Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Bigelow Tea 5k

Southport, CT, September 29, 2013

[Overall Results ]

Age Group

Bigelow Tea 5k 5k Run
Age Group Results
September 29, 2013
Results By FastFinishes.net
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Mary Zengo Wilton  CT 48 5 18:15.9 5:53/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tim Milenkevich Ansonia  CT 31 1 15:40.9 5:03/M
Female  0 and under
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Lisa Haughton Fairfield  CT 0 315 30:19.2 9:47/M
Male  0 and under
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Bruce Ennis Trumbull  CT 0 482 45:54.2 14:48/M
Female  1 to  9
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Kira Mc Creesh New Canaan  CT 8 288 29:35.7 9:33/M
2 Emily Bevilacqua Wilton  CT 6 408 34:35.7 11:09/M
3 Meghan Murray Fairfield  CT 9 416 35:01.4 11:18/M
4 Hayden Nelson Weston  CT 8 429 35:57.7 11:36/M
5 Keira Gillon Fairfield  CT 7 439 37:04.7 11:57/M
Male  1 to  9
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tyler Schumacher Colebrook  CT 8 39 21:00.4 6:46/M
2 Max Bevilacqua Wilton  CT 8 174 25:45.4 8:18/M
3 Jack Gustavson Easton  CT 7 186 26:19.7 8:29/M
4 Quin Seymore Fairfield  CT 7 346 31:44.2 10:14/M
5 Charlie Adams Fairfield  CT 7 349 31:45.4 10:15/M
6 Henry Harding Fairfield  CT 8 351 31:45.9 10:15/M
7 Caden Dijon Fairfield  CT 8 397 33:51.9 10:55/M
8 Miles Lefkowitz Darien  CT 7 422 35:28.4 11:26/M
9 James Adams Fairfield  CT 5 424 35:33.7 11:28/M
10 Nate Goodman Westport  CT 7 456 38:54.7 12:33/M
11 Michael Mezzanote 7 475 44:13.4 14:16/M
12 Thomas Burr Bridgeport  CT 8 478 44:21.7 14:18/M
Female 10 to 13
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Isabel Mezei Fairfield  CT 12 66 22:22.7 7:13/M
2 Katie Ciufo Stratford  CT 13 67 22:22.7 7:13/M
3 Ally Fallon Fairfield  CT 13 95 23:40.7 7:38/M
4 Alessandra Zaffina Trumbull  CT 10 112 23:57.4 7:44/M
5 Claire Regan Fairfield  CT 13 137 24:43.2 7:58/M
6 Erin McHugh Fairfield  CT 10 146 25:01.9 8:04/M
7 Emma Nelson Weston  CT 11 262 28:35.9 9:13/M
8 Madelyn Burstell Southport  CT 11 291 29:39.9 9:34/M
9 Annie Byrne Fairfield  CT 13 304 29:53.9 9:38/M
10 Kara Byrne Fairfield  CT 13 310 30:01.4 9:41/M
11 Lily Berkin Weston  CT 13 337 31:27.9 10:09/M
12 Jenny Mc Namara Fairfield  CT 12 340 31:32.4 10:10/M
13 Kate Harding Fairfield  CT 10 350 31:45.4 10:15/M
14 Sophie Chorek Fairfield  CT 11 383 33:01.4 10:39/M
15 Teagan Tully Fairfield  CT 10 400 34:02.9 10:59/M
16 Marly Ackley Milford  CT 11 467 42:40.9 13:46/M
17 Grace Kelly Fairfield  CT 10 468 42:42.2 13:46/M
18 Sofia Wilczek Fairfield  CT 10 469 42:42.2 13:46/M
19 Georgia Mezzanote Bridgeport  CT 11 481 45:53.4 14:48/M
Male 10 to 13
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jeffrey Schumacher Colebrook  CT 13 24 20:30.2 6:37/M
2 Jesse Schumacher Colebrook  CT 12 27 20:33.4 6:38/M
3 Maxwell Bloomquist Newtown  CT 11 64 22:16.4 7:11/M
4 Alex Berg Southport  CT 13 78 23:06.4 7:27/M
5 Griffin Harding Fairfield  CT 10 114 23:57.9 7:44/M
6 Joey Bevilacqua Wilton  CT 10 116 23:58.7 7:44/M
7 Jack McCarthy Fairfield  CT 12 128 24:21.7 7:51/M
8 Sander Seymore Fairfield  CT 10 205 27:00.4 8:43/M
9 Alex Vonehr Southport  CT 10 206 27:01.9 8:43/M
10 Leo Redgate Southport  CT 12 273 28:51.9 9:18/M
11 Alec Juliano New Haven  CT 10 450 38:17.2 12:21/M
Female 14 to 18
