Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

St. Augustine Summer Sprint Triathlon

St. Augustine, FL, August 18, 2013

[Age Groups ]

Overall with Splits

Courtesy of DRC Sports

                    St Augustine Summer Sprint Triathlon              
Place   Time    Bib#   Name                                City State
            Age   Place |    Place |     SWIM    | Tran. |        BIKE        | Tran. |          RUN        |   Penalty
            Group Group | Sex  Sex |  Time Place | Time  |    Time  MPH Place | Time  |    Time  Pace Place | Time Reason
  1    56:48.8   590  Yao Middaugh                         St Augustine, FL                             
             OVRALL   1     M   1    8:48.8   14   0:46     27:46.4 24.2    3   0:33     18:55.8  6:18    4                           
  2    58:43.6   568  John Horn                            St Augustine, FL                             
             30-34    1     M   2    8:50.2   17   0:41     27:40.4 24.3    2   0:33     20:59.6  7:00   17                           
  3    58:58.9   532  Julio Castillo                       Melbourne, FL                                
             35-39    1     M   3    9:55.9   45   0:39     28:02.1 24.0    5   0:32     19:50.9  6:37    7                           
  4    59:11.5   510  Matthew Banker                       Ormond Beach, FL                             
             Master   1     M   4    9:14.9   25   0:43     28:39.3 23.5   11   0:40     19:55.5  6:38    8                           
  5    59:13.8   551  Juan Estrella                        St Augustine, FL                             
             45-49    1     M   5    9:12.8   24   0:47     28:35.5 23.5   10   0:37     20:02.8  6:41   10                           
  6    59:34.8   634  Rickjtaylor Taylor                   Ormond Beach, FL                             
             40-44    1     M   6    8:48.3   15   0:29     28:18.9 23.7    7   0:29     21:30.8  7:10   24                           
  7    59:41.7   719  Drei Mastro                          Buford, GA                                   
             35-39    2     M   7    8:24.9    5   0:50     27:14.3 24.7    1   1:09     22:04.7  7:21   31                           
  8    59:42.3   541  Stephen Curran                       Ponte Vedra Beach, FL                        
             50-54    1     M   8    9:14.3   27   0:47     28:57.2 23.2   15   0:38     20:06.3  6:42   11                           
  9    59:58.4   639  Judson Walker                        Saint Johns, FL                              
             40-44    2     M   9    8:28.0    7   0:32     28:49.0 23.3   12   0:36     21:33.4  7:11   25                           
 10  1:00:06.5   512  Teale Beckenbach                     Atlantic Beach, FL                           
             OVRALL   1     F   1    8:46.4   12   0:39     30:05.5 22.3   23   0:39     19:57.5  6:39    9                           
 11  1:00:17.4   543  Betsy Delcour                        Ponte Vedra Beach, FL                        
             35-39    1     F   2    9:03.5   19   0:32     29:33.1 22.7   18   0:34     20:35.4  6:52   14                           
 12  1:00:22.9   624  Erik Smith                           Beverly Hills, FL                            
             45-49    2     M  10    9:46.7   40   0:40     28:26.2 23.6    9   0:32     20:58.9  6:59   16                           
 13  1:00:31.5   502  Team Liam Evan And Colton            St. Augustine, FL                            
             Relay    1     X   0    8:42.9   11   0:32     32:53.4 20.4   60   0:30     17:54.5  5:58    2                           
 14  1:00:47.2   550  James Escobar                        St Augustine, FL                             
             50-54    2     M  11   10:48.2  103   0:49     27:54.9 24.1    4   0:30     20:46.2  6:55   15                           
 15  1:00:58.8   547  Bill Duggan                          St Augustine, FL                             
             30-34    2     M  12    9:36.7   34   0:44     28:20.8 23.7    8   0:25     21:53.8  7:18   30                           
 16  1:01:20.6   520  Kevin Brydges                        Lethbridge, CAN                              
             40-44    3     M  13   10:02.6   50   1:34     28:03.8 24.0    6   1:22     20:19.6  6:46   12                           
 17  1:02:03.3   617  Gary Rodebaugh                       Saint Augustine, FL                          
             65-69    1     M  14    9:16.0   28   0:47     28:51.0 23.3   13   0:48     22:21.3  7:27   34                           
 18  1:02:13.8   620  Brian Schott                         St Johns, FL                                 
             40-44    4     M  15   10:26.5   76   0:45     29:10.3 23.0   16   0:38     21:14.8  7:05   20                           
 19  1:02:29.7   565  Jennifer Hinkle                      St. Augustine, FL                            
             Master   1     F   3    8:18.0    3   0:59     30:57.8 21.7   32   0:50     21:25.7  7:08   23                           
 20  1:02:32.4   571  Robert Huerbsch                      St. Augustine, FL                            
             30-34    3     M  16    9:40.8   35   0:33     30:22.0 22.1   25   0:43     21:14.4  7:05   21                           
 21  1:03:09.2   583  Ryan Markowski                       Jacksonville, FL                             
             20-24    1     M  17   10:05.9   53   0:58     32:12.0 20.9   51   0:49     19:05.2  6:22    5                           
 22  1:03:14.0   513  Andrew Birchall                      St. Augustine, FL                            
             35-39    3     M  18   10:10.1   58   0:56     31:31.4 21.3   42   0:49     19:48.0  6:36    6                           
 23  1:03:57.9   623  Steve Sharpe                         St Augustine, FL                             
             45-49    3     M  19    9:44.6   37   0:39     29:18.5 22.9   17   1:03     23:13.9  7:44   52                           
 24  1:04:01.7   656  Nick Boyter                          Christoval, TX                               
