Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Jeffreys Rainbow Run 5K

Niantic, CT, September 13, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

Jeffrey's Rainbow Run 5K

Jeffrey's Rainbow Run

5K

Age Group Results

September 13, 2013


Results by SNERRO (www.snerro.com) SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcy Withington                  Old Lyme              244   43        5        21:32.0      6:57/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Anthony                      East Lyme  CT         212   39        1        18:13.0      5:53/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Need Info                                               282   0       235        48:25.0     15:37/M
Top

Female 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karenna Kung (guertin)            Salem  CT              67   10       40        27:50.0      8:59/M
       2    Nancy Alden                       East Lyme  CT         208   10       51        29:49.0      9:37/M
       3    Caitlin O'Dea                     Niantic  CT            97   10       52        29:50.0      9:37/M
       4    Grace Blackwood                   East Lyme  CT         260   08       67        30:49.0      9:56/M
       5    Ally O Dea                        Niantic  CT           248   10       90        32:22.0     10:26/M
       6    Jillian Filloramo                 Colchester  CT        251   08      116        33:58.0     10:57/M
       7    Lindy Erikson                     Salem  CT              34   10      118        34:05.0     11:00/M
       8    Maya D Aguila                     Salem  CT             239   06      122        34:45.0     11:13/M
       9    Anna Brown                        Preston  CT            22    7      127        35:13.0     11:22/M
      10    Isabel Pazzaglia                  Salem  CT             110    8      128        35:14.0     11:22/M
      11    Neva (female) Flickinger          Salem  CT             156    7      129        35:20.0     11:24/M
      12    Sofia Mauri                       Salem  CT              90    6      135        35:38.0     11:30/M
      13    Mia Williamson                    Salem  CT             140    7      137        35:44.0     11:32/M
      14    Sierra Young                      Salem  CT             296   07      138        35:44.0     11:32/M
      15    Kiley Filloramo                   Colchester  CT        249   05      139        35:48.0     11:33/M
      16    Rachel Limburg                    Salem  CT              76    9      153        36:46.0     11:52/M
      17    Amy Piper                         Salem  CT             119   10      171        38:16.0     12:21/M
      18    Olivia Baier                      Salem  CT             193   10      174        38:20.0     12:22/M
      19    Kate Erikson                      Salem  CT              35    5      175        38:21.0     12:22/M
      20    Kayleigh Jensen                   Salem  CT              56    8      177        38:34.0     12:26/M
      21    Cameron Pearl                     Salem  CT             266   08      179        38:37.0     12:27/M
      22    Evalyn Tesler                     Quaker Hill  CT       162    5      191        39:51.0     12:51/M
      23    Cailyn Maiolo                     Salem  CT             279   09      195        40:10.0     12:57/M
      24    Margaret Dunne                    Salem  CT             253   09      198        40:23.0     13:02/M
      25    Julia Giegel                      Salem  CT              43    9      200        41:03.0     13:15/M
      26    Ava Mauri                         Salem  CT              89    8      212        42:30.0     13:43/M
      27    Anna Limburg                      Salem  CT              75    9      213        42:38.0     13:45/M
      28    Samantha Chella                   Salem  CT             195   6       221        44:51.0     14:28/M
      29    Kenzie Boucher                    Coventry  CT           18    4      223        45:13.0     14:35/M
      30    Abby Hanney                       Salem  CT             231   09      226        45:24.0     14:39/M
      31    Alexandra Pazzaglia               Salem  CT             112    3      238        48:30.0     15:39/M
      32    Rebecca Risley                    Amston  CT            127    7      239        48:30.0     15:39/M
      33    Sophia Cambi                      East Lyme  CT          25    6      240        48:31.0     15:39/M
      34    Kristia King                      East Lyme  CT         215   09      241        48:32.0     15:39/M
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Anthony                      East Lyme  CT         211   09       10        23:16.0      7:30/M
       2    Grant Summers                     East Lyme  CT         131    9       20        25:54.0      8:21/M
       3    James Chekal                      Niantic  CT            30    9       24        26:19.0      8:29/M
       4    Noah Krishnaswami                 East Lyme  CT          62    9       30        26:43.0      8:37/M
