Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
 
 
> Printer-friendly page

St. Joseph's School 3-Mi & 1/2-Mi

Baltic, CT, March 30, 2013

[3-Mi Overall Results | 1/2-Mi Kids Run Results ]

3-Mi Age Group Results

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School

3 Mile Race

Age Group Results

March 30, 2013


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)


Men: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Female 1 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shayla Hoover                     Manchester  CT         77    9        9        23:04.0      7:41/M
Top

male 1-9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Conor Selfors                     Old Saybrook  CT       80    9        3        20:13.0      6:44/M
       2    Sean Barkasy                      Manchester  CT         84    8       30        22:06.0      7:22/M
       3    Benjamin Carso                    Andover  CT           117   09       64        27:32.0      9:11/M
       4    Taavi Veltheim                    New London  CT        137   09       69        28:16.0      9:25/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bridgid Selfors                                          82   13        1        18:26.0      6:09/M
       2    Michaela Rouillard                Sterling  CT          104   14       10        23:16.0      7:45/M
       3    Maria Balderacchi                 Hampton  CT            69   13       23        26:33.0      8:51/M
       4    Julia Carso                       Andover  CT           115   11       43        34:00.0     11:20/M
       5    Nadia Jalal                       Lebanon  CT           148   14       52        37:50.0     12:37/M
Top

Male 10-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT       81   11        6        18:35.0      6:12/M
       2    Zachary Holm                      Amston  CT            122   10       17        21:27.0      7:09/M
       3    Tyler Riddle                      Norwich  CT           114   14       23        21:48.0      7:16/M
       4    Adam Densman                      Lebanon  CT            38   12       28        22:01.0      7:20/M
       5    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT        49   12       40        22:57.0      7:39/M
       6    Dylan Barkasy                     Manchester  CT         85   11       48        24:57.0      8:19/M
       7    Nick Carso                        Andover  CT           116   12       50        25:00.0      8:20/M
       8    Justin Tulli                      Jewett City  CT        60   10       53        25:44.0      8:35/M
       9    William Forrest                   Lebanon  CT           123   12       55        26:23.0      8:48/M
      10    Adam Jalal                        Lebanon  CT           150   11       57        26:45.0      8:55/M
      11    Shylo Howlett                     Willimantic  CT        55   14       60        26:58.0      8:59/M
      12    Nicholas Lamb                     Canterbury  CT         45   11       63        27:21.0      9:07/M
      13    Quentin Haeseler                  Canterbury  CT        118   13       74        28:55.0      9:38/M
      14    James Harrison                    Windham  CT             9   12       77        30:11.0     10:04/M
      15    Evan Carney                       North Franklin  CT    111   11       79        30:27.0     10:09/M
      16    Ryan Lamb                         Canterbury  CT         44   10       80        30:31.0     10:10/M
      17    Gavin Nye                         Jewett City  CT        54   13       83        31:11.0     10:24/M
      18    Noah McMahon                      Canterbury  CT         86   10       84        31:22.0     10:27/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Hill                        Baltic  CT            132   17       13        23:27.0      7:49/M
       2    Aby Wong                          Westminster  MA        56   16       24        26:36.0      8:52/M
       3    Veronica Lee                      Old Lyme               64   17       28        27:16.0      9:05/M
Top