             M/P/L    1     M  20    9:27.8   33   1:43     31:09.7 21.6   36   0:30     21:12.7  7:04   19                           
 25  1:04:47.0   544  Tony Demakis                         Crystal Lake, IL                             
             35-39    4     M  21   10:05.6   54   0:57     29:41.8 22.6   19   1:07     22:57.0  7:39   41                           
 26  1:05:28.7   570  Josh Hudson                          Ormond Beach, FL                             
             30-34    4     M  22   10:47.0   98   0:39     30:41.9 21.9   28   0:39     22:42.7  7:34   37                           
 27  1:05:34.5   585  Sue Matschner                        Cocoa Beach, FL                              
             45-49    1     F   4    8:47.0   13   1:03     33:36.5 20.0   74   0:47     21:21.5  7:07   22                           
 28  1:05:45.7   556  Amanda Gilbert                       Atlanta, GA                                  
             25-29    1     F   5    8:08.9    2   1:22     31:56.9 21.0   47   0:50     23:29.7  7:50   57                           
 29  1:05:51.3   531  Mark Carrier                         Daytona Beach, FL                            
             60-64    1     M  23    9:08.0   21   1:01     30:21.0 22.1   24   1:17     24:04.3  8:01   64                           
 30  1:05:56.6   647  Kayce Zemina                         Ponte Vedra, FL                              
             30-34    1     F   6    8:25.6    6   1:06     31:55.4 21.1   45   0:48     23:42.6  7:54   60                           
 31  1:06:02.5   577  Patrick Leahy                        St Augustine, FL                             
             45-49    4     M  24   10:17.2   64   0:44     31:16.1 21.5   39   0:47     22:58.5  7:39   42                           
 32  1:06:17.1   563  Jay Herring                          Jacksonville, FL                             
             55-59    1     M  25   11:18.7  120   0:52     30:53.2 21.8   31   0:49     22:25.1  7:28   35                           
 33  1:06:19.6   508  Sebastian Aravena                    Melbourne, FL                                
             35-39    5     M  26    8:59.5   18   0:31     31:10.6 21.6   38   0:34     25:05.6  8:22   72                           
 34  1:06:26.0   576  Daniel Leahy                         St Augustine, FL                             
             15-19    1     M  27    8:34.9    9   0:55     34:21.6 19.6   86   0:55     21:41.0  7:14   27                           
 35  1:06:27.7   625  Jeremy Smith                         Jacksonville, FL                             
             60-64    2     M  28    9:48.3   42   1:33     31:23.5 21.4   40   1:07     22:36.7  7:32   36                           
 36  1:06:33.7   548  Karma Edwards                        Jacksonville, FL                             
             30-34    2     F   7   10:09.3   57   0:50     31:02.2 21.7   34   0:44     23:48.7  7:56   62                           
 37  1:06:35.6   554  Joann Gallichio                      Jacksonville, FL                             
             35-39    2     F   8   10:13.7   61   1:18     30:32.2 22.0   27   1:12     23:20.6  7:47   54                           
 38  1:06:38.5   566  Rene Hofstetter                      Elkton, FL                                   
             45-49    5     M  29    9:53.1   44   1:08     31:30.2 21.3   41   0:42     23:25.5  7:48   55                           
 39  1:06:53.1   618  Carlos Rodriguez                     St Augustine, FL                             
             40-44    5     M  30   10:18.3   66   1:18     32:46.8 20.5   57   0:44     21:47.1  7:16   28                           
 40  1:07:51.1   535  Leslie Cohen                         St. Augustine, FL                            
             45-49    2     F   9    9:14.3   26   1:01     33:10.2 20.3   66   0:43     23:43.1  7:54   61                           
 41  1:07:53.4   525  Nancy Buonanni                       Merritt Island, FL                           
             50-54    1     F  10   11:28.8  132   0:44     32:36.2 20.6   56   0:50     22:15.4  7:25   32                           
 42  1:08:12.4   578  Bill Lewers                          St. Augustine, FL                            
             35-39    6     M  31    9:09.2   22   0:39     28:56.9 23.2   14   1:17     28:11.4  9:24  124                           
 43  1:08:36.6   666  Ben Boswell                          North Bay Village, FL                        
             Novice   1     M  32   10:43.5   91   2:18     32:16.5 20.8   55   1:43     21:36.6  7:12   26                           
 44  1:08:37.0   567  Ralph Hopkins                        Clermont, FL                                 
             55-59    2     M  33    9:24.8   31   0:48     30:04.3 22.4   22   0:47     27:34.0  9:11  110                           
 45  1:08:42.0   637  Kurt Von Der Osten                   St Johns, FL                                 
             50-54    3     M  34    9:11.5   23   1:10     30:04.4 22.4   21   0:57     27:20.0  9:07  107                           
 46  1:08:55.7   509  Sara Bailey                          St. Augustine, FL                            
             30-34    3     F  11    8:19.6    4   1:24     34:39.5 19.4   91   1:01     23:32.7  7:51   58                           
 47  1:09:07.5   581  Christian Lueckert                   St Augustine, FL                             
             30-34    5     M  35    8:37.6   10   1:41     35:05.0 19.2  101   0:43     23:01.5  7:40   45                           
 48  1:09:22.3   519  Randall Brown                        Sanford, FL                                  
             60-64    3     M  36   10:39.1   87   0:52     31:01.2 21.7   33   0:58     25:52.3  8:37   80                           
 49  1:09:24.9   680  Ethan Gosselin                       Jacksonville, FL                             
             Novice   2     M  37    8:48.2   16   1:52     35:00.0 19.2   98   0:45     22:59.9  7:40   43                           
 50  1:09:25.0   516  Timothy Boswell                      Jacksonville, FL                             