       5    Cooper Pazzaglia                  Salem  CT             111   10       39        27:49.0      8:58/M
       6    Max Caron                         Salem  CT             185   10       56        30:03.0      9:42/M
       7    Marcus Orsini                     Salem  CT              99   10       58        30:17.0      9:46/M
       8    Jonathan Limburg                  Salem  CT              74    9       61        30:33.0      9:51/M
       9    John Filloramo                    Colchester  CT        250   10       68        31:05.0     10:02/M
      10    Zack Bourgeois                    Salem  CT             180   9        70        31:13.0     10:04/M
      11    Ben Caron                         Salem  CT             186   09       71        31:15.0     10:05/M
      12    William Chekal                    Niantic  Ct  CT        31    7       82        31:57.0     10:18/M
      13    Ben Risley                        Amston  CT            126    8       91        32:22.0     10:26/M
      14    Jack Haynes                       Niantic  CT           160   10       94        32:33.0     10:30/M
      15    Garrett Chella                    Salem  CT             196   10       95        32:37.0     10:31/M
      16    Clark Flickinger                  Salem  CT             155    8       96        32:38.0     10:32/M
      17    Carter Summrs                     East Lyme  CT         276   07      104        32:56.0     10:37/M
      18    John Bureau                       Salem  CT             264   07      108        33:35.0     10:50/M
      19    Jake Kozlowski                    East Lyme  CT          60    9      112        33:42.0     10:52/M
      20    Jack Jensen                       Salem  CT              55    6      121        34:40.0     11:11/M
      21    Jack Mauri                        Salem  CT              88    8      124        34:56.0     11:16/M
      22    Tatum Young                       Salem  CT             297   06      142        35:58.0     11:36/M
      23    Owen Brown                        Salem  CT              21   10      145        36:13.0     11:41/M
      24    Teagan Dunne                      Salem  CT             254   05      150        36:38.0     11:49/M
      25    Owen Pazzaglia                    East Lyme  CT         114    6      154        36:47.0     11:52/M
      26    Jack Pazzaglia                    East Lyme  CT         115    6      155        36:48.0     11:52/M
      27    Gabe Hanney                       Salem  CT             229   05      160        37:04.0     11:57/M
      28    Wesley Williamson                 Salem  CT             139    9      165        37:47.0     12:11/M
      29    Callum McKillop                   Salem  CT             203   8       166        37:50.0     12:12/M
      30    John Ilvenio                      Salem  CT             242   07      168        37:54.0     12:14/M
      31    Max Vanduser                      Salem  CT             271   07      169        38:05.0     12:17/M
      32    Nicolas Tesler                    Quaker Hill  CT       161    8      190        39:41.0     12:48/M
      33    Emmett Dunne                      Salem  CT             247   07      202        41:20.0     13:20/M
      34    Ayden Lawrence                    Salem  CT              70    7      203        41:20.0     13:20/M
      35    Zane (male) Flickinger            Salem  CT             157    4      205        41:49.0     13:29/M
      36    Kaleb Griffith                    Salem  CT             222   08      220        44:51.0     14:28/M
      37    Nicholas Cambi                    East Lyme  CT          27    5      234        48:25.0     15:37/M
      38    Christian Rienhard                Salem  CT             124   10      244        49:05.0     15:50/M
      39    Xander Lopez                      Salem  CT              78    8      249        52:03.0     16:47/M
      40    Jack Perkins                      Oakdale  CT           174    9      257        55:38.0     17:57/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan O'Shaughnessy               Salem  CT             103   12       28        26:36.0      8:35/M
       2    Saiyoen Pathman                   Salem  CT             105   12       29        26:36.0      8:35/M
       3    Samantha Lyster                   Niantic  CT            84   11       33        27:10.0      8:46/M
       4    Erin Toole                        East Lyme  CT         134   13       50        29:48.0      9:37/M
       5    Sarge Deveau                      East Lyme  CT         206   12       53        29:50.0      9:37/M
       6    Samantha Valakos                  Niantic  CT           225   12       54        29:51.0      9:38/M
       7    Amelia Kozlowski                  East Lyme  CT          61   12       55        29:53.0      9:38/M
       8    Colleen Keller                    East Lyme  CT          57   12       62        30:38.0      9:53/M
       9    Audrey Hausberger                 East Lyme  CT          50   12       64        30:46.0      9:55/M
      10    Megan Opsahl                      East Lyme  CT          98   12       65        30:48.0      9:56/M
