Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Hoofin for the Woofin

Lakeland, FL, April 5, 2013

[Age Groups ]

Overall

Courtesy of Spitler Race

          Hoofin for the Woofin                             
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
  1   18:19  5:55    1 OPEN     1 M    61 Jon Williams                Miami                                                      
  2   19:27  6:16    1 40-49    2 M    23 Sebastian Hernandez         Lakeland                                                   
  3   19:28  6:17    1 20-29    3 M    38 Tim Miles                   Lakeland                                                   
  4   20:32  6:37    2 40-49    4 M    70 Jasper Bell                                                                            
  5   21:01  6:47    1 10-19    5 M    74 Kurt Jung                   Lakeland,FL                                                   
  6   21:41  7:00    1 50-59    6 M    79 Antonio Santos              Lakeland,FL                                                   
  7   22:57  7:24    1 30-39    7 M    19 Jason Grieshaber            Lakeland                                                   
  8   23:01  7:25    2 50-59    8 M    76 Jim Ramik                   Lakeland,FL                                                   
  9   23:59  7:44    2 10-19    9 M    24 Pedro Hernandez             Lakeland                                                   
 10   26:00  8:23    1 OPEN     1 F    49 Melissa Skotarczak          Lakeland                                                   
 11   26:01  8:24    2 30-39   10 M    50 Brian Smith                 Zephyrhills                                                
 12   26:09  8:26    1 40-49    2 F    30 Justine Kresl               Lakeland                                                   
 13   26:35  8:35    2 40-49    3 F    72 Marsha Lazenby              Lakeland,FL                                                   
 14   26:42  8:37    3 10-19   11 M    55 Drake Thornton              Lakeland                                                   
 15   26:54  8:41    3 30-39   12 M    71 Kevin Simmons               Winter Haven,FL                                               
 16   26:55  8:41    1 30-39    4 F    48 Kristin Salimbene           Lakeland                                                   
 17   27:49  8:58    3 40-49    5 F    73 Lisa Vanvaerenbergh         Valrico,FL                                                    
 18   30:03  9:42    1 01-9     6 F    25 Stefanie Hernandez          Lakeland                                                  
 19   31:09 10:03    1 01-9    13 M    16 Alex Fuhrman                Lakeland                                                  
 20   31:17 10:05    1 20-29    7 F    28 Delvin Kariuki              Tampa                                                      
 21   32:46 10:34    2 20-29    8 F    32 Saretha Mathers             Lakeland                                                   
 22   33:07 10:41    1 70-98   14 M    11 Norman Crittenden           Mulberry                                                   
 23   33:52 10:55    3 20-29    9 F     9 Tonilynn Coker              Plant City                                                 
 24   35:26 11:26    2 20-29   15 M     5 Jonathan Branton            Lakeland                                                   
 25   35:33 11:28    1 50-59   10 F    33 Marie McGuire               Polk City                                                  
 26   35:52 11:34    4 20-29   11 F    75 Katrina Bufithis            Lakeland,FL                                                   
 27   36:19 11:43    1 60-69   12 F    26 Susan Hurley                Lakeland                                                   
 28   36:51 11:53    2 30-39   13 F    14 Dawn Fagan                  Lakeland                                                   
 29   37:12 12:00    4 30-39   16 M    43 John Noble                  Lakeland                                                   
 30   40:29 13:04    4 40-49   14 F    64 Diana Davis                 Lakeland                                                   
 31   40:30 13:04    5 30-39   17 M    77 Stephen Chery               Lakeland,FL                                                   
 32   42:18 13:39    2 50-59   15 F    68 Bernita Gigowski            Lakeland                                                   
 33   43:23 14:00    3 20-29   18 M    34 Joshua Michal               Plant City                                                 
 34   43:34 14:03    2 01-9    16 F     2 Allanna Albritton           Lakeland                                                  
 35   43:36 14:04    5 40-49   17 F     1 Janice Albritton            Lakeland                                                   
 36   44:55 14:29    3 30-39   18 F    78 Sarah Stinson               Lakeland,FL                                                   
 37   44:55 14:29    4 30-39   19 F    44 Dara Phillips               Lakeland                                                   
 38   45:06 14:33    5 30-39   20 F    60 Paige Walters               Winter Haven                                               
 39   45:06 14:33    6 40-49   21 F    56 Kimberly Thrasher           Winter Haven                                               
 40   48:18 15:35    7 40-49   22 F    54 Catherine Thornton          Lakeland                                                   
 41   48:29 15:38    6 30-39   23 F    67 Emily Ravenscraft           Mulberry                                                   
 42   48:29 15:38    7 30-39   24 F    27 Jennifer Jones              Lakeland                                                   
 43   49:30 15:58    8 40-49   25 F    69 Cathy Meier                 Lakeland,FL                                                   
 44   49:30 15:58    8 30-39   26 F    45 Sheila Reid                 Lakeland                                                   
 45   49:31 15:58    2 60-69   27 F    53 Marilyn Tait                Lakeland                                                   
 46   49:43 16:02    5 20-29   28 F    37 Elise Michal                Plant City                                                 
 47   49:58 16:07    3 40-49   19 M    35 Joseph Michal               Plant City                                                 
 48   50:18 16:14    9 40-49   29 F    36 Kimberly Michal             Plant City                                                 
 49   53:33 17:16    9 30-39   30 F    13 Tenera Dilworth             Lakeland                                                   
 50   53:34 17:17    6 20-29   31 F     4 Phoebe Amoni                Tampa                                                      
          Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET
          Hoofin for the Woofin                             
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 51   53:38 17:18   10 30-39   32 F    42 Lindsey Noble               Lakeland                                                   
 52   53:39 17:18   11 30-39   33 F    65 Amanda Maxwell              Lakeland                                                   
 53   53:57 17:24   12 30-39   34 F    29 Kristen King                Spring Hill                                                
 54   53:57 17:24   13 30-39   35 F    31 Sundara Lucas               Weeki Wachee                                               
 55   54:05 17:27    4 10-19   20 M    47 Conner Rice                 Lakeland                                                   
 56   54:17 17:31    7 20-29   36 F    17 Danielle Greschuk           Brandon                                                    
 57   54:17 17:31    8 20-29   37 F    39 Rachel Miner                Riverview                                                  
 58   54:41 17:38    1 10-19   38 F    15 Sarah French                Mulberry                                                   
 59   57:55 18:41    3 01-9    39 F    18 Jacquelyn Grieshaber        Lakeland                                                  
 60   62:43 20:14   10 40-49   40 F     8 Christina Childs            Mulberry                                                   
 61   62:54 20:17   14 30-39   41 F    46 Julie Rice                  Lakeland                                                   




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News