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Rhemi Toth Weston  CT 15 16 19:47.9 6:23/M
2 Kailey Zengo Wilton  CT 17 52 21:34.7 6:57/M
3 Annabelle Wanner Fairfield  CT 15 129 24:27.4 7:53/M
4 Emily Grimes Sandy Hook  CT 17 180 26:08.4 8:26/M
5 Catherine Regan Fairfield  CT 15 192 26:31.4 8:33/M
6 Caroline Maretz Weston  CT 16 225 27:30.9 8:52/M
7 Megan Quinn Weston  CT 16 227 27:32.2 8:53/M
8 Lydia Hammond Southport  CT 14 228 27:33.2 8:53/M
9 Christina Cantana Trumbull  CT 14 239 28:00.7 9:02/M
10 Susanna Clark Weston  CT 14 240 28:00.7 9:02/M
11 Julia Rogers Weston  CT 16 255 28:21.2 9:09/M
12 Mimi Fellanes Weston  CT 14 270 28:44.9 9:16/M
13 Sarah Radisch Weston  CT 15 271 28:46.7 9:17/M
14 Kristina Mitchell Darien  CT 14 301 29:51.2 9:38/M
15 Caroline Braden Weston  CT 18 338 31:28.2 10:09/M
16 Berry Phillips Weston  CT 14 388 33:19.7 10:45/M
Male 14 to 18
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Carbinian Wanner Fairfield  CT 17 29 20:35.2 6:38/M
2 Mihai Cantana Trumbull  CT 18 485 55:00.9 17:45/M
Female 19 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jacqueline Pola Fairfield  CT 28 17 19:48.7 6:23/M
2 Shannon McCarty Bridgeport  CT 22 38 20:56.9 6:45/M
3 Rebecca Trombly Shelton  CT 29 70 22:40.2 7:19/M
4 Jackie Lebowitz Hoboken  NJ 29 84 23:23.7 7:33/M
5 Alecia Faustini Milford  CT 29 100 23:45.2 7:40/M
6 Melissa Gilbert West Haven  CT 27 138 24:43.4 7:58/M
7 Hilary Burns Fairfield  CT 23 176 25:58.4 8:23/M
8 Annie George Derby  CT 26 208 27:05.2 8:44/M
9 Kayla O' Connell Stamford  CT 24 209 27:05.9 8:44/M
10 Nicole Whitney Westport  CT 29 232 27:48.7 8:58/M
11 Crystal Quillen Middletown  CT 29 267 28:39.4 9:15/M
12 Kelsey Johnson Monroe  CT 23 269 28:41.2 9:15/M
13 Katie Purcell Westport  CT 26 285 29:24.2 9:29/M
14 Marisa Mastrangelo Fairfield  CT 20 299 29:50.4 9:37/M
15 Lauren Gledhill Hamden  CT 27 309 30:00.4 9:41/M
16 Danielle Cox Fairfield  CT 19 318 30:30.9 9:50/M
17 Francesca Capalbo Norwalk  CT 25 323 30:45.2 9:55/M
18 Nicole Watson Versailles  CT 22 341 31:34.6 10:11/M
19 Mollie Hornstein Redding  CT 24 347 31:44.7 10:14/M
20 Kelly Scott Fairfield  CT 23 352 31:47.9 10:15/M
21 Tiffney Houston Chandler  AZ 24 356 31:58.4 10:19/M
22 Shannon Faircloth Bridgeport  CT 25 360 32:06.4 10:21/M
23 Katelyn Brennan Shelton  CT 25 367 32:15.4 10:24/M
24 Melanie Jones Norwalk  CT 24 378 32:54.9 10:37/M
25 Michelle Jones Stamford  CT 26 379 32:55.4 10:37/M
26 Stephanie Boag Palmyra  NJ 26 402 34:05.4 11:00/M
27 Laura Vialotti Fairfield  CT 27 409 34:35.9 11:09/M
28 Megan Rexroat Bridgeport  CT 27 430 35:59.2 11:36/M
29 Gina Salomoni Naugutuck  CT 29 463 41:18.4 13:19/M
Male 19 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jamie Vavra Bridgeport  CT 23 2 16:24.4 5:17/M
2 John Karpinski Shelton  CT 23 8 18:53.4 6:05/M
3 Conor McCarthy Stamford  CT 25 13 19:31.4 6:18/M
4 Dan Quinlan Fairfield  CT 27 46 21:20.7 6:53/M
5 Nic Baldenko New Haven  CT 22 69 22:39.2 7:18/M
6 Kevin Gledhill Hamden  CT 25 85 23:28.2 7:34/M
7 Kevin Kiss Hamden  CT 25 91 23:33.9 7:36/M
8 Mike Sylvester Milford  CT 25 96 23:40.9 7:38/M
9 Brian Glover Monroe  CT 22 97 23:40.9 7:38/M
10 Corey Wadlinger W Simsbury  CT 23 101 23:48.2 7:41/M
11 Wojciech Marek Seymour  CT 29 102 23:48.7 7:41/M
12 Michael Scalia Milford  CT 25 105 23:51.7 7:42/M
13 Ralph Fidaleo Fairfield  CT 22 107 23:54.9 7:43/M
14 Adam Winterkorn Milford  CT 26 110 23:56.4 7:43/M
