Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Trifitness Sprint Triathlon

Bridgeport, CT, June 9, 2013

[Overall Results | Team Results ]

Age Group Results

Trifitness Triathlon
Age Group Results
June 09, 2013
Results By FastFinishes.net
Female Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 26 Lydia Heilmann 38 3 14:54.6 29:48 1 0:41.8 1 26:49.4 22.4 1 0:30.3 1 18:33.3 5:59 1:01:29.5 1:01:29.5
2 31 Whitney Ross 42 1 11:33.3 23:06 3 1:02.5 2 29:14.6 20.5 2 0:31.3 3 20:26.3 6:35 1:02:48.3 1:02:48.3 1:18.7
3 39 Karen Newman 52 2 13:25.8 26:50 2 0:47.8 3 30:13.6 19.9 3 0:55.5 2 18:57.8 6:07 1:04:20.8 1:04:20.8 2:51.2
Male Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 1 Nick Logan 32 3 12:20.3 24:40 3 1:00.8 1 24:43.1 24.3 1 0:22.8 1 16:16.0 5:15 54:43.2 54:43.2
2 2 Joseph Turcsanyi 36 1 11:28.1 22:56 2 0:59.8 2 25:30.4 23.5 2 0:27.3 3 16:46.0 5:25 55:11.7 55:11.7 0:28.5
3 3 Zachary Yannes 23 2 11:45.8 23:30 1 0:33.5 3 26:59.7 2 16:18.6 5:15 55:37.8 55:37.8 0:54.6
Male  0 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 67 Stephen Scholtz 0 3 15:27.6 30:54 4 2:44.0 5 30:53.0 1 17:47.1 5:44 1:08:51.9 1:08:51.9 2:00
2 73 Kenneth Peter 0 1 13:03.8 26:06 2 2:17.8 2 30:24.6 19.7 3 1:19.5 4 22:21.7 7:13 1:09:27.7 1:09:27.7 0:35.8
3 100 Craig Tagen 0 2 14:52.3 29:44 3 2:27.0 3 32:32.6 18.4 2 1:15.8 3 21:55.0 7:04 1:13:03.0 1:13:03.0 4:11.1
4 182 Michael Maoz  0 5 17:06.6 34:12 5 4:28.0 4 35:24.6 16.9 4 2:18.5 2 21:08.4 6:49 1:22:26.4 1:22:26.4 13:34.5 2:00
DQ DQ Unknown Partic. 203 4 16:03.6 32:06 1 0:36.8 1 26:42.6 22.5 1 0:36.0 DQ --- --- --- ---
Female  1 to 19
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 217 Emily Demace 19 1 15:37.3 31:14 1 3:01.3 1 40:05.6 15.0 1 0:34.0 1 28:21.1 9:09 1:27:39.5 1:27:39.5
Male  1 to 19
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 10 Tom Pescatore 17 2 10:31.1 21:02 4 1:17.3 2 27:46.6 21.6 2 0:33.3 1 17:33.6 5:40 57:42.1 57:42.1
2 19 North Woods 16 1 9:45.3 19:30 1 0:59.3 1 27:44.6 21.6 1 0:31.8 4 20:09.6 6:30 59:10.8 59:10.8 1:28.7
3 43 Jonathan Guiza 15 3 12:54.3 25:48 2 1:03.5 4 31:18.9 19.2 3 0:37.8 3 19:26.4 6:16 1:05:21.1 1:05:21.1 7:39.0
4 72 Joshua Bent 13 4 15:48.9 31:36 3 1:14.8 3 31:17.4 19.2 4 0:53.5 5 20:11.0 6:31 1:09:25.7 1:09:25.7 11:43.6
5 89 Colin Miller 16 6 51:55.9 2 19:13.0 6:12 1:11:09.0 1:11:09.0 13:26.9
6 258 Steven Schlau 14 5 21:16.6 42:32 5 4:33.0 5 1:03:28.1 9.45 5 2:09.0 6 31:59.1 10:19 2:03:26.0 2:03:26.0 1:05:43.9
Female 20 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 65 Jessica Davis 21 2 14:27.9 28:54 1 0:51.3 1 31:40.9 18.9 1 0:35.0 2 20:54.0 6:45 1:08:29.2 1:08:29.2
2 119 Mallory Kiplinger 24 1 13:37.6 27:14 3 2:23.8 2 35:11.9 17.1 2 0:51.3 5 22:51.9 7:22 1:14:56.6 1:14:56.6 6:27.4
3 149 Molly Nelson 24 3 15:35.3 31:10 4 2:26.5 4 37:46.4 15.9 6 1:33.0 3 21:05.2 6:48 1:18:26.6 1:18:26.6 9:57.4
4 166 Maria Santacaterina 22 4 18:10.8 36:20 5 3:18.8 3 36:12.6 16.6 5 1:08.5 4 21:40.7 6:59 1:20:31.6 1:20:31.6 12:02.4
5 169 Megan Douglass 22 5 18:16.3 36:32 6 4:03.5 5 38:11.4 15.7 4 1:04.0 1 19:09.9 6:11 1:20:45.4 1:20:45.4 12:16.1
6 212 Mary Varone 22 6 18:20.3 36:40 2 2:18.8 6 41:16.1 14.5 3 0:54.3 6 23:52.1 7:42 1:26:41.8 1:26:41.8 18:12.6
Male 20 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 18 Daniel Cassidy 23 2 12:54.8 25:48 1 0:35.8 1 27:32.1 21.8 1 0:28.8 1 17:11.4 5:33 58:43.1 58:43.1
2 33 Nicholas Sykes 22 3 14:21.3 28:42 2 1:12.0 8 27:41.7 4 19:45.5 6:22 1:03:00.7 1:03:00.7 4:17.5
3 58 Alexander Bruch 22 7 15:50.8 31:40 8 2:44.0 2 30:02.4 20.0 4 1:20.5 2 17:27.0 5:38 1:07:25.0 1:07:25.0 8:41.8
4 84 Jamal Davis 24 5 14:47.6 29:34 4 1:48.5 3 31:48.1 18.9 2 0:47.3 5 21:08.0 6:49 1:10:19.7 1:10:19.7 11:36.6
5 94 Adam Pratson 23 4 14:37.3 29:14 3 1:33.0 5 32:28.9 18.5 3 0:56.3 8 22:12.5 7:10 1:11:48.2 1:11:48.2 13:05.0
6 105 Trevor Doolittle 21 8 17:48.6 35:36 7 2:33.0 4 32:17.9 18.6 6 1:54.5 3 19:05.1 6:09 1:13:39.3 1:13:39.3 14:56.1
