Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Crusader Gallop

Dover, FL, August 17, 2013

[Male Overall 5k Results | Female Overall 5k Results | 5k Age Group Results ]

Overall 5k Results

Crusader Gallop

Crusader Gallop

Overall Finish List

August 17, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Cal Davidson-Turner               Sarasota  FL           68    16   M       1 Top Fin             17:34.9      5:40/M
      2    Scott Bartlett                                          121    18   M       1 15-19               18:14.4      5:53/M
      3    Noah Perkins                      Brandon  FL            87    15   M       2 15-19               18:19.4      5:55/M
      4    Stephen Brown                     Land O Lakes  FL       63    18   M       3 15-19               18:33.5      5:59/M
      5    Ryan Codd                         Lakeland  FL           66    17   M       4 15-19               18:41.6      6:02/M
      6    Victor Amador                     Lakeland  FL           60    16   M       5 15-19               18:45.0      6:03/M
      7    Mitchell Pantelides               Clearwater  FL         85    16   M       6 15-19               18:51.2      6:05/M
      8    Connor Gilliard                   Lakeland  FL           75    16   M       7 15-19               18:55.1      6:06/M
      9    Ernesto Velasqu Velasquez         Tampa  FL             104    30   M       1 30-34               19:50.2      6:24/M
     10    Jonathan Cain                     Lakeland  FL           64    15   M       8 15-19               19:50.3      6:24/M
     11    Mark Morey                        Lakeland  FL           82    17   M       9 15-19               20:11.1      6:31/M
     12    Chris Robin                       Tampa  FL              89    16   M      10 15-19               20:26.4      6:35/M
     13    Michael Cory                                            117    16   M      11 15-19               20:43.8      6:41/M
     14    Adam Zalanka                      Lakeland  FL          103    15   M      12 15-19               20:44.3      6:41/M
     15    Adam Sage                         Bradenton  FL          92    14   M       2  0-14               20:53.0      6:44/M
     16    Hannah Brookover                  Palm Harbor  FL         6    15   F       1 Top Fin             21:17.9      6:52/M
     17    Emily English                     Lakeland  FL           16    14   F       1  0-14               21:28.6      6:55/M
     18    Victoria Jung                     Lakeland  FL           30    15   F       1 15-19               21:58.0      7:05/M
     19    Mitchell Gannon                   Sarasota  FL           74    16   M      13 15-19               22:04.2      7:07/M
     20    Ruby Lewis                        Lakeland  FL           37    16   F       2 15-19               22:32.4      7:16/M
     21    Gerald Thompson                   Sarasota  FL           99    16   M      14 15-19               22:37.9      7:18/M
     22    Aristotle Contis                  Sarasota  FL           67    17   M      15 15-19               22:45.5      7:20/M
     23    Rachel Castor                     Lakeland  FL           10    16   F       3 15-19               22:50.9      7:22/M
     24    Erik Johansen                     Clearwater  FL         79    15   M      16 15-19               22:53.6      7:23/M
     25    Darrell Walters                   Sarasota  FL          100    15   M      17 15-19               23:01.5      7:25/M
     26    Billy Ehrenfeld                   Bradenton  FL          71    16   M      18 15-19               23:14.9      7:30/M
     27    Avory Baker                       Lakeland  FL            3    16   F       4 15-19               23:21.7      7:32/M
     28    Ryan Romero                       Bradenton  FL          90    15   M      19 15-19               23:30.8      7:35/M
     29    Taylor Wiseman                    Baltimore  MD         107    20   F       1 20-24               23:33.9      7:36/M
     30    Sneha Sathish                                           119    14   F       2  0-14               23:34.4      7:36/M
     31    Alex Pepe                         Sarasota  FL           86    16   M      20 15-19               23:49.0      7:41/M
     32    Mike Robin                                              123    47   M       1 Top Fin             23:52.0      7:42/M
     33    Taylor Sanders                    Lakeland  FL           50    15   F       5 15-19               23:58.9      7:44/M
     34    Raul Demello Demello              Plant City  FL         69    54   M       1 50-54               24:05.0      7:46/M
     35    Sloan Hastings                    Tampa  FL             108    16   M      21 15-19               24:06.0      7:46/M
     36    Makenzi Baker                     Lakeland  FL            2    16   F       6 15-19               24:10.6      7:48/M
     37    Courtney Bingham                  Tampa  FL               5    17   F       7 15-19               24:14.9      7:49/M
