Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Run for Hope

Lutz, FL, April 27, 2013

[5k Overall Results | 5k Overall Male Results | 5k Overall Female Results ]

5k Age Group Results

Run for Hope 5k Run

Run for Hope

5k Run

Age Group Results

April 27, 2013


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Rozario                                          262   22        3        18:52.6      6:05/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Mattera                     Land O Lakes  FL      170   19        1        16:55.8      5:27/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abbey Bennett                     Tampa  FL             111   13       78        34:23.3     11:05/M
       2    Connor Gee                        Tampa  FL             147   13       89        36:26.6     11:45/M
       3    Alanta Lofton                     Port Richey  FL       300   8        92        36:50.0     11:53/M
       4    Emily Bennett                     Tampa  FL             112    9       93        36:56.8     11:55/M
       5    Grace Bennett                     Osprey  FL            225    7       94        37:00.0     11:56/M
       6    Lauren Poll                       Trinity  FL           237   11      118        41:20.7     13:20/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Omar Omar                                               247   11       19        22:51.9      7:22/M
       2    Austin Jenkins                                          245   14       20        24:09.7      7:47/M
       3    Luke Wiezycki                     Tampa  FL             223   10       46        28:14.4      9:06/M
       4    Carlos Ortiz                      Tampa  FL             185    8      110        39:29.6     12:44/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Philpott                    Spring Hill  FL       231   15       18        22:41.5      7:19/M
       2    McKenzie Miller                                         258   15       26        25:19.3      8:10/M
       3    Lacey Henning                     Wesley Chapel  FL     151   15       62        31:46.0     10:15/M
       4    Kelsie Baerwalde                  Plant City  FL        109   19       65        32:18.2     10:25/M
       5    Tina Schrader                     Tampa  FL             197   19       88        36:24.0     11:45/M
       6    Lora Chizmar                      Temple Terrace  FL    132   17      105        38:51.8     12:32/M
       7    Megan Cary                        Land O Lakes  FL      129   19      123        42:32.5     13:43/M
       8    Ally Webb                         Land O Lakes  FL      220   19      124        42:33.0     13:44/M
       9    Julia Glicksberg                                        261   16      125        43:03.3     13:53/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juan Vaca                         Tampa  FL             239   18       12        21:26.4      6:55/M
       2    Tyler Miller                                            257   16       13        21:31.4      6:56/M
       3    Reece Neal                        Tampa  FL             179   15       61        31:45.0     10:15/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Most                      Tampa  FL             177   23       42        27:48.7      8:58/M
       2    Stephanie Nichols                 Wesley Chapel  FL     182   24      139        53:39.6     17:18/M
       3    Samantha Piskura                  Wesley Chapel  FL     187   23      140        53:39.6     17:18/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Boice                        Inverness  FL         235   24      107        39:12.0     12:39/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Ashe                      Seffner  FL           106   28       45        28:08.6      9:05/M
       2    Lauren Pembo                      Tampa  FL             227   26       58        31:09.1     10:03/M
       3    Brooke Snow                       Tampa  FL             202   26       68        32:43.7     10:33/M
       4    Dani Adams                        Land O Lakes  FL      102   28       69        32:44.1     10:34/M
       5    Ashley Landes                     Lutz  FL              164   25       70        32:52.9     10:36/M
       6    Meaghan Siers                     Dade City  FL         200   29       75        33:40.5     10:52/M
       7    Amanda Thayer                     Tampa  FL             212   29      101        37:59.1     12:15/M
       8    Heather Kovalesky                 Land O Lakes  FL      162   28      102        37:59.6     12:15/M
       9    Meagan Hope                       Tampa  FL             156   26      126        43:48.0     14:08/M
      10    Cristy Stanger                    Sarasota  FL          208   29      128        44:11.0     14:15/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Hoffman Jr.                                        260   28        4        19:04.4      6:09/M
       2    Brandon Gordon                                          241   26        6        19:51.5      6:24/M
       3    Tim Berchard                      Tampa  FL             116   28       10        21:19.1      6:53/M
       4    Matt McLaughlin                   Inverness  FL         173   27       44        27:59.5      9:02/M
       5    Frank Alexander                   Tampa  FL             103   25       56        30:22.8      9:48/M
       6    Brandon Richard                                         252   28       72        33:03.0     10:40/M
       7    Justin Defiel                     Tampa  FL             137   28       73        33:21.3     10:45/M
