Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

I Will Inspire

Tampa, FL, February 16, 2013

[Overall 5k Results | Overall Male 5k Results | Overall Female 5k Results ]

5k Age Group Results

I Will Inspire 5k Run

I Will Inspire

5k Run

Age Group Results

February 16, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacki Watchel                                           367   33        1        17:50.0      5:45/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Jimenez                     Lithia  FL            148   26        2        18:59.0      6:07/M
Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dami Okande                                             375   0       135        32:22.0     10:26/M
       2    Sophia O'Hara                                           353   0       203        39:38.0     12:47/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hector Picard                                           326   0        36        24:40.0      7:57/M
       2    Carlos Decastellio                                      327   0        56        26:24.0      8:31/M
       3    Unknown Partic. 372                                     372            76        27:29.0      8:52/M
       4    Unknown Partic. 347                                     347           129        31:56.0     10:18/M
       5    Unknown Partic. 346                                     346           177        36:17.0     11:42/M
       6    Unknown Partic. 382                                     382           184        37:39.0     12:09/M
       7    Unknown Partic. 599                                     599           223        43:14.0     13:57/M
       8    Unknown Partic. 358                                     358           229        44:35.5     14:23/M
       9    Unknown Partic. 111                                     111           262        52:32.6     16:57/M
Top

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Skantze                      Tampa  FL             268   13       22        23:05.0      7:27/M
       2    Katie Schiano                                           369   9        47        25:47.0      8:19/M
       3    Jordyn Koche                                            370   9        48        25:48.0      8:19/M
       4    Chloe Rifai                       Tampa  FL             343   11       53        26:04.0      8:25/M
       5    Lily Grundy                                             355   9        84        28:08.0      9:05/M
       6    brooke harrigan                   Tampa  FL             121   12       85        28:13.0      9:06/M
       7    Madeline Atherton                 Lutz  FL                9   11       89        28:30.0      9:12/M
       8    Karey-Ann Guennette                                     334   12       90        28:31.0      9:12/M
       9    Summer Smith                      Tampa  FL             273   11      155        33:46.0     10:54/M
      10    Savannah Kopilchak                Eagle Lake  FL        160   10      235        46:12.0     14:54/M
      11    Alicia Rivera                                           336   13      236        46:13.0     14:55/M
      12    Chloe Hubbs                       Tampa  FL             137   12      239        46:59.8     15:09/M
      13    Julianna Manno                    Tampa  FL             180    4      270        56:03.0     18:05/M
Top

