Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

St. Joseph's School 3-Mi & 1/2-Mi

Baltic, CT, March 30, 2013

[3-Mi Age Group Results | 1/2-Mi Kids Run Results ]

3-Mi Overall Results

For more race information, see It's About Time.

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School

3 Mile Race

Overall Finish List

March 30, 2013


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                              Total  
   Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     1    Jeff Wadecki                      Ledyard  CT             1    29   M       1 20-29               15:42.0      5:14/M
     2    Chad Johnson                      Lisbon  CT            119    37   M       1 30-39               17:04.0      5:41/M
     3    Kyle Watson                       Canterbury  CT         70    16   M       1 15-19               17:31.0      5:50/M
     4    Robert Buttermore                 Waterford             106    25   M       2 20-29               17:36.0      5:52/M
     5    Todd Fisher                       Norwich  CT           127    44   M       1 40-49               18:14.0      6:05/M
     6    Bridgid Selfors                                          82    13   F       1 10-14               18:26.0      6:09/M
     7    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT       81    11   M       1 10-14               18:35.0      6:12/M
     8    Brian Selfors                                            83    47   M       2 40-49               18:36.0      6:12/M
     9    Sean Carney                       North Franklin  CT    110    16   M       2 15-19               18:40.0      6:13/M
    10    Michael Fusaro                    Norwich  CT             4    47   M       3 40-49               19:07.0      6:22/M
    11    Tim Smith                         Norwich  CT             5    64   M       1 60-69               19:20.0      6:27/M
    12    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           32    62   M       2 60-69               19:35.0      6:32/M
    13    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         94    38   F       1 30-39               19:36.0      6:32/M
    14    Daniel Johnson                    Oakdale  CT            68    20   M       3 20-29               19:52.0      6:37/M
    15    Conor Selfors                     Old Saybrook  CT       80     9   M       1  1- 9               20:13.0      6:44/M
    16    Cindy Ouillette                   North Stonington  C   153    37   F       2 30-39               20:37.0      6:52/M
    17    Michael Giza                      Colchester  CT        131    55   M       1 50-59               20:40.0      6:53/M
    18    Logan Hansen                      Baltic  CT             91    15   M       3 15-19               20:42.0      6:54/M
    19    John Brown                        Oakdale  CT           138    54   M       2 50-59               20:57.0      6:59/M
    20    Bryce Dietz                       Jewett City  CT        37    35   M       2 30-39               21:23.0      7:08/M
    21    Zachary Holm                      Amston  CT            122    10   M       2 10-14               21:27.0      7:09/M
    22    Mary Sharkey                      Grosvenor Dale  CT     10    63   F       1 60-69               21:33.0      7:11/M
    23    Ray Guillet                       Norwich  CT           154    37   M       3 30-39               21:37.0      7:12/M
    24    Michael Rouillard                 Sterling  CT          105    46   M       4 40-49               21:39.0      7:13/M
    25    Joseph Lemieux                    Norwich  CT            18    60   M       3 60-69               21:41.0      7:14/M
    26    Jim Joyce                         Oxford  MA            125    47   M       5 40-49               21:43.0      7:14/M
    27    Vidal Paz                         Baltic  CT             66    51   M       3 50-59               21:46.0      7:15/M
    28    Tyler Riddle                      Norwich  CT           114    14   M       3 10-14               21:48.0      7:16/M
    29    Rob Schmidt                       Moosup  CT             34    33   M       4 30-39               21:56.0      7:19/M
    30    Al Phillips                       Groton  CT              8    52   M       4 50-59               21:56.0      7:19/M
    31    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           103    54   M       5 50-59               21:58.0      7:19/M
    32    John Sacrey                       Preston  CT            43    61   M       4 60-69               21:59.0      7:20/M
    33    Adam Densman                      Lebanon  CT            38    12   M       4 10-14               22:01.0      7:20/M