Male 15-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Watson                       Canterbury  CT         70   16        3        17:31.0      5:50/M
       2    Sean Carney                       North Franklin  CT    110   16        8        18:40.0      6:13/M
       3    Logan Hansen                      Baltic  CT             91   15       14        20:42.0      6:54/M
       4    Michael Feeney                    Baltic  CT            102   15       52        25:43.0      8:34/M
       5    Justin Paz                        Baltic  CT             65   19       61        27:16.0      9:05/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Hanrahan                   Oakdale  CT           112   21       19        25:04.0      8:21/M
       2    Jennifer Clark                    Norwich  CT            47   29       34        29:55.0      9:58/M
       3    Rachael Simoneau                  Jewett City  CT        40   28       49        36:25.0     12:08/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Ledyard  CT             1   29        1        15:42.0      5:14/M
       2    Robert Buttermore                 Waterford             106   25        4        17:36.0      5:52/M
       3    Daniel Johnson                    Oakdale  CT            68   20       12        19:52.0      6:37/M
       4    Robert Cole                       Newark  OH            143   21       39        22:54.0      7:38/M
       5    Dustin Colletta                   Lake Charles  LA      142   27       43        23:52.0      7:57/M
       6    James Simoneau                    Jewett City  CT        41   26       47        24:45.0      8:15/M
       7    Alexander Kinloch                 Groton  CT            144   21       68        28:12.0      9:24/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         94   38        2        19:36.0      6:32/M
       2    Cindy Ouillette                   North Stonington  C   153   37        4        20:37.0      6:52/M
       3    Michelle Sabukewicz               Jewett City  CT        62   34        7        22:28.0      7:29/M
       4    Heather Avery                     Norwich  CT             6   39       11        23:20.0      7:47/M
       5    Theresa Lewis                     Jewett City  CT        52   36       12        23:24.0      7:48/M
       6    Stephen Delucia                   Lebanon  CT           120   34       14        23:43.0      7:54/M
       7    Kendra Allen                      Baltic  CT             51   38       16        24:01.0      8:00/M
       8    Christine McGarry                 Ridgefield  CT        152   38       20        25:24.0      8:28/M
       9    Tulani Gant                       Lisbon  CT            155   37       25        26:55.0      8:58/M
      10    Heidi Veltheim                    New London  CT        136   38       26        27:07.0      9:02/M
      11    Michele Geragotelis               Plainfield  CT         39   35       31        29:05.0      9:42/M
      12    Jennie Obrien                     Woodstock  CT          92   36       39        33:17.0     11:06/M
      13    Sara Zerull                       Terryville  CT         97   31       40        33:35.0     11:12/M
      14    Jill Schmidt                      Moosup  CT             33   32       41        33:37.0     11:12/M
      15    Jocelyn Benoit                    Plainfield  CT         99   33       42        33:42.0     11:14/M
      16    Elizabeth Carney                  North Franklin  CT    109   39       54        40:35.0     13:32/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Johnson                      Lisbon  CT            119   37        2        17:04.0      5:41/M
       2    Bryce Dietz                       Jewett City  CT        37   35       16        21:23.0      7:08/M
       3    Ray Guillet                       Norwich  CT           154   37       18        21:37.0      7:12/M
       4    Rob Schmidt                       Moosup  CT             34   33       24        21:56.0      7:19/M
       5    Mark Barkasy                      Manchester  CT        113   37       31        22:07.0      7:22/M
       6    Ben Burkey                        Colchester  CT         71   38       34        22:29.0      7:30/M
       7    David Allen                       Baltic  CT             50   37       36        22:40.0      7:33/M
       8    Stephen Moskaluk                  Oakdale  CT             3   39       37        22:42.0      7:34/M
       9    Hans Veeltheim                    New London  CT        135   39       46        24:33.0      8:11/M
      10    Robert Norman                     Ridgely  MD            95   38       51        25:14.0      8:25/M
      11    Kris Adams                        Canterbury  CT         98   33       66        27:56.0      9:19/M
      12    Geoffrey Lamarche                 Manchester  CT         48   31       86        32:39.0     10:53/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spring Cole                       Danielson  CT          22   48        6        22:10.0      7:23/M
       2    Nancy Alletto                     Jewett City  CT        25   45        8        23:02.0      7:41/M
       3    Kimberly Gunn                     Oneco  CT             108   47       15        23:57.0      7:59/M
       4    Mary Rief                         Griswold  CT          124   44       17        24:11.0      8:04/M
       5    Norma Vivar                       Jewett City  CT        78   49       18        24:30.0      8:10/M
       6    Lynne Hill                        Baltic  CT             58   47       21        25:36.0      8:32/M
       7    Joanne Holm                       Amston  CT            121   40       22        25:59.0      8:40/M
       8    Amy Gromek                        Jewett City  CT        23   42       27        27:15.0      9:05/M
       9    Laura Caruso                      Manchester  CT         72   47       33        29:35.0      9:52/M
      10    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           134   44       35        30:10.0     10:03/M
      11    April Philips                     Groton  CT            128   41       36        30:37.0     10:12/M
      12    Laura Tulli                       Jewett City  CT        61   40       37        30:57.0     10:19/M
      13    Tammi Veit                        Jewett City  CT        15   45       47        35:13.0     11:44/M