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Shafer                                           378   12      120        31:32.0     10:10/M
       2    Colin Bakunas                     Tampa  FL              17    9      185        37:54.0     12:14/M
       3    Brandon Rutledge                  Tampa  FL             252   12      228        44:16.0     14:17/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamara veal                                             376   16       68        26:58.3      8:42/M
       2    Rose Kabat                        Land O' Lakes  FL     153   16      113        30:57.0      9:59/M
       3    Victoria Mannix                   Chicago  IL           178   18      140        32:33.0     10:30/M
       4    Julia Mannix                      Chicago  IL           177   15      188        38:15.0     12:20/M
       5    Samantha Powell                   Apollo Beach  FL      225   14      193        38:39.0     12:28/M
       6    Miranda Powell                    Apollo Beach  FL      224   14      195        38:51.0     12:32/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Augie Wilkins                     Tampa  FL             315   14       19        22:54.0      7:23/M
       2    Ryan Burns                                              335   17       52        25:59.0      8:23/M
       3    Jacob Figueredo                                         362   14      109        30:38.0      9:53/M
       4    Ryan Rutledge                     Tampa  FL             253   15      226        44:15.8     14:16/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Gauthier                   Brandon  FL           100   22       14        22:21.0      7:13/M
       2    Christine Schesser                Tampa  FL             258   28       37        24:44.0      7:59/M
       3    Liz Stevens                       Tampa  FL             280   21       79        28:01.0      9:02/M
       4    Michelle Korn                     Tampa  FL             161   20       92        28:42.0      9:15/M
       5    Lisa Vaccaro                      Tampa  FL             301   20       99        29:29.0      9:31/M
       6    Kayla Keene                       Riverview  FL         155   22      100        29:30.0      9:31/M
       7    Jamie Turner                      Riverview  FL         300   28      101        29:37.0      9:33/M
       8    Julie Gillham                     Tampa  FL             102   23      104        30:15.0      9:45/M
       9    Rachel Guerra-Morris              Lutz  FL              117   27      112        30:55.0      9:58/M
      10    Joy Winter                        Lakeland  FL          319   24      114        31:12.0     10:04/M
      11    Amy Query                         Seminole  FL          228   26      123        31:44.0     10:14/M
      12    Ashley OConnor                    Odessa  FL            210   24      124        31:46.0     10:15/M
      13    christine marcano                 tampa  FL             182   22      132        32:14.0     10:24/M
      14    Janette Kiernan                   seminole  FL          156   23      133        32:16.0     10:25/M
      15    Meagan Scheele                    Temple Terrace  FL    257   23      134        32:19.0     10:25/M
      16    Hezekiah Lumpkin                  Tampa  FL             168   22      141        32:34.0     10:30/M
      17    Jacklyn Southers                  Lutz  FL              275   27      143        32:45.0     10:34/M
      18    Jessica Taylor                    Tampa  FL             290   29      145        32:51.0     10:36/M
      19    Nikole Grogan                     Tampa  FL             116   28      150        33:27.0     10:47/M
      20    Sarah Nonnemaker                  Bradenton  FL         205   27      160        33:59.0     10:58/M
      21    Jaritsa Ruiz                      Tampa  FL             249   27      172        35:25.0     11:25/M
      22    Jennifer Bruce                    Tamap  FL              38   24      175        35:53.0     11:35/M
      23    Amanda Corinti                    Temple Terrace  FL     61   21      178        36:17.0     11:42/M
      24    Arlette Galvez                    Dover  FL              97   24      199        39:12.0     12:39/M
      25    Dawn Galvez                       Seffner  FL            98   29      202        39:25.0     12:43/M
      26    Alicia Berta                      Tampa  FL              26   24      206        40:05.0     12:56/M
      27    Karina Mendoza                    Tampa  FL             192   24      208        40:24.0     13:02/M
      28    Amanda Ryan                       pinellas park  FL     254   22      232        45:19.9     14:37/M
      29    Aubrey Schmit                                           337   23      248        48:41.9     15:42/M
      30    Andrea Ramos                      Tampa  FL             230   26      271        58:29.0     18:52/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caleb Alte                        Ft. Myers  FL           4   21        5        19:56.0      6:26/M
       2    Kyle Mainieri                     Tampa  FL             173   29        6        19:59.0      6:27/M
       3    Jamar Bryant                      Riverview  FL          40   25       13        22:01.0      7:06/M
       4    Diego Ramirez                     Riverview  FL         229   23       34        24:34.0      7:55/M
       5    Carlos Monge                      Tampa  FL             196   22       80        28:01.0      9:02/M
       6    Ian Weir                          Palmetto  FL          309   21      111        30:50.0      9:57/M