      11    Nancy Harrington                  Niantic  CT           269   12       72        31:16.0     10:05/M
      12    Hannah Gellar                     East Lyme  CT         258   13       73        31:16.0     10:05/M
      13    Julia Ritchie                     Old Lyme              210   13       76        31:30.0     10:10/M
      14    Annalise McCaffrey                East Lyme  CT          91   12       77        31:34.0     10:11/M
      15    Grace Foltz                       East Lyme  CT          38   12       89        32:17.0     10:25/M
      16    Veronica Krystofik                Colchester  CT         66   11       92        32:26.0     10:28/M
      17    Madison Dow                       Niantic  CT           188   12      100        32:44.0     10:34/M
      18    Caitlyn Sievers                   Salem  CT             178   12      102        32:46.0     10:34/M
      19    Julia Fenn                        East Lyme  CT         286   11      106        33:13.0     10:43/M
      20    Michaela Bureau                   Salem  CT             265   12      107        33:30.0     10:48/M
      21    Sidney Secchiaroli                Niantic  CT           128   12      110        33:40.0     10:52/M
      22    Kate Orefice                      Niantic  CT           267   12      111        33:41.0     10:52/M
      23    Makenna Mills                     Niantic  CT            93   12      131        35:23.0     11:25/M
      24    Madison Coutu                     Danielson  CT         170   11      133        35:36.0     11:29/M
      25    Lilly Moffett                     Niantic  CT           224   12      143        36:01.0     11:37/M
      26    Skylar Provencher                 East Lyme  CT         120   12      149        36:34.0     11:48/M
      27    Savanna Perkins                   Oakdale  CT           175   12      164        37:30.0     12:06/M
      28    Hannah Scott                      Niantic  CT           201   12      172        38:18.0     12:21/M
      29    Bella Rose Wild                   Niantic  CT           233   12      173        38:19.0     12:22/M
      30    Jaime Foster                      East Lyme  CT          39   13      184        38:52.0     12:32/M
      31    Alexandra Moore                   Salem  CT             147   12      229        47:56.0     15:28/M
      32    Lauren Moore                      Salem  CT             146   14      236        48:26.0     15:37/M
      33    Nicole Bourgeois                  Salem  CT             181   11      254        54:45.0     17:40/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Kung (guertin)            Salem  CT              68   12        3        21:18.0      6:52/M
       2    Ryan Bellandese                   Salem  CT               4   13        4        21:27.0      6:55/M
       3    Luke Wojik                        Salem  CT             142   13        6        21:44.0      7:01/M
       4    Christopher Walter                Salem  CT             136   13        9        23:04.0      7:26/M
       5    Ryan Krystofik                    Colchester  CT         63   14       14        23:30.0      7:35/M
       6    Roger Coutu, Jr.                  Danielson  CT         168   13       19        25:07.0      8:06/M
       7    Kyle Erikson                      Salem  CT              33   12       32        27:00.0      8:43/M
       8    William Piper                     Salem  CT             118   13       79        31:43.0     10:14/M
       9    Mark Bowen                        Salem  CT              20   11       80        31:44.0     10:14/M
      10    Aidan Maiolo                      Salem  CT             280   11       86        32:03.0     10:20/M
      11    Andrew Giegel                     Salem  CT              44   12       87        32:04.0     10:21/M
      12    Kyle Krystofik                    Colchester  CT         64   12       98        32:42.0     10:33/M
      13    John Durham                       East Lyme  CT         213   14      141        35:53.0     11:35/M
      14    Jesse Bogart                      Salem  CT              15   11      144        36:11.0     11:40/M
      15    Brian Davis                       Preston  CT           172   13      157        36:51.0     11:53/M
      16    Thomas O'Shaughnessy              Salem  CT             102   13      196        40:12.0     12:58/M
      17    Joseph Andrews                    Salem  CT               1   12      197        40:13.0     12:58/M
      18    Eric Moore                        Salem  CT              94   12      228        45:38.0     14:43/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Kirchner                    Salem  CT             237   19       41        27:51.0      8:59/M
       2    Kane Blackwood                    East Lyme  CT         259   15       66        30:49.0      9:56/M
       3    Vanessa Johns                     Salem  CT             184   19      101        32:45.0     10:34/M
       4    Claire Jasper                     Niantic  CT           194   18      126        35:06.0     11:19/M