7 111 Kyle Tolle 20 1 12:26.6 24:52 6 2:24.8 7 36:26.4 16.5 5 1:21.3 7 21:32.1 6:57 1:14:11.3 1:14:11.3 15:28.1
8 120 Vincent Love 23 6 15:13.1 30:26 5 2:06.8 6 34:07.4 17.6 7 2:17.8 6 21:13.3 6:51 1:14:58.5 1:14:58.5 16:15.3
Female 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 104 Brittany Kozlenko 28 1 11:38.3 23:16 6 3:18.3 3 34:28.6 17.4 5 0:51.5 1 23:13.7 7:29 1:13:30.7 1:13:30.7
2 128 Binjal Patel 26 5 16:38.3 33:16 1 1:23.5 1 33:15.9 18.0 1 0:41.0 3 24:14.0 7:49 1:16:13.0 1:16:13.0 2:42.2
3 144 Mary-Kate Casey 26 4 16:20.3 32:40 5 3:16.3 2 34:03.6 17.6 3 0:45.5 2 23:19.2 7:31 1:17:45.2 1:17:45.2 4:14.5
4 158 Rachel Heyer 26 2 14:11.1 28:22 2 2:00.5 6 37:29.6 16.0 4 0:46.5 4 24:55.3 8:02 1:19:23.3 1:19:23.3 5:52.6
5 183 Lynn Hurley 25 3 15:09.8 30:18 8 3:26.8 5 35:03.6 17.1 8 1:53.0 7 26:56.8 8:41 1:22:30.3 1:22:30.3 8:59.6
6 201 Heather Ogletree 26 8 18:22.8 36:44 7 3:26.5 4 34:39.6 17.3 9 2:34.5 6 25:55.3 8:22 1:24:59.0 1:24:59.0 11:28.3
7 205 Ashley Outlaw 27 6 17:18.6 34:36 3 3:05.5 8 38:30.4 15.6 6 1:19.8 5 25:16.1 8:09 1:25:30.6 1:25:30.6 11:59.9
8 240 Lynda Tooker 29 9 21:29.1 42:58 4 3:07.3 9 38:30.9 15.6 7 1:46.8 8 29:21.6 9:28 1:34:15.8 1:34:15.8 20:45.1
9 242 Katherine Keenan 27 7 17:56.1 35:52 9 3:55.5 7 37:59.4 15.8 2 0:44.3 9 34:03.6 10:59 1:34:39.1 1:34:39.1 21:08.4
Male 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 4 Kyle Halloran 26 3 12:01.8 24:02 1 0:47.5 1 26:42.6 22.5 1 0:22.8 1 16:04.4 5:11 55:59.4 55:59.4
2 27 Rob Duguay 28 1 11:27.6 22:54 2 1:01.7 3 30:16.5 19.8 3 0:37.3 3 18:31.7 5:58 1:01:54.9 1:01:54.9 5:55.5
3 41 Stephen Kriss 28 6 15:36.6 31:12 4 1:18.8 2 27:48.6 21.6 10 1:28.3 2 18:26.0 5:57 1:04:38.5 1:04:38.5 8:39.0
4 83 Stephen Heyer 28 2 11:35.6 23:10 12 3:33.8 8 32:55.6 18.2 8 1:11.5 5 20:58.8 6:46 1:10:15.5 1:10:15.5 14:16.1
5 96 Daniel Mark 26 4 14:14.8 28:28 10 3:21.3 6 32:06.6 18.7 2 0:34.8 8 21:44.5 7:01 1:12:02.2 1:12:02.2 16:02.8
6 97 Brian Outlaw 27 7 16:29.3 32:58 5 2:36.5 5 31:22.4 19.1 5 0:55.8 6 21:03.2 6:47 1:12:27.4 1:12:27.4 16:27.9
7 142 Chris Constantino 29 11 18:20.3 36:40 3 1:18.5 4 30:53.1 19.4 9 1:27.8 12 25:37.2 8:16 1:17:37.2 1:17:37.2 21:37.8
8 143 Eugene Kozlenko 27 12 18:43.6 37:26 13 4:08.0 9 33:03.9 18.2 6 0:59.8 4 20:46.7 6:42 1:17:42.1 1:17:42.1 21:42.7
9 146 Sam Junno 29 9 17:47.6 35:34 6 2:38.3 7 32:32.7 18.4 12 1:51.3 10 23:13.3 7:29 1:18:03.3 1:18:03.3 22:03.9
10 165 Timothy Ley 29 8 16:55.6 33:50 7 2:54.3 14 38:07.9 15.7 4 0:55.5 7 21:19.1 6:53 1:20:12.6 1:20:12.6 24:13.2
11 172 Chris Bossone 26 5 15:34.8 31:08 8 3:01.3 10 34:44.6 17.3 11 1:46.5 13 25:49.8 8:20 1:20:57.2 1:20:57.2 24:57.8
12 200 Pouyan Rahmani 28 13 20:39.9 41:18 9 3:14.3 13 35:35.4 16.9 7 1:03.5 11 24:20.1 7:51 1:24:53.4 1:24:53.4 28:53.9
13 207 George Noffs 26 10 18:05.9 36:10 11 3:27.0 12 35:24.9 16.9 14 2:04.5 14 26:38.1 8:35 1:25:40.5 1:25:40.5 29:41.1
14 235 Christopher Charres 28 14 28:03.1 56:06 14 6:06.5 11 35:03.4 17.1 13 2:04.5 9 22:24.8 7:14 1:33:42.5 1:33:42.5 37:43.1
Female 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 55 Ellie Downs 30 6 16:55.1 33:50 2 1:30.8 1 28:06.6 21.4 2 0:41.3 2 19:22.6 6:15 1:06:36.6 1:06:36.6
2 75 Allison Clark 33 4 16:15.3 32:30 6 2:08.8 4 32:10.9 18.7 11 1:23.0 1 17:35.4 5:40 1:09:33.6 1:09:33.6 2:57.0
3 82 Kathryn Sullivan 30 3 15:49.1 31:38 5 2:03.0 2 30:46.9 19.5 4 0:49.5 3 20:40.0 6:40 1:10:08.7 1:10:08.7 3:32.1
4 93 Jessica Palange 30 1 14:16.3 28:32 7 2:21.3 5 32:12.1 18.6 15 1:35.3 5 21:13.9 6:51 1:11:39.1 1:11:39.1 5:02.5
5 122 Effy Washnock 33 8 17:12.3 34:24 18 3:55.0 7 32:40.1 18.4 3 0:49.0 4 20:45.5 6:42 1:15:22.2 1:15:22.2 8:45.6
6 130 Jeannette Dudda 33 7 16:57.1 33:54 3 1:45.3 3 31:07.4 19.3 5 0:52.8 11 25:33.0 8:15 1:16:15.7 1:16:15.7 9:39.1
7 173 Meghen Fitzgibbins 34 2 14:34.1 29:08 9 2:45.0 16 40:31.1 14.8 9 1:12.0 6 22:04.0 7:07 1:21:06.4 1:21:06.4 14:29.8
8 175 Jessica Stone 32 10 17:30.6 35:00 10 2:46.3 11 37:56.6 15.8 1 0:26.5 7 22:33.4 7:16 1:21:13.6 1:21:13.6 14:37.0
