Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Delaney Dash 4-Mi (CT09025JHP)

Old Saybrook, CT, May 25, 2013

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Almost Time.

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP)

4 Mile Race

Overall Finish List

May 25, 2013


Results by SNERRO (www.snerro.com) SNERRO,LLC
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Chris Rosenberg                   New Britain  CT       943    22   M       1 Top Fin             20:31.0      5:08/M
      2    Tim Milenkevich                   Ansonia  CT           953    31   M       1 30-39               20:38.0      5:10/M
      3    Brian Nelson                      Vernon Rockville  C   932    33   M       2 30-39               20:38.0      5:10/M
      4    Jacob Gurzler                     Manchester  CT        934    27   M       1 20-29               20:58.0      5:15/M
      5    Jim Rosenberger                   Thomaston  CT         938    23   M       2 20-29               21:19.0      5:20/M
      6    Mark Robaczynski                  Avon  CT              781    38   M       3 30-39               21:25.0      5:21/M
      7    Michael Cox                       New Haven  CT         922    21   M       3 20-29               21:33.0      5:23/M
      8    Tom Holowka                       New Haven  CT         961    27   M       4 20-29               21:41.0      5:25/M
      9    Chris Chisholm                    Farmington  CT        962    51   M       1 50-59               21:46.0      5:27/M
     10    Alex Dunn                         Stamford  CT          940    24   M       5 20-29               21:56.0      5:29/M
     11    Cory Loftis                       Branford  CT          924    23   M       6 20-29               22:12.0      5:33/M
     12    Ludovic Renou                     New Haven  CT         778    38   M       4 30-39               22:26.0      5:37/M
     13    Matthew Bergenholtz               Glastonbury  CT       520    31   M       5 30-39               22:27.0      5:37/M
     14    Brian Korody                      Wayne  NJ             697    33   M       6 30-39               22:31.0      5:38/M
     15    Jeffery Townsend                  Woodbridge  CT        827    41   M       1 40-49               22:43.0      5:41/M
     16    Eugene Douglass                   New Haven  CT         601    27   M       7 20-29               22:45.0      5:41/M
     17    Andrew Yim                        New Haven  CT         959    41   M       2 40-49               22:51.0      5:43/M
     18    Pat Dennen                        Middlebury  CT        941    33   M       7 30-39               22:52.0      5:43/M
     19    Matt Santillo                     New Haven  CT         793    38   M       8 30-39               22:53.0      5:43/M
     20    Jim Zoldy                         Watertown  CT         929    51   M       2 50-59               22:53.0      5:43/M
     21    John Longo                        Southington  CT       937    25   M       8 20-29               23:14.0      5:49/M
     22    Michael McCall                    Manchester  CT        728    26   M       9 20-29               23:22.0      5:51/M
     23    Bill Thramann                     Avon  CT              823    52   M       3 50-59               23:34.0      5:54/M
     24    Jeffrey McDermott                 Avon  CT              731    29   M      10 20-29               23:35.0      5:54/M
     25    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      866    47   M       3 40-49               23:37.0      5:54/M
     26    Nick Dalidowitz                   Southington  CT       939    30   M       9 30-39               23:43.0      5:56/M
     27    Daniel Kornacki                   Wallingford  CT       695    17   M       1 13-19               23:50.0      5:58/M
     28    Brian Williams                    Cheshire  CT          854    34   M      10 30-39               23:52.0      5:58/M
     29    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT           507    40   M       4 40-49               23:55.0      5:59/M
     30    Nathan Kucera                     New Haven  CT         702    31   M      11 30-39               24:04.0      6:01/M
     31    Robert Buttermore                 Waterford             537    25   M      11 20-29               24:18.0      6:05/M
     32    Frank Tiroletto                   Orange  CT            825    53   M       4 50-59               24:29.0      6:07/M
     33    Shawn Keenan                      Wallingford  CT       689    35   M      12 30-39               24:38.0      6:10/M
     34    Patrick Byrne                     Bolton  CT            538    28   M      12 20-29               24:42.0      6:11/M
     35    Robert Davenport                  Litchfield  CT        973    45   M       5 40-49               24:50.0      6:13/M
     36    Mario Longo                       Cheshire  CT          715    41   M       6 40-49               24:51.0      6:13/M
     37    T J Dooling                       Pawcatuck  CT         919    54   M       5 50-59               24:51.0      6:13/M
     38    Sarah Piazza                      New Haven  CT         963    23   F       1 Top Fin             24:52.0      6:13/M
     39    Martin Keibel                     Manchester  CT        690    61   M       1 60-69               24:55.0      6:14/M
     40    John Shepherd                     Essex  CT             935    57   M       6 50-59               24:56.0      6:14/M
     41    Dave Hayes                        Essex  CT             660    48   M       7 40-49               25:03.0      6:16/M
     42    Ray Wise                          Hartford  CT          857    58   M       7 50-59               25:03.0      6:16/M
     43    Bryan Feitel                      Haddam  CT            945    45   M       8 40-49               25:19.0      6:20/M
     44    Charlie Iselin                    Chester  CT           972    50   M       8 50-59               25:23.0      6:21/M
     45    Jakob Leichtman                   Madison  CT           710    17   M       2 13-19               25:25.0      6:21/M
     46    Brigid Selfors                    Old Saybrook  CT      867    14   F       1 13-19               25:28.0      6:22/M
     47    Stephen Johnson                   Southbury  CT         681    62   M       2 60-69               25:32.0      6:23/M
     48    Maureen Terwilliger               Guilford  CT            5    45   F       1 40-49               25:36.0      6:24/M
     49    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       696    54   M       9 50-59               25:37.0      6:24/M
     50    Anna Pluta                        New Canaan  CT        772    32   F       1 30-39               25:37.0      6:24/M
     51    Charles Glass                     Guilford  CT          641    43   M       9 40-49               25:39.0      6:25/M