       8    Jesse Hope                        Tampa  FL             155   29      127        43:48.4     14:08/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyndall Brinson                   Dunedin  FL           121   31       23        24:40.0      7:57/M
       2    Mandy Spinner                     Tampa  FL             206   34       40        27:07.9      8:45/M
       3    Heather Shortt                    New Port Richey  FL   199   30       52        30:09.0      9:44/M
       4    Jamie Brownrigg                   Tampa  FL             125   30       74        33:21.7     10:45/M
       5    Gayatri Mitchell                  Lutz  FL              240   32       79        34:33.0     11:09/M
       6    Rosa Mercado                      Tampa  FL             174   33       81        34:59.0     11:17/M
       7    Colleen Swenson                   Lutz  FL              210   31       84        36:06.2     11:39/M
       8    Nicole Elgin                      Lighthouse Point  F   138   31       91        36:35.0     11:48/M
       9    Angela Baker                      Lutz  FL              229   34       96        37:25.5     12:04/M
      10    Erin Brooks                       St. Petersburg  FL    123   34      104        38:04.0     12:17/M
      11    Stacie Seal                       Tampa  FL             198   30      109        39:28.3     12:44/M
      12    Sarah Graves                      Orlando  FL           150   32      113        39:41.7     12:48/M
      13    Sharon Swan                       Trinity  FL           236   33      119        41:22.0     13:21/M
      14    Victoria Walsh                    Lutz  FL              218   34      121        42:11.2     13:36/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tito Velasquez                    Tampa  FL             216   30        2        18:51.9      6:05/M
       2    Brian Cipolla                     Clearwater  FL        133   33        7        20:31.3      6:37/M
       3    Martin Triplett                   Tampa  FL             214   34       11        21:25.6      6:55/M
       4    Joe Vigueria                                            263   33       27        25:21.8      8:11/M
       5    Lou Santiago                      Clearwater  FL        196   32       35        26:37.2      8:35/M
       6    Graig Garver                      Land O Lakes  FL      144   34       37        27:03.7      8:44/M
       7    David Swegle                      Riverview  FL         209   31       57        31:09.0     10:03/M
       8    Colin Brooks                      St. Petersburg  FL    122   34      136        51:40.0     16:40/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Kutina                    Tampa  FL             163   35       41        27:08.2      8:45/M
       2    Amy Scott                                               253   35       59        31:28.2     10:09/M
       3    Zoe Nieves-Brea                   Wesley Chapel  FL     183   35       77        33:56.1     10:57/M
       4    Kristina Dutton                                         264   38       83        36:05.8     11:38/M
       5    Michelle Thuma                    Valrico  FL           213   39       87        36:19.6     11:43/M
       6    Angel Ritchey                     Land O Lakes  FL      194   37       90        36:28.7     11:46/M
       7    Liann Thomspon                    Odessa  FL            233   36       99        37:41.2     12:09/M
       8    Megan Bennett                     Tampa  FL             113   37      100        37:55.5     12:14/M
       9    Meghan Lane                       Tampa  FL             166   35      108        39:25.9     12:43/M
      10    Deanna Tucker                     Valrico  FL           215   39      117        40:53.9     13:11/M
      11    Stephanie Gerst                   Tampa  FL             148   38      122        42:17.5     13:38/M
      12    Tanya Alfano                      Land O Lakes  FL      104   35      132        44:59.0     14:31/M
      13    Tania Rucker                      Land O Lakes  FL      195   39      138        52:12.0     16:50/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Scott                                             254   39        5        19:15.9      6:13/M
       2    Trever Miller                                           259   39        8        20:43.1      6:41/M
       3    Denis Karaisaj                                          256   38        9        21:10.1      6:50/M
       4    Gerry Taylor                      Lutz  FL              211   37       15        21:59.9      7:05/M
       5    Kris Kinnison                     Valrico  FL           161   36       21        24:21.4      7:51/M
       6    Scott Baker                       Lutz  FL              228   36       25        25:11.0      8:07/M
       7    William Spinner                   Tampa  FL             207   39       28        25:29.6      8:13/M
       8    James Spinner                     Tampa  FL             204   35       43        27:51.2      8:59/M
       9    Chris Goodwin                     Bradenton  FL         149   37       48        29:19.5      9:27/M
      10    Julio Brea-Perez                  Wesley Chapel  FL     120   35       71        32:59.3     10:38/M
      11    Joshua Kuschmeador                                      242   36       76        33:44.6     10:53/M
      12    Robert Bennett                    Tampa  FL             115   38      103        38:01.8     12:16/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claudine Nipps                    Tampa  FL             230   40       30        25:39.9      8:16/M