9 177 Erin Molina 34 5 16:54.1 33:48 1 1:28.8 8 34:20.6 17.5 13 1:29.5 14 27:34.1 8:54 1:21:47.3 1:21:47.3 15:10.7
10 189 Sarah Weiland 33 17 20:15.3 40:30 8 2:37.8 6 32:36.6 18.4 16 1:50.8 12 26:08.3 8:26 1:23:29.1 1:23:29.1 16:52.5
11 202 Diana Ruszkowski 31 9 17:20.1 34:40 17 3:53.3 9 35:39.6 16.8 14 1:32.3 13 26:47.4 8:38 1:25:12.8 1:25:12.8 18:36.2
12 213 Kathryn Collins 32 13 18:05.6 36:10 13 3:10.5 15 39:14.6 15.3 12 1:23.5 9 24:48.1 8:00 1:26:42.5 1:26:42.5 20:05.9
13 214 Laura King 30 11 17:58.1 35:56 14 3:18.5 13 38:28.9 15.6 18 2:06.5 10 24:50.5 8:01 1:26:42.7 1:26:42.7 20:06.1
14 221 Stephanie Yingling 31 12 18:00.6 36:00 4 1:49.0 14 38:50.1 15.5 8 1:04.8 16 28:58.3 9:21 1:28:43.0 1:28:43.0 22:06.4
15 224 Elisa Gurevich 34 14 19:32.6 39:04 15 3:36.8 17 40:49.1 14.7 7 1:01.0 8 24:08.3 7:47 1:29:08.0 1:29:08.0 22:31.4
16 225 Alissa Galford 33 15 19:41.6 39:22 16 3:42.5 10 36:06.4 16.6 17 1:54.8 15 28:00.3 9:02 1:29:25.7 1:29:25.7 22:49.1
17 237 Jennifer Lapso 33 19 20:56.3 41:52 11 2:55.0 12 38:26.4 15.6 10 1:19.5 17 30:15.7 9:45 1:33:53.2 1:33:53.2 27:16.6
18 248 Carolina Palomino 33 18 20:36.1 41:12 19 48:37.3 18 30:32.5 9:51 1:39:45.9 1:39:45.9 33:09.3
19 252 Michelle Supple 33 16 19:53.1 39:46 12 3:08.3 18 44:50.4 13.4 6 1:00.5 19 32:51.3 10:36 1:41:43.7 1:41:43.7 35:07.1
Male 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 36 Mikael Brasse 34 3 12:58.1 25:56 1 0:36.3 4 29:30.6 20.3 1 0:38.5 5 20:07.0 6:29 1:03:50.7 1:03:50.7
2 42 Michael Verrelli 31 4 13:48.8 27:36 9 2:21.0 1 29:12.1 20.5 5 0:55.3 2 18:35.2 6:00 1:04:52.7 1:04:52.7 1:01.9
3 44 Peter Mesavage 31 1 12:21.1 24:42 2 1:20.0 7 30:06.1 19.9 3 0:45.3 7 20:51.2 6:44 1:05:23.9 1:05:23.9 1:33.1
4 45 Ben Hamm 32 6 14:30.6 29:00 3 1:21.8 3 29:22.1 20.4 7 1:07.5 3 19:03.9 6:09 1:05:26.1 1:05:26.1 1:35.4
5 56 Peter Ackley 32 5 14:15.6 28:30 4 1:25.3 5 29:57.1 20.0 2 0:43.0 6 20:23.3 6:35 1:06:44.5 1:06:44.5 2:53.8
6 61 James Doolittle 34 7 14:45.6 29:30 5 1:34.0 2 29:17.6 20.5 8 1:13.8 9 21:30.6 6:56 1:08:21.8 1:08:21.8 4:31.0
7 62 Jason Epps 33 2 12:55.6 25:50 7 1:53.0 6 30:01.9 20.0 6 0:57.8 12 22:33.9 7:16 1:08:22.4 1:08:22.4 4:31.6
8 91 Michael Hannon 30 8 15:43.1 31:26 12 3:07.0 11 33:24.9 18.0 12 1:36.0 1 17:40.7 5:42 1:11:31.9 1:11:31.9 7:41.1
9 117 Patrick Cwanek 32 13 17:34.3 35:08 6 1:49.3 8 32:11.4 18.6 9 1:17.3 11 22:00.7 7:06 1:14:53.1 1:14:53.1 11:02.3
10 121 Geoffrey Preston 31 10 16:27.6 32:54 10 2:41.0 12 33:45.9 17.8 4 0:53.0 8 21:15.1 6:51 1:15:02.9 1:15:02.9 11:12.1
11 163 Jonathan Cambras 30 9 16:05.3 32:10 8 2:13.0 10 32:58.9 18.2 11 1:35.5 14 27:05.2 8:44 1:19:58.1 1:19:58.1 16:07.4
12 170 Matthew Disorbo 30 15 21:49.6 43:38 11 3:00.0 16 36:39.0 4 19:25.6 6:16 1:20:54.3 1:20:54.3 17:03.6
13 171 Kyle Vassallo 31 17 1:20:57.1 26:07 1:20:57.1 1:20:57.1 17:06.3
14 192 Jonathan Fein 34 14 20:12.8 40:24 13 3:14.5 13 35:12.9 17.0 10 1:23.8 13 23:48.0 7:41 1:23:52.2 1:23:52.2 20:01.4
15 223 James Cassidy 30 12 17:33.3 35:06 14 3:50.5 9 32:47.9 18.3 15 2:03.8 16 32:38.7 10:32 1:28:54.4 1:28:54.4 25:03.6
16 233 Oscar Fernandez 34 11 16:28.6 32:56 15 4:17.5 15 47:52.1 12.5 14 1:51.8 10 21:51.3 7:03 1:32:21.5 1:32:21.5 28:30.8
17 244 Christopher Forero 34 16 25:32.8 51:04 16 4:59.5 14 36:04.1 16.6 13 1:44.3 15 28:09.9 9:05 1:36:30.9 1:36:30.9 32:40.1
Female 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 108 Swani Schoberth 35 3 17:44.6 35:28 1 1:19.3 1 31:24.6 19.1 2 0:48.0 2 22:35.0 7:17 1:13:51.7 1:13:51.7
2 167 Udomlug Siriphonlai 36 9 20:50.1 41:40 2 2:26.3 11 35:07.0 1 22:16.6 7:11 1:20:40.1 1:20:40.1 6:48.3
3 215 Alina Streche 36 4 17:50.6 35:40 7 3:31.0 3 39:05.9 15.4 6 1:18.0 5 25:21.8 8:11 1:27:07.5 1:27:07.5 13:15.8
4 222 Leslie Ebers 37 2 16:17.6 32:34 4 3:12.8 7 42:02.6 14.3 3 0:49.5 6 26:26.4 8:32 1:28:49.1 1:28:49.1 14:57.4
5 230 Jenny Hirsch 38 7 19:24.9 38:48 6 3:25.3 9 43:24.6 13.8 1 0:40.0 4 24:54.7 8:02 1:31:49.7 1:31:49.7 17:57.9