     52    John Moyher                       Higganum  CT          755    33   M      13 30-39               25:46.0      6:27/M
     53    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      869    12   M       1  1-12               25:59.0      6:30/M
     54    Nicole Deziel                     Cabin John  MD        596    36   F       2 30-39               26:00.0      6:30/M
     55    Scott Hart                        Old Saybrook  CT      889    44   M      10 40-49               26:03.0      6:31/M
     56    Siusi Power                       East Lyme  CT         956    23   F       1 20-29               26:07.0      6:32/M
     57    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          682    62   M       3 60-69               26:15.0      6:34/M
     58    Michael Fusaro                    Norwich  CT           631    46   M      11 40-49               26:16.0      6:34/M
     59    Emad Haerizadeh                   Orange  CT            925    60   M       4 60-69               26:19.0      6:35/M
     60    Zachary Charney                   Hamden  CT            548    24   M      13 20-29               26:25.0      6:36/M
     61    Christie Deantonis                Old Saybrook  CT      927    18   F       2 13-19               26:29.0      6:37/M
     62    Marc Mazzalupo                    Old Lyme              727    38   M      14 30-39               26:31.0      6:38/M
     63    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         981    31   F       3 30-39               26:32.0      6:38/M
     64    Brian Ordway                      Shelton  CT           942    41   M      12 40-49               26:37.0      6:39/M
     65    Tim Smith                         Norwich  CT           812    65   M       5 60-69               26:42.0      6:41/M
     66    Connor Selfors                    Old Saybrook  CT      868     9   M       2  1-12               26:44.0      6:41/M
     67    Tanguy Gauvrit                    Old Saybrook  CT      635    18   M       3 13-19               26:47.0      6:42/M
     68    Kevin Salley                      North Franklin  CT    790    40   M      13 40-49               26:54.0      6:44/M
     69    Alicia Echevarria                 Coventry  CT          613    24   F       2 20-29               26:57.0      6:44/M
     70    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           797    47   F       2 40-49               26:59.0      6:45/M
     71    Deborah Livingston                Bolton  CT            890    38   F       4 30-39               27:07.0      6:47/M
     72    Katrina Gustafson                 Waterford             647    39   F       5 30-39               27:08.0      6:47/M
     73    Lori Gatheral                     Waterford             633    51   F       1 50-59               27:11.0      6:48/M
     74    Marcy Withington                  Old Lyme              859    43   F       3 40-49               27:12.0      6:48/M
     75    Gary Dubois                       Milford  CT           605    55   M      10 50-59               27:14.0      6:49/M
     76    George Sanders                    Guilford  CT          916    60   M       6 60-69               27:19.0      6:50/M
     77    Christine Vincent                 Southport  CT         839    43   F       4 40-49               27:20.0      6:50/M
     78    Hillary Maxson                    Old Saybrook  CT      921    20   F       3 20-29               27:30.0      6:53/M
     79    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         968    49   M      14 40-49               27:38.0      6:55/M
     80    Eric Rich                         Madison  CT           780    50   M      11 50-59               27:40.0      6:55/M
     81    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT      530    39   M      15 30-39               27:43.0      6:56/M
     82    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT      544    14   M       4 13-19               27:48.0      6:57/M
     83    Kris-Anne Kane                    Preston  CT           683    49   F       5 40-49               27:52.0      6:58/M
     84    Charles Whynachy                  Glastonbury  CT       853    63   M       7 60-69               27:58.0      7:00/M
     85    Robert Stephenson                 Milford  CT           817    64   M       8 60-69               28:04.0      7:01/M
     86    John Schaeffer                    Oakdale  CT           796    46   M      15 40-49               28:12.0      7:03/M
     87    Tom Taylor                        Clinton  CT           822    53   M      12 50-59               28:12.0      7:03/M
     88    Hal Bennett                       Columbia  CT          891    71   M       1 70-99               28:13.0      7:03/M
     89    Laura Nelson                      Vernon Rockville  C   931    31   F       6 30-39               28:25.0      7:06/M
     90    Howard Charney                    Hamden  CT            547    56   M      13 50-59               28:29.0      7:07/M
     91    William Varhue                    Middletown  CT        898    49   M      16 40-49               28:30.0      7:08/M
     92    John Shaw                         Guilford  CT          923    43   M      17 40-49               28:31.0      7:08/M
     93    Leah Vogel                        Woodbridge  CT        841    55   F       2 50-59               28:34.0      7:09/M
     94    Jeannette Penniman                New Haven  CT         951    24   F       4 20-29               28:36.0      7:09/M
     95    Devin Kelly                       Clinton  CT           691    39   M      16 30-39               28:38.0      7:10/M
     96    Nicole Semanchik                  Milford  CT           893    34   F       7 30-39               28:40.0      7:10/M
     97    Amy Tkoch                         Stratford  CT         928    34   F       8 30-39               28:41.0      7:10/M
     98    Peter Hawley                      New Hartford  CT      659    63   M       9 60-69               28:43.0      7:11/M
     99    Brent M Stratton                  Middletown  CT        819    57   M      14 50-59               28:45.0      7:11/M
    100    Don Weller                        Niantic  CT           846    60   M      10 60-69               28:47.0      7:12/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Heidi Decosta                     Niantic  CT           578    37   F       9 30-39               28:47.0      7:12/M
    102    Tony Hollister                    Glastonbury  CT       670    66   M      11 60-69               28:50.0      7:13/M
    103    Zadie Kenkare                     Madison  CT           692    44   F       6 40-49               28:51.0      7:13/M
    104    Marc Brodeur                      Old Saybrook  CT      531    42   M      18 40-49               28:54.0      7:14/M
    105    Megan Forsberg                    Littleton  MA         625    37   F      10 30-39               28:55.0      7:14/M