     38    Tommy Medlin                      Seffner  FL           115    50   M       2 50-54               24:30.5      7:54/M
     39    Stone Malick                      Lakeland  FL           81    14   M       3  0-14               24:31.0      7:55/M
     40    Tyler Shanahan                    Lakewood Ranch  FL     96    15   M      22 15-19               24:31.5      7:55/M
     41    Casey Johnson                     Lakeland  FL           29    15   F       8 15-19               24:39.0      7:57/M
     42    Emily Curran                      Oldsmar  FL            11    15   F       9 15-19               24:50.7      8:01/M
     43    Lane Schneider                    Lakeland  FL           93    14   M       4  0-14               24:58.1      8:03/M
     44    Erik Cooper                       Riverview  FL         106    16   M      23 15-19               25:00.0      8:04/M
     45    Sydney Kurtz                      Lakeland  FL           34    16   F      10 15-19               25:06.3      8:06/M
     46    Micaela Torres                    Tampa  FL              56    14   F       3  0-14               25:09.8      8:07/M
     47    Maria De Andrade                  Lakeland  FL           12    15   F      11 15-19               25:20.6      8:10/M
     48    Evan Berman                       Sarasota  FL           62    13   M       5  0-14               25:23.2      8:11/M
     49    Amanda Thompson                   Tampa  FL             112    16   F      12 15-19               25:32.8      8:14/M
     50    Allison Adams                     Riverview  FL           1    14   F       4  0-14               25:36.7      8:15/M
     51    Tony Peters                       Tampa  FL              88    37   M       1 35-39               25:40.7      8:17/M
     52    Nicholas Cole                     Riverview  FL         111    18   M      24 15-19               25:41.2      8:17/M
     53    David Scott                       Dover  FL              94    34   M       2 30-34               25:54.2      8:21/M
     54    Keely Durbak                      Largo  FL              15    16   F      13 15-19               26:22.9      8:30/M
     55    Grace Casagrande                  Bradenton  FL           9    17   F      14 15-19               26:22.9      8:30/M
     56    Brandie Rimer                     Clearwater  FL         47    14   F       5  0-14               26:42.7      8:37/M
     57    Katelyn Klorer                    Tampa  FL              32    16   F      15 15-19               27:12.0      8:46/M
     58    Elizabeth Canton                  Brandon  FL             8    64   F       1 Top Fin             27:34.3      8:54/M
     59    Mia Masino                        Thonotosassa  FL       38    39   F       1 35-39               27:42.8      8:56/M
     60    Christine Russo                   Riverview  FL          49    16   F      16 15-19               27:49.3      8:58/M
     61    Sarah Holt                        Plant City  FL         28    45   F       1 45-49               27:55.9      9:00/M
     62    Trinity Kutschinski               Lakeland  FL           35    16   F      17 15-19               28:06.1      9:04/M
     63    Brooke Schweers                   Sarasota  FL           52    15   F      18 15-19               28:11.7      9:05/M
     64    Melissa Ferguson                  Lakeland  FL           17    14   F       6  0-14               28:14.6      9:06/M
     65    Susan Price                       Plant City  FL         46    43   F       1 40-44               28:34.3      9:13/M
     66    Roger Dunkin                                            122    43   M       1 40-44               28:36.2      9:14/M
     67    Serena Seranko                                          114    17   F      19 15-19               28:40.6      9:15/M
     68    Stephanie Fries                   Clearwater  FL         20    15   F      20 15-19               28:41.1      9:15/M
     69    David Shiner                      St Petersburg  FL     120    42   M       2 40-44               28:57.0      9:20/M
     70    Delaney Kocsis                    Thonotosassa  FL       33    13   F       7  0-14               29:06.9      9:23/M
     71    Jaelyn Banea                      Tampa  FL               4    15   F      21 15-19               29:09.9      9:24/M
     72    Andrea "ali" Goodwin              Sarasota  FL           22    15   F      22 15-19               29:11.6      9:25/M
     73    Sarah Leonard                     Tampa  FL             113    11   F       8  0-14               29:14.1      9:26/M
     74    Hannah Holjes                     Lakeland  FL           27    16   F      23 15-19               29:18.1      9:27/M
     75    Sara Terlep                       Lakeland  FL           54    15   F      24 15-19               29:19.8      9:27/M
     76    Caroline Hobson                   Nokomis  FL            26    14   F       9  0-14               30:11.2      9:44/M