6 232 Kimberly Ambrosio 36 6 18:07.4 36:14 9 3:38.0 10 45:15.6 13.3 5 1:17.0 3 24:00.7 7:45 1:32:19.0 1:32:19.0 18:27.2
7 234 Leanna Beck 35 1 16:06.6 32:12 5 3:13.3 4 39:41.6 15.1 8 1:33.3 9 32:26.3 10:28 1:33:01.3 1:33:01.3 19:09.5
8 238 Allison Kirby 36 10 21:11.1 42:22 10 3:41.5 2 36:51.1 16.3 7 1:33.0 7 30:41.5 9:54 1:33:58.5 1:33:58.5 20:06.7
9 245 Ashley Tremblay 37 5 17:53.6 35:46 8 3:37.3 8 43:23.6 13.8 4 1:06.5 8 31:25.0 10:08 1:37:26.3 1:37:26.3 23:34.5
10 249 Rachel Speights 37 8 20:14.6 40:28 3 2:32.3 6 41:05.2 14.6 9 1:38.3 11 34:52.3 11:15 1:40:22.8 1:40:22.8 26:31.1
11 251 Jodi Green 38 11 23:01.1 46:02 11 3:45.3 5 39:42.1 15.1 10 2:02.5 10 32:55.1 10:37 1:41:26.3 1:41:26.3 27:34.6
Male 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 14 Gilles Bensabeur 36 7 14:01.1 28:02 3 0:58.3 2 26:42.1 22.5 3 0:41.8 1 15:55.1 5:08 58:18.5 58:18.5
2 22 Per Heilmann 38 9 14:16.8 28:32 2 0:53.5 1 26:30.1 22.6 1 0:29.0 6 18:52.6 6:05 1:01:02.3 1:01:02.3 2:43.7
3 25 Dan Humphreys 35 1 11:36.8 23:12 6 1:14.3 6 29:05.6 20.6 8 1:00.5 3 18:26.0 5:57 1:01:23.5 1:01:23.5 3:04.9
4 28 Rahmin Pavlovic 35 3 12:56.6 25:52 5 1:03.3 8 30:06.9 19.9 10 1:03.0 2 16:51.0 5:26 1:02:01.0 1:02:01.0 3:42.4
5 30 Timothy Dowse 35 6 13:49.6 27:38 7 1:28.5 3 27:47.9 21.6 11 1:03.5 4 18:30.8 5:58 1:02:40.5 1:02:40.5 4:21.9
6 35 Mark Montanaro 37 4 13:41.6 27:22 4 0:59.5 4 28:09.4 21.3 12 1:10.5 9 19:27.6 6:16 1:03:28.8 1:03:28.8 5:10.2
7 38 Christian Dockum 37 5 13:43.3 27:26 1 0:53.3 5 29:05.6 20.6 4 0:44.5 10 19:47.1 6:23 1:04:14.0 1:04:14.0 5:55.5
8 57 Robert Farley 37 2 12:24.1 24:48 8 1:37.3 14 31:41.9 18.9 5 0:49.3 13 20:31.5 6:37 1:07:04.2 1:07:04.2 8:45.6
9 85 Peter Gibbons 39 12 15:59.6 31:58 12 2:27.5 17 32:11.6 18.6 13 1:10.8 5 18:40.3 6:01 1:10:30.1 1:10:30.1 12:11.5
10 92 Jeffrey Wade 38 16 17:35.6 35:10 11 2:17.3 7 30:05.4 19.9 20 1:37.5 11 19:59.9 6:27 1:11:35.9 1:11:35.9 13:17.3
11 102 David Glick 37 22 18:59.8 37:58 16 2:47.5 12 31:11.1 19.2 18 1:30.1 7 18:53.2 6:05 1:13:22.0 1:13:22.0 15:03.4
12 106 Kevin Mastropol 35 21 20:14.7 23 59:46.9 10.0 8 19:03.6 6:09 1:13:44.3 1:13:44.3 15:25.7
13 110 Alfred Preci 36 19 18:00.6 36:00 19 3:28.8 15 31:42.1 18.9 7 0:55.8 12 20:02.6 6:28 1:14:10.1 1:14:10.1 15:51.5
14 126 Scott Braley 39 21 18:41.1 37:22 13 2:35.8 11 31:01.1 19.3 17 1:23.5 15 22:16.5 7:11 1:15:58.2 1:15:58.2 17:39.6
15 131 Michael Lombardo 37 8 14:16.8 28:32 10 2:08.3 22 37:56.4 15.8 2 0:33.3 14 21:35.2 6:58 1:16:30.2 1:16:30.2 18:11.6
16 132 Mayank Misra 39 17 17:45.3 35:30 18 3:18.5 10 30:20.1 19.8 21 1:37.8 19 23:37.0 7:37 1:16:38.9 1:16:38.9 18:20.4
17 135 Justin Warshowsky 37 10 15:18.1 30:36 20 36:08.0 16.6 22 2:15.5 17 23:16.1 7:30 1:16:57.8 1:16:57.8 18:39.2
18 139 Chris Speights 37 20 18:39.6 37:18 9 2:06.0 13 31:12.4 19.2 6 0:51.3 16 22:41.4 7:19 1:17:30.9 1:17:30.9 19:12.3 2:00
19 140 Erik Pigmans 35 11 15:54.6 31:48 14 2:35.8 9 30:13.9 19.9 15 1:17.8 23 27:29.4 8:52 1:17:31.6 1:17:31.6 19:13.1
20 145 Scott Depetris 36 18 17:49.8 35:38 20 3:35.3 16 31:42.6 18.9 16 1:22.5 18 23:28.1 7:34 1:17:58.5 1:17:58.5 19:40.0
21 147 Jay Seideman 38 14 16:59.4 33:58 19 35:50.4 16.7 14 1:14.8 20 24:00.8 7:45 1:18:05.5 1:18:05.5 19:46.9
22 181 Shane Casey 39 13 16:02.1 32:04 17 2:51.8 18 34:46.6 17.3 19 1:36.5 22 27:06.5 8:45 1:22:23.7 1:22:23.7 24:05.1
23 188 Sean Rayball 39 15 17:10.6 34:20 15 2:37.0 21 37:47.9 15.9 9 1:00.7 21 24:40.5 7:57 1:23:17.0 1:23:17.0 24:58.4
Female 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 79 Kellie Roper 40 2 15:57.3 31:54 2 2:09.5 1 29:46.9 20.2 9 1:26.3 1 20:29.4 6:36 1:09:49.6 1:09:49.6
2 124 Laura Barbagallo 44 6 18:06.8 36:12 1 1:21.5 2 32:22.4 18.5 10 1:31.3 3 22:21.5 7:13 1:15:43.7 1:15:43.7 5:54.1
3 154 Kelly Laferriere 40 8 18:36.1 37:12 3 2:09.8 5 36:04.1 16.6 3 0:52.5 2 21:26.8 6:55 1:19:09.5 1:19:09.5 9:19.9
4 164 Elizabeth Lurie 44 7 18:11.6 36:22 6 2:53.0 3 33:40.6 17.8 8 1:22.8 5 23:51.5 7:42 1:19:59.7 1:19:59.7 10:10.0
5 176 Liezl Moscaya 42 4 16:28.1 32:56 7 2:53.8 4 35:51.6 16.7 6 1:12.8 6 24:52.2 8:01 1:21:18.7 1:21:18.7 11:29.0