15 Evan Salisbury Stamford  CT 27 119 24:07.2 7:47/M
16 Andrew Meyer Greenwich  CT 28 124 24:16.7 7:50/M
17 Antonio Perez Waterbury  CT 25 131 24:34.4 7:55/M
18 Tim Ferrone Stamford  CT 24 140 24:44.9 7:59/M
19 Thiago Monteiro Bridgeport  CT 28 154 25:13.4 8:08/M
20 Kyle Wadlinger West Simsbury  CT 29 157 25:16.4 8:09/M
21 Christopher Goebel Fairfield  CT 26 189 26:28.7 8:32/M
22 Christopher Cecchelelli Stamford  CT 26 197 26:42.4 8:37/M
23 William Hammond Bethel  CT 27 199 26:48.7 8:39/M
24 Charles Barrett Bridgeport  CT 28 212 27:08.7 8:45/M
25 Michael Jr Wadlinger West Simsbury  CT 21 250 28:16.4 9:07/M
26 Christopher Johnson Monroe  CT 25 268 28:40.4 9:15/M
27 Kevin Troy Stamford  CT 23 275 28:57.9 9:20/M
28 Luis Gonzalez Rios Fairfield  CT 21 300 29:50.5 9:37/M
29 Tracy La Reau Trumbull  CT 21 345 31:43.2 10:14/M
30 Shea Brown Fairfield  CT 26 368 32:16.4 10:25/M
31 Diona Greco Waterbury  CT 23 473 43:51.4 14:09/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Sarah Bond Newtown  CT 30 68 22:24.9 7:14/M
2 Nikki Dinatale Stamford  CT 34 75 22:55.7 7:24/M
3 Jessica Polcer Fairfield  CT 31 79 23:10.9 7:28/M
4 Katie Graham Fairfield  CT 38 93 23:37.7 7:37/M
5 Eva Outhavong West Haven  CT 37 98 23:43.2 7:39/M
6 Lisa Petrashka Stratford  CT 33 106 23:52.2 7:42/M
7 Elisa Gurevich Fairfield  CT 34 113 23:57.4 7:44/M
8 Jeanine Stevener Fairfield  CT 37 118 23:59.7 7:44/M
9 Katherine Grijns Westport  CT 38 120 24:08.7 7:47/M
10 Dorie Hordon Westport  CT 39 132 24:35.4 7:56/M
11 Ines Walther Milford  CT 34 139 24:43.9 7:58/M
12 Dawn Jenci Milford  CT 33 150 25:07.7 8:06/M
13 Karen Cammarata Norwalk  CT 36 152 25:11.7 8:07/M
14 Juliane Guerel Secaucus  NJ 36 172 25:41.7 8:17/M
15 Jennifer Schweiger Shelton  CT 35 194 26:35.9 8:35/M
16 Kristen Gill Monroe  CT 33 211 27:07.4 8:45/M
17 Cristina Singer Norwalk  CT 33 222 27:21.4 8:49/M
18 Kelley Roesch Englewood  NJ 38 223 27:29.7 8:52/M
19 Tammy Dryden Fairfield  CT 35 229 27:41.2 8:56/M
20 Candace Banks Westport  CT 39 231 27:46.7 8:57/M
21 Diane Robinson Norwalk  CT 39 235 27:52.4 8:59/M
22 Sarah Hwang Guttenberg  NJ 33 238 27:59.7 9:02/M
23 Jennifer Delawder Trumbull  CT 37 242 28:05.4 9:04/M
24 Heather Fanning Monroe  CT 32 244 28:07.9 9:04/M
25 Amy Corr Fairfield  CT 37 253 28:19.9 9:08/M
26 Christina Joy Stratford  CT 39 257 28:22.7 9:09/M
27 Molly Morris Rowayton  CT 37 258 28:22.9 9:09/M
28 Alexandra Townsend Fairfield  CT 31 260 28:26.9 9:10/M
29 Ariana Mongillo Hamden  CT 39 274 28:53.7 9:19/M
30 Melissa Lawrence Fairfield  CT 38 278 29:16.2 9:26/M
31 Kimberly Clark Hamden  CT 32 279 29:18.4 9:27/M
32 Dianna Zaffina Trumbull  CT 39 286 29:30.4 9:31/M
33 Chikako Harada Fairfield  CT 37 305 29:57.7 9:40/M
34 Hilary Daly Fairfield  CT 34 306 29:58.2 9:40/M
35 Suzanne Graceffa Fairfield  CT 35 322 30:44.2 9:55/M
36 Lauren Granata Monroe  CT 34 324 30:46.7 9:55/M
37 Jennifer McGladrey Monroe  CT 32 327 30:54.2 9:58/M
38 Mary Mazzella Fairfield  CT 32 334 31:19.9 10:06/M
39 Adrianne Ackley Milford  CT 35 361 32:06.9 10:21/M
40 Sarah Kuhns Monroe  CT 31 366 32:15.2 10:24/M
41 Nicole Pidgeon Bethel  CT 39 375 32:40.2 10:32/M
42 Keri Kelleher Weston  CT 37 377 32:54.7 10:37/M
43 Kara McGuinness Newman Southport  CT 37 392 33:30.2 10:48/M
44 Patricia Keenan Fairfield  CT 39 399 33:55.9 10:56/M
45 Christine Pariseau West Haven  CT 32 406 34:31.7 11:08/M
46 Amy Murray Fairfield  CT 37 414 35:00.7 11:17/M