             30-34    6     M  38   10:40.0   89   1:30     33:02.0 20.3   61   1:03     23:10.0  7:43   51                           
 51  1:09:25.3   626  Mark Sommers                         Tallahassee, FL                              
             40-44    6     M  39   11:07.3  112   0:41     30:49.8 21.8   30   0:44     26:04.3  8:41   84                           
 52  1:09:27.2   630  Dan Stevens                          Saint Augustine, FL                          
             50-54    4     M  40   12:06.1  149   1:29     31:36.4 21.3   43   0:59     23:17.2  7:46   53                           
 53  1:09:27.4   580  Rhonda Lovett                        St Johns, FL                                 
             40-44    1     F  12   10:19.7   69   0:58     31:09.0 21.6   37   0:56     26:05.4  8:42   86                           
 54  1:09:28.6   573  Wren Humphrey                        St. Augustine, FL                            
             20-24    1     F  13   10:10.3   59   0:37     32:14.8 20.8   52   0:47     25:40.6  8:33   77                           
 55  1:09:43.9   534  Jamison Clower                       Jacksonville, FL                             
             30-34    7     M  41   10:41.3   90   1:12     30:47.6 21.8   29   0:44     26:19.9  8:46   90                           
 56  1:10:10.1   555  Nichole Gebhart                      St Augustine, FL                             
             30-34    4     F  14   10:47.4  101   1:48     35:12.0 19.1  103   0:33     21:50.1  7:17   29                           
 57  1:10:11.2   683  Jimi Hutchings                       St. Augustine, FL                            
             Novice   3     M  42    8:29.3    8   3:03     37:28.0 17.9  134   0:51     20:20.2  6:47   13                           
 58  1:10:12.0   685  Barry Kahn                           St Johns, FL                                 
             Novice   4     M  43   13:08.1  172   3:33     38:15.1 17.6  149   1:16     14:00.0  4:40    1                           
 59  1:10:13.6   507  Anthony Alessandrini                 Sarasota, FL                                 
             20-24    2     M  44   10:06.5   56   0:31     35:27.5 19.0  108   1:06     23:03.6  7:41   47                           
 60  1:10:31.9   559  Sayer Gunn                           Jacksonville, FL                             
             35-39    3     F  15   10:47.0  100   1:02     34:39.5 19.4   92   1:14     22:49.9  7:36   38                           
 61  1:10:44.3   659  Steve Huber                          Jacksonville Beach, FL                       
             M/P/L    2     M  45   10:06.6   55   0:33     33:34.5 20.0   72   0:48     25:43.3  8:34   78                           
 62  1:10:45.9   675  Hollis Donaldson                     Saint Johns, FL                              
             Novice   5     M  46   11:03.1  109   2:07     33:29.1 20.1   70   1:49     22:17.9  7:26   33                           
 63  1:10:47.0   662  Grayson Stalvey                      Jacksonville Beach, FL                       
             M/P/L    3     M  47   11:04.5  110   2:20     33:06.9 20.3   63   1:07     23:10.0  7:43   50                           
 64  1:10:50.0   679  Pablo Franco                         Ponte Vedra Beach, FL                        
             Novice   6     M  48   10:48.4  102   2:21     34:21.2 19.6   87   2:16     21:04.0  7:01   18                           
 65  1:10:59.6   562  Carl Herndon                         Gainesville, FL                              
             20-24    3     M  49   10:04.9   52   0:35     35:14.3 19.1  104   0:55     24:11.6  8:04   65                           
 66  1:11:01.9   572  Bruce Humphrey                       St. Augustine, FL                            
             50-54    5     M  50   10:33.7   82   0:50     32:10.3 20.9   50   1:00     26:28.9  8:49   92                           
 67  1:11:02.9   633  Brian Szallay                        Jacksonville, FL                             
             30-34    8     M  51   10:39.3   86   1:33     33:59.6 19.8   80   0:30     24:21.9  8:07   66                           
 68  1:11:05.7   553  Michael French                       Orange Park, FL                              
             55-59    3     M  52   10:00.1   46   0:33     34:09.2 19.7   82   0:43     25:40.7  8:33   76                           
 69  1:11:05.8   655  Robert Ballou                        St Augustine, FL                             
             M/P/L    4     M  53    9:27.3   32   1:34     35:02.0 19.2  100   1:06     23:56.8  7:59   63                           
 70  1:11:28.9   603  Craig Pichanick                      St Johns, FL                                 
             40-44    7     M  54   11:33.5  134   0:56     31:56.6 21.0   46   0:58     26:05.9  8:42   85                           
 71  1:11:50.2   700  Kevin Schwarz                        St. Augustine, FL                            
             Novice   7     M  55   10:01.3   47   0:46     32:16.9 20.8   54   1:15     27:32.2  9:11  108                           
 72  1:11:52.2   644  Robert Wooley                        St. Augustine, FL                            
             30-34    9     M  56   11:21.4  123   1:39     34:44.1 19.3   94   0:34     23:34.2  7:51   59                           
 73  1:11:53.2   538  Roberta Coltman                      Ponte Vedra Beach, FL                        
             35-39    4     F  16   10:01.4   48   0:50     33:48.5 19.9   78   0:54     26:20.2  8:47   91                           
 74  1:11:56.4   598  Jamie Nichols                        Crawfordville, FL                            
             25-29    2     F  17   10:37.4   85   1:16     35:58.4 18.7  112   1:05     23:00.4  7:40   44                           
 75  1:12:08.8   588  Benjamin McEwan                      Jacksonville, FL                             
             20-24    4     M  57   10:28.0   77   1:11     34:45.4 19.3   95   0:42     25:02.8  8:21   70                           
