Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 6, 2013

[10K Overall Results | 10K Age Group Results | 5K Age Group Results | 1-Mile Fun Results ]

5K Overall Results

Jack O'Keefe Memorial Strides 5 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 5

K Road Race

Overall Finish List

October 06, 2013


Results by SNERRO (www.snerro.com) Usinh MyLaps BibTags SNERRO,LLC
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
      1    Scott Mindel                      New London  CT        389    27   M       1 Top Fin                        17:33.0      5:40/M
      2    Anson Moody, III                  Oakdale  CT           131    28   M       1 18-39               1:35.0     19:08.0      6:10/M
      3    John Paggioli                     Marlborough  CT       424    48   M       1 40-49               1:55.0     19:28.0      6:17/M
      4    Soren Moller                      Ivoryton  CT          480    43   M       2 40-49               2:18.0     19:51.0      6:24/M
      5    Theo Maryeski                     Waterford             360    39   M       2 18-39               2:38.0     20:11.0      6:31/M
      6    Cindy Ouillette                   Moosup  CT            491    37   F       1 Top Fin                        20:31.0      6:37/M
      7    Tanner Leclair                    Groton  CT            240    13   M       1 12-17               3:07.0     20:40.0      6:40/M
      8    Michael Popham                    Tolland  CT           478    32   M       3 18-39               3:25.0     20:58.0      6:46/M
      9    Steven Decastro                   Pawcatuck  CT         469    34   M       4 18-39               3:36.0     21:09.0      6:49/M
     10    Andy Rojo                         Norwich  CT           164    36   M       5 18-39               4:29.0     22:02.0      7:06/M
     11    Bob Edgecomb                      Waterford             474    53   M       1 50-59               4:47.0     22:20.0      7:12/M
     12    Vicky Kosakowski                  Norwich  CT           454    50   F       1 50-59               1:59.0     22:30.0      7:15/M
     13    T Keyla                           Waterford             496    57   M       2 50-59               5:04.0     22:37.0      7:18/M
     14    Stephanie Timpone                 New London  CT        347    25   F       1 18-39               2:17.0     22:48.0      7:21/M
     15    Joe Alger                         East Haddam  CT       456    47   M       3 40-49               5:38.0     23:11.0      7:29/M
     16    Lance Magnuson                    Lebanon  CT           112    69   M       1 60-69               5:48.0     23:21.0      7:32/M
     17    Mark Irons                        Plainfield  Ct        264    40   M       4 40-49               5:49.0     23:22.0      7:32/M
     18    Danielle McCarthy                 Old Lyme              431    12   F       1 12-17               2:55.0     23:26.0      7:34/M
     19    Robert McCarthy                   Old Lyme              432    46   M       5 40-49               5:54.0     23:27.0      7:34/M
     20    Josh Zeldis                       West River  MD        217    40   M       6 40-49               5:55.0     23:28.0      7:34/M
     21    Jack MacDonald                    Mystic  CT            121    13   M       2 12-17               6:03.0     23:36.0      7:37/M
     22    Jackie Blodgett                   Niantic  CT           292    22   F       2 18-39               3:08.0     23:39.0      7:38/M
     23    Denise Descheneaux                Groton  CT            239    44   F       1 40-49               3:10.0     23:41.0      7:38/M
     24    Way Hedding                       Niantic  CT           512    63   M       2 60-69               6:12.0     23:45.0      7:40/M
     25    Christian Dubreuil                Preston  CT           366    11   M       1  1-11               6:13.0     23:46.0      7:40/M
     26    Ray Santoro                       New London  CT        450    44   M       7 40-49               6:39.0     24:12.0      7:48/M
     27    Dawn McCarthy                     Old Lyme              430    43   F       2 40-49               4:00.0     24:31.0      7:55/M
     28    Stephen Zweir                     Waterford             364    40   M       8 40-49               6:58.0     24:31.0      7:55/M
     29    Tom Walstra                       Waterford             483    55   M       3 50-59               7:03.0     24:36.0      7:56/M