47 Michelle Adams Fairfield  CT 39 423 35:33.4 11:28/M
48 Alina Clark Fairfield  CT 33 427 35:45.2 11:32/M
49 Heather Nelson Weston  CT 39 428 35:57.7 11:36/M
50 Julie Teng Danbury  CT 32 431 36:01.2 11:37/M
51 Kara Pino Southport  CT 30 437 36:50.4 11:53/M
52 Erika Kean Fairfield  CT 31 438 36:54.4 11:54/M
53 Angie D'Amico Cheshire  CT 33 443 37:38.9 12:08/M
54 Amy Labella Beechhurst  NY 31 445 38:00.9 12:15/M
55 Jessica Nieves Stamford  CT 32 446 38:02.9 12:16/M
56 Sarah Alper Fairfield  CT 36 453 38:21.4 12:22/M
57 Diana Saccente West Haven  CT 36 462 41:17.7 13:19/M
58 Stella Papadapolous Norwalk  CT 37 464 41:18.7 13:19/M
59 Lauren Cavalli Fairfield  CT 35 466 42:37.7 13:45/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Don Gustavson Easton  CT 39 4 18:02.4 5:49/M
2 Patrick Murray Fairfield  CT 37 26 20:32.4 6:37/M
3 Stephen Cassidy Bridgeport  CT 39 48 21:25.4 6:55/M
4 Jeremy Hewitt Stratford  CT 30 51 21:34.4 6:57/M
5 Jordan Gurevich Fairfield  CT 34 60 21:55.2 7:04/M
6 Rudy Pino Southport  CT 30 62 22:15.7 7:11/M
7 Daniel Murphy New York  NY 37 63 22:15.9 7:11/M
8 Mike Franzago Milford  CT 32 83 23:22.7 7:32/M
9 Matthew Delawder Trumbull  CT 38 92 23:37.2 7:37/M
10 Bart Kelleher Weston  CT 39 99 23:43.2 7:39/M
11 Sean Wadlinger West Simsbury  CT 32 134 24:41.7 7:58/M
12 William Takacs Fairfield  CT 30 136 24:43.2 7:58/M
13 Anthony Decandido Stamford  CT 30 153 25:12.9 8:08/M
14 Sean Keating Stratford  CT 35 160 25:22.9 8:11/M
15 Kevin Kilcullen Stamford  CT 37 191 26:30.4 8:33/M
16 Nardy Chung Stamford  CT 36 203 26:58.2 8:42/M
17 Szu-Hao Chen Norwalk  CT 35 226 27:31.7 8:53/M
18 Souk Outhavong West Haven  CT 37 236 27:57.9 9:01/M
19 Alvaro Martinez Bridgeport  CT 39 243 28:06.9 9:04/M
20 Tim Morris Wowayton  CT 37 254 28:20.7 9:08/M
21 John Horn Branford  CT 39 264 28:35.9 9:13/M
22 Matt Nelson Weston  CT 39 265 28:36.4 9:14/M
23 Micah Lawrence Fairfield  CT 39 277 29:16.2 9:26/M
24 David Homler Norwalk  CT 35 296 29:46.9 9:36/M
25 Jeremy Luksberg Stamford  CT 31 298 29:50.2 9:37/M
26 Jonathan Mador 38 308 29:59.7 9:40/M
27 Andres Alev Stamford  CT 35 319 30:33.7 9:51/M
28 Jason Drexel Stamford  CT 36 321 30:37.7 9:53/M
29 Juan Rodriguez Stratford  CT 38 333 31:17.4 10:05/M
30 Ivan Stavrevski Milford  CT 38 336 31:25.4 10:08/M
31 Andrew Adams Fairfield  CT 38 348 31:44.9 10:14/M
32 Kevin Keenan Fairfield  CT 39 353 31:50.2 10:16/M
33 Michael Meagher Trumbull  CT 33 395 33:41.7 10:52/M
34 John Fecteau III Stamford  CT 30 425 35:36.2 11:29/M
35 Steve Zimbardi Milford  CT 38 435 36:30.9 11:46/M
36 Thomas Gillon Jr Fairfield  CT 37 440 37:04.9 11:57/M
37 Mark Juliano New Haven  CT 37 451 38:18.4 12:21/M
38 Jeffrey Alper Fairfield  CT 38 452 38:21.4 12:22/M
39 Daniel Ackley Milford  CT 36 471 42:55.7 13:51/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Liz Herbert Darien  CT 45 11 19:25.4 6:16/M
2 Kate Ohern Lyons Darien  CT 49 18 19:53.2 6:25/M
3 Colleen Beirne Milford  CT 44 22 20:16.2 6:32/M
4 Christine Vincent Fairfield  CT 43 34 20:39.7 6:40/M
5 Marsha Turek Newtown  CT 40 44 21:18.4 6:52/M
6 Lisa Romanchick Trumbull  CT 49 47 21:21.2 6:53/M
7 Lynn Schuster Fairfield  CT 45 61 22:01.4 7:06/M
8 Debby Valin Woodbridge  CT 46 76 22:55.9 7:24/M
9 Christine Asaro Trumbull  CT 45 81 23:17.2 7:31/M
10 Sheila Odonnell Southport  CT 46 87 23:31.9 7:35/M
11 Lydia Tilsley Shelton  CT 48 89 23:31.9 7:35/M