    34    Fred Alletto                      Jewett City  CT        26    52   M       6 50-59               22:02.0      7:21/M
    35    Sean Barkasy                      Manchester  CT         84     8   M       1  1- 9               22:06.0      7:22/M
    36    Mark Barkasy                      Manchester  CT        113    37   M       5 30-39               22:07.0      7:22/M
    37    Paul Dominy                       East Haddam  CT       141    51   M       7 50-59               22:10.0      7:23/M
    38    Spring Cole                       Danielson  CT          22    48   F       1 40-49               22:10.0      7:23/M
    39    Dean Berardi                      Jewett City  CT         2    52   M       8 50-59               22:15.0      7:25/M
    40    Michelle Sabukewicz               Jewett City  CT        62    34   F       3 30-39               22:28.0      7:29/M
    41    Ben Burkey                        Colchester  CT         71    38   M       6 30-39               22:29.0      7:30/M
    42    Dave Jacobs                       Niantic  CT           100    67   M       5 60-69               22:36.0      7:32/M
    43    David Allen                       Baltic  CT             50    37   M       7 30-39               22:40.0      7:33/M
    44    Stephen Moskaluk                  Oakdale  CT             3    39   M       8 30-39               22:42.0      7:34/M
    45    Arthur Marrero                    Baltic  CT            126    48   M       6 40-49               22:49.0      7:36/M
    46    Robert Cole                       Newark  OH            143    21   M       4 20-29               22:54.0      7:38/M
    47    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT        49    12   M       5 10-14               22:57.0      7:39/M
    48    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         76    57   M       9 50-59               22:59.0      7:40/M
    49    Nancy Alletto                     Jewett City  CT        25    45   F       2 40-49               23:02.0      7:41/M
    50    Shayla Hoover                     Manchester  CT         77     9   F       2  1- 9               23:04.0      7:41/M
    51    Michaela Rouillard                Sterling  CT          104    14   F       2 10-14               23:16.0      7:45/M
    52    Eric Johnson                      Manchester  CT         73    42   M       7 40-49               23:17.0      7:46/M
    53    Heather Avery                     Norwich  CT             6    39   F       4 30-39               23:20.0      7:47/M
    54    Theresa Lewis                     Jewett City  CT        52    36   F       5 30-39               23:24.0      7:48/M
    55    Jamie Hill                        Baltic  CT            132    17   F       1 15-19               23:27.0      7:49/M
    56    Stephen Delucia                   Lebanon  CT           120    34   F       6 30-39               23:43.0      7:54/M
    57    Dustin Colletta                   Lake Charles  LA      142    27   M       5 20-29               23:52.0      7:57/M
    58    Kimberly Gunn                     Oneco  CT             108    47   F       3 40-49               23:57.0      7:59/M
    59    Kendra Allen                      Baltic  CT             51    38   F       7 30-39               24:01.0      8:00/M
    60    Mary Rief                         Griswold  CT          124    44   F       4 40-49               24:11.0      8:04/M
    61    Tom Baker                         Oakdale  CT            36    69   M       6 60-69               24:12.0      8:04/M
    62    Mark Chartier                     Baltic  CT             20    42   M       8 40-49               24:13.0      8:04/M
    63    Norma Vivar                       Jewett City  CT        78    49   F       5 40-49               24:30.0      8:10/M
    64    Hans Veeltheim                    New London  CT        135    39   M       9 30-39               24:33.0      8:11/M
    65    James Simoneau                    Jewett City  CT        41    26   M       6 20-29               24:45.0      8:15/M
    66    Dylan Barkasy                     Manchester  CT         85    11   M       6 10-14               24:57.0      8:19/M
    67    Phil Dean                         Woodstock  CT          93    63   M       7 60-69               24:58.0      8:19/M
    68    Nick Carso                        Andover  CT           116    12   M       7 10-14               25:00.0      8:20/M
    69    Rachel Hanrahan                   Oakdale  CT           112    21   F       1 20-29               25:04.0      8:21/M
    70    Robert Norman                     Ridgely  MD            95    38   M      10 30-39               25:14.0      8:25/M