6 179 Stacy Lavelle 40 3 16:03.8 32:06 11 3:12.0 8 37:21.1 16.1 1 0:38.3 7 24:55.9 8:02 1:22:11.3 1:22:11.3 12:21.7
7 195 Christine Paine 43 5 16:34.6 33:08 8 3:03.5 7 36:43.6 16.3 12 2:18.5 8 25:39.1 8:16 1:24:19.6 1:24:19.6 14:29.9
8 206 Wendy Proskin 40 9 19:30.1 39:00 9 3:06.3 9 37:58.1 15.8 7 1:14.8 4 23:50.8 7:41 1:25:40.3 1:25:40.3 15:50.6
9 211 Kelly Breheny 44 1 15:19.3 30:38 10 3:08.0 10 39:49.1 15.1 4 1:06.0 10 27:13.9 8:47 1:26:36.6 1:26:36.6 16:47.0
10 228 Amy Laroche 44 10 20:34.9 41:08 5 2:50.5 6 36:10.6 16.6 11 1:36.8 11 30:01.4 9:41 1:31:14.3 1:31:14.3 21:24.7
11 231 Sophie Blondeau 43 11 20:53.3 41:46 4 2:30.5 11 40:23.1 14.9 5 1:08.8 9 27:03.8 8:44 1:31:59.7 1:31:59.7 22:10.1
12 257 Jennifer Yantosh 44 12 27:31.4 55:02 12 4:21.5 12 49:05.6 12.2 2 0:51.5 12 41:04.3 13:15 2:02:54.5 2:02:54.5 53:04.9
Male 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 16 Dan Isleib 44 1 13:28.3 26:56 2 0:56.0 2 26:31.9 22.6 2 0:32.3 1 17:01.0 5:29 58:29.7 58:29.7
2 17 James Geoghan 41 4 13:56.3 27:52 1 0:37.5 1 25:49.6 23.2 3 0:35.8 2 17:36.6 5:41 58:36.0 58:36.0 0:06.3
3 40 Tim Yates 41 2 13:46.3 27:32 4 1:22.5 6 29:49.6 20.1 9 0:55.8 5 18:41.7 6:02 1:04:36.2 1:04:36.2 6:06.4
4 52 Fred Buonocore 42 7 14:35.8 29:10 9 1:43.0 9 30:55.9 19.4 14 1:04.3 3 17:55.7 5:47 1:06:14.9 1:06:14.9 7:45.1
5 59 Daniel Weiland 41 17 16:13.3 32:26 11 1:52.0 3 28:29.4 21.1 15 1:05.0 7 20:26.5 6:35 1:08:06.4 1:08:06.4 9:36.7
6 68 John Stretton 40 14 15:48.1 31:36 5 1:22.8 7 30:40.6 19.6 6 0:39.5 8 20:29.3 6:36 1:09:00.6 1:09:00.6 10:30.8
7 71 Gilbert Morales 40 21 17:27.1 34:54 8 1:34.5 5 29:06.9 20.6 5 0:38.8 4 18:36.6 6:00 1:09:24.0 1:09:24.0 10:54.2 2:00
8 74 Roy Irwin 43 3 13:53.3 27:46 18 2:35.0 10 31:01.1 19.3 18 1:14.8 10 20:47.9 6:42 1:09:32.4 1:09:32.4 11:02.6
9 80 Mark Coyle 40 8 14:46.1 29:32 6 1:26.0 12 31:30.9 19.0 23 1:37.3 9 20:30.3 6:37 1:09:50.7 1:09:50.7 11:20.9
10 81 Mark Crane 44 9 14:57.3 29:54 26 1:25:24.2 7.03 **:29 1:09:59.5 1:09:59.5 11:29.7
11 88 Sean Keveligha 40 6 14:27.8 28:54 19 2:39.8 14 32:27.4 18.5 11 0:59.3 6 20:12.7 6:31 1:10:47.1 1:10:47.1 12:17.3
12 99 Fergal Moore 41 15 15:52.3 31:44 12 1:56.0 8 30:46.6 19.5 8 0:41.3 18 23:27.3 7:34 1:12:43.8 1:12:43.8 14:14.0
13 103 Tim Chase 41 10 15:09.3 30:18 7 1:32.0 13 31:44.4 18.9 21 1:31.5 17 23:26.9 7:34 1:13:24.3 1:13:24.3 14:54.6
14 113 Scott Thompson 43 12 15:34.1 31:08 3 1:04.5 16 32:45.6 18.3 10 0:59.0 22 23:58.9 7:44 1:14:22.4 1:14:22.4 15:52.6
15 114 John Yaeger 41 11 15:12.8 30:24 22 34:44.7 17.3 1 0:30.3 23 24:00.7 7:45 1:14:28.7 1:14:28.7 15:58.9
16 115 George Andriotis 40 16 16:11.3 32:22 17 2:20.3 11 31:18.4 19.2 17 1:14.5 19 23:34.1 7:36 1:14:38.8 1:14:38.8 16:09.0
17 116 Raymond Sweetland 42 18 17:13.1 34:26 13 2:04.0 26 33:10.9 12 22:15.9 7:11 1:14:44.2 1:14:44.2 16:14.4
18 129 Steven Laroche 43 23 17:58.6 35:56 15 2:17.5 18 34:06.9 17.6 13 1:03.8 11 20:48.4 6:43 1:16:15.3 1:16:15.3 17:45.6
19 136 David Stone 43 25 18:38.1 37:16 10 1:51.0 17 33:05.6 18.1 4 0:38.0 14 22:45.3 7:20 1:16:58.2 1:16:58.2 18:28.4
20 137 Greg Sullivan 43 5 14:13.9 28:26 20 34:15.9 17.5 19 1:18.5 24 27:13.8 8:47 1:17:02.2 1:17:02.2 18:32.5
21 148 Jason Decker 42 13 15:45.1 31:30 16 2:18.5 4 28:59.6 20.7 24 1:42.5 25 29:20.0 9:28 1:18:06.0 1:18:06.0 19:36.2
22 156 Jason Rosen 40 26 18:52.6 37:44 14 2:17.0 19 34:07.9 17.6 16 1:09.0 15 22:46.4 7:21 1:19:13.1 1:19:13.1 20:43.4
23 161 Enzo Rascionato 40 19 17:22.3 34:44 21 3:09.5 21 34:42.6 17.3 20 1:22.8 16 23:06.9 7:27 1:19:44.4 1:19:44.4 21:14.6
24 168 Nick Preci 40 22 17:48.3 35:36 23 5:04.3 15 32:28.6 18.5 22 1:34.5 20 23:49.4 7:41 1:20:45.3 1:20:45.3 22:15.6
25 185 Todd McKee 40 20 17:25.6 34:50 22 3:23.3 25 37:36.9 16.0 7 0:40.3 21 23:58.9 7:44 1:23:05.1 1:23:05.1 24:35.3
26 216 Howland Gordon 41 24 26:45.2 24 37:05.1 16.2 12 1:03.3 13 22:28.1 7:15 1:27:21.8 1:27:21.8 28:52.1