12 Anne Regan Fairfield  CT 48 122 24:10.9 7:48/M
13 Kathryn Stoker Norwalk  CT 46 127 24:20.9 7:51/M
14 Wiebke Wanner-Borchardt Fairfield  CT 43 130 24:33.2 7:55/M
15 Tara Flanagan Bridgeport  CT 49 144 24:52.2 8:01/M
16 Christina Hennessy Norwalk  CT 43 145 24:58.9 8:03/M
17 Monica Rogers Weston  CT 49 149 25:05.7 8:05/M
18 Laura Peters Orange  CT 46 163 25:27.2 8:13/M
19 Kristen Cunha Trumbull  CT 41 178 26:02.4 8:24/M
20 Ann Katis Bridgeport  CT 42 181 26:11.7 8:27/M
21 Mimi Nulf Fairfield  CT 42 182 26:13.2 8:27/M
22 Amy Pagano Stratford  CT 40 196 26:37.4 8:35/M
23 Ania Mastriano Milford  CT 40 204 26:58.4 8:42/M
24 Laurie Cartier Stratford  CT 49 216 27:14.7 8:47/M
25 Chrissy Grech Monroe  CT 43 218 27:15.2 8:47/M
26 Christine Paine Milford  CT 43 219 27:16.2 8:48/M
27 Christina Demico Hamden  CT 42 237 27:59.2 9:02/M
28 Mary Lauren Factora Southport  CT 46 247 28:12.9 9:06/M
29 Theresa Bertrand Milford  CT 41 248 28:13.4 9:06/M
30 Chris Klimek Norwalk  CT 45 249 28:15.2 9:07/M
31 Jamie Bruno Fairfield  CT 44 252 28:19.2 9:08/M
32 Ann McCarthy Fairfield  CT 44 261 28:29.2 9:11/M
33 Wendy Levy Trumbull  CT 47 276 29:09.9 9:24/M
34 Trish Sullivan Fairfield  CT 48 283 29:21.4 9:28/M
35 Nicole Daly Shelton  CT 43 284 29:22.9 9:28/M
36 Joanne Burstell Southport  CT 43 290 29:39.9 9:34/M
37 Kelly Fedak Fairfield  CT 45 292 29:41.4 9:35/M
38 Helene Bates Southport  CT 47 295 29:44.9 9:35/M
39 Danielle Gontowski Fairfield  CT 43 302 29:51.9 9:38/M
40 Rachel Rowan Fairfield  CT 44 312 30:05.9 9:42/M
41 Kelley Oday Redding  CT 44 326 30:52.9 9:57/M
42 Meridith Williams Monroe  CT 48 331 31:02.9 10:01/M
43 Eileen O'Sullivan Milford  CT 44 332 31:14.7 10:05/M
44 Sarah Binderberger Norwalk  CT 41 342 31:34.7 10:11/M
45 Patrizia Jonker Fairfield  CT 44 343 31:39.9 10:13/M
46 Carole Urban Milford  CT 48 344 31:41.9 10:13/M
47 Michelle Laslett Milford  CT 47 354 31:54.2 10:17/M
48 Pam Seymore Fairfield  CT 41 355 31:55.7 10:18/M
49 Sonia McKinney Trumbull  CT 40 362 32:06.9 10:21/M
50 Dorothy Zerboulis Darien  CT 40 363 32:07.0 10:22/M
51 Gina Mach Fairfield  CT 40 364 32:10.7 10:23/M
52 Alissa Gatenby Southport  CT 41 365 32:10.7 10:23/M
53 Lisa Dijon Fairfield  CT 49 398 33:51.9 10:55/M
54 Kristine Tully Fairfield  CT 42 401 34:02.9 10:59/M
55 Callista Stoddard Branford  CT 48 404 34:08.2 11:01/M
56 D E Lowry-Charles Chesire  CT 45 405 34:31.2 11:08/M
57 Jennifer Chrysadakis Fairfield  CT 40 410 34:39.2 11:11/M
58 Debbis Wilhelmy Southport  CT 41 418 35:02.9 11:18/M
59 Lynne Redgate Southport  CT 44 432 36:01.7 11:37/M
60 Deborah Goodman Westport  CT 42 434 36:25.9 11:45/M
61 Christy Chorek Fairfield  CT 43 436 36:43.9 11:51/M
62 Jenifer Pellegrino Bridgeport  CT 40 447 38:09.2 12:18/M
63 Kelly Batzios Stamford  CT 42 461 40:17.4 13:00/M
64 L Browning Fairfield  CT 48 470 42:43.9 13:47/M
65 Betsey Meyer Bridgeport  CT 41 477 44:17.4 14:17/M
66 Judi Burr Bridgeport  CT 41 479 44:21.7 14:18/M
67 Octavia Catana Trumbull  CT 45 486 55:01.4 17:45/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Wontuil Souza Bridgeport  CT 46 6 18:23.9 5:56/M
2 Todd Kennedy Tarrytown  NY 43 9 18:54.3 6:06/M
3 Peter Katis Bridgeport  CT 47 12 19:25.7 6:16/M
4 Brendan Gallagher Bethel  CT 47 15 19:46.2 6:23/M
5 John Bazyk Shelton  CT 42 19 20:03.7 6:28/M
6 Matthew Carty Fairfield  CT 43 20 20:05.2 6:29/M
7 Angelo Giordano Weston  CT 47 23 20:27.4 6:36/M