       5    Morgana Vesey                     Salem  CT             270   17      180        38:37.0     12:27/M
       6    Amandine Bogart                   Salem  CT              13   17      256        54:54.0     17:43/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Delaforcade                  East Lyme  CT         274   15       12        23:22.0      7:32/M
       2    Michael Limburg                   Salem  CT              73   15       27        26:32.0      8:34/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Parker                      North Stonington  C   255   22       21        25:55.0      8:22/M
       2    Antonia Plescia                   East Lyme  CT         219   29      113        33:44.0     10:53/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Meg Biggs                         Niantic  CT           236   38       22        26:12.0      8:27/M
       2    Nicole Gallagher                  Uncasville  Ct         40   35       44        28:10.0      9:05/M
       3    Stacey Holmes                     North Franklin  Ct     51   35       47        28:17.0      9:07/M
       4    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         121   36       74        31:17.0     10:05/M
       5    Anne Chekal                       Niantic  Ct  Ct  CT    29   36       83        31:58.0     10:19/M
       6    Amy Richter                       Ledyard               123   37       88        32:11.0     10:23/M
       7    Julie Summers                     East Lyme  CT         130   35      105        32:57.0     10:38/M
       8    Carla Cerino                      Old Saybrook  CT      221   37      115        33:52.0     10:55/M
       9    Danielle Mauri                    Salem  CT              87   37      125        34:56.0     11:16/M
      10    Shannon D Aguila Haynes           Salem  CT             241   37      132        35:30.0     11:27/M
      11    Kerry Filloramo Hochdorger        Colchester  CT        252   32      140        35:50.0     11:34/M
      12    Melissa Quinn                     Preston  CT           122   37      151        36:39.0     11:49/M
      13    Traci Pazzaglia                   East Lyme  CT         108   36      156        36:48.0     11:52/M
      14    Wendy Michaud                     Windham  CT           278   39      162        37:10.0     11:59/M
      15    Carol Myeis                       Waterford             277   38      163        37:13.0     12:00/M
      16    Kim Rix                           Uncasville  CT        217   32      182        38:40.0     12:28/M
      17    Tara Crossley                     Uncasville  CT        218   32      185        38:54.0     12:33/M
      18    Dianne Fenn-Page                  East Lyme  CT          37   36      189        39:32.0     12:45/M
      19    Amy Tesler                        Quaker Hill  CT       163   34      192        39:52.0     12:52/M
      20    Kate Shayd                        Salem  CT             245   38      214        43:17.0     13:58/M
      21    Alissa Brown                      Salem  CT             226   37      216        44:15.0     14:16/M
      22    Karen Erikson                     Salem  CT             230   39      218        44:17.0     14:17/M
      23    Kelly Quinn                       Salem  CT             197   39      222        45:12.0     14:35/M
      24    Kristi Hanney                     Salem  CT             232   38      227        45:29.0     14:40/M
      25    Alaina King                                             216   36      237        48:29.0     15:38/M
      26    Deborah Pazzaglia                 Salem  CT             107   39      242        48:32.0     15:39/M
      27    Penina Lopez                      Salem  CT              77   37      250        52:05.0     16:48/M
      28    Alissa Sievers                    Salem  CT             179   38      258        55:39.0     17:57/M
      29    Laurie Nagy                       Vernon Rockville  C   284   33      261      1:00:07.0     19:24/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Douglas Parulis                   Oakdale  CT           173   33       18        23:56.0      7:43/M
       2    Michael Page                      East Lyme  CT         104   37       26        26:26.0      8:32/M
       3    Brian Chekal                      Niantic  Ct            28   38       31        26:45.0      8:38/M
       4    Ryan Todd                         Niantic  CT           132   35       34        27:22.0      8:50/M
       5    Michael Dunne                     Salem  CT             246   38       57        30:16.0      9:46/M
       6    Aron D Aguila                     Salem  CT             240   37      123        34:45.0     11:13/M
       7    Mark Hanney                       Salem  CT             227   39      161        37:04.0     11:57/M
       8    Jim Jensen                        Salem  CT              53   39      178        38:34.0     12:26/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Giegel                     Salem  CT              42   42       23        26:15.0      8:28/M