 76  1:12:12.1   604  Jennifer Price                       Jacksonville, FL                             
             45-49    3     F  18   11:12.6  116   0:58     32:14.8 20.8   53   0:52     26:56.1  8:59  101                           
 77  1:12:16.5   501  Team Earth Wind And Water            St Augustine, FL                             
             Relay    2     X   0   12:37.0  163   0:30     33:35.5 20.0   73   0:25     23:09.5  7:43   49     2 6.3                 
 78  1:12:29.2   582  Luke Lukasik                         Palm Coast, FL                               
             40-44    8     M  58    9:17.8   29   1:33     36:50.4 18.2  125   1:23     23:26.2  7:49   56                           
 79  1:12:37.0   609  Thomas Raskin                        St Johns, FL                                 
             60-64    4     M  59   11:21.2  124   1:27     33:32.0 20.0   71   1:23     24:54.0  8:18   68                           
 80  1:12:42.6   619  Allison Ross                         Elkton, FL                                   
             45-49    4     F  19   10:59.7  106   1:37     33:15.0 20.2   67   0:41     26:10.6  8:43   87                           
 81  1:12:47.5   654  Jim Stadick                          Tampa, FL                                    
             Clyde    1     M  60   12:15.9  157   0:43     30:27.2 22.1   26   0:56     28:26.5  9:29  126                           
 82  1:12:58.2   518  Georges Boyazis                      St Augustine, FL                             
             50-54    6     M  61    9:43.4   36   1:34     32:01.7 21.0   48   0:55     28:45.2  9:35  132                           
 83  1:13:09.4   528  April Cannon                         Tega Cay, SC                                 
             35-39    5     F  20   10:46.0   96   0:52     34:53.9 19.3   97   0:45     25:53.4  8:38   81                           
 84  1:13:19.4   601  Gianna Pampaloni Mahfuz              Ponte Vedra Beach, FL                        
             35-39    6     F  21   10:14.4   62   0:50     34:17.2 19.6   84   0:53     27:05.4  9:02  103                           
 85  1:13:38.9   546  Jennifer Doyle                       St. Augustine, FL                            
             25-29    3     F  22   10:19.0   68   1:28     32:51.6 20.5   59   1:07     27:53.9  9:18  115                           
 86  1:13:55.8   712  Amie Deutch                          Ponte Vedra Beach, FL                        
             40-44    2     F  23   11:27.5  131   1:40     37:14.3 18.0  131   0:33     23:01.8  7:40   46                           
 87  1:13:57.6   610  Lura Readle Scarpitti                St. Augustine, FL                            
             45-49    5     F  24   10:47.8   99   1:33     35:58.5 18.7  113   0:30     25:09.6  8:23   74                           
 88  1:14:08.9   628  Helga Stadick                        Tampa, FL                                    
             45-49    6     F  25   12:03.4  147   1:01     32:04.7 21.0   49   1:09     27:51.9  9:17  113                           
 89  1:14:15.2   716  Michael Boudieava                    Jacksonvillw, FL                             
             30-34   10     M  62   11:24.7  125   3:35     33:42.7 19.9   76   2:38     22:56.2  7:39   40                           
 90  1:14:17.7   595  Cathy Mittelstadt                    Palm Coast, FL                               
             45-49    7     F  26   10:29.2   78   1:29     32:49.2 20.5   58   0:59     28:31.7  9:30  130                           
 91  1:14:22.0   710  David Griffin                        Panama City Beach, FL                        
             50-54    7     M  63   14:48.4  187   0:45     33:20.6 20.2   69   0:25     25:04.0  8:21   71                           
 92  1:14:23.1   504  Team Gist                            St Simons Island, GA                         
             Relay    3     X   0   15:36.4  191   0:48     39:14.7 17.1  159   0:28     18:17.1  6:06    3                           
 93  1:14:35.0   622  Scott Sennes                         Jacksonville, FL                             
             40-44    9     M  64   10:25.0   74   0:57     31:07.4 21.6   35   0:49     31:17.0 10:26  160                           
 94  1:14:42.2   586  Linda McCallum                       Jacksonville, FL                             
             50-54    2     F  27   10:52.3  104   1:18     34:44.6 19.3   93   0:53     26:55.2  8:58   99                           
 95  1:14:59.1   505  Team Racing Rookies                  Daytona, FL                                  
             Relay    4     X   0   14:47.6  186   0:34     36:19.1 18.5  120   0:24     22:55.1  7:38   39                           
 96  1:15:05.9   635  Wayne Tutt                           Jacksonville, FL                             
             30-34   11     M  65    9:51.2   43   1:08     35:41.9 18.8  109   1:06     27:19.9  9:06  106                           
 97  1:15:07.0   515  Sarah Boswell                        Jacksonville, FL                             
             25-29    4     F  28    9:07.4   20   1:26     34:21.3 19.6   85   1:21     28:52.0  9:37  133                           
 98  1:15:18.1   521  Suzanne Bryskin                      Jacksonville, FL                             
             35-39    7     F  29   11:25.5  129   1:03     35:21.5 19.0  106   1:29     26:00.1  8:40   83                           
 99  1:15:31.5   672  Chris DeRoo                          St. Johns, FL                                
             Novice   8     M  66   11:34.2  135   1:25     34:24.9 19.5   88   1:10     24:58.5  8:19   69     2 6.3                 
100  1:15:40.2   599  Kristen Nicholson                    St Augustine, FL                             
             30-34    5     F  30   11:01.1  108   1:33     37:33.9 17.9  138   1:05     24:28.2  8:09   67                           
101  1:15:51.9   707  Terri Smith                          St Augustine, FL                             
             45-49    8     F  31   12:08.5  151   1:22     33:09.0 20.3   65   1:21     27:51.9  9:17  114                           