8 Brian Fidler West Haven  CT 42 25 20:31.7 6:37/M
9 Raffaele Bevilacqua Wilton  CT 46 28 20:33.9 6:38/M
10 Sebastian Pagano Stratford  CT 42 32 20:37.4 6:39/M
11 Uwe Wanner Fairfield  CT 46 33 20:38.7 6:39/M
12 Tom Fatone Shelton  CT 45 36 20:40.7 6:40/M
13 Paul McFadyen Greenwich  CT 46 40 21:05.2 6:48/M
14 Brad Hardy Westport  CT 49 42 21:09.4 6:49/M
15 Matt Parnell Fairfield  CT 43 43 21:18.2 6:52/M
16 Shannon Murphy Orange  CT 49 45 21:20.2 6:53/M
17 Andrew Klein Westport  CT 49 49 21:31.9 6:56/M
18 Patrick Stevener Fairfield  CT 45 50 21:31.9 6:56/M
19 Jeff Falberg Bridgeport  CT 48 54 21:38.2 6:59/M
20 Christian Morrison Shelton  CT 49 55 21:39.9 6:59/M
21 Michael Lilamele Easton  CT 48 56 21:40.4 6:59/M
22 Anthony Chiaverini Fairfield  CT 42 59 21:45.2 7:01/M
23 Wayne Plaveck Milford  CT 43 73 22:49.7 7:22/M
24 Peter Harding Fairfield  CT 44 88 23:31.9 7:35/M
25 Brian Wilmot Bridgewater  CT 44 104 23:50.7 7:41/M
26 Kevin Gontowski Fairfield  CT 40 108 23:55.7 7:43/M
27 Rick Baran Fairfield  CT 49 111 23:56.4 7:43/M
28 John Fallon Fairfield  CT 48 117 23:59.2 7:44/M
29 John Napoleone Norwalk  CT 46 126 24:18.4 7:50/M
30 Luis Brea Norwalk  CT 44 133 24:36.4 7:56/M
31 Derek Burton Cheshire  CT 45 135 24:42.7 7:58/M
32 Kenneth Astarita Southport  CT 48 158 25:18.9 8:10/M
33 Gerritt Graham Fairfield  CT 42 159 25:20.9 8:10/M
34 Nick Blaikie Westport  CT 48 162 25:24.9 8:12/M
35 Matthew Kraynak Shelton  CT 46 164 25:28.6 8:13/M
36 Jim Williams Norwalk  CT 43 165 25:29.7 8:13/M
37 Richard Enticott Secaucus  NJ 44 166 25:31.2 8:14/M
38 Sean Carroll Trumbull  CT 45 171 25:40.2 8:17/M
39 Vinny Asaro Trumbull  CT 45 175 25:51.7 8:20/M
40 Cliff Cronan Wallingford  CT 40 177 25:58.7 8:23/M
41 John MacChia Fairfield  CT 45 190 26:28.7 8:32/M
42 Stephen Childs Branford  CT 45 195 26:36.4 8:35/M
43 Eric Gramse Stratford  CT 41 200 26:50.7 8:39/M
44 Francesco Zaffina Trumbull  CT 41 201 26:52.2 8:40/M
45 Joe Walsh Fairfield  CT 46 214 27:10.9 8:46/M
46 Paul Grech Monroe  CT 41 217 27:14.9 8:47/M
47 Paul McCarthy Fairfield  CT 45 221 27:21.4 8:49/M
48 Matthew Klemets Norwalk  CT 41 246 28:11.7 9:05/M
49 Fred Schweizer Fairfield  CT 48 251 28:17.7 9:07/M
50 Domenico Iorfino Fairfield  CT 44 280 29:19.9 9:27/M
51 Shawn Schwartz Norwalk  CT 41 281 29:19.9 9:27/M
52 Alex Ji Secaucus  NJ 42 287 29:30.7 9:31/M
53 Mike Mc Creesh New Canaan  CT 44 289 29:36.2 9:33/M
54 Rob Leder Stamford  CT 42 293 29:43.7 9:35/M
55 Michael Stone 43 314 30:15.2 9:45/M
56 Stephen Kudzy Fairfield  CT 49 316 30:27.2 9:49/M
57 David Burke Sandy Hook  CT 48 335 31:23.4 10:07/M
58 Mark Dydzuhn Monroe  CT 49 390 33:25.4 10:47/M
59 Michael Kelly Fairfield  CT 42 441 37:11.2 12:00/M
60 Jonathan Goodman Westport  CT 43 455 38:54.7 12:33/M
61 Este Zarlenga Fairfield  CT 47 472 43:45.7 14:07/M
62 Brendan Crotty Fairfield  CT 43 476 44:14.9 14:16/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Vos Sharon Old Greenwich  CT 58 21 20:11.2 6:31/M
2 Cynthia McHugh Fairfield  CT 53 57 21:43.2 7:00/M
3 Katherine Radziewicz Fairfield  CT 54 72 22:45.9 7:20/M
4 Janis Grant Milford  CT 57 74 22:52.4 7:23/M
5 Karen Sussman Fairfield  CT 55 94 23:39.2 7:38/M
6 Ginny Bloomquist Newtown  CT 52 141 24:44.9 7:59/M
7 Denise Stein Orange  CT 53 155 25:15.2 8:09/M
8 Berit Ianiri Fairfield  CT 54 169 25:34.7 8:15/M
9 Kathleen Hughes-Simpson New Rochelle  NY 52 220 27:17.4 8:48/M
