Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Crusader Gallop

Dover, FL, August 17, 2013

[Overall 5k Results | Male Overall 5k Results | Female Overall 5k Results ]

5k Age Group Results

Crusader Gallop

Crusader Gallop

Age Group Results

August 17, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 0-14 15-19

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cal Davidson-Turner               Sarasota  FL           68   16        1        17:34.9      5:40/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Brookover                  Palm Harbor  FL         6   15       16        21:17.9      6:52/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Robin                                              123   47       32        23:52.0      7:42/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Canton                  Brandon  FL             8   64       58        27:34.3      8:54/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Sage                         Bradenton  FL          92   14       15        20:53.0      6:44/M
       2    Stone Malick                      Lakeland  FL           81   14       39        24:31.0      7:55/M
       3    Lane Schneider                    Lakeland  FL           93   14       43        24:58.1      8:03/M
       4    Evan Berman                       Sarasota  FL           62   13       48        25:23.2      8:11/M
       5    Ernesto Velasquez Jr              Tampa  FL             105   12       77        30:11.7      9:44/M
       6    Camil Grandioux                   Bradenton  FL          76   14       78        30:13.0      9:45/M
       7    Leonardo Vierra                                         116   12       79        30:37.3      9:53/M
       8    Brant Wenger                      Seffner  FL           101   12      105        44:42.0     14:25/M
       9    Alexander Smith                   Seffner  FL            97   13      111        48:47.9     15:44/M
      DQ    Beau Frazier                      Thonotosassa  FL       73   10       DQ            ---      5:59/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily English                     Lakeland  FL           16   14       17        21:28.6      6:55/M
       2    Sneha Sathish                                           119   14       30        23:34.4      7:36/M
       3    Micaela Torres                    Tampa  FL              56   14       46        25:09.8      8:07/M
       4    Allison Adams                     Riverview  FL           1   14       50        25:36.7      8:15/M
       5    Brandie Rimer                     Clearwater  FL         47   14       56        26:42.7      8:37/M
       6    Melissa Ferguson                  Lakeland  FL           17   14       64        28:14.6      9:06/M
       7    Delaney Kocsis                    Thonotosassa  FL       33   13       70        29:06.9      9:23/M
       8    Sarah Leonard                     Tampa  FL             113   11       73        29:14.1      9:26/M
       9    Caroline Hobson                   Nokomis  FL            26   14       76        30:11.2      9:44/M
      10    Emma Noskey                       Brandon  FL            44   13       81        30:53.3      9:58/M
      11    Elise Warren                      Lakeland  FL           58   14       82        30:59.9     10:00/M
      12    Eileen Cory                                             118   14       83        31:01.5     10:00/M
      13    Nicole Walters                    Sarasota  FL           57   13       97        35:33.5     11:28/M
      14    Kate Mullen                       Sarasota  FL           41   14       98        36:36.4     11:48/M
      15    Desiree Scott                     Seffner  FL            53   11      100        38:29.6     12:25/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Bartlett                                          121   18        2        18:14.4      5:53/M
       2    Noah Perkins                      Brandon  FL            87   15        3        18:19.4      5:55/M
       3    Stephen Brown                     Land O Lakes  FL       63   18        4        18:33.5      5:59/M
       4    Ryan Codd                         Lakeland  FL           66   17        5        18:41.6      6:02/M
       5    Victor Amador                     Lakeland  FL           60   16        6        18:45.0      6:03/M
       6    Mitchell Pantelides               Clearwater  FL         85   16        7        18:51.2      6:05/M
       7    Connor Gilliard                   Lakeland  FL           75   16        8        18:55.1      6:06/M
       8    Jonathan Cain                     Lakeland  FL           64   15       10        19:50.3      6:24/M
       9    Mark Morey                        Lakeland  FL           82   17       11        20:11.1      6:31/M
      10    Chris Robin                       Tampa  FL              89   16       12        20:26.4      6:35/M
      11    Michael Cory                                            117   16       13        20:43.8      6:41/M
      12    Adam Zalanka                      Lakeland  FL          103   15       14        20:44.3      6:41/M
      13    Mitchell Gannon                   Sarasota  FL           74   16       19        22:04.2      7:07/M
      14    Gerald Thompson                   Sarasota  FL           99   16       21        22:37.9      7:18/M
      15    Aristotle Contis                  Sarasota  FL           67   17       22        22:45.5      7:20/M
      16    Erik Johansen                     Clearwater  FL         79   15       24        22:53.6      7:23/M
      17    Darrell Walters                   Sarasota  FL          100   15       25        23:01.5      7:25/M
      18    Billy Ehrenfeld                   Bradenton  FL          71   16       26        23:14.9      7:30/M
      19    Ryan Romero                       Bradenton  FL          90   15       28        23:30.8      7:35/M
      20    Alex Pepe                         Sarasota  FL           86   16       31        23:49.0      7:41/M
      21    Sloan Hastings                    Tampa  FL             108   16       35        24:06.0      7:46/M
      22    Tyler Shanahan                    Lakewood Ranch  FL     96   15       40        24:31.5      7:55/M
      23    Erik Cooper                       Riverview  FL         106   16       44        25:00.0      8:04/M
      24    Nicholas Cole                     Riverview  FL         111   18       52        25:41.2      8:17/M
      25    Ryan Demello                      Plant City  FL         70   15       92        34:13.0     11:02/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Jung                     Lakeland  FL           30   15       18        21:58.0      7:05/M
       2    Ruby Lewis                        Lakeland  FL           37   16       20        22:32.4      7:16/M