       2    Leslie Moffett                    Niantic  CT           223   44       25        26:24.0      8:31/M
       3    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         214   42       36        27:33.0      8:53/M
       4    Stacey Lyster                     Niantic  CT            83   41       48        28:20.0      9:08/M
       5    Alison Betts                      East Lyme  CT         207   41       49        29:19.0      9:27/M
       6    Wendy Toole                       East Lyme  CT         133   49       63        30:39.0      9:53/M
       7    Cynthia Ritchie                   Old Lyme              209   42       69        31:12.0     10:04/M
       8    Kathleen Wardo                    Niantic  CT           275   42       78        31:37.0     10:12/M
       9    Annemarie Graebe                  East Lyme  CT          45   43       81        31:46.0     10:15/M
      10    Christy Blackwood                 East Lyme  CT         261   43       85        32:03.0     10:20/M
      11    Kathryn Cambi                     East Lyme  CT          24   40       93        32:31.0     10:29/M
      12    Rebecca Haynes                    Niantic  CT           159   42       97        32:41.0     10:33/M
      13    Terri Patterson                   Salem  CT             106   48      119        34:13.0     11:02/M
      14    Jennifer Wojcik                   Salem  CT             141   41      120        34:13.0     11:02/M
      15    Jaime Young                       Salem  CT             295   42      134        35:38.0     11:30/M
      16    Michelle Guertin                  Salem  CT              46   42      159        36:54.0     11:54/M
      17    Anandhi Baleswaren                Salem  CT               3   48      170        38:13.0     12:20/M
      18    Karen Marquardt                   Salem  CT              85   45      181        38:38.0     12:28/M
      19    Jennifer Sloan                    Oakdale  CT           129   48      187        39:22.0     12:42/M
      20    Donna Krystofik                   Colchester  CT        257   45      188        39:26.0     12:43/M
      21    Amy Napierala-(kozlowski          East Lyme  CT          95   43      194        40:07.0     12:56/M
      22    Kimberly Coutu                    Danielson  CT         171   43      199        40:43.0     13:08/M
      23    Cynthia Maiolo                    Salem  CT             281   42      201        41:03.0     13:15/M
      24    Amanda Lawrence                   Mansfield Center       69   41      204        41:21.0     13:20/M
      25    Jennifer Vanduse                  Salem  CT             272   41      206        41:56.0     13:32/M
      26    Wanda Ilvenio                     Salem  CT             243   44      207        42:19.0     13:39/M
      27    Kathy O'Shaughnessy               Salem  CT             101   48      208        42:19.0     13:39/M
      28    Diana Boucher                     Coventry  CT           16   41      211        42:27.0     13:42/M
      29    Margaret Caron                    Salem  CT             187   43      217        44:17.0     14:17/M
      30    Susan Baier                       Salem  CT             191   42      219        44:31.0     14:22/M
      31    Robin Jensen                      Salem  CT              54   40      231        48:04.0     15:30/M
      32    Melissa Limburg                   Salem  CT              72   42      232        48:14.0     15:34/M
      33    Anita Wooten                      Riverhead  NY         165   47      233        48:24.0     15:37/M
      34    Doreen Piper                      Salem  CT             117   44      245        49:41.0     16:02/M
      35    Susan Fenn                        East Lyme  CT         285   47      246        50:37.0     16:20/M
      36    Marina Bogart                     Salem  CT              14   40      247        51:15.0     16:32/M
      37    Audra Moore                       Salem  CT             145   45      248        51:17.0     16:33/M
      38    Sue Sheehan                       Niantic  CT           149   42      251        52:10.0     16:50/M
      39    Kathy Apicelli                    East Lyme  CT         150   46      252        52:10.0     16:50/M
      40    Corrine Bourgeois                 Salem  CT             183   41      255        54:48.0     17:41/M
      41    Mary Perkins                      Oakdale  CT           176   43      259        55:40.0     17:57/M
      42    Susan Bennett                     Salem  CT             151   45      265      1:02:16.0     20:05/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Christensen                 Bolton  CT            235   45        2        18:48.0      6:04/M
       2    Half Running Moonchuck            Niantic  CT           200   43        7        22:15.0      7:11/M
       3    Ryan Lyster                       Niantic  CT            82   40       13        23:25.0      7:33/M
       4    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         234   46       16        23:47.0      7:40/M