      14    Elizabeth Marko                   Lebanon  CT           149   47       48        36:17.0     12:06/M
      15    Wendi Everton                                            79   49       50        36:37.0     12:12/M
      16    Meg Chartier                      Baltic  CT             19   41       51        36:56.0     12:19/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Fisher                       Norwich  CT           127   44        5        18:14.0      6:05/M
       2    Brian Selfors                                            83   47        7        18:36.0      6:12/M
       3    Michael Fusaro                    Norwich  CT             4   47        9        19:07.0      6:22/M
       4    Michael Rouillard                 Sterling  CT          105   46       19        21:39.0      7:13/M
       5    Jim Joyce                         Oxford  MA            125   47       21        21:43.0      7:14/M
       6    Arthur Marrero                    Baltic  CT            126   48       38        22:49.0      7:36/M
       7    Eric Johnson                      Manchester  CT         73   42       42        23:17.0      7:46/M
       8    Mark Chartier                     Baltic  CT             20   42       45        24:13.0      8:04/M
       9    Bill Bentley                      Jewett City  CT        13   47       58        26:49.0      8:56/M
      10    Robert Landolphi                  Hampton  CT            42   43       65        27:38.0      9:13/M
      11    Kyle Osga                         Columbia  CT          156   42       82        31:00.0     10:20/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Hazelton                    Norwich  CT           129   57       30        28:24.0      9:28/M
       2    Leslie Jolley                     Brooklyn  CT           31   59       32        29:15.0      9:45/M
       3    Dee Lamay                         West Kingstown  RI     88   56       44        34:13.0     11:24/M
       4    Cecelia Grisafe                   Colchester  CT        140   57       45        34:43.0     11:34/M
       5    Christine Sacrey                  Preston  CT            67   59       46        35:00.0     11:40/M
       6    Christine Lemieux                 Norwich  CT            17   52       53        38:36.0     12:52/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Giza                      Colchester  CT        131   55       13        20:40.0      6:53/M
       2    John Brown                        Oakdale  CT           138   54       15        20:57.0      6:59/M
       3    Vidal Paz                         Baltic  CT             66   51       22        21:46.0      7:15/M
       4    Al Phillips                       Groton  CT              8   52       25        21:56.0      7:19/M
       5    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           103   54       26        21:58.0      7:19/M
       6    Fred Alletto                      Jewett City  CT        26   52       29        22:02.0      7:21/M
       7    Paul Dominy                       East Haddam  CT       141   51       32        22:10.0      7:23/M
       8    Dean Berardi                      Jewett City  CT         2   52       33        22:15.0      7:25/M
       9    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         76   57       41        22:59.0      7:40/M
      10    Larry Bransford                   Norwich  CT            74   57       56        26:38.0      8:53/M
      11    Edward Sabukewicz                 Jewett City  CT        63   51       67        27:59.0      9:20/M
      12    Ted Szarzynski                    Jewett City  CT        21   55       71        28:18.0      9:26/M
      13    Nourddine Jalal                   Lebanon  CT           151   52       73        28:23.0      9:28/M
      14    Bill Ghio                         Niantic  CT           147   59       75        29:32.0      9:51/M
      15    Bruce Grisafe                     Salem  CT             139   59       76        29:39.0      9:53/M
      16    Bob Mondani                       Norwich  CT            96   50       78        30:12.0     10:04/M
      17    Zygmunt Sieboda                   Moosup  CT            101   50       81        30:38.0     10:13/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Sharkey                      Grosvenor Dale  CT     10   63        5        21:33.0      7:11/M
       2    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT         14   66       29        27:54.0      9:18/M
       3    Pat Baker                         Oakdale  CT            35   68       38        31:24.0     10:28/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT             5   64       10        19:20.0      6:27/M
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           32   62       11        19:35.0      6:32/M
       3    Joseph Lemieux                    Norwich  CT            18   60       20        21:41.0      7:14/M
       4    John Sacrey                       Preston  CT            43   61       27        21:59.0      7:20/M
       5    Dave Jacobs                       Niantic  CT           100   67       35        22:36.0      7:32/M
       6    Tom Baker                         Oakdale  CT            36   69       44        24:12.0      8:04/M
       7    Phil Dean                         Woodstock  CT          93   63       49        24:58.0      8:19/M
       8    Leonard Vann                      Coventry  CT           24   61       54        25:50.0      8:37/M
       9    Stephen Moore                     Groton  CT            107   65       59        26:49.0      8:56/M
      10    Bernard Davis                     Grosvenor Dale  CT     11   63       62        27:17.0      9:06/M
      11    John Hazelton                     Norwich  CT           130   63       72        28:22.0      9:27/M
      12    tom Richards                      Mystic  CT            146   64       88        37:15.0     12:25/M
Top

men's senior

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            12   77       70        28:18.0      9:26/M
       2    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           145   73       85        32:27.0     10:49/M
       3    Tony Medeiros                     Westerly  RI           30   81       87        37:00.0     12:20/M

*Overall place within gender.





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News