    106    Rich Steeves                      Guilford  CT          816    63   M      12 60-69               28:56.0      7:14/M
    107    Jim Forsberg                      Littleton  MA         624    37   M      17 30-39               28:57.0      7:14/M
    108    Don Cyr                           Westbrook  CT         566    48   M      19 40-49               28:59.0      7:15/M
    109    Barbara Pearce                    Guilford  CT          766    58   F       3 50-59               29:00.0      7:15/M
    110    John Courtmanche                  New Haven  CT         936    70   M       2 70-99               29:01.0      7:15/M
    111    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT             18    49   M      20 40-49               29:02.0      7:16/M
    112    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C   573    64   M      13 60-69               29:04.0      7:16/M
    113    Philip Rinehart                   Branford  CT          954    46   M      21 40-49               29:04.0      7:16/M
    114    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        960    55   F       4 50-59               29:05.0      7:16/M
    115    James Ranton                      Branford  CT          888    29   M      14 20-29               29:14.0      7:19/M
    116    Petes Zerria                      New London  CT        862    56   M      15 50-59               29:15.0      7:19/M
    117    Clint Haverkampf                  Clinton  CT           658    32   M      18 30-39               29:17.0      7:19/M
    118    John Sacrey                       Preston  CT           788    61   M      14 60-69               29:18.0      7:20/M
    119    Nicole Graham                     Clinton  CT           642    41   F       7 40-49               29:19.0      7:20/M
    120    Samuel Applegate                  Madison  CT           509    12   M       3  1-12               29:20.0      7:20/M
    121    Julian Baker                      West Hartford  CT     987    11   M       4  1-12               29:21.0      7:20/M
    122    Robert Aiksnoras                  Salem  CT             503    62   M      15 60-69               29:22.0      7:21/M
    123    Peter Olsen                       Clinton  CT           957    62   M      16 60-69               29:23.0      7:21/M
    124    Alison Hiten                      Cheshire  CT          668    50   F       5 50-59               29:25.0      7:21/M
    125    Libby Kaplan                      Westport  CT          970    54   F       6 50-59               29:25.0      7:21/M
    126    Mary Sharkey                      Grosvenor Dale  CT    806    63   F       1 60-69               29:26.0      7:22/M
    127    David Stephenson                  Unionville  CT        998    13   M       5 13-19               29:26.0      7:22/M
    128    Chris Young                       Guilford  CT          861    35   M      19 30-39               29:26.0      7:22/M
    129    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT        9    14   M       6 13-19               29:31.0      7:23/M
    130    Judy Jendrucek                    Essex  CT             948    52   F       7 50-59               29:32.0      7:23/M
    131    Andrew Barton                     Bristol  CT           516    48   M      22 40-49               29:33.0      7:23/M
    132    Kathleen Costello                 West Hartford  CT     563    43   F       8 40-49               29:36.0      7:24/M
    133    Richard Levin                     Madison  CT           711    54   M      16 50-59               29:37.0      7:24/M
    134    Robb Whie                         Deep River  CT        915    53   M      17 50-59               29:38.0      7:25/M
    135    John Morin                        Old Saybrook  CT      752    45   M      23 40-49               29:39.0      7:25/M
    136    Jim Quinn                         Hartford  CT          994    58   M      18 50-59               29:42.0      7:26/M
    137    Benjamin Vanvliet                 Old Saybrook  CT      832    13   M       7 13-19               29:48.0      7:27/M
    138    Sean Boucher                      Old Saybrook  CT       16    40   M      24 40-49               29:50.0      7:28/M
    139    Damion Baker                      West Hartford  CT     986    36   M      20 30-39               29:53.0      7:28/M
    140    Thomas Hiten                      Cheshire  CT          669    63   M      17 60-69               29:54.0      7:29/M
    141    Michael Schlesselman              Niantic  CT           804    49   M      25 40-49               29:57.0      7:29/M
    142    Ray Miller                        Killingworth  CT      748    47   M      26 40-49               30:00.0      7:30/M
    143    Myle Nicholas                     Stratford  CT         760    33   M      21 30-39               30:01.0      7:30/M
    144    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT      588    15   F       3 13-19               30:03.0      7:31/M
    145    Janis Grant                       Milford  CT           643    57   F       8 50-59               30:10.0      7:33/M
    146    Dave Lucey                        Old Lyme              873    48   M      27 40-49               30:13.0      7:33/M
    147    Joshua Kruger                     Framingham  MA        701    51   M      19 50-59               30:15.0      7:34/M
    148    Debby Valin                       Woodbridge  CT        892    45   F       9 40-49               30:15.0      7:34/M
    149    Bruce Anderson                    Ivoryton  CT          506    53   M      20 50-59               30:26.0      7:37/M
    150    Timothy Thomson                   Waterford             824    36   M      22 30-39               30:27.0      7:37/M
    151    Christine Kopchka                 Old Saybrook  CT      872    38   F      11 30-39               30:27.0      7:37/M
    152    Matthew Cyr                       Westbrook  CT         569    16   M       8 13-19               30:29.0      7:37/M
    153    Jeffery McGrath                   Sterling  VA          735    37   M      23 30-39               30:29.0      7:37/M
    154    Joann St. Pierre                  Madison  CT           814    33   F      12 30-39               30:36.0      7:39/M
    155    Michelle Belcourt                 Killingworth  CT      879    42   F      10 40-49               30:36.0      7:39/M
    156    Mike Demko                        Madison  CT           594    42   M      28 40-49               30:44.0      7:41/M
    157    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      654    47   M      29 40-49               30:44.0      7:41/M
    158    Sandy Lecza                                             709    45   M      30 40-49               30:47.0      7:42/M
    159    Jay Berryman                      Old Lyme              524    55   M      21 50-59               30:48.0      7:42/M