27 220 Michael Donohue 42 24 18:25.3 36:50 20 2:57.0 23 34:54.1 17.2 25 1:43.3 26 30:39.3 9:53 1:28:39.3 1:28:39.3 30:09.5
Female 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 66 Kate Tiedemann 45 1 11:31.6 23:02 4 2:04.0 1 31:26.1 19.1 5 1:01.5 3 22:45.7 7:20 1:08:49.1 1:08:49.1
2 123 Jana Ireijo 45 7 16:50.6 33:40 2 1:41.0 7 33:52.1 17.7 4 0:57.8 2 22:11.4 7:09 1:15:33.1 1:15:33.1 6:44.0
3 125 Genevieve Quinones 47 2 15:17.6 30:34 6 2:09.3 9 34:00.6 17.6 8 1:16.5 4 23:02.7 7:26 1:15:46.9 1:15:46.9 6:57.8
4 127 Kathleen Clarke 46 6 16:34.6 33:08 5 2:04.0 4 33:04.1 18.1 15 2:32.0 1 21:54.9 7:04 1:16:09.9 1:16:09.9 7:20.7
5 134 Michal Smart 48 3 16:14.1 32:28 15 3:46.0 2 31:45.6 18.9 10 1:27.0 7 23:43.8 7:39 1:16:56.7 1:16:56.7 8:07.6
6 138 Jacqueline Fusco 49 4 16:21.9 32:42 9 2:22.0 5 33:25.4 18.0 11 1:53.3 5 23:03.9 7:26 1:17:06.6 1:17:06.6 8:17.4
7 153 Robyn Martin 49 5 16:32.8 33:04 1 1:25.0 8 33:54.1 17.7 3 0:57.3 10 26:05.0 8:25 1:18:54.5 1:18:54.5 10:05.3
8 157 Jerre Skeats 47 12 17:52.1 35:44 10 2:38.3 12 34:22.4 17.5 7 1:03.0 6 23:22.8 7:32 1:19:18.8 1:19:18.8 10:29.6
9 162 Allison Stockel 46 11 17:33.3 35:06 7 2:09.3 3 32:03.9 18.7 9 1:21.5 11 26:49.6 8:39 1:19:57.8 1:19:57.8 11:08.7
10 180 Patricia Ball 45 9 17:12.6 34:24 12 2:51.0 6 33:30.4 17.9 2 0:51.5 14 27:51.7 8:59 1:22:17.4 1:22:17.4 13:28.3
11 198 Carolyn Canavan 45 14 20:08.8 40:16 8 2:14.5 10 34:02.4 17.6 6 1:02.8 12 27:22.1 8:50 1:24:50.8 1:24:50.8 16:01.6
12 208 Melinda Pittis 46 8 16:55.3 33:50 16 43:43.0 8 25:03.2 8:05 1:25:41.7 1:25:41.7 16:52.5
13 209 Denise Wyckoff 49 13 19:15.8 38:30 11 2:45.8 11 34:08.1 17.6 13 2:08.3 13 27:37.8 8:55 1:25:56.0 1:25:56.0 17:06.9
14 227 Janice McFadden 48 15 20:31.1 41:02 13 3:25.0 14 39:58.6 15.0 12 1:54.5 9 25:10.2 8:07 1:30:59.7 1:30:59.7 22:10.5
15 250 Nicole Dodge 45 10 17:23.8 34:46 14 3:43.3 15 48:39.1 12.3 1 0:51.0 15 30:33.1 9:51 1:41:10.6 1:41:10.6 32:21.4
16 253 Brigid Van Der Merwe 45 16 20:37.8 41:14 3 1:52.8 17 48:43.7 16 32:18.9 10:25 1:43:33.4 1:43:33.4 34:44.2
DQ DQ Rhonda Clark 47 16 13:10.7 13 37:45.6 15.9 14 2:21.3 DQ 26:28.1 8:32 1:19:45.8 1:19:45.8 10:56.7
Male 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 9 Maximino Veiga 47 7 14:04.1 28:08 1 0:42.0 2 25:39.4 23.4 1 0:31.5 2 16:42.5 5:23 57:39.7 57:39.7
2 12 Tim Raw 48 28 58:05.4 18:44 58:05.4 58:05.4 0:25.6
3 15 Carlos Garcia 49 8 14:08.6 28:16 4 0:54.3 3 26:35.6 22.6 4 0:37.0 1 16:13.7 5:14 58:29.4 58:29.4 0:49.7
4 20 Chris Graham 49 4 13:16.6 26:32 6 1:05.5 4 27:14.6 22.0 2 0:32.5 4 17:59.8 5:48 1:00:09.3 1:00:09.3 2:29.5
5 23 Joseph Flaherty 46 29 1:01:03.4 19:42 1:01:03.4 1:01:03.4 3:23.6
6 24 Sanford Ewing 46 3 13:03.3 26:06 3 0:50.8 7 27:48.9 21.6 6 0:39.8 5 18:49.2 6:04 1:01:12.1 1:01:12.1 3:32.4
7 29 Chris Dzilinski 46 5 13:22.6 26:44 2 0:47.8 5 27:32.9 21.8 3 0:32.8 11 20:15.1 6:32 1:02:31.3 1:02:31.3 4:51.6
8 34 Sean Flaherty 45 6 13:33.1 27:06 11 1:28.0 6 27:34.9 21.8 11 0:44.3 9 19:53.8 6:25 1:03:14.2 1:03:14.2 5:34.5
9 46 Ron Castro 47 18 15:41.1 31:22 12 1:36.8 8 28:10.6 21.3 18 1:03.0 7 19:05.2 6:09 1:05:37.0 1:05:37.0 7:57.2
10 47 Patrick Kocsi 45 12 14:54.1 29:48 17 1:57.5 10 28:35.4 21.0 17 1:01.6 3 17:10.9 5:32 1:05:39.7 1:05:39.7 8:00.0 2:00
11 48 John Cooney 47 10 14:37.9 29:14 5 0:58.8 12 28:58.6 20.7 12 0:51.5 12 20:22.7 6:34 1:05:49.7 1:05:49.7 8:10.0
12 51 Robert Gallois 47 14 15:00.1 30:00 8 1:19.3 9 28:28.6 21.1 5 0:38.0 15 20:43.8 6:41 1:06:10.0 1:06:10.0 8:30.3
13 53 Gregory Sargent 46 27 45:06.1 13.3 14 0:56.3 14 20:26.8 6:35 1:06:29.2 1:06:29.2 8:49.5
14 54 Christopher Spearing 45 30 1:06:31.4 21:27 1:06:31.4 1:06:31.4 8:51.6
15 63 Phillip Evanski 45 22 17:07.6 34:14 13 1:46.5 11 28:56.1 20.7 15 0:58.0 8 19:37.8 6:20 1:08:26.3 1:08:26.3 10:46.6
16 76 Adam Pearl 45 16 15:15.1 30:30 18 2:05.8 16 31:04.9 19.3 10 0:43.0 13 20:26.8 6:35 1:09:35.7 1:09:35.7 11:56.0
17 78 Jeffrey Lever 48 11 14:50.8 29:40 9 1:21.5 27 30:00.2 20 23:35.1 7:36 1:09:47.8 1:09:47.8 12:08.1