       2    Erin Luecke                       Tarpon Springs  FL    167   40       31        25:45.5      8:18/M
       3    Sherry Ware                       Land O Lakes  FL      219   43       80        34:33.6     11:09/M
       4    Christine Traina                  Land O Lakes  FL      238   42       82        36:05.5     11:38/M
       5    Kimberly Wiezycki                 Tampa  FL             224   40      106        39:00.8     12:35/M
       6    Maribel Ortiz                     Tampa  FL             186   44      111        39:29.6     12:44/M
       7    Lisa Berg                         Hudson  FL            117   42      112        39:33.1     12:45/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig King                        Land O Lakes  FL      160   42       17        22:21.0      7:13/M
       2    Bill Reid                         Odessa  FL            191   43       22        24:27.2      7:53/M
       3    Tim Neuman                        Tampa  FL             181   44       38        27:04.9      8:44/M
       4    Mike Philpott                     Spring Hill  FL       232   44       49        29:26.9      9:30/M
       5    Steven Birnholz                   Lithia  FL            118   41       64        32:04.3     10:21/M
       6    Bruce Baerwalde                   Plant City  FL        108   42       66        32:18.3     10:25/M
       7    Gary Webb                         Land O Lakes  FL      222   42      133        48:49.0     15:45/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denise Landes                     Lutz  FL              165   45       14        21:59.1      7:05/M
       2    Lisa Morse                        Odessa  FL            176   49       32        25:48.4      8:19/M
       3    Amy Neuman                        Tampa  FL             180   47       39        27:04.9      8:44/M
       4    Lisa Cacanaigli                                         244   47       47        28:44.2      9:16/M
       5    Cathy Schmiedel                                         251   46       51        29:42.5      9:35/M
       6    Regina Brassil                    Sarasota  FL          119   46       53        30:13.1      9:45/M
       7    Melisa Hartsell                   Land O Lakes  FL      268   45       85        36:06.3     11:39/M
       8    Brenda Fernando                   Lutz  FL              140   47       95        37:08.7     11:59/M
       9    Heidi Abdallah                    Lutz  FL              101   49       97        37:28.7     12:05/M
      10    Cristiana Manea                   Clearwater  FL        168   46      115        40:17.2     13:00/M
      11    Kathleen McCarty                  Hudson  FL            171   47      116        40:20.0     13:01/M
      12    Carrie Webb                       Land O Lakes  FL      221   45      134        48:50.8     15:45/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Enrique Puertos                                         246   49       16        22:00.8      7:06/M
       2    James Beale                                             270   47      131        44:32.6     14:22/M
       3    Nathaniel Brooks                  Land O Lakes  FL      266   45      137        52:11.0     16:50/M
       4    Gary Rios Hardin                  Tampa  FL             193   48      142        54:44.2     17:39/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Nothstein                   Lutz  FL              184   50       60        31:41.7     10:13/M
       2    Cathie Duguette                                         265   53       98        37:41.1     12:09/M
       3    Toni Inciarrano                   Tampa  FL             159   54      120        42:04.8     13:34/M
       4    Rebecca Zentmeyer                                       255   52      130        44:32.3     14:22/M
       5    Karen Chizmar                     Temple Terrace  FL    131   54      135        49:32.0     15:59/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lawrence Hoffman                  Land O Lakes  FL      154   53       36        26:49.0      8:39/M
       2    Bruce Buckler                     Lutz  FL              126   52       63        32:01.0     10:20/M
       3    Eric Chizmar                      Temple Terrace  FL    130   52       67        32:26.0     10:28/M
       4    Scott Hartsell                                          267   50       86        36:07.1     11:39/M
       5    Mark Beale                        Tampa  FL             110   50      129        44:32.0     14:22/M
       6    Gabriel Manea                     Clearwater  FL        169   50      141        54:43.7     17:39/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pat Fox                           Lutz  FL              142   56       34        25:56.2      8:22/M
       2    Yolanda Villalobos                Tampa  FL             217   55       54        30:20.7      9:47/M
       3    Patricia Sorrentino               Tampa  FL             203   55       55        30:21.0      9:47/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Finney                    Tampa  FL             141   56       29        25:37.9      8:16/M
       2    John Schmiedel                                          250   55       33        25:49.5      8:20/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             249   63       24        24:45.3      7:59/M
       2    Tony Rettinhouse                  Land O' Lakes  FL     192   60      114        39:57.2     12:53/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Mueller                      Tampa  FL             248   66       50        29:42.2      9:35/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News