    160    Alexandra Nasser                  New Haven  CT         758    22   F       5 20-29               30:50.0      7:43/M
    161    Steve Halewski                    Groton  CT            651    23   M      15 20-29               30:54.0      7:44/M
    162    Amy D'Amico                       Groton  CT            571    30   F      13 30-39               31:06.0      7:47/M
    163    Doug MacDonald                    Mystic  CT            720    45   M      31 40-49               31:08.0      7:47/M
    164    Rachel Payne                      New Haven  CT         952    24   F       6 20-29               31:09.0      7:47/M
    165    Rob Artus                         Killingworth  CT      979    48   M      32 40-49               31:14.0      7:49/M
    166    Cory Davis                        Hamden  CT            575    25   M      16 20-29               31:14.0      7:49/M
    167    Valerie Shippee                   Moosup  CT            810    38   F      14 30-39               31:16.0      7:49/M
    168    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     703    51   F       9 50-59               31:18.0      7:50/M
    169    Kevin Callinan                    Columbus  OH          540    32   M      24 30-39               31:18.0      7:50/M
    170    John Strecker                     Waterford             820    50   M      22 50-59               31:19.0      7:50/M
    171    Mary Haselkamp                    Stratford  CT         944    52   F      10 50-59               31:22.0      7:51/M
    172    Kristin Onofrio                   North Haven  CT       989    31   F      15 30-39               31:28.0      7:52/M
    173    Jack MacDonald                    Mystic  CT            721    13   M       9 13-19               31:28.0      7:52/M
    174    Mandy Batty                       Groton  CT            517    35   F      16 30-39               31:33.0      7:53/M
    175    Leigh Morant                      Old Saybrook  CT        3    37   F      17 30-39               31:39.0      7:55/M
    176    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      982    41   F      11 40-49               31:39.0      7:55/M
    177    Anna Iacovella                    Branford  CT          676    41   F      12 40-49               31:41.0      7:55/M
    178    Larry Spires                      Unionville  CT        897    65   M      18 60-69               31:42.0      7:56/M
    179    Brad Martin                       Branford  CT          990    62   M      19 60-69               31:45.0      7:56/M
    180    Michael Ouellette                 Milford  CT           763    45   M      33 40-49               31:45.0      7:56/M
    181    Melissa McIntyre                  Deep River  CT        991    35   F      18 30-39               31:46.0      7:57/M
    182    Tom Wiseman                       West Hartford  CT     858    21   M      17 20-29               31:50.0      7:58/M
    183    Kelly Webster                     Killingworth  CT      845    33   F      19 30-39               31:54.0      7:59/M
    184    Ben Webster                       Killingworth  CT      844    34   M      25 30-39               31:55.0      7:59/M
    185    Ric Villarreal                    Essex  CT              13    56   M      23 50-59               31:56.0      7:59/M
    186    Kenneth Ghilaro                   West Haven  CT        638    57   M      24 50-59               31:59.0      8:00/M
    187    Katharine Vanitallie              Old Saybrook  CT      969    53   F      11 50-59               32:03.0      8:01/M
    188    Pol-Gabriel Gauvrit               Old Saybrook  CT      634    12   M       5  1-12               32:05.0      8:01/M
    189    Jenny Glass                       Branford  CT          995    47   F      13 40-49               32:06.0      8:02/M
    190    Theresa Lewis                     Jewett City  CT       712    36   F      20 30-39               32:14.0      8:04/M
    191    Karen Febbraio                    Guilford  CT          619    60   F       2 60-69               32:16.0      8:04/M
    192    Gretchen Randall                  Guilford  CT          777    39   F      21 30-39               32:19.0      8:05/M
    193    Daniel Heenan                     Lebanon  NH           664    32   M      26 30-39               32:22.0      8:06/M
    194    Warren Kleeman                    Deep River  CT        875    60   M      20 60-69               32:22.0      8:06/M
    195    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       855    44   M      34 40-49               32:26.0      8:07/M
    196    Brian Andstrom                    Plainfield  Ct        508    57   M      25 50-59               32:27.0      8:07/M
    197    Michael Hsieh                     Ossining  NY          674    40   M      35 40-49               32:29.0      8:07/M
    198    Tracy Vroeginday                  Plantsville  CT       899    40   F      14 40-49               32:31.0      8:08/M
    199    Jon Bradeur                       Old Saybrook  CT       20    53   M      26 50-59               32:32.0      8:08/M
    200    Cathy Shea                        Colchester  CT         14    55   F      12 50-59               32:32.0      8:08/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Jana Ireijo                       Westport  CT          677    44   F      15 40-49               32:35.0      8:09/M
    202    Roger Issac                       Danielson  CT         678    58   M      27 50-59               32:39.0      8:10/M
    203    Courtney Fry                      Old Saybrook  CT      627    41   F      16 40-49               32:48.0      8:12/M
    204    Kathleen Buckingham               New London  CT        534    23   F       7 20-29               32:48.0      8:12/M
    205    Ines Walther                      Milford  CT           843    34   F      22 30-39               32:49.0      8:12/M
    206    Rich Carlson                      Guilford  CT          965    48   M      36 40-49               32:50.0      8:13/M
    207    Doug Kneeland                     Essex  CT             693    49   M      37 40-49               32:51.0      8:13/M
    208    Katherine Belmont                 North Branford  CT    519    27   F       8 20-29               32:51.0      8:13/M
    209    Drew Smith                        Lake Placid  NY       811    25   M      18 20-29               32:56.0      8:14/M
    210    Christine Linscott                Groton  CT            713    24   F       9 20-29               32:56.0      8:14/M
    211    Hildie Heck                       Old Lyme              663    34   F      23 30-39               33:01.0      8:15/M
    212    Jay Lord                          Avon  CT              983    43   M      38 40-49               33:04.0      8:16/M