18 86 David Tew 45 21 16:23.8 32:46 16 1:57.0 14 30:34.1 19.6 20 1:24.5 10 20:12.2 6:31 1:10:31.9 1:10:31.9 12:52.2
19 90 Chris Gomolak 46 20 15:56.1 31:52 21 2:40.8 15 30:44.1 19.5 16 1:00.3 16 20:51.8 6:44 1:11:13.2 1:11:13.2 13:33.5
20 95 Richard Lambert 47 9 14:37.0 29:14 7 1:06.8 13 30:05.4 19.9 9 0:42.3 19 23:17.3 7:31 1:11:49.0 1:11:49.0 14:09.3 2:00
21 98 John Donovan 49 13 14:54.3 29:48 10 1:24.3 17 31:38.4 19.0 7 0:40.0 22 23:56.2 7:43 1:12:33.4 1:12:33.4 14:53.7
22 107 John Dunphy 45 19 15:46.8 31:32 14 1:46.5 19 31:46.6 18.9 23 1:48.5 18 22:38.8 7:18 1:13:47.5 1:13:47.5 16:07.8
23 152 Brian Cumming 49 25 18:13.1 36:26 23 3:02.5 21 32:50.9 18.3 25 2:12.0 17 22:29.9 7:15 1:18:48.6 1:18:48.6 21:08.9
24 155 Bradley Pace 45 15 15:07.3 30:14 19 2:11.8 26 37:22.4 16.1 13 0:54.0 21 23:37.2 7:37 1:19:13.0 1:19:13.0 21:33.2
25 159 John Petralia 45 23 17:08.8 34:16 20 2:36.0 18 31:45.6 18.9 24 2:00.5 24 25:53.9 8:21 1:19:25.1 1:19:25.1 21:45.4
26 204 Steven Fitzgerald 47 27 19:06.6 38:12 24 3:41.5 25 36:52.9 16.3 22 1:44.5 23 23:59.8 7:44 1:25:25.5 1:25:25.5 27:45.8
27 218 Michael Carr 47 28 19:09.8 38:18 15 1:48.8 24 36:27.9 16.5 8 0:40.5 25 29:37.6 9:33 1:27:44.8 1:27:44.8 30:05.1
28 219 Peter Millar 45 17 15:30.6 31:00 25 4:03.0 20 32:26.1 18.5 27 36:12.0 11:41 1:28:11.9 1:28:11.9 30:32.2
29 229 Patrick Stone 49 24 18:11.6 36:22 22 2:52.5 23 35:32.4 16.9 21 1:36.3 26 33:27.8 10:47 1:31:40.8 1:31:40.8 34:01.1
30 254 James Smart 46 26 18:20.1 36:40 28 1:09:12.2 8.67 26 2:17.3 6 19:04.4 6:09 1:48:54.1 1:48:54.1 51:14.4
DQ DQ Joseph Flaherty 46 1 10:06.3 20:12 DQ --- --- --- ---
Female 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 77 Karen Brown 50 1 15:23.1 30:46 1 1:45.3 1 29:56.9 20.0 1 0:56.5 1 21:39.9 6:59 1:09:41.9 1:09:41.9
2 199 Courtney O'Keefe 50 2 18:57.6 37:54 3 38:33.0 3 27:20.1 8:49 1:24:50.8 1:24:50.8 15:08.9
3 236 Lori Tumner 53 3 20:58.6 41:56 2 4:54.8 2 39:24.1 15.2 2 2:05.0 2 26:23.9 8:31 1:33:46.6 1:33:46.6 24:04.7
Male 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 6 John Crocamo 51 3 11:54.3 23:48 1 0:34.3 2 26:17.1 22.8 1 0:31.3 3 17:46.9 5:44 57:04.2 57:04.2
2 7 Jeff Kotecki 54 4 13:23.1 26:46 3 1:07.3 1 25:01.6 24.0 6 0:44.3 1 17:05.2 5:31 57:21.7 57:21.7 0:17.5
3 13 Pablo Valedon 52 1 11:49.3 23:38 4 1:08.8 4 27:10.4 22.1 3 0:33.8 2 17:27.9 5:38 58:10.4 58:10.4 1:06.2
4 21 Chris Woods 54 17 12:46.4 5 28:55.9 20.7 2 0:32.0 4 18:00.6 5:48 1:00:15.1 1:00:15.1 3:10.9
5 49 David Utter 50 5 14:06.8 28:12 9 2:18.0 7 29:56.1 20.0 9 1:06.0 5 18:30.0 5:58 1:05:57.2 1:05:57.2 8:53.0
6 87 Michael Kane 52 6 14:51.1 29:42 7 1:52.5 8 30:22.9 19.8 14 1:33.8 6 22:05.7 7:07 1:10:46.2 1:10:46.2 13:42.0
7 118 Jairo Guiza 53 12 16:54.4 33:48 2 0:58.5 9 31:29.1 19.1 5 0:43.0 9 24:49.6 8:00 1:14:54.8 1:14:54.8 17:50.6
8 141 Craig Hecht 50 14 17:29.6 34:58 14 3:30.3 10 32:46.1 18.3 10 1:08.5 7 22:39.9 7:18 1:17:34.6 1:17:34.6 20:30.4
9 150 Tim Murphy 52 10 16:35.8 33:10 11 2:49.8 12 34:43.4 17.3 13 1:28.0 8 22:55.3 7:24 1:18:32.5 1:18:32.5 21:28.3
10 178 Brent Hazzard 52 8 15:53.9 31:46 8 2:13.5 11 33:13.6 18.1 15 1:36.8 15 28:55.0 9:20 1:21:53.0 1:21:53.0 24:48.8
11 191 Ward Wheeler 50 13 17:24.1 34:48 12 3:01.3 14 35:48.1 16.8 16 2:02.8 11 25:20.7 8:10 1:23:37.1 1:23:37.1 26:32.9
12 196 Bruce Blasnik 54 9 16:21.1 32:42 15 3:56.3 13 35:46.6 16.8 11 1:18.3 14 27:19.5 8:49 1:24:42.0 1:24:42.0 27:37.8
13 210 John Denault, Jr. 53 15 19:29.4 38:58 13 3:29.8 15 35:51.6 16.7 7 0:52.8 12 26:30.7 8:33 1:26:14.4 1:26:14.4 29:10.2
14 226 Rick Beispel 53 11 16:53.6 33:46 10 2:29.3 17 42:54.1 14.0 4 0:38.5 10 24:51.4 8:01 1:29:47.1 1:29:47.1 32:42.9 2:00
15 243 Scott Douglass 52 16 21:03.8 42:06 16 4:17.5 16 41:15.6 14.5 12 1:25.8 13 26:52.4 8:40 1:34:55.4 1:34:55.4 37:51.2
Female 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 60 Jane Reik 55 1 13:31.1 27:02 1 1:19.5 1 30:43.4 19.5 1 0:39.3 1 22:05.8 7:07 1:08:19.2 1:08:19.2
2 109 Mary Money 55 2 15:52.9 31:44 2 1:52.8 2 31:12.6 19.2 2 0:53.3 3 24:05.5 7:46 1:13:57.3 1:13:57.3 5:38.0