     30    Isaac Zeldis                      Milton  MA            219    33   M       6 18-39               7:10.0     24:43.0      7:58/M
     31    Andrew Snyder                     Colchester  CT        181    14   M       3 12-17               7:11.0     24:44.0      7:59/M
     32    Elaine Edgecomb                   Oakdale  CT           475    21   F       3 18-39               4:17.0     24:48.0      8:00/M
     33    Richard Conant                    Mystic  CT            453    58   M       4 50-59               7:21.0     24:54.0      8:02/M
     34    Owen Johnson                      Quaker Hill  CT       407    12   M       4 12-17               7:23.0     24:56.0      8:03/M
     35    Lily Watson                       Waterford             493    11   F       1  1-11               4:33.0     25:04.0      8:05/M
     36    Derek Viets                       New London  CT        377    13   M       5 12-17               7:36.0     25:09.0      8:07/M
     37    Michelle Watson                   Waterford             494    43   F       3 40-49               4:38.0     25:09.0      8:07/M
     38    Michael Lafleur                   Preston  CT           449    53   M       5 50-59               7:37.0     25:10.0      8:07/M
     39    Susan Smith                       New London  CT        258    55   F       2 50-59               4:51.0     25:22.0      8:11/M
     40    David Dewallace                   Waterford             410    12   M       6 12-17               8:04.0     25:37.0      8:16/M
     41    Sean Maginess                     Oakdale  CT           481    27   M       7 18-39               8:06.0     25:39.0      8:16/M
     42    Emily Gates                       Waterford              88     9   F       2  1-11               5:09.0     25:40.0      8:17/M
     43    John Strecker                     Waterford              87    51   M       6 50-59               8:07.0     25:40.0      8:17/M
     44    Julia Hecht                       Canterbury  CT         17    25   F       4 18-39               5:28.0     25:59.0      8:23/M
     45    Ron Berthasavage                  Pawcatuck  CT         237    78   M       1 70-99               8:33.0     26:06.0      8:25/M
     46    Nicole Fecteau                    Niantic  CT            49    25   F       5 18-39               5:36.0     26:07.0      8:25/M
     47    Jabez White                       Waterford             459    09   M       2  1-11               8:35.0     26:08.0      8:26/M
     48    Katrina Gustafson                 Waterford             460    40   F       4 40-49               5:37.0     26:08.0      8:26/M
     49    Michael Banks                     East Lyme  CT         312    61   M       3 60-69               8:41.0     26:14.0      8:28/M
     50    Riley Mazzella                    Waterford             326    11   F       3  1-11               5:49.0     26:20.0      8:30/M
     51    Keri Fogg                         Gales Ferry  CT       308    22   F       6 18-39               5:49.0     26:20.0      8:30/M
     52    Mary Grace Dennler                Colchester  CT        328    53   F       3 50-59               6:01.0     26:32.0      8:34/M
     53    Douglas Parulis                   Oakdale  CT           489    34   M       8 18-39               9:01.0     26:34.0      8:34/M
     54    Bernard Dennler Jr.               Colchester  CT        329    56   M       7 50-59               9:07.0     26:40.0      8:36/M
     55    Nick Griffins                     New London  CT        444    36   M       9 18-39               9:19.0     26:52.0      8:40/M
     56    Kate Riotte                       Niantic  CT            99    26   F       7 18-39               6:23.0     26:54.0      8:41/M
     57    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT           414    46   M       9 40-49               9:21.0     26:54.0      8:41/M
     58    Paige Walstra                     Waterford             485    10   F       4  1-11               6:25.0     26:56.0      8:41/M
     59    Denise Walstra                    Waterford             487    0    F       1  0- 0               6:26.0     26:57.0      8:42/M
     60    Pamela Flynn                      New London  CT         51    53   F       4 50-59               6:33.0     27:04.0      8:44/M
     61    Elijah Morosky                    Waterford             268    11   M       3  1-11               9:42.0     27:15.0      8:47/M
     62    Erin Mullane                      New London  CT        463    34   F       8 18-39               6:46.0     27:17.0      8:48/M
