Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

40th Annual South Windsor Road Race

South Windsor, CT, September 8, 2013

Overall Results - Top 10 M/F - Age Groups

Courtesy of Race Director, Clint Boyer


Results of the 33rd Annual South Windsor Road Race

Results of the 40th Annual South Windsor Road Race

Sunday, September 8, 2013

5 Miles

 

Overall Order of Finish

1.            Brendan Atkins                    29:31

2.            Adam Bulewich                   30:12

3.            Bruce Christiansen               31:17

4.            Melissa Stellato                    31:19

5.            John Minervino                    32:05

6.            Matt Yoder                          35:27

7.            Steven Morse                       35:45

8.            Mike LeMay                        35:55

9.            Daniel Thompson                 35:57

10.        John DaSilva                        36:09

11.        Mike Bendzinski                  36:24

12.        Paul Baldini                         36:28

13.        Steven O’Brien                    36:50

14.        Griffith Deans                      37:13

15.        Robert Cook                        37:32

16.        Cara Flaherty                       37:52

17.        Mark Bilodeau                     38:25

18.        Gabe Hathorn                      38:28

19.        Jason Dina                            38:38

20.        Matthew Pappa                    38:57

21.        Lori Thompson                     39:58

22.        Glenn Zinn                           40:04

23.        Bill Hurd                              40:05

24.        Anna Dubiel                         40:20

25.        Kendra Wallace                   40:33

26.        Katie Zalaski                        40:41

27.        Erin Chiaputti                      40:58

28.        Greg Venzie                         41:08

29.        Brian Reardon                      41:12

30.        Cynthia LaFave                   41:16

31.        Stephen Tolman                   42:58

32.        Doug Branscombe               43:11

33.        Becca O’Brien                     43:16

34.        Michelle Keegan                  43:32

35.        Barbara Daniels                    43:43

36.        George Ripley                      44:04

37.        Karen Saunders                    44:12

38.        Steve Stagon                        44:20

39.        Charlie Chatterton               44:21

40.        Jessica Klein                         44:26

41.        Ray Prest                              44:52

42.        Daniel DiTommaso              45:07

43.        Janet McEleney                    45:21

44.        Robert Averill                      45:33

45.        Steve Mele                           46:15

46.        Samuel Lewber                    46:43

47.        Brian McAndrew                 46:45

48.        Allan Pangilinan                   47:41

49.        Mark Thompson                   47:54

50.        Dorothy Staron                    48:01

51.        Andrea Oppenheimer           48:58

52.        Lara Eaton                           49:02

53.        Ginny Hole                          49:03

54.        Cynthia Rentz                      49:19

55.        John Browne                        51:18

56.        Richard Stroiney                  51:40

57.        Karl Salvati                          51:40

58.        Vicki Quagliaroli                  52:35

59.        Howard Slater                      55:49

60.        Brian Lozier                         56:36

61.        Chelsea Amaio                     56:48

62.        Ken Rawn                            63:27

 

Top Ten Finishers—Men:

1.            Brendan Atkins                    29:31

2.            Adam Bulewich                   30:12

3.            Bruce Christiansen               31:17

4.            John Minervino                    32:05

5.            Matt Yoder                          35:27

6.            Steven Morse                       35:45

7.            Mike LeMay                        35:55

8.            Daniel Thompson                 35:57

9.            John DaSilva                        36:09

10.        Mike Bendzinski                  36:24

 

Top 3 Finishers by Division—Men:

 

Junior 14 and under:

  1. Griffin Deans

 

High School    15-18:

  1. Steven O’Brien

 

Open   19-29:

  1. Brendan Atkins
  2. Daniel Thompson
  3. Mark Bilodeau

 

Submaster       30-39:

1.   Adam Bulewich

2.   Matt Yoder

3.   Jason Dina

 

Master             40-49:

  1. Bruce Christiansen
  2. Mike LeMay
  3. Paul Baldini

 

Senior 50-59:

  1. John Minervino
  2. Mike Bendzinski
  3. Glenn Zinn

 

Grand Master 60-69:

1.   Steven Morse

2.   John DaSilva

3.   Stephen Tolman

 

Super Grand Master    70 and over

1.   Ray Prest

2.   John Browne

3.   Ken Rawn

 

Top Ten Finishers—Women:

1.      Melissa Stelatto                    31:19

2.      Cara Flaherty                       37:52

3.      Lori Thompson                     39:58

4.      Anna Dubiel                         40:20

5.      Kendra Wallace                   40:33

6.      Katie Zalaski                        40:41

7.      Erin Chiaputti                      40:58

8.      Cynthia LaFave                   41:16

9.      Becca O’Brien                     43:16

10.    Michelle Keegan                  43:32

 

Top 3 Finishers by Division—Women:

 

Junior 14 and under:

1.      No entrants

 

High School    15-18:

1.   Katie Zalaski

 

Open   19-29:

1.   Erin Chiaputti

2.   Becca O’Brien

3.   Dorothy Staron

 

Submaster       30-39:

1.   Melissa Stelato

2.   Cara Flaherty

3.   Anna Dubiel

 

Master             40-49:

1.   Lori Thompson

2.   Kendra Wallace

3.   Lara Eaton

 

Senior 50-59:

1.   Barbara Daniels

2.   Andrea Oppenheimer

3.   Ginny Hole

 

Grand Master 60-69:

1.   Cynthia LaFave

2.   Karen Saunders

3.   Janet McElheney

 

Super Grand Master    70 and over

1.   No entrants




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News