    213    Taylor Greenberg                  Branford  CT          877    22   F      10 20-29               33:06.0      8:17/M
    214    Erin Clark                        Ellington  CT         933    32   F      24 30-39               33:08.0      8:17/M
    215    Erin Depot                        Gales Ferry  CT       595    31   F      25 30-39               33:11.0      8:18/M
    216    James Labella                     Marlborough  CT       705    15   M      10 13-19               33:15.0      8:19/M
    217    Barry Sheckley                    Niantic  CT           808    66   M      21 60-69               33:17.0      8:19/M
    218    Fionna Sciame                     New York  NY          976    26   F      11 20-29               33:22.0      8:21/M
    219    Lee Bradley                       Newington  CT         529    71   M       3 70-99               33:28.0      8:22/M
    220    Guy Phlino                        Moodus  CT            771    68   M      22 60-69               33:29.0      8:22/M
    221    Brian Delaney                     Northbridge  MA       580    56   M      28 50-59               33:30.0      8:23/M
    222    Don McQuarrie                     Clinton  CT           738    46   M      39 40-49               33:37.0      8:24/M
    223    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       656    32   M      27 30-39               33:37.0      8:24/M
    224    Allison Resnick                   Madison  CT           779    45   F      17 40-49               33:38.0      8:25/M
    225    Danny Bernier                     Uncasville  CT        522    44   M      40 40-49               33:39.0      8:25/M
    226    Timothy Stephenson                Unionville  CT        997    10   M       6  1-12               33:39.0      8:25/M
    227    Michael Elliot                    New York  NY          975    27   M      19 20-29               33:40.0      8:25/M
    228    Frank St. Pierre                  Madison  CT           813    34   M      28 30-39               33:50.0      8:28/M
    229    Tricia Baran                      Old Saybrook  CT      515    36   F      26 30-39               33:54.0      8:29/M
    230    Mark Fitton                       Lebanon  CT           623    56   M      29 50-59               33:54.0      8:29/M
    231    Shara Martel                      Branford  CT          917    33   F      27 30-39               33:54.0      8:29/M
    232    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT      583    18   M      11 13-19               33:56.0      8:29/M
    233    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT      581    50   M      30 50-59               33:59.0      8:30/M
    234    John Vernaglia                    Niantic  CT           837    67   M      23 60-69               34:02.0      8:31/M
    235    Tom Caporaso                      Monroe  CT            541    69   M      24 60-69               34:03.0      8:31/M
    236    Donna Bernier                     Uncasville  CT        523    42   F      18 40-49               34:05.0      8:31/M
    237    Denise Stein                      Durham  CT            930    52   F      13 50-59               34:06.0      8:32/M
    238    Peter Vanvliet                    Old Saybrook  CT      834    45   M      41 40-49               34:09.0      8:32/M
    239    Ron Berthasavage                  Pawcatuck  CT         525    77   M       4 70-99               34:10.0      8:33/M
    240    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         776    36   F      28 30-39               34:11.0      8:33/M
    241    William Bietz                     Branford  CT          526    48   M      42 40-49               34:12.0      8:33/M
    242    Melissa Roy                       Guilford  CT          918    27   F      12 20-29               34:19.0      8:35/M
    243    Elizabeth Dunn                    Niantic  CT           612    33   F      29 30-39               34:20.0      8:35/M
    244    Donald Filer                      Madison  CT           622    52   M      31 50-59               34:21.0      8:35/M
    245    Lisa Pageau                       East Haven  CT        764    48   F      19 40-49               34:24.0      8:36/M
    246    Jerry Brown                       East Lyme  CT         532    71   M       5 70-99               34:28.0      8:37/M
    247    Stewart Urnell                    Old Saybrook  CT        7    12   M       7  1-12               34:32.0      8:38/M
    248    Marisa Espinosa                   Guilford  CT          615    37   F      30 30-39               34:33.0      8:38/M
    249    Jim Fillion                       Waterford             871    53   M      32 50-59               34:38.0      8:40/M
    250    Phil Hayes                        Deep River  CT        992    60   M      25 60-69               34:43.0      8:41/M
    251    Dawn Werneck                      Bristol  CT           865    67   F       3 60-69               34:43.0      8:41/M
    252    Cathy Lord                        Hartford  CT          716    58   F      14 50-59               34:44.0      8:41/M
    253    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      598    65   F       4 60-69               34:46.0      8:42/M
    254    Michael Gerwien                   Milford  CT           746    46   M      43 40-49               34:52.0      8:43/M
    255    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          798    56   M      33 50-59               34:52.0      8:43/M
    256    Susan Mitchell-Hardt              Concord  MA           749    63   F       5 60-69               34:53.0      8:43/M
    257    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT       11    42   F      20 40-49               34:54.0      8:44/M
    258    Norma Vivar                       Jewett City  CT       840    50   F      15 50-59               34:56.0      8:44/M
    259    Roy Bovich                        Clinton  CT           878    52   M      34 50-59               34:58.0      8:45/M
    260    Steven Munzer                     North Haven  CT       756    47   M      44 40-49               35:09.0      8:47/M
    261    Kirston Metcalf                   Killingworth  CT      947    23   F      13 20-29               35:09.0      8:47/M
    262    Douglas Cyr                       Westbrook  CT         567    51   M      35 50-59               35:12.0      8:48/M
    263    Benjamin Karol                    Waterford             687    26   M      20 20-29               35:18.0      8:50/M
    264    Ivan Alexander                    Bronx  NY             504    41   M      45 40-49               35:19.0      8:50/M
    265    Joseph McGlinchey                 Cumberland  RI        733    41   M      46 40-49               35:23.0      8:51/M
    266    Heath Leber                       Bristol  CT           708    27   M      21 20-29               35:25.0      8:51/M