10 Kristine Klarman Branford  CT 51 224 27:29.9 8:52/M
11 Mary Shurtleff Bethany  CT 56 230 27:43.2 8:56/M
12 Laura Battisti Danbury  CT 53 233 27:48.9 8:58/M
13 Laura Damm Fairfield  CT 58 234 27:51.4 8:59/M
14 Mary Ellen Corbiere Fairfield  CT 57 266 28:38.7 9:14/M
15 Becky Lyons Fairfield  CT 52 282 29:21.2 9:28/M
16 Michelle Berg Southport  CT 54 294 29:43.9 9:35/M
17 Heather McCrea Fairfield  CT 51 311 30:02.2 9:41/M
18 Karen Strouse Shelton  CT 55 330 31:01.7 10:00/M
19 Maureen Johnson Weston  CT 50 359 32:05.7 10:21/M
20 Mary Ann Fontaine Bethlehem  CT 59 372 32:30.9 10:29/M
21 Katalin Mitchell Darien  CT 50 374 32:39.9 10:32/M
22 Cindy Howard Bethany  CT 54 381 32:56.4 10:37/M
23 Jean Loeb Weston  CT 53 382 32:58.4 10:38/M
24 Alice Fink Fairfield  CT 57 384 33:06.7 10:41/M
25 Vicki Pensiero Southport  CT 59 393 33:30.9 10:48/M
26 Vivian Wadlinger West Simsbury  CT 58 396 33:45.2 10:53/M
27 Janet Freeburg Trumbull  CT 52 411 34:40.4 11:11/M
28 Patty Kustom Trumbull  CT 51 412 34:41.2 11:11/M
29 Vicki Mueller Ridgefield  CT 53 415 35:01.2 11:18/M
30 Dorothy Rainey Monroe  CT 50 420 35:08.9 11:20/M
31 Susan Karpinski Huntington  CT 57 421 35:20.4 11:24/M
32 Cheryl Wargo Norwalk  CT 50 426 35:36.2 11:29/M
33 Susan Doucette-Cox Fairfield  CT 53 442 37:35.4 12:07/M
34 Ellen Mc Kinley Cheshire  CT 51 444 37:39.2 12:09/M
35 Terri Le Clair Scotland  CT 55 449 38:13.2 12:20/M
36 Geraldine Saxonmeyer Fairfield  CT 59 458 39:12.9 12:39/M
37 Joyce Meskill Shelton  CT 59 459 39:16.7 12:40/M
38 Belinda Greco Waterbury  CT 50 474 43:56.4 14:10/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 James Zoldy Watertown  CT 51 3 17:51.9 5:45/M
2 David Ott Darien  CT 50 7 18:47.4 6:04/M
3 Kevin Grimes Sandy Hook  CT 50 10 18:56.9 6:06/M
4 Roger Harper New Canaan  CT 53 14 19:33.7 6:18/M
5 Ray Vogt Fairfield  CT 50 30 20:35.2 6:38/M
6 Robert Gallace Southport  CT 50 31 20:35.7 6:38/M
7 Hunter Bill Fairfield  CT 51 35 20:39.9 6:40/M
8 Peter Varone Shelton  CT 55 37 20:53.7 6:44/M
9 Michael Costello Fairfield  CT 54 65 22:18.4 7:12/M
10 Patrick Cordle Monroe  CT 56 71 22:40.9 7:19/M
11 Mark Lewis Shelton  CT 50 77 22:58.2 7:25/M
12 Courtney Allen Bridgeport  CT 50 82 23:19.9 7:31/M
13 Christopher Allen Trumbull  CT 56 86 23:30.7 7:35/M
14 Jeffrey Bruner Trumbull  CT 54 90 23:32.2 7:35/M
15 Brad Williams Monroe  CT 52 103 23:50.7 7:41/M
16 Dave Larson Trumbull  CT 51 115 23:58.2 7:44/M
17 William Damm Fairfield  CT 58 143 24:50.4 8:01/M
18 Patrick Keleher Fairfield  CT 52 147 25:02.4 8:05/M
19 Michael Fedak Fairfield  CT 53 151 25:08.4 8:06/M
20 Bob McHugh Fairfield  CT 55 156 25:16.2 8:09/M
21 Daniel German Milford  CT 52 161 25:24.2 8:12/M
22 Michael King Fairfield  CT 57 167 25:31.4 8:14/M
23 Sean Ganley Shelton  CT 53 168 25:34.2 8:15/M
24 Joe Burden Monroe  CT 55 170 25:37.2 8:16/M
25 G Babinel Weston  CT 51 173 25:45.2 8:18/M
26 Cameron Lidestri Stratford  CT 51 179 26:08.2 8:26/M
27 Rick Meskill Shelton  CT 57 183 26:14.4 8:28/M
28 Jerry Sargent Weston  CT 53 184 26:15.2 8:28/M
29 Bill Mc Menamey Trumbull  CT 53 188 26:27.6 8:32/M
30 Keith Bailey West Haven  CT 56 202 26:56.2 8:41/M
31 Mark Lauretti Shelton  CT 58 213 27:09.4 8:45/M
32 Jorge Galeano Norwalk  CT 50 259 28:22.9 9:09/M
33 Jim Ivanko Fairfield  CT 53 272 28:48.9 9:17/M
34 Michael Wadlinger West Simsbury  CT 59 297 29:48.4 9:37/M
35 Anthony Kelly Fairfield  CT 50 303 29:53.2 9:38/M