     63    Richard MacDonald                 Niantic  CT           157    72   M       2 70-99               9:50.0     27:23.0      8:50/M
     64    Chris Debiasi                     Waterford              63    41   M      10 40-49               9:55.0     27:28.0      8:52/M
     65    Sharon Moody                      Oakdale  CT           129    55   F       5 50-59               7:00.0     27:31.0      8:53/M
     66    Dick Walsh                        Old Lyme              476    72   M       3 70-99               9:59.0     27:32.0      8:53/M
     67    Bill Ghio                         Bristol  CT           499    59   M       8 50-59              10:05.0     27:38.0      8:55/M
     68    Terrence Hickey                   Norwich  CT            72    42   M      11 40-49              10:11.0     27:44.0      8:57/M
     69    Amy Maynard                       Waterford             503    36   F       9 18-39               7:21.0     27:52.0      8:59/M
     70    Nicole Stelik                     Waterford             505    34   F      10 18-39               7:21.0     27:52.0      8:59/M
     71    Erin Donovan                      East Lyme  CT         501    32   F      11 18-39               7:22.0     27:53.0      9:00/M
     72    Erik Snodgrass                    Gales Ferry  CT        47    21   M      10 18-39              10:22.0     27:55.0      9:00/M
     73    Caden Talbot                                            495    12   M       7 12-17              10:23.0     27:56.0      9:01/M
     74    Brittany Otto                     Brooklyn  CT          266    27   F      12 18-39               7:26.0     27:57.0      9:01/M
     75    Phil Sutton                       Amston  CT            190    57   M       9 50-59              10:26.0     27:59.0      9:02/M
     76    Erin Dwyer                        Gales Ferry  CT       309    25   F      13 18-39               7:31.0     28:02.0      9:03/M
     77    Jean Park                         Groton  CT            141    40   F       5 40-49               7:44.0     28:15.0      9:07/M
     78    Jordan Park                       Groton  CT            140    14   F       2 12-17               7:45.0     28:16.0      9:07/M
     79    Taavi Veltheim                    New London  CT         55     9   M       4  1-11              10:45.0     28:18.0      9:08/M
     80    Ronald Gale                       Norwich  CT           165    77   M       4 70-99              10:47.0     28:20.0      9:08/M
     81    Marybeth Buckley                  Quaker Hill  CT       448    54   F       6 50-59               7:55.0     28:26.0      9:10/M
     82    Aaron Stella                      Waterford             504    36   M      11 18-39              11:00.0     28:33.0      9:13/M
     83    Todd Donovan                      East Lyme  CT         500    35   M      12 18-39              11:03.0     28:36.0      9:14/M
     84    Mikayla Brucoli                                         498    12   F       3 12-17               8:08.0     28:39.0      9:15/M
     85    Marc Mazzella                     Waterford             324    43   M      12 40-49              11:16.0     28:49.0      9:18/M
     86    Jessica Blodgett                  Mystic  CT            291    22   F      14 18-39               8:26.0     28:57.0      9:20/M
     87    Kimberly MacDonald                Mystic  CT            119    43   F       6 40-49               8:38.0     29:09.0      9:24/M
     88    Kristin Pezzolesi                 Waterford             316    40   F       7 40-49               8:39.0     29:10.0      9:25/M
     89    Savannah Hanelius                 Amston  CT             58    14   F       4 12-17               8:43.0     29:14.0      9:26/M
     90    Clem McGrath                      Colchester  CT        257    74   M       5 70-99              11:54.0     29:27.0      9:30/M
     91    K Mazzella                        Waterford             327    13   M       8 12-17              12:03.0     29:36.0      9:33/M
     92    David Goulart                     Oakdale  CT            27    31   M      13 18-39              12:18.0     29:51.0      9:38/M
     93    Jaime Bissonnette                 Brooklyn  CT          265    27   F      15 18-39               9:25.0     29:56.0      9:39/M
     94    Derrick Hanelius                  Amston  CT             64    15   M       9 12-17              12:34.0     30:07.0      9:43/M