    267    Paul Listorti                     Old Saybrook  CT      714    15   M      12 13-19               35:26.0      8:52/M
    268    Sandy Collins                     Wauregan  CT          560    57   F      16 50-59               35:29.0      8:52/M
    269    James Chekal                      Niantic  CT           552     8   M       8  1-12               35:31.0      8:53/M
    270    Anne Chekal                       Niantic  CT           550    36   F      31 30-39               35:32.0      8:53/M
    271    Ed Jamerson                       Old Lyme              679    56   M      36 50-59               35:32.0      8:53/M
    272    Michelle Wynne                    Hebron  CT            852    49   F      21 40-49               35:34.0      8:54/M
    273    Moysley William                   Guilford  CT           17    18   M      13 13-19               35:37.0      8:54/M
    274    Mike Stewart                      Windsor  CT           993    54   M      37 50-59               35:38.0      8:55/M
    275    Dick Walsh                        Old Lyme              842    72   M       6 70-99               35:38.0      8:55/M
    276    Kathryn Cyr                       Westbrook  CT         955    18   F       4 13-19               35:43.0      8:56/M
    277    Kath Brown                        White Plains  NY      984    44   F      22 40-49               35:45.0      8:56/M
    278    Barb O’leary                      Deep River  CT        761    60   F       6 60-69               35:45.0      8:56/M
    279    Peyton Prior                      Preston  CT           775    12   M       9  1-12               35:49.0      8:57/M
    280    Tom Fry                           Old Saybrook  CT      628    41   M      47 40-49               35:51.0      8:58/M
    281    Ronald Belcourt                   Killingworth  CT      880    43   M      48 40-49               35:53.0      8:58/M
    282    Heather Hine                      Preston  CT           666    32   F      32 30-39               35:54.0      8:59/M
    283    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT        4    57   M      38 50-59               35:57.0      8:59/M
    284    Barbara Kream                     Avon  CT              895    65   F       7 60-69               35:59.0      9:00/M
    285    Erin Hayes                        Essex  CT             661    17   F       5 13-19               36:00.0      9:00/M
    286    Lauren Cyr                        Westbrook  CT         568    16   F       6 13-19               36:05.0      9:01/M
    287    Rick Trowbridge                   Madison  CT           828    54   M      39 50-59               36:14.0      9:04/M
    288    Emma Gurnell                      Old Saybrook  CT        6    9    F       1  1-12               36:15.0      9:04/M
    289    Reagan Krane                      Old Saybrook  CT      699    55   M      40 50-59               36:15.0      9:04/M
    290    Luanne Roy                        Seymour  CT           785    58   F      17 50-59               36:19.0      9:05/M
    291    Jennifer Rodriguez                Madison  CT           985    43   F      23 40-49               36:22.0      9:06/M
    292    Rachel Artus                      Killingworth  CT      978    16   F       7 13-19               36:25.0      9:06/M
    293    Michelle Jagristang               Old Lyme               19    41   F      24 40-49               36:30.0      9:08/M
    294    Katie Gallagher                   Newfane  VT           632    29   F      14 20-29               36:40.0      9:10/M
    295    Lea Engels                        Westbrook  CT         614    40   F      25 40-49               36:41.0      9:10/M
    296    Melissa McCormack                 Guilford  CT          729    34   F      33 30-39               36:41.0      9:10/M
    297    Sarah Celotto                     Guilford  CT          971    38   F      34 30-39               36:42.0      9:11/M
    298    Clem McGrath                      Colchester  CT        734    73   M       7 70-99               36:43.0      9:11/M
    299    Stephen Phillips                  Madison  CT           770    54   M      41 50-59               36:49.0      9:12/M
    300    Carl Fuller                       East Haddam  CT       629    70   M       8 70-99               36:57.0      9:14/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Anna Hartung                      Waterford             657    36   F      35 30-39               36:58.0      9:15/M
    302    Steve Strom                       New Haven  CT         821    62   M      26 60-69               37:02.0      9:16/M
    303    Joanne Roberson                   East Hampton  CT      782    52   F      18 50-59               37:03.0      9:16/M
    304    Bernard Davis                     Grosvenor Dale  CT    574    63   M      27 60-69               37:09.0      9:17/M
    305    Mark Ballou                       Branford  CT          514    56   M      42 50-59               37:12.0      9:18/M
    306    Clive Prior                       Preston  CT           774    52   M      43 50-59               37:13.0      9:18/M
    307    Kali Denisi                       Killingworth  CT      980    16   F       8 13-19               37:15.0      9:19/M
    308    Sam Scherban                      Madison  CT           801    10   M      10  1-12               37:17.0      9:19/M
    309    Alisa Scherban                    Madison  CT           799    40   F      26 40-49               37:17.0      9:19/M
    310    Lara Hajek                        Killingworth  CT      649    38   F      36 30-39               37:21.0      9:20/M
    311    Dianne Greaves                    Westbrook  CT         645    49   F      27 40-49               37:27.0      9:22/M
    312    Bryce Charney                     Hamden  CT            545    11   M      11  1-12               37:29.0      9:22/M
    313    David White                       Old Lyme              850    39   M      29 30-39               37:32.0      9:23/M
    314    Douglas Halay                     Groton  CT            650    41   M      49 40-49               37:33.0      9:23/M
    315    Alexander Vanvliet                Old Saybrook  CT      831    15   M      14 13-19               37:38.0      9:25/M
    316    Patricia Phillips                 Niantic  CT             2    65   F       8 60-69               37:39.0      9:25/M
    317    Aidam Lavigne                     Madison  CT           884    10   M      12  1-12               37:48.0      9:27/M
    318    Jessica Lavigne                   Madison  CT           885    39   F      37 30-39               37:48.0      9:27/M
    319    Robert Lavigne                    Madison  CT           886    44   M      50 40-49               37:48.0      9:27/M
    320    Donna Dombrowski                  Jewett City  CT       599    49   F      28 40-49               37:49.0      9:27/M