       7    Nolan Clifton                     Lakeland  FL           58   25      115        31:14.0     10:05/M
       8    Miguel Diaz                       tampa  FL              72   22      131        32:12.0     10:23/M
       9    Michael Mainieri                  Tampa  FL             174   29      149        33:21.0     10:45/M
      10    Rimsky Edmond                     Riverview  FL          79   24      153        33:45.0     10:53/M
      11    Eric Willms                       Tampa  FL             318   23      158        33:52.0     10:55/M
      12    Andy Rupasov                      St Petersburg  FL     250   27      183        37:35.6     12:07/M
      13    Peter Simon                       Lutz  FL              267   29      190        38:31.0     12:25/M
      14    John A. Cao                                             384   27      249        48:42.9     15:43/M
      15    Ryan Gonzalez                     Tampa  FL             109   23      261        52:32.0     16:57/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Anderson                Tampa  FL             518   36        8        20:31.0      6:37/M
       2    Cindy Wiegand                     Sarasota  FL          312   33       12        21:07.2      6:49/M
       3    Kelly Bruno                                             598   35       24        23:24.0      7:33/M
       4    Katie Simpson-Jomes                                     360   38       28        23:53.0      7:42/M
       5    Kimberly Sutton                   Lutz  FL              285   31       38        24:46.0      7:59/M
       6    missy Hileman                                           379   38       41        25:02.0      8:05/M
       7    Shea Miller                       Tampa  FL             194   39       46        25:43.0      8:18/M
       8    Krystal LaHann                    Tampa  FL             163   31       57        26:28.0      8:32/M
       9    Jennifer Bakunas                  Tampa  FL              18   37       65        26:56.0      8:41/M
      10    LYNDA STJOUR                      RIVERVIEW  FL         281   33       69        26:59.0      8:42/M
      11    Lori Zwerner                      Valrico  FL           323   34       71        27:00.5      8:43/M
      12    Laurie Blake                      Riverview  FL          27   31       81        28:02.0      9:03/M
      13    Sara Boasi                        Tampa  FL              28   36       82        28:02.0      9:03/M
      14    Julie Brown                       Tampa  FL              37   37       86        28:16.0      9:07/M
      15    Kara Bradt                        Land O Lakes  FL       32   35       97        29:21.0      9:28/M
      16    Jena Glatfelter                   Pinellas Park  FL     105   38      103        30:14.0      9:45/M
      17    Natalie Velazquez                 Land O Lakes  FL      305   30      110        30:49.0      9:56/M
      18    Jennifer Jarke                    New Port Richey  FL   143   37      116        31:19.0     10:06/M
      19    Brandy Frazier                    Tampa  FL              93   32      119        31:28.0     10:09/M
      20    Kelly Sabot                                             340   37      121        31:40.0     10:13/M
      21    Rebecca Gaier                     Tampa  FL              96   37      128        31:54.0     10:17/M
      22    Dawn Heinrichs                    Valrico  FL           126   34      130        31:57.0     10:18/M
      23    Maribell Figueroa                 Port Richey  FL        88   37      137        32:25.0     10:27/M
      24    Sarah Rodriguez                   Tampa  FL             244   34      151        33:32.0     10:49/M
      25    Deborah Pelaez                    Tampa  FL             215   35      164        34:22.0     11:05/M
      26    Pennie Stratton                   Madeira Beach  FL     283   38      171        35:25.0     11:25/M
      27    Lori Stowers                      Tampa  FL             282   33      173        35:39.0     11:30/M
      28    Ashley Alte                       Ft. Myers  FL           2   31      174        35:46.0     11:32/M
      29    Carrie Atherton                   Lutz  FL                8   36      180        36:58.0     11:55/M
      30    Rebecca Hoover                    St Petersburg  FL     134   31      182        37:34.0     12:07/M
      31    Sharon Dorr                       Dade City  FL          74   39      186        38:07.0     12:18/M
      32    Elena Cutshall                    Tampa  FL              66   34      191        38:34.0     12:26/M
      33    Maria Ferrer                      Tampa  FL              87   33      200        39:23.0     12:42/M
      34    Amber Holland                                           373   33      201        39:24.0     12:43/M
      35    Rebecca Garcia                    Tampa  FL              99   35      204        39:58.0     12:54/M
      36    Danielle Finney                   Tampa  FL              89   31      207        40:14.0     12:59/M
      37    Natalie Kleeman                   Brandon  FL           158   36      210        40:34.0     13:05/M
      38    RHONDA MCLENDON                   TAMPA  FL             189   38      212        40:47.0     13:09/M
      39    Kate Vaccaro                                            380   31      216        42:11.0     13:36/M
      40    Erin Vantrees                                           338   31      218        42:15.0     13:38/M
      41    Farah Moulvi                      Wesley Chapel  FL     201   39      230        44:40.1     14:25/M
      42    Allison Lee                                             324   31      240        47:00.2     15:10/M