     95    Mikayla Bernetich                 Avon  CT               62    16   F       5 12-17               9:38.0     30:09.0      9:44/M
     96    Joseph Gustafson Brown            Waterford             458    07   M       5  1-11              12:40.0     30:13.0      9:45/M
     97    Catherine F Nixon                 Salem  CT              29    53   F       7 50-59               9:52.0     30:23.0      9:48/M
     98    Kerri Zeldis                      Milton  MA            220    34   F      16 18-39              10:19.0     30:50.0      9:57/M
     99    Emily Alger                       East Haddam  CT       457    47   F       8 40-49              10:19.0     30:50.0      9:57/M
    100    Amanda Gates                      Niantic  CT           158    28   F      17 18-39              10:20.0     30:51.0      9:57/M
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
    101    Ken Blodgett                      Niantic  CT           289    52   M      10 50-59              13:20.0     30:53.0      9:58/M
    102    Caitlin Flynn                     New London  CT         50    26   F      18 18-39              10:22.0     30:53.0      9:58/M
    103    Amelia White                      Waterford             461    12   F       6 12-17              10:30.0     31:01.0     10:00/M
    104    Cheryl Morosky                    Waterford             267    41   F       9 40-49              10:35.0     31:06.0     10:02/M
    105    Beka Gerrard                      West Hartford  CT     253    42   F      10 40-49              10:36.0     31:07.0     10:02/M
    106    Jen Zeldis                        West River  MD        218    37   F      19 18-39              10:41.0     31:12.0     10:04/M
    107    Lisa Irons                        Plainfield  Ct        263    41   F      11 40-49              10:50.0     31:21.0     10:07/M
    108    Linda Brunza                      Old Lyme              224    43   F      12 40-49              10:51.0     31:22.0     10:07/M
    109    Sarah Johnson                     Quaker Hill  CT       406    10   F       5  1-11              10:52.0     31:23.0     10:07/M
    110    Abigail Maynard                   Waterford             427    9    F       6  1-11              10:53.0     31:24.0     10:08/M
    111    Andy Moody                        Oakdale  CT           128    55   M      11 50-59              13:52.0     31:25.0     10:08/M
    112    Bradley Snyder                    Colchester  CT        180    10   M       6  1-11              13:53.0     31:26.0     10:08/M
    113    John Maynard                      Waterford             428    42   M      13 40-49              13:59.0     31:32.0     10:10/M
    114    Bill Hecht                        Canterbury  CT         16    62   M       4 60-69              14:11.0     31:44.0     10:14/M
    115    Sherri Clarke                     Mystic  CT            177    43   F      13 40-49              11:16.0     31:47.0     10:15/M
    116    April Head                        Ledyard  CT           277    37   F      20 18-39              11:24.0     31:55.0     10:18/M
    117    Kelly Rojo                        Norwich  CT           163    34   F      21 18-39              11:24.0     31:55.0     10:18/M
    118    Amy Murphy                        Norwich  CT           109    39   F      22 18-39              11:51.0     32:22.0     10:26/M
    119    Elise Matthews                    Waterford              45    64   F       1 60-69              11:54.0     32:25.0     10:27/M
    120    Stuart Sharack                    Waterford             184    68   M       5 60-69              14:55.0     32:28.0     10:28/M
    121    Devin Hanelius                    Amston  CT             61    11   M       7  1-11              15:01.0     32:34.0     10:30/M
    122    Miriam Madison                    Groton  CT            477    29   F      23 18-39              12:04.0     32:35.0     10:31/M
    123    Jennifer Hanelius                 Amston  CT             56    44   F      14 40-49              12:32.0     33:03.0     10:40/M
    124    Alex Gianacoplos                  Groton  CT            301    35   M      14 18-39              15:33.0     33:06.0     10:41/M
    125    Diane Viets                       New London  CT        376    54   F       8 50-59              12:36.0     33:07.0     10:41/M
    126    Ben Toth                          New London  CT        233    17   M      10 12-17              15:41.0     33:14.0     10:43/M