102  1:15:52.7   684  Dustin Joiner                        Atlanta, GA                                  
             Novice   9     M  67   11:50.2  141   2:11     33:19.7 20.2   68   1:25     27:07.7  9:02  104                           
103  1:16:03.8   587  Michelle McCullough                  Ponte Vedra, FL                              
             35-39    8     F  32   12:42.8  166   1:47     37:57.2 17.7  145   0:31     23:06.8  7:42   48                           
104  1:16:04.3   629  Mark Steele                          Ponte Vedra Beach, FL                        
             40-44   10     M  68   10:55.0  105   1:26     33:40.1 20.0   75   1:36     28:27.3  9:29  127                           
105  1:16:04.5   643  Bradley Wester                       Ponte Vedra Beach, FL                        
             40-44   11     M  69   10:16.4   63   0:37     33:43.0 19.9   77   1:15     30:13.5 10:04  150                           
106  1:16:05.1   673  Christina DiBartolomeo               Weirton, WV                                  
             Novice   1     F  33   10:02.7   49   1:52     36:34.7 18.4  122   1:21     26:16.1  8:45   89                           
107  1:16:25.2   621  Heather Schott                       St Johns, FL                                 
             40-44    3     F  34   12:56.3  169   0:54     34:35.8 19.4   90   0:47     27:13.2  9:04  105                           
108  1:16:29.1   579  Jacob Lewis                          Memphis, TN                                  
             25-29    1     M  70   10:03.9   51   1:45     36:40.3 18.3  124   1:18     26:43.1  8:54   96                           
109  1:17:05.0   557  Jeff Goldman                         Ormond Beach, FL                             
             45-49    6     M  71    9:45.4   39   0:31     40:45.1 16.5  170   0:57     25:07.0  8:22   73                           
110  1:17:12.5   529  Caitlin Cannon                       Jacksonville, FL                             
             25-29    5     F  35    9:18.8   30   2:07     37:18.3 18.0  132   0:43     27:46.5  9:15  112                           
111  1:17:30.2   646  Matt Z                               Neptune Beach, FL                            
             35-39    7     M  72   10:25.7   73   2:02     36:01.7 18.7  116   1:04     27:58.2  9:19  117                           
112  1:17:30.6   657  Bernie Daven                         Palm Coast, FL                               
             M/P/L    5     M  73   11:16.2  118   1:09     31:45.1 21.2   44   1:07     32:13.6 10:44  164                           
113  1:17:35.7   514  Barbara Blonder                      Saint Augustine, FL                          
             50-54    3     F  36   10:32.7   81   1:31     33:03.2 20.3   62   0:54     31:35.7 10:32  162                           
114  1:17:48.3   564  Sheila Hickson Curran                Ponte Vedra Beach, FL                        
             45-49    9     F  37   11:12.0  115   1:05     36:00.8 18.7  115   1:16     28:15.3  9:25  125                           
115  1:17:50.6   611  David Reiff                          Orlando, FL                                  
             25-29    2     M  74   10:44.2   92   2:09     37:51.5 17.8  143   1:56     25:10.6  8:23   75                           
116  1:18:02.8   540  George Connaughton                   Atlanta, GA                                  
             40-44   12     M  75   10:30.7   79   2:30     37:00.1 18.2  129   1:32     26:30.8  8:50   94                           
117  1:18:12.3   708  Vincent Leth                         St Augustine, FL                             
             35-39    8     M  76   12:15.6  156   1:21     37:43.9 17.8  142   0:40     26:13.3  8:44   88                           
118  1:18:18.3   692  Matthew Morin                        Jacksonville, FL                             
             Novice  10     M  77    7:38.1    1   2:28     41:35.1 16.2  177   0:49     25:48.3  8:36   79                           
119  1:18:31.3   690  Christopher Medley                   St Augustine, FL                             
             Novice  11     M  78   10:24.0   72   1:55     36:34.9 18.4  123   1:35     28:03.3  9:21  122                           
120  1:18:37.2   651  Aaron Levine                         Jacksonville Beach, FL                       
             Clyde    2     M  79   11:00.1  107   1:17     30:02.3 22.4   20   1:32     34:46.2 11:35  182                           
121  1:18:51.7   632  Bob Surman                           Jacksonville Beach, FL                       
             50-54    8     M  80    9:44.3   38   1:40     36:59.1 18.2  128   1:32     28:56.7  9:39  134                           
122  1:19:15.0   596  Maureen Motter                       Jacksonville Beach, FL                       
             45-49   10     F  38   11:52.8  142   1:56     35:58.5 18.7  111   1:27     28:02.0  9:21  121                           
123  1:19:18.5   584  Asdrubal Martinez                    St Augustine, FL                             
             45-49    7     M  81   11:19.0  121   1:32     34:49.7 19.3   96   0:48     30:50.5 10:17  154                           
124  1:19:37.3   526  Judith Burdan                        St. Augustine, FL                            
             50-54    4     F  39   11:24.8  126   1:34     36:51.5 18.2  127   1:19     28:29.3  9:30  129                           
125  1:19:47.1   602  Becky Paris                          St Augustine, FL                             
             50-54    5     F  40   10:34.8   83   1:43     38:05.7 17.6  146   1:29     27:56.1  9:19  116                           
126  1:19:50.3   537  Dave Colangleo                       Jacksonville, FL                             
             35-39    9     M  82   10:11.2   60   1:09     35:47.2 18.8  110   1:30     31:13.3 10:24  157                           
127  1:19:54.2   704  Terry Whitaker                       Gainesville, FL                              
             Novice  12     M  83   11:40.5  139   2:16     37:37.2 17.9  141   1:39     26:42.2  8:54   95                           