      43    Amanda Pozarnsky                  Tampa  FL             226   33      243        47:29.8     15:19/M
      44    Candice Melton                    Tampa  FL             191   32      246        48:38.3     15:41/M
      45    Maria Reyes                       Tampa  FL             236   30      253        51:35.0     16:38/M
      46    Shelby Griffin                    Tampa  FL             115   34      269        55:06.8     17:46/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maurice Moore                     Tampa  FL             199   38        3        19:38.0      6:20/M
       2    Tito Williams                     Tampa  FL             317   33        7        20:02.0      6:28/M
       3    Paul Gomez                        Tampa  FL             107   38       16        22:34.0      7:17/M
       4    Ryan O'Conner                     land o lakes  FL      593   38       17        22:38.0      7:18/M
       5    Jason Sepeda                      Land O Lakes  FL      260   35       18        22:48.0      7:21/M
       6    Michael Sosdorf                   Wesley Chapel  FL     274   35       27        23:52.0      7:42/M
       7    J Scott Howell                    Aurora  OH            136   39       29        23:54.0      7:43/M
       8    Bryan Augustine                   Riverview  FL          13   32       32        24:09.0      7:47/M
       9    Christopher Sutton                Lutz  FL              284   35       33        24:27.0      7:53/M
      10    Greg Hayes                        Tampa  FL             125   39       35        24:38.0      7:57/M
      11    Adolphus Jones                    Chicago  IL           501   32       39        24:49.0      8:00/M
      12    Chris Torisano                                          349   31       44        25:09.0      8:07/M
      13    Christopher Henriquez             Tampa  FL             129   33       49        25:54.0      8:21/M
      14    Jorge Santana                     Tampa  FL             256   33       50        25:57.0      8:22/M
      15    Andre Collins                     Tampa  FL              60   35       51        25:58.0      8:23/M
      16    Sean Jerome                       Tampa  FL             146   39       55        26:22.0      8:30/M
      17    Roderick Breem                                          361   39       58        26:31.0      8:33/M
      18    Eddie Bosquez                     Tampa  FL              30   30       59        26:34.0      8:34/M
      19    Seth Alte                         Ft. Myers  FL           3   30       61        26:38.0      8:35/M
      20    Justin Massaro                    Chicago  IL           185   30       74        27:22.0      8:50/M
      21    Paul Faris                        Wesley Chapel  FL      85   37       93        28:46.0      9:17/M
      22    Eric Jarke                        New Port Richey  FL   142   34      117        31:19.0     10:06/M
      23    Jamie Smith                       Tampa  FL             272   35      154        33:46.0     10:54/M
      24    Omari Dillard                     Riverview  FL          73   32      163        34:19.0     11:04/M
      25    Brent Cutshall                    Tampa  FL              65   36      192        38:36.0     12:27/M
      26    Bradley Rutledge                  Tampa  FL             251   37      227        44:15.8     14:16/M
      27    Jason Kaster                      Eagle Lake  FL        154   31      234        45:48.7     14:46/M
      28    Michael Atherton                  Lutz  FL                7   36      275      1:04:18.0     20:45/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giliane Rifai                     Tampa  FL             344   42       11        21:07.0      6:49/M
       2    Kattie Horn                       Lutz  FL              135   48       21        23:05.0      7:27/M
       3    Louise Tedesco                    Tampa  FL             292   48       40        24:50.0      8:01/M
       4    Kimberly Francis                  Tampa  FL              92   41       42        25:02.0      8:05/M
       5    Kelley Coffey                     Tampa  FL              59   43       70        27:00.0      8:43/M
       6    Jean Cleveland                    Chicago  IL            57   48       73        27:19.0      8:49/M
       7    Donna McCarthy                    Tampa  FL             186   47       94        28:51.0      9:18/M
       8    Kathy Jenkins                     Tampa  FL             595   41      107        30:32.0      9:51/M
       9    janet oberholtzer                 mohnton  PA           207   47      125        31:49.0     10:16/M
      10    Cheryl Poage                      Brandon  FL           222   49      127        31:51.0     10:16/M
      11    MICHELLE RICKER                   Tampa  FL             237   42      144        32:46.0     10:34/M
      12    Lesley Drovie                     Tampa  FL              76   44      148        33:09.0     10:42/M
      13    CINDY VESCIO                      LUTZ  FL              307   44      152        33:36.0     10:50/M
      14    JoEllen Wilkens                   Tampa  FL             313   47      156        33:49.0     10:55/M
      15    Denyce Robinson                   Land O' Lakes  FL     240   42      157        33:51.0     10:55/M
      16    Marnie Bauer                      Tampa  FL              20   40      165        34:31.0     11:08/M
      17    Lisa Koche                                              371   42      168        34:49.0     11:14/M
      18    Cherie Miller                     Temple Terrace  FL    543   49      170        35:24.0     11:25/M