    127    Josh Zimmer                       Groton  CT            214    34   M      15 18-39              15:51.0     33:24.0     10:46/M
    128    Ines Zimmer                       Groton  CT            215    31   F      24 18-39              12:54.0     33:25.0     10:47/M
    129    Matt Sagen                        North Windham  CT     369    31   M      16 18-39              15:53.0     33:26.0     10:47/M
    130    Joe Light                         Westerly  RI          482    66   M       6 60-69              15:54.0     33:27.0     10:47/M
    131    Max Mazzella                      Waterford             325    13   M      11 12-17              15:55.0     33:28.0     10:48/M
    132    Janet Banks                       East Lyme  CT         311    61   F       2 60-69              13:04.0     33:35.0     10:50/M
    133    Christine Yeomans                 Durham  CT            246    23   F      25 18-39              13:06.0     33:37.0     10:51/M
    134    Rocco Brucoli                     Waterford             497    09   M       8  1-11              16:15.0     33:48.0     10:54/M
    135    Marcus Brucoli                    Waterford             502    42   M      14 40-49              16:54.0     34:27.0     11:07/M
    136    Maddie Gould                      Oakdale  CT           139    10   F       7  1-11              13:56.0     34:27.0     11:07/M
    137    Sarah Osgood                      Oakdale  CT           138    38   F      26 18-39              14:39.0     35:10.0     11:21/M
    138    Logan Goulart                     Oakdale  CT            26     1   M       9  1-11              17:37.0     35:10.0     11:21/M
    139    Wyatt Goulart                     Oakdale  CT            25     2   M      10  1-11              17:54.0     35:27.0     11:26/M
    140    Robert Delorge                    New London  CT        332    54   M      12 50-59              17:57.0     35:30.0     11:27/M
    141    Karisa Curran                     Newington  CT         338    25   F      27 18-39              14:59.0     35:30.0     11:27/M
    142    Liam Pickett                      Waterford             149     9   M      11  1-11              18:00.0     35:33.0     11:28/M
    143    Peter Demarco                     New London  CT        145    63   M       7 60-69              18:01.0     35:34.0     11:28/M
    144    Carrie Pickett                    Waterford             148    43   F      15 40-49              15:09.0     35:40.0     11:30/M
    145    Lauren Voelker                    Waterford             211    26   F      28 18-39              15:29.0     36:00.0     11:37/M
    146    Ian Tardif                        Norwich  CT           194     7   M      12  1-11              18:32.0     36:05.0     11:38/M
    147    Anna Tardif                       Norwich  CT           196    33   F      29 18-39              15:34.0     36:05.0     11:38/M
    148    Scott Lafrance                    Moosup  CT            490    32   M      17 18-39              18:40.0     36:13.0     11:41/M
    149    Liv Palumbo                       Mystic  CT            288    22   F      30 18-39              15:58.0     36:29.0     11:46/M
    150    Ryan Ouillette                    Moosup  CT            492    32   F      31 18-39              16:09.0     36:40.0     11:50/M
    151    Jane McCurdy                      Waterford             396    54   F       9 50-59              16:47.0     37:18.0     12:02/M
    152    Jason Chance                      Norwich  CT           345    34   M      18 18-39              19:47.0     37:20.0     12:03/M
    153    Julie Shafer                      Quaker Hill  CT        92    41   F      16 40-49              16:51.0     37:22.0     12:03/M
    154    Tom Richards                      Mystic  CT            452    65   M       8 60-69              20:43.0     38:16.0     12:21/M
    155    Samantha Rose                     New London  CT        339    24   F      32 18-39              17:53.0     38:24.0     12:23/M
    156    Hailey Sangillo                   Plainfield  Ct        356     8   F       8  1-11              18:13.0     38:44.0     12:30/M
    157    Cathy Morton                      Bozrah  CT            132    56   F      10 50-59              18:39.0     39:10.0     12:38/M
    158    Jill Long                         Waterford             361    49   F      17 40-49              18:40.0     39:11.0     12:38/M
    159    Christine Patterson               Clinton  CT            35    35   F      33 18-39              19:26.0     39:57.0     12:53/M