    71    Christine McGarry                 Ridgefield  CT        152    38   F       8 30-39               25:24.0      8:28/M
    72    Lynne Hill                        Baltic  CT             58    47   F       6 40-49               25:36.0      8:32/M
    73    Michael Feeney                    Baltic  CT            102    15   M       4 15-19               25:43.0      8:34/M
    74    Justin Tulli                      Jewett City  CT        60    10   M       8 10-14               25:44.0      8:35/M
    75    Leonard Vann                      Coventry  CT           24    61   M       8 60-69               25:50.0      8:37/M
    76    Joanne Holm                       Amston  CT            121    40   F       7 40-49               25:59.0      8:40/M
    77    William Forrest                   Lebanon  CT           123    12   M       9 10-14               26:23.0      8:48/M
    78    Maria Balderacchi                 Hampton  CT            69    13   F       3 10-14               26:33.0      8:51/M
    79    Aby Wong                          Westminster  MA        56    16   F       2 15-19               26:36.0      8:52/M
    80    Larry Bransford                   Norwich  CT            74    57   M      10 50-59               26:38.0      8:53/M
    81    Adam Jalal                        Lebanon  CT           150    11   M      10 10-14               26:45.0      8:55/M
    82    Bill Bentley                      Jewett City  CT        13    47   M       9 40-49               26:49.0      8:56/M
    83    Stephen Moore                     Groton  CT            107    65   M       9 60-69               26:49.0      8:56/M
    84    Tulani Gant                       Lisbon  CT            155    37   F       9 30-39               26:55.0      8:58/M
    85    Shylo Howlett                     Willimantic  CT        55    14   M      11 10-14               26:58.0      8:59/M
    86    Heidi Veltheim                    New London  CT        136    38   F      10 30-39               27:07.0      9:02/M
    87    Amy Gromek                        Jewett City  CT        23    42   F       8 40-49               27:15.0      9:05/M
    88    Justin Paz                        Baltic  CT             65    19   M       5 15-19               27:16.0      9:05/M
    89    Veronica Lee                      Old Lyme               64    17   F       3 15-19               27:16.0      9:05/M
    90    Bernard Davis                     Grosvenor Dale  CT     11    63   M      10 60-69               27:17.0      9:06/M
    91    Nicholas Lamb                     Canterbury  CT         45    11   M      12 10-14               27:21.0      9:07/M
    92    Benjamin Carso                    Andover  CT           117    09   M       2  1- 9               27:32.0      9:11/M
    93    Robert Landolphi                  Hampton  CT            42    43   M      10 40-49               27:38.0      9:13/M
    94    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT         14    66   F       2 60-69               27:54.0      9:18/M
    95    Kris Adams                        Canterbury  CT         98    33   M      11 30-39               27:56.0      9:19/M
    96    Edward Sabukewicz                 Jewett City  CT        63    51   M      11 50-59               27:59.0      9:20/M
    97    Alexander Kinloch                 Groton  CT            144    21   M       7 20-29               28:12.0      9:24/M
    98    Taavi Veltheim                    New London  CT        137    09   M       3  1- 9               28:16.0      9:25/M
    99    Ronald Gale                       Norwich  CT            12    77   M       1 70-99               28:18.0      9:26/M
   100    Ted Szarzynski                    Jewett City  CT        21    55   M      12 50-59               28:18.0      9:26/M
                                                                                                              Total  
   Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   101    John Hazelton                     Norwich  CT           130    63   M      11 60-69               28:22.0      9:27/M
   102    Nourddine Jalal                   Lebanon  CT           151    52   M      13 50-59               28:23.0      9:28/M
   103    Carol Hazelton                    Norwich  CT           129    57   F       1 50-59               28:24.0      9:28/M
   104    Quentin Haeseler                  Canterbury  CT        118    13   M      13 10-14               28:55.0      9:38/M
   105    Michele Geragotelis               Plainfield  CT         39    35   F      11 30-39               29:05.0      9:42/M
   106    Leslie Jolley                     Brooklyn  CT           31    59   F       2 50-59               29:15.0      9:45/M