      19    Maria Bradley                     Tampa  FL              31   41      181        37:00.0     11:56/M
      20    Kristin Powell                    Apollo Beach  FL      223   47      196        38:53.0     12:33/M
      21    Dyan Childers                     Tampa  FL              54   40      197        38:59.0     12:35/M
      22    Jennifer Berenyi                  Wesley Chapel  FL      25   40      205        40:04.0     12:55/M
      23    Evette Rivera                     Tampa  FL             239   40      211        40:41.0     13:07/M
      24    Julie Ann Reinoso                 Tampa  FL             235   42      217        42:11.5     13:36/M
      25    Judi Cavanaugh                                          330   47      219        42:40.7     13:46/M
      26    Dona Kyle                         Tampa  FL             162   46      220        42:40.8     13:46/M
      27    Vicki Dunbar                      Tampa  FL              77   47      224        43:33.4     14:03/M
      28    Kathy Pilczuk                     Land O Lakes  FL      221   40      237        46:13.6     14:55/M
      29    Patrice Hubbs                     Tampa  FL             138   43      238        46:52.0     15:07/M
      30    Carrie Kopilchak                  Eagle Lake  FL        159   44      250        49:06.2     15:50/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zmark Henderson                                         385   42       10        20:53.0      6:44/M
       2    Steve Luhrsen                     Tampa  FL             167   48       23        23:14.0      7:30/M
       3    Kevin Murray                      tampa  FL             202   42       26        23:51.0      7:42/M
       4    steve miller                      apollo beach  FL      195   48       30        23:55.0      7:43/M
       5    Micheal Wallingford               Largo  FL             308   42       31        24:06.0      7:46/M
       6    Byron Francis                     Tampa  FL              91   40       45        25:11.0      8:07/M
       7    Kenneth Nichols                   Lutz  FL              204   45       54        26:17.0      8:29/M
       8    Scott Carey                       Tampa  FL              51   47       60        26:36.0      8:35/M
       9    David Burris                      Plant City  FL         43   40       62        26:40.0      8:36/M
      10    James Tedesco                     Tampa  FL             291   47       67        26:58.0      8:42/M
      11    Robert Robinson                   Land O' Lakes  FL     241   42       78        27:53.0      9:00/M
      12    Laurence Grundy                                         356   43       83        28:08.0      9:05/M
      13    Edward McCloe                     Tarpon Springs  FL    187   43       91        28:38.0      9:14/M
      14    Torin Bradt                       Land O lakes  FL       33   43       98        29:22.0      9:28/M
      15    Jerry Oberholtzer                 Mohnton  PA           206   47      126        31:49.0     10:16/M
      16    Paul wilkens                      Tampa  FL             314   47      162        34:09.0     11:01/M
      17    Alain Edouard                     Wimauma  FL            80   45      169        34:51.0     11:15/M
      18    Jason Sluka                       Tampa  FL             271   40      176        36:07.0     11:39/M
      19    James Atkins                      Brandon  FL            11   48      194        38:41.0     12:29/M
      20    Perry Hubbs                                             329   44      209        40:29.0     13:04/M
      21    john moore                        parrish  FL           198   41      213        40:49.0     13:10/M
      22    Mark Jaroszeski                   Wesley Chapel  FL     144   47      231        44:40.5     14:25/M
      23    Hank Brown                        Tampa  FL              36   40      242        47:12.3     15:14/M
      24    James Griffin                     Tampa  FL             114   41      268        55:06.0     17:46/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deb Robison                                             350   54       25        23:46.0      7:40/M
       2    Loretta Holtkamp                  Temple Terrace  FL    133   58       72        27:09.0      8:45/M
       3    Julie Stadjuhar                   Lakeland  FL          277   58       87        28:24.0      9:10/M
       4    Robin Perez                                             325   52       95        28:59.0      9:21/M
       5    Teresa Spargo                     Tampa  FL             276   51       96        28:59.1      9:21/M
       6    Chris Timothy                     Tampa  FL             295   51      102        30:05.0      9:42/M
       7    Susan Gonzalez                    Tampa  FL             110   59      105        30:23.0      9:48/M
       8    Lauren Tobin                      Tampa  FL             296   54      106        30:29.0      9:50/M
       9    Marion Oswald                     Old Forge  NY         213   55      108        30:36.0      9:52/M
      10    Mary Henika                       Tampa  FL             127   54      122        31:41.0     10:13/M
      11    Brenda Harris                     Tampa  FL             123   51      138        32:27.0     10:28/M
      12    Durinda Davis                     Tampa  FL              68   56      147        32:59.0     10:38/M
      13    Candace Curtiss                   Tampa  FL              63   54      159        33:57.0     10:57/M
      14    Angela Hillard                    Lutz  FL              131   51      161        33:59.0     10:58/M