3 151 Ronnie Behringer 56 3 18:36.6 37:12 3 2:10.8 3 33:16.9 18.0 3 1:33.8 2 22:55.8 7:24 1:18:34.0 1:18:34.0 10:14.8
4 184 Polly Edwards 59 7 19:42.7 4 36:03.6 16.6 5 2:15.8 4 24:43.3 7:58 1:22:45.5 1:22:45.5 14:26.3
5 241 Shelly Wolff 56 5 24:11.3 48:22 6 4:58.5 5 37:23.9 16.0 6 2:19.0 5 25:28.6 8:13 1:34:21.6 1:34:21.6 26:02.3
6 246 Sarah Ijams 57 6 25:10.3 50:20 4 3:11.3 6 38:42.9 15.5 4 1:38.5 6 29:27.3 9:30 1:38:10.5 1:38:10.5 29:51.3
7 247 Kerry Martin 56 4 20:56.8 41:52 5 3:22.3 7 40:43.1 14.7 7 2:29.5 7 31:20.8 10:06 1:38:52.8 1:38:52.8 30:33.5
Male 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 5 Steven Pyle 55 2 12:34.1 25:08 2 0:51.3 1 24:34.1 24.4 2 0:35.0 2 17:53.0 5:46 56:27.7 56:27.7
2 8 John Wilson 55 4 13:00.8 26:00 1 0:47.0 2 25:29.1 23.5 1 0:32.8 1 17:37.2 5:41 57:27.1 57:27.1 0:59.4
3 32 Keith Kirkpatrick 57 1 12:05.1 24:10 3 0:54.0 7 29:32.4 20.3 3 0:35.8 5 19:41.0 6:21 1:02:48.4 1:02:48.4 6:20.7
4 37 Jim Donegan 59 6 14:23.1 28:46 8 2:01.3 4 28:23.6 21.1 7 1:06.3 3 18:16.9 5:54 1:04:11.4 1:04:11.4 7:43.7
5 50 Stephen Sinacore 55 7 14:56.3 29:52 6 1:31.5 5 28:26.4 21.1 6 1:00.3 6 20:05.9 6:29 1:06:00.6 1:06:00.6 9:32.9
6 64 Bruce Hume 57 5 13:59.4 27:58 5 1:20.0 9 30:20.4 19.8 5 0:49.0 7 21:57.8 7:05 1:08:26.7 1:08:26.7 11:59.0
7 69 Pat Marafiote 59 9 16:16.1 32:32 7 1:53.0 8 29:58.4 20.0 10 1:24.3 4 19:28.8 6:17 1:09:00.7 1:09:00.7 12:33.0
8 70 Michael Doyle 57 12 17:44.6 35:28 4 1:02.8 3 27:27.4 21.9 4 0:44.3 8 22:07.9 7:08 1:09:07.1 1:09:07.1 12:39.4
9 112 Stuart Kaplan 57 3 12:40.6 25:20 12 3:34.3 10 32:21.1 18.5 9 1:14.0 10 24:27.9 7:53 1:14:18.1 1:14:18.1 17:50.4
10 133 Kim Remetta 58 13 18:07.4 36:14 10 3:14.5 6 29:10.6 20.6 8 1:12.0 11 25:05.5 8:05 1:16:50.2 1:16:50.2 20:22.5
11 160 Jeffrey Portanova 59 8 15:52.1 31:44 9 2:29.0 11 33:45.9 17.8 11 1:38.0 13 25:52.9 8:21 1:19:38.1 1:19:38.1 23:10.4
12 190 Bill Cambras 57 11 17:21.1 34:42 13 3:49.3 12 34:55.9 17.2 13 2:01.0 12 25:23.3 8:11 1:23:30.7 1:23:30.7 27:03.0
13 194 John Ijams 57 14 18:22.4 36:44 14 5:00.0 13 35:13.6 17.0 14 2:05.5 9 23:34.7 7:36 1:24:16.5 1:24:16.5 27:48.7
14 197 Kenneth Treschitta 55 10 17:10.3 34:20 11 3:20.3 14 35:22.6 17.0 12 1:50.8 14 27:01.7 8:43 1:24:45.9 1:24:45.9 28:18.2
Female 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 101 Vianna Zimbel 61 1 18:26.1 36:52 1 0:59.3 1 30:59.1 19.4 1 0:46.3 1 22:10.5 7:09 1:13:21.4 1:13:21.4
2 239 Dale Sweeney 60 3 30:17.4 2 35:46.9 16.8 2 1:49.8 2 26:19.5 8:29 1:34:13.7 1:34:13.7 20:52.2
3 256 Catherine Hoyser 64 2 30:13.1 60:26 2 2:38.5 3 45:48.9 13.1 3 2:33.0 3 37:15.3 12:01 1:58:29.0 1:58:29.0 45:07.5
Male 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 11 Jonathan Reik 61 3 12:55.9 1 26:25.6 22.7 1 0:44.8 1 17:50.8 5:45 57:57.3 57:57.3
2 186 William Bloom 64 3 19:19.6 38:38 1 3:05.0 2 32:41.4 18.4 2 1:23.0 3 26:37.7 8:35 1:23:07.0 1:23:07.0 25:09.6
3 187 Scott Keyes 62 2 18:26.6 36:52 2 3:46.3 3 35:22.6 17.0 3 1:43.0 2 23:50.3 7:41 1:23:09.1 1:23:09.1 25:11.7
Female 65 to 69
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 193 Janit Romayko 68 1 18:14.6 36:28 1 2:04.5 1 35:29.1 16.9 1 1:09.8 1 26:54.4 8:41 1:23:52.7 1:23:52.7
2 255 Clarise Patton 69 2 20:42.5 41:24 2 5:28.4 2 43:20.6 13.8 2 2:36.3 2 39:36.8 12:46 1:51:44.7 1:51:44.7 27:52.0
Male 65 to 69
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 174 John Herbert 65 1 14:36.6 29:12 1 0:57.0 1 37:27.6 16.0 1 1:16.5 1 26:53.1 8:40 1:21:11.1 1:21:11.1
Female 70 and over
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 259 Diane Stuart 78 1 1:17:11.3 7.77 1 3:13.5 1 48:57.7 15:47 2:09:22.7 2:09:22.7
Male 70 and over
Place Overall Plc Name Age Swim Rnk Swim Time Swim Pace T1 Rnk T1 Time Bike Rnk Bike Time Bike Rate T2 Rnk T2 Time Run Rnk Run Time Run Pace Chip Time penalty
1 203 John Cook 75 2 16:49.3 33:38 1 4:17.3 1 34:23.9 17.5 1 1:37.0 1 28:07.8 9:04 1:25:15.5 1:25:15.5



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News