    321    Todd Cody                         Old Saybrook  CT       10    42   M      51 40-49               37:49.0      9:27/M
    322    Daniella Diaz                     Trumbull  CT          597    24   F      15 20-29               37:51.0      9:28/M
    323    Lynn Cyr                          Westbrook  CT         887    48   F      29 40-49               37:54.0      9:29/M
    324    Julie Scarpa                      Gales Ferry  CT       795    36   F      38 30-39               37:55.0      9:29/M
    325    Susan Sheckley                    Niantic  CT           809    65   F       9 60-69               37:57.0      9:29/M
    326    Ed McCaffrey                      Essex  CT             966    57   M      44 50-59               38:00.0      9:30/M
    327    George Gillespie                  Oakdale  CT           640    71   M       9 70-99               38:03.0      9:31/M
    328    David Condit                      Avon  CT              894    65   M      28 60-69               38:04.0      9:31/M
    329    Kate Ficarra                      Westerly  RI          621    20   F      16 20-29               38:11.0      9:33/M
    330    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          620    62   M      29 60-69               38:12.0      9:33/M
    331    Karen Viggiano                    Clinton  CT           838    45   F      30 40-49               38:15.0      9:34/M
    332    Beth Lazor-Smith                  Westerly  RI          707    46   F      31 40-49               38:15.0      9:34/M
    333    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT      618    64   F      10 60-69               38:17.0      9:34/M
    334    Ruisin Beirne                     Madison  CT           977    13   F       9 13-19               38:19.0      9:35/M
    335    Tommy Hyde                        Tampa  FL             967    69   M      30 60-69               38:20.0      9:35/M
    336    Nancy Olsen                       Clinton  CT           958    60   F      11 60-69               38:21.0      9:35/M
    337    Aryn McQuarrie                    Clinton  CT           737    11   F       2  1-12               38:22.0      9:36/M
    338    Jabez White                       Waterford             851     8   M      13  1-12               38:23.0      9:36/M
    339    Kelsey Duncan                     Old Saybrook  CT      610    15   F      10 13-19               38:26.0      9:37/M
    340    Ashley James                      Old Lyme              680    20   F      17 20-29               38:30.0      9:38/M
    341    Judith Argazzi                    Farmington  CT        511    67   F      12 60-69               38:34.0      9:39/M
    342    Grace Hanratty                    Old Saybrook  CT      652    11   F       3  1-12               38:37.0      9:39/M
    343    Luke Hanratty                     Old Saybrook  CT      653    11   M      14  1-12               38:37.0      9:39/M
    344    Marie Maynard                     Waterford             726    52   F      19 50-59               38:41.0      9:40/M
    345    Sheila Delaney                    Old Saybrook  CT      590    50   F      20 50-59               38:42.0      9:41/M
    346    Molly Penkala                     Deep River  CT        767    22   F      18 20-29               38:43.0      9:41/M
    347    Mario Ponzio                      Hamden  CT            773    26   M      22 20-29               38:44.0      9:41/M
    348    Kelly Burton                      Branford  CT          535    36   F      39 30-39               38:51.0      9:43/M
    349    Sharon Gill                       Ledyard  CT           639    54   F      21 50-59               39:08.0      9:47/M
    350    Deborah Chessari                  Bloomfield  CT        949    61   F      13 60-69               39:10.0      9:48/M
    351    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT        8    51   F      22 50-59               39:11.0      9:48/M
    352    Kimberly MacDonald                Mystic  CT            722    43   M      52 40-49               39:15.0      9:49/M
    353    Christine Wilson                  Guilford  CT          896    59   F      23 50-59               39:24.0      9:51/M
    354    Laura Champion                    Essex  CT             543    56   F      24 50-59               39:31.0      9:53/M
    355    Felicia Genca                     West Hartford  CT     636    38   F      40 30-39               39:32.0      9:53/M
    356    Lisa Allen                        Niantic  CT           505    44   F      32 40-49               39:33.0      9:53/M
    357    Brenda Berky                      Madison  CT           521    47   F      33 40-49               39:43.0      9:56/M
    358    Martha Krane                      Old Saybrook  CT      698    48   F      34 40-49               39:45.0      9:56/M
    359    Julie Bogue                       Waterford             527    36   F      41 30-39               39:57.0      9:59/M
    360    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            920    66   M      31 60-69               40:06.0     10:02/M
    361    Hillary Clifton                   Killingworth  CT      946    22   F      19 20-29               40:08.0     10:02/M
    362    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT          665    42   F      35 40-49               40:15.0     10:04/M
    363    Holly McQuarrie                   Clinton  CT           739    47   F      36 40-49               40:19.0     10:05/M
    364    William Clement                   Niantic  CT           559    19   M      15 13-19               40:33.0     10:08/M
    365    Diane Holmes                      Drums  PA             671    55   F      25 50-59               40:33.0     10:08/M
    366    Jack Scherban                     Clinton  CT           800    68   M      32 60-69               40:34.0     10:09/M
    367    Amelia White                      Waterford             849    11   F       4  1-12               40:47.0     10:12/M
    368    Alan Schwarz                      Old Saybrook  CT      805    62   M      33 60-69               40:47.0     10:12/M
    369    Roberta Melchiorri                Guilford  CT          882    47   F      37 40-49               40:48.0     10:12/M
    370    Matt Greenberg                    Madison  CT           876    47   M      53 40-49               40:50.0     10:13/M
    371    Belinda Fowler                    Clinton  CT           870    60   F      14 60-69               40:55.0     10:14/M
    372    Peter Clement                     Niantic  CT           558    57   M      45 50-59               41:08.0     10:17/M
    373    Simone Gladstone                  Waterford             999    47   F      38 40-49               41:15.0     10:19/M
    374    Joe Brown                         Waterford             533    36   M      30 30-39               41:15.0     10:19/M