       5    Robert Giegel                     Salem  CT              41   45       17        23:53.0      7:42/M
       6    Rich McCaffrey                    East Lyme  CT          92   42       38        27:41.0      8:56/M
       7    Steve Bellander                   Salem  CT             198   43       43        28:02.0      9:03/M
       8    Jonathan Wayasz                   Norwich  CT           137   45       46        28:16.0      9:07/M
       9    James Pazzaglia                   Salem  CT             109   40       59        30:19.0      9:47/M
      10    Roger Coutu                       Danielson  CT         169   43       75        31:17.0     10:05/M
      11    Daniel Blackwood                  East Lyme  CT         262   43       84        32:03.0     10:20/M
      12    Shaun O'Dea                       Niantic  Ct  CT        96   43       99        32:44.0     10:34/M
      13    Ronald Krystofik                  Colchester  CT         65   43      103        32:51.0     10:36/M
      14    Phil Torres                       East Lyme  CT         220   45      114        33:45.0     10:53/M
      15    Chris Smith                       Niantic  CT           256   46      117        34:03.0     10:59/M
      16    Chuck Flickinger                  Salem  CT             158   41      130        35:21.0     11:24/M
      17    Jeff Mauri                        Salem  CT              86   41      136        35:38.0     11:30/M
      18    Thomas Ebersold                   Milford  CT            32   49      158        36:53.0     11:54/M
      19    Andrew McKillop                   Salem  CT             202   41      167        37:51.0     12:13/M
      20    Lance Baier                       Salem  CT             192   43      176        38:22.0     12:23/M
      21    Jeff Kozlowski                    East Lyme  CT          59   43      193        40:06.0     12:56/M
      22    Scott Bourgeois                   Salem  CT             182   40      209        42:20.0     13:39/M
      23    Michael O'Shaughnessy             Salem  CT             100   46      210        42:20.0     13:39/M
      24    David Limburg                     Salem  CT              71   41      215        44:14.0     14:16/M
      25    Tony Payette                      Salem  CT             177   42      260        55:48.0     18:00/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eileen D Mello                    Old Lyme              199   52       35        27:22.0      8:50/M
       2    Elsa Wayasz                       Norwich  CT           138   52       60        30:28.0      9:50/M
       3    Mary Walsh                        Niantic  CT           273   51      146        36:16.0     11:42/M
       4    Kathy Lucas                       Salem  CT              79   53      147        36:30.0     11:46/M
       5    Ellen Javor                       Niantic  CT            52   53      152        36:40.0     11:50/M
       6    Lori Balantic                     Niantic  CT             2   51      183        38:44.0     12:30/M
       7    Barbara Boucher                   Bristol  CT           268   57      224        45:15.0     14:36/M
       8    Mary Barone                       Niantic  CT           283   53      262      1:02:07.0     20:02/M
       9    Barbara Layder                    Waterford             288   53      263      1:02:08.0     20:03/M
      10    Joan Phillips                     Oakdale  CT           164   54      264      1:02:13.0     20:04/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Billy Shea                        Norwich  CT           189   58       11        23:18.0      7:31/M
       2    Bill Ghio                         Bristol  CT           228   59       37        27:39.0      8:55/M
       3    Gary Walter                       Salem  CT             135   54       42        28:01.0      9:02/M
       4    Paul Bureau                       Colchester  CT        263   57      109        33:38.0     10:51/M
       5    Gary Lucas                        Salem  CT              80   55      148        36:31.0     11:47/M
       6    David Keller                      East Lyme  CT          58   52      186        39:13.0     12:39/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joanne Yost                       New Britain  CT       143   65      225        45:15.0     14:36/M
       2    Celmia Vernaglia                  Niantic  CT           205   63      230        47:56.0     15:28/M
       3    Karen Risley                      Amston  CT            125   68      243        49:01.0     15:49/M
       4    Lucille Perry                     Southington  CT       116   76      253        53:33.0     17:16/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Weller                        Niantic  CT           238   60        8        22:49.0      7:22/M
       2    Way Hedding                       Niantic  CT           190   63       15        23:41.0      7:38/M
       3    John Vernaglia                    Niantic  CT           204   68       45        28:13.0      9:06/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News