    160    Erin Janicek                      New London  CT         48    33   F      34 18-39              19:27.0     39:58.0     12:54/M
    161    Jennifer Snyder                   Colchester  CT        178    38   F      35 18-39              20:29.0     41:00.0     13:14/M
    162    Riley Sullivan                    Ivoryton  CT          256    16   M      12 12-17              23:30.0     41:03.0     13:15/M
    163    Jill Blodgett                     Niantic  CT           290    54   F      11 50-59              20:40.0     41:11.0     13:17/M
    164    Richard Hoch                      Fishers Island  NY    156    73   M       6 70-99              23:39.0     41:12.0     13:17/M
    165    Edwina Callaghan                  Salem  CT              44    63   F       3 60-69              21:00.0     41:31.0     13:24/M
    166    Dean Staubley                     New London  CT        336    48   M      15 40-49              25:04.0     42:37.0     13:45/M
    167    Vicki Severin                     Waterford             331    57   F      12 50-59              22:10.0     42:41.0     13:46/M
    168    Mary Saffell                      Chevy Chase  MD       187    22   F      36 18-39              22:33.0     43:04.0     13:54/M
    169    Peter Pantelis                    Waterford             386    87   M       7 70-99              25:59.0     43:32.0     14:03/M
    170    Sophia Sangillo                   Plainfield  Ct        357     7   F       9  1-11              23:55.0     44:26.0     14:20/M
    171    William Constantakos              Groton  CT            212    58   M      13 50-59              26:56.0     44:29.0     14:21/M
    172    Stacey Sangillo                   Plainfield  Ct        355    34   F      37 18-39              24:09.0     44:40.0     14:25/M
    173    Madison Tardif                    Norwich  CT           193     8   F      10  1-11              25:18.0     45:49.0     14:47/M
    174    Paul Tardif                       Norwich  CT           195    36   M      19 18-39              28:16.0     45:49.0     14:47/M
    175    Maureen Boyle                     Enfield  CT            85    59   F      13 50-59              25:54.0     46:25.0     14:58/M
    176    Anne Pierson, Md                  Old Lyme               10    84   F       1 70-99              25:58.0     46:29.0     15:00/M
    177    Colburn Graves                    North Stonington  C   451    80   M       8 70-99              29:06.0     46:39.0     15:03/M
    178    Susan O'Lone                      Niantic  CT           188    59   F      14 50-59              26:31.0     47:02.0     15:10/M
    179    Bethany Beausoleau                Plainfield  Ct        488    23   F      38 18-39              26:36.0     47:07.0     15:12/M
    180    Emma Sutton                       Amston  CT            189    23   F      39 18-39              26:41.0     47:12.0     15:14/M
    181    John Sullivan                     Ivoryton  CT          254    61   M       9 60-69              30:36.0     48:09.0     15:32/M
    182    Carol Sullivan                    Ivoryton  CT          255    47   F      18 40-49              27:39.0     48:10.0     15:32/M
    183    Tom Harrington                    Waterford             280    59   M      14 50-59              30:38.0     48:11.0     15:33/M
    184    Martin Zeldis                     Waterford             216    69   M      10 60-69              31:21.0     48:54.0     15:46/M
    185    Paul Toth                         New London  CT        402    59   M      15 50-59              34:55.0     52:28.0     16:55/M
    186    Ashlyn Dunn                       Groton  CT             42     6   F      11  1-11              32:53.0     53:24.0     17:14/M
    187    Renee Dunn                        Groton  CT             43    45   F      19 40-49              33:01.0     53:32.0     17:16/M
    188    Sharon Baxley                     Ledyard  CT           173    48   F      20 40-49              33:41.0     54:12.0     17:29/M
    189    Mark Baxley                       Ledyard  CT           172    47   M      16 40-49              36:39.0     54:12.0     17:29/M
    190    Adam Baxley                       Ledyard  CT           175    19   M      20 18-39              36:40.0     54:13.0     17:29/M
    191    Emily Fournier                    South Windsor  CT     479    28   F      40 18-39              34:32.0     55:03.0     17:45/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News