   107    Bill Ghio                         Niantic  CT           147    59   M      14 50-59               29:32.0      9:51/M
   108    Laura Caruso                      Manchester  CT         72    47   F       9 40-49               29:35.0      9:52/M
   109    Bruce Grisafe                     Salem  CT             139    59   M      15 50-59               29:39.0      9:53/M
   110    Jennifer Clark                    Norwich  CT            47    29   F       2 20-29               29:55.0      9:58/M
   111    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           134    44   F      10 40-49               30:10.0     10:03/M
   112    James Harrison                    Windham  CT             9    12   M      14 10-14               30:11.0     10:04/M
   113    Bob Mondani                       Norwich  CT            96    50   M      16 50-59               30:12.0     10:04/M
   114    Evan Carney                       North Franklin  CT    111    11   M      15 10-14               30:27.0     10:09/M
   115    Ryan Lamb                         Canterbury  CT         44    10   M      16 10-14               30:31.0     10:10/M
   116    April Philips                     Groton  CT            128    41   F      11 40-49               30:37.0     10:12/M
   117    Zygmunt Sieboda                   Moosup  CT            101    50   M      17 50-59               30:38.0     10:13/M
   118    Laura Tulli                       Jewett City  CT        61    40   F      12 40-49               30:57.0     10:19/M
   119    Kyle Osga                         Columbia  CT          156    42   M      11 40-49               31:00.0     10:20/M
   120    Gavin Nye                         Jewett City  CT        54    13   M      17 10-14               31:11.0     10:24/M
   121    Noah McMahon                      Canterbury  CT         86    10   M      18 10-14               31:22.0     10:27/M
   122    Pat Baker                         Oakdale  CT            35    68   F       3 60-69               31:24.0     10:28/M
   123    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           145    73   M       2 70-99               32:27.0     10:49/M
   124    Geoffrey Lamarche                 Manchester  CT         48    31   M      12 30-39               32:39.0     10:53/M
   125    Jennie Obrien                     Woodstock  CT          92    36   F      12 30-39               33:17.0     11:06/M
   126    Sara Zerull                       Terryville  CT         97    31   F      13 30-39               33:35.0     11:12/M
   127    Jill Schmidt                      Moosup  CT             33    32   F      14 30-39               33:37.0     11:12/M
   128    Jocelyn Benoit                    Plainfield  CT         99    33   F      15 30-39               33:42.0     11:14/M
   129    Julia Carso                       Andover  CT           115    11   F       4 10-14               34:00.0     11:20/M
   130    Dee Lamay                         West Kingstown  RI     88    56   F       3 50-59               34:13.0     11:24/M
   131    Cecelia Grisafe                   Colchester  CT        140    57   F       4 50-59               34:43.0     11:34/M
   132    Christine Sacrey                  Preston  CT            67    59   F       5 50-59               35:00.0     11:40/M
   133    Tammi Veit                        Jewett City  CT        15    45   F      13 40-49               35:13.0     11:44/M
   134    Elizabeth Marko                   Lebanon  CT           149    47   F      14 40-49               36:17.0     12:06/M
   135    Rachael Simoneau                  Jewett City  CT        40    28   F       3 20-29               36:25.0     12:08/M
   136    Wendi Everton                                            79    49   F      15 40-49               36:37.0     12:12/M
   137    Meg Chartier                      Baltic  CT             19    41   F      16 40-49               36:56.0     12:19/M
   138    Tony Medeiros                     Westerly  RI           30    81   M       3 70-99               37:00.0     12:20/M
   139    tom Richards                      Mystic  CT            146    64   M      12 60-69               37:15.0     12:25/M
   140    Nadia Jalal                       Lebanon  CT           148    14   F       5 10-14               37:50.0     12:37/M
   141    Christine Lemieux                 Norwich  CT            17    52   F       6 50-59               38:36.0     12:52/M
   142    Elizabeth Carney                  North Franklin  CT    109    39   F      16 30-39               40:35.0     13:32/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News