     77    Ernesto Velasquez Jr              Tampa  FL             105    12   M       6  0-14               30:11.7      9:44/M
     78    Camil Grandioux                   Bradenton  FL          76    14   M       7  0-14               30:13.0      9:45/M
     79    Leonardo Vierra                                         116    12   M       8  0-14               30:37.3      9:53/M
     80    Jeaneen Wiegand                   Sarasota  FL           59    45   F       2 45-49               30:52.3      9:57/M
     81    Emma Noskey                       Brandon  FL            44    13   F      10  0-14               30:53.3      9:58/M
     82    Elise Warren                      Lakeland  FL           58    14   F      11  0-14               30:59.9     10:00/M
     83    Eileen Cory                                             118    14   F      12  0-14               31:01.5     10:00/M
     84    Tony Belluccio                    Tampa  FL              61    65   M       1 65-69               31:06.2     10:02/M
     85    Sasha Foss                        Lakeland  FL           18    16   F      25 15-19               31:16.3     10:05/M
     86    Christine Guerrero                Lakeland  FL           23    15   F      26 15-19               31:38.4     10:12/M
     87    Stacy Helsel                      Tampa  FL              25    42   F       2 40-44               31:38.7     10:12/M
     88    Brett Frazier                     Thonotosassa  FL       19    39   M       2 35-39               32:10.6     10:23/M
     89    Brianna Neumann                   Lakeland  FL           43    15   F      27 15-19               32:28.1     10:28/M
     90    Samantha Santos                   Lakeland  FL           51    15   F      28 15-19               32:37.4     10:31/M
     91    Lisa Heerdt                       Riverview  FL          24    46   F       3 45-49               33:48.2     10:54/M
     92    Ryan Demello                      Plant City  FL         70    15   M      25 15-19               34:13.0     11:02/M
     93    Angie Frazier                     Thonotosassa  FL       72    41   F       3 40-44               34:24.7     11:06/M
     94    David Heerdt                      Riverview  FL          77    46   M       1 45-49               35:01.6     11:18/M
     95    Beth Roosen                       Tampa  FL              48    49   F       4 45-49               35:10.7     11:21/M
     96    Susan Baker                       Tampa  FL             109    65   F       1 65-69               35:15.2     11:22/M
     97    Nicole Walters                    Sarasota  FL           57    13   F      13  0-14               35:33.5     11:28/M
     98    Kate Mullen                       Sarasota  FL           41    14   F      14  0-14               36:36.4     11:48/M
     99    Maria Noskey                      Brandon  FL            45    44   F       4 40-44               37:07.0     11:58/M
    100    Desiree Scott                     Seffner  FL            53    11   F      15  0-14               38:29.6     12:25/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Paul Scott                        Seffner  FL            95    42   M       3 40-44               38:29.7     12:25/M
    102    Jan Duke                          Plant City  FL         14    49   F       5 45-49               39:07.0     12:37/M
    103    Michelle Thuma                    Valrico  FL            55    40   F       5 40-44               39:36.0     12:46/M
    104    Tim Noskey                        Brandon  FL            84    44   M       4 40-44               40:01.7     12:55/M
    105    Brant Wenger                      Seffner  FL           101    12   M       9  0-14               44:42.0     14:25/M
    106    Joe Wenger                        Seffner  FL           102    41   M       5 40-44               44:42.7     14:25/M
    107    John Roosen                       Tampa  FL              91    49   M       2 45-49               46:32.7     15:01/M
    108    Lori Demello                      Plant City  FL         13    50   F       1 50-54               48:14.0     15:34/M
    109    Linda Leigh                       Brandon  FL            36    45   F       6 45-49               48:14.7     15:34/M
    110    Elizabeth (liza Bryant            Riverview  FL           7    41   F       6 40-44               48:15.1     15:34/M
    111    Alexander Smith                   Seffner  FL            97    13   M      10  0-14               48:47.9     15:44/M
    112    Clark Smith                       Seffner  FL            98    45   M       3 45-49               48:48.1     15:45/M
    113    Kevin Cook                        Tampa  FL             110    45   M       4 45-49               52:45.0     17:01/M
     DQ    Beau Frazier                      Thonotosassa  FL       73    10   M      DQ  0-14                   ---      5:59/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News