      15    Donna Wood                        Tampa  FL             322   55      166        34:37.0     11:10/M
      16    VICKIE GULDENSCHUH                LUTZ  FL              118   53      214        41:15.0     13:18/M
      17    Marsha Joseph                     Tampa  FL             151   57      225        43:33.6     14:03/M
      18    Andrea Adair                      Lakeland  FL            1   54      233        45:22.2     14:38/M
      19    Terry Christ                      Plant City  FL         56   50      241        47:05.0     15:11/M
      20    Sonya Parks                                             383   51      247        48:38.6     15:41/M
      21    heather delafield                 tampa  FL              70   55      251        50:01.9     16:08/M
      22    Vickie Hudson                     Tampa  FL             140   54      252        50:02.1     16:08/M
      23    Alice Fogg                        Tampa  FL              90   51      254        51:36.0     16:39/M
      24    Claudia Thalji                    Oldsmar  FL           293   53      258        52:03.0     16:47/M
      25    Lupe Ortiz                        Tampa  FL             211   58      264        53:28.0     17:15/M
      26    Terri Wolski                      Tampa  FL             321   55      265        53:28.5     17:15/M
      27    Brenda Shaw                       Tampa  FL             262   53      273      1:04:17.0     20:44/M
      28    Diane Lyons                       Riverview  FL         169   57      274      1:04:17.0     20:44/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Elington                                           351   56        4        19:55.0      6:25/M
       2    Chuck Lewandowski                 Tampa  FL             166   54       15        22:32.0      7:16/M
       3    Harris Feinstein                  Tampa  FL              86   59       63        26:52.0      8:40/M
       4    Michael Kabat                     Land O' Lakes  FL     152   55      118        31:27.0     10:09/M
       5    Jerry Harris                      Tampa  FL             124   55      139        32:27.0     10:28/M
       6    Ernesto Velazquez                 Spring Hill  FL       303   57      146        32:58.0     10:38/M
       7    Greg Sweeney                      Brandon  FL           286   59      179        36:38.0     11:49/M
       8    Joe Figueredo                                           363   53      198        39:02.0     12:35/M
       9    Bruce Hudon                       Tampa  FL             139   54      215        41:56.0     13:32/M
      10    Richard Friday                    Ft. Myers  FL          94   59      256        51:50.0     16:43/M
      11    Steve Thalji                      Oldsmar  FL           294   58      257        52:02.0     16:47/M
      12    Victor Butler                     Plant City  FL         46   51      263        53:17.0     17:11/M
      13    John Mainieri                     Tampa  FL             172   59      267        53:54.0     17:23/M
      14    David Rimert                      Tampa  FL             238   55      272      1:01:31.0     19:51/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Diane Whitman                     thonotosassa  FL      311   61      142        32:39.0     10:32/M
       2    Donna Braun                       Clermont  FL           34   63      222        42:42.2     13:46/M
       3    Quinsaola Jefferson                                     374   63      244        48:25.1     15:37/M
       4    Susan Friday                      ft. myers  FL          95   60      255        51:49.0     16:43/M
       5    Danielle Cardarelli               Plant City  FL         50   68      260        52:08.0     16:49/M
       6    Bernadette Mainieri               Tampa  FL             170   60      266        53:53.0     17:23/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    john jerome, jr.                  Tampa  FL             147   64        9        20:51.0      6:44/M
       2    Rich Cooperwasser                                       354   63       20        22:59.0      7:25/M
       3    Harry Williams                    Tampa  FL             316   68       43        25:06.0      8:06/M
       4    Steve Scott                                             359   60       64        26:54.0      8:41/M
       5    Tony Sakaniwa                                           333   63       66        26:57.0      8:42/M
       6    George Oswald                     Old Forge  NY         212   61       75        27:23.0      8:50/M
       7    Ralph Bosek                       Tampa  FL              29   62       77        27:49.0      8:58/M
       8    Richard Swogger                   Lutz  FL              288   67       88        28:28.0      9:11/M
       9    Michael Gibbons                   Lutz  FL              101   63      187        38:11.8     12:19/M
      10    Richard McKenna                                         348   64      189        38:28.0     12:25/M
      11    Doug Braun                        Leesburg  FL           35   63      221        42:42.1     13:46/M
      12    Gary Stearns                      Tampa  FL             279   61      245        48:33.2     15:40/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MaryAnn Christ                    Plant City  FL         55   71      259        52:07.0     16:49/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Evans                      Tampa  FL              84   73      136        32:24.0     10:27/M
       2    Bob Fredman                                             357   70      167        34:39.2     11:11/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News