                           Ocala, FL              
124  4:59:55.9  11:27  Relay   29     X    0   185  Moving Marvels                       Gainesville, FL        
125  5:01:33.6  11:31  60-64    8     M   70   585  Richard Rahall                       Gainesville, FL        
126  5:02:14.2  11:32  25-29    6     F   27   566  Erin Wasik                           Gainesville, FL        
127  5:04:21.7  11:37  25-29   11     M   71   565  Nicholas Dunbar                      Gainesville, FL        
128  5:04:36.1  11:38  Relay   30     X    0   199  Team UFMDC                           Gainesville, FL        
129  5:04:43.8  11:38  40-44    8     M   72   539  J Scott Green                        Tampa, FL              
130  5:04:44.8  11:38  30-34    6     M   73   540  Michael Elrom                        Trinity, FL            
131  5:05:02.5  11:39  30-34    2     F   28   599  Keying Xu                            Gainesville, FL        
132  5:07:34.3  11:44  50-54    3     F   29   596  Cathy Saylor                         Waverly Hall, GA       
133  5:09:15.5  11:48  55-59    6     M   74   580  Tinpothy Gordon                      Gainesville, FL        
134  5:10:04.9  11:50  45-49    6     M   75   450  Richard Stiles                       Largo, FL              
135  5:10:44.3  11:52  60-64    1     F   30   489  Celeste Shitama                      Gainesville, FL        
136  5:11:33.4  11:53  70-98    1     M   76   463  Harry Hoffman Jr.                    Stuart, FL             
137  5:11:37.8  11:54  55-59    1     F   31   481  Jacqueline Conniff                   Venice, FL             
138  5:17:18.3  12:07  55-59    2     F   32   415  Diana Heine                          Beverly Hills, FL      
139  5:23:28.3  12:21  20-24    8     F   33   491  Rainey Patterson                     Gainesville, FL        
140  5:31:41.2  12:40  40-44    9     M   77   609  Plato Smith                          Crawfordville, FL      
141  5:32:41.8  12:42  40-44   10     M   78   593  Michael Fleming                      Princeton, FL          
142  5:32:48.9  12:42  20-24    9     F   34   584  Courtney Huffman                     Pensacola, FL          
143  5:32:50.6  12:42  55-59    7     M   79   583  Christopher Huffman                  Pensacola, FL          
144  5:37:46.8  12:54  50-54    4     F   35   581  Terri Varnadoe                       Ocala, FL              
145  5:39:25.8  12:57  25-29   12     M   80   564  Sean Lower                           Clearwater, FL         
146  5:39:26.1  12:57  30-34    7     M   81   490  Matthew Andrus                       Gainesville, FL        
147  5:42:19.9  13:04  45-49    2     F   36   592  Rita De Palma                        Sarasota, FL           
148  5:49:55.4  13:21  50-54    7     M   82   561  Jay Sandhouse                        Coral Spring, FL       
149  5:49:55.6  13:21  50-54    5     F   37   579  Elaine Trettel                       Silver Springs, FL     
150  5:51:24.6  13:25  35-39   10     M   83   480  Eric Dagragnano                      GAINESVILLE, FL        
151  5:54:01.7  13:31  65-69    1     F   38   460  Marsha White                         Gainesville, FL        
152  5:56:55.1  13:37  35-39   11     M   84   588  Steve Sweeting                       Gainesville, FL        
153  5:59:09.8  13:42  65-69    2     F   39   488  Bettie Wailes                        Winter Park, FL        
154  6:11:36.0  14:11  20-24    7     M   85   535  David Anusontarangkul                Gainesville, FL        
155  6:11:37.0  14:11  20-24    8     M   86   536  Ben Bright                           Gainesville, FL        
156  6:30:00.0  14:53  20-24   10     F   40   498  Amanda Novatnack                     Gainesville, FL        
            DRC Sports   352-637-2475   chris@DRCsports.com




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News