128  1:20:02.2   517  Erna Boyazis                         St Augustine, FL                             
             50-54    6     F  41   11:25.8  128   1:13     34:15.5 19.6   83   1:05     32:04.2 10:41  163                           
129  1:20:02.6   591  Jill Mignogna                        Melbourne, FL                                
             50-54    7     F  42   11:26.5  130   0:53     33:06.0 20.3   64   0:54     33:43.6 11:14  178                           
130  1:20:15.5   552  Curtis Farmer                        Mooresboro, NC                               
             70-74    1     M  84   10:40.9   88   1:25     36:30.1 18.4  121   1:27     30:13.5 10:04  148                           
131  1:20:20.1   696  William Oldehoff                     Jacksonville, FL                             
             Novice  13     M  85   10:45.3   94   3:29     38:27.6 17.5  150   0:55     26:44.1  8:55   97                           
132  1:20:23.7   676  John Dworschak                       Jacksonville, FL                             
             Novice  14     M  86   10:32.8   80   3:32     37:22.1 18.0  133   0:54     28:03.7  9:21  123                           
133  1:20:25.8   702  Ashley Sprenkel                      St Johns, FL                                 
             Novice   2     F  43   11:11.9  114   1:52     37:31.2 17.9  137   1:52     27:59.8  9:20  120                           
134  1:20:47.8   681  Philip Gregory                       Neptune Beach, FL                            
             Novice  15     M  87   10:19.9   67   2:19     35:58.1 18.7  114   1:16     30:55.8 10:18  155                           
135  1:21:22.2   523  Bill Buonanni                        Merritt Island, FL                           
             50-54    9     M  88   11:24.8  127   1:10     35:02.3 19.2   99   0:58     32:48.2 10:56  171                           
136  1:21:48.6   536  Andrea Colangelo                     Jacksonville, FL                             
             30-34    6     F  44   12:04.2  148   1:06     36:16.3 18.5  119   1:08     31:14.6 10:25  158                           
137  1:21:51.0   665  Gina Blevins                         St Augustine, FL                             
             35-39    9     F  45   12:39.0  164   2:05     39:48.2 16.9  164   0:51     26:28.0  8:49   93                           
138  1:22:24.4   697  Chris Payton                         Orange Park, FL                              
             Novice  16     M  89   11:31.7  133   2:20     37:37.6 17.9  140   0:56     30:00.4 10:00  143                           
139  1:22:25.4   713  Samuel Crozier                       Jacksonville, FL                             
             30-34   12     M  90   11:37.9  137   2:23     35:25.0 19.0  107   1:46     31:14.4 10:25  159                           
140  1:22:32.0   677  Stephan Esser                        Jacksonville Beach, FL                       
             Novice  17     M  91   11:41.6  140   2:27     40:01.1 16.8  166   0:46     27:37.0  9:12  111                           
141  1:22:34.7   597  Julie Nelson                         Tacoma, WA                                   
             20-24    2     F  46   11:04.9  111   2:47     41:05.1 16.4  174   0:43     26:55.7  8:58  100                           
142  1:22:37.3   527  Mary Butler                          Jacksonville, FL                             
             25-29    6     F  47   10:36.1   84   1:09     39:55.9 16.8  165   0:59     29:58.3  9:59  142                           
143  1:22:48.9   560  Justin Harrison                      Gainesville, FL                              
             35-39   10     M  92   11:34.6  136   2:32     38:11.5 17.6  148   1:48     28:43.9  9:34  131                           
144  1:23:10.7   694  David Myroup                         St. Augustine, FL                            
             Novice  18     M  93   10:46.6   97   2:36     41:02.2 16.4  173   0:48     27:58.7  9:19  118                           
145  1:23:25.0   511  Grady Baxley                         Jacksonville Beach, FL                       
             40-44   13     M  94   11:59.0  144   2:21     33:55.5 19.8   79   2:08     33:02.0 11:01  173                           
146  1:23:33.3   503  Team Honey Punkin                    Decatur, IL                                  
             Relay    5     X   0   17:43.1  198   0:35     37:31.7 17.9  136   0:40     27:04.3  9:01  102                           
147  1:23:41.2   705  Lindsey Williams                     Jacksonville, FL                             
             Novice   3     F  48   12:07.9  150   2:36     39:11.5 17.2  158   0:48     28:59.2  9:40  135                           
148  1:23:47.1   645  Jennifer Z                           Neptune Beach, FL                            
             40-44    4     F  49   13:27.2  176   2:02     37:05.1 18.1  130   1:08     30:05.1 10:02  145                           
149  1:23:54.9   558  Corey Green                          Jacksonville, FL                             
             45-49    8     M  95   15:55.4  193   2:51     34:04.0 19.7   81   1:27     29:37.9  9:52  140                           
150  1:24:00.5   569  Richard Houser                       Statesboro, GA                               
             40-44   14     M  96   12:00.4  145   3:45     36:51.2 18.2  126   1:20     30:04.5 10:01  144                           
151  1:24:24.8   636  Debra Varley                         Ponte Vedra Beach, FL                        
             50-54    8     F  50   13:42.7  180   2:11     40:56.2 16.4  171   1:41     25:54.8  8:38   82                           
152  1:24:34.6   545  Jamie Donaldson                      Saint Johns, FL                              
             25-29    7     F  51   12:02.5  146   1:33     39:36.9 17.0  162   2:14     29:09.6  9:43  137                           
153  1:24:55.5   717  Mia Weikko                           Ormond Beach, FL                             
             20-24    3     F  52   10:20.9   70   1:20     43:39.0 15.4  185   1:08     28:28.5  9:29  128                           