       3    Rachel Castor                     Lakeland  FL           10   16       23        22:50.9      7:22/M
       4    Avory Baker                       Lakeland  FL            3   16       27        23:21.7      7:32/M
       5    Taylor Sanders                    Lakeland  FL           50   15       33        23:58.9      7:44/M
       6    Makenzi Baker                     Lakeland  FL            2   16       36        24:10.6      7:48/M
       7    Courtney Bingham                  Tampa  FL               5   17       37        24:14.9      7:49/M
       8    Casey Johnson                     Lakeland  FL           29   15       41        24:39.0      7:57/M
       9    Emily Curran                      Oldsmar  FL            11   15       42        24:50.7      8:01/M
      10    Sydney Kurtz                      Lakeland  FL           34   16       45        25:06.3      8:06/M
      11    Maria De Andrade                  Lakeland  FL           12   15       47        25:20.6      8:10/M
      12    Amanda Thompson                   Tampa  FL             112   16       49        25:32.8      8:14/M
      13    Keely Durbak                      Largo  FL              15   16       54        26:22.9      8:30/M
      14    Grace Casagrande                  Bradenton  FL           9   17       55        26:22.9      8:30/M
      15    Katelyn Klorer                    Tampa  FL              32   16       57        27:12.0      8:46/M
      16    Christine Russo                   Riverview  FL          49   16       60        27:49.3      8:58/M
      17    Trinity Kutschinski               Lakeland  FL           35   16       62        28:06.1      9:04/M
      18    Brooke Schweers                   Sarasota  FL           52   15       63        28:11.7      9:05/M
      19    Serena Seranko                                          114   17       67        28:40.6      9:15/M
      20    Stephanie Fries                   Clearwater  FL         20   15       68        28:41.1      9:15/M
      21    Jaelyn Banea                      Tampa  FL               4   15       71        29:09.9      9:24/M
      22    Andrea "ali" Goodwin              Sarasota  FL           22   15       72        29:11.6      9:25/M
      23    Hannah Holjes                     Lakeland  FL           27   16       74        29:18.1      9:27/M
      24    Sara Terlep                       Lakeland  FL           54   15       75        29:19.8      9:27/M
      25    Sasha Foss                        Lakeland  FL           18   16       85        31:16.3     10:05/M
      26    Christine Guerrero                Lakeland  FL           23   15       86        31:38.4     10:12/M
      27    Brianna Neumann                   Lakeland  FL           43   15       89        32:28.1     10:28/M
      28    Samantha Santos                   Lakeland  FL           51   15       90        32:37.4     10:31/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Wiseman                    Baltimore  MD         107   20       29        23:33.9      7:36/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ernesto Velasqu Velasquez         Tampa  FL             104   30        9        19:50.2      6:24/M
       2    David Scott                       Dover  FL              94   34       53        25:54.2      8:21/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Peters                       Tampa  FL              88   37       51        25:40.7      8:17/M
       2    Brett Frazier                     Thonotosassa  FL       19   39       88        32:10.6     10:23/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mia Masino                        Thonotosassa  FL       38   39       59        27:42.8      8:56/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roger Dunkin                                            122   43       66        28:36.2      9:14/M
       2    David Shiner                      St Petersburg  FL     120   42       69        28:57.0      9:20/M
       3    Paul Scott                        Seffner  FL            95   42      101        38:29.7     12:25/M
       4    Tim Noskey                        Brandon  FL            84   44      104        40:01.7     12:55/M
       5    Joe Wenger                        Seffner  FL           102   41      106        44:42.7     14:25/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Price                       Plant City  FL         46   43       65        28:34.3      9:13/M
       2    Stacy Helsel                      Tampa  FL              25   42       87        31:38.7     10:12/M
       3    Angie Frazier                     Thonotosassa  FL       72   41       93        34:24.7     11:06/M
       4    Maria Noskey                      Brandon  FL            45   44       99        37:07.0     11:58/M
       5    Michelle Thuma                    Valrico  FL            55   40      103        39:36.0     12:46/M
       6    Elizabeth (liza Bryant            Riverview  FL           7   41      110        48:15.1     15:34/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Heerdt                      Riverview  FL          77   46       94        35:01.6     11:18/M
       2    John Roosen                       Tampa  FL              91   49      107        46:32.7     15:01/M
       3    Clark Smith                       Seffner  FL            98   45      112        48:48.1     15:45/M
       4    Kevin Cook                        Tampa  FL             110   45      113        52:45.0     17:01/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Holt                        Plant City  FL         28   45       61        27:55.9      9:00/M
       2    Jeaneen Wiegand                   Sarasota  FL           59   45       80        30:52.3      9:57/M
       3    Lisa Heerdt                       Riverview  FL          24   46       91        33:48.2     10:54/M
       4    Beth Roosen                       Tampa  FL              48   49       95        35:10.7     11:21/M
       5    Jan Duke                          Plant City  FL         14   49      102        39:07.0     12:37/M
       6    Linda Leigh                       Brandon  FL            36   45      109        48:14.7     15:34/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Raul Demello Demello              Plant City  FL         69   54       34        24:05.0      7:46/M
       2    Tommy Medlin                      Seffner  FL           115   50       38        24:30.5      7:54/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Demello                      Plant City  FL         13   50      108        48:14.0     15:34/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Belluccio                    Tampa  FL              61   65       84        31:06.2     10:02/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Baker                       Tampa  FL             109   65       96        35:15.2     11:22/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News