36 Brian Laneks West Haven  CT 53 307 29:59.4 9:40/M
37 Robert Fontaine Bethlehem  CT 58 313 30:13.9 9:45/M
38 James Corbiere Fairfield  CT 59 317 30:28.7 9:50/M
39 Bob Wellington Naugautck  CT 55 320 30:35.9 9:52/M
40 Richard Kuepper Milford  CT 52 328 30:55.2 9:58/M
41 Jon Beethan Milford  CT 53 329 30:58.2 9:59/M
42 John Barricelli Fairfield  CT 53 339 31:30.9 10:10/M
43 Peter Mauritz Milford  CT 53 357 32:00.7 10:19/M
44 Andrew Johnson Weston  CT 51 358 32:05.4 10:21/M
45 Thomas Lucas Fairfield  CT 53 373 32:35.4 10:31/M
46 Phil Jalbert Bethany  CT 54 380 32:56.4 10:37/M
47 Tom Sullivan Fairfield  CT 51 389 33:19.9 10:45/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Francoise Levinson Cos Cob  CT 60 142 24:46.9 7:59/M
2 Linda Goldstein Fairfield  CT 61 187 26:20.4 8:30/M
3 Linda Putman Greenwich  CT 60 193 26:34.2 8:34/M
4 Barbara Edinberg Fairfield  CT 64 385 33:06.9 10:41/M
5 Chris Ivanko Fairfield  CT 62 403 34:05.9 11:00/M
DQ Sharon Burr Windsor  CT 65 DQ - 5:19/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Joseph Vonehr Southport  CT 61 41 21:05.2 6:48/M
2 Stephenson Milford  CT 65 53 21:35.8 6:58/M
3 Elliott Rogers Southport  CT 62 58 21:44.2 7:01/M
4 Bob Hermesch Croton On Hudson  NY 63 80 23:14.2 7:30/M
5 Michael Chait Greenwich  CT 60 109 23:55.9 7:43/M
6 Fred Miller Milford  CT 62 121 24:09.9 7:47/M
7 Robert Hein Mount Vernon  NY 66 123 24:12.7 7:48/M
8 Wayne Theriault Milford  CT 65 125 24:16.9 7:50/M
9 Desmond O' Grady Southbury  CT 68 148 25:03.7 8:05/M
10 Aram Nahabedian Sandy Hook  CT 62 198 26:44.2 8:37/M
11 Jerry Sawyer Stratford  CT 61 210 27:06.9 8:45/M
12 Stephen Grathwohl Fairfield  CT 65 215 27:13.2 8:47/M
13 Edward Marczyszak Seymour  CT 60 245 28:08.7 9:05/M
14 John McCraw Madison  CT 61 369 32:18.9 10:25/M
15 Jesse Green Mount Vernon  NY 67 370 32:25.7 10:27/M
16 Scott Hornstein Redding  CT 63 371 32:28.2 10:28/M
17 Bob Loh Trumbull  CT 68 376 32:54.4 10:37/M
18 Ken Ziman Orange  CT 67 386 33:11.7 10:42/M
19 John Daponte Stratford  CT 65 391 33:29.2 10:48/M
20 Bob Wilhelmy Southport  CT 60 417 35:02.7 11:18/M
21 Richard Fidler West Haven  CT 67 419 35:07.9 11:20/M
22 Jim Davehy Louisville  KY 61 433 36:12.7 11:41/M
23 Tom Loeb Weston  CT 63 454 38:41.9 12:29/M
24 Jeff Beekman Bethel  CT 60 457 38:59.9 12:35/M
25 Noel Gabrielle Orange  CT 64 465 42:37.2 13:45/M
26 James Cramond Monroe  CT 65 483 46:37.2 15:02/M
Female 70 to 79
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Monica Roche Fairfield  CT 74 325 30:51.4 9:57/M
2 Patty Carton Stratford  CT 75 387 33:13.7 10:43/M
3 Betsy Gardner Fairfield  CT 73 448 38:11.4 12:19/M
Male 70 to 79
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Michael Pisani Stratford  CT 70 185 26:15.9 8:28/M
2 John Gibbons Old Greenwich  CT 71 207 27:03.2 8:44/M
3 Michael Goldman Scarsdale  NY 77 241 28:02.4 9:03/M
4 Richard Demarco Danbury  CT 71 256 28:21.2 9:09/M
5 John Howell Easton  CT 78 263 28:35.9 9:13/M
6 Barrett True Windsor  CT 76 394 33:40.2 10:52/M
7 Leslie Kurian Pound Ridge  NY 71 407 34:33.4 11:09/M
8 Robert Glennon Bridgeport  CT 71 460 39:17.4 12:40/M
9 Laurence Nordvall Trumbull  CT 76 480 44:33.7 14:22/M
Male 80 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jim Stevens Trumbull  CT 81 413 35:00.4 11:17/M
2 Herman Bershtein Hamden  CT 88 484 47:24.4 15:17/M



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News