154  1:25:43.4   703  Claire Todd                          Jacksonville, FL                             
             Novice   4     F  53   10:18.2   65   2:14     41:17.9 16.3  176   1:08     30:46.4 10:15  153                           
155  1:25:48.8   699  Taylor Rochelle                      St Augustine, FL                             
             Athena   1     F  54   10:44.6   93   2:37     39:10.2 17.2  157   1:53     31:24.8 10:28  161                           
156  1:27:15.1   691  Laura Miller                         Jacksonville Beach, FL                       
             Novice   5     F  55   10:45.8   95   3:31     40:44.5 16.5  169   2:10     30:05.1 10:02  146                           
157  1:27:29.7   641  Stacie Waters                        Brunswick, GA                                
             35-39   10     F  56   10:26.1   75   2:21     41:40.4 16.1  178   0:48     32:14.7 10:45  165                           
158  1:27:32.7   608  Rachel Rados                         Fort Walton Beach, FL                        
             35-39   11     F  57   12:14.2  154   1:48     38:41.7 17.4  152   2:20     32:29.7 10:50  167                           
159  1:27:36.6   607  Charles Rados                        Fort Walton Beach, FL                        
             40-44   15     M  97   11:37.0  138   1:26     37:57.1 17.7  144   2:09     34:27.6 11:29  181                           
160  1:27:40.6   650  Michael Kennedy                      Jacksonville Beach, FL                       
             Clyde    3     M  98   12:46.1  167   3:10     38:51.3 17.3  155   2:19     30:34.6 10:11  152                           
161  1:27:43.7   533  Tammie Chamberlain                   Sarasota, FL                                 
             40-44    5     F  58   16:02.8  194   2:12     39:24.2 17.1  160   1:03     29:02.7  9:41  136                           
162  1:28:00.8   848  Amy Burdan                           Fleming, GA                                  
             Athena   2     F  59   12:39.9  165   1:59     38:30.3 17.5  151   1:40     33:12.8 11:04  174                           
163  1:28:00.9   549  Arik Entin                           Jacksonville, FL                             
             40-44   16     M  99   12:13.5  153   1:57     37:28.7 17.9  135   1:14     35:08.9 11:43  184                           
164  1:28:01.8   539  Dennis Conlon                        Jacksonville, FL                             
             50-54   10     M 100   12:22.0  161   2:22     36:14.9 18.5  118   1:21     35:42.8 11:54  186                           
165  1:28:11.8   664  Allison Blay                         Gainesville, FL                              
             Novice   6     F  60    9:47.9   41   2:47     43:49.8 15.3  186   1:36     30:12.8 10:04  147                           
166  1:28:28.9   594  Geoffrey Mitskevich                  Rockledge, FL                                
             50-54   11     M 101   20:06.2  202   3:44     35:06.0 19.1  102   2:40     26:52.9  8:57   98                           
167  1:29:11.0   660  Craig Ilschner                       Edmond, OK                                   
             M/P/L    6     M 102   15:03.8  189   1:43     39:04.6 17.2  156   0:46     32:35.0 10:52  169                           
168  1:29:31.0   649  Amanda Lennox                        St. Augustine, FL                            
             Athena   3     F  61   13:41.5  178   2:26     41:07.6 16.3  175   1:06     31:11.0 10:24  156                           
169  1:29:31.9   711  Eileen Doyle                         St Augustine, FL                             
             50-54    9     F  62   13:41.5  179   2:04     36:06.8 18.6  117   1:41     35:59.9 12:00  188                           
170  1:29:45.7   678  Joe Ferranti                         Jacksonville, FL                             
             Novice  19     M 103   12:22.0  160   2:43     39:46.4 16.9  163   1:24     33:30.7 11:10  175                           
171  1:29:56.6   688  Andrea Lackman                       Ponte Vedra Beach, FL                        
             Novice   7     F  63   11:56.1  143   2:30     44:46.9 15.0  189   1:08     29:36.6  9:52  139                           
172  1:30:09.6   616  Karen Rochelle                       St. Augustine, FL                            
             50-54   10     F  64   12:54.1  168   2:26     41:01.8 16.4  172   0:56     32:52.6 10:57  172                           
173  1:30:16.9   715  Leslie Mallen                        Columbus, OH                                 
             25-29    8     F  65   11:21.9  122   3:06     43:38.9 15.4  184   4:38     27:33.9  9:11  109                           
174  1:30:25.5   718  Walt Allen                           Jacksonville, FL                             
             70-74    2     M 104   15:16.6  190   1:48     34:31.8 19.5   89   1:46     37:04.5 12:21  191                           
175  1:30:38.2   575  Andrea Kohn                          St Augustine, FL                             
             55-59    1     F  66   14:10.5  183   1:41     38:47.2 17.3  153   1:10     34:50.2 11:37  183                           
176  1:31:00.7   524  Kate Buonanni                        Merritt Island, FL                           
             20-24    4     F  67   13:23.9  175   1:28     38:10.3 17.6  147   1:23     36:36.7 12:12  190                           
177  1:31:14.9   561  Liz Heffner                          Saint Augustine, FL                          
             50-54   11     F  68   12:16.0  158   3:23     45:01.4 14.9  190   1:16     29:18.9  9:46  138                           
178  1:31:32.3   522  Rich Buerkle                         Pompano Beach, FL                            
             35-39   11     M 105   18:58.1  201   1:17     39:30.7 17.0  161   1:34     30:13.3 10:04  149                           
179  1:31:54.5   612  Tracy Riazzi                         Melbourne, FL                                