    375    Bethany Markelon                  Branford  CT          723    32   F      42 30-39               41:27.0     10:22/M
    376    Lauren Schlesselman               Niantic  CT           803    42   F      39 40-49               41:31.0     10:23/M
    377    Beth Lyon                         Groton  CT            719    50   F      26 50-59               41:34.0     10:24/M
    378    Joe Adams                         Pawcatuck  CT         501    57   M      46 50-59               41:35.0     10:24/M
    379    David Karol                       Waterford             688    60   M      34 60-69               41:36.0     10:24/M
    380    Gwen Clement                      Niantic  CT           556    17   F      11 13-19               41:37.0     10:24/M
    381    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      833    44   F      40 40-49               41:37.0     10:24/M
    382    Alex Adamson                      Ivoryton  CT          502    13   M      16 13-19               41:41.0     10:25/M
    383    Katelynn Hackley                  Branford  CT          964    23   F      20 20-29               41:47.0     10:27/M
    384    Ian Bott                          Ivoryton  CT          528    12   M      15  1-12               41:48.0     10:27/M
    385    Katrina Schlesselman              Niantic  CT           802    12   F       5  1-12               41:49.0     10:27/M
    386    William Chekal                    Niantic  CT           553     6   M      16  1-12               41:50.0     10:28/M
    387    Brian Chekal                      Niantic  CT           551    38   M      31 30-39               41:52.0     10:28/M
    388    Irene Labella                     Marlborough  CT       704    52   F      27 50-59               41:53.0     10:28/M
    389    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT      561    48   F      41 40-49               42:00.0     10:30/M
    390    Liam Duncan                       Old Saybrook  CT      611    16   M      17 13-19               42:23.0     10:36/M
    391    Ana Hester                        Old Saybrook  CT       12    11   F       6  1-12               42:56.0     10:44/M
    392    Kristen Hunter                    Old Lyme              675    31   F      43 30-39               42:57.0     10:44/M
    393    Brianna Micanovic                 Shelton  CT           996    24   F      21 20-29               42:58.0     10:45/M
    394    Angus McDonald                    Deep River  CT         21    55   M      47 50-59               43:01.0     10:45/M
    395    Adam Delmolino                    Arlington  MA         593    38   M      32 30-39               43:43.0     10:56/M
    396    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        741    52   F      28 50-59               43:45.0     10:56/M
    397    Jeffrey Venter                    Clinton  CT           835    27   M      23 20-29               43:53.0     10:58/M
    398    Patricia McGarry                  Darien  CT            732    25   F      22 20-29               43:54.0     10:59/M
    399    Joanna Depino                     New Haven             950    28   F      23 20-29               43:55.0     10:59/M
    400    Joseph Churma                     Litchfield  CT        554    62   M      35 60-69               43:56.0     10:59/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    401    Shana Stodolski                   Colchester  CT        818    23   F      24 20-29               44:01.0     11:00/M
    402    Amy Gudis                         Old Saybrook  CT      646    46   F      42 40-49               44:02.0     11:01/M
    403    Jean Santamaria                   Old Saybrook  CT      792    47   F      43 40-49               44:13.0     11:03/M
    404    Gretchen Holthausen               Guilford  CT          672    35   F      44 30-39               44:13.0     11:03/M
    405    Karen Decorleto                   Marlborough  CT       577    35   F      45 30-39               44:25.0     11:06/M
    406    K C Shea                          Colchester  CT         15    53   M      48 50-59               44:50.0     11:13/M
    407    April Phillips                    Groton  CT            769    41   F      44 40-49               45:01.0     11:15/M
    408    Christine Kobryn                  East Lyme  CT         694    49   F      45 40-49               46:44.0     11:41/M
    409    Alyssa Bush                       Branford  CT          536    29   F      25 20-29               46:50.0     11:43/M
    410    Cathleen Hinsch                   Middlefield  CT       667    49   F      46 40-49               47:29.0     11:52/M
    411    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           988    75   M      10 70-99               47:45.0     11:56/M
    412    Elizabeth Hackley                 Branford  CT          874    26   F      26 20-29               48:19.0     12:05/M
    413    Edward Drotman                    Old Saybrook  CT      604    72   M      11 70-99               48:25.0     12:06/M
    414    Cynthia Baklik                    Killingworth  CT      513    47   F      47 40-49               48:41.0     12:10/M
    415    Jaime Krueger                     Bristol  CT           700    40   F      48 40-49               49:01.0     12:15/M
    416    Melissa Culbert                   Old Saybrook  CT      926    42   F      49 40-49               49:08.0     12:17/M
    417    Michael Miarecki                  Meriden  CT           745    34   M      33 30-39               49:23.0     12:21/M
    418    Jacob Faierman                    Old Saybrook  CT      617    10   M      17  1-12               50:44.0     12:41/M
    419    Al Faierman                       Wanaque  NJ           616    47   M      54 40-49               50:46.0     12:42/M
    420    Nancy Dugan                       Clinton  CT           606    55   F      29 50-59               50:47.0     12:42/M
    421    William Olsen                     Clinton  CT           762    65   M      36 60-69               51:06.0     12:47/M
    422    Carolyn Shea                      Trumbull  CT          807    23   F      27 20-29               51:07.0     12:47/M
    423    Ed Root                           Old Saybrook  CT      784    67   M      37 60-69               51:57.0     12:59/M
    424    Eric Duncan                       Old Saybrook  CT      608    49   M      55 40-49               54:11.0     13:33/M
    425    Conor Duncan                      Old Saybrook  CT      607    13   M      18 13-19               55:16.0     13:49/M
    426    Kathy Duncan                      Old Saybrook  CT      609    45   F      50 40-49               55:29.0     13:52/M
    427    Enrico Melchiorri                 Guilford  CT          883    48   M      56 40-49               55:44.0     13:56/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News