             50-54   12     F  69   13:07.8  171   2:30     38:49.4 17.3  154   1:52     33:36.5 11:12  177     2 5.10a               
180  1:33:21.2   615  Evan Rochelle                        St Augustine, FL                             
             15-19    2     M 106   11:09.7  113   2:30     43:11.5 15.6  183   0:58     35:33.2 11:51  185                           
181  1:33:57.8   689  Cheryl Lippert                       Jacksonville Beach, FL                       
             Novice   8     F  70   12:57.7  170   3:25     41:44.3 16.1  179   2:16     33:35.8 11:12  176                           
182  1:34:42.8   613  Robert Riker                         Jacksonville, FL                             
             35-39   12     M 107   12:18.3  159   2:23     40:23.1 16.6  168   2:04     37:34.8 12:31  194                           
183  1:34:49.4   674  Tim Dittmeier                        St Augustine, FL                             
             Novice  20     M 108   12:12.9  152   3:24     44:17.7 15.2  187   1:03     33:53.4 11:18  180                           
184  1:35:05.3   652  Jeff Neace                           St Augustine, FL                             
             Clyde    4     M 109   13:54.7  181   3:00     40:18.4 16.7  167   1:59     35:54.3 11:58  187                           
185  1:35:26.4   668  Katie Briggs                         Jacksonville, FL                             
             Novice   9     F  71   13:18.5  173   3:39     44:45.6 15.0  188   1:02     32:42.4 10:54  170                           
186  1:35:58.9   695  Melanie Noir Jones                   St Augustine, FL                             
             Novice  10     F  72   17:05.7  197   2:54     42:57.8 15.6  182   0:44     32:18.9 10:46  166                           
187  1:36:38.1   701  Rick Smith                           Decatur, GA                                  
             Novice  21     M 110   15:46.8  192   2:39     37:36.7 17.9  139   2:09     38:28.1 12:49  197                           
188  1:38:21.8   631  Kristen Stewart                      Neptune Beach, FL                            
             40-44    6     F  73   12:26.3  162   3:21     51:25.1 13.1  196   0:43     30:26.8 10:09  151                           
189  1:41:25.3   638  Hugh WA                              St Augustine, FL                             
             55-59    4     M 111   11:17.3  119   5:06     52:45.7 12.7  200   2:26     29:51.3  9:57  141                           
190  1:41:25.6   667  John Bowers                          Palm Coast, FL                               
             Novice  22     M 112   12:14.3  155   7:09     53:04.0 12.7  201   0:59     27:59.6  9:20  119                           
191  1:41:57.5   670  Deric D Agostino                     Jacksonville, FL                             
             Novice  23     M 113   14:31.1  185   2:35     45:45.5 14.7  191   0:54     38:12.5 12:44  195                           
192  1:42:31.1   687  Lana Khanachet                       Jacksonville, FL                             
             Novice  11     F  74   14:08.3  182   2:32     46:49.2 14.4  193   0:49     38:13.1 12:44  196                           
193  1:43:15.9   669  Katie Classey                        Jacksonville, FL                             
             Novice  12     F  75   13:39.0  177   2:41     41:48.1 16.1  180   1:38     43:29.9 14:30  201                           
194  1:43:17.9   686  Karen Kempler                        St. Augustine, FL                            
             55-59    2     F  76   14:11.7  184   3:37     50:19.2 13.4  195   1:22     33:48.9 11:16  179                           
195  1:43:22.3   706  Fran Windeler                        St Augustine, FL                             
             Novice  13     F  77   18:27.1  199   4:28     42:27.9 15.8  181   1:25     36:35.3 12:12  189                           
196  1:46:07.3   642  Joe Watson                           Jacksonville, FL                             
             25-29    3     M 114   13:19.4  174   2:34     45:51.0 14.7  192   1:43     42:40.3 14:13  200                           
197  1:46:14.8   714  Blake Windeler                       Sshanna, OH                                  
             30-34   13     M 115   11:15.4  117   9:12     47:27.0 14.2  194   0:50     37:30.8 12:30  193                           
198  1:50:20.5   614  Ashley Robinson                      Jacksonville, FL                             
             20-24    5     F  78   14:53.9  188   1:59     55:33.7 12.1  202   0:46     37:09.5 12:23  192                           
199  1:55:52.1   671  Katerina Deeb                        Ocala, FL                                    
             Novice  14     F  79   16:44.5  195   6:35     52:12.4 12.9  198   1:40     38:41.1 12:54  199                           
200  1:55:52.1   663  Katerina Backus                      Palm Coast, FL                               
             Novice  15     F  80   16:45.3  196   6:23     52:18.0 12.8  199   1:46     38:40.1 12:53  198                           
201  2:18:03.4   709  Lauren Jones                         St Augustine, FL                             
             Novice  16     F  81   20:14.2  204   3:31     51:55.6 12.9  197   6:28     55:55.4 18:38  202                           
202  2:18:03.8   693  Amanda Morris                        Gainesville, FL                              
             Novice  17     F  82   20:06.9  203   3:41     56:25.3 11.9  203   1:54     55:57.8 18:39  203                           
203  2:30:35.1   698  Sharon Piltz                         Jacksonville, FL                             
             Novice  18     F  83   18:33.0  200   5:03   1:05:31.9 10.3  204   1:25   1:00:03.1 20:01  204                           
  DQ  DQ  DQ     530  George Carlson                       Fort Campbell, KY                            
             50-54   12     M 116   10:22.5   71   2:51     35:18.2 19.0  105   1:23     32:29.0 10:50  168    99 Swim                
            DRC Sports   352-637-2475   chris@ DRCsports.com




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News